olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
First Capital, Inc. FCAP
Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)
First Capital, Inc. este holding-ul băncii comunitare First Harrison Bank, care atrage depozite în Indiana și Kentucky și le transformă în credite, în special imobiliare comerciale și ipotecare. Compania a raportat în 2025 un profit de 16,4 milioane USD, iar primele nouă luni din 2026 arată o marjă a dobânzii netă în creștere, ceea ce face relevantă evoluția ratei dobânzilor pentru banca sa.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea First Capital, Inc. (FCAP) costa 64,38 USD (+1,42 % într-o zi), cu capitalizare 215,3 mil USD, P/E 11,6 pe un EPS diluat de 5,53 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,93 %, beta 0,31, interval pe 52 de săptămâni 44,02–69,70 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,9 mil USD (+4,6 % an/an), profit net de 4,8 mil USD (+26,1 % an/an), EPS diluat 1,43 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 60,60 – 65,49
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 7,8 %
- SMA 50 / 200
- 62,67 / 58,47
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,41 / 0,31
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,0 % | −2,0 % | +3,0 pp | — |
| 3 luni | −1,2 % | −2,2 % | +1,0 pp | — |
| 6 luni | +15,6 % | +4,3 % | +11,4 pp | — |
| De la început de an | +8,7 % | +10,6 % | −1,8 pp | — |
| 1 an | +50,7 % | +10,5 % | +40,3 pp | +23,2 % |
| 3 ani | +160,3 % | +73,7 % | +86,7 pp | +63,0 % |
| 5 ani | +58,8 % | +61,7 % | −2,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mil | 1,8 mil | 1,7 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 1,9 mil | 1,7 mil | 1,9 mil |
| Profit operațional | 3,4 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 4,6 mil | 5,5 mil | — | — | — |
| Amortizare și depreciere | 274,0 mii ≈ | 288,0 mii | 281,0 mii | 280,0 mii ≈ | 270,0 mii ≈ | 258,0 mii | 279,0 mii | 290,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | — | — | 3,9 mil | 4,6 mil | — | — | 5,4 mil | 6,0 mil |
| Impozit pe profit | 537,0 mii | 684,0 mii | 672,0 mii | 852,0 mii | 1,1 mil | 938,0 mii | 1,0 mil | 1,2 mil |
| Profit net | 2,9 mil | 3,3 mil | 3,2 mil | 3,8 mil | 4,5 mil | 4,9 mil | 4,3 mil | 4,8 mil |
| EPS diluat | 0,87 | 0,97 | 0,97 | 1,13 | 1,34 | 1,46 | 1,30 | 1,43 |
| Flux de numerar operațional | 7,6 mil ≈ | 4,1 mil | 4,4 mil | 3,7 mil ≈ | 7,9 mil ≈ | 5,2 mil | 6,3 mil | 4,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 83,0 mii ≈ | 323,0 mii | 220,0 mii | 269,0 mii ≈ | 165,0 mii ≈ | 698,0 mii | 489,0 mii | 704,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 972,0 mii ≈ | 972,0 mii | 974,0 mii | 985,0 mii ≈ | 1,0 mil ≈ | 1,0 mil | 1,0 mil | 1,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 28,0 mii ≈ | 0 | 9,0 mii | 0 ≈ | 52,0 mii ≈ | 517,0 mii | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 38 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,5, mediană 12,1, max 23,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,3 mil | 5,5 mil | 5,8 mil | 6,4 mil | 7,1 mil | 7,0 mil | 7,1 mil | 7,2 mil |
| Venituri an/an | +5,8 % | +5,2 % | +4,2 % | +11,9 % | +10,8 % | −1,9 % | +0,7 % | +1,6 % |
| Profit net | 9,3 mil | 10,3 mil | 10,1 mil | 11,4 mil | 11,9 mil | 12,8 mil | 11,9 mil | 16,4 mil |
| Profit net an/an | +24,4 % | +11,6 % | −1,9 % | +12,8 % | +4,2 % | +7,5 % | −6,6 % | +37,1 % |
| EPS diluat | 2,77 | 3,09 | 3,02 | 3,41 | 3,55 | 3,82 | 3,57 | 4,89 |
| EPS diluat an/an | +24,2 % | +11,6 % | −2,3 % | +12,9 % | +4,1 % | +7,6 % | −6,5 % | +37,0 % |
| netă % | 176,1 % | 186,8 % | 175,9 % | 177,2 % | 166,6 % | 182,5 % | 169,1 % | 228,3 % |
| Flux de numerar liber | 12,9 mil | 11,1 mil | 11,5 mil | 21,3 mil | 16,1 mil | 13,5 mil | 21,6 mil | 19,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 137,9 mil USD
- Active totale
