olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Equitable Holdings, Inc. EQH

Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)

56,12USD+1,59 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Equitable Holdings este un grup american de servicii financiare care oferă pensionare, administrare de active și consiliere de avere prin trei francize: Equitable, AllianceBernstein și Equitable Advisors. Compania se află în proces de fuziune cu Corebridge Financial, aprobată de acționari în iulie 2026, care ar urma să creeze o entitate nouă cu scară mai mare, cu active administrate de peste un trilion de dolari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Equitable Holdings, Inc. (EQH) costa 56,12 USD (+1,59 % într-o zi), cu capitalizare 15,3 mld USD, randament al dividendului 1,98 %, beta 1,36, interval pe 52 de săptămâni 35,34–56,12 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,7 mld USD (−29,8 % an/an), profit net de -453,0 mil USD, EPS diluat -1,68 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
15,3 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,26 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-5,80 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,98 %
DPS 12 luni 1,11
Beta (2 ani)
1,36
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
35,3456,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
52,19 – 55,69
peste banda superioară · %B 1,12 · lățimea benzii 6,5 %
SMA 50 / 200
53,06 / 45,98
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,62 / 0,49
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,9 %−1,1 %+5,0 pp—
3 luni+9,4 %−0,5 %+9,8 pp—
6 luni+28,4 %+4,4 %+24,0 pp—
De la început de an+17,8 %+12,3 %+5,5 pp—
1 an+14,9 %+13,5 %+1,3 pp−3,9 %
3 ani+103,0 %+76,4 %+26,6 pp+1,3 %
5 ani+59,5 %+63,7 %−4,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−28,2 %
05 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,1 %
10 feb. 2022 → 10 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,7 mld USD
−29,8 % an/an
Profit net
-453,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,68
indisponibil an/an
netă / operațională
-27,3 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri3,1 mld3,6 mld4,6 mld2,4 mld1,5 mld3,3 mld4,2 mld1,7 mld
Cheltuieli cu dobânzile60,0 mil55,0 mil58,0 mil72,0 mil65,0 mil53,0 mil68,0 mil61,0 mil
Profit înainte de impozit-11,0 mil1,2 mld174,0 mil-363,0 mil-1,3 mld344,0 mil887,0 mil-493,0 mil
Impozit pe profit-39,0 mil179,0 mil24,0 mil-80,0 mil-133,0 mil33,0 mil156,0 mil-140,0 mil
Profit net-132,0 mil892,0 mil63,0 mil-349,0 mil-1,3 mld215,0 mil621,0 mil-453,0 mil
EPS diluat-0,462,82 ≈0,16-1,21-4,470,75 ≈2,14-1,68
Flux de numerar operațional683,0 mil ≈400,0 mil158,0 mil341,0 mil ≈369,0 mil ≈-154,0 mil499,0 mil643,0 mil ≈
Dividende plătite76,0 mil ≈75,0 mil74,0 mil82,0 mil ≈81,0 mil ≈77,0 mil76,0 mil83,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni254,0 mil ≈260,0 mil262,0 mil235,0 mil ≈676,0 mil ≈277,0 mil147,0 mil366,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu201820192020⚠ 20212022202320242025
Venituri12,1 mld9,6 mld12,4 mld7,6 mld12,6 mld10,5 mld12,4 mld11,7 mld
Venituri an/an−3,1 %−20,3 %+29,1 %—+66,1 %−17,3 %+18,8 %−6,1 %
Profit net1,9 mld-1,8 mld-648,0 mil1,8 mld2,2 mld1,3 mld1,3 mld-1,4 mld
Profit net an/an+122,4 %−195,1 %indisponibil—+22,7 %−40,4 %−0,2 %−207,8 %
EPS diluat3,33-3,57-1,563,985,463,423,69-4,83
EPS diluat an/an+123,5 %−207,2 %indisponibil—+37,2 %−37,4 %+7,9 %−230,9 %
netă %15,4 %-18,3 %-5,2 %23,0 %17,0 %12,3 %10,3 %-11,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
12,5 mld USD
Datorie financiară
3,9 mld USD
Datorie netă
-8,6 mld USD
Capitaluri proprii
1,5 mld USD
Active totale
318,0 mld USD
Datorie / capitaluri
2,63x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-56,5 %
ROA
-0,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
10,5 mld
2024
12,4 mld
2025
11,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
228,0 mil
2024
241,0 mil
2025
248,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
714,0 mil
2024
2,1 mld
2025
-1,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-910,0 mil
2024
280,0 mil
2025
-156,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
-1,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,42
2024
3,69
2025
-4,83

