olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Reliance Global Group, Inc. EZRA
Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)
Reliance Global Group (EZRA) este o companie holding InsurTech care deține agenții de brokeraj de asigurări și platforme digitale precum RELI Exchange și 5MinuteInsure.com. În 2026 ea își reorientează strategia spre investiții în tehnologie și inteligență artificială, în timp ce veniturile din comisioane s-au redus după vânzarea unor divizii non-core, la aproximativ 2,1 milioane USD în trimestrul al doilea al anului 2026.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Reliance Global Group, Inc. (EZRA) costa 2,06 USD (−14,17 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mil USD, randament al dividendului 18,80 %, beta 1,10, interval pe 52 de săptămâni 1,79–35,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,1 mil USD (−31,6 % an/an), profit net de -2,0 mil USD, EPS diluat -3,26 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,96 – 2,49
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,19 · lățimea benzii 23,9 %
- SMA 50 / 200
- 2,47 / 5,22
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,6 % | −5,9 % | −11,7 pp | — |
| 3 luni | −19,8 % | −4,6 % | −15,2 pp | — |
| 6 luni | −70,6 % | +0,2 % | −70,8 pp | — |
| De la început de an | −89,9 % | +7,4 % | −97,3 pp | — |
| 1 an | −94,3 % | +8,2 % | −102,5 pp | −0,4 % |
| 3 ani | −99,8 % | +68,4 % | −168,2 pp | +4,4 % |
| 5 ani | −100,0 % | +56,5 % | −156,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,4 mil | 3,3 mil | 4,2 mil | 3,1 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | 3,8 mil | 2,1 mil |
| Profit operațional | -512,0 mii | -1,0 mil | -1,4 mil | -2,4 mil | -3,9 mil | -1,3 mil | -1,2 mil | -1,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 421,8 mii | 360,4 mii | 360,6 mii | 346,2 mii | 313,7 mii | 311,4 mii | 304,4 mii | 253,0 mii |
| Impozit pe profit | 0 | — | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
| Profit net | -837,3 mii | -1,4 mil | -1,7 mil | -2,7 mil | -1,2 mil | -1,4 mil | -1,5 mil | -2,0 mil |
| EPS diluat | -0,67 | -0,76 ≈ | -0,66 | -33,90 | -0,20 | -0,14 ≈ | -0,09 | -3,26 |
| Flux de numerar operațional | -758,3 mii ≈ | -867,2 mii | 197,8 mii | -852,5 mii ≈ | -814,4 mii ≈ | -1,6 mil | -571,2 mii | -1,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 3,6 mii ≈ | 5,2 mii | 5,3 mii | 4,2 mii ≈ | 6,4 mii ≈ | 0 | — | — |
| Dividende plătite | — | — | — | — | — | — | 130,9 mii | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mil | 7,3 mil | 9,7 mil | 11,8 mil | 13,7 mil | 14,1 mil | 12,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +64,0 % | +33,1 % | +21,1 % | +16,7 % | +2,3 % | −11,6 % |
| Profit net | -3,5 mil | -3,7 mil | -21,1 mil | 6,5 mil | -12,0 mil | -9,1 mil | -7,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −285,7 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -31,34 | -0,42 | -87,70 | -9,01 | -1,28 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -78,5 % | -50,4 % | -217,3 % | 55,0 % | -87,5 % | -64,5 % | -56,2 % |
| Flux de numerar liber | -936,3 mii | indisponibil | -2,3 mil | -3,3 mil | -870,8 mii | -2,5 mil | -3,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 4,1 mil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 6,4 mil USD
- Active totale
- 13,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,64x
- Lichiditate curentă
- 1,78x
- ROE
- -148,3 %
- ROA
- -45,3 %
- Marja FCF
