olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Neptune Insurance Holdings Inc. NP
Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)
Neptune este un MGA bazat pe date și inteligență artificială, care distribuie asigurări de inundații prin agenții din SUA și nu își asumă riscul din bilanț, ci îl transferă unor furnizori de capacitate. Compania a raportat venituri de 159.6 milioane USD în 2025, într-un moment în care NFIP, principalul său concurent, își reajustează prețurile prin Risk Rating 2.0.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Neptune Insurance Holdings Inc. (NP) costa 28,55 USD (−2,39 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld USD, P/E 91,6 pe un EPS diluat de 0,31 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,19, interval pe 52 de săptămâni 17,14–35,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 59,6 mil USD (+34,3 % an/an), profit net de 17,3 mil USD (+49,9 % an/an), EPS diluat 0,12 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 28,14 – 29,80
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 5,7 %
- SMA 50 / 200
- 29,69 / 27,51
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,12
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,3 % | −1,1 % | +6,4 pp | — |
| 3 luni | −13,0 % | −0,5 % | −12,5 pp | — |
| 6 luni | +14,3 % | +4,4 % | +9,9 pp | — |
| De la început de an | −2,1 % | +12,3 % | −14,4 pp | — |
| 1 an | +12,3 % | +13,5 % | −1,2 pp | −3,9 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | +3,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 31,5 mil | 29,4 mil | 42,1 mil | 44,4 mil | 43,8 mil | 37,8 mil | 55,9 mil | 59,6 mil |
| Profit operațional | 18,4 mil | 15,6 mil | 21,3 mil | 20,7 mil | 13,3 mil | 13,4 mil | 26,6 mil | 28,0 mil |
| Amortizare și depreciere | — | — | — | 948,0 mii | — | — | — | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,1 mil | 2,4 mil | 5,9 mil | 5,5 mil | 4,5 mil | 3,5 mil | 3,6 mil | 3,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 15,5 mil | 13,4 mil | 15,7 mil | 15,5 mil | 9,1 mil | 10,1 mil | 23,2 mil | 24,7 mil |
| Impozit pe profit | 3,9 mil | 3,5 mil | 4,0 mil | 4,0 mil | 4,8 mil | 2,7 mil | 7,4 mil | 7,5 mil |
| Profit net | 11,6 mil | 9,9 mil | 11,6 mil | 11,5 mil | 4,3 mil | 7,3 mil | 15,8 mil | 17,3 mil |
| EPS diluat | 0,12 ≈ | 0,05 | -0,49 | 0,06 | 0,03 ≈ | 0,05 | 0,11 | 0,12 |
| Flux de numerar operațional | 14,7 mil | 14,3 mil | 8,6 mil ≈ | 16,0 mil ≈ | 12,8 mil | 16,7 mil | 26,7 mil ≈ | 25,9 mil ≈ |
| Dividende plătite | — | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — | 0 ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 ≈ | — | — | — | 4,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 87,8, mediană 106,5, max 125,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 84,9 mil | 119,3 mil | 159,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +40,6 % | +33,7 % |
| Profit net | 17,9 mil | 34,6 mil | 37,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +93,4 % | +8,2 % |
| EPS diluat | 0,10 | 0,16 | -0,26 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +60,0 % | −262,5 % |
| netă % | 21,1 % | 29,0 % | 23,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 8,0 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -8,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- -227,5 mil USD
- Active totale
- 65,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,99x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 66,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 84,9 mil | 119,3 mil | 159,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 45,4 mil | 68,4 mil | 71,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 21,3 mil | 17,5 mil | 18,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 23,9 mil | 46,4 mil | 53,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,0 mil | 11,8 mil | 16,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 17,9 mil | 34,6 mil | 37,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,10 | 0,16 | -0,26 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 93,5 mil | 93,4 mil | 104,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 93,5 mil
- 2024
- 93,4 mil
- 2025
- 104,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 24,3 mil | 7,1 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 35,2 mil | 52,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 3,8 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 476,0 mii | 466,0 mii | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 48,2 mil | 65,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 7,2 mil | 10,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 8,6 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 125,1 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 48,6 mil | 52,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 173,7 mil | 292,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -387,6 mil † | -366,0 mil † | -227,5 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- 476,0 mii