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
351,6 mil
2024
324,8 mil
2025
298,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,86
2024
0,94
2025
1,05

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
8,2 mld
2024
7,0 mld
2025
12,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
276,7 mld
2024
295,7 mld
2025
318,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
254,0 mil
2024
0
2025
25,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,8 mld
2024
3,8 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
271,6 mld
2024
292,2 mld
2025
316,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,4 mld
2024
3,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-208,0 mil
2024
2,0 mld
2025
714,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-4,9 mld
2024
-15,9 mld
2025
-11,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
9,0 mld
2024
12,4 mld
2025
15,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
301,0 mil
2024
302,0 mil
2025
314,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
919,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-1,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-207,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-230,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
-8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-508,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-13,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
15,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
11,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

56,12 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 15,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
15,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-508,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1095derivat 79

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
13,80
USD pe acțiune
Mijloc
15,83
USD pe acțiune
Sus
18,56
USD pe acțiune
Preț: 56,12 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -71,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -254,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,80 – 18,56 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)13,80 – 18,56 (Mijloc 15,83)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-8,7 %28 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,7 %0 (pe interval fix)40 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente11,6 %100 (pe interval fix)30 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EQUITABLE HOLDINGS, INC. (EQH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,7 mld USD în 2025; creștere an/an -6,1 %; marjă netă -8,7 %; ROE -508,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,80–18,56 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,83 USD, prețul de 56,12 USD lasă un potențial de -71,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -254,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 11,6 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -8,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: -2,7 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 29,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,2x
P/S
1,4x
mediana verticalei 3,5x
sub mediană (−59,1 %)
P/B
—
mediana verticalei 4,3x
ROE
-508,8 %
mediana verticalei 11,6 %
sub mediană (−4.488,8 %)
Marja netă
-8,7 %
mediana verticalei 4,6 %
sub mediană (−289,3 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 8,3 %
Venituri an/an
-6,1 %
mediana verticalei 17,3 %
sub mediană (−135,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,9x
Randament dividend
2,0 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+111,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc.100,0 mld25,226,7 %14,2 %+10,3 %+15 % / +5 %
XHGXChange TEC.INC85,9 mld——-204,9 %+24,9 %+253 % / −100 %
AJGArthur J. Gallagher & Co.73,9 mld47,16,7 %10,0 %+20,7 %+16 % / +16 %
AONAon plc73,1 mld18,943,6 %22,2 %+9,4 %−3 % / +5 %
WTWWillis Towers Watson PLC31,1 mld20,520,2 %15,2 %−2,2 %+5 % / +37 %
BROBrown & Brown, Inc.24,5 mld22,19,7 %17,6 %+22,8 %−8 % / −1 %
EQHEquitable Holdings, Inc.15,3 mld—-508,8 %-8,7 %−6,1 %+15 % / +103 %
AIFUAIFU Inc.10,5 mld—-155,9 %-408,8 %−67,9 %−84 % / −100 %
ACTEnact Holdings, Inc.6,6 mld10,712,7 %53,8 %+2,8 %+25 % / +74 %
HGTYHagerty, Inc.6,5 mld108,025,6 %4,4 %+17,3 %+40 % / +121 %
RYANRyan Specialty Holdings, Inc.5,2 mld49,919,4 %3,2 %+21,3 %−18 % / +4 %
CRVLCorvel Corporation4,4 mld38,930,7 %11,7 %+7,0 %+19 % / +26 %
WDHWaterdrop Inc.3,6 mld50,511,6 %14,2 %+49,8 %−44 % / −16 %
ARXAccelerant Holdings3,3 mld—-241,6 %-112,1 %+51,5 %+36 % / indisponibil
NPNeptune Insurance Holdings Inc.2,7 mld91,6—22,7 %+33,7 %+22 % / indisponibil
GSHDGoosehead Insurance, Inc.1,2 mld33,8—8,8 %+16,2 %−21 % / −23 %
HUIZHuize Holding Limited1,1 mld—1,0 %0,3 %+32,2 %−31 % / −48 %
BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc.1,1 mld—-10,7 %-4,7 %+8,3 %+13 % / +84 %
RDZNRoadzen Inc.92,8 mil——-46,9 %+24,2 %−37 % / −78 %
SLQTSelectQuote, Inc.88,1 mil7,323,4 %4,6 %+6,0 %−66 % / −61 %
EHTHeHealth, Inc20,3 mil—5,0 %5,4 %+4,1 %−84 % / −91 %
EZRAReliance Global Group, Inc.2,4 mil—-123,4 %-54,3 %−11,6 %−91 % / −100 %
LIFEEthos Technologies Inc.0—-50,8 %-16,2 %+52,0 %indisponibil / indisponibil
CRD-ACrawford & Co——14,0 %2,0 %−2,2 %+7 % / +7 %
YBYuanbao Inc.——152,7 %29,9 %+33,1 %−43 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EQH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Equitable Holdings este un grup american de servicii financiare care oferă pensionare, administrare de active și consiliere de avere prin trei francize: Equitable, AllianceBernstein și Equitable Advisors. Compania se află în proces de fuziune cu Corebridge Financial, aprobată de acționari în iulie 2026, care ar urma să creeze o entitate nouă cu scară mai mare, cu active administrate de peste un trilion de dolari 123.

    SWOT

    Puncte tari

    • Model integrat care combină producție de produse, administrare de active și distribuție, susținând fluxuri interne de la o franciză la alta 1.
    • Volum mare de active administrate și fluxuri nete pozitive în toate francizele în trimestrul al doilea din 2026 3.
    • Istoric lung de activitate și o rețea națională de consilieri, care sprijină atragerea și reținerea clienților 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de piețele de capital face ca veniturile din comisioane să fluctueze odată cu evoluția pieței 2.
    • Rezultatul net raportat a fost negativ în trimestrul al doilea din 2026, în timp ce câștigul operațional ajustat a rămas pozitiv 3.
    • Legacy-ul de anuități cu garanții, scos din segmentul principal, expune compania la riscuri istorice de preț și de acoperire 1.

    Oportunități

    • Fuziunea cu Corebridge ar putea crea o entitate cu mai multă scară, distribuție și eficiență, cu accretie anunțată la câștigul pe acțiune 23.
    • Extinderea platformei de active private a AllianceBernstein ar putea aduce noi surse de comisioane dacă investițiile continuă 3.

    Amenințări

    • Volatilitatea piețelor, tensiunile geopolitice și temerile legate de creditul privat ar putea reduce fluxurile și valoarea activelor administrate 2.
    • Schimbările de reglementare privind capitalul și investițiile în titluri structurate ar putea crește costurile asigurătorilor 2.
    • Concurența pentru consilieri și clienți din partea băncilor și a brokerilor ar putea presa marjele de distribuție 1.

    Riscuri

    • Expunerea la piețele de capitalridicat

      Scăderi bruște ale piețelor ar putea reduce activele administrate, comisioanele și profitabilitatea produselor cu garanții 2.

    • Integrarea fuziuniimediu

      Dacă integrarea cu Corebridge sau aprobările de reglementare întârzie, beneficiile așteptate ar putea fi amânate 23.

    • Reglementare asigurărimediu

      Noile reguli privind rezervele și investițiile în CLO ar putea crește cerințele de capital pentru asigurători 2.

