olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Provident Financial Services, Inc. PFS
Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)
Provident Financial Services este holding-ul bancar al Provident Bank, o bancă de economii cu rețea de sucursale în New Jersey, Pennsylvania și New York, cu active de 25.66 miliarde USD la 30 iunie 2026. Compania este relevantă acum pentru că, în trimestrul al doilea din 2026, marja netă a dobânzii și veniturile fără dobândă au crescut, iar bancherii își urmăresc dacă această tendință se menține.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Provident Financial Services, Inc. (PFS) costa 23,52 USD (+1,69 % într-o zi), cu capitalizare 3,1 mld USD, P/E 9,8 pe un EPS diluat de 2,40 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,08 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 17,77–25,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 19,6 mil USD (+7,5 % an/an), profit net de 78,1 mil USD (+8,6 % an/an), EPS diluat 0,60 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 21,64 – 23,79
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 9,5 %
- SMA 50 / 200
- 22,86 / 22,69
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,18 / 0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,1 % | −2,0 % | +7,1 pp | — |
| 3 luni | −6,3 % | −2,2 % | −4,2 pp | — |
| 6 luni | +4,0 % | +4,3 % | −0,3 pp | — |
| De la început de an | +19,1 % | +10,6 % | +8,5 pp | — |
| 1 an | +28,6 % | +10,5 % | +18,1 pp | +26,3 % |
| 3 ani | +51,4 % | +73,7 % | −22,2 pp | +71,9 % |
| 5 ani | −8,4 % | +61,7 % | −70,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,9 mil | 16,5 mil | 18,9 mil | 18,3 mil | 17,7 mil | 18,0 mil | 20,6 mil | 19,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 15,9 mil ≈ | 13,3 mil | 13,2 mil | 13,1 mil ≈ | 13,1 mil ≈ | 11,9 mil | 11,8 mil | 11,8 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 65,3 mil | 62,7 mil | 91,9 mil | 102,4 mil | 101,6 mil | 112,2 mil | 110,2 mil | 106,1 mil |
| Impozit pe profit | 18,9 mil | 14,2 mil | 27,8 mil | 30,5 mil | 29,9 mil | 28,8 mil | 30,8 mil | 27,9 mil |
| Profit net | 46,4 mil | 48,5 mil | 64,0 mil | 72,0 mil | 71,7 mil | 83,4 mil | 79,4 mil | 78,1 mil |
| EPS diluat | 0,36 | 0,37 ≈ | 0,49 | 0,55 | 0,55 | 0,64 ≈ | 0,61 | 0,60 |
| Flux de numerar operațional | 69,2 mil ≈ | 239,3 mil | 88,5 mil | 186,8 mil ≈ | 98,0 mil ≈ | 68,9 mil | 84,7 mil | 118,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,3 mil ≈ | -1,5 mil | 1,1 mil | 4,2 mil ≈ | 1,3 mil ≈ | 4,9 mil | 3,7 mil | 10,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 31,4 mil ≈ | 32,4 mil | 31,9 mil | 31,3 mil ≈ | 31,3 mil ≈ | 31,3 mil | 31,4 mil | 30,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 ≈ | — | — | 10,3 mil | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 23 din propriul istoric de 39 trimestre (min 7,4, mediană 11,1, max 20,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 37,3 mil | 41,4 mil | 45,5 mil | 57,6 mil | 55,0 mil | 57,5 mil | 68,3 mil | 73,1 mil |
| Venituri an/an | +2,2 % | +10,9 % | +10,1 % | +26,4 % | −4,5 % | +4,6 % | +18,7 % | +7,1 % |
| Profit net | 118,4 mil | 112,6 mil | 97,0 mil | 167,9 mil | 175,6 mil | 128,4 mil | 115,5 mil | 291,2 mil |
| Profit net an/an | +26,0 % | −4,9 % | −13,9 % | +73,2 % | +4,6 % | −26,9 % | −10,0 % | +152,0 % |
| EPS diluat | 1,82 | 1,74 | 1,39 | 2,19 | 2,35 | 1,71 | 1,05 | 2,23 |
| EPS diluat an/an | +25,5 % | −4,4 % | −20,1 % | +57,6 % | +7,3 % | −27,2 % | −38,6 % | +112,4 % |
| netă % | 317,5 % | 272,4 % | 212,9 % | 291,7 % | 319,4 % | 223,2 % | 169,2 % | 398,3 % |
| Flux de numerar liber | 152,6 mil | 132,0 mil | 90,5 mil | 143,0 mil | 190,9 mil | 165,9 mil | 425,1 mil | 430,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 209,1 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 2,8 mld USD