- 2025
- 466,0 mii
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 18,6 mil | 49,9 mil | 51,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -4,0 mil | -3,7 mil | -4,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -9,9 mil | -42,5 mil | -35,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 339,0 mil | 0 | 175,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- -9,9 mil
- 2024
- -42,5 mil
- 2025
- -35,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,24 – 12,76 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E5,24 – 12,76 (Mijloc 7,36)12 firme folosite · multiplul median 23,6x · quartile 16,8x – 41,0xACT, AJG, AON, BRO, CRVL, GSHD, MRSH, RYAN, SLQT, TWFG, WDH, WTW
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 22,7 % | 93 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,4x | 59 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 9 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 91,6x | 8 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial93/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Neptune Insurance Holdings Inc. (NP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 159,6 mil USD în 2025; creștere an/an 33,7 %; marjă netă 22,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,24–12,76 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,36 USD, prețul de 28,55 USD lasă un potențial de -74,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -287,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 22,7 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- P/E (TTM): 91,6x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc. | 100,0 mld | 25,2 | 26,7 % | 14,2 % | +10,3 % | +15 % / +5 % |
| XHGXChange TEC.INC | 85,9 mld | — | — | -204,9 % | +24,9 % | +253 % / −100 % |
| AJGArthur J. Gallagher & Co. | 73,9 mld | 47,1 | 6,7 % | 10,0 % | +20,7 % | +16 % / +16 % |
| AONAon plc | 73,1 mld | 18,9 | 43,6 % | 22,2 % | +9,4 % | −3 % / +5 % |
| WTWWillis Towers Watson PLC | 31,1 mld | 20,5 | 20,2 % | 15,2 % | −2,2 % | +5 % / +37 % |
| BROBrown & Brown, Inc. | 24,5 mld | 22,1 | 9,7 % | 17,6 % | +22,8 % | −8 % / −1 % |
| EQHEquitable Holdings, Inc. | 15,3 mld | — | -508,8 % | -8,7 % | −6,1 % | +20 % / +83 % |
| AIFUAIFU Inc. | 10,5 mld | — | -155,9 % | -408,8 % | −67,9 % | −84 % / −100 % |
| ACTEnact Holdings, Inc. | 6,6 mld | 10,7 | 12,7 % | 53,8 % | +2,8 % | +25 % / +74 % |
| HGTYHagerty, Inc. | 6,5 mld | 108,0 | 25,6 % | 4,4 % | +17,3 % | +40 % / +121 % |
| RYANRyan Specialty Holdings, Inc. | 5,2 mld | 49,9 | 19,4 % | 3,2 % | +21,3 % | −18 % / +4 % |
| CRVLCorvel Corporation | 4,4 mld | 38,9 | 30,7 % | 11,7 % | +7,0 % | +19 % / +26 % |
| WDHWaterdrop Inc. | 3,6 mld | 50,5 | 11,6 % | 14,2 % | +49,8 % | −44 % / −16 % |
| ARXAccelerant Holdings | 3,3 mld | — | -241,6 % | -112,1 % | +51,5 % | +36 % / indisponibil |
| NPNeptune Insurance Holdings Inc. | 2,7 mld | 91,6 | — | 22,7 % | +33,7 % | +12 % / indisponibil |
| GSHDGoosehead Insurance, Inc. | 1,2 mld | 33,8 | — | 8,8 % | +16,2 % | −21 % / −23 % |
| HUIZHuize Holding Limited | 1,1 mld | — | 1,0 % | 0,3 % | +32,2 % | −31 % / −48 % |
| BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc. | 1,1 mld | — | -10,7 % | -4,7 % | +8,3 % | +13 % / +84 % |
| RDZNRoadzen Inc. | 92,8 mil | — | — | -46,9 % | +24,2 % | −37 % / −78 % |
| SLQTSelectQuote, Inc. | 88,1 mil | 7,3 | 23,4 % | 4,6 % | +6,0 % | −66 % / −61 % |
| EHTHeHealth, Inc | 20,3 mil | — | 5,0 % | 5,4 % | +4,1 % | −84 % / −91 % |
| EZRAReliance Global Group, Inc. | 2,4 mil | — | -123,4 % | -54,3 % | −11,6 % | −91 % / −100 % |
| LIFEEthos Technologies Inc. | 0 | — | -50,8 % | -16,2 % | +52,0 % | indisponibil / indisponibil |
| CRD-ACrawford & Co | — | — | 14,0 % | 2,0 % | −2,2 % | +7 % / +7 % |
| YBYuanbao Inc. | — | — | 152,7 % | 29,9 % | +33,1 % | −43 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 27,86 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 49,02 Randament total 72 % · Pe an 72 % | 73,53 Randament total 158 % · Pe an 158 % |
| 3 ani | 33,04 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 64,83 Randament total 127 % · Pe an 31 % | 105,89 Randament total 271 % · Pe an 55 % |
| 5 ani | 39,19 Randament total 37 % · Pe an 7 % | 85,74 Randament total 200 % · Pe an 25 % | 152,48 Randament total 434 % · Pe an 40 % |
- P/E la ieșire± 16,21
- Marja netă± 11,35
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,46
- Diluare anuală± 0,95
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Neptune este un MGA bazat pe date și inteligență artificială, care distribuie asigurări de inundații prin agenții din SUA și nu își asumă riscul din bilanț, ci îl transferă unor furnizori de capacitate. Compania a raportat venituri de 159.6 milioane USD în 2025, într-un moment în care NFIP, principalul său concurent, își reajustează prețurile prin Risk Rating 2.0.
