olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
North American Construction Group Ltd. NOA
Oil & Gas Field Services, NEC · SIC 1389 · Verticală: Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389)
North American Construction Group Ltd. este un furnizor de servicii de construcție și mining în sectorul resurselor naturale, cu activitatea concentrată pe lucrări de terasament și întreținere a site-urilor. Raportul său anual pentru exercițiul 2025 oferă cadrul oficial în care investitorii pot evalua performanța companiei după un an încărcat de proiecte. Documentul nu conține însă cifre de venituri sau profit în textul disponibil.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea North American Construction Group Ltd. (NOA) costa 9,44 USD (−17,41 % într-o zi), cu beta 0,96, interval pe 52 de săptămâni 9,44–16,88 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 23,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 10,39 – 12,90
- sub banda inferioară · %B -0,38 · lățimea benzii 21,5 %
- SMA 50 / 200
- 12,34 / 13,88
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,32 / -0,21
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −22,9 % | −1,1 % | −21,8 pp | — |
| 3 luni | −34,9 % | −0,5 % | −34,5 pp | — |
| 6 luni | −34,9 % | +4,4 % | −39,2 pp | — |
| De la început de an | −34,3 % | +12,3 % | −46,6 pp | — |
| 1 an | −32,8 % | +13,5 % | −46,3 pp | −6,3 % |
| 3 ani | −54,7 % | +76,4 % | −131,1 pp | −32,6 % |
| 5 ani | −42,0 % | +63,7 % | −105,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 410,1 mil | 719,1 mil | 498,5 mil | 654,1 mil | 769,5 mil | 964,7 mil | 1,2 mld | 1,3 mld |
| Venituri an/an | +40,2 % | +75,4 % | −30,7 % | +31,2 % | +17,6 % | +25,4 % | +20,8 % | +10,2 % |
| Profit net | 15,3 mil | 36,9 mil | 49,2 mil | 51,4 mil | 67,4 mil | 63,1 mil | 44,0 mil | 33,8 mil |
| Profit net an/an | +190,4 % | +141,3 % | +33,4 % | +4,5 % | +31,1 % | −6,3 % | −30,3 % | −23,1 % |
| EPS diluat | 0,54 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | +200,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 3,7 % | 5,1 % | 9,9 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,5 % | 3,8 % | 2,6 % |
| Flux de numerar liber | 28,3 mil | 918,0 mii | 29,5 mil | 52,6 mil | 57,7 mil | 75,3 mil | -62,5 mil | -17,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 100,1 mil CAD
- Datorie financiară
- 160,6 mil CAD
- Datorie netă
- 60,4 mil CAD
- Capitaluri proprii
- 456,6 mil CAD
- Active totale
- 1,8 mld CAD
- Datorie / capitaluri
- 0,35x
- Lichiditate curentă
- 0,88x
- ROE
- 8,0 %
- ROA
- 1,9 %
- Marja FCF
- -1,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CAD)
Marje
Cont de profit și pierdere · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 498,5 mil | 654,1 mil | 769,5 mil | 964,7 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 455,7 mil | 548,7 mil | 678,5 mil | 770,8 mil | 904,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 92,2 mil | 90,4 mil | 101,5 mil | 154,8 mil | 210,0 mil | 162,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 67,1 mil | 55,1 mil | 71,2 mil | 96,3 mil | 153,3 mil | 109,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 18,8 mil | 19,1 mil | 24,5 mil | 36,9 mil | 59,3 mil | 58,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 60,5 mil | 60,7 mil | 84,4 mil | 86,0 mil | 60,0 mil | 56,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 11,3 mil | 9,3 mil | 17,1 mil | 22,8 mil | 16,0 mil | 22,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | 49,2 mil | 51,4 mil | 67,4 mil | 63,1 mil | 44,0 mil | 33,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 32,3 mil | 33,9 mil | 34,0 mil | 33,0 mil | 33,1 mil | 32,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,16 | 0,16 | 0,32 | 0,40 | 0,38 | 0,46 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
- 2023
- 33,0 mil
- 2024
- 33,1 mil
- 2025
