olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
The Baldwin Insurance Group, Inc. BWIN
Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)
Baldwin Insurance Group este un distribuitor independent de asigurări care oferă servicii de management al riscului, asigurări comerciale și personale, beneficii pentru angajați și servicii de wealth management pentru clienți din Statele Unite și din afara lor. Compania a crescut prin parteneriate și prin platforma sa proprie de produse MSI, iar veniturile au atins 1,5 miliarde de dolari în 2025. Trimestrul al doilea al anului 2026 arată o creștere puternică a veniturilor, dar și o presiune semnificativă a datoriei, a costurilor de amortizare și a rezultatului net negativ.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The Baldwin Insurance Group, Inc. (BWIN) costa 31,97 USD (−0,53 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 16,50–32,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 492,9 mil USD (+30,1 % an/an), profit net de -39,0 mil USD, EPS diluat -0,42 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 31,79 – 32,06
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,67 · lățimea benzii 0,8 %
- SMA 50 / 200
- 31,53 / 25,20
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,13 / 0,16
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,4 % | −1,1 % | +1,5 pp | — |
| 3 luni | +11,8 % | −0,5 % | +12,2 pp | — |
| 6 luni | +52,4 % | +4,4 % | +48,0 pp | — |
| De la început de an | +33,0 % | +12,3 % | +20,7 pp | — |
| 1 an | +26,3 % | +13,5 % | +12,7 pp | −3,0 % |
| 3 ani | +45,5 % | +76,4 % | −31,0 pp | +1,4 % |
| 5 ani | −16,2 % | +63,7 % | −79,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 338,9 mil | 329,9 mil | 413,4 mil | 378,8 mil | 365,4 mil | 347,3 mil | 532,2 mil | 492,9 mil |
| Profit operațional | 15,4 mil | -5,5 mil | 56,0 mil | 27,9 mil | 3,2 mil | -13,2 mil | -101,3 mil | -8,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 28,5 mil | 28,0 mil | 27,5 mil | 27,7 mil | 32,0 mil | 40,7 mil | 57,1 mil | 58,8 mil |
| Profit înainte de impozit | -14,5 mil | -35,3 mil | 24,9 mil | -4,5 mil | -30,2 mil | -42,6 mil | -146,4 mil | -55,9 mil |
| Impozit pe profit | 0 | -420,0 mii | 0 | 685,0 mii | 0 | 1,0 mil | -144,5 mil | 84,0 mii |
| Profit net | -8,4 mil | -20,2 mil | 13,9 mil | -3,2 mil | -18,7 mil | -25,9 mil | 2,3 mil | -39,0 mil |
| EPS diluat | -0,13 | -0,31 ≈ | 0,20 | -0,05 | -0,27 | -0,37 ≈ | 0,02 | -0,42 |
| Flux de numerar operațional | 32,4 mil ≈ | -2,3 mil | -64,0 mil | -16,7 mil ≈ | 41,0 mil ≈ | 10,3 mil | -6,1 mil | 45,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 10,2 mil ≈ | 12,2 mil | 8,9 mil | 11,4 mil ≈ | 8,9 mil ≈ | 10,4 mil | 12,7 mil | 15,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 ≈ | — | — | 47,0 mil | 79,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 567,3 mil | 980,7 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +72,9 % | +24,3 % | +14,0 % | +8,3 % |
| Profit net | -624,0 mii | -8,7 mil | -15,7 mil | -30,6 mil | -41,8 mil | -90,1 mil | -24,5 mil | -33,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,58 | -0,64 | -0,74 | -1,50 | -0,39 | -0,50 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -5,4 % | -4,3 % | -7,4 % | -1,8 % | -2,2 % |
| Flux de numerar liber | 11,3 mil | 10,3 mil | 31,3 mil | 34,8 mil | -24,4 mil | -21,3 mil | 10,4 mil | -68,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 123,7 mil USD
- Datorie financiară
- 12,6 mil USD
- Datorie netă
- -111,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld USD
- Active totale
- 3,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 1,16x
- ROE
- -3,2 %
- ROA
- -0,9 %
- Marja FCF
- -4,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 567,3 mil | 980,7 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -21,9 mil | -31,6 mil | -31,1 mil | -42,6 mil | 60,6 mil | 73,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 20,2 mil | 51,5 mil | 86,4 mil | 98,4 mil | 108,9 mil | 127,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -1,8 mil ≈ | 19,9 mil ≈ | 55,3 mil ≈ | 55,9 mil ≈ | 169,6 mil ≈ | 201,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -29,9 mil | -58,1 mil | -76,0 mil | -162,7 mil | -39,4 mil | -52,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -5,0 mii | 19,0 mii | 715,0 mii | 1,3 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -15,7 mil | -30,6 mil | -41,8 mil | -90,1 mil | -24,5 mil | -33,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,58 | -0,64 | -0,74 | -1,50 | -0,39 | -0,50 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,2 mil | 47,6 mil | 56,8 mil | 60,1 mil | 63,5 mil | 67,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 60,1 mil
- 2024
- 63,5 mil
- 2025
- 67,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 108,5 mil | 138,3 mil | 118,1 mil | 116,2 mil | 90,0 mil | 123,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 302,0 mil | 578,4 mil | 772,4 mil | 925,9 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,0 mil | 17,5 mil | 25,4 mil | 22,7 mil | 22,0 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 651,5 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 554,3 mil | 944,5 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | 953,5 mil | 978,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,5 mld | 2,9 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 51,5 mil | 92,2 mil | 125,7 mil | 144,9 mil | 160,6 mil | 252,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 4,0 mil | 8,5 mil | 8,5 mil | 10,2 mil | 8,4 mil | 12,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 399,0 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 mar. 2021verificat |
| Datorii curente | 217,4 mil | 540,7 mil | 699,2 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 759,9 mil | 1,7 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 769,9 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 953,5 mil
- 2025
- 978,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 36,8 mil | 40,1 mil | -2,5 mil | 46,0 mii | 51,5 mil | -29,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,5 mil | 5,3 mil | 22,0 mil | 21,4 mil | 41,0 mil | 39,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 31,3 mil ≈ | 34,8 mil ≈ | -24,4 mil ≈ | -21,3 mil ≈ | 10,4 mil ≈ | -68,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -677,8 mil | -678,5 mil | -414,4 mil | -21,9 mil | 13,3 mil | -140,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 711,9 mil | 724,1 mil | 419,6 mil | 18,4 mil | 21,1 mil | 203,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -21,9 mil
- 2024
- 13,3 mil
- 2025
- -140,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 23,61 – 37,94 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA23,61 – 37,94 (Mijloc 33,55)3 firme folosite · multiplul median 14,1x · quartile 9,2x – 16,3xGSHD, MRSH, SLQT
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -9,1 % | 14 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | -4,7 % | 31 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 15,3 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -2,4x | 83 (față de colegi) | 18 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 23 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 13,3x | 80 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,0 % | 50 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie66/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate21/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare67/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
The Baldwin Insurance Group, Inc. (BWIN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2025; creștere an/an 8,3 %; marjă netă -4,7 %; ROE -10,7 %; datorie netă/EBITDA -2,4x.
Intervalul de valoare estimat este 23,61–37,94 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 33,55 USD, prețul de 31,97 USD lasă un potențial de 4,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 4,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 15,3 %
- Datorie netă / EBITDA: -2,4x
- EV/EBITDA: 13,3x
Ce o infirmă
- ROIC: -9,1 %
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc. | 100,0 mld | 25,2 | 26,7 % | 14,2 % | +10,3 % | +15 % / +5 % |
| XHGXChange TEC.INC | 83,6 mld | — | — | -204,9 % | +24,9 % | +244 % / −100 % |
| AJGArthur J. Gallagher & Co. | 73,9 mld | 47,1 | 6,7 % | 10,0 % | +20,7 % | +16 % / +16 % |
| AONAon plc | 73,1 mld | 18,9 | 43,6 % | 22,2 % | +9,4 % | −3 % / +5 % |
| WTWWillis Towers Watson PLC | 31,1 mld | 20,5 | 20,2 % | 15,2 % | −2,2 % | +5 % / +37 % |
| BROBrown & Brown, Inc. | 24,5 mld | 22,1 | 9,7 % | 17,6 % | +22,8 % | −8 % / −1 % |
| EQHEquitable Holdings, Inc. | 14,4 mld | — | -508,8 % | -8,7 % | −6,1 % | +13 % / +72 % |
| AIFUAIFU Inc. | 9,7 mld | — | -155,9 % | -408,8 % | −67,9 % | −85 % / −100 % |
| ACTEnact Holdings, Inc. | 6,6 mld | 10,6 | 12,7 % | 53,8 % | +2,8 % | +23 % / +72 % |
| HGTYHagerty, Inc. | 6,4 mld | 106,0 | 25,6 % | 4,4 % | +17,3 % | +37 % / +117 % |
| RYANRyan Specialty Holdings, Inc. | 5,3 mld | 50,7 | 19,4 % | 3,2 % | +21,3 % | −17 % / +5 % |
| CRVLCorvel Corporation | 4,3 mld | 38,3 | 30,7 % | 11,7 % | +7,0 % | +17 % / +23 % |
| WDHWaterdrop Inc. | 3,6 mld | 50,0 | 11,6 % | 14,2 % | +49,8 % | −44 % / −17 % |
| ARXAccelerant Holdings | 3,3 mld | — | -241,6 % | -112,1 % | +51,5 % | +36 % / indisponibil |
| NPNeptune Insurance Holdings Inc. | 2,7 mld | 89,6 | — | 22,7 % | +33,7 % | +20 % / indisponibil |
| GSHDGoosehead Insurance, Inc. | 1,2 mld | 34,1 | — | 8,8 % | +16,2 % | −21 % / −22 % |
| HUIZHuize Holding Limited | 1,1 mld | — | 1,0 % | 0,3 % | +32,2 % | −33 % / −49 % |
| BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc. | 1,1 mld | — | -10,7 % | -4,7 % | +8,3 % | +26 % / +45 % |
| RDZNRoadzen Inc. | 94,5 mil | — | — | -46,9 % | +24,2 % | −36 % / −77 % |
| SLQTSelectQuote, Inc. | 70,0 mil | 5,8 | 23,4 % | 4,6 % | +6,0 % | −73 % / −69 % |
| EHTHeHealth, Inc | 16,7 mil | — | 5,0 % | 5,4 % | +4,1 % | −87 % / −93 % |
| EZRAReliance Global Group, Inc. | 2,1 mil | — | -123,4 % | -54,3 % | −11,6 % | −92 % / −100 % |
| YBYuanbao Inc. | — | — | 152,7 % | 29,9 % | +33,1 % | −47 % / indisponibil |
| ERIEErie Indemnity Company | — | — | 23,7 % | 14,0 % | +7,2 % | −3 % / −3 % |
| HITHealth In Tech, Inc. | — | — | -21,9 % | -12,0 % | +71,0 % | −62 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BWIN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Baldwin Insurance Group este un distribuitor independent de asigurări care oferă servicii de management al riscului, asigurări comerciale și personale, beneficii pentru angajați și servicii de wealth management pentru clienți din Statele Unite și din afara lor. Compania a crescut prin parteneriate și prin platforma sa proprie de produse MSI, iar veniturile au atins 1,5 miliarde de dolari în 2025 1. Trimestrul al doilea al anului 2026 arată o creștere puternică a veniturilor, dar și o presiune semnificativă a datoriei, a costurilor de amortizare și a rezultatului net negativ 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o platformă de produse proprii, MSI, care îi permite să capteze o parte mai mare din economia fiecărei asigurări 1.
- Strategia de parteneriate a adus firme noi și extinde geografia și expertiza, cu o procedură de integrare formalizată 1.
- Nicio parte esențială a afacerii nu depinde de un singur client, iar cel mai mare client are o pondere foarte mică în comisioane 1.
Puncte slabe
- Datoria totală este mare, iar costurile de servicing ale datoriei au fost ridicate în 2025, ceea ce reduce flexibilitatea financiară 1.
- Rezultatul net a fost negativ în perioadele analizate, iar amortizarea legată de parteneriate a crescut semnificativ 13.
- Creșterea organică a veniturilor a încetinit la nivel trimestrial, în timp ce o mare parte din creștere vine din achiziții 3.
Oportunități
- Piața fragmentată de brokeraj ar putea oferi noi parteneriate pe măsură ce companiile mici caută consolidare 1.
