olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Amphenol Corporation APH
Electronic Connectors · SIC 3678 · Verticală: Echipamente electronice și electrice (SIC 367x)
Amphenol produce conectori, senzori și sisteme de interconectare pentru centre de date, industrie, auto, aerospațial și comunicații, cu aproximativ 170 000 de angajați. Contează acum pentru că cererea de interconectare pentru infrastructura AI a împins vânzările din al doilea trimestru din 2026 la 8,8 mld USD, iar achiziția CommScope CCS a schimbat dimensiunea firmei.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Amphenol Corporation (APH) costa 79,01 USD (−6,15 % într-o zi), cu capitalizare 195,1 mld USD, P/E 23,7 pe un EPS diluat de 3,34 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,11 %, beta 1,48, interval pe 52 de săptămâni 59,58–88,62 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 10,2 mld USD (+65,1 % an/an), profit net de 2,0 mld USD (+63,3 % an/an), EPS diluat 0,79 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 73,04 – 88,25
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 18,9 %
- SMA 50 / 200
- 81,56 / 75,49
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,65 / -0,89
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,5 % | −1,1 % | −8,4 pp | — |
| 3 luni | −8,3 % | −0,5 % | −7,8 pp | — |
| 6 luni | +14,1 % | +4,4 % | +9,7 pp | — |
| De la început de an | +16,9 % | +12,3 % | +4,6 pp | — |
| 1 an | +15,6 % | +13,5 % | +2,1 pp | +35,9 % |
| 3 ani | +272,8 % | +76,4 % | +196,4 pp | +124,2 % |
| 5 ani | +288,1 % | +63,7 % | +224,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,3 mld | 4,8 mld | 5,7 mld | 6,2 mld | 6,4 mld | 7,6 mld | 8,8 mld | 10,2 mld |
| Costul vânzărilor | 2,8 mld | 3,2 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,8 mld | 5,2 mld | 6,2 mld |
| Profit brut | 1,5 mld | 1,6 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 3,5 mld | 4,0 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 515,0 mil | 575,2 mil | 622,5 mil | 657,0 mil | 691,0 mil | 851,5 mil | 939,9 mil | 979,9 mil |
| Profit operațional | 953,7 mil | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 3,0 mld |
| Amortizare și depreciere | 143,8 mil | 236,3 mil | 209,4 mil | 227,7 mil | 249,0 mil | 485,8 mil | 341,4 mil | 347,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 66,9 mil | 76,5 mil | 80,9 mil | 80,7 mil | 129,7 mil | 207,9 mil | 213,7 mil | 212,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 910,3 mil | 962,9 mil | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 2,4 mld | 2,8 mld |
| Impozit pe profit | 158,3 mil | 218,7 mil | 247,3 mil | 385,8 mil | 443,6 mil | 702,4 mil | 604,3 mil | 774,5 mil |
| Profit net | 746,2 mil | 737,8 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 933,0 mil | 1,8 mld | 2,0 mld |
| EPS diluat | 0,59 ≈ | 0,58 | 0,86 | 0,49 | — | 0,72 | 1,37 | 0,79 |
| Flux de numerar operațional | 847,1 mil | 764,9 mil | 1,4 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | 1,7 mld | 1,1 mld | 1,6 mld ≈ | 2,1 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 199,8 mil | 188,6 mil | 297,1 mil ≈ | 257,2 mil ≈ | 253,7 mil | 291,6 mil | 355,5 mil ≈ | 457,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 198,9 mil | 199,5 mil | 199,6 mil | 201,2 mil | 201,9 mil | 306,7 mil | 307,4 mil | 308,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 168,9 mil | 180,9 mil | 160,1 mil ≈ | 152,9 mil ≈ | 171,3 mil | 178,0 mil | 208,0 mil ≈ | 244,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 98 din propriul istoric de 40 trimestre (min 2,6, mediană 5,6, max 24,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,2 mld | 8,2 mld | 8,6 mld | 10,9 mld | 12,6 mld | 12,6 mld | 15,2 mld | 23,1 mld |
| Venituri an/an | +17,0 % | +0,3 % | +4,5 % | +26,5 % | +16,1 % | −0,5 % | +21,3 % | +51,7 % |
| Profit net | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,4 mld | 4,3 mld |
| Profit net an/an | +85,2 % | −4,1 % | +4,2 % | +32,2 % | +19,6 % | +1,4 % | +25,7 % | +76,2 % |
| EPS diluat | 3,85 | 1,88 | 1,96 | 2,54 | 1,53 | 1,55 | 1,92 | 3,34 |
| EPS diluat an/an | +86,9 % | −51,2 % | +4,3 % | +29,6 % | −39,8 % | +1,3 % | +23,9 % | +74,0 % |
| netă % | 14,7 % | 14,0 % | 14,0 % | 14,6 % | 15,1 % | 15,4 % | 15,9 % | 18,5 % |
| Flux de numerar liber | 802,1 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | 4,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 11,1 mld USD
- Datorie financiară
- 937,2 mil USD
- Datorie netă
- -10,2 mld USD
- Capitaluri proprii
- 13,5 mld USD
- Active totale
- 36,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,07x
- Lichiditate curentă
- 2,98x
- ROE
- 36,6 %
- ROA
- 14,8 %
- Marja FCF
