olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Envista Holdings Corporation NVST
Dental Equipment & Supplies · SIC 3843 · Verticală: Instrumente, aparatură medicală și optică (SIC 384x)
Envista este un grup global de produse dentare, care reunește peste 30 de mărci, de la implanturi și ortodonție până la imagistică digitală și consumabile. Compania a raportat vânzări de 2,7 miliarde USD în 2025 și și-a ridicat ghidajul pentru 2026 după un trimestru II solid, ceea ce o face relevantă pentru cei care urmăresc piața dentară globală.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Envista Holdings Corporation (NVST) costa 25,17 USD (+0,84 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld USD, P/E 6,5 pe un EPS diluat de 3,87 USD în ultimele 12 luni, beta 1,30, interval pe 52 de săptămâni 18,95–30,26 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 691,5 mil USD (+3,2 % an/an), profit net de 508,3 mil USD, EPS diluat 3,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 21,65 – 26,05
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,80 · lățimea benzii 18,4 %
- SMA 50 / 200
- 24,39 / 25,76
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,36 / 0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,2 % | −5,4 % | +14,7 pp | — |
| 3 luni | −10,6 % | −4,9 % | −5,7 pp | — |
| 6 luni | +3,8 % | −0,3 % | +4,1 pp | — |
| De la început de an | +15,9 % | +7,8 % | +8,2 pp | — |
| 1 an | +29,2 % | +9,8 % | +19,4 pp | −22,0 % |
| 3 ani | +17,3 % | +68,5 % | −51,2 pp | −20,0 % |
| 5 ani | −41,9 % | +57,0 % | −99,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 02 oct. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 652,9 mil | 616,9 mil | 682,1 mil | 669,9 mil | 750,6 mil | 705,5 mil | 730,5 mil | 691,5 mil |
| Costul vânzărilor | 280,4 mil | 280,9 mil | 312,2 mil | 299,7 mil | 340,0 mil | 315,4 mil | 323,5 mil | 290,9 mil |
| Profit brut | 372,5 mil | 336,0 mil | 369,9 mil | 370,2 mil | 410,6 mil | 390,1 mil | 407,0 mil | 400,6 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 26,7 mil | 25,3 mil | 28,3 mil | 28,3 mil | 32,1 mil | 30,0 mil | 30,4 mil | 29,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 299,7 mil | 271,7 mil | 295,3 mil | 284,4 mil | 305,2 mil | 297,6 mil | 296,3 mil | 284,2 mil |
| Profit operațional | 46,1 mil | 39,0 mil | 46,3 mil | 57,5 mil | 73,3 mil | 62,5 mil | 80,3 mil | 515,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 27,8 mil | 27,9 mil | 29,8 mil | 29,2 mil | 29,1 mil | 29,2 mil | 27,8 mil | 25,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 36,5 mil | 29,0 mil | 40,7 mil | 49,9 mil | 57,6 mil | 52,2 mil | 74,4 mil | 500,2 mil |
| Impozit pe profit | 35,3 mil | 11,0 mil | 14,3 mil | 80,2 mil | 24,7 mil | 13,5 mil | 20,7 mil | -8,1 mil |
| Profit net | 1,2 mil | 18,0 mil | 26,4 mil | -30,3 mil | 32,9 mil | 38,7 mil | 53,7 mil | 508,3 mil |
| EPS diluat | 0,01 ≈ | 0,10 | 0,16 | -0,18 | 0,20 ≈ | 0,23 | 0,33 | 3,11 |
| Flux de numerar operațional | 132,4 mil | 300,0 mii | 88,7 mil ≈ | 78,7 mil ≈ | 108,0 mil | -3,3 mil | 119,2 mil ≈ | 77,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 8,6 mil | 5,9 mil | 12,3 mil ≈ | 10,8 mil ≈ | 16,3 mil | 12,5 mil | 14,9 mil ≈ | 16,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 4 din propriul istoric de 23 trimestre (min 6,1, mediană 27,6, max 614,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,8 mld | 2,3 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 2,7 mld |
| Venituri an/an | +1,2 % | −19,7 % | −15,6 % | +30,1 % | +2,4 % | −0,1 % | −2,2 % | +8,3 % |
| Profit net | 230,7 mil | 217,6 mil | 33,3 mil | 340,5 mil | 243,1 mil | -100,2 mil | -1,1 mld | 47,0 mil |
| Profit net an/an | −23,4 % | −5,7 % | −84,7 % | +922,5 % | −28,6 % | −141,2 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 1,80 | 1,60 | 0,20 | 1,92 | 1,37 | -0,60 | -6,50 | 0,28 |
| EPS diluat an/an | −23,4 % | −11,1 % | −87,5 % | +860,0 % | −28,6 % | −143,8 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 8,1 % | 9,5 % | 1,7 % | 13,6 % | 9,5 % | -3,9 % | -44,6 % | 1,7 % |
| Flux de numerar liber | 327,9 mil | 319,7 mil | 236,2 mil | 306,9 mil | 107,0 mil | 217,5 mil | 302,7 mil | 230,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,2 mld USD
- Datorie financiară
- 1,4 mld USD
- Datorie netă
- 236,6 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,1 mld USD
- Active totale
- 5,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,47x
- Lichiditate curentă
- 2,38x
- ROE
- 1,6 %
- ROA
- 0,9 %
- Marja FCF