- -25,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | — | — | — | — | -9,1 mil | -7,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit net | -3,7 mil | -21,1 mil | 6,5 mil | -12,0 mil | -9,1 mil | -7,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -31,34 | -0,42 | -87,70 | -9,01 | -1,28 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 530,0 mii | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 mar. 2021verificat |
| Active totale | 18,0 mil | 27,7 mil | 38,4 mil | 23,0 mil | 17,3 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 963,5 mii | 913,9 mii | 154,0 mii | 56,2 mii | 58,8 mii | 58,9 mii | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 7,9 mil | 7,1 mil | 12,3 mil | 11,0 mil | 9,5 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 18,1 mil | 53,7 mil | 29,5 mil | 15,9 mil | 14,3 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -63,0 mii † | -26,1 mil † | 8,9 mil † | 7,1 mil † | 3,0 mil | 6,4 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | — | — | — | — | — | 388,4 mii | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 58,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,19 – 44,29 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidualindisponibil · date insuficiente
- P/B justificatindisponibil · date insuficiente
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/B8,19 – 44,29 (Mijloc 26,50)13 firme folosite · multiplul median 4,0x · quartile 1,2x – 6,7xACT, AJG, AON, ARX, BRO, BWIN, CRVL, EHTH, MRSH, RYAN, SLQT, WDH, WTW
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 58,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | -123,4 % | 13 (față de colegi) | 31 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,9 % | 19 (pe interval fix) | 14 % |
| ROA · Bilanț și datorie | -38,9 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| P/B · Evaluare | 0,3x | 82 (față de colegi) | 24 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | 18,8 % | 92 (față de colegi) | 17 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere· parțial19/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial13/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente· parțial92/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial82/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Reliance Global Group, Inc. (EZRA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an -11,6 %; marjă netă -54,3 %; ROE -123,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 8,19–44,29 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 26,50 USD, prețul de 2,06 USD lasă un potențial de 1 186,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 92,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 58,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/B: 0,3x
- Randamentul dividendului: 18,8 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROE: -123,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 1,9 %
- ROA: -38,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (EPS).
Față de mediana verticalei
Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc. | 99,6 mld | 25,1 | 26,7 % | 14,2 % | +10,3 % | +14 % / +5 % |
| XHGXChange TEC.INC | 83,6 mld | — | — | -204,9 % | +24,9 % | +244 % / −100 % |
| AJGArthur J. Gallagher & Co. | 73,9 mld | 43,5 | 7,2 % | 10,4 % | +20,7 % | +16 % / +16 % |
| AONAon plc | 73,1 mld | 18,9 | 43,6 % | 22,2 % | +9,4 % | −3 % / +5 % |
| WTWWillis Towers Watson PLC | 31,0 mld | 20,5 | 20,2 % | 15,2 % | −2,2 % | +5 % / +37 % |
| BROBrown & Brown, Inc. | 24,7 mld | 22,2 | 9,7 % | 17,6 % | +22,8 % | −8 % / −0 % |
| EQHEquitable Holdings, Inc. | 14,1 mld | 10,1 | — | 11,5 % | −6,1 % | +13 % / +72 % |
| AIFUAIFU Inc. | 9,7 mld | — | -155,9 % | -408,8 % | −67,9 % | −85 % / −100 % |
| ACTEnact Holdings, Inc. | 6,4 mld | 10,0 | 12,9 % | 54,1 % | +2,8 % | +23 % / +72 % |
