olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Zone Frontier Inc. ZONE
Specialty Cleaning, Polishing and Sanitation Preparations · SIC 2842 · Verticală: Chimie și farmaceutice (SIC 284x)
Zone Frontier, fostul CleanCore Solutions, s-a reorientat în 2026 de la produse de curățenie cu ozon apos și de la o strategie de trezorerie în Dogecoin către construcția de infrastructură pentru centre de date destinate companiilor de inteligență artificială. Compania își propune să susțină peste un gigawatt de putere de calcul până în 2030, însă rămâne mică, pierde bani și raportează un audit cu îndoială semnificativă privind continuitatea activității, în timp ce cifra de afaceri anuală de 3,4 milioane USD provine încă aproape integral din curățenie.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Zone Frontier Inc. (ZONE) costa 3,76 USD (−24,50 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, beta 8,59, interval pe 52 de săptămâni 0,10–5,70 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 885,9 mii USD (−0,8 % an/an), profit net de -19,2 mil USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 61,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- -2,81 – 6,88
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 475,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,90 / 0,57
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,20 / 0,95
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2.814,7 % | −2,0 % | +2.816,7 pp | — |
| 3 luni | +1.128,8 % | −2,2 % | +1.130,9 pp | — |
| 6 luni | +1.019,0 % | +4,3 % | +1.014,8 pp | — |
| De la început de an | +1.346,2 % | +10,6 % | +1.335,6 pp | — |
| 1 an | +248,1 % | +10,5 % | +237,7 pp | +6,9 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | −12,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 364,9 mii | 257,3 mii | 557,9 mii | 892,8 mii | 904,7 mii | 1,1 mil | 543,7 mii | 885,9 mii |
| Costul vânzărilor | 179,4 mii | 195,3 mii | 246,8 mii | 464,9 mii | 368,2 mii | 341,5 mii | 963,0 mii | 444,4 mii |
| Profit brut | 185,5 mii | 62,0 mii | 311,1 mii | 427,8 mii | 536,5 mii | 727,4 mii | -419,3 mii | 441,5 mii |
| Profit operațional | -816,7 mii | -964,0 mii | -716,8 mii | -3,9 mil | -8,2 mil | -20,7 mil | -19,0 mil | -10,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 39,8 mii | 39,9 mii | 39,9 mii | 84,1 mii | 89,9 mii | 63,1 mii | 61,6 mii | 63,6 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,3 mii | 41,0 mii | 92,6 mii | 183,1 mii | 133,1 mii | -62,7 mii | -72,5 mii | -161,7 mii |
| Profit net | -856,1 mii | -1,0 mil | -809,4 mii | -4,1 mil | -13,4 mil | -104,4 mil | -37,3 mil | -19,2 mil |
| EPS diluat | -0,10 | -0,12 | -0,10 | — | -0,49 | -0,51 | -0,17 | — |
| Flux de numerar operațional | -799,8 mii | -862,6 mii ≈ | -571,9 mii ≈ | -103,5 mii | -3,8 mil | -3,4 mil ≈ | -7,6 mil ≈ | -3,3 mil |
| Investiții (capex) | 6,5 mii | 2,6 mii ≈ | 9,8 mii ≈ | 13,5 mii | 11,7 mii | 5,3 mii ≈ | 23,6 mii ≈ | -3,1 mii |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mil | 2,1 mil | 3,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +29,2 % | +64,3 % |
| Profit net | -2,3 mil | -6,7 mil | -174,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -142,2 % | -325,3 % | -5.112,7 % |
| Flux de numerar liber | -1,6 mil | -2,4 mil | -18,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 15,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 51,5 mil USD
- Active totale
- 52,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 21,24x
- ROE
- -657,5 %
- ROA
- -571,3 %
- Marja FCF
- -534,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mil | 2,1 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 809,2 mii | 1,1 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 795,8 mii | 986,5 mii | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,9 mil | -6,4 mil | -58,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 155,1 mii | 203,8 mii | 265,9 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| EBITDA | -1,8 mil ≈ | -6,2 mil ≈ | -57,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 335,0 mii | 356,1 mii | -140,4 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit net | -2,3 mil | -6,7 mil | -174,2 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,0 mil | 1,5 mil | 15,4 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 467,3 mii | 657,7 mii | 458,3 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Stocuri | 672,3 mii | 1,3 mil | 909,2 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Active