olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
KLX Energy Services Holdings, Inc. KLXE
Oil & Gas Field Services, NEC · SIC 1389 · Verticală: Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389)
KLX Energy Services furnizează servicii petroliere diversificate, de la forare direcțională și coiled tubing până la pescuit și control al presiunii, pentru companii E&P independente din America de Nord. Activitatea sa depinde direct de cheltuielile de capital ale clienților, care rămân prudente. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au atins 167,3 milioane USD, iar compania își reconstruiește marjele pe măsură ce activitatea crește.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea KLX Energy Services Holdings, Inc. (KLXE) costa 0,96 USD (−5,05 % într-o zi), cu capitalizare 20,4 mil USD, beta 1,44, interval pe 52 de săptămâni 0,96–4,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 167,3 mil USD (+5,2 % an/an), profit net de -8,4 mil USD, EPS diluat -0,41 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 27,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,93 – 1,41
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,05 · lățimea benzii 40,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,36 / 2,30
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,11 / -0,10
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −29,5 % | −1,1 % | −28,4 pp | — |
| 3 luni | −55,4 % | −0,5 % | −54,9 pp | — |
| 6 luni | −70,6 % | +4,4 % | −75,0 pp | — |
| De la început de an | −49,3 % | +12,3 % | −61,6 pp | — |
| 1 an | −44,9 % | +13,5 % | −58,4 pp | −6,3 % |
| 3 ani | −90,3 % | +76,4 % | −166,7 pp | −32,6 % |
| 5 ani | −80,3 % | +63,7 % | −144,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 188,9 mil | 165,5 mil | 154,0 mil | 159,0 mil | 166,7 mil | 156,9 mil | 144,7 mil | 167,3 mil |
| Costul vânzărilor | 142,3 mil | 127,4 mil | 123,8 mil | 125,6 mil | 130,5 mil | 121,6 mil | 119,1 mil | 130,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 400,0 mii | 400,0 mii | 400,0 mii | 400,0 mii | 400,0 mii | 500,0 mii | 400,0 mii | 500,0 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 21,2 mil | 17,5 mil | 21,6 mil | 18,0 mil | 15,6 mil | 13,3 mil | 15,4 mil | 19,0 mil |
| Profit operațional | 1,1 mil | -4,9 mil | -16,5 mil | -8,7 mil | -3,0 mil | -2,1 mil | -12,1 mil | 2,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 23,9 mil | 25,1 mil | 24,7 mil | 23,7 mil | 23,2 mil | 23,6 mil | 21,9 mil | 20,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,8 mil | 10,2 mil | 10,3 mil | 11,0 mil | 11,1 mil | 12,8 mil | 11,7 mil | 12,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -8,0 mil | -14,6 mil | -27,7 mil | -19,7 mil | -14,1 mil | -14,8 mil | -23,8 mil | -10,1 mil |
| Impozit pe profit | 200,0 mii | 0 | 200,0 mii | 200,0 mii | 200,0 mii | 200,0 mii | 200,0 mii | -1,7 mil |
| Profit net | -8,2 mil | -14,6 mil | -27,9 mil | -19,9 mil | -14,3 mil | -15,0 mil | -24,0 mil | -8,4 mil |
| EPS diluat | -0,51 | -0,90 ≈ | -1,62 | -1,04 | -0,74 | -0,78 ≈ | -1,23 | -0,41 |
| Flux de numerar operațional | 16,8 mil ≈ | 26,0 mil | -37,6 mil | 19,1 mil ≈ | 13,5 mil ≈ | 12,5 mil | 300,0 mii | 10,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 21,0 mil | 15,3 mil | 15,0 mil | 12,7 mil | 12,0 mil | 9,4 mil | 8,7 mil | 8,6 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | -100,0 mii ≈ | — | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 152,2 mil | 495,3 mil | 544,0 mil | 276,8 mil | 781,6 mil | 888,4 mil | 709,3 mil | 636,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +9,8 % | −49,1 % | — | +13,7 % | −20,2 % | −10,2 % |
| Profit net | -89,6 mil | 14,4 mil | -96,4 mil | -332,2 mil | -3,1 mil | 19,2 mil | -53,0 mil | -77,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −769,4 % | indisponibil | — | indisponibil | −376,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | -4,46 | 0,71 | -21.610.000,00 | -50,86 | -0,27 | 1,22 | -3,27 | -4,12 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −3.043.662.071,8 % | indisponibil | — | indisponibil | −368,0 % | indisponibil |
| netă % | -58,9 % | 2,9 % | -17,7 % | -120,0 % | -0,4 % | 2,2 % | -7,5 % | -12,1 % |
| Flux de numerar liber | -66,5 mil | -22,0 mil | -12,7 mil | -77,1 mil | -19,9 mil | 58,5 mil | -10,9 mil | -41,6 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,7 mil USD
- Datorie financiară
- 255,8 mil USD
- Datorie netă
