olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Healthcare Triangle, Inc. HCTI
Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)
Healthcare Triangle, Inc. este o companie de tehnologia informației din sănătate, care oferă servicii cloud, analiză de date și servicii gestionate pentru furnizori de sănătate și companii din științele vieții. În 2026 a extins activitatea prin achiziții în zona de engagement cu clienții bazat pe inteligență artificială, ceea ce schimbă structura veniturilor sale.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Healthcare Triangle, Inc. (HCTI) costa 4,62 USD (−11,83 % într-o zi), cu capitalizare 69,2 mil USD, beta 3,92, interval pe 52 de săptămâni 0,36–166,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 9,2 mil USD (+158,4 % an/an), profit net de -4,4 mil USD, EPS diluat -1,56 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- -2,41 – 9,68
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 332,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,91 / 3,47
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,21 / 1,24
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +661,1 % | −2,0 % | +663,1 pp | — |
| 3 luni | +327,8 % | −2,2 % | +329,9 pp | — |
| 6 luni | +94,1 % | +4,3 % | +89,9 pp | — |
| De la început de an | −87,8 % | +10,6 % | −98,4 pp | — |
| 1 an | −97,1 % | +10,5 % | −107,5 pp | −33,2 % |
| 3 ani | −100,0 % | +73,7 % | −173,7 pp | −6,6 % |
| 5 ani | −100,0 % | +61,7 % | −161,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mil | 2,2 mil | 3,7 mil | 3,6 mil | 3,5 mil | 3,1 mil | 9,9 mil | 9,2 mil |
| Costul vânzărilor | 1,7 mil | 1,9 mil | 3,4 mil | 3,1 mil | 2,9 mil | 2,7 mil | 7,5 mil | 7,1 mil |
| Profit brut | 0 ≈ | 0 | 1,1 mld | 494,0 mii | 1,1 mld ≈ | 165,0 mil | — | 2,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 175,0 mii | -80,0 mii | 144,0 mii | 55,0 mii | 59,0 mii | 279,0 mii | 85,0 mii | 51,0 mii |
| Profit operațional | -1,2 mil | -498,0 mii | -1,4 mil | -1,4 mil | -2,6 mil | -4,4 mil | -3,6 mil | -4,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 343,0 mii | -145,0 mii | 12,0 mii | 0 ≈ | 63,0 mii | 630,0 mii | 810,0 mii | 529,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | -80,0 mii | — | 316,0 mii | 0 ≈ | 151,0 mii ≈ | 100,0 mii | 89,0 mii | 84,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -1,2 mil | -1,3 mil | -1,7 mil | -1,4 mil | -1,9 mil | -4,5 mil | -6,2 mil | -4,4 mil |
| Impozit pe profit | 2,0 mii | 4,0 mii | — | — | — | — | — | 24,0 mii |
| Profit net | -1,2 mil | -1,3 mil | -1,7 mil | -1,4 mil | -1,9 mil | -4,5 mil | -6,2 mil | -4,4 mil |
| EPS diluat | -54,78 | — | -0,17 | -35,01 | -0,42 | — | -6,81 | -1,56 |
| Flux de numerar operațional | 715,0 mii ≈ | -811,0 mii | -5,6 mil | -2,6 mil ≈ | -1,5 mil ≈ | -6,8 mil | -6,9 mil | -833,0 mii ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | — | — | 3,0 mii ≈ | 0 | 22,0 mii | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 31,3 mil | 35,3 mil | 45,9 mil | 33,2 mil | 11,7 mil | 13,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +12,5 % | +30,1 % | −27,6 % | −64,8 % | +18,8 % |
| Profit net | 2,4 mil | -5,9 mil | -14,4 mil | -8,7 mil | -6,0 mil | -9,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −352,8 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,08 | -0,20 | -3,88 | -2,08 | -16.909,30 | -152,30 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −340,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 7,5 % | -16,9 % | -31,3 % | -26,2 % | -51,0 % | -68,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | -5,4 mil | -2,2 mil | indisponibil | -16,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,6 mil USD
- Datorie financiară
- 10,7 mil USD
- Datorie netă
- 3,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 9,9 mil USD
- Active totale
- 22,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,08x
- Lichiditate curentă
- 1,03x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -76,7 %
- Marja FCF
- -119,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 31,3 mil | 35,3 mil | 45,9 mil | 33,2 mil | 11,7 mil | 13,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 22,8 mil | 24,7 mil | 34,6 mil | 26,4 mil | 8,8 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 8,6 mil ≈ | 10,5 mil ≈ | 11,3 mil ≈ | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,7 mil | 5,3 mil | 8,1 mil | 799,0 mii | 429,0 mii | 536,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2023verificat |
| Profit operațional | 1,2 mil | -5,4 mil | -16,3 mil | -7,7 mil | -4,8 mil | -9,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 803,2 mii | 1,4 mil | 2,9 mil | 1,6 mil | 889,0 mii | 705,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 2,0 mil ≈ | -3,9 mil ≈ | -13,4 mil ≈ | -6,1 mil ≈ | -3,9 mil ≈ | -9,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 78,6 mii | 567,0 mii | 212,0 mii | 968,0 mii | — | 567,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,6 mil | -5,9 mil | -13,9 mil | -8,7 mil | -6,0 mil | -9,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 257,4 mii | 24,0 mii | 506,0 mii | 35,0 mii | 12,0 mii | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Profit net | 2,4 mil | -5,9 mil | -14,4 mil | -8,7 mil | -6,0 mil | -9,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,08 | -0,20 | -3,88 | -2,08 | -16.909,30 | -152,30 | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,9 mil | 29,4 mil | 3,7 mil | 4,2 mil | 353 | 61,9 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mil | 1,8 mil | 1,3 mil | 1,2 mil | 20,0 mii | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 6,4 mil | 9,7 mil | 5,9 mil | 3,6 mil | 1,1 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 8,0 mil | 11,8 mil | 8,0 mil | 5,7 mil | 1,5 mil | 13,2 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 15,8 mii | 74,0 mii | 80,0 mii | 44,0 mii | 12,0 mii | 5,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 1,3 mil | 1,3 mil | — | — | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,6 mil | 10,5 mil | 4,1 mil | 857,0 mii | — | 2,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 11,1 mil | 24,6 mil | 13,3 mil | 6,9 mil | 2,0 mil | 22,7 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,3 mil | 1,9 mil | 1,5 mil | 2,0 mil | 2,5 mil | 744,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 2,2 mil | 2,7 mil | 3,8 mil | 2,7 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 888,0 mii | — | — | SEC (XBRL)· 20 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 6,8 mil | 6,3 mil | 6,6 mil | 8,2 mil | 7,1 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 6,8 mil | 8,5 mil | 7,2 mil | 8,2 mil | 7,1 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 4,3 mil | 16,1 mil | 12,4 mil | -1,4 mil | -5,1 mil | 9,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | 4,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 04 ian. 2024verificat |
- 2023
- 857,0 mii
- 2024
- —
- 2025
- 2,8 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
- 2023
- 4,3 mil
- 2024
- —
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 04 ian. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -734,7 mii | -7,1 mil | -5,4 mil | -2,2 mil | -1,1 mil | -16,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | 40,0 mii | 12,0 mii | — | 6,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | -5,4 mil ≈ | -2,2 mil ≈ | — | -16,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -477,5 mii | -7,6 mil | -1,1 mil | -12,0 mii | — | -1,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,6 mil | 15,1 mil | 6,1 mil | 2,1 mil | -133,0 mii | 25,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 141,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 18 feb. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 29 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 69,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie0
- Creștere24
- Evaluare19
- Calitate50
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,26 – 2,09 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit0,26 – 2,09 (Mijloc 0,75)10 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,7x – 1,8xCACI, CREX, DAIC, FUSE, GDDY, KD, LDOS, OTEX, RBBN, SAIC
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 29/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 4.824,1 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja EBIT · Calitate | -57,4 % | 38 (față de colegi) | 10 % |
