olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Suncor Energy Inc. SU

Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)

72,04USD−4,52 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Suncor Energy Inc. este o companie integrată de energie din Canada, cu acțiuni listate la New York Stock Exchange sub simbolul SU, care depune la SEC un raport anual pe Formularul 40-F. Raportul pentru anul fiscal încheiat la 31 decembrie 2025 cuprinde situațiile financiare auditate și analiza conducerii, iar documentul oferă punctul de plecare pentru evaluarea activității companiei.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Suncor Energy Inc. (SU) costa 72,04 USD (−4,52 % într-o zi), cu beta 0,37, interval pe 52 de săptămâni 41,22–79,48 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 4,85 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,37
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
41,2279,48

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
71,30 – 81,42
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,07 · lățimea benzii 13,3 %
SMA 50 / 200
71,49 / 63,84
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,32 / 2,09
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,8 %−1,1 %+5,9 pp—
3 luni+14,7 %−0,5 %+15,1 pp—
6 luni+12,0 %+4,4 %+7,6 pp—
De la început de an+62,4 %+12,3 %+50,1 pp—
1 an+82,3 %+13,5 %+68,8 pp+46,0 %
3 ani+113,5 %+76,4 %+37,0 pp+64,2 %
5 ani+171,6 %+63,7 %+108,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,2 %
18 mai 2026 → 01 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,3 %
08 iun. 2022 → 26 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+22,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2018201920202021⚠ 2022202320242025
Venituri39,0 mld39,0 mld25,1 mld39,1 mld62,9 mld52,2 mld54,9 mld52,4 mld
Venituri an/an+21,2 %+0,0 %−35,7 %+56,1 %—−17,0 %+5,1 %−4,6 %
Profit net3,3 mld2,9 mld-4,3 mld4,1 mld9,1 mld8,3 mld6,0 mld5,9 mld
Profit net an/an−26,1 %−12,0 %−249,0 %indisponibil—−8,6 %−27,5 %−1,6 %
EPS diluat2,021,86-2,832,776,536,334,724,85
EPS diluat an/an−24,6 %−7,9 %−252,2 %indisponibil—−3,1 %−25,4 %+2,8 %
netă %8,4 %7,4 %-17,2 %10,5 %14,4 %15,9 %11,0 %11,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,7 mld CAD
Datorie financiară
10,0 mld CAD
Datorie netă
6,3 mld CAD
Capitaluri proprii
45,1 mld CAD
Active totale
89,9 mld CAD
Datorie / capitaluri
0,22x
Lichiditate curentă
1,39x
ROE
13,2 %
ROA
6,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Marje

Cont de profit și pierdere · CAD

Venituri
2023
52,2 mld
2024
54,9 mld
2025
52,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
10,6 mld
2024
8,2 mld
2025
7,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,3 mld
2024
2,2 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
8,3 mld
2024
6,0 mld
2025
5,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
6,33
2024
4,72
2025
4,85

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,11
2024
2,22
2025
2,35

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Bilanț · CAD

Numerar
2023
1,7 mld
2024
3,5 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
5,4 mld
2024
5,0 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
13,8 mld
2024
14,3 mld
2025
14,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
64,0 mld
2024
64,3 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
636,0 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 mar. 2024verificat

Active totale
2023
88,5 mld
2024
89,8 mld
2025
89,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
494,0 mil
2024
997,0 mil
2025
973,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
11,1 mld
2024
9,3 mld
2025
9,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
9,6 mld
2024
10,7 mld
2025
10,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
43,3 mld
2024
44,5 mld
2025
45,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Flux de numerar din investiții
2023
-6,5 mld
2024
-6,5 mld
2025
-6,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-6,0 mld
2024
-7,9 mld
2025
-6,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
2,7 mld
2024
2,8 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,2 mld
2024
2,9 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-5,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
15,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-13,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
2,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-9,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
11,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
13,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
48,5 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,3 mld CAD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

72,04 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
11,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 26 feb. 2026
verificat 216derivat 7

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Petroleum Refining (SIC 2911)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate11,3 %94 (față de colegi)23 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,9 %0 (pe interval fix)31 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștere-9,4 %0 (pe interval fix)31 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x49 (pe interval fix)15 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial49/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial94/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SUNCOR ENERGY INC (SU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 52,4 mld CAD în 2025; creștere an/an -4,6 %; marjă netă 11,3 %; ROE 13,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 31,57–66,24 CAD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 11,3 %

