olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Brown & Brown, Inc. BRO
Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)
Brown & Brown, Inc. (BRO) este o companie diversificată de agenție, brokeraj en-gros, programe de asigurare și servicii, cu venituri de 5,9 miliarde USD în 2025. În trimestrul al treilea din 2026, veniturile totale au fost de 1,7 miliarde USD, în creștere cu 7,4%, dar creșterea organică a fost de doar 1,2%. Rezultatele arată un model de creștere prin achiziții, în timp ce creșterea organică rămâne modestă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Brown & Brown, Inc. (BRO) costa 74,38 USD (+0,66 % într-o zi), cu capitalizare 24,7 mld USD, P/E 22,2 pe un EPS diluat de 3,35 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,89 %, beta 0,13, interval pe 52 de săptămâni 54,38–82,33 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,7 mld USD (+7,4 % an/an), profit net de 240,0 mil USD (+5,7 % an/an), EPS diluat 0,67 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 62,23 – 76,18
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 20,2 %
- SMA 50 / 200
- 66,96 / 66,49
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,88 / 1,40
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +22,0 % | −5,9 % | +27,9 pp | — |
| 3 luni | +4,5 % | −4,6 % | +9,1 pp | — |
| 6 luni | +28,1 % | +0,2 % | +27,9 pp | — |
| De la început de an | −6,7 % | +7,4 % | −14,1 pp | — |
| 1 an | −4,4 % | +8,2 % | −12,6 pp | −0,4 % |
| 3 ani | +4,9 % | +68,4 % | −63,5 pp | +4,4 % |
| 5 ani | +20,0 % | +56,5 % | −36,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,7 mld |
| Cheltuieli cu dobânzile | 46,0 mil | 46,0 mil | 51,0 mil | 100,0 mil | 100,0 mil | 99,0 mil | 100,0 mil | 100,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 275,0 mil | 427,0 mil | 311,0 mil | 311,0 mil | 321,0 mil | 533,0 mil | 383,0 mil | 320,0 mil |
| Impozit pe profit | 64,0 mil | 93,0 mil | 77,0 mil | 82,0 mil | 53,0 mil | 106,0 mil | 94,0 mil | 79,0 mil |
| Profit net | 210,0 mil | 331,0 mil | 231,0 mil | 227,0 mil | 264,0 mil | 426,0 mil | 288,0 mil | 240,0 mil |
| EPS diluat | 0,73 ≈ | 1,15 | 0,78 | 0,68 | 0,78 ≈ | 1,06 | 0,84 | 0,67 |
| Flux de numerar operațional | 361,0 mil | 213,0 mil | 325,0 mil ≈ | 468,0 mil ≈ | 444,0 mil | 262,0 mil | 346,0 mil ≈ | 532,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 20,0 mil | 17,0 mil | 15,0 mil ≈ | 16,0 mil ≈ | 20,0 mil | 21,0 mil | 17,0 mil ≈ | 39,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 43,0 mil | 43,0 mil | 43,0 mil ≈ | 51,0 mil ≈ | 56,0 mil | 57,0 mil | 55,0 mil ≈ | 57,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 100,0 mil | 250,0 mil | 250,0 mil ≈ | 250,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 11 din propriul istoric de 44 trimestre (min 12,4, mediană 27,0, max 2.077,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | 3,6 mld | 4,3 mld | 4,8 mld | 5,9 mld |
| Venituri an/an | +7,1 % | +18,8 % | +9,2 % | +16,8 % | +17,1 % | +19,1 % | +12,9 % | +22,8 % |
| Profit net | 344,3 mil | 398,5 mil | 480,5 mil | 587,1 mil | 672,0 mil | 871,0 mil | 993,0 mil | 1,1 mld |
| Profit net an/an | −13,9 % | +15,8 % | +20,6 % | +22,2 % | +14,5 % | +29,6 % | +14,0 % | +6,1 % |
| EPS diluat | 1,22 | 1,40 | 1,69 | 2,07 | 2,37 | 3,05 | 3,46 | 3,16 |
| EPS diluat an/an | −12,9 % | +14,8 % | +20,7 % | +22,5 % | +14,5 % | +28,7 % | +13,4 % | −8,7 % |
| netă % | 17,1 % | 16,7 % | 18,4 % | 19,2 % | 18,8 % | 20,5 % | 20,7 % | 17,9 % |
| Flux de numerar liber | 526,0 mil | 605,1 mil | 642,3 mil | 763,8 mil | 829,0 mil | 941,0 mil | 1,1 mld | 1,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 7,6 mld USD