- 1,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 13,0 %
- ROA
- 1,3 %
- Marja FCF
- 278,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 28,1 mil | 28,3 mil | 32,3 mil | 34,6 mil | 35,8 mil | 42,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 8,6 mil | 9,6 mil | 7,9 mil | 7,6 mil | 7,7 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 23,0 mil | 24,5 mil | 25,1 mil | 26,0 mil | 27,8 mil | 29,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,8 mil | 2,2 mil | 3,3 mil | 15,1 mil | 14,2 mil | 19,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | 10,1 mil | 11,4 mil | 11,9 mil | 12,8 mil | 11,9 mil | 16,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,02 | 3,41 | 3,55 | 3,82 | 3,57 | 4,89 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,96 | 1,04 | 1,04 | 1,08 | 1,12 | 1,20 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Credite | 500,3 mil | 483,3 mil | 558,0 mil | 614,4 mil | 631,2 mil | 654,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Depozite | 900,5 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | — | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 906,8 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 110,8 mil | 113,9 mil | 84,7 mil | 105,3 mil | 114,7 mil | 137,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 3,3 mil | 3,5 mil | 3,5 mil | 3,6 mil | 3,8 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 13,0 mii | 40,0 mii | 0 | 502,0 mii | 41,0 mii | 578,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 59 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 215,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare46
- Randamente18
- Calitate71
- Bilanț și datorie100
- Creștere54
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 43,24 – 83,65 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual46,08 – 48,20 (Mijloc 47,12)
- P/B justificat62,20 – 83,65 (Mijloc 71,35)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E59,78 – 74,00 (Mijloc 68,65)10 firme folosite · multiplul median 12,4x · quartile 10,8x – 13,4xAX, BKU, CFFN, EBC, HFBL, HTB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
- Colegi: P/B43,24 – 53,90 (Mijloc 47,19)12 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,0x – 1,3xAX, BKU, CFFN, EBC, FDSB, HFBL, HTB, KFFB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 59/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 13,9 % | 86 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,5 % | 75 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 55,9 % | 36 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,6 % | 84 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 11,3 % | 94 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 58,8 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,5x | 23 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,6x | 69 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,9 % | 18 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere54/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate71/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente18/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
First Capital, Inc. (FCAP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 42,1 mil USD în 2025; creștere an/an 1,6 %; marjă netă 252,8 %; ROE 13,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 52,93–63,95 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 57,92 USD, prețul de 64,38 USD lasă un potențial de -10,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -11,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 13,9 %
- ROA: 1,5 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 11,3 %
- Credite / depozite: 58,8 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,1 %
- P/B: 1,5x
- Randamentul dividendului: 1,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXAxos Financial, Inc. | 5,4 mld | 10,7 | 16,7 % | 624,8 % | +23,5 % | +15 % / +147 % |
