olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Core Laboratories Inc. CLB

Oil & Gas Field Services, NEC · SIC 1389 · Verticală: Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389)

9,65USD−1,23 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Core Laboratories Inc. (CLB) este un furnizor global de servicii de analiză a rezervoarelor și de îmbunătățire a producției pentru industria petrolieră și de gaze, cu peste 70 de birouri și aproximativ 3.300 de angajați. În trimestrul al doilea din 2026 a raportat un venit de 124,6 milioane USD, însă activitatea din Orientul Mijlociu și perturbările din transportul maritim de țiței au afectat segmentul Reservoir Description.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Core Laboratories Inc. (CLB) costa 9,65 USD (−1,23 % într-o zi), cu capitalizare 442,2 mil USD, P/E 28,6 pe un EPS diluat de 0,34 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,41 %, beta 1,34, interval pe 52 de săptămâni 9,40–19,67 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 132,1 mil USD (−1,8 % an/an), profit net de 5,4 mil USD (−61,8 % an/an), EPS diluat 0,12 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
442,2 mil USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
28,6
EPS diluat TTM 0,34 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,50 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,41 %
DPS 12 luni 0,04
Beta (2 ani)
1,34
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
9,4019,67

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
9,49 – 10,64
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 11,5 %
SMA 50 / 200
10,85 / 13,73
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,17 / -0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−8,2 %−1,1 %−7,1 pp—
3 luni−11,9 %−0,5 %−11,4 pp—
6 luni−29,4 %+4,4 %−33,8 pp—
De la început de an−39,8 %+12,3 %−52,1 pp—
1 an−39,0 %+13,5 %−52,6 pp+10,9 %
3 ani−54,3 %+76,4 %−130,7 pp−29,5 %
5 ani−65,2 %+63,7 %−128,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−52,2 %
27 ian. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,2 %
08 mar. 2022 → 22 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−19,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
132,1 mil USD
−1,8 % an/an
Profit net
5,4 mil USD
−61,8 % an/an
EPS diluat
0,12
−60,0 % an/an
netă / operațională
4,1 % / 9,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri129,2 mil123,6 mil130,2 mil134,5 mil138,3 mil121,8 mil124,6 mil132,1 mil
Costul vânzărilor106,2 mil99,5 mil103,7 mil104,9 mil109,5 mil102,1 mil101,4 mil105,1 mil
Profit operațional14,2 mil4,4 mil15,3 mil20,9 mil15,8 mil1,9 mil9,2 mil12,1 mil
Amortizare și depreciere3,7 mil3,7 mil3,7 mil3,6 mil3,7 mil3,8 mil3,8 mil3,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile2,6 mil2,6 mil2,7 mil2,7 mil2,6 mil2,9 mil2,8 mil2,8 mil
Profit înainte de impozit11,5 mil1,8 mil12,6 mil18,3 mil13,2 mil-1,0 mil6,3 mil9,3 mil
Impozit pe profit4,1 mil1,7 mil1,9 mil3,8 mil8,1 mil-251,0 mii507,0 mii3,8 mil
Profit net7,4 mil-154,0 mii10,6 mil14,2 mil4,9 mil-789,0 mii6,0 mil5,4 mil
EPS diluat0,16 ≈0,000,220,300,11 ≈-0,020,130,12
Flux de numerar operațional20,6 mil6,7 mil13,9 mil ≈8,5 mil ≈7,9 mil4,0 mil7,8 mil ≈5,0 mil ≈
Investiții (capex)3,2 mil2,8 mil3,5 mil ≈2,0 mil ≈2,9 mil3,4 mil4,7 mil ≈3,2 mil ≈
Dividende plătite469,0 mii469,0 mii469,0 mii ≈465,0 mii ≈466,0 mii460,0 mii460,0 mii ≈459,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni4,9 mil2,0 mil2,7 mil ≈5,0 mil ≈2,7 mil4,0 mil2,7 mil ≈1,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 73 din propriul istoric de 15 trimestre (min 18,3, mediană 26,0, max 43,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituri470,3 mil489,7 mil509,8 mil523,8 mil526,5 mil
Venituri an/anindisponibil+4,1 %+4,1 %+2,8 %+0,5 %
Profit net19,7 mil19,5 mil36,7 mil31,4 mil29,7 mil
Profit net an/anindisponibil−1,4 %+88,5 %−14,4 %−5,5 %
EPS diluat0,420,420,770,660,63
EPS diluat an/anindisponibil0,0 %+83,3 %−14,3 %−4,5 %
netă %4,2 %4,0 %7,2 %6,0 %5,6 %
Flux de numerar liber23,0 mil14,7 mil14,2 mil44,5 mil25,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
22,7 mil USD
Datorie financiară
110,3 mil USD
Datorie netă
87,6 mil USD
Capitaluri proprii
272,2 mil USD
Active totale
584,0 mil USD
Datorie / capitaluri
0,41x
Lichiditate curentă
2,02x
ROE
11,3 %
ROA
5,1 %
Marja FCF
4,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
509,8 mil
2024
523,8 mil
2025
526,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
400,0 mil
2024
420,5 mil
2025
417,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
109,8 mil ≈
2024
103,3 mil ≈
2025
108,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Profit operațional
2023
54,6 mil
2024
58,6 mil
2025
56,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
15,8 mil
2024
15,0 mil
2025
14,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
70,4 mil ≈
2024
73,5 mil ≈
2025
71,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
13,4 mil
2024
12,4 mil
2025
10,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
41,2 mil
2024
46,2 mil
2025
45,9 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
4,2 mil
2024
14,0 mil
2025
15,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit net
2023
36,7 mil
2024
31,4 mil
2025
29,7 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,77
2024
0,66
2025
0,63

