olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Arthur J. Gallagher & Co. AJG
Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)
Arthur J. Gallagher & Co. (AJG) este un broker de asigurări și reasigurări, cu servicii de consultanță și administrare a daunelor, care în 2025 a obținut aproximativ 87% din venituri din segmentul de brokeraj și 13% din gestionarea riscurilor. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile combinate ale segmentelor brokeraj și gestionare a riscurilor au crescut cu 24%, inclusiv 6% creștere organică.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Arthur J. Gallagher & Co. (AJG) costa 288,11 USD (−0,09 % într-o zi), cu capitalizare 73,9 mld USD, P/E 50,2 pe un EPS diluat de 5,74 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,95 %, beta 0,15, interval pe 52 de săptămâni 192,00–288,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,0 mld USD (+18,2 % an/an), profit net de 403,0 mil USD (+48,2 % an/an), EPS diluat 1,55 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 71,6
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 227,21 – 293,84
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 25,6 %
- SMA 50 / 200
- 249,56 / 232,60
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 10,99 / 8,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +25,3 % | −5,9 % | +31,3 pp | — |
| 3 luni | +14,4 % | −4,6 % | +19,1 pp | — |
| 6 luni | +42,7 % | +0,2 % | +42,4 pp | — |
| De la început de an | +11,3 % | +7,4 % | +3,9 pp | — |
| 1 an | +16,1 % | +8,2 % | +7,9 pp | −3,0 % |
| 3 ani | +18,6 % | +68,4 % | −49,9 pp | +1,8 % |
| 5 ani | +79,8 % | +56,5 % | +23,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,7 mld | 3,7 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | 4,8 mld | 4,0 mld | 4,0 mld |
| Amortizare și depreciere | 213,7 mil | 255,0 mil | 230,0 mil ≈ | 276,0 mil ≈ | 361,0 mil | 339,0 mil | 358,0 mil ≈ | 349,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 101,6 mil | 158,0 mil | 158,0 mil | 161,0 mil | 162,0 mil | 158,0 mil | 168,0 mil | 168,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 333,4 mil | 873,0 mil | 473,0 mil | 346,0 mil | 179,0 mil | 1,0 mld | 414,0 mil | 515,0 mil |
| Impozit pe profit | 74,6 mil | 164,0 mil | 105,0 mil | 73,0 mil | 26,0 mil | 220,0 mil | 90,0 mil | 109,0 mil |
| Profit net | 258,6 mil | 704,0 mil | 368,0 mil | 272,0 mil | 150,0 mil | 822,0 mil | 324,0 mil | 403,0 mil |
| EPS diluat | — | 2,72 | 1,40 | 1,04 | — | 3,16 | 1,25 | 1,55 |
| Flux de numerar operațional | 739,4 mil | 872,0 mil | -424,0 mil ≈ | 729,0 mil ≈ | 753,0 mil | 957,0 mil | 10,0 mil ≈ | 1,3 mld ≈ |
| Dividende plătite | 131,4 mil | 166,0 mil | 167,0 mil ≈ | 166,0 mil ≈ | 168,0 mil | 180,0 mil | 179,0 mil ≈ | 180,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | — | 310,0 mil | 170,0 mil ≈ | 100,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 8 trimestre (min 23,0, mediană 27,9, max 32,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mld | 7,2 mld | 7,0 mld | 8,2 mld | 8,6 mld | 10,1 mld | 11,6 mld | 13,9 mld |
| Venituri an/an | +12,6 % | +3,8 % | −2,7 % | +17,2 % | +4,2 % | +17,8 % | +14,7 % | +20,7 % |
| Profit net | 633,5 mil | 668,8 mil | 818,8 mil | 906,8 mil | 1,1 mld | 970,0 mil | 1,5 mld | 1,5 mld |
| Profit net an/an | +31,6 % | +5,6 % | +22,4 % | +10,7 % | +22,9 % | −12,9 % | +50,8 % | +2,1 % |
| EPS diluat | 3,40 | 3,52 | 4,20 | 4,37 | 5,19 | 4,42 | 6,50 | 5,74 |
| EPS diluat an/an | +28,8 % | +3,5 % | +19,3 % | +4,0 % | +18,8 % | −14,8 % | +47,1 % | −11,7 % |
| netă % | 9,1 % | 9,3 % | 11,7 % | 11,0 % | 13,0 % | 9,6 % | 12,7 % | 10,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,4 mld USD
- Datorie financiară
- 12,7 mld USD