| EBCEastern Bankshares, Inc. | 5,3 mld | 13,3 | 9,4 % | 257,2 % | +19,1 % | +24 % / +95 % |
| TFSLTfs Financial Corporation | 4,7 mld | 46,0 | 5,3 % | — | indisponibil | +17 % / +26 % |
| BKUBankUnited, Inc. | 3,2 mld | 12,3 | 9,2 % | 1.154,5 % | +7,4 % | +4 % / +63 % |
| PFSProvident Financial Services Inc | 3,1 mld | 9,8 | 11,1 % | 411,6 % | +7,1 % | +23 % / +55 % |
| CFFNCapitol Federal Financial, Inc. | 1,1 mld | 13,4 | 8,0 % | 508,2 % | +6,5 % | +33 % / +63 % |
| HTBHomeTrust Bancshares, Inc. | 798,6 mil | 12,5 | 11,0 % | — | −1,9 % | +17 % / +107 % |
| KRNYKearny Financial Corp. | 605,1 mil | 16,4 | 4,8 % | — | +36,0 % | +36 % / +18 % |
| NRIMNorthrim Bancorp, Inc. | 545,0 mil | 9,9 | 16,6 % | 21,8 % | +30,4 % | −0 % / +99 % |
| WNEBWestern New England Bancorp, Inc. | 281,6 mil | 16,7 | 6,9 % | — | −34,3 % | +15 % / +79 % |
| FCAPFirst Capital, Inc. | 215,3 mil | 11,6 | 13,9 % | 252,8 % | +1,6 % | +51 % / +160 % |
| FDSBFifth District Bancorp, Inc. | 92,5 mil | 52,4 | 1,3 % | 273,6 % | −2,3 % | +29 % / indisponibil |
| HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana | 67,7 mil | 11,1 | 10,8 % | 364,5 % | +30,0 % | +40 % / +72 % |
| KFFBKentucky First Federal Bancorp | 44,4 mil | 32,0 | 2,9 % | — | −11,8 % | +31 % / +18 % |
| BYFCBroadway Financial Corporation | — | — | -7,6 % | -11.027,1 % | +18,7 % | +86 % / +54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FCAP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 36,29 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 64,29 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 97,04 Randament total 53 % · Pe an 53 % |
| 3 ani | 32,18 Randament total -46 % · Pe an -19 % | 64,44 Randament total 6 % · Pe an 2 % | 107,22 Randament total 74 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 28,54 Randament total -49 % · Pe an -13 % | 64,59 Randament total 10 % · Pe an 2 % | 118,47 Randament total 97 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 16,11
- Marja netă± 11,28
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,66
- Diluare anuală± 0,95
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
First Capital, Inc. este holding-ul băncii comunitare First Harrison Bank, care atrage depozite în Indiana și Kentucky și le transformă în credite, în special imobiliare comerciale și ipotecare. Compania a raportat în 2025 un profit de 16,4 milioane USD, iar primele nouă luni din 2026 arată o marjă a dobânzii netă în creștere, ceea ce face relevantă evoluția ratei dobânzilor pentru banca sa.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în cota depozitelor din județul Harrison și o rețea locală bine stabilită de sucursale și clienți fideli.
- Profitabilitate în creștere și un nivel ridicat al capitalului, care oferă marjă pentru absorbția pierderilor.
- Relație strânsă cu comunitatea locală, care sprijină atragerea depozitelor cu cost redus.
Puncte slabe
- Concentrare ridicată a portofoliului în credite imobiliare, în special comerciale, cu risc mai mare în cazul unei scăderii a valorilor.
- Dimensiune relativ mică și acoperire limitată de analiști, ceea ce face mai dificil accesul la finanțare pe piețele de capital.
- Expunere la credite cu dobândă fixă, care pot aduce randamente insuficiente într-un mediu de creștere a dobânzilor.
Oportunități
- Creșterea veniturilor din comisioane prin vânzarea creditelor ipotecare pe piața secundară și prin produse noi.
- Extinderea creditelor comerciale și de consum în piața locală, unde banca are deja relații solide.
- Posibilitatea de a crește eficiența prin tehnologie și de a extinde piața prin achiziții de instituții financiare.
Amenințări
- O scădere economică în regiune ar putea afecta capacitatea clienților de a plăti și ar putea crește pierderile din credite.