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
47,5 mil
2024
47,7 mil
2025
47,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,04
2024
0,04
2025
0,04

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
15,1 mil
2024
19,2 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
109,4 mil
2024
111,8 mil
2025
113,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
71,7 mil
2024
59,4 mil
2025
54,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Active curente
2023
223,1 mil
2024
221,3 mil
2025
214,7 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
99,6 mil
2024
97,1 mil
2025
99,4 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
99,4 mil
2024
99,4 mil
2025
105,8 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
6,9 mil
2024
6,4 mil
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Active totale
2023
586,4 mil
2024
585,1 mil
2025
584,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
33,5 mil
2024
34,5 mil
2025
37,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
163,1 mil
2024
126,1 mil
2025
110,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
88,1 mil
2024
102,4 mil
2025
106,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
224,4 mil
2024
252,3 mil
2025
272,2 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
24,8 mil
2024
56,4 mil
2025
37,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
10,6 mil
2024
11,9 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
14,2 mil ≈
2024
44,5 mil ≈
2025
25,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-6,7 mil
2024
-6,4 mil
2025
-2,2 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-18,4 mil
2024
-46,0 mil
2025
-31,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,9 mil
2024
1,9 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,2 mil
2024
5,3 mil
2025
12,4 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
2,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-5,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
15,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-4,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
14,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-42,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
19,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
10,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
91,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
1,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
24,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
14,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
10,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
66,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
45,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
80 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
52 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
34 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
98 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
442,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
533,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
28,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
28,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
9,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
13,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
42,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 48 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

9,65 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 442,2 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
442,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
28,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
9,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 715derivat 54

Scorul pe grupe

  • Evaluare24
  • Randamente64
  • Calitate61
  • Bilanț și datorie52
  • Creștere58

Interval de valoare estimat

Jos
3,60
USD pe acțiune
Mijloc
7,20
USD pe acțiune
Sus
7,77
USD pe acțiune
Preț: 9,65 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -25,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -34,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,33 – 9,24 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)3,33 – 6,91 (Mijloc 4,65)
    WACC 8,1 % · FCFF de pornire 16,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 28,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA3,60 – 9,24 (Mijloc 7,26)
    8 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 4,8x – 9,5x
    ACDC, HAL, HOS, KLXE, NESR, OII, PUMP, WTTR
  • Colegi: P/E4,66 – 7,77 (Mijloc 7,20)
    9 firme folosite · multiplul median 21,3x · quartile 13,8x – 23,0x
    HAL, HOS, NESR, NGS, OII, RNGR, SLB, TUSK, WTTR
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,53 – 0,71 (Mijloc 0,60)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 48/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,0 %67 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate3,0 %61 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate66,6 %52 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,4 %20 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere14,5 %96 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,7x45 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,5x31 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare28,6x18 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare9,9x25 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare2,3 %29 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,8 %40 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente17,8 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie52/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere58/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente64/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare24/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

CORE LABORATORIES INC. (CLB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 526,5 mil USD în 2025; creștere an/an 0,5 %; marjă netă 3,0 %; ROE 5,7 %; datorie netă/EBITDA 1,7x.