    • Blocul moștenit cu garanțiimediu

      Produsele vechi cu garanții GMxB rămân sensibile la volatilitate și la costul acoperirilor, chiar dacă au fost reduse prin tranzacții de gestionare a riscului 1.

    • Concentrare în AllianceBernsteinscăzut

      Equitable este cel mai mare client al AllianceBernstein, ceea ce ar putea face veniturile companiei dependente de o relație comercială unică 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă piețele rămân favorabile și fluxurile nete se mențin pozitive, creșterea activelor administrate ar putea susține câștigul operațional pe acțiune 3.
    • Finalizarea fuziunii cu Corebridge ar putea crea o entitate cu scară mai mare și cu accretie anunțată pe termen scurt și mediu 23.
    • Modelul integrat și distribuția prin consilieri ar putea oferi avantaje competitive dacă rețeaua își păstrează productivitatea 13.

    Ce ar strica teza

    • Volatilitatea piețelor și incertitudinile geopolitice ar putea reduce cererea pentru produse și veniturile din comisioane 2.
    • Riscurile de integrare și aprobările de reglementare ar putea amâna sau diminua beneficiile fuziunii 23.
    • Rezultatul net negativ din trimestrul al doilea 2026 arată că rezultatele raportate pot diferi de cele operaționale ajustate 3.

    De urmărit

    • Închiderea fuziunii cu Corebridge și aprobările de reglementare2026
    • Fluxurile nete pe segmente și rata de plată a dividendelorQ3 2026
    • Evoluția câștigului operațional ajustat și a ținței de cash generationQ4 2026
    • Regulile NAIC privind investițiile în CLO și cerințele de capital2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Equitable Holdings este un furnizor important de soluții de pensionare, administrare a activelor și management de avere pentru clienți individuali și instituționali din Statele Unite și din străinătate, activ din 1859 1. Modelul său integrat combină trei roluri: Equitable creează produse (fabricant), AllianceBernstein gestionează investițiile (administrator de active), iar Equitable Advisors distribuie consultanța și produsele (distribuitor) 1. Compania deține un interes economic de aproximativ 68% în AllianceBernstein, ceea ce face ca performanța acesteia să fie strâns legată de rezultatele consolidate 1.

    Activitatea este organizată în trei segmente raportabile, Retirement, Asset Management și Wealth Management, plus Corporate and Other pentru elementele nealocate, inclusiv activitățile de asigurări de viață moștenite 1. Structura integrată urmărește ca rezultatele investiționale obținute pentru clienți să se transforme în vânzări și fluxuri nete mai mari pentru produsele de pensionare 1. Începând cu 2026, compania se pregătește să fuzioneze cu Corebridge, iar entitatea rezultată ar urma să preia numele Equitable Holdings, Inc. 2.

    Rezultatele trimestrului al doilea din 2026 arată o creștere organică în toate cele trei francize, cu un câștig operațional nelegat de vânzări de 488 milioane de dolari, adică 1,70 dolari pe acțiune 3. Compania a returnat acționarilor 449 de milioane de dolari în acel trimestru și își menține ținta de plată de 60-70% pentru 2026 3.

    Segmente

    Retirement

    Segmentul Retirement oferă anuități individuale (inclusiv RILA și anuități variabile), planuri de pensionare la locul de muncă și produse de economii instituționale; în 2025 totalul primelor și depozitelor a fost de 22,361 de miliarde de dolari, iar fluxurile nete de 5,923 de miliarde de dolari 1. În trimestrul al doilea din 2026 segmentul a avut fluxuri nete de 1,7 miliarde de dolari, iar activele au crescut cu 15% față de anul precedent 3.

    Asset Management

    AllianceBernstein, acum cu peste 866 de miliarde de dolari în administrare la sfârșitul lui 2025, oferă servicii de investiții pe acțiuni, obligațiuni, soluții multi-active și active alternative pentru investitori instituționali, retail și private wealth 1. Ponderea de 68% în acest segment și dependența de taxele de bază fac din performanța pieței un factor major, iar la 30 iunie 2026 activele au ajuns la 905,5 miliarde de dolari 3.

    Wealth Management

    Equitable Advisors reunește aproximativ 4600 de consilieri financiari cu o rețea de peste 80 de sucursale naționale și oferă consultanță, produse de investiții și de asigurare 1. Activele administrate au crescut cu 27% în ultimele douăsprezece luni, până la 141 de miliarde de dolari, în parte datorită achiziției Stifel, iar fluxurile consultative au fost de 2,0 miliarde de dolari în trimestrul al doilea din 2026 3.

    Piața în context

    Piața americană a anuităților, a administrării de active și a consultanței de avere depinde de volatilitatea piețelor de capital și de nivelul dobânzilor, care influențează atât veniturile din comisioane, cât și cheltuielile de acoperire a riscului 2. În al doilea trimestru din 2026, indicele S&P 500 a crescut cu aproximativ 15%, cel mai bun trimestru de la redresarea post-pandemie, ceea ce a sprijinit creșterea activelor administrate 2. Concurența rămâne intensă, cu companii de asigurări de viață, bănci, fonduri mutuale și administratori de active care oferă produse similare 1.

    Mediul de reglementare este o altă variabilă: autoritățile de asigurare din SUA revizuiesc cerințele de capital și regulile privind investițiile în titluri structurate precum CLO, ceea ce ar putea crește costul capitalului pentru asigurători 2. Incertitudinile legate de politica fiscală, de comerț și de tensiunile geopolitice adaugă volatilitate pe piețe, potențial relevantă pentru cerererea de produse 2.

    Tendințe

    • Creșterea piețelor de capitalvânt din spate

      Revenirea puternică a piețelor din al doilea trimestru 2026 a ridicat nivelul activelor administrate, ceea ce ar putea continua să sprijine comisioanele dacă piețele rămân stabile 23.

    • Volatilitate și incertitudine geopoliticăvânt din față

      Tensiunile comerciale, conflictele regionale și preocupările privind creditul privat pot reduce cererea pentru produse și pot crește costurile de acoperire a riscului dacă se accentuează 2.

    • Consolidare prin fuziunemixt

      Fuziunea cu Corebridge ar putea crea o entitate cu scară și distribuție mai mari, dar integrarea și aprobările de reglementare aduc riscuri de execuție 23.

    Poziția concurențială

    În anuități individuale, Equitable concurează cu alți asigurători de viață, bănci, companii de fonduri mutuale și administratori de investiții, factorii determinanți fiind caracteristicile produsului, accesul la capital, distribuția diversificată și ratingurile de solvabilitate 1. În administrarea de active, AllianceBernstein competiționează cu numeroși administratori globali, case de brokeraj și bănci, iar investitorii care preferă produsele pasive pun presiune pe fiecare dintre ele 1.

    În consultanța de avere, Equitable Advisors se confruntă cu societăți de brokeraj, firme de planificare financiară, bănci și consilieri independenți, iar atragerea consilierilor depinde de structura remunerației, de brand și de suportul tehnologic 1.

    • Corebridge FinancialCRBG

      Partener în fuziunea anunțată în martie 2026, care ar urma să formeze noua Equitable Holdings după închiderea tranzacției 2.

    • Principalii asigurători de viață și anuități din SUA

      Companii care concurează direct pe produse de anuități și de pensionare, fără un ticker de referință identificat în surse 1.

    • Bănci și societăți de brokeraj

      Concurează pentru clienți de consultanță de avere și pentru distribuția produselor de pensionare, cu canale directe și independente 1.

    • Administratori de active globali

      Concurează cu AllianceBernstein pe servicii de investiții instituționale și retail, în special în zona activelor alternative 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 02 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Equitable Holdings, Inc. · 25 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Equitable Holdings, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Equitable Holdings, Inc. · 04 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Equitable Holdings, Inc. (EQH): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw