olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

bp p.l.c. BP

Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)

45,61USD−4,16 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

bp este o companie integrată de energie, activă în producția de petrol și gaze, în rafinare, comercializare și tranziția energetică. În 2025 și-a menținut producția și și-a redus datoria, în timp ce noul director executiv preia conducerea în aprilie 2026, într-un context de prețuri mai scăzute ale petrolului. Profitul de rezultat ajustat a fost de 7,5 miliarde de dolari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea bp p.l.c. (BP) costa 45,61 USD (−4,16 % într-o zi), cu beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 33,31–51,32 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
33,3151,32

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
45,66 – 51,99
sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 13,0 %
SMA 50 / 200
46,16 / 43,18
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,60 / 1,13
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,2 %−1,1 %+3,3 pp—
3 luni+10,7 %−0,5 %+11,1 pp—
6 luni+2,2 %+4,4 %−2,2 pp—
De la început de an+31,3 %+12,3 %+19,0 pp—
1 an+29,9 %+13,5 %+16,3 pp+54,4 %
3 ani+26,0 %+76,4 %−50,4 pp+83,1 %
5 ani+63,8 %+63,7 %+0,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,1 %
16 apr. 2026 → 01 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,3 %
14 feb. 2023 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+10,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2018⚠ 2019202020212022202320242025
Venituri303,7 mld163,5 mld109,1 mld164,2 mld248,9 mld213,0 mld194,6 mld192,5 mld
Venituri an/an+24,2 %—−33,3 %+50,5 %+51,6 %−14,4 %−8,6 %−1,1 %
Profit net9,4 mld4,0 mld-20,3 mld7,6 mld-2,5 mld15,2 mld381,0 mil55,0 mil
Profit net an/an+176,9 %—−604,3 %indisponibil−132,9 %indisponibil−97,5 %−85,6 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %3,1 %2,5 %-18,6 %4,6 %-1,0 %7,2 %0,2 %0,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2019: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
36,6 mld USD
Datorie financiară
54,6 mld USD
Datorie netă
18,0 mld USD
Capitaluri proprii
74,0 mld USD
Active totale
278,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,74x
Lichiditate curentă
1,26x
ROE
0,1 %
ROA
0,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
213,0 mld
2024
194,6 mld
2025
192,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
298,0 mil
2024
301,0 mil
2025
274,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
27,3 mld
2024
11,3 mld
2025
12,6 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
15,9 mld
2024
16,6 mld
2025
17,8 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
43,3 mld ≈
2024
27,9 mld ≈
2025
30,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,8 mld
2024
4,7 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
23,7 mld
2024
6,8 mld
2025
7,7 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
7,9 mld
2024
5,6 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit net
2023
15,2 mld
2024
381,0 mil
2025
55,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
33,0 mld
2024
39,2 mld
2025
36,6 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
31,1 mld
2024
27,1 mld
2025
26,0 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
22,8 mld
2024
23,2 mld
2025
22,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Active curente
2023
104,1 mld
2024
102,8 mld
2025
101,8 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
104,7 mld
2024
100,2 mld
2025
98,6 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
12,5 mld
2024
14,9 mld
2025
10,3 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
10,0 mld
2024
9,6 mld
2025
8,2 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Active totale
2023
280,3 mld
2024
282,2 mld
2025
278,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
61,2 mld
2024
58,4 mld
2025
56,8 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
48,7 mld
2024
55,1 mld
2025
54,6 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
86,1 mld
2024
82,2 mld
2025
80,6 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
194,8 mld
2024
203,9 mld
2025
204,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
85,5 mld
2024
78,3 mld
2025
74,0 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
32,0 mld
2024
27,3 mld
2025
24,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-14,9 mld
2024
-13,3 mld
2025
-11,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-13,4 mld
2024
-7,3 mld
2025
-15,9 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
7,9 mld
2024
7,1 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-8,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
12,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
11,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-85,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
15,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
0,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
11,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
18,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
24,5 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
80,4 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
50 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

45,61 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 mar. 2026
verificat 290