- Active totale
- 25,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,7 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- 589,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 312,6 mil | 366,0 mil | 417,6 mil | 399,5 mil | 600,6 mil | 760,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 72,4 mil | 86,8 mil | 87,8 mil | 79,8 mil | 94,1 mil | 109,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 227,7 mil | 250,1 mil | 260,2 mil | 275,3 mil | 457,5 mil | 458,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 127,6 mil | 227,1 mil | 240,1 mil | 175,8 mil | 149,6 mil | 408,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 97,0 mil | 167,9 mil | 175,6 mil | 128,4 mil | 115,5 mil | 291,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,39 | 2,19 | 2,35 | 1,71 | 1,05 | 2,23 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,92 | 0,92 | 0,96 | 0,96 | 0,96 | 0,96 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 418,1 mil | 685,2 mil | 186,4 mil | 180,2 mil | 205,9 mil | 209,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Credite | 9,7 mld | 9,5 mld | 10,2 mld | 10,8 mld | 18,6 mld | 19,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 12,9 mld | 13,8 mld | 13,8 mld | 14,2 mld | 24,1 mld | 25,0 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Depozite | 9,8 mld | 11,2 mld | 10,6 mld | 10,3 mld | 18,6 mld | 19,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 11,3 mld | 12,1 mld | 12,2 mld | 12,5 mld | 21,5 mld | 22,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld † | 1,7 mld † | 1,6 mld † | 1,7 mld † | 2,6 mld † | 2,8 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 65,8 mil | 71,5 mil | 72,0 mil | 72,4 mil | 101,0 mil | 125,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 21,2 mil | 20,7 mil | 46,5 mil | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare88
- Randamente73
- Calitate68
- Bilanț și datorie0
- Creștere43
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,62 – 33,20 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual22,70 – 23,73 (Mijloc 23,20)
- P/B justificat24,69 – 33,20 (Mijloc 28,32)
- Dividende actualizate (DDM)12,62 – 16,97 (Mijloc 14,47)
- Colegi: P/E26,89 – 32,10 (Mijloc 29,78)10 firme folosite · multiplul median 12,4x · quartile 11,2x – 13,4xAX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, HFBL, HTB, KRNY, NRIM, WNEB
- Colegi: P/B22,80 – 30,65 (Mijloc 25,49)12 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,0x – 1,4xAX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, FDSB, HFBL, HTB, KFFB, KRNY, NRIM, WNEB
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 11,1 % | 79 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,2 % | 60 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 51,2 % | 55 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,1 % | 66 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -1,7 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 10,0 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 101,6 % | 0 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,1x | 77 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,8x | 100 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 4,1 % | 73 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere43/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate68/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente73/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare88/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PROVIDENT FINANCIAL SERVICES INC (PFS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 760,6 mil USD în 2025; creștere an/an 7,1 %; marjă netă 411,6 %; ROE 11,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 22,80–30,65 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,49 USD, prețul de 23,52 USD lasă un potențial de 8,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 7,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 11,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 10,0 %