| HGTYHagerty, Inc. | 6,4 mld | 106,0 | 25,6 % | 4,4 % | +17,3 % | +37 % / +117 % |
| RYANRyan Specialty Holdings, Inc. | 5,3 mld | 50,7 | 19,4 % | 3,2 % | +21,3 % | −17 % / +5 % |
| CRVLCorvel Corporation | 4,3 mld | 36,2 | 30,6 % | 12,0 % | +7,0 % | +17 % / +23 % |
| WDHWaterdrop Inc. | 3,6 mld | 50,0 | 11,6 % | 14,2 % | +49,8 % | −44 % / −17 % |
| ARXAccelerant Holdings | 3,3 mld | — | -241,6 % | -112,1 % | +51,5 % | +36 % / indisponibil |
| NPNeptune Insurance Holdings Inc. | 2,7 mld | 89,6 | — | 22,7 % | +33,7 % | +20 % / indisponibil |
| GSHDGoosehead Insurance, Inc. | 1,2 mld | 34,1 | — | 8,8 % | +16,2 % | −21 % / −22 % |
| HUIZHuize Holding Limited | 1,1 mld | — | 1,0 % | 0,3 % | +32,2 % | −33 % / −49 % |
| BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc. | 1,1 mld | — | -10,7 % | -4,7 % | +8,3 % | +12 % / +83 % |
| RDZNRoadzen Inc. | 94,5 mil | — | — | -46,9 % | +24,2 % | −36 % / −77 % |
| SLQTSelectQuote, Inc. | 70,0 mil | 5,8 | 23,4 % | 4,6 % | +6,0 % | −73 % / −69 % |
| EHTHEhealth, Inc. | 16,8 mil | — | 4,6 % | 4,9 % | +4,1 % | −87 % / −93 % |
| EZRAReliance Global Group, Inc. | 2,1 mil | — | -123,4 % | -54,3 % | −11,6 % | −94 % / −100 % |
| CCGCheche Group Inc. | — | — | -5,0 % | -0,6 % | −13,3 % | +804 % / +12 % |
| TWFGTWFG, Inc. | — | 10,4 | 65,4 % | 13,3 % | +22,0 % | +2 % / indisponibil |
| ZBAOZhibao Technology Inc. | — | — | -141,3 % | -22,4 % | +53,0 % | −100 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EZRA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Reliance Global Group (EZRA) este o companie holding InsurTech care deține agenții de brokeraj de asigurări și platforme digitale precum RELI Exchange și 5MinuteInsure.com. În 2026 ea își reorientează strategia spre investiții în tehnologie și inteligență artificială, în timp ce veniturile din comisioane s-au redus după vânzarea unor divizii non-core, la aproximativ 2,1 milioane USD în trimestrul al doilea al anului 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un flux de venituri recurente din comisioane și o infrastructură centralizată pentru mai multe agenții 1. Platformele proprietare RELI Exchange și 5MinuteInsure.com oferă un avantaj de integrare operațională 1.
- Reducerea datoriilor după vânzările din 2025 a îmbunătățit structura bilanțului 1. Compania a redus cheltuielile operaționale în a doua parte a anului 2026, ceea ce sprijină disciplina de cost 3.
- Experiența în brokeraj oferă o bază credibilă pentru dezvoltarea de instrumente digitale pentru agenți 1.
Puncte slabe
- Veniturile din comisioane au scăzut după vânzarea diviziilor non-core, iar creșterea organică a fost limitată 13. Pierderea netă a rămas semnificativă în perioada raportată 13.
- Lichiditatea este redusă, iar capitalul de lucru a rămas modest la mijlocul anului 2026 3. Dependența de finanțări externe și de emisiuni de acțiuni ar putea diluа acționarii existenți 12.
- Există conflicte de interese în investițiile din domeniul științelor vieții, deoarece unii membri ai conducerii dețin interese în partenerul minoritar 2.
Oportunități
- Dacă inteligența artificială proprietară se dovedește utilă, ea ar putea fi comercializată și către clienți din industrii reglementate 3.
- Consolidarea fragmentată a agențiilor ar putea oferi achiziții la prețuri atractive, dacă finanțarea este disponibilă 1.
- Dezvoltarea RELI Exchange 2.0 ar putea extinde baza de agenți care folosesc platforma 3.
Amenințări
- Dependența de condițiile de piață pentru tarifele de asigurare și de volumul polițelor poate afecta comisioanele 1.
- Riscul de listare la bursa Nasdaq există din cauza prețului scăzut al acțiunii și a cerințelor de menținere a listării 12.
- Investițiile în companii din Israel sunt expuse instabilității geopolitice și riscurilor de securitate din regiune 1.
Riscuri
- Lichiditate și finanțareridicat
Compania ar putea avea dificultăți în a obține finanțare la termeni acceptabili, ceea ce ar putea obliga la restructurarea investițiilor 12.
- Listarea la Nasdaqridicat
Prețul acțiunii a fost sub pragul minim de listare, iar neconformarea ar putea duce la probleme de listare 12.
- Execuția strategiei Scale51mediu
Investițiile în tehnologie pot fi de etapă timpurie, iar reperele de dezvoltare ar putea să nu fie atinse la timp 1.
- Conflicte de interesemediu
Unele investiții implică părți afiliate conducerii și consiliului, ceea ce ridică întrebări privind independența deciziilor 2.
- Risc geopolitic pentru investiții în Israelscăzut
Conflictele din regiune ar putea perturba activitatea companiilor țintă și accesul lor la capital 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă platforma AI proprietară se dovedește eficientă în operațiunile din asigurări, ea ar putea reduce costurile și ar putea genera venituri din comercializare 3.
- Reducerea datoriilor și a cheltuielilor ar putea îmbunătăți rezultatele operaționale dacă veniturile din agențiile rămase cresc organic 13.
- Platformele RELI Exchange și 5MinuteInsure.com ar putea atrage mai mulți agenți și clienți digitali, extinzând baza de venituri recurente 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile din comisioane au scăzut, iar pierderea netă a rămas negativă, ceea ce ar putea face dificilă susținerea investițiilor noi fără finanțare suplimentară 13.
- Dependența de emisiuni de acțiuni și de linii de capital ar putea dilua acționarii existenți și ar putea afecta prețul titlurilor 12.
- Strategia de investiții s-a schimbat în cursul anului 2026, ceea ce ar putea indica incertitudini privind direcția pe termen lung 2.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din comisioane după divizările din 2025Q3 2026
- Statutul conformității cu cerința minimă de preț pe NasdaqQ4 2026
- Plățile de tranșe și ponderea finală în Enquantum2027
- Lansarea RELI Exchange 2.0 și adoptarea de către agenținext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania funcționează ca o holding care achiziționează și administrează agenții de asigurări cu ridicata și cu amănuntul, precum și platforme InsurTech proprietare 1. Până la sfârșitul anului 2025 deținea șase afaceri legate de asigurări, iar comisioanele sunt sursa principală de venit 1. Din 2026, ea urmărește și modelul «Scale51», prin care ar putea prelua controlul majoritar al unor companii de tehnologie 1.
Platforma RELI Exchange este un instrument B2B care oferă agenților cotare multi-carrier, suport administrativ și resurse de licențiere și conformitate 1. Platforma 5MinuteInsure.com permite consumatorilor să compare și să achiziționeze direct anumite polițe, fiind disponibilă în 44 de state 1. Cele două platforme sunt integrate într-un ecosistem tehnologic comun 1.
În 2025, compania a vândut mai multe divizii de brokeraj și a redus datoriile, iar în ianuarie 2026 a lansat EZRA International Group pentru investiții majoritare în tehnologie 1. Până în a doua parte a anului 2026, investițiile strategice au fost reduse, iar accentul s-a mutat pe dezvoltarea unei platforme proprietare de inteligență artificială pentru operațiunile din asigurări 23.
Segmente
Brokeraj de asigurări
Agențiile de asigurări generează comisioane din polițele plasate la transportatori și din reînnoiri, fără să suporte risc de subscriere 1. Veniturile din comisioane au scăzut în 2025, în principal din cauza vânzării diviziilor Fortman, EBS și USBA 1.
Platforme InsurTech și tehnologie
RELI Exchange și 5MinuteInsure.com sunt platformele digitale care susțin cotarea și vânzarea de asigurări 1. În 2026, compania a lansat un agent AI proprietar pentru automatizarea browserului, pe care îl folosește în propriile operațiuni 3.