- 32,3 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Bilanț · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 43,4 mil | 16,6 mil | 69,1 mil | 88,6 mil | 77,9 mil | 100,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 23,7 mil | 52,2 mil | 40,0 mil | 65,7 mil | 70,2 mil | 54,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 19,2 mil | 44,5 mil | 49,9 mil | 65,0 mil | 69,0 mil | 75,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 119,3 mil | 147,2 mil | 230,4 mil | 295,2 mil | 325,5 mil | 362,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 516,3 mil | 540,8 mil | 568,6 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 543,0 mii | 543,0 mii | 526,0 mii | 520,0 mii | 535,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 3,9 mil | 6,8 mil | 7,0 mil | 9,9 mil | 12,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 839,1 mil | 869,3 mil | 979,5 mil | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 41,4 mil | 76,3 mil | 102,5 mil | 146,2 mil | 110,8 mil | 102,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 16,3 mil | 19,7 mil | 20,6 mil | 81,3 mil | 84,2 mil | 160,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 341,4 mil | 306,0 mil | 358,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat |
| Datorii curente | 109,5 mil | 161,0 mil | 192,3 mil | 324,0 mil | 316,0 mil | 410,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 590,6 mil | 590,8 mil | 673,6 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 248,4 mil | 278,5 mil † | 305,9 mil † | 356,9 mil † | 389,0 mil † | 456,6 mil † | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 31,0 mil | 30,0 mil | 27,8 mil | 27,8 mil | 27,7 mil | 28,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 7,0 mil
- 2024
- 9,9 mil
- 2025
- 12,3 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- 27,8 mil
- 2024
- 27,7 mil
- 2025
- 28,8 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 146,6 mil | 165,2 mil | 169,2 mil | 278,1 mil | 241,2 mil | 264,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 117,1 mil | 112,6 mil | 111,5 mil | 202,8 mil | 303,8 mil | 281,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 29,5 mil ≈ | 52,6 mil ≈ | 57,7 mil ≈ | 75,3 mil ≈ | -62,5 mil ≈ | -17,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -112,8 mil | -99,3 mil | -97,5 mil | -244,9 mil | -298,3 mil | -264,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 4,5 mil | -92,8 mil | -19,5 mil | -7,7 mil | 46,0 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 4,4 mil | 4,4 mil | 7,8 mil | 10,0 mil | 10,6 mil | 13,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 9,1 mil | 16,5 mil | 34,1 mil | 0 | 4,3 mil | 38,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -244,9 mil
- 2024
- -298,3 mil
- 2025
- -264,8 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 14,3 % | 83 (față de colegi) | 25 % |
| Marja netă · Calitate | 2,6 % | 56 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -50,3 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 18,6 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,9x | 5 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 7 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie6/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate53/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
North American Construction Group Ltd. (NOA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld CAD în 2025; creștere an/an 10,2 %; marjă netă 2,6 %; ROE 8,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 10,78–14,90 CAD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 14,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 18,6 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -50,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,9x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SLBSlb Limited | 76,1 mld | 25,1 | 12,0 % | 8,4 % | −1,6 % | +42 % / −1 % |
| HALHalliburton Company | 27,3 mld | 13,8 | 18,8 % | 8,9 % | −3,3 % | +26 % / −11 % |
| OIIOceaneering International Inc | 3,4 mld | 10,3 | 31,1 % | 11,4 % | +4,6 % | +39 % / +65 % |
| NESRNational Energy Services Reunited Corp. | 1,9 mld | 20,7 | 9,4 % | 5,8 % | +1,7 % | +38 % / indisponibil |