- 19,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,6 mld | 10,9 mld | 12,6 mld | 12,6 mld | 15,2 mld | 23,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 5,9 mld | 7,5 mld | 8,6 mld | 8,5 mld | 10,1 mld | 14,6 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,7 mld | 3,4 mld | 4,0 mld | 4,1 mld | 5,1 mld | 8,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 260,7 mil | 317,7 mil | 323,6 mil | 342,2 mil | 453,0 mil | 647,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,6 mld | 2,1 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 3,2 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 308,1 mil | 395,6 mil | 392,9 mil | 406,4 mil | 572,5 mil | 922,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 1,9 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | 6,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 115,4 mil | 115,5 mil | 128,4 mil | 139,5 mil | 217,0 mil | 367,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mld | 2,0 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 3,0 mld | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 313,3 mil | 409,1 mil | 550,6 mil | 509,3 mil | 570,3 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,4 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,96 | 2,54 | 1,53 | 1,55 | 1,92 | 3,34 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 615,0 mil | 625,5 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,52 | 0,64 | 0,41 | 0,43 | 0,55 | 0,75 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 1,2 mld
- 2024
- 1,3 mld
- 2025
- 1,3 mld
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 3,3 mld | 11,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 2,0 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 3,3 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active curente | 5,5 mld | 6,0 mld | 6,5 mld | 6,8 mld | 9,7 mld | 20,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 5,0 mld | 6,4 mld | 6,4 mld | 7,1 mld | 8,2 mld | 10,6 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 397,5 mil | 756,9 mil | 734,1 mil | 834,8 mil | 1,2 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active totale | 12,3 mld | 14,7 mld | 15,3 mld | 16,5 mld | 21,4 mld | 36,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 230,3 mil | 4,0 mil | 2,7 mil | 353,8 mil | 401,7 mil | 937,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | 4,1 mld | 6,8 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 6,9 mld | 8,3 mld | 8,2 mld | 8,1 mld | 11,6 mld | 22,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,5 mld | 6,4 mld | 7,1 mld | 8,4 mld | 9,8 mld | 13,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
- 2023
- 834,8 mil
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 2,2 mld
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,6 mld | 1,5 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 5,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 276,8 mil | 360,4 mil | 383,8 mil | 372,8 mil | 665,4 mil | 996,6 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,3 mld ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 4,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -333,5 mil | -1,9 mld | -731,1 mil | -1,4 mld | -2,6 mld | -5,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -516,6 mil | -145,2 mil | -1,2 mld | -1,0 mld | 1,7 mld | 7,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 297,6 mil | 346,7 mil | 477,4 mil | 500,6 mil | 595,1 mil | 802,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 641,3 mil | 661,7 mil | 730,5 mil | 585,1 mil | 689,3 mil | 665,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 58 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 195,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie69
- Creștere89
- Calitate38
- Randamente50
- Evaluare48
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 39,24 – 144,03 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)39,24 – 59,15 (Mijloc 47,01)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 5,7 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/Venit56,91 – 144,03 (Mijloc 70,14)16 firme folosite · multiplul median 5,1x · quartile 4,1x – 10,7xADI, AMAT, CLS, FLEX, FSLR, HUBB, INTC, JBL, MCHP, MRVL, MTSI, NXPI, ON, Q, TXN, VRT
- Colegi: EV/EBITDA52,87 – 111,40 (Mijloc 75,60)9 firme folosite · multiplul median 17,3x · quartile 12,0x – 25,7xAMAT, CLS, FSLR, HUBB, JBL, MCHP, NXPI, ON, VRT
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 58/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 38,8 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 27,7 % | 61 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 15,5 % | 62 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 22,3 % | 89 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 51,7 % | 89 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,3x | 70 (față de colegi) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 67 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 5,8x | 44 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 2,6 % | 53 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,0 % | 50 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie69/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere89/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate38/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente50/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare48/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
AMPHENOL CORPORATION (APH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 23,1 mld USD în 2025; creștere an/an 51,7 %; marjă netă 18,0 %; ROE 40,0 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.
Intervalul de valoare estimat este 52,87–111,40 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 70,14 USD, prețul de 79,01 USD lasă un potențial de -11,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -12,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 22,3 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 51,7 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,3x
Ce o infirmă
- Marja brută: 38,8 %
Față de mediana verticalei
Echipamente electronice și electrice (SIC 367x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 19 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 11,3 mld și 720,8 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 113 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| INTCIntel Corporation | 309,7 mld | — | -10,9 % | -20,1 % | −0,5 % | +44 % / +30 % |
| AMATApplied Materials Inc | 293,2 mld | 31,9 | 41,1 % | 30,1 % | +4,4 % | +46 % / +147 % |
| TXNTexas Instruments Inc | 284,6 mld | 40,4 | 39,7 % | 34,3 % | +13,0 % | +85 % / +104 % |
| ADIAnalog Devices Inc | 196,8 mld | 48,2 | 12,2 % | 29,8 % | +16,9 % | +53 % / +122 % |
| APHAmphenol Corporation | 195,1 mld | 32,9 | 40,0 % | 18,0 % | +51,7 % | +16 % / +273 % |
| MRVLMarvell Technology, Inc | 140,1 mld | 52,8 | 16,5 % | 27,9 % | +42,1 % | +79 % / +187 % |
| VRTVertiv Holdings Co | 79,1 mld | 38,4 | 46,6 % | 16,0 % | +27,7 % | +14 % / +371 % |
| NXPINXP Semiconductors N.V. | 66,8 mld | 20,8 | 29,2 % | 23,4 % | −2,7 % | +36 % / +30 % |
| MPWRMonolithic Power Systems, Inc. | 61,5 mld | 69,5 | 25,1 % | 23,9 % | +26,4 % | +36 % / +130 % |
| MCHPMicrochip Technology Incorporated | 40,9 mld | 104,2 | 7,2 % | 9,3 % | +7,1 % | +41 % / −10 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 39,0 mld | 89,0 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +42 % / indisponibil |
| CLSCelestica Inc. | 29,8 mld | 22,4 | 30,2 % | 6,8 % | +28,5 % | −31 % / +777 % |
| FLEXFlex Ltd. | 28,5 mld | 27,9 | 19,1 % | 3,4 % | +8,1 % | +31 % / +303 % |
| ONOn Semiconductor Corp | 27,7 mld | 41,4 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +42 % / −0 % |
| JBLJabil Inc | 26,6 mld | 26,5 | 66,7 % | 2,9 % | +20,6 % | +23 % / +124 % |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 25,7 mld | 48,7 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −23 % / +662 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 24,8 mld | 42,0 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +46 % / indisponibil |
| HUBBHubbell Inc | 23,2 mld | 25,7 | 23,3 % | 13,8 % | +3,8 % | +2 % / +46 % |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 20,9 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −29 % / +23 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 17,8 mld | 74,6 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +33 % / +178 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru APH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 51,63 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 90,86 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 136,29 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 61,24 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 120,16 Randament total 55 % · Pe an 16 % | 196,26 Randament total 152 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 72,64 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 158,92 Randament total 107 % · Pe an 16 % | 282,62 Randament total 266 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 30,04
- Marja netă± 21,03
- Creșterea anuală a veniturilor± 15,68
- Diluare anuală± 1,77
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (31 iul. 2026).
Pe scurt
Amphenol produce conectori, senzori și sisteme de interconectare pentru centre de date, industrie, auto, aerospațial și comunicații, cu aproximativ 170 000 de angajați 1. Contează acum pentru că cererea de interconectare pentru infrastructura AI a împins vânzările din al doilea trimestru din 2026 la 8,8 mld USD, iar achiziția CommScope CCS a schimbat dimensiunea firmei 2.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Amenințări
- O încetinire a investițiilor în centre de date ar lovi segmentul cel mai profitabil.
- Integrarea celei mai mari achiziții poate aduce costuri neprevăzute.
- Tarifele și schimbările de politică comercială.
Riscuri
- Concentrare pe cererea AIridicat
O parte mare a creșterii vine din centre de date; o pauză în investiții ar apărea rapid în vânzări.