- Datorie netă
- 6,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 12,6 mld USD
- Active totale
- 30,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,61x
- Lichiditate curentă
- 1,04x
- ROE
- 11,1 %
- ROA
- 4,4 %
- Marja FCF
- 23,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 624,1 mil | 762,8 mil | 876,0 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 480,5 mil | 587,1 mil | 672,0 mil | 871,0 mil | 993,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,69 | 2,07 | 2,37 | 3,05 | 3,46 | 3,16 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,35 | 0,38 | 0,42 | 0,48 | 0,54 | 0,62 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 656,2 mil | 693,2 mil | 650,0 mil | 700,0 mil | 675,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 9,0 mld | 9,8 mld | 14,0 mld | 14,9 mld | 17,6 mld | 30,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 70,0 mil | 42,5 mil | 250,6 mil | 569,0 mil | 225,0 mil | 719,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,0 mld | 2,0 mld | 3,7 mld | 3,2 mld | 3,6 mld | 6,9 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,8 mld † | 4,2 mld | 4,6 mld | 5,6 mld | 6,4 mld | 12,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 100,6 mil | 107,2 mil | 120,0 mil | 135,0 mil | 154,0 mil | 193,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 55,1 mil | 82,6 mil | 74,0 mil | 0 | 0 | 100,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 69 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 24,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere100
- Randamente57
- Bilanț și datorie100
- Evaluare61
- Calitate46
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,58 – 253,74 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual37,52 – 39,25 (Mijloc 38,37)
- P/B justificat35,27 – 47,43 (Mijloc 40,45)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului8,15 – 10,96 (Mijloc 9,35)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E34,58 – 127,18 (Mijloc 76,26)12 firme folosite · multiplul median 22,8x · quartile 10,3x – 38,0xACT, AJG, AON, CRVL, EQH, GSHD, MRSH, RYAN, SLQT, TWFG, WDH, WTW
- Colegi: P/B46,67 – 253,74 (Mijloc 151,84)13 firme folosite · multiplul median 4,0x · quartile 1,2x – 6,7xACT, AJG, AON, ARX, BWIN, CRVL, EHTH, EZRA, MRSH, RYAN, SLQT, WDH, WTW
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 69/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 9,7 % | 46 (față de colegi) | 20 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 10,1 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 18,2 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 4,1 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/B · Evaluare | 2,0x | 65 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,2x | 57 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 0,9 % | 31 (față de colegi) | 11 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 19,9 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente57/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare61/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BROWN & BROWN, INC. (BRO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 22,8 %; marjă netă 17,6 %; ROE 9,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 36,39–87,31 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 58,35 USD, prețul de 74,38 USD lasă un potențial de -21,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 10,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 18,2 %
- ROA: 4,1 %
- Rata de distribuire (EPS): 19,9 %
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.