SWOT
Puncte tari
- Compania se bazează pe un model de subscriere automatizat, cu rezultate declarate superioare NFIP la rata de daune scrise, iar datele proprietare acumulate îi oferă un avantaj de început.
- Marjele ridicate și veniturile recurente din comisioane, combinate cu fără risc din bilanț, dau companiei o structură operațională eficientă.
- Rețeaua de agenți și integrările API reduc frecările în procesul de vânzare, ceea ce susține creșterea distribuției.
Puncte slabe
- Compania nu își asumă riscul din bilanț, deci depinde de disponibilitatea și de condițiile furnizorilor de capacitate, care pot modifica acordurile unilateral.
- Distribuția depinde în mare măsură de un număr relativ mic de agenți și brokeri, iar pierderea unor relații cheie ar putea afecta volumul de vânzări.
- Scăderea ratelor de retenție la reînnoire în 2026 sugerează că prețurile mai mari pot determina unii asigurați să renunțe la polițe.
Oportunități
- Eliminarea subvențiilor NFIP ar putea muta o parte din asigurații existenți către companie, mai ales în zonele unde riscul real este ridicat.
- Penetrarea scăzută a asigurărilor de inundații lasă o piață neacoperită, iar extinderea către noi geografii sau tipuri de risc ar putea adăuga creștere.
- Creșterea numărului de furnizori de capacitate poate permite condiții mai bune și o diversificare a riscului.
Amenințări
- Concurența din partea furnizorilor privați care folosesc AI ar putea reduce avantajul tehnologic și presiona prețurile.
- Un eveniment catastrofal major ar putea afecta situația financiară a furnizorilor de capacitate, cu efect asupra capacității disponibile pentru companie.
- Reglementările noi privind inteligența artificială pot crește costurile de conformitate și pot limita modul în care compania își folosește tehnologia.
Riscuri
- Dependența de furnizorii de capacitateridicat
Acordurile cu furnizorii pot fi reziliate sau modificate pe termen scurt, iar dacă relațiile cheie se deteriorează, compania ar putea pierde capacitatea de a emite sau reînnoi polițe.
- Dependența de agenți și brokeriridicat
Dacă agenții prioritizează produsele concurente, volumul de vânzări ar putea scădea, iar comportamentul necorespunzător al unor agenți poate atrage răspunderi și sancțiuni.
- Riscul catastrofalmediu
Evenimentele climatice extreme pot afecta simultan multe poliți și pot slăbi furnizorii de capacitate, ceea ce ar putea limita creșterea companiei.
- Reglementarea inteligenței artificialemediu
Un cadru legal în schimbare poate impune standarde și costuri suplimentare, iar interpretările noi ale legilor existente ar putea afecta modul în care compania folosește AI.
- Sensibilitatea la piața imobiliarăscăzut
Scăderea vânzărilor de locuințe sau a construcțiilor noi, sau creșterea ratelor dobânzii, ar putea încetini vânzările de polițe asociate creditelor ipotecare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a profitului în trimestrul trei din 2026, cu o marjă EBITDA ajustată de 62%, arată că modelul de afaceri poate crește eficient 3.
- Dacă reforma NFIP reduce avantajul prețurilor subvenționate, compania ar putea prelua o parte din asigurații existenți, datorită datelor sale acumulate.
- Numărul crescut de furnizori de capacitate și rata ridicată de reînnoire a capacității sugerează încredere în performanța de subscriere.
Ce ar strica teza
- Scăderea ratei de retenție la reînnoire în 2026 ar putea indica sensibilitate la prețurile mai mari și un risc de pierdere a asigurației.
- Dependența de furnizori de capacitate și de agenți externi limitează controlul companiei asupra propriei creșteri.
- Dacă tehnologiile AI devin accesibile concurenților, avantajul tehnologic al companiei ar putea să se diminueze.
De urmărit
- Evoluția ratei de retenție a politicilor la reînnoire, după creșterile de prețuriQ4 2026
- Numărul de furnizori de capacitate și condițiile comisioanelor negociate2027
- Efectele reformei NFIP Risk Rating 2.0 asupra volumului de vânzări2027
- Ghidajul companiei și cifrele de venituri din următorul raport trimestrialQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Neptune Insurance Holdings Inc. (NYSE: NP), societatea-mamă a Neptune Flood Incorporated, este un MGA care subscrie și administrează polițe de asigurare pentru locuințe și clădiri comerciale, inclusiv asigurări primare și excess împotriva inundațiilor și asigurări parametrice împotriva cutremurelor. Compania nu suportă riscul din bilanț și nu gestionează daunele, acestea fiind asumate de o rețea de furnizori de capacitate, care la 31 decembrie 2025 includea 40 de entități. Modelul de venit este format din comisioane calculate ca procent negociat din prima fiecărei polițe, plătite de furnizorii de capacitate, și din taxe plătite de asigurați. În exercițiul 2025 au fost generate 159.6 milioane USD venituri și 37.4 milioane USD profit net 1.
Tehnologia reprezintă baza modelului: platforma de subscriere Triton, care funcționează fără subscriitori umani și procesează peste 20.000 de cotații pe zi, și platforma de administrare a polițelor Poseidon, ambele dezvoltate intern. Baza de date proprietară, generată din cotațiile, polițele și daunele companiei, este descrisă ca cea mai mare bază de vânzări și daune de asigurări de inundații din afara NFIP. Distribuția se bazează pe parteneriate cu agenții care depind de cotații instantanee și integrări API, iar agenții și brokerii partenerii au generat peste 96% din vânzările de polițe în 2025 1.
Segmente
Asigurări primare și excess împotriva inundațiilor
Produsele de bază sunt polițele primare și excess pentru locuințe și clădiri comerciale, distribuite prin agenții din SUA. Creșterea acestui segment depinde de cererea generată de evenimentele climatice majore și de capacitatea de a atrage asigurați NFIP care se confruntă cu prețuri mai mari.
Asigurări parametrice împotriva cutremurelor
Produsul parametric pentru cutremure completează oferta de bază, dar informațiile din sursele disponibile nu detaliază contribuția sa la venituri, astfel că rolul său financiar rămâne neclar.
Piața în context
Piața asigurărilor de inundații din SUA este dominată de NFIP, care avea 3.6 milioane de proprietăți asigurate la 31 decembrie 2025 și încasa aproximativ 5.5 miliarde USD din costuri de poliță 1. Compania estimează că doar o fracțiune din peste 100 de milioane de clădiri din SUA este acoperită, iar în statele cu risc ridicat penetrarea rezidențială este de doar 11% 1. Potrivit companiei, reforma Risk Rating 2.0 ar putea muta o parte din asigurații NFIP către alternative private.
Piața este afectată de presiunea reasigurătorilor, care după 2023 au majorat prețurile și au cerut condiții mai stricte, iar cadrul de reglementare al inteligenței artificiale se schimbă rapid. Ambele aspecte pot influența costul și disponibilitatea capacității pentru companie.
Tendințe
- Reforma NFIP Risk Rating 2.0vânt din spate
Prin eliminarea treptată a subvențiilor, diferența dintre tarifele NFIP și riscul real ar putea scădea, ceea ce ar face oferta Neptune mai competitivă pentru o parte din asigurații existenți.
- Intensificarea evenimentelor climaticevânt din spate
Uraganele și inundațiile severe pot crește conștientizarea și cererea de asigurări, iar zonele considerate până acum cu risc redus ar putea deveni mai atractive pentru produsele companiei.
- Presiunea asupra capacității reasigurătorilorvânt din față
Dacă reasigurătorii cresc prețurile sau își restrâng expunerea, furnizorii de capacitate ar putea cere comisioane mai mici sau condiții mai dure, ceea ce ar afecta marjele companiei.
- Reglementarea inteligenței artificialemixt
Dezvoltarea rapidă a cadrului legal pentru AI poate impune standarde suplimentare și costuri de conformitate, dar poate și limita avantajul tehnologic al companiei dacă tehnologiile devin mai accesibile concurenților.
Poziția concurențială
Principalul concurent este NFIP, un program guvernamental care deține majoritatea pieței de asigurări de inundații, iar compania îl descrie ca fiind greoi pentru agenți și asigurați 1. Concurența vine și din partea noilor intrați privați, iar compania avertizează că progresul AI și AGI ar putea reduce barierele de intrare pe piață. Avantajul companiei constă în datele acumulate și în faptul că este primul platform privat scalat din domeniu 1.
Agenții de distribuție pot prioritiza produsele NFIP sau ale altor furnizori privați, dacă acestea oferă prețuri sau comisioane mai atractive, ceea ce ar putea reduce volumul de polițe ale companiei. Compania se bazează pe o rețea de peste zeci de mii de agenți pentru a atenua acest risc 1.
- National Flood Insurance Program (NFIP)
Program guvernamental din SUA și principalul furnizor de asigurări de inundații, cu prețuri istoric subvenționate; reforma Risk Rating 2.0 îi schimbă structura de preț.
- Furnizori privați noi de asigurări de inundații
Companii care ar putea folosi tehnologii AI și AGI pentru a replica capacitățile platformei companiei, reducând avantajul său competitiv.
- Agenții și brokeri care comercializează alternative
Distribuitori care pot alege produsele NFIP sau ale altor furnizori în funcție de comisioane, prețuri sau suport.
- Reasigurătorii și furnizorii de capacitate
Nu sunt concurenți direcți, dar pot influența costul și disponibilitatea capacității, iar unii își pot reduce expunerea la riscul de inundații.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Queen's University Belfast students find Neptune's elusive Trojan asteroidsPhys.org · 02 nov. 2026 · EN
- Shelters for Neptune launchers, dry cargo ship hit: strikes by Russian Armed ForcesTASS (RU, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- Drones and Neptune Missiles Strike Kamensky Rocket Fuel PlantKyiv Post · 31 oct. 2026 · EN
- Ukraine strikes Russian rocket fuel plant with Neptune missiles and drones – General StaffUkrainska Pravda (UA, EN) · 31 oct. 2026 · EN
- Ukrainian Neptune strike destroys two Russian Su-34 bombers used to attack frontline cities, Ukraine’s Navy saysEuromaidan Press (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Ukraine's Neptune Missiles Destroy 2 Russian Su-34 Bombers in Volgograd RegionKyiv Post · 29 oct. 2026 · EN
- Ukraine strikes Russian airfield with Neptune missiles, two Su-34s destroyedUkrinform (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Ukraine destroys 2 Russian Su-34 bomber jets in Neptune missile strike on airfield, Navy saysKyiv Independent (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Ukrainian defence forces destroy two Russian Su-34 fighter jets with Neptune missiles at Russian airfieldUkrainska Pravda (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Webb links interstellar comet 3I/ATLAS to worlds beyond Neptune through similar ice signaturesPhys.org · 27 oct. 2026 · EN
- Planetary 'twins' Uranus and Neptune may have different origin storiesPhys.org · 19 oct. 2026 · EN
- Ukrainian Navy Strikes 6 Russian Su-34M Bombers Using Neptune MissilesKyiv Post · 15 oct. 2026 · EN
- Satellite image reveals damage at Borisoglebsk airfield after Ukrainian Neptune strikeUkrainska Pravda (UA, EN) · 15 oct. 2026 · EN
- Ukraine hits 6 Russian Su-34 bomber jets with Neptune missile, military saysKyiv Independent (UA, EN) · 15 oct. 2026 · EN
- Ukrainian Navy strikes six Russian Su-34M bombers with Neptune missileUkrainska Pravda (UA, EN) · 15 oct. 2026 · EN
- Cu Neptune Deep în bătătura neapărată de NATO, ar trebui să ne intereseze în cel mai înalt grad deschiderea azi a procesului împotriva sabotorilor conductei Nord Stream 1 și 2Adevărul · 14 oct. 2026 · RO
- Ukrainian Neptune missiles destroy three drone factory buildings in Russia's Taganrog – OSINTUkrainska Pravda (UA, EN) · 18 sept. 2026 · EN
- Scientists discover a strange new form of ice that could help explain the interiors of Neptune and UranusPhys.org · 11 sept. 2026 · EN
- Ukrainian Navy: Russia's Admiral Essen frigate in Novorossiysk hit by Neptune missileUkrainska Pravda (UA, EN) · 09 sept. 2026 · EN
- Ukrainian Neptune missiles used in strike on Russian rocket fuel plant – Ukraine's NavyUkrainska Pravda (UA, EN) · 17 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent20 oct. 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)02 oct. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial27 iul. 2026
- Raport curent21 iul. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial29 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)17 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Neptune Insurance Holdings Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Neptune Insurance Holdings Inc. · 22 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Neptune Insurance Holdings Inc. · 20 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.