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Petroleum Refining (SIC 2911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,4 %14 (față de colegi)23 %
Marja netă · Calitate0,0 %18 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,2 %0 (pe interval fix)18 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,6x38 (față de colegi)23 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,5x15 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x39 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie31/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate16/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BP PLC (BP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 192,5 mld USD în 2025; creștere an/an -1,1 %; marjă netă 0,0 %; ROE 0,1 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: 11,4 %
  • Marja netă: 0,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: -8,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,6x
P/S
—
mediana verticalei 0,7x
P/B
—
mediana verticalei 2,9x
ROE
0,1 %
mediana verticalei 25,2 %
sub mediană (−99,6 %)
Marja netă
0,0 %
mediana verticalei 7,0 %
sub mediană (−99,6 %)
Marja EBIT
6,6 %
mediana verticalei 7,6 %
sub mediană (−13,4 %)
Venituri an/an
-1,1 %
mediana verticalei -4,6 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
0,6x
mediana verticalei 0,2x
peste mediană (+165,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
XOMExxonMobil Holdings Corporation701,6 mld27,79,8 %7,6 %−5,0 %+46 % / +65 %
CVXChevron Corp428,7 mld20,812,2 %9,6 %−6,8 %+44 % / +51 %
COPConocoPhillips164,5 mld18,114,2 %14,7 %+7,7 %+54 % / +18 %
EQNREquinor Asa107,0 mld22,112,2 %4,7 %+2,6 %+87 % / +34 %
MPCMarathon Petroleum Corporation106,9 mld7,772,6 %8,4 %−4,4 %+103 % / +163 %
VLOValero Energy Corp101,9 mld8,250,1 %8,4 %−5,5 %+107 % / +191 %
PSXPhillips 66101,3 mld8,341,1 %7,5 %−7,5 %+90 % / +101 %
YPFYPF Sociedad Anonima16,4 mld—-7,4 %-4,5 %−4,4 %+13 % / +151 %
CVICvr Energy, Inc4,3 mld16,327,5 %2,7 %−5,9 %+25 % / +35 %
IEPIcahn Enterprises L.P.4,0 mld——-9,4 %−3,6 %−34 % / −68 %
DKDelek Us Holdings, Inc.4,0 mld18,262,6 %1,9 %−9,5 %+69 % / +141 %
CLMTCalumet, Inc.3,8 mld——-3,0 %−1,2 %+126 % / +153 %
SUNCSunococorp LLC3,4 mld23,8—0,4 %+11,1 %+26 % / indisponibil
IMOImperial Oil Limited——25,2 %10,9 %−8,6 %+29 % / +126 %
PBFPbf Energy Inc.—3,241,1 %7,0 %−11,4 %+111 % / +64 %
SUSuncor Energy Inc——13,2 %11,3 %−4,6 %+61 % / +118 %
BPBp PLC——0,1 %0,0 %−1,1 %+30 % / +26 %
SUNSunoco LP———2,9 %+11,1 %+15 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026).

Pe scurt

bp este o companie integrată de energie, activă în producția de petrol și gaze, în rafinare, comercializare și tranziția energetică. În 2025 și-a menținut producția și și-a redus datoria, în timp ce noul director executiv preia conducerea în aprilie 2026, într-un context de prețuri mai scăzute ale petrolului. Profitul de rezultat ajustat a fost de 7,5 miliarde de dolari 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania a atins niveluri record de fiabilitate a instalațiilor din amonte și de disponibilitate a rafinăriilor, ceea ce arată o execuție operațională solidă.
  • Portofoliul integrat, de la extracție până la comercializare, oferă flexibilitate în fața schimbărilor de piață.
  • Descoperirile de rezerve din 2025 au crescut substanțial rata de înlocuire a rezervelor dovedite.

Puncte slabe

  • Profiturile ajustate au scăzut în comparație cu anul precedent, ceea ce reflectă sensibilitatea la prețurile petrolului și gazelor.
  • Datoria netă rămâne ridicată, iar răscumpărarea de acțiuni a fost suspendată pentru a consolida bilanțul.
  • Rentabilitatea capitalului angajat este încă sub ținta companiei, ceea ce indică provocări de eficiență.

Oportunități

  • Creșterea cererii de electricitate și a centrelor de date ar putea deschide oportunități pentru energia regenerabilă și gazele naturale.
  • Vânzările de active neesențiale ar putea simplifica portofoliul și reduce costurile dacă sunt finalizate.
  • Marjele de rafinare mai bune ar putea sprijini profiturile segmentului clienți și produse.

Amenințări

  • Excedentul de ofertă de petrol ar putea menține prețurile scăzute și ar putea afecta veniturile din amonte.
  • Presiunea regulatorie și schimbările de politici climatice ar putea crește costurile de conformitate.
  • Tensiunile geopolitice pot afecta piețele energetice și lanțurile de aprovizionare.

Riscuri

  • Siguranța operaționalăridicat

    Incidentele de siguranță din operațiunile de retail din SUA au dus la pierderi de vieți omenești, iar riscurile de proces rămân ridicate în industrie.

  • Volatilitatea prețurilorridicat

    Veniturile sunt sensibile la prețurile petrolului și gazelor, care pot fluctua semnificativ.

  • Datoria și bilanțulmediu

    Nivelul datoriei nete poate limita flexibilitatea financiară dacă fluxurile de numerar scad.

  • Tranziția energetică și reglementărilemediu

    Politicile climatice și reglementările ar putea impune costuri suplimentare sau ar putea reduce cererea pentru produse fosile.

  • Schimbarea conduceriiscăzut

    Preluarea funcției de director executiv în 2026 ar putea modifica prioritățile strategice ale companiei.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă execuția operațională rămâne solidă și programul de reducere a costurilor avansează, fluxurile de numerar ar putea crește semnificativ.
  • Rezultatele record de fiabilitate și descoperirile de rezerve ar putea sprijini producția pe termen mediu.
  • Simplificarea portofoliului și vânzările de active ar putea reduce datoria și îmbunătăți randamentul capitalului.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile petrolului rămân scăzute, profiturile din amonte ar putea rămâne sub nivelurile anterioare.
  • Datoria netă ridicată și suspendarea răscumpărărilor ar putea limita revenirea către rentabilitatea țintă.
  • Incidentele de siguranță și presiunile regulatorii ar putea genera costuri neprevăzute.

De urmărit

  • Realizarea programului de reducere structurală a costurilor2027
  • Preluarea conducerii de către noul director executiv și eventualele schimbări strategice2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026).

Afacerea

bp funcționează în centrul sistemului energetic global, furnizând energie clienților din întreaga lume. Compania este organizată în trei segmente raportabile: gaz și energie cu emisii reduse de carbon, producție și operațiuni petroliere și clienți și produse 1. Scopul declarat este « livrarea energiei pentru lume, azi și mâine » 1. În 2025, producția de petrol și gaze a atins 2,3 milioane de barili echivalent petrol pe zi 1.

Segmente

Gaz și energie cu emisii reduse de carbon

Segmentul include activitățile de gaz, tranzacționarea gazului, Archaea Energy, precum și energia solară, eoliana offshore, hidrogenul și captarea și stocarea carbonului. Profitul ajustat a scăzut față de anul precedent, iar eoliana onshore din SUA a fost vândută în decembrie 2025 1.

Producție și operațiuni petroliere

Acest segment cuprinde activitățile din amonte care produc în principal țiței, inclusiv bpx energy. Profitul ajustat înainte de dobânzi și impozite a fost de 9,4 miliarde de dolari, sub nivelul anului 2024 1.

Tendințe

  • Creșterea cererii de electricitatevânt din spate

    Cererea de electricitate crește mai rapid decât cererea totală de energie, iar centrele de date din SUA ar putea amplifica această tendință în anii următori 1.

  • Prețuri mai scăzute ale petroluluivânt din față

    Excedentul de ofertă a presat prețurile petrolului în jos, ceea ce ar putea limita profiturile din amonte dacă tendința continuă 1.

  • Marje de rafinare în creșterevânt din spate

    Indicatorul marjei de rafinare a crescut în a doua parte a anului, sprijinit de inventare reduse de produse și întreruperi neplanificate ale capacității 1.

  • Întârzieri în captarea carbonului și hidrogenulmixt

    Costurile ridicate și politicile lente încetinesc proiectele de hidrogen cu emisii scăzute și de captare a carbonului, ceea ce ar putea amâna veniturile din aceste activități 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu alți mari producători integrați de petrol și gaze, în special în amonte, rafinare și comercializare. Presiunea concurențială se resimte în special în benzinării și în segmentul energiei regenerabile, unde actorii sunt numeroși 1.

  • ShellSHEL

    Mare companie integrată de energie cu activități comparabile în amonte, rafinare și retail, menționată ca reper de piață în contextul sectorului.

  • TotalEnergiesTTE

    Companie petrolieră europeană integrată, activă în producție, rafinare și electricitate din surse regenerabile.

  • Exxon MobilXOM

    Companie petrolieră americană integrată, cu operațiuni globale în amonte și în rafinare.

  • ChevronCVX

    Companie petrolieră americană integrată, cu activități semnificative în producție și în rafinare.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / bp p.l.c. · 06 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.