- 8,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 874,3 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 86,7 mil | 100,5 mil | 100,1 mil | 93,8 mil | 99,1 mil | 114,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 924,6 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 43,5 mil | 306,2 mil | 319,2 mil | 31,5 mil | -1,0 mld | 216,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 121,7 mil | 117,8 mil | 137,8 mil | 135,6 mil | 123,1 mil | 116,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 165,2 mil ≈ | 424,0 mil ≈ | 457,0 mil ≈ | 167,1 mil ≈ | -915,1 mil ≈ | 332,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 62,5 mil | 54,1 mil | 38,4 mil | 63,4 mil | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -20,0 mil | 254,5 mil | 283,9 mil | -54,9 mil | -1,1 mld | 177,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -62,5 mil | -9,0 mil | 45,9 mil | 45,3 mil | 33,9 mil | 130,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 33,3 mil | 340,5 mil | 243,1 mil | -100,2 mil | -1,1 mld | 47,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,20 | 1,92 | 1,37 | -0,60 | -6,50 | 0,28 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 164,1 mil | 177,6 mil | 177,6 mil | 166,9 mil | 172,2 mil | 169,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 166,9 mil
- 2024
- 172,2 mil
- 2025
- 169,2 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 888,9 mil | 1,1 mld | 606,9 mil | 940,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 301,7 mil | 331,9 mil | 393,5 mil | 407,5 mil | 363,0 mil | 429,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 216,0 mil | 263,8 mil | 300,8 mil | 258,8 mil | 241,0 mil | 288,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 274,6 mil | 264,1 mil | 293,6 mil | 309,6 mil | 277,0 mil | 296,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,2 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 3,3 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 954,0 mil | 649,9 mil | 627,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 6,9 mld | 6,6 mld | 6,6 mld | 6,6 mld | 5,4 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 886,8 mil | 432,4 mil | 510,0 mil | 115,3 mil | 116,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 907,7 mil | 883,4 mil | 870,7 mil | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 780,8 mil | 878,7 mil | 852,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,7 mld | 4,1 mld | 4,2 mld | 4,2 mld | 2,9 mld † | 3,1 mld † | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 954,0 mil
- 2024
- 649,9 mil
- 2025
- 627,2 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 283,9 mil | 361,6 mil | 182,7 mil | 275,7 mil | 336,5 mil | 275,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 47,7 mil | 54,7 mil | 75,7 mil | 58,2 mil | 33,8 mil | 45,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 236,2 mil ≈ | 306,9 mil ≈ | 107,0 mil ≈ | 217,5 mil ≈ | 302,7 mil ≈ | 230,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -69,1 mil | 262,7 mil | -657,3 mil | -62,4 mil | -54,6 mil | -51,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 492,5 mil | -465,6 mil | 12,5 mil | 118,9 mil | -103,7 mil | -170,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -62,4 mil
- 2024
- -54,6 mil
- 2025
- -51,1 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- 118,9 mil
- 2024
- -103,7 mil
- 2025
- -170,9 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate68
- Creștere8
- Bilanț și datorie76
- Evaluare93
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 69,63 – 119,35 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA69,63 – 81,11 (Mijloc 79,23)11 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 13,6x – 15,8xBDX, BSX, MDT, MMM, MMSI, MSA, RMD, STE, SYK, XRAY, ZBH
- Colegi: P/E81,35 – 119,35 (Mijloc 100,07)14 firme folosite · multiplul median 25,9x · quartile 21,0x – 30,9xBSX, CNMD, DXCM, GEHC, GMED, MDT, MMM, MMSI, MSA, RMD, STE, SYK, WST, ZBH
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 20,0 % | 87 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 22,0 % | 94 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 38,2 % | 12 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,9 % | 16 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -41,1 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,3x | 67 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 6,5x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 5,1x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 6,0 % | 75 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie76/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere8/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate68/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare93/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ENVISTA HOLDINGS CORPORATION (NVST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-10-02.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld USD în 2025; creștere an/an 8,3 %; marjă netă 22,0 %; ROE 20,5 %; datorie netă/EBITDA 0,3x.
Intervalul de valoare estimat este 75,49–100,23 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 89,65 USD, prețul de 25,17 USD lasă un potențial de 256,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 71,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 20,0 %
- Marja netă: 22,0 %
- Lichiditatea curentă: 2,5x
- P/E (TTM): 6,5x
- EV/EBITDA: 5,1x
- Randament FCF: 6,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 38,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 1,9 %
- CAGR EPS 3 ani: -41,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Instrumente, aparatură medicală și optică (SIC 384x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ISRGIntuitive Surgical, Inc. | 157,0 mld | 54,8 | 18,0 % | 25,5 % | +20,5 % | −21 % / +46 % |
| MDTMedtronic plc | 130,2 mld | 25,0 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −3 % / +28 % |
| SYKStryker Corp | 124,1 mld | 34,7 | 16,0 % | 13,8 % | +11,2 % | −12 % / +10 % |
| MMM3m Company | 95,7 mld | 27,6 | 80,8 % | 14,0 % | +1,5 % | +8 % / +124 % |
| BSXBoston Scientific Corporation | 62,0 mld | 18,1 | 14,3 % | 16,6 % | +19,9 % | −58 % / −24 % |
| EWEdwards Lifesciences Corporation | 58,7 mld | 57,8 | 9,7 % | 15,3 % | +11,5 % | +18 % / +51 % |
| BDXBecton, Dickinson And Company | 57,7 mld | 64,0 | 3,8 % | 4,0 % | +8,2 % | +39 % / +14 % |
| GEHCGe Healthcare Technologies Inc. | 37,2 mld | 17,4 | 19,9 % | 10,0 % | +4,8 % | +3 % / +20 % |
| RMDResMed Inc. | 33,1 mld | 21,4 | 26,4 % | 27,8 % | +9,9 % | −8 % / +49 % |
| DXCMDexcom, Inc. | 29,6 mld | 31,3 | 37,7 % | 19,4 % | +15,6 % | +25 % / −31 % |
| WSTWest Pharmaceutical Services, Inc. | 27,9 mld | 44,9 | 21,2 % | 18,8 % | +6,3 % | +44 % / +14 % |
| STESTERIS plc | 24,5 mld | 29,6 | 11,6 % | 13,4 % | +8,7 % | −5 % / +26 % |
| ZBHZimmer Biomet Holdings, Inc. | 20,0 mld | 26,7 | 6,0 % | 9,0 % | +7,2 % | +8 % / −9 % |
| GMEDGlobus Medical, Inc. | 9,5 mld | 17,5 | 12,1 % | 17,8 % | +16,7 % | −22 % / +58 % |
| MSAMsa Safety Inc | 6,6 mld | 21,9 | 22,1 % | 15,0 % | +3,7 % | +5 % / −2 % |
| MMSIMerit Medical Systems Inc | 5,2 mld | 32,8 | 9,8 % | 9,9 % | +11,8 % | +1 % / +22 % |
| NVSTEnvista Holdings Corporation | 4,0 mld | 6,5 | 20,5 % | 22,0 % | +8,3 % | +29 % / +17 % |
| IRTCiRhythm Holdings, Inc. | 3,0 mld | — | -25,8 % | -4,5 % | +26,2 % | −52 % / +6 % |
| XRAYDENTSPLY SIRONA Inc. | 1,9 mld | — | -8,5 % | -3,4 % | −3,0 % | −17 % / −70 % |
| NVCRNovoCure Limited | 1,6 mld | — | -35,2 % | -16,8 % | +8,3 % | +4 % / +8 % |
| CNMDConmed Corporation | 1,5 mld | 20,9 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +19 % / −52 % |
| TNDMTandem Diabetes Care, Inc. | 1,2 mld | — | -36,7 % | -4,6 % | +7,9 % | −20 % / −16 % |
| ATECAlphatec Holdings, Inc. | 1,2 mld | — | -1.888,0 % | -10,3 % | +25,0 % | −67 % / −37 % |
| ZJYLJin Medical International Ltd. | 526,0 mil | 336,0 | 4,1 % | 5,8 % | −12,0 % | −33 % / −86 % |
| CLPTClearPoint Neuro, Inc. | 275,7 mil | — | -167,5 % | -79,4 % | +17,8 % | −41 % / +49 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NVST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,80 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 26,21 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 39,52 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 13,63 Randament total -46 % · Pe an -18 % | 27,22 Randament total 8 % · Pe an 3 % | 45,17 Randament total 79 % · Pe an 22 % |