- Datorie netă
- 11,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 23,3 mld USD
- Active totale
- 70,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,55x
- Lichiditate curentă
- 1,06x
- ROE
- 6,9 %
- ROA
- 2,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 870,9 mil | 975,1 mil | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | 818,8 mil | 906,8 mil | 1,1 mld | 970,0 mil | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,20 | 4,37 | 5,19 | 4,42 | 6,50 | 5,74 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,80 | 1,92 | 2,04 | 2,20 | 2,40 | 2,60 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 664,6 mil | 402,6 mil | 738,4 mil | 971,0 mil | 15,0 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 22,3 mld | 33,2 mld | 38,4 mld | 51,6 mld | 64,3 mld | 70,7 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 75,0 mil | 245,0 mil | 310,0 mil | 670,0 mil | 200,0 mil | 640,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,3 mld | 5,8 mld | 5,6 mld | 7,0 mld | 12,7 mld | 12,1 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 16,1 mld | 24,8 mld | 29,2 mld | 40,8 mld | 44,1 mld | 47,3 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,2 mld | 8,6 mld | 9,2 mld | 10,8 mld | 20,2 mld | 23,3 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 347,4 mil | 392,0 mil | 429,5 mil | 474,0 mil | 525,0 mil | 667,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 53 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 73,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate42
- Creștere63
- Bilanț și datorie66
- Randamente62
- Evaluare44
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,17 – 626,19 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual87,52 – 91,45 (Mijloc 89,45)
- P/B justificat56,40 – 75,85 (Mijloc 64,70)
- Dividende actualizate (DDM)34,17 – 45,95 (Mijloc 39,19)
- Colegi: P/E68,46 – 229,30 (Mijloc 141,51)12 firme folosite · multiplul median 21,4x · quartile 10,3x – 34,6xACT, AON, BRO, CRVL, EQH, GSHD, MRSH, RYAN, SLQT, TWFG, WDH, WTW
- Colegi: P/B115,18 – 626,19 (Mijloc 374,71)13 firme folosite · multiplul median 4,0x · quartile 1,2x – 6,7xACT, AON, ARX, BRO, BWIN, CRVL, EHTH, EZRA, MRSH, RYAN, SLQT, WDH, WTW
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 53/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 7,2 % | 42 (față de colegi) | 20 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 3,4 % | 34 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 17,7 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 2,1 % | 66 (pe interval fix) | 9 % |
| P/B · Evaluare | 3,1x | 59 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 43,5x | 29 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,0 % | 46 (față de colegi) | 11 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 47,9 % | 89 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie66/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere63/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial42/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente62/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ARTHUR J. GALLAGHER & CO. (AJG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 20,7 %; marjă netă 10,4 %; ROE 7,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 68,46–91,45 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 89,45 USD, prețul de 288,11 USD lasă un potențial de -69,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -222,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 53/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 17,7 %
- Rata de distribuire (EPS): 47,9 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 43,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.