curente | 3,2 mil | 3,8 mil | 18,7 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,6 mii | 32,5 mii | 53,8 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,2 mil | 2,2 mil | 0 | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,5 mil | 2,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Active totale | 7,5 mil | 8,5 mil | 52,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 176,1 mii | 909,3 mii | 466,3 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,5 mil | 2,8 mil | 880,8 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,7 mil | 7,0 mil | 994,8 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,7 mil † | 1,5 mil † | 51,5 mil † | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 1,5 mil
- 2025
- 2,0 mil
- 2026
- 0
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,5 mil | -2,3 mil | -18,2 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 10,4 mii | 32,4 mii | 37,6 mii | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,6 mil ≈ | -2,4 mil ≈ | -18,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -10,4 mii | -614,2 mii | -130,3 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,2 mil | 2,4 mil | 162,4 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -10,4 mii
- 2025
- -614,2 mii
- 2026
- -130,3 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -5.112,7 % | 4 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -413,1x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 21,2x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,9 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial4/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Zone Frontier Inc (ZONE). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,4 mil USD în 2026; creștere an/an 64,3 %; marjă netă -5 112,7 %; ROE -657,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 21,2x
Ce o infirmă
- Marja netă: -5 112,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -413,1x
- Randament FCF: -0,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Chimie și farmaceutice (SIC 284x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PGPROCTER & GAMBLE Co | 375,6 mld | 24,4 | 29,4 % | 18,2 % | +3,3 % | +9 % / +6 % |
| ECLEcolab Inc. | 85,5 mld | 41,5 | 20,7 % | 12,0 % | +2,2 % | +11 % / +59 % |
| CLColgate-Palmolive Company | 76,0 mld | 37,4 | 358,9 % | 9,6 % | +1,4 % | +19 % / +21 % |
| KVUEKenvue Inc. | 37,1 mld | 21,9 | 16,3 % | 10,9 % | −2,1 % | +34 % / +4 % |
| CHDChurch & Dwight Co., Inc. | 25,8 mld | 33,6 | 17,8 % | 12,4 % | +1,6 % | +28 % / +13 % |
| CLXThe Clorox Company | 12,0 mld | 15,9 | — | 11,2 % | +0,2 % | −8 % / −31 % |
| ELFe.l.f. Beauty, Inc. | 6,7 mld | 113,6 | 6,0 % | 3,4 % | +24,6 % | +49 % / −4 % |
| IPARInterparfums, Inc. | 4,0 mld | 23,6 | 19,6 % | 11,2 % | +2,5 % | +52 % / −1 % |
| COTYCoty Inc. | 3,1 mld | — | -18,5 % | -10,4 % | −1,5 % | +5 % / −70 % |
| ZONEZone Frontier Inc | 1,9 mld | — | -657,5 % | -5.112,7 % | +64,3 % | +248 % / indisponibil |
| SCLStepan Company | 1,6 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +7,0 % | +56 % / −14 % |
| EPCEdgewell Personal Care Company | 1,4 mld | — | -6,2 % | -4,2 % | −1,3 % | +66 % / −15 % |
| SLSNSolesence, Inc. | 64,6 mil | — | -15,1 % | -3,8 % | +18,6 % | −60 % / +22 % |
| BYAHPark Ha Biological Technology Co., Ltd. | 56,5 mil | — | -885,8 % | -965,0 % | +6,0 % | −98 % / indisponibil |
| AXILAxil Brands, Inc. | 38,2 mil | 16,7 | 23,3 % | 9,3 % | +17,5 % | +10 % / indisponibil |
| UGUnited-Guardian, Inc. | 31,5 mil | 12,8 | 21,4 % | 22,0 % | −13,4 % | +18 % / −16 % |
| WNWMeiwu Technology Company Limited | 30,8 mil | — | -34,2 % | -262,5 % | +4.368,0 % | −98 % / −100 % |
| CABRCaring Brands, Inc. | 9,3 mil | — | -3.889,1 % | -183.298,7 % | indisponibil | −13 % / indisponibil |
| BNKKBonk, Inc. | 9,3 mil | — | -332,4 % | -2.330,4 % | +201,6 % | −82 % / −99 % |
| YCBDcbdMD, Inc. | 4,5 mil | — | -40,3 % | -13,8 % | −1,5 % | −34 % / −93 % |
| ODDOddity Tech Ltd | — | 12,0 | 32,6 % | 13,7 % | +25,2 % | −50 % / −37 % |
| HLNHaleon plc | — | — | 10,2 % | 15,1 % | −1,8 % | −6 % / +8 % |
| ULUnilever PLC | — | — | 53,3 % | 18,7 % | −3,8 % | −2 % / +25 % |
| YSGYatsen Holding Limited | — | — | -2,7 % | -1,9 % | +32,2 % | −67 % / −49 % |
| ELEstee Lauder Companies Inc | — | 111,7 | 9,3 % | 2,4 % | +5,0 % | +19 % / −12 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZONE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 sept. 2026; de atunci au apărut 10-K/A (28 oct. 2026).