| Marja FCF · Calitate | -62,4 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -32,9 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 18,8 % | 73 (față de colegi) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 3,3x | 33 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | -23,2 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere24/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare19/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HEALTHCARE TRIANGLE, INC. (HCTI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,9 mil USD în 2025; creștere an/an 18,8 %; marjă netă -66,3 %; ROE -57,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,26–2,09 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,75 USD, prețul de 4,62 USD lasă un potențial de -83,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -516,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 29/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 4 824,1 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 18,8 %
Ce o infirmă
- Marja FCF: -62,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -32,9 %
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- Randament FCF: -23,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LDOSLeidos Holdings, Inc. | 16,4 mld | 12,1 | 28,2 % | 8,0 % | +3,1 % | −30 % / +26 % |
| GDDYGoDaddy Inc. | 14,3 mld | 16,2 | — | 18,6 % | +8,3 % | −7 % / +18 % |
| CACICACI International Inc | 14,0 mld | 25,9 | 12,5 % | 5,5 % | +10,9 % | +2 % / +97 % |
| JKHYJack Henry & Associates, Inc. | 12,6 mld | 25,7 | 24,0 % | 19,8 % | +7,1 % | +3 % / +13 % |
| IONQIonQ, Inc. | 11,3 mld | — | -60,8 % | -553,3 % | +201,9 % | −40 % / +142 % |
| OTEXOpen Text Corp | 6,4 mld | 10,3 | 16,2 % | 12,3 % | +1,5 % | −21 % / −34 % |
| SAICScience Applications International Corporation | 6,3 mld | 17,6 | 25,7 % | 5,1 % | −2,9 % | +75 % / +28 % |
| WAYWaystar Holding Corp. | 5,7 mld | 42,9 | 3,7 % | 10,7 % | +16,5 % | −20 % / indisponibil |
| KDKyndryl Holdings, Inc. | 3,7 mld | 46,2 | 7,6 % | 0,6 % | +0,2 % | −35 % / −7 % |
| AGYSAgilysys, Inc. | 3,5 mld | 78,5 | 13,6 % | 12,9 % | +15,9 % | −0 % / +42 % |
| NTCTNetscout Systems Inc | 2,8 mld | 23,3 | 7,5 % | 13,7 % | +4,5 % | +42 % / +90 % |
| AURAurora Innovation, Inc. | 2,6 mld | — | -45,7 % | -13.328,6 % | indisponibil | −3 % / +86 % |
| PONYPony AI Inc. | 2,1 mld | — | -10,3 % | -148,9 % | +20,0 % | −65 % / indisponibil |
| OSPNOneSpan Inc. | 872,9 mil | 13,2 | 26,8 % | 27,5 % | +0,0 % | +94 % / +136 % |
| TLSTelos Corporation | 378,2 mil | — | -14,9 % | -8,1 % | +52,2 % | −12 % / +23 % |
| SLPSimulations Plus, Inc. | 374,2 mil | 46,7 | 6,2 % | 9,9 % | +13,1 % | indisponibil / indisponibil |
| SMRTSmartrent, Inc. | 310,4 mil | — | -8,4 % | -13,0 % | −12,9 % | −6 % / −48 % |
| ASURAsure Software, Inc. | 293,6 mil | — | -1,9 % | — | +24,3 % | +22 % / +22 % |
| VEEAVeea Inc. | 281,2 mil | — | — | -2.491,9 % | +56,6 % | −55 % / −98 % |
| RBBNRibbon Communications Inc. | 275,9 mil | 22,5 | 5,0 % | 2,3 % | +1,3 % | −46 % / −28 % |
| KDKKodiak AI, Inc. | 220,7 mil | — | — | -4.259,6 % | −74,6 % | −82 % / indisponibil |
| AIOSAIOS Tech Inc. | 138,9 mil | — | -208,9 % | -4.359,1 % | −98,5 % | −87 % / −86 % |
| MRLNMerlin, Inc. | 91,5 mil | — | — | — | indisponibil | −92 % / indisponibil |
| CSPICSP Inc | 75,4 mil | — | -1,5 % | -1,2 % | +6,4 % | −35 % / −40 % |
| HCTIHealthcare Triangle, Inc. | 69,2 mil | — | -57,4 % | -66,3 % | +18,8 % | −97 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HCTI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Healthcare Triangle, Inc. este o companie de tehnologia informației din sănătate, care oferă servicii cloud, analiză de date și servicii gestionate pentru furnizori de sănătate și companii din științele vieții 1. În 2026 a extins activitatea prin achiziții în zona de engagement cu clienții bazat pe inteligență artificială, ceea ce schimbă structura veniturilor sale 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania are parteneriate declarate cu mari furnizori de cloud și cu furnizori de sisteme EHR, precum și certificări și experți în domeniu 1.
- Platformele proprietare și conformitatea cu cerințele HIPAA și GxP sunt prezentate ca diferențiatori față de concurență 1.