Față de mediana verticalei
Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc. | 99,6 mld | 25,1 | 26,7 % | 14,2 % | +10,3 % | +14 % / +5 % |
| XHGXChange TEC.INC | 83,6 mld | — | — | -204,9 % | +24,9 % | +244 % / −100 % |
| AJGArthur J. Gallagher & Co. | 73,9 mld | 43,5 | 7,2 % | 10,4 % | +20,7 % | +16 % / +19 % |
| AONAon plc | 73,1 mld | 18,9 | 43,6 % | 22,2 % | +9,4 % | −3 % / +5 % |
| WTWWillis Towers Watson PLC | 31,0 mld | 20,5 | 20,2 % | 15,2 % | −2,2 % | +5 % / +37 % |
| BROBrown & Brown, Inc. | 24,7 mld | 22,2 | 9,7 % | 17,6 % | +22,8 % | −8 % / −0 % |
| EQHEquitable Holdings, Inc. | 14,1 mld | 10,1 | — | 11,5 % | −6,1 % | +13 % / +72 % |
| AIFUAIFU Inc. | 9,7 mld | — | -155,9 % | -408,8 % | −67,9 % | −85 % / −100 % |
| ACTEnact Holdings, Inc. | 6,4 mld | 10,0 | 12,9 % | 54,1 % | +2,8 % | +23 % / +72 % |
| HGTYHagerty, Inc. | 6,4 mld | 106,0 | 25,6 % | 4,4 % | +17,3 % | +37 % / +117 % |
| RYANRyan Specialty Holdings, Inc. | 5,3 mld | 50,7 | 19,4 % | 3,2 % | +21,3 % | −17 % / +5 % |
| CRVLCorvel Corporation | 4,3 mld | 36,2 | 30,6 % | 12,0 % | +7,0 % | +17 % / +23 % |
| WDHWaterdrop Inc. | 3,6 mld | 50,0 | 11,6 % | 14,2 % | +49,8 % | −44 % / −17 % |
| ARXAccelerant Holdings | 3,3 mld | — | -241,6 % | -112,1 % | +51,5 % | +36 % / indisponibil |
| NPNeptune Insurance Holdings Inc. | 2,7 mld | 89,6 | — | 22,7 % | +33,7 % | +20 % / indisponibil |
| GSHDGoosehead Insurance, Inc. | 1,2 mld | 34,1 | — | 8,8 % | +16,2 % | −21 % / −22 % |
| HUIZHuize Holding Limited | 1,1 mld | — | 1,0 % | 0,3 % | +32,2 % | −33 % / −49 % |
| BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc. | 1,1 mld | — | -10,7 % | -4,7 % | +8,3 % | +12 % / +83 % |
| RDZNRoadzen Inc. | 94,5 mil | — | — | -46,9 % | +24,2 % | −36 % / −77 % |
| SLQTSelectQuote, Inc. | 70,0 mil | 5,8 | 23,4 % | 4,6 % | +6,0 % | −73 % / −69 % |
| EHTHEhealth, Inc. | 16,8 mil | — | 4,6 % | 4,9 % | +4,1 % | −87 % / −93 % |
| EZRAReliance Global Group, Inc. | 2,1 mil | — | -123,4 % | -54,3 % | −11,6 % | −92 % / −100 % |
| CCGCheche Group Inc. | — | — | -5,0 % | -0,6 % | −13,3 % | +804 % / +12 % |
| YBYuanbao Inc. | — | — | 152,7 % | 29,9 % | +33,1 % | −47 % / indisponibil |
| ZBAOZhibao Technology Inc. | — | — | -141,3 % | -22,4 % | +53,0 % | −100 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AJG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 188,27 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 331,33 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 496,99 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 223,32 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 438,18 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 715,67 Randament total 154 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 264,89 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 579,49 Randament total 110 % · Pe an 16 % | 1.030,56 Randament total 269 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 109,54
- Marja netă± 76,68
- Creșterea anuală a veniturilor± 57,19
- Diluare anuală± 6,44
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Arthur J. Gallagher & Co. (AJG) este un broker de asigurări și reasigurări, cu servicii de consultanță și administrare a daunelor, care în 2025 a obținut aproximativ 87% din venituri din segmentul de brokeraj și 13% din gestionarea riscurilor 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile combinate ale segmentelor brokeraj și gestionare a riscurilor au crescut cu 24%, inclusiv 6% creștere organică 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o rețea globală de birouri și o diversificare geografică ce reduce dependența de o singură piață.