    Ce o infirmă

    • CAGR venituri 3 ani: -5,9 %
    • CAGR EPS 3 ani: -9,4 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 18,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,6x
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,7x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,9x
    ROE
    13,2 %
    mediana verticalei 25,2 %
    sub mediană (−47,7 %)
    Marja netă
    11,3 %
    mediana verticalei 4,7 %
    peste mediană (+138,5 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,6 %
    Venituri an/an
    -4,6 %
    mediana verticalei -4,4 %
    la mediană
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 0,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,8 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    XOMExxonMobil Holdings Corporation701,6 mld27,79,8 %7,6 %−5,0 %+46 % / +65 %
    CVXChevron Corp428,7 mld20,812,2 %9,6 %−6,8 %+44 % / +51 %
    COPConocoPhillips164,5 mld18,114,2 %14,7 %+7,7 %+54 % / +18 %
    EQNREquinor Asa107,0 mld22,112,2 %4,7 %+2,6 %+87 % / +34 %
    MPCMarathon Petroleum Corporation106,9 mld7,772,6 %8,4 %−4,4 %+103 % / +163 %
    VLOValero Energy Corp101,9 mld8,250,1 %8,4 %−5,5 %+107 % / +191 %
    PSXPhillips 66101,3 mld8,341,1 %7,5 %−7,5 %+90 % / +101 %
    YPFYPF Sociedad Anonima16,4 mld—-7,4 %-4,5 %−4,4 %+13 % / +151 %
    CVICvr Energy, Inc4,3 mld16,327,5 %2,7 %−5,9 %+25 % / +35 %
    IEPIcahn Enterprises L.P.4,0 mld——-9,4 %−3,6 %−34 % / −68 %
    DKDelek Us Holdings, Inc.4,0 mld18,262,6 %1,9 %−9,5 %+69 % / +141 %
    CLMTCalumet, Inc.3,8 mld——-3,0 %−1,2 %+126 % / +153 %
    SUNCSunococorp LLC3,4 mld23,8—0,4 %+11,1 %+26 % / indisponibil
    IMOImperial Oil Limited——25,2 %10,9 %−8,6 %+29 % / +126 %
    PBFPbf Energy Inc.—3,241,1 %7,0 %−11,4 %+111 % / +64 %
    SUSuncor Energy Inc——13,2 %11,3 %−4,6 %+82 % / +113 %
    BPBp PLC——0,1 %0,0 %−1,1 %+26 % / +26 %
    SUNSunoco LP———2,9 %+11,1 %+15 % / +18 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

    Pe scurt

    Suncor Energy Inc. este o companie integrată de energie din Canada, cu acțiuni listate la New York Stock Exchange sub simbolul SU, care depune la SEC un raport anual pe Formularul 40-F. Raportul pentru anul fiscal încheiat la 31 decembrie 2025 cuprinde situațiile financiare auditate și analiza conducerii, iar documentul oferă punctul de plecare pentru evaluarea activității companiei.

    SWOT

    Puncte tari

    • Raportarea este completă, cu situații financiare auditate și analiză a conducerii pentru exercițiul 2025.
    • Acțiunile sunt listate la o bursă majoră din SUA, ceea ce facilitează accesul investitorilor.
    • Rezervele de petrol și gaze sunt evaluate de un terț independent, ceea ce sporește credibilitatea datelor.

    Puncte slabe

    • Documentul nu oferă, în forma analizată, cifre detaliate despre venituri sau profitabilitate pe segmente.
    • Activitatea depinde de prețurile hidrocarburilor, care sunt volatile și greu de anticipat.
    • Complexitatea raportării pe mai multe anexe poate îngreuna analiza pentru un cititor care nu are experiență.

    Oportunități

    • Transparența sporită a rezervelor ar putea susține atragerea investitorilor interesați de date verificate.
    • Dacă raportarea rămâne constantă, comparația în timp poate deveni un instrument util pentru investitori.
    • Cadrul de guvernanță și politica de recuperare a remunerației pot consolida încrederea pieței.

    Amenințări

    • Scăderea prețurilor petrolului ar putea reduce semnificativ veniturile companiei.
    • Schimbările de reglementare din jurisdicțiile în care operează pot aduce costuri suplimentare.
    • Presiunile legate de tranziția energetică ar putea afecta cererea pe termen lung pentru produsele companiei.

    Riscuri

    • Volatilitatea prețurilor hidrocarburilorridicat

      Veniturile depind de prețurile petrolului și gazelor, care se pot modifica rapid și pot afecta rezultatele financiare.

    • Riscuri operaționale în extracțiemediu

      Activitățile de extracție și rafinare implică riscuri tehnice și de siguranță care pot genera costuri neprevăzute.

    • Schimbări de reglementaremediu

      Cerințele de mediu și de raportare pot evolua, ceea ce ar putea crește costurile de conformitate.

    • Dependența de estimările de rezervemediu

      Valoarea rezervelor depinde de estimări tehnice, iar modificările acestora pot influența percepția asupra activelor.

    • Complexitatea raportăriiscăzut

      Documentația extinsă pe mai multe anexe poate ascunde detalii importante dacă nu este analizată atent.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă prețurile hidrocarburilor rămân favorabile, veniturile companiei ar putea beneficia de o bază de producție bine documentată.
    • Evaluarea independentă a rezervelor și auditul extern pot sprijini credibilitatea datelor pentru investitori.
    • Listarea la New York Stock Exchange și cadrul de guvernanță pot atrage investitori care caută transparență.

