olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ridgetech, Inc. RDGT

Retail-Drug Stores and Proprietary Stores · SIC 5912 · Verticală: Alt comerț cu amănuntul (SIC 59xx)

0,75USD−4,36 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ridgetech este un distribuitor cu ridicata de produse farmaceutice și medicale din China, care a renunțat la afacerea cu farmacii cu amănuntul în februarie 2025 și s-a concentrat pe vânzările cu ridicata, offline și online, prin achiziția Allright. Compania a raportat pentru exercițiul fiscal 2026 o cifră de afaceri de 132.2 mn USD, dar cu o marjă brută foarte mică și pierderi operaționale, ceea ce face ca evoluția diviziei online să fie un punct de atenție.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ridgetech, Inc. (RDGT) costa 0,75 USD (−4,36 % într-o zi), cu capitalizare 99,3 mil USD, beta 0,78, interval pe 52 de săptămâni 0,71–760,50 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
99,3 mil USD
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -17,21 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-2.306,97 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,78
Volatilitate (1 an) 377 %
Interval 52 săpt.
0,71760,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,73 – 0,94
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 25,7 %
SMA 50 / 200
0,87 / 68,76
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−19,8 %−5,9 %−13,8 pp—
3 luni−5,6 %−4,6 %−0,9 pp—
6 luni−49,3 %+0,2 %−49,5 pp—
De la început de an−99,8 %+7,4 %−107,2 pp—
1 an−99,7 %+8,2 %−107,9 pp−25,6 %
3 ani−99,9 %+68,4 %−168,3 pp+1,7 %
5 ani−100,0 %+56,5 %−156,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,9 %
19 nov. 2025 → 05 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
08 nov. 2021 → 05 aug. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−87,4 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2020202120222023202420252026
Venituri117,3 mil133,1 mil164,4 mil120,2 mil124,0 mil120,0 mil132,2 mil
Venituri an/anindisponibil+13,5 %+23,5 %−26,9 %+3,2 %−3,2 %+10,2 %
Profit net-5,8 mil-8,1 mil-3,2 mil-21,1 mil-4,2 mil10,2 mil-1,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−112,3 %
EPS diluat-2,16-2,39-18,35-41,46-439,78275,87-17,21
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−106,2 %
netă %-5,0 %-6,1 %-1,9 %-17,6 %-3,4 %8,5 %-0,9 %
Flux de numerar liber-7,6 mil-189,1 mii-5,5 mil-3,4 mil-3,5 mil1,1 mil-1,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
17,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
40,8 mil USD
Active totale
69,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,31x
ROE
-3,6 %
ROA
-1,9 %
Marja FCF
-1,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
124,0 mil
2025
120,0 mil
2026
132,2 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
119,1 mil
2025
116,1 mil
2026
127,4 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Profit brut
2024
4,9 mil
2025
3,8 mil
2026
4,8 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Profit operațional
2024
596,1 mii
2025
-1,0 mil
2026
-1,9 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
790,4 mii
2025
1,1 mil
2026
363,7 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

EBITDA
2024
1,4 mil ≈
2025
101,9 mii ≈
2026
-1,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
-197,8 mii
2025
-92,8 mii
2026
67,1 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-827,1 mii
2025
-950,7 mii
2026
-1,3 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-41,4 mii
2025
503,5 mii
2026
-99,1 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Profit net
2024
-4,2 mil
2025
10,2 mil
2026
-1,3 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
-439,78
2025
275,87
2026
-17,21

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
9,6 mii
2025
37,0 mii
2026
72,7 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
2,3 mil
2025
12,8 mil
2026
17,9 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Creanțe
2024
6,0 mil
2025
27,8 mil
2026
32,5 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Stocuri
2024
9,1 mil
2025
9,8 mil
2026
8,3 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Active curente
2024
69,7 mil
2025
59,7 mil
2026
64,6 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
8,4 mii
2025
8,9 mii
2026
5,7 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Fond comercial
2024
—
2025
1,5 mil
2026
1,5 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
1,3 mil
2025
3,3 mil
2026
3,0 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Active totale
2024
95,1 mil
2025
64,5 mil
2026
69,0 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
30,6 mil
2025
19,7 mil
2026
22,8 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
277,0 mii
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 iul. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 28 iul. 2022verificat

Datorii curente
2024
74,4 mil
2025
34,4 mil
2026
27,9 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Datorii totale
2024
80,8 mil
2025
34,8 mil
2026
28,3 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
14,3 mil
2025
29,6 mil
2026
40,8 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
1,7 mil
2025
5,9 mil
2026
133,1 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-3,2 mil
2025
1,2 mil
2026
-1,4 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
330,7 mii
2025
155,4 mii
2026
449

