olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Axos Financial, Inc. AX

Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)

94,57USD+1,62 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Axos Financial este o companie financiară diversificată, bazată pe tehnologie, care oferă servicii bancare digitale, compensare și custodie de valori mobiliare și servicii de consultanță de investiții pentru clienți cu amănuntul și de afaceri. La 30 iunie 2026 activele consolidate erau de aproximativ 30,0 miliarde USD, iar compania a raportat un profit net de 490,4 milioane USD pentru exercițiul fiscal 2026, ceea ce face din ea un jucător de interes în sectorul bancar digital din SUA.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Axos Financial, Inc. (AX) costa 94,57 USD (+1,62 % într-o zi), cu capitalizare 5,4 mld USD, P/E 10,7 pe un EPS diluat de 8,82 USD în ultimele 12 luni, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 75,60–105,10 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): profit net de 129,6 mil USD (+15,4 % an/an), EPS diluat 2,25 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,4 mld USD
acțiuni la 16 oct. 2026
P/E (TTM)
10,7
EPS diluat TTM 8,82 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
9,32 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,13
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
75,60105,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
85,81 – 95,15
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 10,3 %
SMA 50 / 200
91,40 / 92,35
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,85 / 0,25
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+6,8 %−2,0 %+8,8 pp—
3 luni−8,9 %−2,2 %−6,7 pp—
6 luni+7,4 %+4,3 %+3,2 pp—
De la început de an+9,8 %+10,6 %−0,8 pp—
1 an+19,7 %+10,5 %+9,2 pp+26,3 %
3 ani+132,4 %+73,7 %+58,7 pp+63,0 %
5 ani+57,1 %+61,7 %−4,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,0 %
06 feb. 2026 → 18 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,3 %
24 nov. 2021 → 13 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 sept. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
129,6 mil USD
+15,4 % an/an
EPS diluat
2,25
+16,0 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Amortizare și depreciere7,0 mil6,8 mil272,0 mii8,3 mil23,2 mil22,3 mil-24,1 mil29,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile176,0 mil157,3 mil162,3 mil174,7 mil182,1 mil172,0 mil181,2 mil185,8 mil
Profit înainte de impozit150,3 mil148,1 mil155,8 mil149,9 mil175,5 mil165,3 mil156,0 mil175,2 mil
Impozit pe profit45,6 mil42,9 mil45,1 mil37,5 mil47,1 mil40,6 mil31,0 mil45,5 mil
Profit net104,7 mil105,2 mil110,7 mil112,4 mil128,4 mil124,7 mil124,9 mil129,6 mil
EPS diluat1,801,811,96 ≈1,942,222,152,20 ≈2,25
Flux de numerar operațional162,5 mil ≈73,7 mil ≈183,4 mil118,4 mil104,1 mil ≈42,0 mil ≈293,0 mil294,9 mil
Investiții (capex)6,1 mil ≈8,6 mil ≈21,8 mil9,1 mil18,7 mil ≈143,3 mil ≈95,3 mil59,4 mil
Răscumpărări de acțiuni0 ≈25,9 mil ≈32,3 mil0——22,0 mil4,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 48 din propriul istoric de 40 trimestre (min 6,3, mediană 10,8, max 17,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri27,6 mil26,8 mil31,3 mil59,4 mil65,3 mil64,6 mil65,8 mil81,3 mil
Venituri an/an+212,8 %−2,9 %+16,8 %+89,7 %+9,8 %−1,0 %+1,8 %+23,5 %
Profit net155,1 mil183,4 mil215,7 mil240,7 mil307,2 mil450,0 mil432,9 mil490,4 mil
Profit net an/an+1,8 %+18,2 %+17,6 %+11,6 %+27,6 %+46,5 %−3,8 %+13,3 %
EPS diluat2,482,983,563,975,077,667,438,48
EPS diluat an/an+4,6 %+20,2 %+19,5 %+11,5 %+27,7 %+51,1 %−3,0 %+14,1 %
netă %561,5 %684,0 %688,4 %405,0 %470,7 %696,2 %658,0 %603,5 %
Flux de numerar liber184,3 mil271,8 mil402,1 mil195,1 mil166,5 mil269,5 mil436,1 mil291,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
1,1 mld USD
Datorie financiară
342,9 mil USD
Datorie netă
-765,7 mil USD
Capitaluri proprii
3,2 mld USD
Active totale
30,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,11x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
16,8 %
ROA
1,8 %
Marja FCF
358,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2024
961,4 mil
2025
1,1 mld
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Venit net din comisioane
2024
222,7 mil
2025
131,1 mil
2026
233,6 mil

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2024
516,1 mil
2025
589,7 mil
2026
732,7 mil

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
635,5 mil
2025
613,4 mil
2026
646,7 mil

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Profit net
2024
450,0 mil
2025
432,9 mil
2026
490,4 mil

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

EPS diluat
2024
7,66
2025
7,43
2026
8,48

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
2,0 mld
2025
1,9 mld
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Credite
2024
19,2 mld
2025
21,0 mld
2026
25,6 mld

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Active totale
2024
22,9 mld
2025
24,8 mld
2026
30,0 mld

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Depozite
2024
19,4 mld
2025
20,8 mld
2026
24,6 mld

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
325,7 mil
2025
312,7 mil
2026
342,9 mil

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Datorii totale
2024
20,6 mld
2025
22,1 mld
2026
26,8 mld

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Capital propriu
2024
2,3 mld †
2025
2,7 mld †
2026
3,2 mld †

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Răscumpărări de acțiuni
2024
96,3 mil
2025
58,2 mil
2026
22,0 mil

SEC (XBRL)· 20 aug. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,5 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
7,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
21,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
13,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
16,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
17,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
14,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
18,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
19,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026

Profitabilitate

Marja netă
624,8 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
16,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
10,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
66,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
4,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Cost / venit
49,7 %
calculat olivLawFY 2026
Credite / depozite
102,0 %
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 73 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

94,57 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
10,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
16,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
624,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,5 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

14/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 16 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2176derivat 128

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie0
  • Creștere90
  • Evaluare46
  • Calitate89

Interval de valoare estimat

Jos
82,82
USD pe acțiune
Mijloc
88,92
USD pe acțiune
Sus
95,67
USD pe acțiune
Preț: 94,57 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -6,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -6,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 58,84 – 141,90 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual66,82 – 70,00 (Mijloc 68,38)
  • P/B justificat105,51 – 141,90 (Mijloc 121,03)
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/E98,83 – 117,98 (Mijloc 109,45)
    10 firme folosite · multiplul median 12,4x · quartile 11,2x – 13,4x
    BKU, CFFN, EBC, FCAP, HFBL, HTB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
  • Colegi: P/B58,84 – 73,35 (Mijloc 64,21)
    12 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,0x – 1,3x
    BKU, CFFN, EBC, FCAP, FDSB, HFBL, HTB, KFFB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 73/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate16,7 %100 (față de colegi)21 %
ROA · Calitate1,7 %96 (pe interval fix)8 %
Cost / venit · Calitate49,7 %61 (pe interval fix)13 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate4,4 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere18,7 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,6 %76 (pe interval fix)8 %
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie102,0 %0 (pe interval fix)5 %
P/B · Evaluare1,6x8 (față de colegi)13 %
P/E (TTM) · Evaluare10,7x85 (față de colegi)13 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere90/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate89/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare46/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AXOS FINANCIAL, INC. (AX). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 1,2 mld USD în 2026; creștere an/an 23,5 %; marjă netă 624,8 %; ROE 16,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 82,82–95,67 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 88,92 USD, prețul de 94,57 USD lasă un potențial de -6,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 73/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 16,7 %
  • ROA: 1,7 %
  • Marja netă a dobânzii (NIM): 4,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 18,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: 7,6 %
  • P/E (TTM): 10,7x

Ce o infirmă

  • Credite / depozite: 102,0 %
  • P/B: 1,6x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Randamentul dividendului.

Față de mediana verticalei

Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,7x
mediana verticalei 13,3x
sub mediană (−19,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
66,0x
mediana verticalei 40,2x
peste mediană (+64,3 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+43,8 %)
ROE
16,7 %
mediana verticalei 8,6 %
peste mediană (+94,1 %)
Marja netă
624,8 %
mediana verticalei 273,6 %
peste mediană (+128,4 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
23,5 %
mediana verticalei 7,1 %
peste mediană (+233,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AXAxos Financial, Inc.5,4 mld10,716,7 %624,8 %+23,5 %+20 % / +132 %
EBCEastern Bankshares, Inc.5,3 mld13,39,4 %257,2 %+19,1 %+24 % / +95 %
TFSLTfs Financial Corporation4,7 mld46,05,3 %—indisponibil+17 % / +26 %
BKUBankUnited, Inc.3,2 mld12,39,2 %1.154,5 %+7,4 %+4 % / +63 %
PFSProvident Financial Services Inc3,1 mld9,811,1 %411,6 %+7,1 %+23 % / +55 %
CFFNCapitol Federal Financial, Inc.1,1 mld13,48,0 %508,2 %+6,5 %+33 % / +63 %
HTBHomeTrust Bancshares, Inc.798,6 mil12,511,0 %—−1,9 %+17 % / +107 %
KRNYKearny Financial Corp.605,1 mil16,44,8 %—+36,0 %+36 % / +18 %
NRIMNorthrim Bancorp, Inc.545,0 mil9,916,6 %21,8 %+30,4 %−0 % / +99 %
WNEBWestern New England Bancorp, Inc.281,6 mil16,76,9 %—−34,3 %+15 % / +79 %
FCAPFirst Capital, Inc.215,3 mil11,613,9 %252,8 %+1,6 %+29 % / +145 %
FDSBFifth District Bancorp, Inc.92,5 mil52,41,3 %273,6 %−2,3 %+29 % / indisponibil
HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana67,7 mil11,110,8 %364,5 %+30,0 %+40 % / +72 %
KFFBKentucky First Federal Bancorp44,4 mil32,02,9 %—−11,8 %+31 % / +18 %
BYFCBroadway Financial Corporation——-7,6 %-11.027,1 %+18,7 %+86 % / +54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
58,50
Randament total -38 % · Pe an -38 %
103,27
Randament total 9 % · Pe an 9 %
155,36
Randament total 64 % · Pe an 64 %
3 ani
60,34
Randament total -36 % · Pe an -14 %
119,52
Randament total 26 % · Pe an 8 %
196,90
Randament total 108 % · Pe an 28 %
5 ani
62,25
Randament total -34 % · Pe an -8 %
138,33
Randament total 46 % · Pe an 8 %
249,56
Randament total 164 % · Pe an 21 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 29,88
  • Marja netă± 20,92
  • Creșterea anuală a veniturilor± 16,68
  • Diluare anuală± 1,76

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Axos Financial este o companie financiară diversificată, bazată pe tehnologie, care oferă servicii bancare digitale, compensare și custodie de valori mobiliare și servicii de consultanță de investiții pentru clienți cu amănuntul și de afaceri. La 30 iunie 2026 activele consolidate erau de aproximativ 30,0 miliarde USD, iar compania a raportat un profit net de 490,4 milioane USD pentru exercițiul fiscal 2026, ceea ce face din ea un jucător de interes în sectorul bancar digital din SUA 12.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o marjă netă a dobânzii considerată de conducere ca fiind printre cele mai bune din sector și o bază de depozite în creștere susținută de canale digitale cu costuri reduse 12.
  • Modelul de afaceri combină bancherie, compensare și custodie, ceea ce diversifică sursele de venit non-dobânzi față de o bancă tradițională.
  • Acoperirea creditelor neperformante este ridicată, iar pierderile nete din credite au rămas reduse, ceea ce indică o disciplină de risc solidă 2.

Puncte slabe

  • Costurile operaționale au crescut odată cu achizițiile și cu cheltuielile de personal, iar un rezultat juridic în cadrul unei divizii de compensare a afectat trimestrul patru 2.
  • Dependența de depozite atrase prin canale digitale și de parteneri poate crea volatilitate dacă clienții își mută fondurile rapid.

Oportunități

  • Integrarea depozitelor achiziționate și a activelor de leasing ar putea adăuga venituri recurente dacă se realizează conform calendarului 12.
  • Creșterea volumului de active administrate la Axos Clearing ar putea genera venituri din comisioane mai stabile decât veniturile din dobânzi.
  • Achiziția Arc Technologies, o platformă de gestionare a numerarului pentru întreprinderi mici, ar putea extinde oferta către clienții de afaceri 2.

Amenințări

  • Modificările ratelor dobânzilor de către Rezerva Federală pot afecta marja dobânzii nete și cererea de credite ipotecare.
  • O încetinire economică, mai ales în California și New York, ar putea crește numărul creditelor neperformante și pierderile din credite.
  • Schimbările de politică comercială și tarifele ar putea afecta clienții și valorile garanțiilor, cu efecte indirecte asupra bilanțului companiei 1.

Riscuri

  • Riscul ratei dobânziiridicat

    Variațiile rapide ale ratelor dobânzilor pot reduce venitul net din dobânzi și pot afecta valoarea activelor sensibile la dobândă, iar compania nu poate garanta că își va gestiona complet acest risc 1.

  • Riscul de credit într-o economie în încetinireridicat

    Dacă economia se înrăutățește, debitorii ar putea intra în întârziere, iar garanțiile imobiliare ar putea pierde din valoare, ceea ce ar crește provizioanele pentru pierderi 1.

  • Concentrarea geograficămediu

    Expunerea mare la creditele imobiliare din câteva state înseamnă că evenimentele locale pot avea un impact disproporționat asupra portofoliului 1.

  • Riscul de reglementare și de politicămediu

    Modificările reglementărilor bancare sau ale activității Oficiului pentru Protecția Consumatorului Financiar ar putea crește costurile de conformitate sau restrânge activitatea companiei 1.

  • Riscul de integrare a achizițiilorscăzut

    Integrarea depozitelor și activelor achiziționate ar putea fi mai costisitoare sau mai lentă decât s-a estimat, iar amortizările și costurile asociate ar putea rămâne ridicate 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marja dobânzii nete rămâne ridicată și creșterea depozitelor continuă, compania ar putea menține o dinamică solidă a profitului diluat pe acțiune.
  • Diversificarea între bancherie, compensare și custodie ar putea reduce dependența de veniturile din dobânzi, iar creșterea activelor la Axos Clearing ar putea susține veniturile non-dobânzi.
  • Calitatea activelor îmbunătățită și acoperirea ridicată a creditelor neperformante ar putea oferi un cadru de siguranță dacă ciclul economic se înrăutățește moderat.

Ce ar strica teza

  • O încetinire economică, mai ales în statele cu concentrare mare de credite, ar putea duce la pierderi mai mari decât în prezent și la reducerea profiturilor.
  • Schimbările bruște ale ratelor dobânzilor ar putea comprima marja dobânzii nete, mai ales dacă costurile depozitelor cresc mai repede decât veniturile din credite.
  • Achizițiile și integrarea lor ar putea aduce costuri operaționale suplimentare și amortizări ridicate fără creșterea anticipată a profitului.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției depozitelor de la Capital One și impactul asupra finanțării2026
  • Evoluția marjei dobânzii nete și a costurilor depozitelorQ1 2027
  • Evoluția creditelor neperformante și a pierderilor nete din credite în portofoliul imobiliarQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Axos Bank oferă produse de depozit și de credit la nivel național prin canale digitale și parteneriate afinitare, inclusiv credite ipotecare rezidențiale, credite imobiliare comerciale și credite comerciale și industriale. Veniturile non-dobânzi provin din comisioane pentru credite vândute, leasing operațional, comisioane de servicii pentru depozite și plăți. Axos Clearing și Axos Advisor Services oferă servicii de compensare și custodie pentru consilieri de investiții independenți și societăți de brokeraj, iar Axos Invest oferă tranzacționare directă și servicii digitale de investiții 1.

Compania funcționează prin două segmente operaționale, segmentul bancar și segmentul de valori mobiliare, iar acțiunile sale sunt listate la New York Stock Exchange sub simbolul AX 1. Achizițiile recente, precum Verdant Commercial Capital, Jenius Bank și Arc Technologies, au extins scara activităților de leasing, depozite și plăți pentru întreprinderi mici 12.

Piața în context

Piața băncilor digitale și a serviciilor financiare de nișă din SUA este intens concurențială, iar compania subliniază că își câștigă clienții prin serviciu și prețuri competitive la depozite. Pentru exercițiul fiscal 2026, creșterea venitului net din dobânzi și a veniturilor non-dobânzi a susținut o creștere a profitului diluat pe acțiune cu 14,1% 12.

Tendințe

  • Consolidarea depozitelor prin achizițiivânt din spate

    Achizițiile de depozite de la Jenius Bank și de la Capital One ar putea accelera creșterea finanțării fără a construi o rețea de sucursale, dacă integrarea se desfășoară conform planului 12.

  • Expansiunea leasingului și a creditelor pentru întreprinderimixt

    Achiziția Verdant a adus venituri din leasing operațional și a extins portofoliul comercial, dar aduce și riscuri de credit suplimentare și costuri de amortizare mai mari 12.

  • Presiunea dobânzilor asupra costurilor depozitelorvânt din față

    Creșterea ratelor dobânzilor poate reduce cererea de credite ipotecare și poate crește costurile depozitelor, afectând marja dobânzii nete dacă evoluția ratelor este rapidă sau neprevăzută 1.

  • Calitatea activelor îmbunătățităvânt din spate

    Activele neperformante au scăzut față de anul anterior, iar acoperirea creditelor neperformante este ridicată, ceea ce sugerează o bază de credit solidă dacă economia rămâne stabilă 2.

Poziția concurențială

În bancă, Axos concurează cu un spectru larg de instituții depozitare și nedepozitare pentru atragerea de fonduri și cu bănci comerciale, companii de creditare ipotecară și fonduri private pentru împrumuturi imobiliare. În compensare și consultanță, concurența include firme naționale mari, bănci regionale și companii de nișă, iar unii concurenți nu sunt societăți de brokeraj și nu sunt supuși aceluiași cadru de reglementare 1.

  • Bănci comerciale mari și regionale

    Concurează pentru depozite și credite comerciale și imobiliare, cu o marcă mai cunoscută și resurse financiare mai mari, conform surselor companiei 1.

  • Bănci de economii și credit ipotecar

    Concurează în finanțarea ipotecară și imobiliară, unde compania își declară propriul canal direct cu debitorii 1.

  • Societăți de brokeraj și firme de consultanță financiară

    Concurează în servicii de compensare și consultanță pentru consilieri independenți, iar unele nu sunt reglementate ca brokeri 1.

  • Fonduri private și alți creditori nebancari

    Concurează în finanțarea imobiliară comercială și în anumite credite comerciale, adesea fără cerințele de reglementare ale băncilor 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Axos Financial, Inc. · 20 aug. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Axos Financial, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Axos Financial, Inc. (AX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw