olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Broadway Financial Corporation BYFC

Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)

11,62USD−0,34 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Broadway Financial Corporation este compania-mamă a băncii City First Bank, National Association, o instituție financiară din Los Angeles și Washington, D.C. care finanțează în special proprietăți multifamiliale și imobiliare comerciale în comunități istoric excluse. Compania a revenit la profitabilitate operațională în 2026, cu creștere a creditelor și depozitelor, dar pierderea din 2025 arată fragilitatea marjei pe care operează, într-un context în care banca a avut de remediat slăbiciuni de control intern.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Broadway Financial Corporation (BYFC) costa 11,62 USD (−0,34 % într-o zi), cu capitalizare 71,4 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,31, interval pe 52 de săptămâni 5,70–12,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 44,0 mii USD (+7,3 % an/an), profit net de 968,0 mii USD (+28,7 % an/an), EPS diluat 0,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
71,4 mil USD
acțiuni la 05 nov. 2013
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,67 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-22,99 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,31
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
5,7012,31

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,0
neutru
Bollinger (20, 2)
11,14 – 11,77
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 5,4 %
SMA 50 / 200
11,72 / 9,71
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,1 %−1,1 %+1,2 pp—
3 luni+9,4 %−0,5 %+9,9 pp—
6 luni+25,6 %+4,4 %+21,2 pp—
De la început de an+57,0 %+12,3 %+44,7 pp—
1 an+84,4 %+13,5 %+70,9 pp+23,2 %
3 ani+98,3 %+76,4 %+21,9 pp+71,9 %
5 ani−48,3 %+63,7 %−112,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−15,9 %
13 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−80,8 %
08 nov. 2021 → 08 mai 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−12,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
44,0 mii USD
+7,3 % an/an
Profit net
968,0 mii USD
+28,7 % an/an
EPS diluat
0,02
indisponibil an/an
netă / operațională
2.200,0 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri36,0 mii41,0 mii43,0 mii41,0 mii47,0 mii53,0 mii44,0 mii44,0 mii
Amortizare și depreciere175,0 mii ≈-78,0 mii102,0 mii104,0 mii ≈101,0 mii ≈103,0 mii108,0 mii109,0 mii ≈
Profit înainte de impozit744,0 mii1,9 mil-3,8 mil1,0 mil-23,2 mil1,4 mil1,4 mil1,5 mil
Impozit pe profit206,0 mii524,0 mii-1,1 mil296,0 mii736,0 mii392,0 mii282,0 mii330,0 mii
Profit net516,0 mii1,3 mil-2,7 mil752,0 mii-23,9 mil1,0 mil1,2 mil968,0 mii
EPS diluat-0,030,06-0,390,00-2,860,12 ≈0,050,02
Flux de numerar operațional6,1 mil ≈-2,8 mil-4,3 mil3,0 mil ≈3,8 mil ≈-2,3 mil1,1 mil4,0 mil ≈
Investiții (capex)29,0 mii ≈9,0 mii15,0 mii13,0 mii ≈106,0 mii ≈109,0 mii33,0 mii311,0 mii ≈
Dividende plătite750,0 mii ≈—750,0 mii—————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri449,0 mii491,0 mii420,0 mii249,0 mii145,0 mii179,0 mii155,0 mii184,0 mii
Venituri an/an+0,7 %+9,4 %−14,5 %−40,7 %−41,8 %+23,4 %−13,4 %+18,7 %
Profit net815,0 mii-206,0 mii-642,0 mii-4,1 mil5,6 mil4,3 mil1,9 mil-24,8 mil
Profit net an/an−56,4 %−125,3 %indisponibilindisponibilindisponibil−23,2 %−55,4 %−1.385,4 %
EPS diluat0,03-0,01-0,02-0,070,620,490,04-3,23
EPS diluat an/an−57,1 %−133,3 %indisponibilindisponibilindisponibil−21,0 %−91,8 %−8.175,0 %
netă %181,5 %-42,0 %-152,9 %-1.626,5 %3.886,9 %2.417,3 %1.244,5 %-13.475,5 %
Flux de numerar liber157,0 mii8,5 mil-14,0 mil-514,0 mii6,0 mil7,4 mil1,3 mil-13,0 mii

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
263,0 mil USD
Active totale
1,3 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-9,0 %
ROA
-1,9 %
Marja FCF
-7,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
29,5 mil
2024
31,8 mil
2025
33,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
5,4 mil
2024
1,6 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
27,4 mil
2024
29,9 mil
2025
57,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
6,3 mil
2024
2,8 mil
2025
-24,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
4,3 mil
2024
1,9 mil
2025
-24,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,49
2024
0,04
2025
-3,23

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
105,2 mil
2024
61,4 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Credite
2023
911,6 mil
2024
1.000,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Depozite
2023
682,6 mil
2024
745,4 mil
2025
917,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
281,9 mil
2024
285,2 mil
2025
263,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
8,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-15,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-1.385,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-8.175,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja netă
-11.027,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
71,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-23,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
379,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
142,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Credite / depozite
101,1 %
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 27 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

11,62 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 71,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
71,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-11.027,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

12/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 nov. 2013
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 1892derivat 166

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie0
  • Creștere83
  • Calitate7
  • Randamente4
  • Evaluare100

Interval de valoare estimat

Jos
27,70
USD pe acțiune
Mijloc
28,31
USD pe acțiune
Sus
28,94
USD pe acțiune
Preț: 11,62 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 143,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 59,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,13 – 56,75 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual27,70 – 28,94 (Mijloc 28,31)
  • P/B justificatindisponibil · date insuficiente
  • Dividende actualizate (DDM)0,13 – 0,18 (Mijloc 0,15)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/B45,04 – 56,75 (Mijloc 48,42)
    13 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,1x – 1,3x
    AX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, FDSB, HFBL, HTB, KFFB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 27/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate-7,6 %0 (față de colegi)24 %
ROA · Calitate-1,5 %0 (pe interval fix)9 %
Cost / venit · Calitate142,6 %0 (pe interval fix)15 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate2,6 %42 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere8,3 %83 (pe interval fix)9 %
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie101,1 %0 (pe interval fix)6 %
P/B · Evaluare0,3x100 (față de colegi)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamente0,0 %4 (față de colegi)12 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial83/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate7/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente4/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BROADWAY FINANCIAL CORPORATION (BYFC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 33,1 mil USD în 2025; creștere an/an 18,7 %; marjă netă -11 027,1 %; ROE -7,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 27,70–28,94 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,31 USD, prețul de 11,62 USD lasă un potențial de 143,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 59,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 8,3 %
  • P/B: 0,3x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROE: -7,6 %
  • ROA: -1,5 %
  • Cost / venit: 142,6 %
  • Credite / depozite: 101,1 %
  • Randamentul dividendului: 0,0 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, P/E (TTM).

Față de mediana verticalei

Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 12,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
379,8x
mediana verticalei 40,4x
peste mediană (+840,8 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−76,2 %)
ROE
-7,6 %
mediana verticalei 9,3 %
sub mediană (−181,4 %)
Marja netă
-11.027,1 %
mediana verticalei 364,5 %
sub mediană (−3.125,6 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
18,7 %
mediana verticalei 7,1 %
peste mediană (+165,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AXAxos Financial, Inc.5,4 mld10,716,7 %624,8 %+23,5 %+15 % / +147 %
EBCEastern Bankshares, Inc.5,3 mld13,39,4 %257,2 %+19,1 %+24 % / +95 %
TFSLTfs Financial Corporation4,7 mld46,05,3 %—indisponibil+17 % / +26 %
BKUBankUnited, Inc.3,2 mld12,39,2 %1.154,5 %+7,4 %+4 % / +63 %
PFSProvident Financial Services Inc3,1 mld9,811,1 %411,6 %+7,1 %+23 % / +55 %
CFFNCapitol Federal Financial, Inc.1,1 mld13,48,0 %508,2 %+6,5 %+33 % / +63 %
HTBHomeTrust Bancshares, Inc.798,6 mil12,511,0 %—−1,9 %+17 % / +107 %
KRNYKearny Financial Corp.605,1 mil16,44,8 %—+36,0 %+36 % / +18 %
NRIMNorthrim Bancorp, Inc.545,0 mil9,916,6 %21,8 %+30,4 %−0 % / +99 %
WNEBWestern New England Bancorp, Inc.281,6 mil16,76,9 %—−34,3 %+15 % / +79 %
FCAPFirst Capital, Inc.215,3 mil11,613,9 %252,8 %+1,6 %+29 % / +145 %
FDSBFifth District Bancorp, Inc.92,5 mil52,41,3 %273,6 %−2,3 %+29 % / indisponibil
HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana67,7 mil11,110,8 %364,5 %+30,0 %+40 % / +72 %
KFFBKentucky First Federal Bancorp44,4 mil32,02,9 %—−11,8 %+31 % / +18 %
BYFCBroadway Financial Corporation——-7,6 %-11.027,1 %+18,7 %+84 % / +98 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BYFC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Broadway Financial Corporation este compania-mamă a băncii City First Bank, National Association, o instituție financiară din Los Angeles și Washington, D.C. care finanțează în special proprietăți multifamiliale și imobiliare comerciale în comunități istoric excluse. Compania a revenit la profitabilitate operațională în 2026, cu creștere a creditelor și depozitelor, dar pierderea din 2025 arată fragilitatea marjei pe care operează, într-un context în care banca a avut de remediat slăbiciuni de control intern.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu concentrat pe credite multifamiliale și imobiliare comerciale, cu cerințe de subscriere precum limite pentru raportul credit-valoare și acoperire minimă a datoriei 1.
    • Capitalizare solidă, cu un raport de levier de bancă comunitară ridicat la mijlocul anului 2026, ceea ce oferă capacitate de absorbție a pierderilor 3.
    • Creștere recentă a depozitelor și a creditelor, care arată capacitatea de a atrage fonduri în comunitățile deservite 3.

    Puncte slabe

    • Pierdere netă semnificativă în 2025, determinată în mare parte de depreciere de fond comercial, ceea ce arată fragilitatea rezultatelor 1.
    • Marjă netă a dobânzii scăzută și sensibilă la costul depozitelor, care a crescut în 2025 și a apăsat asupra venitului net din dobânzi 1.
    • Compania a identificat slăbiciuni materiale în controlul intern asupra raportării financiare, care au dus la reformularea unor situații financiare anterioare 1.

    Oportunități

    • Creșterea depozitelor și a portofoliului de credite ar putea sprijini venituri din dobânzi mai mari dacă marja se îmbunătățește 3.
    • Alocările de credite fiscale pentru dezvoltare comunitară, precum New Market Tax Credit, pot aduce venituri și finanțare suplimentară 3.
    • Dacă costul finanțării scade, presiunea asupra marjei ar putea ușura și rezultatele ar putea reveni mai ferm spre profitabilitate constantă 1.

    Amenințări

    • Deteriorarea valorii proprietăților din Southern California și Washington, D.C. poate afecta garanțiile și poate crește neplata creditelor 1.
    • Concurența puternică din partea băncilor mai mari și a nebancarilor poate limita creșterea și marjele 1.
    • Riscurile de reglementare și de listare la bursă, inclusiv cerințele Nasdaq, pot afecta prețul acțiunilor și accesul la capital 1.

    Riscuri

    • Calitatea portofoliului imobiliarridicat

      Valoarea garanțiilor poate scădea dacă piața imobiliară se deteriorează, ceea ce ar putea crește pierderile din credite. Creditele multifamiliale și comerciale depind de veniturile proprietăților, iar vacanța sau scăderea chiriilor pot reduce capacitatea de plată 1.

    • Control intern și reformulareridicat

      Compania a reformulat situațiile financiare anterioare din cauza unei erori legate de acorduri de participare la credite și a raportat slăbiciuni materiale de control. Dacă remedierea nu este suficientă, raportarea și încrederea investitorilor pot fi afectate 1.

    • Marja dobânzii și costul depozitelormediu

      Creșterea costului depozitelor poate comprima marja netă dacă dobânzile plătite cresc mai repede decât cele încasate. Sensibilitatea marjei rămâne ridicată în condiții de rate fluctuante 13.

    • Adecvarea provizioanelormediu

      Provizionul pentru pierderi din credite se bazează pe estimări care pot să nu acopere pierderile reale, iar o rezervă specifică nouă a crescut costurile în al doilea trimestru din 2026 13.

    • Listarea la Nasdaqscăzut

      Companiei i s-a emis în 2025 o determinare de excludere de la Nasdaq, închisă ulterior în urma recuperării conformității. O nouă neconformitate ar putea afecta prețul acțiunilor și accesul la capital 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea depozitelor și a creditelor din prima jumătate a lui 2026 se menține, ar putea susține veniturile din dobânzi și rezultatele operaționale, mai ales cu cheltuieli controlate 3.
    • Capitalizarea ridicată oferă un colchin de siguranță față de pierderi, iar indicatorii de credit au rămas stabili în pofida unei rezerve specifice noi 3.
    • Dacă marja se îmbunătățește pe măsură ce costul finanțării stabilizează, profitabilitatea ar putea ieși din zona pierderilor pe care compania a înregistrat-o în 2025 13.

    Ce ar strica teza

    • Marja netă a scăzut la 2.65% în al doilea trimestru din 2026, iar creșterea costului finanțării ar putea continua să comprime rezultatele 3.
    • Concentrarea pe proprietăți imobiliare din două zone geografice face compania vulnerabilă la o scădere locală a valorilor, ceea ce ar putea crește pierderile din credite 1.
    • Slăbiciunile de control intern și reformularea recentă a situațiilor financiare ridică întrebări privind fiabilitatea raportării, iar o recidivă ar putea afecta încrederea investitorilor 1.

    De urmărit

    • Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ3 2026
    • Calitatea creditelor, inclusiv nivelul creditelor neperformante și al provizioanelorQ3 2026
    • Conformitatea cu cerințele de listare Nasdaq și stabilitatea rezultatelor trimestriale2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Structura juridică a companiei reflectă fuziunea din 2021 cu CFBanc Corporation, după care Broadway Federal a fuzionat cu City First Bank of D.C., National Association. Compania se declară orientată spre dezvoltare economică echitabilă și spre sprijinirea comunităților istoric excluse, prin credite și investiții pe care le consideră utile pentru finanțarea deficitelor și pentru păstrarea accesului la locuințe accesibile 1. Compania este reglementată de Consiliul Guvernatorilor Sistemului Rezervei Federale, iar banca de Oficiul Controlorului Monedei și de FDIC 1.

    Activitatea de creditare este dominată de finanțarea multifamiliară și a imobilelor comerciale, dar compania a ieșit din originarea de credite wholesale în a doua jumătate a lui 2025 și și-a extins creditele comerciale prin achiziții de portofoliu. Majoritatea creditelor au componentă cu dobândă variabilă, ceea ce reduce expunerea la riscul de rată, dar nu elimină sensibilitatea marjei la costul depozitelor 1.

    Segmente

    Depozite și finanțare

    Depozitele au devenit principala sursă de finanțare, cu o creștere de 21.5% în prima jumătate a lui 2026, ceea ce a permis reducerea dependenței de împrumuturi. Costul mediu al depozitelor a crescut însă la 2.77% în 2025, ceea ce a împins în sus costurile de finanțare 13.

    Piața în context

    Piața țintă este formată din Southern California și zona metropolitană Washington, D.C., inclusiv părți din Maryland și Virginia, iar compania spune că nu are credite în afara acestei zone 1. Presiunea concurențială este ridicată, din partea băncilor comerciale, cooperativelor de credit, băncilor cu acoperire națională și a companiilor nebancare 1. Pentru 2026, datele trimestriale arată creștere a creditelor și depozitelor, dar marja netă a scăzut la 2.65% în al doilea trimestru, pe fondul unui cost al finanțării mai mare 3.

    Tendințe

    • Ratele dobânzilor și marja netămixt

      Câștigul companiei depinde de diferența dintre dobânda încasată la active și cea plătită la depozite, iar costul depozitelor a crescut sensibil în 2025. Dacă ratele se stabilizează sau scad, costul finanțării ar putea ușura presiunea asupra marjei, dar acest lucru nu este asigurat 1.

    • Creșterea depozitelor și a creditelorvânt din spate

      În prima jumătate a lui 2026, creditele nete au crescut cu 10.8% și depozitele cu 21.5%, ceea ce ar putea susține veniturile din dobânzi dacă se păstrează calitatea activelor. Creșterea rapidă vine însă și cu riscul unei selecții mai slabe a clienților 3.

    • Calitatea creditelor și provizioanevânt din față

      Provizionul pentru pierderi din credite a crescut în al doilea trimestru din 2026, după stabilirea unei rezerve specifice pentru un credit neperformant. Indicatorii de ansamblu au rămas stabili, dar presiunea pe proprietățile imobiliare comerciale poate afecta în continuare calitatea portofoliului 31.

    • Reglementare și statutul de instituție CDFImixt

      Banca funcționează ca instituție de dezvoltare financiară comunitară, iar reglementarea și politicile publice se schimbă, ceea ce poate modifica modelul de afaceri. Pe de altă parte, anumite programe și alocări de credite fiscale, cum este New Market Tax Credit, pot aduce venituri suplimentare 13.

    Poziția concurențială

    Compania spune că își desfășoară activitatea într-un sector foarte concurențial, unde concurenții sunt adesea instituții mai mari, cu recunoaștere de brand și prezență de piață mai mare 1. Sursele nu identifică explicit o listă completă a concurenților cu acțiuni tranzacționate în SUA, deci comparațiile trebuie tratate ca orientative.

    Concurența vine atât din bănci locale și regionale, cât și din instituții cu acoperire națională și din societăți de finanțare nebancară, care pot oferi credite imobiliare și depozite cu condiții competitive 1. Poziția companiei depinde de relațiile cu clienții din comunitățile deservite și de specializarea în finanțarea misiunii sociale, nu de dimensiune 1.

    • Bănci comerciale locale și regionale din Southern California

      Concurează pentru depozite și credite imobiliare în aceeași piață, fiind menționate generic în factorii de risc ai companiei.

    • Bănci comerciale și instituții cu acoperire națională

      Au recunoaștere mai mare și pot atrage clienți prin volum și produse variate, conform descrierii companiei.

    • Cooperative de credit

      Concurează pentru depozitele populației și pentru anumite categorii de credite de consum și locuințe.

    • Companii de finanțare imobiliară nebancare

      Concurează pe credite imobiliare comerciale și multifamiliale, sectoare în care nu sunt supuse aceleiași reglementări bancare.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Broadway Financial Corporation · 31 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Broadway Financial Corporation · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Broadway Financial Corporation · 28 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.