- Integrarea achiziției CommScope CCSridicat
Preț de aproximativ 10,5 mld USD; execuția slabă ar putea eroda randamentul 1.
- Datoriemediu
Datoria totală de 18,8 mld USD, față de 5,4 mld USD numerar, crește costul dobânzilor 2.
- Tarifemediu
Beneficiul de 80 mil. USD din al doilea trimestru nu e recurent, iar regimul tarifar poate reveni la costuri 2.
- Ciclul auto și industrialmediu
Segmente ciclice care pot încetini.
- Așteptări ridicatescăzut
Creșterea mare din 2026 ridică așteptările pentru trimestrele următoare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
Ce ar strica teza
- Cererea AI încetinește și vânzările din Q3 ratează intervalul de 9,3-9,4 mld USD 2.
- Integrarea costă mai mult decât s-a estimat.
- Fără beneficiul tarifar, marja scade sub nivelul din al doilea trimestru.
De urmărit
- Rezultatele din Q3 2026 față de prognoza de 9,3-9,4 mld USDoctombrie 2026
- Raportul comenzi/vânzăritrimestrial
- Contribuția CommScope CCS față de cei 4,6 mld USD așteptați2026
- Reducerea datoriei din fluxul de numerar liberprimul semestru din 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (31 iul. 2026).
Afacerea
Amphenol vinde componente care transmit semnal și energie: conectori, cabluri, senzori și antene, în mii de aplicații. Vânzările din 2025 au fost de 23,1 mld USD, în creștere cu 52% (38% organic) 1.
Firma crește prin achiziții repetate și prin conducere descentralizată. În ianuarie 2026 a închis cea mai mare achiziție a sa, cu un preț de aproximativ 10,5 mld USD, afacerea Connectivity and Cable Solutions a CommScope 1.
Segmente
Communications Solutions
Vânzări de 5,4 mld USD în al doilea trimestru, în creștere cu 85% în USD și cu marjă de 33,6% 2. Include interconectarea pentru centre de date și AI.
Harsh Environment Solutions
Vânzări de 1,9 mld USD, în creștere cu 28% și marjă de 30,1% 2. Acoperă militar, aerospațial, auto și industrial.
Interconnect and Sensor Systems
Vânzări de 1,5 mld USD, în creștere cu 17% și marjă de 21,0% 2. Include senzori și interconectare pentru vehicule, industrie și sănătate.
Piața în context
Piața conectorilor e fragmentată și ciclică, dar cererea pentru servere AI, rețele de mare viteză și alimentare cu energie a crescut accelerat.
Comenzile din 2026 în al doilea trimestru au fost de 10,7 mld USD, cu un raport comenzi/vânzări de 1,23, deci portofoliul crește mai repede decât vânzările 2. Pentru Q3 conducerea prognozează vânzări între 9,3 și 9,4 mld USD 2.
Tendințe
- Interconectare pentru centre de date AIvânt din spate
Creșterea organică din al doilea trimestru a fost de 30%, trasă de segmentul Communications Solutions 2.
- Integrarea CommScope CCSmixt
Conducerea se așteaptă la vânzări de 4,6 mld USD din această afacere în 2026 și la o contribuție de 0,30 USD pe acțiune 2. Integrarea aduce și datorie.
- Tarifemixt
Trimestrul a inclus un beneficiu net de 80 mil. USD din recuperarea tarifelor IEEPA; fără el, marja ar fi fost de aproape 29% 2. Beneficiul nu e recurent.
- Ciclul auto și industrialmixt
Segmentele Harsh Environment și Interconnect and Sensor Systems depind de cereri mai ciclice, deși cresc 2.
Poziția concurențială
Amphenol concurează cu mari producători de conectori și interconectare, dar și cu firme specializate pe fibră și cabluri. Avantajele sunt lărgimea gamei, costurile și integrarea achizițiilor; limita este expunerea la câțiva clienți mari din AI.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Amphenol Tests Key Level, Nears Pivot Amid Strong AI Datacom SalesYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Dear Amphenol Stock Fans, Mark Your Calendars for September 2Yahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
- A Closer Look at Amphenol (APH): Pioneers in Connectors and CablesYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent04 sept. 2026Alte evenimente
- Raport curent06 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 mai 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K 2025 · SEC / Amphenol · 11 feb. 2026
- [2] Amphenol Reports Record Second Quarter 2026 Results · SEC / Amphenol (8-K ex. 99.1) · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.