| RESRpc, Inc. | 1,2 mld | — | -3,0 % | -1,8 % | +15,0 % | +5 % / −23 % |
| HOSHornbeck Offshore Services, Inc. | 790,0 mil | 20,1 | 2,5 % | 3,0 % | −4,9 % | −20 % / −42 % |
| PUMPProPetro Holding Corp. | 738,4 mil | — | 0,2 % | 0,2 % | −12,1 % | −37 % / −34 % |
| WTTRSelect Water Solutions, Inc. | 622,7 mil | 19,5 | 3,5 % | 2,2 % | −3,1 % | +53 % / +107 % |
| ACDCProFrac Holding Corp. | 493,6 mil | — | -57,4 % | -22,8 % | −11,4 % | −23 % / −66 % |
| CLBCore Laboratories Inc. | 409,2 mil | 26,5 | 5,7 % | 3,0 % | +0,5 % | −41 % / −50 % |
| NGSNatural Gas Services Group, Inc. | 344,1 mil | 16,6 | 7,3 % | 10,8 % | +9,9 % | −14 % / +74 % |
| TUSKMammoth Energy Services, Inc. | 143,4 mil | 10,1 | 5,3 % | 17,1 % | −2,9 % | +62 % / −33 % |
| NINENine Energy Service, Inc. | 101,3 mil | — | -214,6 % | -9,1 % | +1,4 % | indisponibil / indisponibil |
| KLXEKLX Energy Services Holdings, Inc. | 21,5 mil | — | — | -9,7 % | −10,2 % | −39 % / −89 % |
| RCONRecon Technology, Ltd | 8,9 mil | — | -5,9 % | -27,0 % | +75,0 % | −100 % / −100 % |
| WBIWaterBridge Infrastructure LLC | — | 399,2 | 0,5 % | 0,5 % | +66,2 % | +5 % / indisponibil |
| NOANorth American Construction Group Ltd. | — | — | 8,0 % | 2,6 % | +10,2 % | −33 % / −55 % |
| LBRTLiberty Energy Inc. | — | 46,8 | 2,0 % | 0,9 % | −7,2 % | −36 % / −43 % |
| RNGRRanger Energy Services, Inc. | — | 20,1 | 5,1 % | 2,6 % | −4,2 % | −6 % / +30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NOA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (11 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (21 iul. 2026).
Pe scurt
North American Construction Group Ltd. este un furnizor de servicii de construcție și mining în sectorul resurselor naturale, cu activitatea concentrată pe lucrări de terasament și întreținere a site-urilor. Raportul său anual pentru exercițiul 2025 oferă cadrul oficial în care investitorii pot evalua performanța companiei după un an încărcat de proiecte. Documentul nu conține însă cifre de venituri sau profit în textul disponibil.
SWOT
Puncte tari
- Compania este listată la o bursă majoră și raportează conform cadrului SEC, ceea ce aduce transparență. Situațiile financiare sunt auditate de o firmă internațională. Structura de guvernanță include experți financiari în comitetul de audit.
- Există un cod de conduită aplicabil tuturor angajaților și o politică de recuperare a remunerației. Aceste mecanisme susțin controlul intern. Documentația este completă și oferită prin trimiteri la anexe.
- Compania nu declară aranjamente în afara bilanțului. Acest lucru simplifică evaluarea expunerii financiare. Structura raportării este clară pentru investitori.
Puncte slabe
- Textul disponibil nu oferă cifre despre venituri, profit sau marje, ceea ce limitează analiza. Dependența de anexe face documentul greu de evaluat pe scurt. Lipsa detaliilor pe segmente este o limitare.
- Activitatea depinde de cererea din industria extractivă, care poate fi ciclică. Concentrarea pe un sector limitat poate crește sensibilitatea la schimbări. Acest risc nu poate fi cuantificat din documentele date.
- Compania a avut nevoie de un mecanism de recuperare a remunerației, ceea ce sugerează atenție la controlul erorilor. Nu există în text detalii despre incidentele care au condus la această politică.
Oportunități
- Dacă proiectele de resurse naturale se extind, compania ar putea obține noi contracte de terasament și întreținere. Raportarea transparentă poate ajuta la atragerea investitorilor. Diversificarea clienților ar putea reduce dependența de un singur sector.
- Modernizarea echipamentelor și a proceselor ar putea îmbunătăți eficiența. Acest lucru nu este detaliat în raport, dar ar putea deschide noi oportunități. Dezvoltarea serviciilor pentru clienți existenți este o direcție posibilă.
- Piețele de capital și evoluția cererii pot oferi ocazii de finanțare. Dacă performanța este solidă, compania ar putea accesa resurse suplimentare. Aceste scenarii depind de condiții externe.