- 250,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- -74,2 mil USD
- Active totale
- 340,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,19x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -19,4 %
- Marja FCF
- -6,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 544,0 mil | 276,8 mil | 781,6 mil | 888,4 mil | 709,3 mil | 636,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 470,0 mil | 314,8 mil | 621,3 mil | 672,5 mil | 549,7 mil | 501,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 74,0 mil ≈ | -38,0 mil ≈ | 160,3 mil ≈ | 215,9 mil ≈ | 159,6 mil ≈ | 135,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 2,7 mil | 700,0 mii | 600,0 mii | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 100,0 mil | 88,8 mil | 70,4 mil | 86,7 mil | 79,6 mil | 68,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -75,7 mil | -301,1 mil | 32,5 mil | 56,9 mil | -15,5 mil | -30,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 64,1 mil | 61,7 mil | 56,8 mil | 72,8 mil | 94,0 mil | 95,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -11,6 mil ≈ | -239,4 mil ≈ | 89,3 mil ≈ | 129,7 mil ≈ | 78,5 mil ≈ | 64,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 30,4 mil | — | 35,0 mil | 36,5 mil | 39,4 mil | 45,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -104,9 mil | -331,8 mil | -2,5 mil | 22,2 mil | -52,4 mil | -76,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -8,5 mil | 400,0 mii | 600,0 mii | 3,0 mil | 600,0 mii | 800,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | -96,4 mil | -332,2 mil | -3,1 mil | 19,2 mil | -53,0 mil | -77,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -21.610.000,00 | -50,86 | -0,27 | 1,22 | -3,27 | -4,12 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,5 mil | 6,5 mil | 11,3 mil | 15,7 mil | 16,2 mil | 18,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 86,7 mil
- 2024
- 79,6 mil
- 2025
- 68,5 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- 15,7 mil
- 2024
- 16,2 mil
- 2025
- 18,7 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 123,5 mil | 47,1 mil | 57,4 mil | 112,5 mil | 91,6 mil | 5,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 79,2 mil | 67,0 mil | 154,3 mil | 127,0 mil | 96,9 mil | 102,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 12,0 mil | 20,8 mil | 25,7 mil | 33,5 mil | 31,0 mil | 30,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 228,5 mil | 150,7 mil | 254,7 mil | 290,3 mil | 233,0 mil | 149,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 306,8 mil | 203,7 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2021verificat |
| Fond comercial | 28,3 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 09 mar. 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 45,8 mil | 2,5 mil | 2,1 mil | 1,8 mil | 1,5 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 623,4 mil | 362,7 mil | 465,9 mil | 539,8 mil | 456,3 mil | 340,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 31,4 mil | 39,4 mil | 84,2 mil | 87,9 mil | 74,4 mil | 68,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 1,9 mil | — | 0 | 1,9 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 243,0 mil | 243,9 mil | 283,4 mil | 284,3 mil | 285,1 mil | 253,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 64,8 mil | 77,7 mil | 154,4 mil | 164,1 mil | 140,1 mil | 126,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 312,2 mil † | 32,1 mil † | -15,8 mil † | 38,8 mil † | -10,5 mil † | -74,2 mil † | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,8 mil
- 2024
- 1,5 mil
- 2025
- 1,1 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 58,1 mil | -64,9 mil | 15,7 mil | 115,6 mil | 54,2 mil | 7,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 70,8 mil | 12,2 mil | 35,6 mil | 57,1 mil | 65,1 mil | 49,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -12,7 mil ≈ | -77,1 mil ≈ | -19,9 mil ≈ | 58,5 mil ≈ | -10,9 mil ≈ | -41,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -97,7 mil | -11,9 mil | -18,7 mil | -39,7 mil | -51,1 mil | -32,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -700,0 mii | 400,0 mii | 32,4 mil | -20,8 mil | -24,0 mil | -60,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,2 mil | 400,0 mii | 300,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 09 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -39,7 mil
- 2024
- -51,1 mil
- 2025
- -32,9 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- -20,8 mil
