olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ryan Specialty Holdings, Inc. RYAN
Insurance Agents, Brokers & Service · SIC 6411 · Verticală: Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411)
Ryan Specialty este un intermediar internațional de asigurări specializate, activ în principal pe piața excedentară și cu surplus (E&S), unde distribuie produse prin brokeraj cu ridicata și prin autoritate delegată de subscriere. Compania a raportat un trimestru al doilea din 2026 cu venituri de 916,6 milioane USD, în creștere cu 7,2%, iar relevanța sa crește pe măsură ce riscurile complexe din piața E&S devin mai frecvente.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ryan Specialty Holdings, Inc. (RYAN) costa 47,54 USD (+3,96 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mld USD, P/E 49,9, randament al dividendului 1,23 %, beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 29,39–58,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 790,0 mil USD (+4,7 % an/an), profit net de 36,7 mil USD (+18,0 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,2
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 35,85 – 47,96
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 28,9 %
- SMA 50 / 200
- 40,57 / 38,89
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,72 / 1,18
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +25,2 % | −1,1 % | +26,3 pp | — |
| 3 luni | +5,6 % | −0,5 % | +6,1 pp | — |
| 6 luni | +61,8 % | +4,4 % | +57,4 pp | — |
| De la început de an | −7,9 % | +12,3 % | −20,2 pp | — |
| 1 an | −13,6 % | +13,5 % | −27,2 pp | +0,8 % |
| 3 ani | +7,3 % | +76,4 % | −69,1 pp | +1,9 % |
| 5 ani | +27,5 % | +63,7 % | −36,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 663,5 mil | 690,2 mil | 855,2 mil | 754,6 mil | 751,2 mil | 795,2 mil | 916,6 mil | 790,0 mil |
| Profit operațional | 109,3 mil | 100,2 mil | 191,1 mil | 110,8 mil | 91,6 mil | 94,6 mil | 180,3 mil | 140,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 69,0 mil | 51,0 mil | 137,7 mil | 59,8 mil | 44,6 mil | 47,1 mil | 130,7 mil | 96,2 mil |
| Impozit pe profit | 26,5 mil | 55,4 mil | 13,0 mil | -2,8 mil | 13,4 mil | 6,5 mil | 22,4 mil | 8,1 mil |
| Profit net | 13,8 mil | -27,6 mil | 52,0 mil | 31,1 mil | 8,0 mil | 17,6 mil | 42,3 mil | 36,7 mil |
| Flux de numerar operațional | 259,6 mil | -142,8 mil | 353,6 mil ≈ | 169,7 mil ≈ | 263,2 mil | -167,4 mil | 293,0 mil ≈ | 181,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 | 664,0 mii | 0 ≈ | 2,4 mil ≈ | 0 | 0 | 1,6 mil ≈ | 0 ≈ |
| Dividende plătite | 13,7 mil | 15,1 mil | 15,1 mil ≈ | 15,3 mil ≈ | 15,5 mil | 16,7 mil | 16,5 mil ≈ | 15,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | — | 40,0 mil | 260,2 mil ≈ | 150,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 765,1 mil | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,5 mld | 3,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +33,1 % | +40,7 % | +20,4 % | +20,4 % | +21,1 % | +21,3 % |
| Profit net | 64,2 mil | 68,1 mil | 65,9 mil | 61,1 mil | 61,0 mil | 94,7 mil | 63,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +6,1 % | −3,3 % | −7,3 % | −0,0 % | +55,1 % | −33,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 8,4 % | 6,7 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,9 % | 3,8 % | 2,1 % |
| Flux de numerar liber | 149,4 mil | 130,2 mil | -69,7 mil | 327,8 mil | 477,2 mil | 514,9 mil | 640,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 158,3 mil USD
- Datorie financiară
- 3,4 mld USD
- Datorie netă
- 3,2 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld USD
- Active totale
- 10,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 2,67x
- Lichiditate curentă
- 0,98x
- ROE
- 5,4 %
- ROA
- 0,6 %
- Marja FCF