- P/B: 1,1x
- P/E (TTM): 9,8x
- Randamentul dividendului: 4,1 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -1,7 %
- Credite / depozite: 101,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXAxos Financial, Inc. | 5,4 mld | 10,7 | 16,7 % | 624,8 % | +23,5 % | +15 % / +147 % |
| EBCEastern Bankshares, Inc. | 5,3 mld | 13,3 | 9,4 % | 257,2 % | +19,1 % | +24 % / +95 % |
| TFSLTfs Financial Corporation | 4,7 mld | 46,0 | 5,3 % | — | indisponibil | +17 % / +26 % |
| BKUBankUnited, Inc. | 3,2 mld | 12,3 | 9,2 % | 1.154,5 % | +7,4 % | +4 % / +63 % |
| PFSProvident Financial Services Inc | 3,1 mld | 9,8 | 11,1 % | 411,6 % | +7,1 % | +29 % / +51 % |
| CFFNCapitol Federal Financial, Inc. | 1,1 mld | 13,4 | 8,0 % | 508,2 % | +6,5 % | +33 % / +63 % |
| HTBHomeTrust Bancshares, Inc. | 798,6 mil | 12,5 | 11,0 % | — | −1,9 % | +17 % / +107 % |
| KRNYKearny Financial Corp. | 605,1 mil | 16,4 | 4,8 % | — | +36,0 % | +36 % / +18 % |
| NRIMNorthrim Bancorp, Inc. | 545,0 mil | 9,9 | 16,6 % | 21,8 % | +30,4 % | −0 % / +99 % |
| WNEBWestern New England Bancorp, Inc. | 281,6 mil | 16,7 | 6,9 % | — | −34,3 % | +15 % / +79 % |
| FCAPFirst Capital, Inc. | 215,3 mil | 11,6 | 13,9 % | 252,8 % | +1,6 % | +29 % / +145 % |
| FDSBFifth District Bancorp, Inc. | 92,5 mil | 52,4 | 1,3 % | 273,6 % | −2,3 % | +29 % / indisponibil |
| HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana | 67,7 mil | 11,1 | 10,8 % | 364,5 % | +30,0 % | +40 % / +72 % |
| KFFBKentucky First Federal Bancorp | 44,4 mil | 32,0 | 2,9 % | — | −11,8 % | +31 % / +18 % |
| BYFCBroadway Financial Corporation | — | — | -7,6 % | -11.027,1 % | +18,7 % | +86 % / +54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PFS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,66 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 25,85 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 38,85 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 15,83 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 31,26 Randament total 48 % · Pe an 14 % | 51,34 Randament total 137 % · Pe an 33 % |
| 5 ani | 17,10 Randament total -9 % · Pe an -2 % | 37,79 Randament total 88 % · Pe an 13 % | 67,85 Randament total 225 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 7,81
- Marja netă± 5,47
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,27
- Diluare anuală± 0,46
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Provident Financial Services este holding-ul bancar al Provident Bank, o bancă de economii cu rețea de sucursale în New Jersey, Pennsylvania și New York, cu active de 25.66 miliarde USD la 30 iunie 2026. Compania este relevantă acum pentru că, în trimestrul al doilea din 2026, marja netă a dobânzii și veniturile fără dobândă au crescut, iar bancherii își urmăresc dacă această tendință se menține.
SWOT
Puncte tari
- Rețea solidă de sucursale în trei state și o bază stabilă de depozite de economii și fără dobândă.
- Creșterea marjei nete a dobânzii și a veniturilor fără dobândă în trimestrul al doilea din 2026.
- Capital în creștere, cu rația capitalului tangibil în urcare de la un an la altul.
Puncte slabe
- Credite neperformante în creștere față de sfârșitul anului 2025, ceea ce sporește sensibilitatea la provizioane.
- Dependență de imobiliarele comerciale, care au un risc de credit mai ridicat decât creditele ipotecare rezidențiale.
- Costuri de integrare și conversie de bază legate de fuziunea cu Lakeland.
Oportunități
- Pipeline-ul record de credite comerciale ar putea susține creșterea organică dacă cererea rămâne ridicată.