| 5 ani | 12,55 Randament total -50 % · Pe an -13 % | 28,27 Randament total 12 % · Pe an 2 % | 51,63 Randament total 105 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 6,80
- Marja netă± 4,76
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,01
- Diluare anuală± 0,40
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Envista este un grup global de produse dentare, care reunește peste 30 de mărci, de la implanturi și ortodonție până la imagistică digitală și consumabile. Compania a raportat vânzări de 2,7 miliarde USD în 2025 și și-a ridicat ghidajul pentru 2026 după un trimestru II solid, ceea ce o face relevantă pentru cei care urmăresc piața dentară globală 13.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de mărci recunoscute, cu poziții de lider în implanturi, ortodonție și imagistică digitală 1.
- Ponderea mare a veniturilor recurente din consumabile și servicii oferă o bază relativ stabilă a vânzărilor 1.
- Sistemul de operare Envista Business System a contribuit la îmbunătățirea marjelor în trimestrul II 2026 3.
Puncte slabe
- Datoria financiară este semnificativă, iar costurile ei pot limita flexibilitatea în perioade de scădere a vânzărilor 1.
- Expunerea la piețe emergente și la China aduce riscuri politice, valutare și de reglementare care pot afecta rezultatele 1.
- Dependența de câțiva distribuitori pentru o parte importantă a vânzărilor creează vulnerabilitate operațională 1.
Oportunități
- Creșterea organizațiilor de servicii dentare ar putea favoriza soluțiile complete de la un singur furnizor 1.
- Extinderea în piețele emergente și investițiile în implanturi și aligneri ar putea aduce creștere suplimentară 1.
- Trecerea cabinetelor la fluxuri de lucru digitale poate crește cererea pentru software și echipamente de imagistică conectate 1.
Amenințări
- Tarifele comerciale și măsurile de retorsiune pot crește costurile și pot reduce accesul pe anumite piețe 1.
- Presiunea de preț din programele centralizate de achiziții, în special în China, poate reduce marjele 1.
- Un context economic slab ar putea diminua tratamentele dentare neesențiale și întârzia investițiile în echipamente 1.
Riscuri
- Riscuri macroeconomice și comercialeridicat
Condițiile economice globale, inflația și tarifele pot reduce cererea și pot crește costurile de producție și de livrare 1.
- Expunere internaționalăridicat
Operațiunile în piețele emergente și în China implică riscuri valutare, politice și de reglementare care pot afecta rezultatele financiare 1.
- Datorie și refinanțaremediu
Datoria financiară și eventualele obligații de răscumpărare a obligațiunilor convertibile pot pune presiune pe lichiditate dacă fluxurile de numerar scad 1.
- Securitate informatică și datemediu
Un incident de securitate sau o încălcare a legislației privind datele personale ar putea afecta operațiunile și reputația companiei 1.
- Reglementare medicalăscăzut
Produsele medicale sunt supuse aprobărilor de tip FDA și altor autorități, iar modificările pot necesita noi autorizări sau retrageri de produse 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea de trimestru II se menține, ghidajul actualizat pentru 2026 ar putea fi atins, cu îmbunătățiri ale profitabilității susținute de sistemul de operare al companiei 3.
- Dacă segmentele de implanturi și aligneri își mențin ritmul, compania ar putea beneficia de cererea pe termen lung din piața dentară globală 1.
