olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
TFS Financial Corporation TFSL
Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)
TFS Financial Corporation, holding-ul Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, este cea mai mare asociație de economisire și creditare deținută mutual din SUA, axată pe credite ipotecare rezidențiale și depozite de retail. Relevanța actuală ține de rezultatele record ale trimestrului încheiat la 30 iunie 2026, unde marja netă a dobânzii a crescut la 1,90%, în condiții de incertitudine privind ratele dobânzii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TFS Financial Corporation (TFSL) costa 16,71 USD (+1,64 % într-o zi), cu capitalizare 4,7 mld USD, P/E 46,0 pe un EPS diluat de 0,36 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,76 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 13,29–18,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 30,5 mil USD (+42,0 % an/an), EPS diluat 0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 15,97 – 16,88
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 5,5 %
- SMA 50 / 200
- 16,75 / 15,99
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,4 % | −2,0 % | +1,6 pp | — |
| 3 luni | −8,8 % | −2,2 % | −6,6 pp | — |
| 6 luni | +10,7 % | +4,3 % | +6,4 pp | — |
| De la început de an | +24,9 % | +10,6 % | +14,3 pp | — |
| 1 an | +24,2 % | +10,5 % | +13,8 pp | +26,3 % |
| 3 ani | +31,3 % | +73,7 % | −42,4 pp | +71,9 % |
| 5 ani | −17,3 % | +61,7 % | −79,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | -9,5 mil | 5,3 mil | 5,6 mil ≈ | 5,9 mil ≈ | -12,2 mil | 6,3 mil | 5,8 mil ≈ | 6,8 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 23,1 mil | 28,4 mil | 26,5 mil | 27,4 mil | 32,4 mil | 28,5 mil | 29,8 mil | 38,7 mil |
| Impozit pe profit | 4,8 mil | 6,0 mil | 5,5 mil | 5,8 mil | 6,4 mil | 6,2 mil | 6,6 mil | 8,1 mil |
| Profit net | 18,2 mil | 22,4 mil | 21,0 mil | 21,5 mil | 26,0 mil | 22,3 mil | 23,2 mil | 30,5 mil |
| EPS diluat | 0,07 ≈ | 0,08 | 0,07 | 0,08 | 0,09 ≈ | 0,08 | 0,08 | 0,11 |
| Flux de numerar operațional | -58,7 mil | 45,5 mil | 21,2 mil ≈ | 26,8 mil ≈ | -11,1 mil | 58,7 mil | 17,6 mil ≈ | 32,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 715,0 mii | 637,0 mii | 6,9 mil ≈ | 1,7 mil ≈ | 2,1 mil | 1,7 mil | 4,2 mil ≈ | 3,5 mil ≈ |
| Dividende plătite | 14,8 mil | 14,9 mil | 14,9 mil ≈ | 14,9 mil ≈ | 14,9 mil | 15,1 mil | 14,9 mil ≈ | 14,9 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,0 mii | 767,0 mii | 0 ≈ | 744,0 mii ≈ | 2,5 mil | 3,0 mil | 2,1 mil ≈ | 1,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 28 din propriul istoric de 39 trimestre (min 40,8, mediană 49,7, max 72,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 85,4 mil | 80,2 mil | 83,3 mil | 81,0 mil | 74,6 mil | 75,3 mil | 79,6 mil | 91,0 mil |
| Profit net an/an | −3,9 % | −6,1 % | +3,8 % | −2,8 % | −8,0 % | +0,9 % | +5,8 % | +14,3 % |
| EPS diluat | 0,30 | 0,28 | 0,29 | 0,29 | 0,26 | 0,26 | 0,28 | 0,32 |
| EPS diluat an/an | −6,3 % | −6,7 % | +3,6 % | 0,0 % | −10,3 % | 0,0 % | +7,7 % | +14,3 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 83,7 mil | 99,2 mil | 118,6 mil | 81,8 mil | 36,2 mil | 85,6 mil | 85,5 mil | 71,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 429,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld USD
- Active totale
- 17,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 4,8 %
- ROA