- Extinderea veniturilor din administrarea averii și din asigurări poate diversifica sursele de venit.
- Economiile din zona de piață pot oferi noi clienți corporativi și de retail.
Amenințări
- Presiunea pe costurile depozitelor dacă ratele rămân ridicate și concurenții oferă dobânzi mai mari.
- Deteriorarea economică locală ar putea crește pierderile din creditele comerciale și din imobiliare.
- Restricțiile de reglementare impuse după fuziunea cu Lakeland pot limita flexibilitatea operațională.
Riscuri
- Imobiliare comercialeridicat
Imobiliarele comerciale reprezintă o parte mare a portofoliului și sunt sensibile la vacanță și la scăderea chiriilor.
- Rata dobânziiridicat
Dacă costul depozitelor crește mai repede decât randamentele creditelor, marja netă a dobânzii poate scădea.
- Condiții de reglementaremediu
Condițiile impuse la aprobarea fuziunii cu Lakeland pot genera măsuri de supraveghere dacă nu sunt respectate.
- Conversia de bazămediu
Conversia sistemelor centrale poate produce perturbări operaționale și costuri neprevăzute.
- Securitate ciberneticăscăzut
Incidentele de securitate informatică ar putea afecta datele clienților și operațiunile băncii.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă marja netă a dobânzii și creșterea creditelor comerciale se mențin, rezultatele băncii pot continua să se îmbunătățească.
- Pipeline-ul record și extinderea veniturilor fără dobândă ar putea diversifica sursele de venit.
- Capitalul în creștere oferă o bază mai solidă pentru creștere și pentru absorbția eventualelor pierderi.
Ce ar strica teza
- Dacă ratele rămân ridicate, costul depozitelor ar putea reduce marja mai mult decât s-a anticipat.
- Creșterea creditelor neperformante ar putea conduce la provizioane mai mari și la presiune asupra profitului.
- Dependența de imobiliarele comerciale face banca vulnerabilă la o scădere a economiei locale.
De urmărit
- Evoluția creditelor neperformante și a provizioanelorQ3 2026
- Marja netă a dobânzii și costul depozitelorQ3 2026
- Execuția pipeline-ului de credite comerciale2026
- Finalizarea conversiei de bază și costurile aferentenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania este o corporație din Delaware care a devenit holding-ul Provident Bank în 2003 și care deține integral banca. Banca, înființată în 1839 ca bancă de economii din New Jersey, atrage depozite de la persoane fizice și companii și finanțează credite comerciale imobiliare, credite comerciale, credite ipotecare rezidențiale și credite de consum. Prin filialele Beacon Trust Company și Provident Protection Plus, banca oferă și servicii fiduciare, de administrare a averii și de brokeraj de asigurări.
După fuziunea cu Lakeland Bancorp din 16 mai 2024, care a adăugat 10.59 miliarde USD la active și 68 de sucursale, banca a închis 13 sucursale Lakeland și nouă sucursale proprii în trimestrul al treilea din 2024 din cauza suprapunerii geografice. Activitatea de depozite și credite este concentrată în comunitățile din jurul sucursalelor, iar portofoliul de credite este dominat de imobiliare comerciale.
Segmente
Depozite
Depozitele de economii și cele fără dobândă sunt principala sursă de finanțare a băncii, iar la 30 iunie 2026 depozitele totale erau de 19.55 miliarde USD.
Venituri fără dobândă
Veniturile din administrarea averii, comisioanele și brokerajul de asigurări completează venitul din dobânzi, iar în trimestrul al doilea din 2026 contribuția lor a crescut față de anul anterior.
Piața în context
Piața principală a băncii este formată din New Jersey, estul Pennsylvaniei și New York, o zonă cu o economie diversificată de la farmaceutică și producție până la servicii financiare și sănătate. Economia zonei poate fi afectată de schimbările din economiile naționale și internaționale, mai ales din cauza apropierii de piețele financiare din New York.
Concurența este puternică, iar cota de piață a băncii în depozite din New Jersey era de 4.70% la 30 iunie 2025, în timp ce în Pennsylvania și New York cotele erau mult mai mici.
Tendințe
- Rate ale dobânzii ridicatemixt
Menținerea ratelor ridicate ale Rezervei Federale poate comprima marja dacă costurile depozitelor cresc mai repede decât randamentele creditelor.
- Creșterea creditelor comercialevânt din spate
Cererea de credite comerciale și pipeline-ul record pot susține veniturile din dobânzi dacă calitatea creditelor se menține.
- Calitatea activelorvânt din față
Creșterea creditelor neperformante pe 2026 ar putea tensiona provizioanele dacă economia locală se înrăutățește.
- Veniturile din serviciivânt din spate
Creșterea administrării averii și a brokerajului de asigurări poate diversifica veniturile, dar depinde de volatilitatea piețelor.
Poziția concurențială
Banca concurează cu bănci mari și regionale, bănci comunitare, uniuni de credit, firme de brokeraj și companii de asigurări, iar pentru credite și cu creditorii online și companiile ipotecare. Unele dintre aceste bănci au resurse financiare mult mai mari.
Pentru depozite, concurența vine în principal din alte bănci comerciale și de economii din zonă, dar și din fondurile mutuale și din investițiile directe în titluri pe termen scurt.
- Bănci comerciale și de economii din zona de piață
Concurență directă pentru depozite și credite în New Jersey, Pennsylvania și New York.
- Bănci mari și regionale
Au resurse financiare substanțial mai mari și concurează pentru credite comerciale.
- Uniuni de credit
Concurează pentru depozitele de persoane fizice și pentru credite de consum.
- Firme de brokeraj și fonduri mutuale
Atrag economiile clienților prin produse de investiții alternative la depozite.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- VIDEO Tot mai mulți români se apropie de limita maximă de îndatorare. Florin Bâlcan, director general Provident: Semnale că situația se poate deteriora la credite neperformante - Profit Financial.forumProfit.ro · 21 oct. 2026 · RO
- Interviu. Florin Bâlcan, country manager, Provident România: Vedem clienţi mai atenţi, care vor să înţeleagă foarte clar ce presupune un credit înainte să ia o decizie, cât au de plătit, pe ce perioadă şi cum se pot asigura că rata nu le pune o presiune suplimentară pe bugetul lunarZiarul Financiar · 19 oct. 2026 · RO
- Avertisment DNSC: Tentative de fraudă prin e-mailuri și apeluri false. Atacatorii se folosesc și de identitatea ProvidentStartupCafe.ro · 29 sept. 2026 · RO
- Provident, cu aproape 200.000 de clienţi activi în România, intră pe piaţa cardurilor de credit cu un produs cu limită reutilizabilă de până la 10.000 de leiZiarul Financiar · 03 sept. 2026 · RO
- Compania americană BasePoint Capital finalizează achiziția grupului IPF, proprietarul Provident Financial RomâniaEconomedia · 04 aug. 2026 · RO
- Firma de împrumuturi nebancare Provident România, cumpărată de americani. Prețul de achizițieStartupCafe.ro · 04 aug. 2026 · RO
- Compania americană BasePoint Capital a finalizat achiziţia grupului International Personal Finance (IPF), furnizor global de servicii financiare cu sediul în Marea Britanie, din care face parte şi Provident Financial RomâniaZiarul Financiar · 04 aug. 2026 · RO
- Provident oferă o zi liberă suplimentară angajaților din familii monoparentaleSpotMedia.ro · 07 iul. 2026 · RO
- Provident. 20 de ani în care am învățat să înțelegem viața așa cum eLibertatea.ro · 14 mai 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 21 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Provident Financial Services, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Provident Financial Services, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Provident Financial Services, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.