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-3,5 mil ≈
2025
1,1 mil ≈
2026
-1,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-2,0 mil
2025
-18,1 mil
2026
-449

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
8,0 mil
2025
1,5 mil
2026
-29,7 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
3,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
-0,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-112,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-106,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-227,6 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
3,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
-1,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
-1,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-0,9 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-1,1 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
-3,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-1,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-4,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-27,8x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-1,4 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
449 USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
-1,4 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
83 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
26 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de plată (DPO)
61 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
48 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
99,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2.307,0 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,75 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 99,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
99,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-3,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
-0,9 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,2 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 31 iul. 2026
verificat 218

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Alt comerț cu amănuntul (SIC 59xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-0,9 %42 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,2 %27 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-27,8x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-1,4 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial27/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial42/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Ridgetech, Inc. (RDGT). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 132,2 mil USD în 2026; creștere an/an 10,2 %; marjă netă -0,9 %; ROE -3,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,3x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 3,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: -27,8x
  • Randament FCF: -1,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Alt comerț cu amănuntul (SIC 59xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 19,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,5x
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+73,6 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+55,9 %)
ROE
-3,6 %
mediana verticalei 10,0 %
sub mediană (−135,7 %)
Marja netă
-0,9 %
mediana verticalei 0,4 %
sub mediană (−345,2 %)
Marja EBIT
-1,4 %
mediana verticalei 0,4 %
sub mediană (−446,6 %)
Venituri an/an
10,2 %
mediana verticalei 6,7 %
peste mediană (+50,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMZNAmazon.com, Inc.2.813,7 mld21,027,4 %16,9 %+12,4 %+12 % / +78 %
CVSCVS HEALTH Corp104,1 mld9,514,4 %2,6 %+7,8 %+1 % / +20 %
ULTAUlta Beauty, Inc.27,8 mld23,746,1 %9,3 %+9,7 %+21 % / +53 %
CDWCdw Corp19,8 mld18,542,5 %4,5 %+6,8 %+10 % / −25 %
NSITInsight Enterprises, Inc.4,4 mld25,711,5 %2,0 %−5,2 %+76 % / +1 %
REALTheRealReal, Inc.1,6 mld——-1,4 %+15,4 %−10 % / +475 %
JMIAJumia Technologies AG1,3 mld—-108,9 %-32,6 %+12,8 %−60 % / +51 %
WINAWinmark Corporation956,0 mil24,0—45,1 %+5,9 %−35 % / −38 %
GCTGigacloud Technology Inc587,7 mil13,633,1 %10,9 %+11,1 %+70 % / +548 %
LITBLightInTheBox Holding Co., Ltd.581,7 mil67,0—3,7 %−12,1 %+40 % / −64 %
HNSTThe Honest Company, Inc.484,3 mil6,634,6 %23,5 %−1,9 %+65 % / +86 %
BNEDBarnes & Noble Education, Inc.434,7 mil19,68,3 %1,3 %+6,5 %+34 % / −89 %
BBWBuild-A-Bear Workshop Inc364,4 mil7,332,8 %10,0 %+6,7 %−44 % / +21 %
TMSTeamshares Inc349,9 mil—-6,7 %—indisponibil−54 % / indisponibil
NEGGNewegg Commerce, Inc.194,0 mil—-3,7 %-0,3 %+16,9 %−88 % / −63 %
TDUPThredUp Inc.192,6 mil—-39,2 %-6,9 %+19,5 %−81 % / −26 %
PLBYPlayboy, Inc.145,4 mil55,710,8 %1,3 %+4,1 %−35 % / +136 %
RDGTRidgetech, Inc.99,3 mil—-3,6 %-0,9 %+10,2 %−100 % / −100 %
BARKBark, Inc.74,5 mil—-30,8 %-6,9 %−18,5 %−42 % / −49 %
HEREHere Group Limited70,3 mil7,59,1 %10,6 %−76,9 %−71 % / −24 %
HOURHour Loop, Inc.53,3 mil36,721,8 %1,1 %+3,0 %−29 % / +2 %
GROVGrove Collaborative Holdings, Inc.44,8 mil——-4,1 %−14,6 %−23 % / −47 %
SPWHSportsman’s Warehouse Holdings, Inc.43,1 mil—-25,8 %-3,9 %+1,0 %−51 % / −77 %
LIVELIVE VENTURES Inc23,0 mil—-2,8 %-0,6 %−5,9 %−19 % / −70 %
GIFTGiftify, Inc.18,8 mil—-36,2 %-8,8 %−6,5 %−53 % / −87 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RDGT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (09 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026).