- 0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 242,3 mil | 231,6 mil | 267,4 mil | 283,6 mil | 278,5 mil | 292,7 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Venit net din comisioane | 53,3 mil | 55,3 mil | 23,8 mil | 21,4 mil | 24,7 mil | 28,8 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 192,3 mil | 195,8 mil | 198,1 mil | 213,1 mil | 204,3 mil | 204,3 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 100,2 mil | 100,1 mil | 92,1 mil | 93,4 mil | 100,3 mil | 114,7 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Profit net | 83,3 mil | 81,0 mil | 74,6 mil | 75,3 mil | 79,6 mil | 91,0 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,29 | 0,29 | 0,26 | 0,26 | 0,28 | 0,32 | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,11 | 1,12 | 1,13 | 1,13 | 1,13 | 1,13 | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 498,0 mil | 488,3 mil | 369,6 mil | 466,7 mil | 463,7 mil | 429,4 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Credite | 13,1 mld | 12,5 mld | 14,3 mld | 15,2 mld | 15,3 mld | 15,7 mld | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Active totale | 14,6 mld | 14,1 mld | 15,8 mld | 16,9 mld | 17,1 mld | 17,5 mld | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 13,0 mld | 12,3 mld | 13,9 mld | 15,0 mld | 15,2 mld | 15,6 mld | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 1,7 mld † | 1,7 mld † | 1,8 mld † | 1,9 mld † | 1,9 mld † | 1,9 mld † | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 55,5 mil | 56,6 mil | 58,3 mil | 58,3 mil | 59,0 mil | 59,5 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,3 mil | 5,6 mil | 6,3 mil | 6,0 mil | 1,9 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 27 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere60
- Evaluare4
- Calitate17
- Randamente100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,51 – 19,97 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual6,26 – 6,53 (Mijloc 6,39)
- P/B justificat2,51 – 3,38 (Mijloc 2,88)
- Dividende actualizate (DDM)14,85 – 19,97 (Mijloc 17,03)
- Colegi: P/E3,95 – 4,85 (Mijloc 4,47)11 firme folosite · multiplul median 12,3x · quartile 10,9x – 13,4xAX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, HFBL, HTB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
- Colegi: P/B7,37 – 9,28 (Mijloc 7,92)13 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,1x – 1,3xAX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, FDSB, HFBL, HTB, KFFB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 27/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 5,3 % | 29 (față de colegi) | 22 % |
| ROA · Calitate | 0,6 % | 13 (pe interval fix) | 8 % |
| Cost / venit · Calitate | 63,4 % | 7 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 1,8 % | 10 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 7,2 % | 60 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 2,4x | 0 (față de colegi) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 46,0x | 8 (față de colegi) | 14 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 6,8 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial60/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate17/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare4/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TFS FINANCIAL CORPORATION (TFSL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 292,7 mil USD în 2025; ROE 5,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,26–6,53 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,39 USD, prețul de 16,71 USD lasă un potențial de -61,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -161,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul dividendului: 6,8 %
Ce o infirmă
- ROE: 5,3 %
- ROA: 0,6 %
- Cost / venit: 63,4 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 1,8 %
- P/B: 2,4x
- P/E (TTM): 46,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.