- Dacă platforma MSI și produsele MGA se extind, compania ar putea vinde mai mult direct prin consilierii săi și prin distribuitori externi 12.
- Integrarea capacităților specializate din parteneriatul CAC Group ar putea deschide noi segmente de clienți comerciali 1.
Amenințări
- O piață moale a prime-urilor ar putea reduce comisioanele, iar datoria mare ar face impactul mai greu de absorbit 1.
- Concurența din partea marilor brokeri și a firmelor private ar putea reduce câștigurile din noi clienți și din parteneri 1.
- Modificările legislative, inclusiv reforma răspunderii civile, ar putea reduce cererea pentru asigurări de răspundere și comisioanele aferente 1.
Riscuri
- Plățile amânate pentru parteneriateridicat
Compania are obligații de plată condiționate și amânate legate de parteneriate, inclusiv plata amânată și earnout-urile asociate noului parteneriat CAC Group 1.
- Dependența de piața prime-urilormediu
Comisioanele urmează nivelul prime-urilor stabilite de asigurători, iar o piață moale ar putea reduce veniturile 1.
- Riscul de depreciere a fondului comercialmediu
Achizițiile succesive au creat fond comercial semnificativ, iar o depreciere ar putea afecta rezultatele și bilanțul 1.
- Tehnologie și inteligență artificialămediu
Dependența de sisteme informatice și de instrumente de inteligență artificială ar putea expune compania la breșe de securitate și la răspundere 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea organică se îmbunătățește în a doua jumătate a anului 2026, cum sugerează conducerea, rezultatele ar putea reflecta mai bine performanța de bază a afacerii 3.
- Platforma proprie MSI și extinderea produselor MGA ar putea susține marje mai bune pe termen lung 12.
- Piața fragmentată oferă spațiu pentru noi parteneriate, iar compania a dovedit că poate atrage firme de calitate 1.
Ce ar strica teza
- Sarcina datoriei și plățile amânate ar putea limita flexibilitatea financiară și capacitatea de a continua achizițiile 1.
- Rezultatul net negativ și amortizarea ridicată ar putea persista dacă integrarea parteneriatelor întârzie 13.
- O încetinire a creșterii organice sau o piață moale a prime-urilor ar putea slăbi veniturile din comisioane 13.
De urmărit
- Evoluția creșterii organice a veniturilor și efectul parteneriatului CAC GroupQ3 2026
- Nivelul datoriei și cheltuielile cu dobânzile după refinanțarea din ianuarie 2026Q3 2026
- Ritmul noilor parteneriate și plățile condiționate asociate2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Baldwin se prezintă ca o firmă de consultanță în asigurări, nu ca o agenție, și lucrează cu peste trei milioane de clienți, cu aproximativ 5.000 de colegi și aproximativ 800 de consilieri de risc la finalul primei jumătăți din 2026 2. Activitatea se desfășoară prin trei grupuri operaționale: Insurance Advisory Solutions, Underwriting, Capacity & Technology Solutions și Mainstreet Insurance Solutions 1. Modelul de creștere combină investițiile organice cu strategia de parteneriate, care aduce firme noi în grup și extinde geografia și expertiza de produs 1.
Veniturile companiei provin în principal din comisioane și taxe legate de plasarea asigurărilor, iar cheltuielile majore sunt salariile colegilor și comisioanele externe 1. Compania administrează și un portofoliu de produse proprii prin MSI și un captive, ceea ce îi permite să capteze o parte mai mare din economia tranzacției de asigurare 1. Pe lângă activitatea de broker, Baldwin oferă consultanță pentru programe guvernamentale de sănătate, inclusiv Medicare, prin rețele de agenți independenți 1.
Segmente
Insurance Advisory Solutions (IAS)
IAS acoperă managementul riscului comercial, beneficiile pentru angajați și managementul riscului privat pentru companii și persoane cu venituri mari, inclusiv servicii de wealth management și planificare de pensii 1. Grupul este extins prin parteneriatul anunțat cu CAC Group, care aduce capabilități specializate suplimentare 1.
Underwriting, Capacity & Technology Solutions (UCTS)
UCTS include platforma MSI, care produce asigurări proprii bazate pe tehnologie, divizia de capacitate cu activitate de reasigurare și managementul captive, precum și afacerea Captive 2. Platforma MGA a crescut la peste 20 de produse, iar grupul este menționat drept un motor important de creștere 2.