- 2024
- -24,0 mil
- 2025
- -60,5 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 20,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,43 – 101,49 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)22,97 – 101,49 (Mijloc 41,33)WACC 5,3 % · FCFF de pornire 38,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 87 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA6,43 – 16,90 (Mijloc 13,15)7 firme folosite · multiplul median 7,6x · quartile 5,7x – 8,7xACDC, CLB, HAL, HOS, NESR, OII, PUMP
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -9,7 % | 11 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -6,6 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,9x | 27 (față de colegi) | 19 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,3x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 32 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 4,2x | 88 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | -9,3 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie20/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial11/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare49/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KLX Energy Services Holdings, Inc. (KLXE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 636,6 mil USD în 2025; creștere an/an -10,2 %; marjă netă -9,7 %; datorie netă/EBITDA 3,9x.
Intervalul de valoare estimat este 14,70–59,19 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 27,24 USD, prețul de 0,96 USD lasă un potențial de 2 740,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 96,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- EV/EBITDA: 4,2x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -9,7 %
- CAGR venituri 3 ani: -6,6 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,9x
- Acoperirea dobânzilor: -0,3x
- Randament FCF: -9,3 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SLBSlb Limited | 76,1 mld | 25,1 | 12,0 % | 8,4 % | −1,6 % | +42 % / −1 % |
| HALHalliburton Company | 27,3 mld | 13,8 | 18,8 % | 8,9 % | −3,3 % | +26 % / −11 % |
| OIIOceaneering International Inc | 3,4 mld | 10,3 | 31,1 % | 11,4 % | +4,6 % | +39 % / +65 % |
| NESRNational Energy Services Reunited Corp. | 1,9 mld | 20,7 | 9,4 % | 5,8 % | +1,7 % | +38 % / indisponibil |
| RESRpc, Inc. | 1,2 mld | — | -3,0 % | -1,8 % | +15,0 % | +5 % / −23 % |
| HOSHornbeck Offshore Services, Inc. | 790,0 mil | 20,1 | 2,5 % | 3,0 % | −4,9 % | −20 % / −42 % |
| PUMPProPetro Holding Corp. | 738,4 mil | — | 0,2 % | 0,2 % | −12,1 % | −37 % / −34 % |
| WTTRSelect Water Solutions, Inc. | 622,7 mil | 19,5 | 3,5 % | 2,2 % | −3,1 % | +53 % / +107 % |
| ACDCProFrac Holding Corp. | 493,6 mil | — | -57,4 % | -22,8 % | −11,4 % | −23 % / −66 % |
| CLBCore Laboratories Inc. | 409,2 mil | 26,5 | 5,7 % | 3,0 % | +0,5 % | −41 % / −50 % |
| NGSNatural Gas Services Group, Inc. | 344,1 mil | 16,6 | 7,3 % | 10,8 % | +9,9 % | −14 % / +74 % |
| TUSKMammoth Energy Services, Inc. | 143,4 mil | 10,1 | 5,3 % | 17,1 % | −2,9 % | +62 % / −33 % |
| NINENine Energy Service, Inc. | 94,7 mil | — | -214,6 % | -9,1 % | +1,4 % | indisponibil / indisponibil |
| KLXEKLX Energy Services Holdings, Inc. | 20,4 mil | — | — | -9,7 % | −10,2 % | −45 % / −90 % |
| RCONRecon Technology, Ltd | 8,7 mil | — | -5,9 % | -27,0 % | +75,0 % | −100 % / −100 % |
| LBRTLiberty Energy Inc. | — | 46,8 | 2,0 % | 0,9 % | −7,2 % | −36 % / −43 % |
| WBIWaterBridge Infrastructure LLC | — | 399,2 | 0,5 % | 0,5 % | +66,2 % | +5 % / indisponibil |
| NOANorth American Construction Group Ltd. | — | — | 8,0 % | 2,6 % | +10,2 % | −34 % / −54 % |
| RNGRRanger Energy Services, Inc. | — | 20,1 | 5,1 % | 2,6 % | −4,2 % | −6 % / +30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KLXE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
KLX Energy Services furnizează servicii petroliere diversificate, de la forare direcțională și coiled tubing până la pescuit și control al presiunii, pentru companii E&P independente din America de Nord. Activitatea sa depinde direct de cheltuielile de capital ale clienților, care rămân prudente. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au atins 1 167,3 milioane USD, iar compania își reconstruiește marjele pe măsură ce activitatea crește.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o rețea extinsă de facilități în principalele bazine de șist din SUA, ceea ce permite răspuns rapid la nevoile clienților.