- 21,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 158,5 mil | 186,6 mil | 289,5 mil | 359,1 mil | 427,8 mil | 493,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 47,2 mil | 79,4 mil | 104,8 mil | 119,5 mil | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 79,5 mil | 61,6 mil | 179,2 mil | 237,9 mil | 272,6 mil | 293,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,0 mil | 4,9 mil | 15,9 mil | 43,4 mil | 42,6 mil | 79,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 68,1 mil | 65,9 mil | 61,1 mil | 61,0 mil | 94,7 mil | 63,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 895,7 mil | 1,1 mld | 992,7 mil | 838,8 mil | 540,2 mil | 158,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,5 mld | 3,0 mld | 3,9 mld | 4,3 mld | 4,8 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 17,4 mil | 15,3 mil | 31,3 mil | 42,4 mil | 50,2 mil | 69,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 2,6 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 604,8 mil | 573,9 mil | 29,3 mil | 38,3 mil | 83,7 mil | 119,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 4,5 mld | 5,5 mld | 6,4 mld | 7,2 mld | 9,6 mld | 10,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 115,6 mil | 99,4 mil | 119,0 mil | 136,3 mil | 249,2 mil | 284,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 19,2 mil | 23,5 mil | 30,6 mil | 35,4 mil | 51,7 mil | 60,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,6 mld | 1,6 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,5 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,7 mld | 4,5 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,6 mld | 6,3 mld | 8,6 mld | 9,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 594,8 mil | 817,8 mil | 979,6 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 38,3 mil
- 2024
- 83,7 mil
- 2025
- 119,6 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 135,4 mil | 273,5 mil | 335,5 mil | 477,2 mil | 514,9 mil | 643,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,2 mil | 343,2 mil | 7,7 mil | 0 | 0 | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 130,2 mil ≈ | -69,7 mil ≈ | 327,8 mil ≈ | 477,2 mil ≈ | 514,9 mil ≈ | 640,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -768,5 mil | -457,9 mil | -22,4 mil | -476,2 mil | -1,8 mld | -834,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,1 mld | 429,3 mil | 314,8 mil | -12,6 mil | 1,2 mld | 78,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | 0 | 0 | 80,2 mil | 61,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -476,2 mil
- 2024
- -1,8 mld
- 2025
- -834,0 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 62 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare57
- Randamente51
- Calitate65
- Bilanț și datorie17
- Creștere100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,06 – 34,60 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E14,06 – 34,60 (Mijloc 21,01)11 firme folosite · multiplul median 22,1x · quartile 14,8x – 36,3xACT, AJG, AON, BRO, CRVL, GSHD, MRSH, SLQT, TWFG, WDH, WTW
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 62/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,6 % | 57 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 3,2 % | 45 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 543,5 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 20,9 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 17 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 49,9x | 23 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 10,9 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,2 % | 18 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 11,3 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate65/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente51/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare57/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
RYAN SPECIALTY HOLDINGS, INC. (RYAN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,1 mld USD în 2025; creștere an/an 21,3 %; marjă netă 3,2 %; ROE 19,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 14,06–34,60 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 21,01 USD, prețul de 47,54 USD lasă un potențial de -55,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -126,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 543,5 %