Intervalul de valoare estimat este 3,60–7,77 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,20 USD, prețul de 9,65 USD lasă un potențial de -25,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -34,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR EPS 3 ani: 14,5 %
  • Lichiditatea curentă: 2,2x
  • Rata de distribuire (FCF): 17,8 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 2,4 %
  • P/E (TTM): 28,6x
  • EV/EBITDA: 9,9x
  • Randament FCF: 2,3 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Față de mediana verticalei

Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
28,6x
mediana verticalei 21,6x
peste mediană (+32,3 %)
EV/EBITDA
9,9x
mediana verticalei 7,9x
peste mediană (+25,9 %)
P/S
0,9x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+20,8 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+29,8 %)
ROE
5,7 %
mediana verticalei 3,5 %
peste mediană (+63,7 %)
Marja netă
3,0 %
mediana verticalei 2,4 %
peste mediană (+25,2 %)
Marja EBIT
7,5 %
mediana verticalei 3,4 %
peste mediană (+120,6 %)
Venituri an/an
0,5 %
mediana verticalei -2,2 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
1,7x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+27,2 %)
Randament dividend
0,4 %
mediana verticalei 1,6 %
sub mediană (−74,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SLBSlb Limited76,1 mld25,112,0 %8,4 %−1,6 %+42 % / −1 %
HALHalliburton Company27,3 mld13,818,8 %8,9 %−3,3 %+26 % / −11 %
OIIOceaneering International Inc3,6 mld11,031,1 %11,4 %+4,6 %+49 % / +76 %
NESRNational Energy Services Reunited Corp.2,2 mld23,29,4 %5,8 %+1,7 %+54 % / indisponibil
RESRpc, Inc.1,3 mld—-3,0 %-1,8 %+15,0 %+11 % / −19 %
HOSHornbeck Offshore Services, Inc.904,9 mil23,02,5 %3,0 %−4,9 %−8 % / −34 %
PUMPProPetro Holding Corp.788,8 mil—0,2 %0,2 %−12,1 %−33 % / −30 %
ACDCProFrac Holding Corp.723,0 mil—-57,4 %-22,8 %−11,4 %+12 % / −51 %
WTTRSelect Water Solutions, Inc.681,6 mil21,33,5 %2,2 %−3,1 %+67 % / +127 %
CLBCore Laboratories Inc.442,2 mil28,65,7 %3,0 %+0,5 %−39 % / −54 %
NGSNatural Gas Services Group, Inc.373,4 mil18,07,3 %10,8 %+9,9 %−7 % / +89 %
TUSKMammoth Energy Services, Inc.145,3 mil10,35,3 %17,1 %−2,9 %+64 % / −32 %
NINENine Energy Service, Inc.101,3 mil—-214,6 %-9,1 %+1,4 %indisponibil / indisponibil
KLXEKLX Energy Services Holdings, Inc.21,5 mil——-9,7 %−10,2 %−39 % / −89 %
RCONRecon Technology, Ltd8,9 mil—-5,9 %-27,0 %+75,0 %−100 % / −100 %
WBIWaterBridge Infrastructure LLC—434,00,5 %0,5 %+66,2 %+14 % / indisponibil
NOANorth American Construction Group Ltd.——8,0 %2,6 %+10,2 %−20 % / −45 %
LBRTLiberty Energy Inc.—54,22,0 %0,9 %−7,2 %−26 % / −34 %
RNGRRanger Energy Services, Inc.—21,65,1 %2,6 %−4,2 %+0 % / +39 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CLB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
5,62
Randament total -41 % · Pe an -41 %
9,94
Randament total 3 % · Pe an 3 %
14,99
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
5,23
Randament total -45 % · Pe an -18 %
10,43
Randament total 9 % · Pe an 3 %
17,30
Randament total 81 % · Pe an 22 %
5 ani
4,87
Randament total -48 % · Pe an -12 %
10,95
Randament total 16 % · Pe an 3 %
19,98
Randament total 110 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,61
  • Marja netă± 1,83
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,53
  • Diluare anuală± 0,15

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Core Laboratories Inc. (CLB) este un furnizor global de servicii de analiză a rezervoarelor și de îmbunătățire a producției pentru industria petrolieră și de gaze, cu peste 70 de birouri și aproximativ 3.300 de angajați 1. În trimestrul al doilea din 2026 a raportat un venit de 124,6 milioane USD, însă activitatea din Orientul Mijlociu și perturbările din transportul maritim de țiței au afectat segmentul Reservoir Description 3.

SWOT

Puncte tari

  • Tehnologii patentate, o bază de date proprietară extinsă și o rețea globală de birouri și laboratoare oferă un avantaj de diferențiere 1.
  • Modelul de business ușor în active și disciplina în utilizarea capitalului susțin fluxul de numerar liber 3.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt sensibile la ciclurile industriei petroliere și la nivelul cheltuielilor de capital ale clienților 1.
  • Marjele au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, mai ales în segmentul Reservoir Description, din cauza perturbărilor regionale 3.
  • Structura de costuri relativ fixă înseamnă că scăderile de venit se traduc rapid în scăderi ale profitului operațional 1.

Oportunități

  • Creșterea activității proiectelor internaționale și offshore în Africa, Asia-Pacific și America de Sud ar putea sprijini segmentul Reservoir Description 3.
  • Aprobările de reglementare din Emiratele Arabe Unite pentru tehnologii de diagnostic ar putea deschide noi oportunități de servicii în regiune 3.
  • Proiectele de captare și stocare a carbonului și de tranziție energetică ar putea extinde baza de clienți dincolo de petrol și gaze 12.

Amenințări

  • Escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu și perturbările din Strâmtoarea Hormuz ar putea reduce activitatea în regiune și cererea pentru analizele de țiței 23.
  • Sancțiunile în continuă schimbare legate de Rusia și Ucraina complică operațiunile și cresc riscul de erori de conformitate 1.
  • Un eventual surplus de ofertă din partea OPEC+ ar putea duce la prețuri mai mici ale petrolului și la reducerea cheltuielilor clienților 1.

Riscuri

  • Dependența de ciclul industriei petroliereridicat

    Cererea pentru serviciile companiei depinde de cheltuielile de capital ale clienților, care scad când prețurile petrolului și gazelor sunt volatile sau mici 1.

  • Expunerea la conflictele din Orientul Mijlociuridicat

    Laboratoarele din regiune pot fi afectate direct de atacuri, de închiderea spațiului aerian și de perturbările transportului, ceea ce poate reduce veniturile și costurile de operare 12.

  • Sancțiuni internaționale complexemediu

    Regimurile de sancțiuni impuse de SUA, UE și Regatul Unit se modifică rapid și se aplică diferit între jurisdicții, ceea ce crește riscul de încălcări neintenționate 1.

  • Gestionarea stocului și previziunea cereriimediu

    Dacă estimările cererii clienților sunt greșite, compania poate ajunge să dețină stocuri excedentare sau să piardă oportunități de vânzare, ceea ce afectează marjele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă activitatea din SUA continuă să se redreseze, segmentul Production Enhancement ar putea susține creșterea veniturilor, așa cum sugerează creșterea secvențială din trimestrul al doilea din 2026 3.
  • Tehnologiile patentate și baza de date proprietară pot menține diferențierea companiei și un ROIC competitiv, care compania îl urmărește ca indicator principal 13.
  • Dacă proiectele de captare a carbonului și de exploatare offshore se extind, compania ar putea beneficia de o bază de clienți mai diversificată 12.

Ce ar strica teza

  • Dacă perturbările din Orientul Mijlociu persistă, veniturile din segmentul Reservoir Description ar putea rămâne sub nivelul anterior, iar marjele ar putea scădea în continuare 3.
  • Structura de costuri relativ fixă înseamnă că o scădere a activității ar putea reduce rapid profitul operațional 1.
  • Dacă sancțiunile legate de Rusia se extind, operațiunile din regiune ar putea deveni mai costisitoare sau mai greu de susținut 13.