- Portofoliul proprietar de instrumente și brevete susține serviciile specializate și diferențiază compania de concurenții regionali.
- Modelul de operare cu active ușoare și structura de costuri eficientă pot susține marje mai bune când activitatea crește.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi nete în ultimele trimestre, iar lichiditatea totală este limitată în raport cu dimensiunea operațiunilor.
- Dependența de un număr redus de clienți mari face ca veniturile să fie sensibile la decizii de buget ale câtorva operatori.
- Cota de piață din forarea onshore s-a redus în 2025, ceea ce sugerează pierderea de activitate în fața concurenței.
Oportunități
- O creștere a activității în bazinele unde compania are prezență ar putea aduce volume mai mari și o mai bună absorbție a costurilor fixe.
- Achizițiile strategice și integrarea activelor precum Wolf Pack ar putea adăuga venituri și sinergii dacă integrarea reușește.
- Dezvoltarea de noi instrumente și servicii pentru sondele complexe ar putea deschide noi contracte cu operatori mari.
Amenințări
- Scăderea prețurilor petrolului și gazelor ar putea duce la reduceri bruște ale bugetelor clienților și la pierderea de contracte.
- Consolidarea clienților mari ar putea reduce cererea sau puterea de negociere a companiei.
- Presiunile inflaționiste și costurile ridicate ale forței de muncă ar putea afecta marjele dacă prețurile nu pot fi ajustate.
Riscuri
- Dependența de bugetele de capital ale cliențilorridicat
Cererea depinde de cheltuielile de capital ale producătorilor de petrol și gaze, iar o reducere bruscă a acestora ar putea afecta grav veniturile 1.
- Volatilitatea prețurilor materiei primeridicat
Prețurile petrolului și gazelor sunt volatile, iar o scădere prelungită ar putea reduce activitatea și utilizarea activelor 1.
- Lichiditate limitatăridicat
Numerarul disponibil este redus, iar compania se bazează pe facilitatea ABL și pe o ofertă de drepturi, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară 3.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr mic de clienți generează o parte semnificativă a veniturilor, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea activelor Wolf Pack și a altor achiziții ar putea întâmpina dificultăți operaționale sau financiare dacă sinergiile nu se materializează 23.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea secvențială a veniturilor și a marjei Adjusted EBITDA în trimestrul al doilea 2026 ar putea arăta că activitatea se redresează și că structura de costuri se îmbunătățește 3.
- Ghidajul pentru trimestrul al treilea 2026 sugerează o nouă creștere a veniturilor, iar dacă se confirmă, ar putea susține marje mai bune prin absorbția costurilor fixe 3.
- Achiziția Wolf Pack și sinergiile estimate ar putea adăuga venituri recurente și oportunități de vânzare încrucișată dacă integrarea rămâne rapidă 3.
Ce ar strica teza
- Piața rămâne sub presiunea prețurilor scăzute ale petrolului și a numărului redus de rigle, ceea ce ar putea limita cererea chiar dacă trimestrul a fost bun 1.
- Compania continuă să raporteze pierderi nete și are o lichiditate limitată, ceea ce ar putea face necesare noi finanțări sau emisiuni de acțiuni 3.