Față de mediana verticalei
Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc. | 99,6 mld | 25,1 | 26,7 % | 14,2 % | +10,3 % | +14 % / +5 % |
| XHGXChange TEC.INC | 83,6 mld | — | — | -204,9 % | +24,9 % | +244 % / −100 % |
| AJGArthur J. Gallagher & Co. | 73,9 mld | 43,5 | 7,2 % | 10,4 % | +20,7 % | +16 % / +16 % |
| AONAon plc | 73,1 mld | 18,9 | 43,6 % | 22,2 % | +9,4 % | −3 % / +5 % |
| WTWWillis Towers Watson PLC | 31,0 mld | 20,5 | 20,2 % | 15,2 % | −2,2 % | +5 % / +37 % |
| BROBrown & Brown, Inc. | 24,7 mld | 22,2 | 9,7 % | 17,6 % | +22,8 % | −4 % / +5 % |
| EQHEquitable Holdings, Inc. | 14,1 mld | 10,1 | — | 11,5 % | −6,1 % | +13 % / +72 % |
| AIFUAIFU Inc. | 9,7 mld | — | -155,9 % | -408,8 % | −67,9 % | −85 % / −100 % |
| ACTEnact Holdings, Inc. | 6,4 mld | 10,0 | 12,9 % | 54,1 % | +2,8 % | +23 % / +72 % |
| HGTYHagerty, Inc. | 6,4 mld | 106,0 | 25,6 % | 4,4 % | +17,3 % | +37 % / +117 % |
| RYANRyan Specialty Holdings, Inc. | 5,3 mld | 50,7 | 19,4 % | 3,2 % | +21,3 % | −17 % / +5 % |
| CRVLCorvel Corporation | 4,3 mld | 36,2 | 30,6 % | 12,0 % | +7,0 % | +17 % / +23 % |
| WDHWaterdrop Inc. | 3,6 mld | 50,0 | 11,6 % | 14,2 % | +49,8 % | −44 % / −17 % |
| ARXAccelerant Holdings | 3,3 mld | — | -241,6 % | -112,1 % | +51,5 % | +36 % / indisponibil |
| NPNeptune Insurance Holdings Inc. | 2,7 mld | 89,6 | — | 22,7 % | +33,7 % | +20 % / indisponibil |
| GSHDGoosehead Insurance, Inc. | 1,2 mld | 34,1 | — | 8,8 % | +16,2 % | −21 % / −22 % |
| HUIZHuize Holding Limited | 1,1 mld | — | 1,0 % | 0,3 % | +32,2 % | −33 % / −49 % |
| BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc. | 1,1 mld | — | -10,7 % | -4,7 % | +8,3 % | +12 % / +83 % |
| RDZNRoadzen Inc. | 94,5 mil | — | — | -46,9 % | +24,2 % | −36 % / −77 % |
| SLQTSelectQuote, Inc. | 70,0 mil | 5,8 | 23,4 % | 4,6 % | +6,0 % | −73 % / −69 % |
| EHTHEhealth, Inc. | 16,8 mil | — | 4,6 % | 4,9 % | +4,1 % | −87 % / −93 % |
| EZRAReliance Global Group, Inc. | 2,1 mil | — | -123,4 % | -54,3 % | −11,6 % | −92 % / −100 % |
| YBYuanbao Inc. | — | — | 152,7 % | 29,9 % | +33,1 % | −47 % / indisponibil |
| HITHealth In Tech, Inc. | — | — | -21,9 % | -12,0 % | +71,0 % | −62 % / indisponibil |
| TWFGTWFG, Inc. | — | 10,4 | 65,4 % | 13,3 % | +22,0 % | +2 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BRO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 53,32 Randament total -27 % · Pe an -27 % | 93,84 Randament total 27 % · Pe an 27 % | 140,76 Randament total 91 % · Pe an 91 % |
| 3 ani | 63,25 Randament total -12 % · Pe an -4 % | 124,10 Randament total 71 % · Pe an 20 % | 202,70 Randament total 177 % · Pe an 41 % |
| 5 ani | 75,02 Randament total 6 % · Pe an 1 % | 164,13 Randament total 128 % · Pe an 18 % | 291,88 Randament total 302 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 31,03
- Marja netă± 21,72
- Creșterea anuală a veniturilor± 16,20
- Diluare anuală± 1,82
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Brown & Brown, Inc. (BRO) este o companie diversificată de agenție, brokeraj en-gros, programe de asigurare și servicii, cu venituri de 5,9 miliarde USD în 2025 1. În trimestrul al treilea din 2026, veniturile totale au fost de 1,7 miliarde USD, în creștere cu 7,4%, dar creșterea organică a fost de doar 1,2% 3. Rezultatele arată un model de creștere prin achiziții, în timp ce creșterea organică rămâne modestă 13.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o structură decentralizată, o cultură de proprietate în rândul angajaților și un istoric lung de achiziții integrate cu succes 1.
