olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Helix Energy Solutions Group, Inc. HOS
Oil & Gas Field Services, NEC · SIC 1389 · Verticală: Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389)
Helix Energy Solutions Group este o companie internațională de servicii pentru industria energetică offshore, cu accent pe intervenția în sonde, robotică și dezafectare, care susțin și tranziția energetică prin sprijinirea proiectelor eoliene offshore. În 2026 compania se află în curs de fuziune cu Hornbeck, iar rezultatele trimestriale arată o revenire a activității după un an 2025 mai slab. Veniturile pe primele șase luni ale anului 2026 au fost de 570.7 milioane USD, iar backlogul la sfârșitul anului 2025 de 1.3 miliarde USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Helix Energy Solutions Group, Inc. (HOS) costa 6,14 USD (−1,76 % într-o zi), cu capitalizare 904,9 mil USD, P/E 23,0 pe un EPS diluat de 0,27 USD în ultimele 12 luni, beta 1,08, interval pe 52 de săptămâni 6,14–10,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 304,0 mil USD (+20,8 % an/an), profit net de 22,7 mil USD, EPS diluat 0,15 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 27,7
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 6,15 – 7,67
- sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 22,0 %
- SMA 50 / 200
- 8,03 / 9,01
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,41 / -0,41
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −21,8 % | −1,1 % | −20,7 pp | — |
| 3 luni | −34,1 % | −0,5 % | −33,7 pp | — |
| 6 luni | −37,7 % | +4,4 % | −42,1 pp | — |
| De la început de an | −2,1 % | +12,3 % | −14,4 pp | — |
| 1 an | −7,5 % | +13,5 % | −21,1 pp | +10,9 % |
| 3 ani | −39,7 % | +76,4 % | −116,2 pp | −29,5 % |
| 5 ani | +52,7 % | +63,7 % | −10,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 342,4 mil | 355,1 mil | 278,1 mil | 251,7 mil | 377,0 mil | 334,2 mil | 287,9 mil | 304,0 mil |
| Costul vânzărilor | 276,8 mil | 296,3 mil | 250,5 mil | 238,2 mil | 310,9 mil | 283,5 mil | 279,1 mil | 247,8 mil |
| Profit brut | 65,7 mil | 58,9 mil | 27,5 mil | 13,5 mil | 66,0 mil | 50,6 mil | 8,8 mil | 56,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 21,1 mil | 27,6 mil | 19,4 mil | 16,5 mil | 18,2 mil | 20,3 mil | 22,1 mil | 21,1 mil |
| Profit operațional | 44,6 mil | 30,9 mil | 8,2 mil | -3,0 mil | 47,9 mil | 12,3 mil | -13,3 mil | 26,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 42,9 mil | 40,6 mil | 42,5 mil | 39,5 mil | 55,7 mil | 43,9 mil | 43,9 mil | 39,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,4 mil | 8,3 mil | 8,2 mil | 8,3 mil | 8,2 mil | 8,2 mil | 8,2 mil | 8,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 39,0 mil | 24,0 mil | 3,5 mil | -8,8 mil | 41,3 mil | 6,3 mil | -16,6 mil | 22,4 mil |
| Impozit pe profit | 9,5 mil | 3,9 mil | 453,0 mii | -3,7 mil | 19,2 mil | -2,0 mil | -3,2 mil | 7,1 mil |
| Profit net | 29,5 mil | 20,1 mil | 3,1 mil | -2,6 mil | 22,1 mil | 8,3 mil | -13,4 mil | 22,7 mil |
| EPS diluat | 0,19 | 0,13 ≈ | 0,02 | -0,02 | 0,15 | 0,06 ≈ | -0,09 | 0,15 |
| Flux de numerar operațional | 55,7 mil ≈ | 78,0 mil | 16,4 mil | -17,1 mil ≈ | 24,3 mil ≈ | 113,2 mil | 61,8 mil | 53,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 3,2 mil ≈ | 12,5 mil | 4,5 mil | 4,1 mil ≈ | 2,1 mil ≈ | 5,7 mil | 2,8 mil | 7,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 19,4 mil | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 24 trimestre (min 5,9, mediană 27,1, max 365,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 739,8 mil | 751,9 mil | 733,6 mil | 674,7 mil | 873,1 mil | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,3 mld |
| Venituri an/an | +27,3 % | +1,6 % | −2,4 % | −8,0 % | +29,4 % | +47,7 % | +5,3 % | −4,9 % |
| Profit net | 28,6 mil | 57,9 mil | 22,2 mil | -61,5 mil | -87,8 mil | -10,8 mil | 55,6 mil | 30,8 mil |
| Profit net an/an | −4,8 % | +102,5 % | −61,7 % | −377,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −44,6 % |
| EPS diluat | 0,19 | 0,38 | 0,13 | -0,41 | -0,58 | -0,07 | 0,36 | 0,21 |
| EPS diluat an/an | −5,0 % | +100,0 % | −65,8 % | −415,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −41,7 % |
| netă % | 3,9 % | 7,7 % | 3,0 % | -9,1 % | -10,1 % | -0,8 % | 4,1 % | 2,4 % |
| Flux de numerar liber | 59,7 mil | 28,8 mil | 78,6 mil | 131,8 mil | 17,6 mil | 132,9 mil | 162,7 mil | 120,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 418,3 mil USD
- Datorie financiară
- 308,0 mil USD
- Datorie netă
- -110,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,6 mld USD
- Active totale
- 2,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,19x
- Lichiditate curentă
- 2,75x
- ROE
- 2,0 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- 9,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 733,6 mil | 674,7 mil | 873,1 mil | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 653,6 mil | 659,3 mil | 822,5 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 79,9 mil | 15,4 mil | 50,6 mil | 200,4 mil | 219,6 mil | 159,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 61,1 mil | 63,4 mil | 76,8 mil | 94,4 mil | 91,7 mil | 75,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 13,0 mil | -48,7 mil | -44,9 mil | 63,5 mil | 127,4 mil | 65,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 133,7 mil | 141,5 mil | 142,7 mil | 164,1 mil | 173,3 mil | 187,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 146,7 mil ≈ | 92,8 mil ≈ | 97,8 mil ≈ | 227,6 mil ≈ | 300,7 mil ≈ | 252,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 30,5 mil | 23,5 mil | 20,2 mil | 21,4 mil | 33,9 mil | 33,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,4 mil | -70,6 mil | -75,2 mil | 7,5 mil | 82,1 mil | 42,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -18,7 mil | -9,0 mil | 12,6 mil | 18,4 mil | 26,4 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 22,2 mil | -61,5 mil | -87,8 mil | -10,8 mil | 55,6 mil | 30,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,13 | -0,41 | -0,58 | -0,07 | 0,36 | 0,21 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 149,9 mil | 150,1 mil | 151,3 mil | 150,9 mil | 154,7 mil | 148,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 94,4 mil
- 2024
- 91,7 mil
- 2025
- 75,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 150,9 mil
- 2024
- 154,7 mil
- 2025
- 148,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 291,3 mil | 253,5 mil | 186,6 mil | 332,2 mil | 368,0 mil | 418,3 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 132,2 mil | 144,1 mil | 212,8 mil | 280,4 mil | 258,6 mil | 240,6 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Active curente | 525,6 mil | 529,5 mil | 460,6 mil | 697,8 mil | 709,7 mil | 825,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,8 mil | 3,5 mil | 4,5 mil | 4,1 mil | 3,6 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,5 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 50,0 mil | 88,0 mil | 135,3 mil | 134,6 mil | 144,8 mil | 111,6 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 90,7 mil | 42,9 mil | 38,2 mil | 48,3 mil | 9,2 mil | 9,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 258,9 mil | 262,1 mil | 225,9 mil | 313,4 mil | 306,0 mil | 298,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 279,3 mil | 278,3 mil | 298,0 mil | 448,6 mil | 304,4 mil | 299,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 753,9 mil | 678,6 mil | 872,6 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,7 mld † | 1,6 mld † | 1,5 mld † | 1,5 mld † | 1,5 mld † | 1,6 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 4,1 mil
- 2024
- 3,6 mil
- 2025
- 2,3 mil
SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 98,8 mil | 140,1 mil | 51,1 mil | 152,5 mil | 186,0 mil | 136,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 20,2 mil | 8,3 mil | 33,5 mil | 19,6 mil | 23,3 mil | 16,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 78,6 mil ≈ | 131,8 mil ≈ | 17,6 mil ≈ | 132,9 mil ≈ | 162,7 mil ≈ | 120,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -19,3 mil | -8,3 mil | -138,3 mil | -18,7 mil | -22,8 mil | -16,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -52,6 mil | -96,0 mil | -44,8 mil | 25,1 mil | -125,3 mil | -45,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 12,0 mil | 29,6 mil | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -18,7 mil
- 2024
- -22,8 mil
- 2025
- -16,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 25,1 mil
- 2024
- -125,3 mil
- 2025
- -45,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 76 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 904,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie73
- Creștere100
- Evaluare81
- Calitate64
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,68 – 60,73 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)36,18 – 60,73 (Mijloc 45,04)WACC 7,9 % · FCFF de pornire 255,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA14,39 – 21,15 (Mijloc 16,59)8 firme folosite · multiplul median 8,2x · quartile 6,9x – 10,8xACDC, CLB, HAL, KLXE, NESR, OII, PUMP, WTTR
- Colegi: P/E3,68 – 6,20 (Mijloc 5,69)9 firme folosite · multiplul median 21,3x · quartile 13,8x – 23,2xCLB, HAL, NESR, NGS, OII, RNGR, SLB, TUSK, WTTR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 76/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,2 % | 42 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 3,0 % | 67 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 593,4 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 13,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -1,4x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,2x | 11 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,5x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 23,0x | 45 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 2,2x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 26,0 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie73/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare81/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HORNBECK OFFSHORE SERVICES, INC. (HOS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld USD în 2025; creștere an/an -4,9 %; marjă netă 3,0 %; ROE 2,5 %; datorie netă/EBITDA -1,4x.
Intervalul de valoare estimat este 14,39–21,15 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,59 USD, prețul de 6,14 USD lasă un potențial de 170,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 63,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 76/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 593,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 13,9 %
- Datorie netă / EBITDA: -1,4x
- Lichiditatea curentă: 3,5x
- EV/EBITDA: 2,2x
- Randament FCF: 26,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,2x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Oil & Gas Field Services, NEC (SIC 1389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SLBSlb Limited | 76,1 mld | 25,1 | 12,0 % | 8,4 % | −1,6 % | +42 % / −1 % |
| HALHalliburton Company | 27,3 mld | 13,8 | 18,8 % | 8,9 % | −3,3 % | +26 % / −11 % |
| OIIOceaneering International Inc | 3,6 mld | 11,0 | 31,1 % | 11,4 % | +4,6 % | +49 % / +76 % |
| NESRNational Energy Services Reunited Corp. | 2,2 mld | 23,2 | 9,4 % | 5,8 % | +1,7 % | +54 % / indisponibil |
| RESRpc, Inc. | 1,3 mld | — | -3,0 % | -1,8 % | +15,0 % | +11 % / −19 % |
| HOSHornbeck Offshore Services, Inc. | 904,9 mil | 23,0 | 2,5 % | 3,0 % | −4,9 % | −8 % / −40 % |
| PUMPProPetro Holding Corp. | 788,8 mil | — | 0,2 % | 0,2 % | −12,1 % | −33 % / −30 % |
| ACDCProFrac Holding Corp. | 723,0 mil | — | -57,4 % | -22,8 % | −11,4 % | +12 % / −51 % |
| WTTRSelect Water Solutions, Inc. | 681,6 mil | 21,3 | 3,5 % | 2,2 % | −3,1 % | +67 % / +127 % |
| CLBCore Laboratories Inc. | 442,2 mil | 28,6 | 5,7 % | 3,0 % | +0,5 % | −36 % / −46 % |
| NGSNatural Gas Services Group, Inc. | 373,4 mil | 18,0 | 7,3 % | 10,8 % | +9,9 % | −7 % / +89 % |
| TUSKMammoth Energy Services, Inc. | 145,3 mil | 10,3 | 5,3 % | 17,1 % | −2,9 % | +64 % / −32 % |
| NINENine Energy Service, Inc. | 101,3 mil | — | -214,6 % | -9,1 % | +1,4 % | indisponibil / indisponibil |
| KLXEKLX Energy Services Holdings, Inc. | 21,5 mil | — | — | -9,7 % | −10,2 % | −39 % / −89 % |
| RCONRecon Technology, Ltd | 8,9 mil | — | -5,9 % | -27,0 % | +75,0 % | −100 % / −100 % |
| WBIWaterBridge Infrastructure LLC | — | 434,0 | 0,5 % | 0,5 % | +66,2 % | +14 % / indisponibil |
| LBRTLiberty Energy Inc. | — | 54,2 | 2,0 % | 0,9 % | −7,2 % | −26 % / −34 % |
| NOANorth American Construction Group Ltd. | — | — | 8,0 % | 2,6 % | +10,2 % | −20 % / −45 % |
| RNGRRanger Energy Services, Inc. | — | 21,6 | 5,1 % | 2,6 % | −4,2 % | +0 % / +39 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HOS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,01 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 7,05 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 10,58 Randament total 72 % · Pe an 72 % |
| 3 ani | 4,66 Randament total -24 % · Pe an -9 % | 9,16 Randament total 49 % · Pe an 14 % | 14,97 Randament total 144 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 5,42 Randament total -12 % · Pe an -2 % | 11,89 Randament total 94 % · Pe an 14 % | 21,18 Randament total 245 % · Pe an 28 % |
- P/E la ieșire± 2,29
- Marja netă± 1,60
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,21
- Diluare anuală± 0,13
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Helix Energy Solutions Group este o companie internațională de servicii pentru industria energetică offshore, cu accent pe intervenția în sonde, robotică și dezafectare, care susțin și tranziția energetică prin sprijinirea proiectelor eoliene offshore. În 2026 compania se află în curs de fuziune cu Hornbeck, iar rezultatele trimestriale arată o revenire a activității după un an 2025 mai slab. Veniturile pe primele șase luni ale anului 2026 au fost de 570.7 milioane USD 3, iar backlogul la sfârșitul anului 2025 de 1.3 miliarde USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Flotă specializată de vase de intervenție și sisteme de robotică, greu de replicat rapid 1.
- Backlog solid pe mai mulți ani și o poziție de singur furnizor complet pentru dezafectarea în apă mică din Golful Americii 1.
- Generare de numerar operațional revenită în trimestrul al doilea 2026 și poziție de lichidități ridicată 3.
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Anularea sau renegocierea contractelorridicat
Clienții pot renegocia, amâna sau anula contracte, ceea ce ar putea reduce backlogul 1.
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de contracte pe termen lung generează cea mai mare parte a backlogului, iar pierderea lor ar avea un impact mare 1.
- Riscul de fuziunemediu
Finalizarea fuziunii cu Hornbeck depinde de aprobarea acționarilor și de condiții de închidere; eșecul ar putea perturba planurile 23.
- Ciclicitatea piețelor de energiemediu
Scăderile prețurilor petrolului și gazelor pot reduce investițiile clienților și utilizarea vaselor 1.
- Riscuri operaționale și de mediumediu
Defecțiunile echipamentelor, condițiile meteo și incidentele offshore pot duce la penalități sau pierderi de venit 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru trenching eolian și dezafectare se mențin, veniturile din segmentul Robotics și Well Intervention ar putea continua să crească 12.
- Generarea de numerar operațional și lichiditatea ridicată ar putea sprijini răscumpărările de acțiuni și flexibilitatea strategică 3.
- Fuziunea cu Hornbeck ar putea crea o platformă mai mare și sinergii de costuri, dacă integrarea decurge bine 2.
Ce ar strica teza
- Dacă prețurile petrolului rămân volatile, clienții ar putea amâna cheltuielile, iar tarifele ar putea scădea 1.
- Concentrarea backlogului pe câțiva clienți mari ar putea amplifica impactul oricărei renegocieri sau anulări 1.
- Costurile de tranzacție și incertitudinea legată de integrare ar putea diminua beneficiile așteptate din fuziune 2.
De urmărit
- Rezultatul votului acționarilor și finalizarea fuziunii cu HornbeckQ3 2026
- Nivelul backlogului și noile contracte pe termen lungnext 10-K
- Evoluția utilizării vaselor Well Intervention în Marea NorduluiQ3 2026
- Ghidajul pentru 2027, după retragerea celui din 20262027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Helix oferă servicii specializate pentru sectorul offshore, organizate în patru segmente raportabile: Well Intervention, Robotics, Shallow Water Abandonment și Production Facilities 1. Activitatea se desfășoară în principal în Golful Americii, Brazilia, Marea Nordului, Africa de Vest și Asia-Pacific 1. Clienții sunt în principal producători majori, naționali și independenți de petrol și gaze, companii de transport prin conducte, companii din energia regenerabilă și firme de construcții offshore 1.
Compania și-a declarat obiectivul de a deveni un furnizor important în tranziția energetică, prin maximizarea producției din rezervele existente, dezafectarea câmpurilor la finalul duratei de viață și sprijinirea dezvoltărilor din energia regenerabilă 1. Politica de alocare a capitalului vizează menținerea unui nivel scăzut al datoriei nete, întreținerea activelor și returnarea numerarului către acționari prin răscumpărări de acțiuni 1. În mai 2026 a fost finalizată vânzarea Helix Alliance, raportată ca operațiune întreruptă 3.
Pe 6 august 2026, compania a anunțat retragerea ghidajului anual, ca urmare a fuziunii în curs cu Hornbeck, a cărei finalizare este așteptată după adunarea acționarilor din 31 august 2026 3. Compania rămâne listată pe NYSE sub simbolul HLX 1.
Segmente
Well Intervention
Segmentul asigură accesul la sonde subacvatice pentru îmbunătățirea producției sau dezafectare, cu vase dedicate și sisteme de intervenție 1. În trimestrul al doilea din 2026 a generat venituri de 208.1 milioane USD, iar utilizarea vaselor a crescut la 91% 2.
Robotics
Segmentul include trenching, curățarea fundului mării și servicii IRM cu vehicule subacvatice, atât pentru petrol și gaze, cât și pentru energie regenerabilă 1. Aproape jumătate din veniturile segmentului din 2025 au provenit din contracte pentru energie regenerabilă offshore 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au fost de 76.4 milioane USD 2.
Piața în context
Cererea pentru serviciile offshore depinde de prețurile petrolului și gazelor, care au scăzut cu 20% în 2025 și au rămas volatile 1. Activitatea în Marea Nordului și Golful Americii a scăzut în 2025, dar piața eoliană internațională rămâne solidă, în special în Europa și Asia-Pacific 1. Compania a anunțat că se așteaptă la o cerere puternică pentru servicii de trenching, dar la un mediu de tarife slab pentru activele fără contracte pe termen lung 1.
Pe termen lung, creșterea consumului de energie și extinderea câmpurilor subacvatice ar putea susține cererea pentru intervenție și dezafectare, mai ales dacă obligațiile de dezafectare sunt onorate 1. Piața eoliană din SUA a scăzut după restricțiile din 2025, ceea ce introduce incertitudine 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru trenching eolianvânt din spate
Creșterea proiectelor eoliene offshore în Europa și Asia-Pacific sporește nevoia de servicii de îngropare a cablurilor și de pregătire a amplasamentelor 1.
- Dezafectarea câmpurilor îmbătrânitevânt din spate
Câmpurile ajunse la finalul duratei de viață trebuie dezafectate, ceea ce ar putea crește cererea pentru serviciile de P&A și de curățare 1.
- Volatilitatea prețurilor petroluluivânt din față
Scăderea prețurilor și incertitudinea geopolitică pot amâna bugetele clienților și pot reduce ratele contractuale 1.
- Restricțiile pentru eolian din SUAvânt din față
Suspendarea leasingului eolian offshore în SUA și pauza anunțată pentru proiectele mari pot afecta activitatea de pe Coasta de Est 1.
Poziția concurențială
Piețele de servicii petroliere și de energie regenerabilă sunt foarte competitive, iar prețul, accesul la vase specializate și personalul calificat sunt factori-cheie 1. Concurenții principali în intervenția în sonde includ companii de foraj internaționale, precum și firme ca Expro, Oceaneering și TechnipFMC 1.
În robotică, concurența vine de la firme ca Fugro, DOF Subsea și DeepOcean, iar în abandonarea în apă mică de la companii precum Seacor și Manson Gulf 1. Sursele nu precizează cote de piață, deci poziția relativă rămâne incertă 1.
- Oceaneering InternationalOII
Concurent în intervenție în sonde și în robotică subacvatică, menționat în sursa oficială ca competitor principal 1.
- Expro GroupXPRO
Concurent în intervenție în sonde, menționat ca rival principal 1.
- TechnipFMCFTI
Concurent în intervenție în sonde, menționat ca rival principal 1.
- Seacor
Concurent în abandonarea în apă mică, menționat în sursa oficială 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Rune 1.3: adds TypeScript, a Helix editor, Kitty graphics and OSC-7501Hacker News · 23 oct. 2026 · EN
- Mitos editor is a fork of HelixHacker News · 18 oct. 2026 · EN
- Franklin created famed 'Photo 51' after calculating key features of DNA's helix from an earlier image, study revealsPhys.org · 12 oct. 2026 · EN
- How did Rosalind Franklin miss the helix in her iconic DNA image? She didn’tScience (AAAS) · 05 oct. 2026 · EN
- Samsung joins AI infrastructure race with $1bn Helix dealNikkei Asia · 29 sept. 2026 · EN
- Samsung Group to invest $1 bil. in AI infrastructure company HelixKorea Times — Business · 29 sept. 2026 · EN
- Samsung Group to invest US$1 billion in AI infrastructure company HelixYonhap News (KR, EN) · 29 sept. 2026 · EN
- Samsung Electronics commits $1 billion to KKR-backed Helix Digital AI buildoutCNA (Channel NewsAsia) · 28 sept. 2026 · EN
- Samsung, affiliates commit $1 billion to KKR-backed Helix Digital AI buildoutCNA (Channel NewsAsia) · 28 sept. 2026 · EN
- Cât de puternic ar putea fi XBOX Helix în comparație cu PlayStation 6? - connect RomâniaSurge — Google News · 24 sept. 2026 · RO
- Helicity Synchronization-Induced Kinetic Stabilization against Helix Inversion in Stapled Peptides: Effects of 310/α Block Sequence and Double-Stapling TopologyJournal of the American Chemical Society · 21 sept. 2026 · EN
- Xbox CEO calls Project Helix a ‘family of devices’The Verge · 28 aug. 2026 · EN
- New Helix vishing group emerges in SharePoint data theft attacksBleepingComputer · 09 iul. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent (amendament)08 sept. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent04 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 sept. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 sept. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 aug. 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Alte evenimente
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Helix Energy Solutions Group, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Helix Energy Solutions Group, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Helix Energy Solutions Group, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.