    Pe scurt

    Ridgetech este un distribuitor cu ridicata de produse farmaceutice și medicale din China, care a renunțat la afacerea cu farmacii cu amănuntul în februarie 2025 și s-a concentrat pe vânzările cu ridicata, offline și online, prin achiziția Allright. Compania a raportat pentru exercițiul fiscal 2026 o cifră de afaceri de 132.2 mn USD 1, dar cu o marjă brută foarte mică și pierderi operaționale, ceea ce face ca evoluția diviziei online să fie un punct de atenție 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o rețea largă de produse, cu mii de referințe și un număr mare de clienți mici, la care ajunge atât offline, cât și online 1.
    • Achiziția Allright a adus o platformă online consolidată și o acoperire geografică mai largă, cu echipă de vânzări și rețea de logistică proprie 1.
    • Renunțarea la farmaciile cu amănuntul a simplificat modelul de afaceri, concentrând compania pe distribuție cu ridicata 1.

    Puncte slabe

    • Marjele brute sunt extrem de mici, iar compania are puțină putere de negociere cu prețurile 1.
    • Compania a raportat pierderi operaționale în exercițiul fiscal 2026 și un control intern cu deficiențe semnificative 1.
    • Dependența de un client major și de un contract de aprovizionare cu o singură farmacie face veniturile vulnerabile la o eventuală ruptură a relației 1.

    Oportunități

    • Creșterea canalului online și integrarea Allright ar putea duce la o cotă mai mare din vânzări prin platforme naționale 1.
    • Dacă firma reușește să obțină statut de agent exclusiv pentru medicamente populare sau acces la spitale mari, ar putea îmbunătăți marjele 1.
    • Extinderea numărului de clienți mici, care apelează la compania pentru consultanță, ar putea crește fidelitatea și vânzările recurente 1.

    Amenințări

    • Concurența intensă din partea distribuitorilor mai mari, cu resurse financiare și logistice superioare, poate presa prețurile în jos 1.
    • Riscul de contrafacere a produselor farmaceutice și reglementările în schimbare pot afecta reputația și activitatea 1.
    • Transparența prețurilor online și dependența de platforme terțe pot limita creșterea și pot reduce marjele 1.

    Riscuri

    • Dependența de clienți cheieridicat

      Un număr mic de clienți generează o parte foarte mare din vânzări, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta grav rezultatele 1.

    • Încasarea creanțelor de la farmacia Jiuzhouridicat

      Compania ar putea avea dificultăți în recuperarea creanțelor de la farmacia Jiuzhou și de la clinicile asociate, după restructurare, ceea ce ar afecta semnificativ activitatea 1.

    • Marje mici și presiunea prețurilormediu

      Marjele reduse lasă puțin spațiu pentru erori, iar concurența poate forța noi reduceri de prețuri 1.

    • Dependența de platforme online terțemediu

      Vânzările online se bazează pe platforme externe, a căror capacitate sau funcționare poate limita creșterea 1.

    • Riscuri de reglementare în Chinamediu

      Schimbările de reglementare privind distribuția farmaceutică, comerțul online și protecția datelor pot crește costurile de conformare 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă segmentul online își menține ritmul de creștere și marjele se îmbunătățesc odată cu integrarea Allright, compania ar putea reveni la profitabilitate operațională 1.
    • Poziția de distribuitor cu o gamă foarte largă de produse și un număr mare de clienți mici poate oferi o bază stabilă de venituri 1.
    • Modelul simplificat, fără farmacii cu amănuntul, ar putea reduce costurile și ar putea face compania mai flexibilă 1.

    Ce ar strica teza

    • Marjele brute foarte mici și pierderile operaționale arată că afacerea nu a atins încă un nivel sustenabil de profitabilitate 1.
    • Concentrarea clienților și dependența de un contract cu o singură farmacie fac veniturile vulnerabile la o schimbare a relației 1.
    • Concurenții mai mari, cu resurse superioare, ar putea continua să comprime prețurile și să limiteze creșterea companiei 1.

    De urmărit

    • Evoluția marjei brute a platformei online și a vânzărilor Allrightnext 10-K
    • Stabilitatea relației cu farmacia Jiuzhou și încasarea creanțelor2027
    • Revenirea la profitabilitate operațională din activitatea cu ridicatanext 10-K
    • Remedierea deficiențelor de control intern raportate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (09 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026).