- Baza de venituri este diversificată între segmentele Retail și Specialty Distribution, ceea ce reduce dependența de un singur tip de clienți 1.
- Creșterea veniturilor a fost constantă în ultimele decenii, cu excepția unui singur an, ceea ce indică rezistență operațională 1.
Puncte slabe
- Creșterea organică a rămas foarte modestă în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce arată dependența de achiziții 3.
- Datoria totală a crescut mult după finanțarea achiziției Accession, ceea ce reduce flexibilitatea financiară și crește costurile cu dobânzile 1.
- Marja EBITDAC ajustată a scăzut față de anul anterior, ceea ce sugerează presiune asupra eficienței operaționale 3.
Oportunități
- Sinergiile din integrarea Accession ar putea îmbunătăți marjele dacă se realizează conform planului 1.
- Creșterea segmentului de programe și brokeraj en-gros ar putea aduce venituri mai ridicate din riscuri specializate 1.
- Extinderea internațională ar putea adăuga venituri în piețele cu cerere crescută pentru servicii de intermediere 1.
Amenințări
- Intrarea platformelor digitale în asigurările personale ar putea reduce cota de piață în segmentele mici 1.
- Riscurile legate de angajații cheie și de cele de securitate cibernetică ar putea afecta operațiunile și reputația 1.
- Investigațiile fiscale privind structurile captive din achiziția Accession ar putea afecta rezultatele dacă sunt declarate neconforme 1.
Riscuri
- Integrare Accessionridicat
Realizarea sinergiilor și a beneficiilor preconizate ar putea dura mai mult decât se estimează sau ar putea să nu se realizeze deloc 1.
- Îndatorare crescutăridicat
Datoria mare crește costurile cu dobânzile și poate limita flexibilitatea în condiții economice schimbătoare 1.
- Litigiu privind captiveleridicat
Litigiul legat de restructurarea unor politici de garanție financiară ar putea avea efecte negative semnificative dacă rezultatele sunt nefavorabile 1.
- Securitate ciberneticămediu
Un atac cibernetic sau o întrerupere a sistemelor ar putea duce la pierderi de date, sancțiuni și daune de reputație 1.
- Dependența de personal cheiemediu
Pierderea angajaților cheie către concurenți ar putea afecta clienții și capacitatea de a genera venituri noi 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă sinergiile din achiziția Accession se materializează, marjele ar putea reveni și venitul net ar putea continua să crească 13.
- Diversificarea între Retail și Specialty Distribution oferă o bază solidă chiar și când un segment încetinește 1.
- Un istoric lung de creștere și de achiziții reușite arată capacitatea managementului de a integra și de a extinde afacerea 1.
Ce ar strica teza
- Creșterea organică foarte slabă ar putea indica faptul că expansiunea depinde în mare parte de achiziții costisitoare 3.
- Datoria crescută și costurile ridicate cu dobânzile ar putea limita capacitatea de a investi sau de a rezista unei perioade economice dificile 1.
- Marjele în scădere și litigiile legate de captive ar putea reduce profitabilitatea dacă tendințele continuă 13.