De urmărit

  • Evoluția activității din Orientul Mijlociu și a transportului de țiței prin Strâmtoarea HormuzQ3 2026
  • Rezultatele segmentului Reservoir Description și marjele operaționaleQ3 2026
  • Evoluția nivelului datoriei nete și a raportului de îndatorareQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Compania, înființată în 1936 și înregistrată în Delaware, oferă servicii și produse proprietare și patentate pentru descrierea rezervoarelor și creșterea recuperării de petrol și gaze, în principal prin relații cu marile companii petroliere naționale și independente 1. Activitatea sa are două componente complementare: analiza probelor de rocă și fluide și servicii pentru proiecte de captare și stocare a carbonului 1. Compania susține că își menține un model de business ușor în active, orientat spre randament pe capitalul investit 3.

Serviciile au reprezentat 76% din venituri în exercițiul financiar 2025, iar vânzările de produse, în principal echipamente de perforare fabricate în patru unități, au reprezentat restul 1. Core Lab susține că inovațiile sale digitale, baza de date RAPID și tehnologiile de analiză bazate pe inteligență artificială ajută clienții să își reducă costurile operaționale 1. Compania urmărește și creșterea fluxului de numerar liber și reducerea datoriei nete 3.

Strategia declarată combină dezvoltarea de tehnologii proprietare, extinderea serviciilor prin rețeaua globală de birouri și achiziția de tehnologii complementare 1. Compania a anunțat un dividend trimestrial de 0,01 USD pe acțiune pentru al treilea trimestru din 2026 3.

Piața în context

Proiectele internaționale și offshore mari sunt descrise ca mai puțin sensibile la volatilitatea scurtă a prețurilor țițeiului, în timp ce proiectele onshore din SUA reacționează mai rapid 12. Compania anticipează că proiectele mari vor continua să fie executate, cu excepția cazului în care sunt afectate direct de conflicte 2.

Tendințe

  • Conflictul din Orientul Mijlociuvânt din față

    Atacurile și închiderea spațiului aerian din regiune au întrerupt activitatea clienților și testele de laborator legate de transportul de țiței, iar compania a menționat încetinirea activității pentru segmentul Reservoir Description 13. Dacă situația se stabilizează, activitatea din regiune ar putea reveni treptat, conform așteptărilor companiei 3.

  • Redresarea activității onshore din SUAvânt din spate

    Compania observă o îmbunătățire modestă a activității de completare în SUA și creșteri ale vânzărilor de produse în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce ar putea susține trimestrul următor dacă tendința continuă 23.

  • Sancțiunile legate de Rusiavânt din față

    Sancțiunile extinse ale SUA, UE și Regatului Unit restricționează servicii de analiză și inginerie către Rusia și complică operațiunile companiei, ceea ce crește costurile de conformitate 13.

  • Captarea și stocarea carbonului și tranziția energeticămixt

    Cererea pentru studii de rezervoare legate de captarea și stocarea CO2, stocarea gazelor și extracția litiului crește, iar companiile petroliere investesc în astfel de proiecte 12. Această direcție ar putea diversifica veniturile pe termen lung, deși contribuția sa actuală nu este detaliată în sursele disponibile 2.

Poziția concurențială

Sursele analizate nu identifică explicit concurenții companiei, dar compania își descrie piața ca fiind dominată de furnizori de servicii pentru industria petrolieră, iar o comparație a rentabilității o face cu companiile din grupul său de referință Bloomberg 3. Avantajele declarate sunt tehnologiile patentate, baza de date proprietară și rețeaua globală de laboratoare 1.

Compania compară rentabilitatea capitalului investit cu cea a companiilor de servicii petroliere din grupul său de referință, indicator intern considerat corelat cu randamentul total pentru acționari 3. Din acest motiv, performanța relativă în ROIC ar putea fi un criteriu important pentru evaluarea poziției sale.

  • Companiile din grupul de referință Bloomberg pentru servicii petroliere

    Companiile sunt menționate generic în raportul trimestrial, fără nume, și nu pot fi identificate exact din sursele furnizate 3.

  • Furnizorii de servicii de fracturare și completare

    Compania precizează că nu este o companie de fracturare hidraulică, dar oferă servicii pentru operatorii care optimizează astfel de proiecte, deci există concurență indirectă 1.

  • Laboratoarele de analiză a țițeiului din rețele regionale

    Sursele menționează rețeaua internațională de laboratoare de analiză a țițeiului, fără a numi concurenți directi 3.

  • Furnizorii de echipamente de perforare

    Sursele descriu piața de sisteme de perforare ca fiind competitivă, fără identificarea companiilor concurente 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Core Laboratories Inc. · 23 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Core Laboratories Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Core Laboratories Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.