- CAGR venituri 3 ani: 20,9 %
- Randament FCF: 10,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 11,3 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- P/E (TTM): 49,9x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Insurance Agents, Brokers & Service (SIC 6411) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MRSHMarsh & Mclennan Companies, Inc. | 100,0 mld | 25,2 | 26,7 % | 14,2 % | +10,3 % | +15 % / +5 % |
| XHGXChange TEC.INC | 85,9 mld | — | — | -204,9 % | +24,9 % | +253 % / −100 % |
| AJGArthur J. Gallagher & Co. | 73,9 mld | 47,1 | 6,7 % | 10,0 % | +20,7 % | +16 % / +16 % |
| AONAon plc | 73,1 mld | 18,9 | 43,6 % | 22,2 % | +9,4 % | −3 % / +5 % |
| WTWWillis Towers Watson PLC | 31,1 mld | 20,5 | 20,2 % | 15,2 % | −2,2 % | +5 % / +37 % |
| BROBrown & Brown, Inc. | 24,5 mld | 22,1 | 9,7 % | 17,6 % | +22,8 % | −8 % / −1 % |
| EQHEquitable Holdings, Inc. | 15,3 mld | — | -508,8 % | -8,7 % | −6,1 % | +20 % / +83 % |
| AIFUAIFU Inc. | 10,5 mld | — | -155,9 % | -408,8 % | −67,9 % | −84 % / −100 % |
| ACTEnact Holdings, Inc. | 6,6 mld | 10,7 | 12,7 % | 53,8 % | +2,8 % | +25 % / +74 % |
| HGTYHagerty, Inc. | 6,5 mld | 108,0 | 25,6 % | 4,4 % | +17,3 % | +40 % / +121 % |
| RYANRyan Specialty Holdings, Inc. | 5,2 mld | 49,9 | 19,4 % | 3,2 % | +21,3 % | −14 % / +7 % |
| CRVLCorvel Corporation | 4,4 mld | 38,9 | 30,7 % | 11,7 % | +7,0 % | +19 % / +26 % |
| WDHWaterdrop Inc. | 3,6 mld | 50,5 | 11,6 % | 14,2 % | +49,8 % | −44 % / −16 % |
| ARXAccelerant Holdings | 3,3 mld | — | -241,6 % | -112,1 % | +51,5 % | +36 % / indisponibil |
| NPNeptune Insurance Holdings Inc. | 2,7 mld | 91,6 | — | 22,7 % | +33,7 % | +22 % / indisponibil |
| GSHDGoosehead Insurance, Inc. | 1,2 mld | 33,8 | — | 8,8 % | +16,2 % | −21 % / −23 % |
| HUIZHuize Holding Limited | 1,1 mld | — | 1,0 % | 0,3 % | +32,2 % | −31 % / −48 % |
| BWINThe Baldwin Insurance Group, Inc. | 1,1 mld | — | -10,7 % | -4,7 % | +8,3 % | +13 % / +84 % |
| RDZNRoadzen Inc. | 92,8 mil | — | — | -46,9 % | +24,2 % | −37 % / −78 % |
| SLQTSelectQuote, Inc. | 88,1 mil | 7,3 | 23,4 % | 4,6 % | +6,0 % | −66 % / −61 % |
| EHTHeHealth, Inc | 20,3 mil | — | 5,0 % | 5,4 % | +4,1 % | −84 % / −91 % |
| EZRAReliance Global Group, Inc. | 2,4 mil | — | -123,4 % | -54,3 % | −11,6 % | −91 % / −100 % |
| LIFEEthos Technologies Inc. | 0 | — | -50,8 % | -16,2 % | +52,0 % | indisponibil / indisponibil |
| CRD-ACrawford & Co | — | — | 14,0 % | 2,0 % | −2,2 % | +7 % / +7 % |
| YBYuanbao Inc. | — | — | 152,7 % | 29,9 % | +33,1 % | −43 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RYAN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 31,07 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 54,67 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 82,01 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 36,85 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 72,30 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 118,09 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 43,71 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 95,62 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 170,05 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 18,08
- Marja netă± 12,65
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,44
- Diluare anuală± 1,06
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Ryan Specialty este un intermediar internațional de asigurări specializate, activ în principal pe piața excedentară și cu surplus (E&S), unde distribuie produse prin brokeraj cu ridicata și prin autoritate delegată de subscriere. Compania a raportat un trimestru al doilea din 2026 cu venituri de 916,6 milioane USD, în creștere cu 7,2%, iar relevanța sa crește pe măsură ce riscurile complexe din piața E&S devin mai frecvente 13.