- Cota de piață din forarea onshore s-a redus în 2025, ceea ce ar putea indica pierderi de contracte în fața concurenței 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri pentru trimestrul al treilea 2026Q3 2026
- Evoluția Adjusted EBITDA și a marjei pe măsură ce activitatea creșteQ3 2026
- Finalizarea ofertei de drepturi de 125 milioane USD și efectul asupra lichidității2026
- Integrarea Wolf Pack și realizarea sinergiilor estimatenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
KLX Energy Services este un furnizor de servicii petroliere diversificate, orientat spre creștere, care deservește companii de exploatare și producție (E&P) din bazinele onshore ale Statelor Unite, atât convenționale, cât și neconvenționale 1. Compania a fost formată din combinarea a șapte firme private achiziționate în 2013 și 2014, iar prin fuziunea cu Quintana Energy Services din 2020 a devenit un lider în coiled tubing și servicii de pescuit 12. Compania operează din peste 60 de facilități de servicii, iar în iunie 2026 a finalizat achiziția activelor Wolf Pack Rentals, cu un preț de cumpărare de 16,9 milioane USD 23.
Segmente
Piața în context
Cererea pentru serviciile KLXE depinde de prețurile petrolului și gazelor și de bugetele de capital ale producătorilor, care sunt foarte ciclice 1. La 31 decembrie 2025, WTI a fost la 57,26 USD pe baril, cu o scădere de 21,0% față de anul precedent, iar numărul de rigle active din SUA era de 527, în scădere cu 8,0% 1. Compania se așteaptă ca activitatea să rămână condiționată de prudența clienților, dar și de creșterea activității din trimestrul al treilea 2026 3.
Tendințe
- Declinul activității de forajvânt din față
Numărul de rigle din SUA a scăzut în 2025 și a rămas sub nivelurile anterioare pandemiei, ceea ce ar putea limita cererea pentru serviciile de bază ale companiei 1.
- Redresarea activității în 2026vânt din spate
Creșterea secvențială a veniturilor din trimestrul al doilea 2026 și ghidajul pentru trimestrul al treilea sugerează o revenire sezonieră și o mai bună absorbție a costurilor fixe, dacă activitatea continuă să crească 3.
- Volatilitatea prețurilor la petrol și gazemixt
Prețurile petrolului și gazelor rămân volatile, iar prețurile ar putea influența decizia clienților de a-și reduce bugetele, cu impact asupra cererii 1.
- Consolidarea și achizițiilevânt din spate
Compania urmărește achiziții strategice și acretive, precum Wolf Pack, care ar putea consolida poziția concurențială dacă integrarea decurge conform planului 23.
Poziția concurențială
KLXE concurează pe performanță, siguranță, calitate, preț și timp de răspuns, iar proiectele sunt adesea atribuite prin licitație 1. Concurența include atât numeroase companii mici de servicii petroliere, cât și cei mai mari furnizori integrați de servicii petroliere 1.
Compania susține că avantajul său constă în portofoliul de instrumente proprietare, protejat prin brevete, și în echipele tehnice specializate, care îi permit concurența cu furnizori regionali și nationali mai mari 1.
- Furnizorii mari integrați de servicii petroliere
Companiile integrate mari din sectorul serviciilor petroliere sunt menționate în sursă ca parte a concurenței, fără a fi numite individual.
- Companiile regionale de servicii petroliere
Firmele mici și regionale concurează pe licitații și pe anumite linii de produse, iar compania spune că se diferențiază prin specializare.
- Furnizorii naționali de instrumente pentru foraj
Concurenții de scală națională sunt menționați ca mai puțin focalizați pe serviciile specializate ale companiei, fără identificare nominală.
- Companiile de coiled tubing și wireline
Concurența în coiled tubing și wireline este intensă, iar compania își menționează poziția de lider în anumite segmente.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (amendament)04 nov. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent29 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent30 sept. 2026Acord material · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Acord material · Item 3.03 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)12 aug. 2026Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / KLX Energy Services Holdings, Inc. · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / KLX Energy Services Holdings, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / KLX Energy Services Holdings, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.