- Experiența în nișe specializate și capacitățile de analiză a datelor susțin relațiile cu clienții.
- Baza de clienți foarte diversificată limitează expunerea la pierderea unui client important.
Puncte slabe
- Strategia de achiziții repetate aduce riscuri de integrare, de cultură și de depreciere a fondului comercial.
- Cheltuielile cu personalul sunt ridicate și pot presa marjele când veniturile din dobânzi scad.
- Segmentul corporate generează pierderi nete, iar investițiile în energie curată pot aduce pierderi suplimentare.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru analiză de risc, acces la piețe și expertiză specializată ar putea susține venituri mai mari.
- Extinderea serviciilor de administrare a daunelor către companii de asigurări ar putea deschide noi surse de venit.
- Integrarea achizițiilor recente ar putea aduce sinergii de costuri și de venituri dacă se realizează conform planului.
Amenințări
- O recesiune economică ar putea reduce acoperirile de asigurare cumpărate de clienți și veniturile din comisioane.
- Tranzacțiile mai scumpe din partea fondurilor de private equity ar putea face achizițiile mai greu de realizat.
- Schimbările de reglementare și riscurile legale ar putea genera costuri suplimentare sau pierderi de reputație.
Riscuri
- Riscul macroeconomicmediu
Recesiunea, instabilitatea geopolitică și schimbările ratelor dobânzii ar putea reduce veniturile din comisioane și din dobânzi 1.
- Dificultăți financiare ale asigurătorilormediu
Dacă companiile de asigurări sau reasigurare întâmpină probleme de lichiditate, plățile către Gallagher ar putea întârzia sau nu ar putea fi realizate 1.
- Risc de achizițiiridicat
Dificultățile de integrare și eventualele pasive neacoperite ar putea afecta creșterea și ar putea duce la depreciere a fondului comercial 1.
- Risc de securitate ciberneticămediu
Un atac asupra sistemelor informatice sau ale furnizorilor ar putea duce la sancțiuni, răspundere legală și pierderea de încredere a clienților 1.
- Risc de reglementaremediu
Schimbările legislative în mai multe jurisdicții ar putea crește costurile de conformitate sau ar putea limita activitatea în anumite piețe 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică solidă și cererea continuă pentru servicii de analiză și acces la piețe ar putea susține veniturile pe termen lung 3.
- Diversificarea geografică și a surselor de venit ar putea amortiza efectul unor scăderi în anumite regiuni sau segmente 1.
- Dacă integrarea recentelor achiziții se realizează conform planului, ar putea apărea sinergii care să îmbunătățească marjele.
Ce ar strica teza
- Scăderea veniturilor din dobânzi și creșterea cheltuielilor pot presa marjele în trimestrele următoare 3.
- Dependența de strategia de achiziții ar putea deveni mai costisitoare dacă ținte atractive devin mai scumpe și mai greu de identificat 1.
- O piață de asigurări care se înmoaie ar putea reduce comisioanele, întrucât acestea urmează nivelul primelor 1.
De urmărit
- Evoluția creșterii organice a veniturilor combinateQ3 2026
- Marja ajustată a segmentului de brokeraj și nivelul cheltuielilor cu personalulQ3 2026
- Integrarea AssuredPartners și efectele asupra costurilor și veniturilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
În 2025 compania a finalizat achizițiile AssuredPartners și Woodruff Sawyer, iar a doua tranzacție a fost finanțată din numerar disponibil 1. În primul semestru al anului 2026, venitul ajustat per acțiune a fost de 7,31 dolari, față de 6,04 dolari în aceeași perioadă a anului precedent, conform raportării trimestriale 3. Creșterea organică a comisioanelor și taxelor de bază a rămas stabilă, iar comisioanele suplimentare și cele contingente au avut evoluții diferite 23.
Piața în context
Concurența include brokeri globali, consultanți, companii de asigurări care vând direct și bănci sau firme tehnologice care oferă produse alternative de gestionare a riscului 1. Piața de administrare a daunelor include administratori independenți globali și regionali, precum și firme juridice în anumite jurisdicții 1.