- Achiziția Ezovion și cea a Teyame și Datono au extins portofoliul de produse și segmentele de venituri 12.
Puncte slabe
- Compania este de dimensiuni mici, cu un număr redus de angajați și o scară limitată față de concurenții mari 12.
- Compania depinde de o afiliată, SecureKloud, pentru servicii esențiale precum dezvoltare software și suport operațional 1.
- Compania se află încă în primele etape ale scalării SaaS și nu are suficiente date despre adopția clienților 1.
Oportunități
- Dacă adoptarea SaaS ar crește, veniturile recurente ar putea deveni o parte mai mare din total 1.
- Cererea pentru interoperabilitate și analiză a datelor în sănătate ar putea sprijini creșterea platformelor companiei 1.
- Integrarea achizițiilor recente ar putea deschide vânzări încrucișate către clienții existenți 2.
Amenințări
- Concurenții cu resurse mult mai mari ar putea reduce prețurile sau pierde clienți pentru companie 1.
- Dependența de terți pentru găzduire și de furnizori de cloud ar putea duce la întreruperi ale serviciilor 1.
- Un incident de securitate sau o încălcare a datelor ar putea afecta reputația și veniturile companiei 1.
Riscuri
- Concurență cu resurse superioareridicat
Concurenții mai mari ar putea oferi produse similare la prețuri mai atractive, ceea ce ar putea reduce clienții și marjele companiei 1.
- Dependența de terți pentru găzduireridicat
Dacă un furnizor de găzduire ar înceta serviciile sau ar avea probleme, platformele companiei ar putea fi întrerupte 1.
- Dependența de afiliata SecureKloudmediu
Dacă afiliata ar înceta să furnizeze servicii esențiale, operațiunile ar putea fi afectate, iar înlocuirea ar putea fi mai costisitoare 1.
- Riscuri de securitate ciberneticăridicat
Datele medicale sensibile ar putea deveni ținta unor atacuri, cu consecințe juridice, reputaționale și financiare 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea Teyame și Datono și evaluările provizorii ale achizițiilor ar putea genera ajustări semnificative și presiune asupra execuției 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piețele de cloud și analiză pentru sănătate cresc în linie cu estimările citate, compania ar putea beneficia de cerere mai mare pentru platformele sale 1.
- Achiziția segmentului AI de engagement ar putea muta profilul veniturilor spre surse mai recurente, dacă integrarea reușește 2.
- Parteneriatele cu mari furnizori de cloud și sisteme EHR ar putea facilita vânzări către clienți instituționali mari 1.
Ce ar strica teza
- Compania este mică, cu venituri reduse față de concurenții mari, ceea ce ar putea limita capacitatea de investiție 1.
- Dependența de terți pentru găzduire și de o afiliată pentru servicii esențiale ar putea introduce riscuri operaționale greu de controlat 1.
- Adopția SaaS este încă incertă, iar compania spune că nu are suficiente date pentru a evalua impactul asupra creșterii 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din segmentul AI de engagement după achiziția Teyame și DatonoQ3 2026
- Finalizarea evaluării provizorii a achiziției Ezovion, inclusiv earn-out2026
- Numărul de clienți SaaS noi și nivelul veniturilor recurentenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania dezvoltă platforme proprietare precum CloudEz și DataEz, pentru gestionarea infrastructurii cloud și a datelor în sectorul sănătății și al științelor vieții, alături de platformele readabl.ai, Ziloy și Ezovion 1. Veniturile provin în principal din servicii software și servicii gestionate, prestate de personal propriu, iar platformele sunt vândute și ca abonamente SaaS 1. În 2025 veniturile au fost de aproximativ 13,9 milioane USD, în creștere cu 19% față de anul anterior 1.
Compania lucrează cu furnizori de servicii medicale, companii de asigurări, firme farmaceutice, biotehnologice și producători de dispozitive medicale, și afirmă că are parteneriate cu AWS, Google Cloud, Microsoft Azure și cu furnizorii de sisteme EHR MEDITECH și Epic Systems 1. Ca structură, personalul era de 43 de angajați cu normă întreagă la finalul lui 2025 1, iar la 30 iunie 2026 numărul se situa la 40 de angajați cu normă întreagă și 27 de subcontractori 2.