Mainstreet Insurance Solutions (MIS)
MIS oferă asigurări personale, comerciale și de viață și sănătate, cu accent pe canalele de distribuție protejate, precum constructorii de case, agenții imobiliari și creditorii ipotecari 1. Soluțiile de asigurare a locuinței Westwood sunt integrate la mulți dintre cei mai mari constructori de case din SUA 2.
Piața în context
Industria brokerajului de asigurări este descrisă ca fragmentată, cu participanți globali mari și numeroși intermediari regionali și locali, ceea ce lasă loc pentru noi achiziții de parteneri 1. Veniturile din comisioane urmează nivelul primelor, iar primele sunt ciclice: pe o piață dură ele tind să susțină comisioanele, pe o piață moale ar putea exercita presiune în sens opus 1.
Piața asigurărilor de sănătate Medicare este împărțită între planul Original Medicare și Medicare Advantage, cel din urmă crescând rapid 1. Cererea pentru consultanță în beneficii de sănătate a crescut după Affordable Care Act, iar compania spune că și-a construit poziția prin investiții constante în acest domeniu 1.
Tendințe
- Ciclul prețurilor din asigurărimixt
Trecerea de la o piață moale la una dură ar putea sprijini comisioanele companiei, în timp ce o piață moale ar putea reduce veniturile din comisioane 1.
- Creșterea Medicare Advantagevânt din spate
Segmentul privat Medicare crește rapid și ar putea aduce mai multă cerere pentru consultanța MIS, dacă persoanele vârstnice caută tot mai des ajutor la alegerea planului 1.
- Costul datoriei și al finanțăriivânt din față
Ratele dobânzii ridicate și nivelul mare al datoriei ar putea limita capacitatea companiei de a finanța noi parteneriate și de a reduce cheltuielile cu dobânzile 12.
- Automatizare și tehnologievânt din spate
Investițiile în tehnologie și în platforma MSI ar putea reduce costurile operaționale și ar putea crește partea din economia asigurării pe care o captează firma 1.
Poziția concurențială
Concurența este intensă, iar Baldwin se măsoară cu marii brokeri publici și cu firme private de consultanță în asigurări, cum sunt cele enumerate în raportul anual 1. În segmentul personal, concurează și cu firme specializate, precum Goosehead Insurance 1.
Compania se diferențiază prin reputație, servicii pentru clienți, produse proprii și capacitatea de a adapta soluțiile la nevoile fiecărui client, mai degrabă decât prin preț 1. Concurenții mai mari au scara lor, iar Baldwin ar putea câștiga cotă de piață dacă își păstrează avantajul în servicii și produse 1.
- Aon plcAON
Broker global public de asigurări, menționat ca concurent direct în sursa anuală 1.
- Marsh & McLennan Companies, Inc.MMC
Grup public de brokeraj și consultanță, principal concurent în asigurări comerciale 1.
- Arthur J. Gallagher & Co.AJG
Broker public de asigurări cu activitate largă în segmentul comercial și de beneficii 1.
- Brown & Brown Inc.BRO
Broker public de asigurări care concurează pe piețele regionale și de nișă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- The Global Office: How Globalisation’s Frontier is Shifting from Factories to Offices -- by Richard BaldwinNBER — New Working Papers · 02 nov. 2026 · EN
- Scott, Baldwin ask FTC to investigate Amazon, Walmart AI over ‘Made in USA’ fraud detectionThe Hill · 17 sept. 2026 · EN
- Baldwin Group to go private in $7.7bn Sequence-Dell dealYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Dell's DFO Management and Sequence to take Baldwin private in $7.7 billion dealCNA (Channel NewsAsia) · 14 sept. 2026 · EN
- Dell’s DFO-Led Consortium Taking Baldwin Group Private for Enterprise Value of $7.7 BillionYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Michael Dell's DFO Management nears $7.7B Baldwin Insurance dealYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Welcome to Night Vale host Cecil Baldwin shares his tech pet peevesThe Verge · 30 mai 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 oct. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent21 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent14 sept. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Baldwin Insurance Group, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The Baldwin Insurance Group, Inc. · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Baldwin Insurance Group, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.