Pe scurt
Zone Frontier, fostul CleanCore Solutions, s-a reorientat în 2026 de la produse de curățenie cu ozon apos și de la o strategie de trezorerie în Dogecoin către construcția de infrastructură pentru centre de date destinate companiilor de inteligență artificială. Compania își propune să susțină peste un gigawatt de putere de calcul până în 2030, însă rămâne mică, pierde bani și raportează un audit cu îndoială semnificativă privind continuitatea activității, în timp ce cifra de afaceri anuală de 3,4 milioane USD provine încă aproape integral din curățenie 1.
SWOT
Puncte tari
- Un chiriaș ancoră contractat pentru proiectul din Minnesota reduce riscul speculativ al dezvoltării, iar compania a strâns capital public pentru a-și susține partea de capital 1.
- Strategia de locații bazată pe energie disponibilă în zone rurale și industriale poate accelera livrarea față de concurenții din hub-urile consacrate 1.
- Statutul de companie listată la NYSE American oferă acces la piețele publice de capital și la acțiuni folosibile ca monedă pentru achiziții viitoare 1.
Puncte slabe
- Compania are un istoric operațional foarte scurt, pierderi mari și un audit cu îndoială semnificativă privind continuitatea activității 1.
- Dependența de un singur client important pentru proiectele de centre de date și concentrarea veniturilor din curățenie pe câțiva clienți sunt vulnerabilități clare 1.
- Compania va avea nevoie de finanțare suplimentară prin acțiuni sau datorie, ceea ce poate dilua acționarii existenți 1.
Oportunități
- Dacă proiectele din Texas și Minnesota sunt livrate la timp, ele ar putea genera venituri recurente pe termen lung din închirieri de spațiu și putere 1.
- Extinderea către mai multe locații și către alți chiriași ar putea diversifica baza de clienți și de dezvoltatori 1.
- Vânzarea afacerii de curățenie ar putea elibera capital pentru strategia de infrastructură, dacă tranzacția se finalizează 1.
Amenințări
- Întârzierile în livrarea echipamentelor, a energiei sau a permiselor ar putea amâna veniturile din proiectele de centre de date 1.
- Intrarea a numeroși concurenți și presiunea din partea operatorilor consacrați pot reduce atractivitatea locațiilor și a contractelor 1.
- Schimbările de reglementare și de politică comercială pot afecta costurile și cererea 1.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Auditorul a exprimat îndoieli semnificative privind capacitatea companiei de a funcționa ca activitate continuă, iar resursele actuale ar putea fi insuficiente pentru următoarele douăsprezece luni 1.
- Dependența de un singur chiriașridicat
Întregul campus din Minnesota este închiriat unui singur client, iar neplata acestuia ar afecta grav veniturile și capacitatea de plată a datoriilor 1.
- Finanțare și diluaremediu
Dacă finanțarea nu este obținută pe condiții acceptabile, compania ar putea fi nevoită să reducă cheltuielile, iar noile acțiuni ar dilua acționarii 1.
- Întârzieri în construcție și livraremediu
Dependența de câțiva furnizori de echipamente și de forță de muncă poate întârzia livrarea, iar costurile pot crește 1.
- Întreruperi de energie și securitate ciberneticămediu
Centrele de date sunt vulnerabile la întreruperi de energie, dezastre și atacuri informatice, iar planul de recuperare nu este formalizat 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele se livrează la termen, compania ar putea trece de la o cifră de afaceri mică la venituri de infrastructură pe termen lung, susținute de contracte multianuale cu chiriași de top 1.
- Un chiriaș ancoră și angajamentul de capital public reduc parțial riscul speculativ al primului proiect, ceea ce ar putea atrage și alți chiriași 1.
- Accesul la piețele publice de capital ar putea permite finanțarea următoarelor locații fără a depinde exclusiv de creditori 1.
Ce ar strica teza
- Compania are pierderi mari, un audit cu îndoială semnificativă și resurse care ar putea fi insuficiente pentru un an, ceea ce face necesară finanțare suplimentară 1.