Investiții strategice
Compania a investit în Enquantum, o companie de criptare post-cuantică, cu scopul de a ajunge la controlul majoritar în mai multe etape 12. Investițiile în domeniul științelor vieții prin LifeSci Global Group sunt însoțite de conflicte de interese, deoarece unii membri ai conducerii dețin interese în partenerul minoritar 2.
Piața în context
Piața agențiilor de asigurări din SUA este fragmentată, cu numeroase agenții mici și mijlocii, ceea ce a favorizat consolidarea de către achizitori mai mari 1. Veniturile agențiilor depind de tarifele stabilite de transportatori, de rata de reținere a clienților și de activitatea economică 1. Adoptarea instrumentelor digitale crește în canalul agențiilor, dar mulți clienți păstrează preferința pentru consiliere personală 1.
Reglementarea distribuției se face la nivel de stat, iar modificările privind dezvăluirea sau structura comisioanelor ar putea afecta operațiunile 1. Dacă prețurile din piață se înăspresc, veniturile din comisioane ar putea crește fără o creștere corespunzătoare a numărului de polițe 1.
Tendințe
- Digitalizarea distribuțieivânt din spate
Clienții preferă tot mai mult cercetarea online, iar platformele automatizate pot accelera cotarea și reînnoirea polițelor 1. Compania se poziționează pe acest segment prin RELI Exchange și 5MinuteInsure.com 1.
- Consolidarea agențiilormixt
Succesiunea proprietarilor și complexitatea reglementară împing agențiile mici spre fuziuni, ceea ce creează oportunități de achiziție pentru holdinguri 1. Concurența pentru ținte rămâne intensă, iar evaluările pot fi influențate de rate ale dobânzii 1.
- Ciclul prețurilor de asiguraremixt
Comisioanele depind de volumul primelor, astfel că o piață cu prețuri în scădere poate limita creșterea veniturilor 1. Perioadele de înăsprire a tarifelor pot sprijini veniturile fără creșterea numărului de polițe 1.
- Costul capitalului și accesul la finanțarevânt din față
Compania a folosit linii de capital și emisiuni publice pentru a-și finanța planurile, iar lipsa unui finanțări la termeni acceptabili ar putea obliga la restructurarea achizițiilor 12. Presiunea asupra capitalului rămâne un factor important pentru activitatea companiei 1.
Poziția concurențială
Brokerajul de asigurări este concurențial și include firme naționale mari, agenții regionale, consolidatori susținuți de fonduri de private equity, rețele captive și platforme digitale emergente 1. Concurența se bazează pe accesul la transportatori, prețuri, calitatea serviciilor și capacitatea tehnologică 1.
În achiziții, compania concurează cu entități cu resurse financiare și tehnice mai mari, ceea ce îi poate limita capacitatea de a prelua anumite ținte 1. Platformele digitale de distribuție reprezintă o presiune suplimentară asupra modelului tradițional de agenție 1.
- Firme naționale mari de brokeraj
Companii cu resurse mai mari, menționate generic în categoria brokerajului de asigurări din raportul anual 1.
- Consolidatori susținuți de private equity
Achizitori finanțați de fonduri care concurează pentru aceleași agenții ținte 1.
- Rețele captive de agenți
Rețele legate de un singur transportator, care oferă o gamă mai restrânsă de produse 1.
- Platforme digitale emergente de distribuție
Noi intrați online care concurează direct cu platformele de cotare ale companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Ezra Jin Is Free, But There Are More Pastors in China Behind BarsThe Diplomat (Asia geopolitics) · 03 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 03 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)30 sept. 2026Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 sept. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 sept. 2026Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 sept. 2026Acord material · Item 3.03 · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Reliance Global Group, Inc. · 10 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Reliance Global Group, Inc. · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Reliance Global Group, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.