    Ce ar strica teza

    • Dacă prețurile petrolului scad, rezultatele financiare ar putea fi afectate în mod semnificativ.
    • Riscurile operaționale și de reglementare pot genera costuri care reduc marja de profit.
    • Documentul nu oferă, în forma analizată, cifre detaliate pe segmente, ceea ce limitează evaluarea performanței fiecărei activități.

    De urmărit

    • Analiza conducerii pentru exercițiul următor și evoluția veniturilor2027
    • Actualizarea rezervelor de petrol și gaze evaluate de GLJ Ltd.2027
    • Modificările în numărul de acțiuni în circulațienext 10-K
    • Eventualele modificări ale politicii de recuperare a remunerației2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

    Afacerea

    Potrivit Formularului 40-F depus la 26 februarie 2026, Suncor Energy Inc. este emitentul care raportează pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2025 și depune documentația sa la SEC. Documentul include un Formular Anual de Informații din 25 februarie 2026, situații financiare consolidate auditate și o analiză a conducerii pentru același an. Acțiunile ordinare ale companiei sunt listate la New York Stock Exchange sub simbolul SU 1.

    Structura documentului arată că activitatea companiei este raportată prin mai multe anexe: informațiile anuale, situațiile financiare auditate, analiza conducerii și datele suplimentare privind petrolul și gazele. Auditorul este KPMG LLP din Calgary, iar pentru rezervele de hidrocarburi a fost folosit și GLJ Ltd. 1. Aceste elemente sunt relevante pentru un investitor care urmărește transparența operațiunilor.

    La data de 31 decembrie 2025 erau în circulație 1.193.519.494 de acțiuni ordinare, iar societatea a declarat că și-a îndeplinit obligațiile de raportare din ultimele 12 luni 1. Compania a depus și un certificat privind politica de recuperare a remunerației executivilor, ceea ce completează cadrul ei de guvernanță 1.

    Segmente

    Analiza conducerii și situațiile financiare

    Anexa 99-3 conține analiza conducerii pentru exercițiul 2025, iar anexa 99-2 situațiile financiare consolidate auditate 1. Acestea sunt sursele principale pentru cifrele de venituri și de profitabilitate ale fiecărui segment.

    Date suplimentare despre petrol și gaze

    Anexa 99-10 conține informațiile suplimentare privind petrolul și gazele, iar rezervele au fost evaluate de GLJ Ltd. 1. Această secțiune oferă detalii despre activitatea de extracție, relevante pentru evaluarea expunerii la prețul țițeiului.

    Piața în context

    Documentul nu conține date despre dimensiunea pieței sau cote de piață, așa că nu pot fi formulate estimări cantitative din această sursă. Piața rafinării și a petrolului este descrisă în raport doar prin cadrul general de raportare al companiei.

    Piața de energie este influențată de condițiile de reglementare și de cerere, aspecte care nu sunt detaliate în formularul depus, dar pot fi urmărite în analiza conducerii și în informațiile anuale 1.

    Tendințe

    • Raportarea completă a reservelormixt

      Includerea unui raport separat privind rezervele de petrol și gaze sugerează o atenție sporită la transparența resurselor, ceea ce poate sprijini încrederea investitorilor dacă datele sunt constante de la un an la altul.

    • Cadrul de recuperare a remunerațieivânt din spate

      Politica de recuperare a remunerației executivilor, inclusă ca anexă, reflectă cerințele de guvernanță ale SEC și poate fi un element favorabil pentru percepția asupra conducerii.

    • Dependența de prețul petroluluivânt din față

      Veniturile unei companii integrate de energie depind de evoluția prețurilor hidrocarburilor, ceea ce poate deveni un factor negativ dacă prețurile scad semnificativ.

    • Obligații de raportare cu Formularul 40-Fmixt

      Faptul că societatea raportează în cadrul sistemului canadian prin Formularul 40-F, cu interfețe XBRL, poate îmbunătăți comparabilitatea datelor, dar adaugă complexitate administrativă.

    Poziția concurențială

    Documentul depus de Suncor Energy Inc. nu identifică explicit concurenții companiei. Comparațiile cu alți producători și rafinători ar trebui făcute pe baza altor surse, deoarece formularul se concentrează pe raportarea financiară și pe elementele de guvernanță.

    Poziția competitivă a companiei rămâne greu de măsurat doar din acest document, însă includerea rezervelor evaluate de un terț independent este un element care poate susține credibilitatea în comparația cu alți operatori.

    • Concurenți nespecificați în sursă

      Documentul nu numește concurenți; identificarea lor necesită surse suplimentare.

    • Alți producători integrați de energie din America de Nord

      Nu sunt menționați în formularul analizat, deci nu sunt verificabili din sursa dată.

    • Rafinători din Canada și SUA

      Sursa nu oferă o listă a acestora; comparația ar cere date externe.

    • Evaluatori independenți de rezerve

      GLJ Ltd. apare în document ca evaluator al rezervelor, dar nu este un concurent direct.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 05 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Suncor Energy Inc. · 26 feb. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.