Amenințări
- Scăderea investițiilor în resurse naturale ar putea reduce volumele contractate. Presiunile asupra prețurilor materiilor prime pot afecta decizile clienților. Aceste factori externi sunt greu de controlat.
- Creșterea costurilor cu forța de muncă și echipamentele ar putea comprima marjele. Concurența pe bază de preț poate limita capacitatea de transfer. Riscurile de cost sunt persistente în industrie.
- Schimbările de reglementare și cerințele de raportare pot crește costurile administrative. Erorile în situațiile financiare ar putea atrage consecințe. Conformitatea rămâne un domeniu sensibil.
Riscuri
- Dependența de cererea din resurse naturaleridicat
Activitatea companiei este legată de investițiile clienților din industria extractivă. Dacă aceste investiții scad, volumele de lucru ar putea diminua. Documentele nu cuantifică expunerea.
- Presiunea asupra marjelormediu
Costurile cu personalul și echipamentele pot crește mai repede decât tarifele contractate. Acest lucru ar putea reduce rentabilitatea. Raportul nu oferă date despre marje.
- Erori în situațiile financiaremediu
Existența unei politici de recuperare a remunerației sugerează că erorile pot avea consecințe. Dacă controlul intern ar slăbi, corecțiile ar putea afecta încrederea investitorilor. Riscul este gestionat, dar prezent.
- Conformitatea cu reglementărilescăzut
Companiile listate în SUA trebuie să respecte cerințe stricte de raportare și guvernanță. Nerespectarea ar putea atrage sancțiuni. Compania declară conformitate cu regulile NYSE, dar riscul rămâne.
- Dependența de personal calificatmediu
Operațiunile de construcție și mining necesită personal specializat. Dacă piața muncii devine tensionată, costurile ar putea crește. Documentele nu detaliază acest aspect.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele din resurse naturale se mențin, cererea pentru servicii de construcție ar putea sprijini veniturile companiei. Raportarea auditată și guvernanța solidă pot consolida încrederea investitorilor.
- Structura fără aranjamente în afara bilanțului simplifică evaluarea riscului financiar. Dacă marjele se stabilizează, compania ar putea converti mai eficient activitatea în profit.
- Prezența la o bursă americană și conformitatea cu cadrul SEC pot facilita accesul la capital. Acest lucru ar putea susține planurile de creștere.
Ce ar strica teza
- Dependența de un sector ciclic ar putea expune compania la scăderi bruște ale cererii. Dacă investițiile clienților încetinesc, volumele contractate ar putea scădea.
- Presiunea costurilor cu forța de muncă și echipamentele ar putea reduce marjele. Documentele nu arată dacă aceste costuri pot fi transferate integral clienților.
- Existența unei politici de recuperare a remunerației indică atenție la erori. Dacă apar corecții semnificative, încrederea în raportare ar putea fi afectată.
De urmărit
- Veniturile și marjele din situațiile financiare auditate2025
- Evoluția portofoliului de contracte din raportul trimestrialQ1 2026
- Eventuale corecții sau modificări ale situațiilor financiare2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (11 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (21 iul. 2026).
Afacerea
Potrivit Formularului 40-F depus pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, compania este listată la New York Stock Exchange și raportează conform cadrului oficial de reglementare american. Documentația include formularul informațiilor anuale, situațiile financiare auditate și analiza conducerii, toate incorporate prin trimitere în raport. Auditorul este KPMG LLP din Edmonton, Canada.
Structura de guvernanță include un comitet de audit a cărui președinte și un membru sunt desemnați drept experți financiari, conform regulilor SEC. Compania a adoptat un cod de conduită aplicabil tuturor angajaților, inclusiv directorului general și directorului financiar. Aceste elemente arată un cadru de control intern ce a fost auditat de firma externă.
Raportul menționează și o politică de recuperare a remunerației executive, anexată formularului, ceea ce indică un mecanism de corecție în cazul unor erori în situațiile financiare. Conducerea este reprezentată de directorul general, care semnează raportul. Pentru detalii operaționale și de segment trebuie consultate anexele Formularului 40-F, care nu sunt reproduse integral în textul disponibil.