Tendințe
- Ciclul prețurilor de asiguraremixt
Creșterile ratelor de primă în 2025 au susținut comisioanele, însă o piață care se înmoaie ar putea reduce acest efect, întrucât comisioanele urmează nivelul primelor 1.
- Achizițiilemixt
Strategia de achiziții continuă să susțină creșterea, dar prețurile ridicate ale țintelor și concurența din partea fondurilor de private equity pot face tranzacțiile mai dificile 1.
- Creșterea organicăvânt din spate
Creșterea organică a veniturilor combinate a fost de 6% în trimestrul al doilea din 2026, indicând cerere solidă pentru servicii 3.
- Venituri din dobânzi mai micivânt din față
Scăderea veniturilor din dobânzi față de trimestrul al doilea din 2025 a presat raportul cheltuielilor cu personalul, ceea ce ar putea afecta marjele pe termen scurt 3.
Poziția concurențială
Gallagher se confruntă cu concurență din partea unui număr mare de organizații și persoane din întreaga lume, precum și din partea companiilor de asigurări care vând direct produse 1. Principalii factori de competitivitate includ calitatea serviciilor, expertiza, capacitățile de analiză a datelor și eficiența costurilor pentru clienți 1.
În administrarea daunelor, compania concurează cu administratori globali și regionali, cu departamente interne ale companiilor de asigurări și cu firme juridice, iar avantajele sale ar putea fi rezultatele pentru clienți și puterea financiară 1.
- Mari brokeri globali de asigurări
Brokeri și consultanți globali care concurează în brokeraj și consultanță, menționați generic în surse fără a fi numiți
- Administratori independenți de daune
Administratori globali și regionali de daune third-party, care concurează în segmentul de gestionare a riscurilor
- Companii de asigurări care vând direct
Asigurători care distribuie direct o parte din produse și pot concura cu brokerii
- Bănci, firme de consultanță și tehnologie
Actori care pot oferi produse alternative de gestionare a riscului și care intră în concurență cu serviciile companiei
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Brendan Gallagher isnt ( really ) thinking about retirementSurge — GDELT DOC · 24 oct. 2026 · RO
- Artists including Noel Gallagher show support for Garvaghy Road residentsThe Guardian World · 07 oct. 2026 · EN
- City: Liam Gallagher anunță ce pedeapsă va primi clubul - GSPSurge — Google News · 28 sept. 2026 · RO
- Australia news live: Chalmers and Gallagher to present final budget outcome; RBA interest rate hike loomsThe Guardian World · 27 sept. 2026 · EN
- Liam Gallagher leaks Man City punishment after private chat as club avoid relegationSurge — GDELT DOC · 27 sept. 2026 · RO
- Anthony Albanese says he only learned about AI hack while in New York , days after frontbencher Katy GallagherSurge — GDELT DOC · 25 sept. 2026 · RO
- Silver Beech’s Investment Thesis for Arthur J. Gallagher (AJG)Yahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Gallagher’s (AJG) Colorado Deal Is Another Brick in a Very Big WallYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Arthur J. Gallagher Stock: Is AJG Underperforming the Financial Service Sector?Yahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- Do You Believe Arthur J. Gallagher (AJG) Could Deliver Mid-Teens EPS Growth for Years?Yahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
- Do Wall Street Analysts Like Arthur J. Gallagher Stock?Yahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- Monseniorul Gallagher, ”ministrul de externe” al Vaticanului, întâlnire cu Lavrov la Moscova / Trimisul Papei s-a aflat în capitala Rusiei în același timp cu șeful CIA / ”Să fie clar, acest război trebuie să se termine”G4Media · 25 aug. 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 24 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD)
- Raport curent27 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD)
- Raport curent29 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent17 iun. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent13 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Arthur J. Gallagher & Co. · 17 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Arthur J. Gallagher & Co. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Arthur J. Gallagher & Co. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.