- Ponderea mare a consumabilelor și serviciilor poate oferi stabilitate chiar și într-un mediu economic mai dificil 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele și presiunea de preț din China se intensifică, marjele ar putea fi afectate mai mult decât estimează compania 1.
- Datoria existentă poate limita flexibilitatea financiară dacă vânzările încetinesc în mod susținut 1.
- Dependența de distribuitori și de piețele emergente poate face rezultatele mai volatile decât cele din piețele dezvoltate 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului actualizat pentru creșterea vânzărilor de bază și a EBITDA ajustat2026
- Evoluția tarifelor comerciale și impactul lor asupra costurilorQ3 2026
- Evoluția marjei EBITDA ajustate și a fluxului de numerar liberQ3 2026
- Stadiul programului de răscumpărare de acțiuni și a capacității rămasenext 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Envista Holdings Corporation dezvoltă, produce și comercializează echipamente și consumabile dentare, având peste 30 de mărci, printre care Nobel Biocare, Ormco, DEXIS și Kerr 1. Compania își desfășoară activitatea prin două segmente de raportare și deservește profesioniști din peste 130 de țări, prin propria organizație comercială și prin parteneri de distribuție 1. Aproximativ 85% din vânzările din 2025 au provenit din produse consumabile, servicii și piese de schimb, ceea ce conferă afacerii un caracter recurent 1.
Segmente
Specialty Products & Technologies
Segmentul include implanturi dentare, soluții regenerative și sisteme ortodontice, inclusiv alignerii Spark. În 2025 a generat 64% din vânzări, iar vânzările au crescut cu 8,4% față de anul precedent 1.
Equipment & Consumables
Segmentul acoperă imagistica dentară, scanerele intraorale, endodonția, materialele restaurative și produsele de prevenție a infecțiilor, mărci precum Kerr și Metrex. Reprezintă 36% din vânzările companiei și se bazează în principal pe canale de distribuție partenere 1.
Piața în context
Piața dentară globală este susținută de îmbătrânirea populației, de subutilizarea tratamentelor în piețele emergente, de digitalizarea cabinetelor și de creșterea organizațiilor de servicii dentare (DSO) 1. Vânzările pe piețe emergente au ajuns la aproximativ 586 de milioane USD în 2025, ceea ce arată ponderea acestor regiuni în creștere 1.
Tendințe
- Digitalizarea cabinetelor dentarevânt din spate
Adoptarea tehnologiilor digitale și conectarea echipamentelor cu software-ul DTX pot crește eficiența și volumul de tratamente, ceea ce ar putea susține cererea pentru segmentele de imagistică și implanturi 1.
- Politici tarifare și comercialevânt din față
Tarifele americane și măsurile de retorsiune ale altor țări au crescut costurile, iar compania a precizat că ar putea compensa doar parțial aceste efecte prin ajustări ale lanțului de aprovizionare și prețuri 1.
- Presiune pe prețuri în Chinavânt din față
Politica de achiziții centralizate în China a dus la reduceri semnificative de preț pentru consumabilele dentare, un factor care ar putea afecta marjele dacă presiunea continuă 1.
- Expansiunea ortodonției cu alignerimixt
Creșterea adoptării aligonerilor transparenți și a tratamentelor digitale extinde piața adresabilă a ortodonției, iar compania consideră că Spark va oferi oportunități de creștere 13.
Poziția concurențială
Compania afirmă că se află într-o piață foarte competitivă, în care producătorii mari cu portofolii diversificate de echipamente și consumabile pot câștiga avantaje față de concurenții mai mici 1. Presiunea concurențială este menționată explicit printre riscurile principale ale companiei 1.
- Dentsply SironaXRAY
Furnizor important de echipamente și consumabile dentare, cu o gamă comparabilă de produse în segmentele de imagistică și restaurare.
- Align TechnologyALGN
Lider în aligneri ortodontici transparenți, concurând direct cu sistemul Spark al companiei.
- Straumann
Producător de implanturi dentare cu prezență globală, activ în același segment de soluții implantare.
- Henry ScheinHSIC
Distribuitor mare de produse dentare, relevant pentru canalele de vânzare prin care compania ajunge la cabinete.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent19 aug. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Envista Holdings Corporation · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Envista Holdings Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Envista Holdings Corporation · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.