    Afacerea

    Ridgetech, Inc. (fostă China Jo-Jo Drugstores) este o societate holding înregistrată în Insulele Cayman, care desfășoară aproape toate operațiunile în China 1. După restructurarea din februarie 2025, compania și-a încetat activitatea de farmacie cu amănuntul și de cultivare a plantelor medicinale, iar activitatea de bază este distribuția cu ridicata de produse farmaceutice, medicamente OTC, suplimente, produse TCM și dispozitive medicale 1. Distribuția se face atât offline, către cumpărători locali, cât și online, prin platforme terțe și o platformă proprie 1.

    Achiziția companiei Ridgeline și a filialei sale Allright, finalizată la 28 februarie 2025, a extins capacitatea de vânzare online și acoperirea geografică, Allright fiind descrisă ca un distribuitor cu ridicata în creștere rapidă, cu o rețea de vânzări în provincia Zhejiang 1. Compania spune că prezența pe mai multe platforme îi oferă mai multe oportunități de distribuție la nivel național 1.

    Gradul de concentrare al clienților este ridicat: un singur client a reprezentat 53.7% din vânzările din operațiunile continue în exercițiul fiscal 2026, iar vânzările către farmacia Jiuzhou sunt guvernate de un contract de aprovizionare pe trei ani începând din februarie 2025 1.

    Segmente

    Platforma online

    Veniturile din platforma online au crescut la 14.3 mn USD în exercițiul fiscal 2026, întrucât au inclus douăsprezece luni din activitatea Allright, față de o singură lună în exercițiul precedent 1. Marja brută a fost de 5.6%, mai mică decât în anul anterior, companie explicând scăderea prin prețuri mai competitive 1.

    Piața în context

    Distribuția farmaceutică cu ridicata din China este competitivă și foarte fragmentată, cu operatori regionali și naționali 1. Compania afirmă că marjele sunt reduse deoarece nu are putere mare de negociere cu prețurile, iar concurenții au capacități logistice și resurse financiare mai mari 1. Vânzările online cresc în importanță, fiind un canal în expansiune rapidă pentru distribuția de medicamente 1.

    Cifra de afaceri totală a crescut cu 10.2% în exercițiul fiscal 2026, însă compania a rămas cu pierderi operaționale, iar pierderea netă din operațiunile continue a fost de 1.3 mn USD 1. Rezultatul depinde în mare măsură de dezvoltarea canalului online și de menținerea clienților mari 1.

    Tendințe

    • Creșterea vânzărilor onlinevânt din spate

      Canalul online este descris ca fiind în creștere rapidă, iar integrarea Allright a adus o contribuție semnificativă la cifra de afaceri 1. Dacă această creștere se susține, ar putea compensa presiunea asupra vânzărilor offline 1.

    • Presiunea asupra prețurilorvânt din față

      Transparența prețurilor online permite clienților să compare ușor ofertele, ceea ce a determinat compania să reducă prețurile pentru a rămâne competitivă și a condus la o marjă mai mică 1.

    • Dependența de un client majormixt

      Vânzările către un singur client reprezintă o parte foarte mare din cifra de afaceri, iar relația depinde de un contract de aprovizionare, ceea ce face veniturile sensibile la orice schimbare a acestui parteneriat 1.

    • Politica de credit și întârzieri la încasărimixt

      Compania a întâmpinat plăți întârziate din partea unor clienți offline și a decis să renunțe la unele vânzări pe credit, ceea ce a redus cifra de afaceri offline, dar a limitat riscul de creanțe 1.

    Poziția concurențială

    Concurența vine de la distribuitori regionali și naționali, printre care sunt menționate Zhengchen Pharmaceutical, Hangzhou Xiaoran Pharmaceutical, Fengwoda Pharmaceutical și Jiuzhoutong Pharmaceutical 1. Aceștia au, potrivit companiei, capacități logistice mai mari, mai multe resurse financiare și experiență mai relevantă în industrie 1.

    Ridgetech spune că unii concurenți au relații mai bune cu producătorii și pot oferi reduceri mai mari, iar compania nu poate întotdeauna să egaleze aceste prețuri în mod profitabil 1. Dacă presiunea prețurilor crește, compania ar putea fi nevoită să își revizuiască structura de prețuri 1.

    • Zhengchen Pharmaceutical Co., Ltd.

      distribuitor regional de produse farmaceutice cu ridicata, menționat de companie printre concurenții săi din China 1

    • Hangzhou Xiaoran Pharmaceutical Co., Ltd.

      distribuitor regional din aceeași zonă geografică, menționat printre concurenți 1

    • Fengwoda Pharmaceutical Co., Ltd.

      operator național de distribuție farmaceutică, menționat printre concurenți 1

    • Jiuzhoutong Pharmaceutical Co., Ltd.

      operator național de distribuție farmaceutică, menționat printre concurenți 1

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Ridgetech, Inc. · 31 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Ridgetech, Inc. (RDGT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw