olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

CarGurus, Inc. CARG

Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

36,52USD+8,14 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

CarGurus este o platformă automotive multinațională care leagă cumpărătorii și vânzătorii de mașini de dealeri, cu venituri din abonamente, publicitate și parteneriate de finanțare. Pentru anul 2025 a raportat venituri de 907,0 milioane USD, iar compania a încheiat retragerea din activitatea CarOffer și raportează acum un singur segment.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CarGurus, Inc. (CARG) costa 36,52 USD (+8,14 % într-o zi), cu P/E 19,8 pe un EPS diluat de 1,84 USD în ultimele 12 luni, beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 26,96–39,03 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 251,0 mil USD (+13,1 % an/an), profit net de 49,2 mil USD (+120,2 % an/an), EPS diluat 0,54 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
19,8
EPS diluat TTM 1,84 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,04 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,00
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
26,9639,03

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,1
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
27,58 – 35,09
peste banda superioară · %B 1,19 · lățimea benzii 24,0 %
SMA 50 / 200
32,22 / 32,87
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,71 / 0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+24,4 %−1,1 %+25,5 pp—
3 luni+0,3 %−0,5 %+0,8 pp—
6 luni−2,4 %+4,4 %−6,8 pp—
De la început de an−4,8 %+12,3 %−17,1 pp—
1 an+7,5 %+13,5 %−6,1 pp−24,8 %
3 ani+95,6 %+76,4 %+19,2 pp−26,9 %
5 ani−0,0 %+63,7 %−63,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,9 %
23 dec. 2025 → 12 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−75,4 %
28 feb. 2022 → 07 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
251,0 mil USD
+13,1 % an/an
Profit net
49,2 mil USD
+120,2 % an/an
EPS diluat
0,54
+145,5 % an/an
netă / operațională
19,6 % / 25,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri204,6 mil210,2 mil212,2 mil222,0 mil231,7 mil241,1 mil243,6 mil251,0 mil
Costul vânzărilor25,1 mil14,2 mil14,3 mil15,7 mil16,9 mil18,5 mil18,9 mil19,9 mil
Profit brut179,5 mil196,1 mil197,9 mil206,3 mil214,7 mil222,6 mil224,6 mil231,1 mil
Cercetare și dezvoltare36,4 mil30,5 mil35,0 mil33,7 mil36,3 mil31,3 mil37,7 mil38,1 mil
Profit operațional27,4 mil197,0 mil50,7 mil60,5 mil54,7 mil119,2 mil40,1 mil63,0 mil
Amortizare și depreciere2,3 mil7,0 mil6,6 mil3,7 mil4,7 mil7,8 mil7,2 mil3,7 mil
Profit înainte de impozit30,1 mil199,1 mil53,5 mil63,1 mil56,6 mil120,3 mil41,1 mil63,5 mil
Impozit pe profit7,5 mil45,4 mil11,4 mil14,1 mil11,9 mil29,7 mil8,9 mil14,3 mil
Profit net22,5 mil45,9 mil39,0 mil22,3 mil44,7 mil49,8 mil32,2 mil49,2 mil
EPS diluat0,210,430,370,220,450,510,340,54
Flux de numerar operațional56,2 mil ≈75,7 mil67,9 mil73,1 mil ≈71,2 mil ≈83,1 mil69,8 mil94,6 mil ≈
Investiții (capex)10,3 mil ≈10,2 mil2,2 mil1,6 mil ≈1,4 mil ≈1,2 mil391,0 mii562,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni3,7 mil ≈0182,8 mil1,8 mil ≈110,3 mil ≈57,0 mil174,4 mil27,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 3 din propriul istoric de 30 trimestre (min 18,5, mediană 58,8, max 295,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri454,1 mil588,9 mil551,5 mil951,4 mil1,7 mld698,4 mil798,0 mil907,0 mil
Venituri an/an+43,3 %+29,7 %−6,4 %+72,5 %+74,0 %—+14,3 %+13,7 %
Profit net65,2 mil42,1 mil77,6 mil109,2 mil84,4 mil36,9 mil21,0 mil155,9 mil
Profit net an/an+393,7 %−35,3 %+84,0 %+40,9 %−22,8 %—−43,2 %+643,4 %
EPS diluat0,570,370,680,000,620,190,201,55
EPS diluat an/an+375,0 %−35,1 %+83,8 %−100,0 %indisponibil—+5,3 %+675,0 %
netă %14,4 %7,2 %14,1 %11,5 %5,1 %5,3 %2,6 %17,2 %
Flux de numerar liber45,8 mil58,9 mil153,8 mil90,6 mil250,2 mil100,0 mil180,3 mil288,9 mil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
190,5 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-190,5 mil USD
Capitaluri proprii
374,2 mil USD
Active totale
661,9 mil USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
2,81x
ROE
34,0 %
ROA
21,0 %
Marja FCF
31,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
698,4 mil
2024
798,0 mil
2025
907,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
61,8 mil
2024
70,3 mil
2025
65,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
636,6 mil
2024
727,7 mil
2025
841,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
136,8 mil
2024
139,0 mil
2025
138,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
120,3 mil
2024
157,1 mil
2025
244,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
48,5 mil
2024
25,4 mil
2025
28,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
168,8 mil ≈
2024
182,5 mil ≈
2025
272,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
139,1 mil
2024
168,4 mil
2025
252,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
46,7 mil
2024
39,6 mil
2025
56,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
36,9 mil
2024
21,0 mil
2025
155,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,19
2024
0,20
2025
1,55

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
114,2 mil
2024
106,3 mil
2025
100,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
291,4 mil
2024
304,2 mil
2025
190,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
40,0 mil
2024
38,3 mil
2025
41,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
331,0 mii
2024
338,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 20 feb. 2025verificat

Active curente
2023
391,2 mil
2024
391,2 mil
2025
282,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
83,4 mil
2024
124,4 mil
2025
133,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
157,9 mil
2024
26,6 mil
2025
28,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
23,1 mil
2024
4,0 mil
2025
3,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
918,9 mil
2024
824,5 mil
2025
661,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
47,9 mil
2024
21,8 mil
2025
29,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
115,2 mil
2024
93,1 mil
2025
100,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
302,1 mil
2024
282,8 mil
2025
287,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
616,9 mil †
2024
541,7 mil †
2025
374,2 mil †

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
124,5 mil
2024
255,5 mil
2025
295,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
24,6 mil
2024
75,2 mil
2025
6,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
100,0 mil ≈
2024
180,3 mil ≈
2025
288,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-61,6 mil
2024
-73,0 mil
2025
-29,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-253,6 mil
2024
-168,6 mil
2025
-383,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
208,5 mil
2024
146,2 mil
2025
351,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-18,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
55,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
643,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
22,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
15,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
675,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
35,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
17,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
60,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
92,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
31,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
32,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
50,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
27,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
123,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
62,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-122,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
318,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
3,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
315,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
179,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
106,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
16 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
169 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
19,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

36,52 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
19,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
50,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1414derivat 104

Scorul pe grupe

66 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate92,3 %100 (pe interval fix)16 %
Marja EBIT · Calitate28,6 %89 (față de colegi)13 %
Marja FCF · Calitate32,6 %100 (pe interval fix)13 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-18,2 %0 (pe interval fix)26 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere13,7 %69 (față de colegi)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,4x62 (față de colegi)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x62 (pe interval fix)10 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie62/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere23/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate97/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CarGurus, Inc. (CARG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 907,0 mil USD în 2025; creștere an/an 13,7 %; marjă netă 18,2 %; ROE 50,3 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 92,3 %
  • Marja EBIT: 28,6 %
  • Marja FCF: 32,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -18,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,8x
mediana verticalei 21,6x
sub mediană (−8,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,5x
P/S
—
mediana verticalei 1,2x
P/B
—
mediana verticalei 2,3x
ROE
50,3 %
mediana verticalei 11,4 %
peste mediană (+339,6 %)
Marja netă
18,2 %
mediana verticalei 4,4 %
peste mediană (+312,5 %)
Marja EBIT
28,6 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+512,1 %)
Venituri an/an
13,7 %
mediana verticalei 7,9 %
peste mediană (+72,6 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,4x
mediana verticalei -0,2x
sub mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ADPAutomatic Data Processing, Inc.119,8 mld27,777,0 %20,1 %+6,7 %+19 % / +32 %
WDAYWorkday, Inc.44,4 mld40,916,0 %12,3 %+13,1 %−6 % / −25 %
VRSKVerisk Analytics, Inc.25,9 mld30,1—29,3 %+6,6 %−12 % / −18 %
FIRYFiry Inc.4,3 mld—-63,0 %-60,2 %+12,5 %+107 % / +94 %
FAFirst Advantage Corp3,9 mld160,51,9 %1,5 %+83,0 %+62 % / +45 %
FIVNFive9, Inc.2,7 mld52,77,9 %4,9 %+10,3 %+86 % / −52 %
RAMPLiveRamp Holdings, Inc.2,3 mld15,816,2 %18,7 %+9,0 %+41 % / +39 %
INFQInfleqtion, Inc.1,9 mld—-70,8 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
INODInnodata Inc1,5 mld32,837,7 %14,7 %+47,6 %−25 % / +541 %
CLVTClarivate PLC1,4 mld—-8,2 %-15,1 %−4,0 %−44 % / −73 %
UPWKUpwork Inc.1,3 mld12,916,3 %13,5 %+2,4 %−48 % / −27 %
LZLegalZoom.com, Inc.1,1 mld56,012,1 %2,6 %+10,9 %−26 % / −40 %
PLTKPlaytika Holding Corp.808,6 mil——-9,9 %+8,1 %−48 % / −76 %
NRDSNerdWallet, Inc.754,4 mil13,318,2 %7,6 %+21,7 %−21 % / +1 %
NXTTNext Technology Holding Inc.736,5 mil—-59,4 %-2.356,0 %+545,3 %−99 % / −100 %
CARSCars.com Inc.682,5 mil22,47,4 %4,7 %+0,6 %+10 % / −32 %
IBEXIBEX Limited593,6 mil14,330,4 %7,2 %+15,4 %+27 % / +152 %
OOMAOoma, Inc.524,7 mil49,811,7 %3,6 %+6,5 %+69 % / +64 %
GRVYGravity Co., Ltd.475,7 mil0,016,5 %17,0 %−31,0 %+19 % / −6 %
EGHT8x8, Inc.326,4 mil55,53,5 %0,6 %+2,9 %+16 % / −27 %
TCXTucows Inc140,3 mil——-21,2 %+7,7 %−42 % / −41 %
TRAKRepositrak, Inc.132,7 mil18,714,9 %32,5 %+3,0 %−46 % / −29 %
BIRDSmartbird, Inc.92,1 mil—-164,0 %-72,8 %−19,7 %−68 % / −91 %
VERIVeritone, Inc.56,7 mil—-517,7 %-117,5 %−0,5 %−87 % / −73 %
GMHSGamehaus Holdings Inc.51,4 mil8,511,8 %4,1 %−11,3 %−35 % / −93 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CARG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

CarGurus este o platformă automotive multinațională care leagă cumpărătorii și vânzătorii de mașini de dealeri, cu venituri din abonamente, publicitate și parteneriate de finanțare. Pentru anul 2025 a raportat venituri de 907,0 milioane USD, iar compania a încheiat retragerea din activitatea CarOffer și raportează acum un singur segment.13

SWOT

Puncte tari

  • Platforma are un trafic mare și o selecție de stoc care atrag consumatori și dealeri, iar marja brută rămâne ridicată.
  • Compania generează fluxuri de numerar operaționale solide și a redus substanțial numărul de acțiuni în circulație prin răscumpărări.
  • Volumul mare de date proprii permite dezvoltarea de instrumente predictive pentru dealeri.

Puncte slabe

  • Majoritatea contractelor cu dealerii sunt pe termen lunar, fără obligații de menținere a relației dincolo de perioada angajată.
  • Compania s-a bazat pe un segment de tranzacții care a fost abandonat, ceea ce a generat cheltuieli de retragere și depreciere.
  • Dependența de trafic din motoarele de căutare poate face traficul vulnerabil la schimbările algoritmilor.

Oportunități

  • Produsele bazate pe AI, precum Discover și Guru, ar putea aprofunda angajamentul consumatorilor și al dealerilor.
  • Extinderea în Marea Britanie și Canada și creșterea numărului de dealeri plătitori din afara SUA pot susține veniturile.
  • Instrumentele de prețuri și de sursare a stocului ar putea crește valoarea abonamentelor pentru dealeri.

Amenințări

  • Închiderile și consolidările de dealeri ar putea reduce cererea pentru produsele companiei.
  • Reglementările privind inteligența artificială și confidențialitatea datelor ar putea limita modul de colectare și utilizare a datelor.
  • Presiunea concurențială din partea platformelor consacrate și a vânzărilor directe ale producătorilor ar putea afecta prețurile.

Riscuri

  • Dependența de dealeriridicat

    Un număr semnificativ de dealeri care ar înceta abonamentele ar afecta direct veniturile și rezultatele financiare.

  • Dependența de motoarele de căutaremediu

    Scăderea vizibilității în rezultatele de căutare ar putea reduce traficul și afecta activitatea.

  • Inovație și adoptaremediu

    Dacă produsele noi nu vor fi adoptate pe scară largă, investițiile în AI ar putea să nu genereze venituri.

  • Confidențialitate și datemediu

    Restricțiile legale privind cookie-uri și urmărirea utilizatorilor pot limita colectarea datelor și pot genera litigii.