Segmente
Activitatea operațională
Textul sursă disponibil nu detaliază segmentele de activitate ale companiei și nici cifrele aferente acestora. Informațiile despre operațiunile de construcție și mining sunt incluse în Formularul informațiilor anuale și în analiza conducerii, documente la care raportul face trimitere. Pentru o analiză pe segmente sunt necesare aceste anexe.
Situațiile financiare
Situațiile financiare consolidate auditate pentru exercițiul 2025 sunt atașate ca anexă și includ bilanțul, contul de profit și pierdere, modificările capitalurilor proprii și fluxurile de numerar. Aceste date nu apar în textul furnizat, astfel că nu pot fi citate cifre concrete. Dacă anexele sunt disponibile, ele ar permite o evaluare mai precisă a performanței.
Obligații contractuale
Raportul trimite la secțiunea privind obligațiile contractuale și alte angajamente din analiza conducerii. Compania declară că nu are aranjamente în afara bilanțului. Detaliile privind angajamentele financiare sunt disponibile în anexa de analiză a conducerii.
Piața în context
Sursele disponibile nu descriu dimensiunea pieței serviciilor de construcție și mining. Compania activează în sectorul resurselor naturale, unde cererea depinde de nivelul investițiilor din industriile extractive. Pentru o estimare a pieței sunt necesare surse suplimentare care nu fac parte din acest dosar.
Mediul de piață este influențat de prețurile materiilor prime și de deciziile de investiții ale clienților din industrie. Raportul nu oferă date despre cotele de piață ale companiei. Analiza ar trebui completată cu informații din comunicatele trimestriale ale companiei.
Tendințe
- Disciplină de capital în industria extractivămixt
Dacă clienții din sectorul resurselor continuă să își limiteze cheltuielile de capital, cererea pentru servicii de construcție ar putea rămâne sub nivelul anterior. Acest lucru nu poate fi confirmat din documentele disponibile. Efectul ar fi negativ pentru volumele contractate.
- Cerere pentru infrastructură și miningvânt din spate
Proiectele de dezvoltare a resurselor ar putea sprijini cererea pentru servicii de terasament și întreținere. Raportul nu cuantifică aceste proiecte. Efectul depinde de calendarul investițiilor clienților.
- Costurile forței de muncă și ale echipamentelorvânt din față
Creșterea costurilor cu personalul și cu echipamentele grele ar putea reduce marjele dacă nu poate fi transferată clienților. Documentele disponibile nu detaliază această presiune. Efectul este potențial negativ.
- Conformitatea și guvernanțamixt
Cerințele crescute de raportare și de control intern, inclusiv auditul de către firma externă, ar putea adăuga costuri administrative. Pe de altă parte, ele susțin credibilitatea informațiilor financiare. Efectul este mixt.
Poziția concurențială
Textul sursă nu identifică explicit concurenții companiei. Furnizorii de servicii de construcție și mining din sectorul resurselor naturale sunt în general în competiție pe bază de preț, capacitate și experiență. Raportul nu oferă o comparație directă cu alți participanți de pe piață.
Poziția competitivă nu poate fi evaluată pe baza documentelor furnizate. Pentru o analiză comparativă sunt necesare date despre cotele de piață și despre performanța altor furnizori. Acestea nu sunt incluse în Formularul 40-F.
- Furnizori de servicii de construcție pentru mining
Textul sursă nu numește concurenți specifici. Categoria include firme care oferă terasament și întreținere pentru operatori din resurse naturale.
- Contractori de servicii pentru resurse naturale
Nu există în documentele furnizate nume de concurenți. Comparația ar necesita surse suplimentare.
- Operatori de servicii de terasament
Concurența din acest segment nu este detaliată în raport. Identificarea jucătorilor necesită consultarea altor surse.
- Furnizori internaționali de echipamente și servicii
Raportul nu menționează astfel de firme. Acest grup este prezentat doar ca posibilă categorie de concurență.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 mai 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / North American Construction Group Ltd. · 12 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.