În 2026 compania a anunțat achiziția Teyame și Datono, care aduc un segment de engagement cu clienții bazat pe AI și care, potrivit raportului trimestrial, generează acum o parte majoră a veniturilor 2. Prețul total de achiziție al celor două companii este de până la 50 milioane USD, cu componente în numerar, în acțiuni și un earnout în acțiuni preferențiale 2.
Segmente
Servicii software
Acest segment include strategia, implementarea și dezvoltarea de soluții, facturate în mare parte pe bază de timp și materiale, și reprezintă, conform rapoartelor, o parte importantă a veniturilor din perioada de implementare a clienților 1.
Servicii gestionate și suport
Acest segment acoperă suportul după implementare și găzduirea în cloud, recunoscut liniar pe durata contractului, cu marje brute mai mari decât la serviciile software, potrivit descrierii companiei 1.
Engagement cu clienții bazat pe AI
Acest segment provine din achizițiile Teyame și Datono, efective de la 1 ianuarie 2026, și devine, potrivit raportului trimestrial, principala sursă de venituri a companiei 2.
Piața în context
Compania își definește piețele țintă ca fiind sistemele de sănătate și organizațiile din științele vieții, pe care le consideră mari și în expansiune 1. Estimările citate de companie includ piața serviciilor de transformare cloud în sănătate din SUA, de așteptat să ajungă la 35,8 miliarde USD până în 2034 1, și piața serviciilor IT în sănătate din SUA, estimată la 388,99 miliarde USD până în 2030 1. Aceste cifre provin de la terți și sunt prezentate de companie ca fundal, nu ca venituri proprii.
Piața este fragmentată, iar interoperabilitatea sistemelor EHR rămâne slabă, ceea ce creează cerere pentru platforme de integrare și analiză a datelor 1. Totuși, dimensiunea reală a pieței accesibile pentru compania de dimensiunea ei nu poate fi stabilită din textele disponibile.
Tendințe
- Cloud și analiză a datelor în sănătatevânt din spate
Creșterea volumului de date medicale și presiunea pentru analize avansate sunt citate ca motive pentru adoptarea platformelor cloud și de analiză 1.
- Interoperabilitate impusă de reglementărivânt din spate
Reglementări precum 21st Century Cures Act favorizează schimbul de date între furnizori, plătitori și companii tehnologice, ceea ce ar putea crește cererea pentru soluțiile companiei 1.
- Adopție AI în sănătatemixt
Inteligența artificială în sănătate are estimări de creștere rapidă citate de companie, dar adoptarea reală a platformelor SaaS nu este încă cunoscută, potrivit companiei 1.
- Ciclurile lungi de achizițievânt din față
Clienții mari au proceduri lungi de achiziție, ceea ce poate încetini adăugarea de clienți noi și ritmul veniturilor 1.
Poziția concurențială
Compania menționează mai mulți concurenți principali și secundari, unii cu resurse financiare, tehnice și de marketing mult mai mari, branduri mai cunoscute și portofolii de proprietate intelectuală mai largi 1. Concurența include și furnizori de sisteme de management al cloud-ului și de baze de date, precum și jucători care ar putea muta datele pe cloud 1.
Compania susține că avantajele sale sunt capacitatea tehnologică, expertiza în domeniu și suportul la cerere pentru arhitecturi cloud, date și securitate în sănătate 1. Dacă concurenții mai mari ar oferi funcționalități similare la prețuri mai atractive, poziția competitivă ar putea fi afectată 1.
- Furnizori mari de cloud (AWS, Google Cloud, Microsoft Azure)
Sunt menționați ca parteneri de găzduire și ca furnizori de infrastructură, dar și ca actori care ar putea oferi servicii comparabile 1.
- Furnizori de platforme de management cloud și baze de date
Compania îi menționează ca posibili concurenți pe segmentul de platforme cloud și de date 1.
- Companii tehnologice care lansează produse specifice sănătății
Compania avertizează că alte companii tehnologice sau de sănătate ar putea viza sistemele de sănătate și firmele din științele vieții 1.
- Firme mai mici cu produse noi
Companii mai mici pot lansa rapid servicii pe care compania nu le oferă, ceea ce ar putea câștiga acceptare pe piață 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent27 oct. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 oct. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)13 oct. 2026
- Raport curent02 oct. 2026Notificare de delistare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)26 iun. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Healthcare Triangle, Inc. · 15 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Healthcare Triangle, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.