  • Sezonalitate și volatilitatescăzut

    Rezultatele trimestriale pot fluctua, iar costurile de marketing și de achiziție pot varia de la o perioadă la alta.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea veniturilor rămâne în zona ghidajului pentru anul 2026, compania ar putea demonstra că modelul de abonamente și produsele bazate pe date susțin o creștere durabilă.
  • Răscumpărările semnificative de acțiuni și fluxurile de numerar operaționale ridicate ar putea sprijini valoarea acționarilor pe termen lung.
  • Extinderea internațională și inițiativele AI ar putea adânci angajamentul utilizatorilor și întări poziția competitivă.

Ce ar strica teza

  • Dacă un număr mai mare de dealeri din SUA ar închide sau s-ar consolida, cererea pentru abonamente ar putea scădea.
  • Dependența de trafic din motoarele de căutare și de un model de abonamente lunare ar putea face veniturile mai greu de prevăzut.
  • Costurile investițiilor în AI și retragerea din segmentul de tranzacții arată că unele inițiative pot să nu aducă rezultate imediate.

De urmărit

  • Ghidajul de venituri și de EBITDA ajustat pentru trimestrul treiQ3 2026
  • Evoluția numărului de dealeri plătitori din SUA și din afara SUAQ3 2026
  • Rezultatele adoptării produselor AI, precum Guru și Discover2026
  • Ritmul răscumpărărilor de acțiuni și utilizarea fluxului de numerarurmătorul 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

CarGurus își definește activitatea ca o platformă de marketplace cu două fețe, care conectează consumatorii cu o rețea extinsă de dealeri și oferă dealerilor produse software bazate pe date. Veniturile provin din taxele de abonament ale dealerilor, din publicitatea producătorilor auto și a altor brand-uri și din parteneriatele cu companii de finanțare.1

Segmente

Marketplace consumatori

Platforma pentru consumatori acoperă cercetarea, compararea și cumpărarea de mașini noi și second-hand, cu instrumente precum CG Discover, evaluarea Deal Rating și Digital Deal, dar și Dealership Mode în show-room-ul dealerului.1

Soluții pentru dealeri

Produsele pentru dealeri sunt grupate în patru piloni: inventar, marketing, conversie și date, incluzând Sell My Car, PriceVantage, Listings, Highlight și Dealer Dashboard, toate orientate spre rentabilitatea stocului și a vânzărilor.1

Operațiuni internaționale

Activitățile din Marea Britanie și Canada includ marketplace-uri pentru dealeri și platforma PistonHeads, iar numărul de dealeri plătitori din afara SUA a crescut constant în ultimii ani.13

Piața în context

Piața acoperită de CarGurus este cea a vânzării de mașini online, în care compania se compară cu platforme consacrate din SUA. Compania susține că este cel mai vizitat site de cumpărare auto din SUA, cu cea mai mare selecție de stoc, iar traficul său lunar mediu a atins 41,418 mii utilizatori unici în trimestrul patru 2025.1

Creșterea veniturilor depinde de numărul de dealeri plătitori și de venitul mediu trimestrial per dealer, care au crescut în ultimul an, dar pot fi afectate de închiderile și consolidările dealerilor.13

Tendințe

  • Creșterea paginilor internaționalevânt din spate

    Dealerii plătitori și veniturile per dealer din regiunile internaționale au crescut în ultimul an, sugerând că extinderea în afara SUA poate susține creșterea.

  • Răspunsul la presiunea de prețmixt

    Retragerea din CarOffer arată că modelul de tranzacții a fost mai puțin eficient într-un mediu de prețuri volatil, ceea ce sugerează o orientare către analiză și date.

Poziția concurențială

CarGurus se compară direct cu platforme auto din SUA, inclusiv Autotrader.com, Cars.com, TrueCar.com și CARFAX.com, pe care compania le folosește ca grup de referință în afirmațiile despre trafic și selecție.1

Concurența vine și din partea producătorilor auto care dezvoltă vânzări direct către consumatori, precum și din alte platforme de publicitate și date, ceea ce poate reduce numărul de dealeri independenți.1

  • Autotrader.com

    Platformă de anunțuri auto din SUA, menționată ca punct de comparație pentru trafic și selecție.

  • Cars.com

    Marketplace auto din SUA inclus în grupul de referință privind traficul online.

  • TrueCar.com

    Platformă auto din SUA, comparată cu CarGurus în materialele companiei.

  • CARFAX.com

    Serviciu de istoric al vehiculelor cu liste proprii, inclus în comparațiile de trafic.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CarGurus, Inc. · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / CarGurus, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CarGurus, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.