De urmărit
- Evoluția creșterii organice și a Organic Revenue with ContingentsQ4 2026
- Realizarea sinergiilor din integrarea Accession și marjele EBITDAC ajustate2027
- Rezultatul litigiului privind politicile de garanție financiară ale captivelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Brown & Brown își desfășoară activitatea ca intermediar de asigurări, primind în principal comisioane plătite de companiile de asigurare și, într-o măsură mai mică, taxe plătite direct de clienți 1. Compania operează în 468 de locații din SUA și 246 de locații internaționale la 31 decembrie 2025, cu 22,888 de angajați în întreaga lume 1. Din 1993 până în trimestrul al patrulea din 2025 a achiziționat 717 operațiuni de intermediere 1.
Structura de raportare a fost redusă la două segmente, Retail și Specialty Distribution, după achiziția RSC în trimestrul al treilea din 2025 1. Compania operează și entități ancilare de asigurare, inclusiv captive și un transportator de asigurare a inundațiilor, Wright National Flood Insurance Company 1. Veniturile au crescut în fiecare an din 1993 până în 2025, cu excepția anului 2009 1.
Pe primele nouă luni din 2026, venitul net atribuibil companiei a fost de 954 milioane USD, în creștere cu 20,8% față de aceeași perioadă din 2025, însă diluarea acțiunilor și datoria mai mare ridică întrebări privind calitatea acestei creșteri 3.
Piața în context
Brown & Brown activează într-o piață de intermediere de asigurări puternic competitivă, în care concurența se bazează pe inovație, cunoaștere, calitatea serviciilor și preț 1. Creșterea comisioanelor depinde de volumul afacerilor, de nivelul primelor și de evoluția expunerilor asigurate, factori pe care compania nu îi controlează 1.
Tendințe
- Mediu de tarife dificilvânt din față
Compania a menționat un mediu de tarife dificil în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce ar putea limita creșterea primelor și a comisioanelor 3.
- Achiziții și integraremixt
Integrarea Accession a adăugat un număr important de angajați și sinergii, dar costurile de integrare și amortizarea ridicată pot reduce marjele dacă sinergiile nu se materializează 13.
- Creștere organică moderatăvânt din față
Creșterea organică a veniturilor a fost de doar 1,2% în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce sugerează că expansiunea depinde în mare parte de achiziții 3.
- Cerere pentru riscuri complexevânt din spate
Piața de brokeraj en-gros și programe rămâne receptivă la riscurile greu de plasat, ceea ce ar putea sprijini segmentul Specialty Distribution dacă cererea se menține 1.
Poziția concurențială
Concurența include firme cu resurse și prezență pe piață mult mai mari, precum și companii de asigurare care vând direct, fără comisioane către intermediari 1. Platformele de internet și start-up-urile pot prelua clienții de asigurări personale sau pentru afaceri mici 1.
Brown & Brown își menține poziția prin cunoștințe tehnice, servicii decentralizate și o platformă tehnologică proprie, dar riscul de pierdere a angajaților cheie către concurenți rămâne o problemă reală 1.
- Marsh McLennanMMC
Concurent mare menționat în categoria firmelor cu resurse mai mari, prezent în brokeraj și consultanță pe riscuri.
- AonAON
Firmă globală de brokeraj și servicii de risc, care concurează pentru aceiași clienți comerciali și angajatori.
- Arthur J. GallagherAJG
Broker de asigurări cu activitate largă în segmentele retail și de programe, un concurent direct pe piața americană.
- Companii de asigurare cu vânzare directă
Asiguratorii care vând direct clienților individuali sau mici afaceri, fără să plătească comisioane intermediarilor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Here’s Why This Fund Sold Brown & Brown (BRO)Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Brown & Brown Stock: Is BRO Underperforming the Financial Sector?Yahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- AI and Insurance: Is Brown & Brown (BRO) Facing Extinction or Evolution?Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 26 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial26 oct. 2026
- Raport curent26 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent10 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial27 iul. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă
- Raport curent07 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor
- Raport trimestrial27 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Brown & Brown, Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Brown & Brown, Inc. · 26 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Brown & Brown, Inc. · 26 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.