Față de mediana verticalei
Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXAxos Financial, Inc. | 5,4 mld | 10,7 | 16,7 % | 624,8 % | +23,5 % | +15 % / +147 % |
| EBCEastern Bankshares, Inc. | 5,3 mld | 13,3 | 9,4 % | 257,2 % | +19,1 % | +24 % / +95 % |
| TFSLTfs Financial Corporation | 4,7 mld | 46,0 | 5,3 % | — | indisponibil | +24 % / +31 % |
| BKUBankUnited, Inc. | 3,2 mld | 12,3 | 9,2 % | 1.154,5 % | +7,4 % | +4 % / +63 % |
| PFSProvident Financial Services Inc | 3,1 mld | 9,8 | 11,1 % | 411,6 % | +7,1 % | +23 % / +55 % |
| CFFNCapitol Federal Financial, Inc. | 1,1 mld | 13,4 | 8,0 % | 508,2 % | +6,5 % | +33 % / +63 % |
| HTBHomeTrust Bancshares, Inc. | 798,6 mil | 12,5 | 11,0 % | — | −1,9 % | +17 % / +107 % |
| KRNYKearny Financial Corp. | 605,1 mil | 16,4 | 4,8 % | — | +36,0 % | +36 % / +18 % |
| NRIMNorthrim Bancorp, Inc. | 545,0 mil | 9,9 | 16,6 % | 21,8 % | +30,4 % | −0 % / +99 % |
| WNEBWestern New England Bancorp, Inc. | 281,6 mil | 16,7 | 6,9 % | — | −34,3 % | +15 % / +79 % |
| FCAPFirst Capital, Inc. | 215,3 mil | 11,6 | 13,9 % | 252,8 % | +1,6 % | +29 % / +145 % |
| FDSBFifth District Bancorp, Inc. | 92,5 mil | 52,4 | 1,3 % | 273,6 % | −2,3 % | +29 % / indisponibil |
| HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana | 67,7 mil | 11,1 | 10,8 % | 364,5 % | +30,0 % | +40 % / +72 % |
| KFFBKentucky First Federal Bancorp | 44,4 mil | 32,0 | 2,9 % | — | −11,8 % | +31 % / +18 % |
| BYFCBroadway Financial Corporation | — | — | -7,6 % | -11.027,1 % | +18,7 % | +86 % / +54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TFSL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
TFS Financial Corporation, holding-ul Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, este cea mai mare asociație de economisire și creditare deținută mutual din SUA, axată pe credite ipotecare rezidențiale și depozite de retail. Relevanța actuală ține de rezultatele record ale trimestrului încheiat la 30 iunie 2026, unde marja netă a dobânzii a crescut la 1,90%, în condiții de incertitudine privind ratele dobânzii 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are niveluri ridicate de capital și un profil de lichiditate solid, cu numeroase surse alternative de finanțare 2.
- Baza de depozite este stabilă, iar majoritatea conturilor se află sub limita de asigurare FDIC 2.
- Istoricul de peste opt decenii și rating de siguranță ridicat susțin încrederea clienților în asociație 1.
Puncte slabe
- Dependența de credite ipotecare cu dobândă fixă face ca marja să fie sensibilă la schimbările bruște ale ratelor 1.
- Competiția pentru depozite a crescut, iar presiunea asupra costurilor de finanțare poate reduce marja 2.
- Rețeaua fizică de sucursale, deși extinsă, este limitată geografic la câteva state 1.
Oportunități
- Creșterea creditelor pe linie de credit ipotecară și a creditelor cu dobândă variabilă ar putea îmbunătăți profilul de risc al ratelor 1.
- Finalizarea implementării noului sistem bancar ar putea reduce costurile operaționale și îmbunătăți serviciile pentru clienți 1.
- Activitatea de credite prin parteneriate de creditare cu corespondenți ar putea extinde originarea în mai multe state 1.
Amenințări
- O recesiune sau o creștere a șomajului ar putea afecta capacitatea debitorilor de a-și plăti creditele 1.
- Schimbările de politică ale guvernului federal și incertitudinea privind comerțul și tarifele ar putea crea volatilitate 1.
- Dacă ratele dobânzii cresc din nou, costul depozitelor ar putea depăși randamentul creditelor vechi 1.
Riscuri
- Risc de rată a dobânziiridicat
Veniturile nete depind de diferența dintre dobânda încasată și cea plătită, iar mișcările bruște ale ratelor pot reduce această diferență 1.
- Risc de credit în economieridicat
O deteriorare a pieței imobiliare sau a economiei regionale ar putea crește neplata creditelor ipotecare și pierderile din credite 1.
- Risc de finanțare și lichiditatemediu
Compania depinde de depozite și de împrumuturi FHLB, iar accesul la finanțare ieftină ar putea deveni mai dificil în condiții de piață tensionate 2.
- Risc de reglementare și politicămediu
Schimbările în reglementarea bancară sau în politicile agențiilor federale ar putea crește costurile de conformitate 1.
- Risc operațional și tehnologicmediu
Implementarea unui nou sistem bancar și amenințările cibernetice ar putea perturba operațiunile sau expune date confidențiale 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea marjei nete a dobânzii și a venitului net în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 ar putea indica o tendință de îmbunătățire a rentabilității 3.
- Capitalul ridicat și baza de depozite stabilă oferă o marjă de siguranță dacă condițiile economice se înrăutățesc 2.
- Dacă noul sistem bancar va fi implementat cu succes, eficiența operațională ar putea crește în perioadele următoare 1.
Ce ar strica teza
- Dacă ratele dobânzii cresc din nou, costul depozitelor ar putea depăși randamentul portofoliului de credite și ar putea reduce marja 2.
- Creșterea întârzierilor la plată, chiar dacă rămâne scăzută, ar putea semnala o deteriorare a calității creditelor 3.
- Concurența intensă pentru depozite ar putea obliga compania să ofere dobânzi mai mari, afectând profitabilitatea 1.
De urmărit
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ1 2027
- Nivelul întârzierilor la plată și al provizioanelor pentru pierderi din crediteQ1 2027
- Finalizarea implementării noului sistem bancar central și efectele sale asupra costurilor2027
- Raportul anual următor privind structura portofoliului de credite și strategia de finanțarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Activitatea principală a TFS Financial Corporation este deținerea Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, o asociație federală fondată în 1938 și reorganizată în 1997 într-o structură de holding mutual cu două niveluri 1. Asociația își desfășoară activitatea din sediul central din Cleveland, Ohio, și din 36 de sucursale cu servicii complete și două birouri de creditare în Ohio și Florida 1. Veniturile provin în principal din dobânzi la credite, completate de comisioane, câștiguri din vânzarea de credite și taxe de servicii 1.
Strategia de creditare se concentrează pe credite ipotecare cu dobândă fixă de până la 30 de ani și pe credite cu dobândă variabilă, precum și pe credite pe linie de credit ipotecară și credite de construcție pentru locuințe proprii 1. Compania păstrează în portofoliu majoritatea creditelor pe care le originează și își păstrează drepturile de administrare asupra majorității creditelor vândute 1. Creditele ipotecare sunt finanțate în principal din depozite de retail, completate de împrumuturi FHLB din Cincinnati și certificate de depozit brokerizate 1.
În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, compania a raportat un venit net de 30,5 milioane de dolari, cel mai ridicat din istoria sa, iar în cadrul rezultatelor sale operaționale a fost implementat un nou sistem bancar central, cu lansare programată pentru iulie 2026 31. Creșterea a fost determinată de venitul net din dobânzi mai mare și de o eliberare de provizioane pentru pierderi din credite 3.
Segmente
Credite ipotecare rezidențiale
Creditele ipotecare rezidențiale sunt segmentul principal, cu 10,84 miliarde de dolari sau 69,1% din portofoliul de credite la 30 septembrie 2025 1. Include credite cu dobândă fixă și variabilă, iar portofoliul rezidențial de bază a crescut la 10,67 miliarde de dolari la 30 iunie 2026 2.
Credite pe linie de credit ipotecară și credite ipotecare de capital
Liniile de credit ipotecare, indexate la rata primă, au reprezentat 4,06 miliarde de dolari sau 25,9% din portofoliu la 30 septembrie 2025 1. Compania le promovează activ pentru a gestiona riscul ratei dobânzii, iar soldul acestor credite a crescut la 5,47 miliarde de dolari la 30 iunie 2026 2.
Piața în context
Compania activează în piețele de credite ipotecare și depozite din Ohio și Florida, unde deține o cotă de piață semnificativă în Cuyahoga County, Ohio 1. La 30 iunie 2025, asociația ocupa locul al cincilea în Cuyahoga County, cu o cotă de 5,44%, și locul 34 în Florida, cu o cotă de 0,34% 1. Piața rămâne influențată de politica dobânzilor, care a intrat într-un ciclu de reduceri și pare acum să-și schimbe direcția 2.
Creșterea portofoliului de credite ipotecare și a depozitelor depinde de condițiile economice regionale și de evoluția prețurilor locuințelor în zonele de activitate ale companiei 1. Concurența pentru depozite s-a intensificat, iar competitorii care își reduc dependența de fonduri împrumutate pot face mai dificilă atragerea de depozite 1.
Tendințe
- Politica dobânzilor și ciclul de relaxaremixt
Banca Federală a efectuat trei reduceri consecutive de 25 de puncte de bază între septembrie și decembrie 2025, însă așteptările recente s-au mutat spre posibile majorări ale ratelor 2. Dacă ratele vor rămâne ridicate, costul depozitelor ar putea crește, iar marja de dobândă ar putea fi presată 1.
- Creșterea marjei nete a dobânziivânt din spate
Marja netă a dobânzii a crescut la 1,90% în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, sprijinită de credite cu randament mai mare care au înlocuit ipotecile mai vechi cu dobândă mai mică 3. Această tendință ar putea continua dacă randamentul activelor crește mai rapid decât costul pasivelor 3.
- Calitatea creditelor și întârzierile la platăvânt din față
Întârzierile la plată au crescut la 43,5 milioane de dolari, sau 0,27% din portofoliu, la 30 iunie 2026, dar au rămas istoric scăzute, potrivit companiei 3. O deteriorare a economiei ar putea ridica nivelul creditelor neperformante și al provizioanelor 1.
- Modernizarea sistemelor bancaremixt
Asociația a implementat un nou sistem central de procesare, cu lansare programată pentru iulie 2026, care urmărește eficientizarea operațiunilor și îmbunătățirea experienței clienților 1. Costurile de implementare au fost parțial capitalizate, reducând cheltuielile operaționale din perioada curentă 3.
Poziția concurențială
Asociația activează pe piețe cu o concentrare ridicată de instituții financiare, inclusiv bănci mari și regionale, bănci comunitare, uniuni de credit, fonduri de piață monetară și societăți de brokeraj 1. Concurența pentru depozite este deosebit de intensă, iar unii competitori oferă produse pe care compania nu le are, precum credite comerciale și servicii fiduciare 1.
Compania se bazează pe reputația construită de-a lungul istoriei sale, pe niveluri ridicate de capital și pe alternative de lichiditate pentru a menține încrederea clienților, având și o strategie de oferire a ratelor competitive 1. Sucursalele și serviciile orientate spre clienți sunt principalul avantaj în fața concurenților 1.
- Bănci mari și bănci regionale din Ohio
Instituții financiare cu prezență în Cuyahoga County și în restul zonelor de activitate, concurente pentru credite ipotecare și depozite 1.
- Bănci comunitare și uniuni de credit
Concurează pentru depozite și credite ipotecare în piețele locale, uniunile de credit fiind neasigurate FDIC și neincluse în statisticile de cotă de piață 1.
- Fonduri de piață monetară și societăți de brokeraj
Atrag depozite din aceeași bază de economisitori, oferind alternative de investiții cu randamente concurențiale 1.
- Companii de asigurări și fonduri mutuale
Concurează pentru fondurile de economisire ale clienților, iar produsele lor pot fi mai atractive în perioade de dobânzi ridicate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 sept. 2026Modificarea statutului
- Raport curent27 aug. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente
- Raport curent07 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent28 mai 2026Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Alte evenimente
- Raport curent26 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / TFS Financial Corporation · 25 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / TFS Financial Corporation · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TFS Financial Corporation · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.