- Dependența de un singur client pentru proiectul principal înseamnă că o problemă cu acel client ar afecta direct tot segmentul nou 1.
- Piața centrelor de date este dominată de operatori mari și bine finanțați, iar un nou intrat cu istoric scurt ar putea avea dificultăți în a câștiga contracte 1.
De urmărit
- Livrarea primei faze a campusului din Minnesota și începutul veniturilor din chirieQ1 2027
- Progresul proiectului din vestul Texasului și obținerea energiei pentru prima fază2028
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 sept. 2026; de atunci au apărut 10-K/A (28 oct. 2026).
Afacerea
Compania și-a anunțat la 8 iunie 2026 noua direcție, condusă de un nou director executiv, și intenția de a se retrage din afacerea cu produse de curățenie și din strategia de trezorerie în Dogecoin 1. Principalul proiect este un campus în Minnesota, cu un contract de închiriere pe zece ani cu Cerebras Systems, care ar putea genera venituri în primul trimestru din 2027 1. Un al doilea proiect, în vestul Texasului, cu partenerul HST Technologies, Inc., este planificat să furnizeze o primă fază de 200 de megawați până în 2029 1.
Segmente
Infrastructură critică pentru IA
Segmentul vizează construcția de centre de date pe terenuri cu energie disponibilă în zone rurale și industriale din Texas și Minnesota. Până la 30 iunie 2026 nu generase venituri, iar contractul cu Cerebras pentru campusul din Minnesota reprezintă principala sursă de venit anticipată 1.
Produse de curățenie CleanCore
Acesta a generat toate veniturile companiei în anul fiscal 2026, din vânzarea de produse cu ozon apos nanobule, prin distribuitori și direct către clienți. Compania intenționează să vândă afacerea, dar nu avea un contract obligatoriu cu un cumpărător la 28 septembrie 2026 1.
Piața în context
Cererea pentru capacitate de calcul și energie legată de inteligența artificială crește rapid, iar companiile de date își caută terenuri cu putere disponibilă. Cifra de afaceri a companiei este însă mică, iar cererea pentru produsele sale de curățenie a rămas incertă, potrivit propriei descrieri a pieței 1.
Tendințe
- Cerere mare pentru centre de date AIvânt din spate
Companiile de inteligență artificială caută intens putere și spațiu, ceea ce ar putea favoriza proiecte rapide pe terenuri cu energie existentă, ca cel din Minnesota 1.
- Concurență în creștere în construcția de centre de datevânt din față
Noi concurenți intră pe piață, iar operatorii de minerit Bitcoin își transformă capacitatea energetică în centre pentru IA, ceea ce ar putea încetini obținerea de noi locații 1.
- Volatilitatea criptomonedelorvânt din față
Valoarea Dogecoin a produs pierderi mari din reevaluare, ceea ce a determinat compania să iasă din strategia de trezorerie 1.
- Politici comerciale și tarifemixt
Tarifele americane și retorsiunile comerciale pot afecta costurile echipamentelor și ale cleanerilor importați, deși furnizorii proiectelor de centre de date sunt declarați domestici 1.
Poziția concurențială
În infrastructura pentru IA concurează mulți operatori de date bine capitalizați și noi intrați, iar miniere de Bitcoin reconvertite. În curățenie, piața este foarte competitivă, cu companii mari și mici, multe cu brand și scară superioare 1.
- Operatori consacrați de centre de date
Companii mari și bine capitalizate care construiesc deja capacitate de calcul pentru IA, citate în raportul anual drept concurență 1.
- Operatori de minerit Bitcoin reconvertiți
Companii care își transformă amprenta energetică în centre de date pentru IA, un concurent direct pentru terenuri și clienți 1.
- Companii de curățenie și sanitizare
Firme mari și mici din industria curățeniei, unele cu scară, brand și cote de piață mai mari decât ale companiei 1.
- Furnizori de tehnologii alternative de curățare
Producători noi de produse ecologice de curățare, care pot reacționa mai rapid la schimbările pieței 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Item 3.03 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport anual (amendament)28 oct. 2026
- Raport curent14 oct. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 sept. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport anual28 sept. 2026
- Raport curent11 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent20 aug. 2026Alte evenimente
- Raport curent19 aug. 2026Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iul. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Zone Frontier Inc. · 28 sept. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Zone Frontier Inc. · 13 nov. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.