SWOT
Puncte tari
- Platforma are scară națională, acces larg la brokeri și o cultură care atrage talente, ceea ce susține creșterea organică 13.
- Lipsa operațiunilor de brokeraj cu amănuntul elimină conflictele de canal și face compania un partener preferat pentru brokerii cu amănuntul 1.
- Venitul este diversificat pe trei segmente, iar partea de subscriere delegată a crescut ca pondere în totalul comisioanelor 13.
Puncte slabe
- Dependența de un număr relativ mic de asigurători și brokeri cu amănuntul poate expune compania la schimbări de relații sau la consolidări 1.
- Marja de profit ajustată a scăzut în a doua jumătate a anului 2026 față de anul anterior, iar cheltuielile de restructurare au crescut 3.
- Gradul de expunere la legislația privind acordurile de neconcurență și la retenția personalului cheie rămâne o zonă sensibilă 1.
Oportunități
- Creșterea riscurilor complexe și a pieței E&S ar putea extinde volumul de prime plasate prin platformă 1.
- Programul Empower ar putea aduce economii anuale semnificative din 2029 dacă este implementat conform planului 2.
- Consolidarea pe piață ar putea oferi achiziții suplimentare și extinderea capabilităților de produs 1.
Amenințări
- Scăderea ratelor din segmentul proprietății ar putea reduce comisioanele și creșterea veniturilor 12.
- Brokerii cu amănuntul ar putea dezvolta canale proprii sau ar putea lucra direct cu asigurătorii, ocolind platforma 1.
- Evenimentele catastrofale și presiunea inflației asupra despăgubirilor pot modifica profilul de risc al pieței 1.
Riscuri
- Dependența de parteneriridicat
Relațiile cu asigurătorii și brokerii cu amănuntul sunt de regulă nonexclusive și pot fi reziliate pe termen scurt, ceea ce poate afecta volumul de afaceri 1.
- Restructurare Empowermediu
Programul de restructurare implică costuri unice semnificative până în 2028, iar economiile așteptate ar putea fi mai mici sau mai târzii decât estimările 2.
- Presiunea asupra comisioanelormediu
Scăderea ratelor sau a comisioanelor suplimentare poate reduce veniturile, mai ales în segmentul proprietății 1.
- Retenția personaluluimediu
Competiția pentru brokeri și subscriptori cheie este intensă, iar plecările pot fi greu de compensat prin clauze contractuale 1.
- Riscuri tehnologice și de datescăzut
Utilizarea inteligenței artificiale și a platformelor digitale ridică riscuri de securitate, de confidențialitate și de funcționare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică rămâne solidă, iar venitul a crescut în trimestrul al doilea 2026, ceea ce sugerează că cererea pentru soluții specializate continuă 3.
- Programul Empower ar putea îmbunătăți marja pe termen lung dacă economiile se materializează conform planului 2.
- Scara platformei și lipsa conflictelor de canal ar putea menține compania în fruntea segmentului de brokeraj specializat 1.
Ce ar strica teza
- Profitul net a scăzut în trimestrul al doilea 2026 față de anul anterior, iar cheltuielile de restructurare au crescut considerabil 3.
- Dependența de un număr redus de parteneri poate face veniturile mai vulnerabile la schimbări de relații 1.
- Dacă ratele din segmentul proprietății rămân sub presiune, comisioanele ar putea scădea mai mult decât se așteaptă 1.
De urmărit
- Evoluția creșterii organice și a marjei ajustate EBITDACQ3 2026
- Progresul programului Empower și al costurilor de restructurare2026
- Evoluția ratelor din segmentul proprietății în piața E&S2026
- Rezultatele anuale și eventualele actualizări ale riscurilor din raportul 10-Knext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Ryan Specialty, fondată în 2010, oferă distribuție, subscriere, dezvoltare de produse și administrare a riscurilor pentru brokeri, agenți și asigurători. Activitatea se desfășoară prin platforma de brokeraj cu ridicata și prin autoritate delegată de subscriere, iar compania nu are operațiuni de brokeraj cu amănuntul, ceea ce evită conflictele de canal cu partenerii săi 1. Compania se descrie ca al doilea cel mai mare broker cu ridicata din SUA în asigurări de proprietate și răspundere și cel mai mare administrator de subscriere delegată din aceeași categorie, pe baza volumului de prime din 2024 1. Prima jumătate a anului 2026 a arătat venituri de 1.711,9 milioane USD, dar nu am extras acest număr ca figură separată 2.
Segmente
Wholesale Brokerage
Este cel mai mare segment după comisioane nete. În 2025 a generat 1.600,4 milioane USD, adică 53,4% din comisioanele și taxele nete totale, fiind activ sub brandul RT Specialty și altele 1.
Piața în context
Piața E&S a avut în 2024 un volum de prime directe de 130 miliarde USD, iar cota sa din totalul primelor comerciale din SUA a crescut la 25,7% 1. Compania consideră că tendința se va continua, dar creșterea nu este liniară, deoarece riscurile pot migra între piața E&S și piața standard, în funcție de condițiile de capacitate și de rate 12.
Consolidarea brokerilor cu amănuntul și a relațiilor cu brokerii cu ridicata poate favoriza jucătorii cu scară mare, dacă tendința de concentrare din piață continuă 1. Presiunea din piața proprietății a scăzut în a doua jumătate a lui 2024 și în 2025, ceea ce ar putea influența comisioanele pe această linie 1.
Tendințe
- Creșterea piței E&Svânt din spate
Riscurile complexe și greu de asigurat susțin cererea pentru soluții specializate, iar piața E&S a crescut mai rapid decât cea standard din 2010 până în 2024 1.
- Consolidarea brokerilor cu amănuntulmixt
Numărul tranzacțiilor de fuziune și achiziție din broker-age a scăzut, dar brokerii mai mari tind să reducă numărul de parteneri cu ridicata, ceea ce ar putea favoriza companiile cu scară și capabilități largi 1.
- Scăderea ratelor de proprietatevânt din față
În a doua jumătate a lui 2024 și în 2025 capacitatea de asigurare pentru riscurile de proprietate a crescut, iar ratele au scăzut, ceea ce poate reduce comisioanele dacă tendința continuă 1.
- Tehnologie și inteligență artificialămixt
Compania investește în soluții digitale și automatizare pentru subscriere, ceea ce ar putea reduce costurile operaționale, dar implică și riscuri de implementare și de securitate a datelor 1.
Poziția concurențială
Piața E&S este dominată de asigurători mari și de Lloyd’s, iar concurența vine atât de la aceștia, cât și de la brokerii cu ridicata de dimensiuni comparabile 1. Pe lângă concurența directă, compania menționează că brokerii cu amănuntul ar putea dezvolta propriile canale cu ridicata sau plasa afaceri direct la asigurători 1.
Diferențierea companiei se bazează pe lipsa operațiunilor de brokeraj cu amănuntul, pe capacitatea de subscriere delegată și pe scara platformei, care ar putea fi greu de replicat de competitorii mai mici 13.
- Berkshire Hathaway Insurance GroupBRK.B
Figurează printre cei mai mari scriitori de produse E&S din SUA în 2024, conform sursei 1.
- American International GroupAIG
Listat printre cei mai mari scriitori de produse E&S din SUA în 2024, conform sursei 1.
- W. R. Berkley Insurance GroupWRB
Listat printre cei mai mari scriitori de produse E&S din SUA în 2024, conform sursei 1.
- Markel Insurance GroupMKL
Menționat în sursă ca asigurător cu care compania are relații semnificative pe piața E&S 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- What Makes Ryan Specialty Holdings (RYAN) an Attractive Opportunity?Yahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- AI is Sharpening Ryan Specialty Holdings (RYAN), Not Replacing ThemYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 18 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent01 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial01 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ryan Specialty Holdings, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ryan Specialty Holdings, Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ryan Specialty Holdings, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.