- Presiunea concurenței din partea băncilor mai mari și a instituțiilor financiare nebancare asupra costului depozitelor.
- Modificări de reglementare sau incidente de securitate cibernetică ar putea afecta activitatea și reputația băncii.
Riscuri
- Risc de credit comercialridicat
Creditele imobiliare comerciale și comerciale au un risc mai ridicat decât cele ipotecare, iar o deteriorare a pieței locale ar putea duce la pierderi și la majorarea provizioanelor.
- Risc de dobândăridicat
Portofoliul cu dobândă fixă ar putea genera un venit insuficient dacă ratele dobânzilor cresc puternic și persistent, afectând venitul net din dobânzi.
- Risc de lichiditatemediu
Dacă depozitele clienților se mută către alte investiții, banca ar putea depinde mai mult de finanțări mai scumpe, cu impact asupra marjei.
- Risc operațional și ciberneticmediu
Dependența de sisteme informatice și de furnizori externi expune banca la întreruperi și la atacuri care ar putea afecta datele și clienții.
- Risc de dependență de dividendescăzut
Compania depinde aproape exclusiv de dividendele băncii pentru a-și plăti obligațiile, iar o scădere a profitului băncii ar putea limita aceste plăți.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Marja dobânzii netă în creștere și profitul trimestrial mai mare sugerează că modelul de afaceri poate genera venituri solide, dacă tendința se menține.
- Poziția de lider în depozitele din județul Harrison și baza de clienți locali oferă un avantaj durabil în atragerea finanțării cu cost redus.
- Un nivel ridicat al capitalului și o rentabilitate a capitalului propriu de 13,18% în 2025 oferă marjă pentru absorbția unor pierderi neașteptate.
Ce ar strica teza
- Creșterea creditelor neperformante și concentrarea mare pe credite imobiliare comerciale ar putea genera provizioane mai mari și presiune asupra profitului.
- Cheltuielile operaționale în creștere, în special cu personalul, ar putea reduce avantajul de eficiență dacă veniturile nu cresc în același ritm.
- Dimensiunea mică și dependența de piața locală fac banca vulnerabilă la o încetinire economică regională și la concurența băncilor mari.
De urmărit
- Evoluția marjei dobânzii nete și a costului depozitelorQ1 2027
- Nivelul creditelor neperformante și al provizioanelor pentru pierderi din crediteQ1 2027
- Evoluția cheltuielilor cu personalul și a eficienței operaționale2027
- Dimensiunea portofoliului imobiliar comercial și ponderea lui în totalul creditelor, din următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
First Capital, Inc., constituită în statul Indiana, deține integral First Harrison Bank, care a fost în trecut o instituție federală de economii și este acum o bancă comercială cu licență din Indiana. Activitatea principală a companiei este deținerea acțiunilor băncii, iar compania nu are alte venituri materiale decât cele generate de bancă. Banca își desfășoară activitatea în patru județe din Indiana și în județul Bullitt din Kentucky, fiind lider după cota de piață a depozitelor în județul Harrison, Indiana.
Strategia băncii se bazează pe atragerea depozitelor de la publicul general și pe folosirea lor pentru credite ipotecare, imobiliare comerciale, comerciale și de consum. Excesul de lichiditate este plasat în depozite la Federal Home Loan Bank, titluri guvernamentale și obligațiuni municipale. Compania urmărește creșterea veniturilor din comisioane prin vânzarea pe piața secundară a creditelor ipotecare și reducerea cheltuielilor operaționale.
Creditele imobiliare comerciale și cele ipotecare rezidențiale domină portofoliul, iar expunerea față de credite cu dobândă fixă face banca sensibilă la creșterea costului fondurilor. Compania a investit în tehnologie și în sistemul de call center, iar conducerea spune că planurile pentru 2026 vizează menținerea unui nivel redus al activelor neperformante și extinderea relațiilor cu clienții.
Segmente
Credite
Portofoliul de credite brute de 663,142 mii USD la 31 decembrie 2025 este format în principal din credite ipotecare, dintre care creditele imobiliare comerciale reprezintă cea mai mare parte. Creditele comerciale și de consum au o pondere mai mică, iar banca le acordă în special în propria piață locală.
Depozite și venituri din comisioane
Depozitele, de peste un miliard USD la sfârșitul lui 2025, constituie principala sursă de finanțare a băncii. Veniturile din comisioane și din vânzarea creditelor ipotecare pe piața secundară completează venitul din dobânzi, iar ponderea lor este mai mică decât cea a dobânzilor.
Piața în context
Banca concurează cu bănci comerciale locale și cu bănci regionale mari în patru județe din Indiana și în județul Bullitt din Kentucky. Profitul de 16,4 milioane USD și randamentul activelor medii de 1,34% în 2025 arată o rentabilitate comparabilă cu cea a băncilor comunitare din regiune, iar compania spune că își menține poziția de lider în cotele de piață ale depozitelor în județul Harrison.
Piața locală este dominată de credite imobiliare și de depozite de la clienți din comunitate, ceea ce face ca evoluția economiei regionale să conteze mai mult decât condițiile de la nivel național. Accesul băncilor comunitare la finanțare pe piețele de capital este mai limitat decât cel al băncilor mari, iar acest lucru poate influența costul fondurilor.
Tendințe
- Evoluția marjei dobânziivânt din spate
Marja dobânzii netă a crescut în 2026, în principal datorită randamentului mai mare al activelor productive, în timp ce costul depozitelor s-a redus ușor. Dacă această diferență se menține, venitul din dobânzi ar putea continua să susțină profitul băncii.
- Costurile cu personalulvânt din față
Cheltuielile cu salariile și beneficiile au crescut în 2026 din cauza ajustărilor anuale și a costului mai mare al asigurărilor de sănătate. Dacă presiunea inflaționistă persistă, această categorie ar putea reduce câștigurile din eficientizare.
- Calitatea portofoliului de creditevânt din față
Creditele neperformante au crescut de la 4,4 milioane USD la 5,5 milioane USD până în septembrie 2026, din cauza unui credit imobiliar comercial trecut în neperformanță. Creșterea dacă continuă ar putea cere provizioane suplimentare.
- Dobânzi și lichiditatemixt
Portofoliul cu dobândă fixă și dependența de depozitele sensibile la dobânzi fac banca vulnerabilă la o creștere bruscă a ratelor. În același timp, câștigul din repreciere al creditelor cu dobândă variabilă ar putea compensa parțial efectul.
Poziția concurențială
Cea mai directă concurență vine de la băncile comerciale care operează în aceleași județe, iar banca spune că se află pe primul loc după cota depozitelor din județul Harrison. Concurența vine și de la bănci regionale mari, care au mai mult acces la finanțare și pot oferi produse mai variate.
Avantajul băncii constă în relația apropiată cu clienții locali, rețeaua de 17 sucursale și implicarea în comunitate. Limitele sunt dimensiunea mai mică și acoperirea redusă a analiștilor, ceea ce poate face mai greu accesul la capital față de concurenții mai mari.
- Bănci comerciale locale din Indiana și Kentucky
Principalii concurenți directi pentru depozite și credite în cele cinci județe ale băncii, citați în raportul anual.
- Bănci regionale mari
Menționate ca o sursă de concurență pentru afacerile de credit și depozit, cu acces mai larg la finanțare.
- Alte instituții financiare din piața de referință
Concurența pentru depozitele clienților care caută randamente mai ridicate din alte investiții, un risc menționat de companie.
- Instituții care oferă credite ipotecare pe piața secundară
Concurenți pentru creditele ipotecare rezidențiale, a căror prezență influențează volumul vânzărilor pe piața secundară.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent24 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent24 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 apr. 2026
- Raport anual31 mar. 2026
- Raport curent19 feb. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 ian. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / First Capital, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / First Capital, Inc. · 23 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.