olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
FLEX LNG Ltd. FLNG
Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)
FLEX LNG Ltd. este un operator și administrator de nave GNL de a cincea generație, care își valorifică flota prin contracte de charter pe termen lung. Compania a raportat venituri din exploatare de 347.6 milioane USD în 2025, într-un context în care cererea pentru transportul GNL a crescut ușor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea FLEX LNG Ltd. (FLNG) costa 25,94 USD (−3,39 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld USD, P/E 18,8 pe un EPS diluat de 1,38 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 11,56 %, beta 0,30, interval pe 52 de săptămâni 24,34–33,27 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 23,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 25,95 – 30,87
- sub banda inferioară · %B -0,00 · lățimea benzii 17,3 %
- SMA 50 / 200
- 30,24 / 29,98
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,97 / -0,82
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −16,7 % | −5,9 % | −10,7 pp | — |
| 3 luni | −16,4 % | −4,6 % | −11,8 pp | — |
| 6 luni | −19,5 % | +0,2 % | −19,8 pp | — |
| De la început de an | +4,0 % | +7,4 % | −3,5 pp | — |
| 1 an | −0,7 % | +8,2 % | −8,9 pp | +15,2 % |
| 3 ani | −16,9 % | +68,4 % | −85,4 pp | +61,3 % |
| 5 ani | +28,3 % | +56,5 % | −28,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 71 din propriul istoric de 7 trimestre (min 7,7, mediană 13,1, max 58,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 77,2 mil | 120,0 mil | 164,5 mil | 343,4 mil | 347,9 mil | 371,0 mil | 356,3 mil | 347,6 mil |
| Venituri an/an | +182,5 % | +55,4 % | +37,1 % | +108,8 % | +1,3 % | +6,6 % | −4,0 % | −2,4 % |
| Profit net | 11,8 mil | 17,0 mil | 8,1 mil | 162,2 mil | 188,0 mil | 120,0 mil | 117,7 mil | 74,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +44,0 % | −52,2 % | +1.901,3 % | +15,9 % | −36,2 % | −2,0 % | −36,4 % |
| EPS diluat | indisponibil | 0,31 | 0,15 | 3,04 | 3,51 | 2,22 | 2,18 | 1,38 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −51,6 % | +1.926,7 % | +15,5 % | −36,8 % | −1,8 % | −36,7 % |
| netă % | 15,3 % | 14,1 % | 4,9 % | 47,2 % | 54,0 % | 32,4 % | 33,0 % | 21,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 447,6 mil USD
- Datorie financiară
- 1,9 mld USD
- Datorie netă
- 1,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 719,3 mil USD
- Active totale
- 2,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 2,57x
- Lichiditate curentă
- 3,03x
- ROE
- 9,8 %
- ROA
- 2,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 164,5 mil | 343,4 mil | 347,9 mil | 371,0 mil | 356,3 mil | 347,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 75,6 mil | 201,2 mil | 200,6 mil | 217,2 mil | 197,8 mil | 175,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 41,8 mil | 56,2 mil | 76,6 mil | 108,7 mil | 105,6 mil | 92,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 8,2 mil | 162,3 mil | 188,1 mil | 120,1 mil | 117,8 mil | 74,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 84,0 mii | 99,0 mii | 98,0 mii | 78,0 mii | 132,0 mii | 82,0 mii | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 8,1 mil | 162,2 mil | 188,0 mil | 120,0 mil | 117,7 mil | 74,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,15 | 3,04 | 3,51 | 2,22 | 2,18 | 1,38 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 54,3 mil | 53,3 mil | 53,5 mil | 54,0 mil | 54,0 mil | 54,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,20 | 1,85 | 3,47 | 3,37 | 2,99 | 3,00 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
- 2023
- 54,0 mil
- 2024
- 54,0 mil
- 2025
- 54,1 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 128,9 mil | 200,7 mil | 332,3 mil | 410,4 mil | 437,2 mil | 447,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 4,1 mil | 5,3 mil | 4,9 mil | 447,0 mii | 1,4 mil | 392,0 mii | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 3,7 mil | 6,5 mil | 5,3 mil | 5,1 mil | 4,8 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | 157,8 mil | 224,9 mil | 354,0 mil | 443,1 mil | 474,4 mil | 503,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,9 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,4 mil | 2,0 mil | 1,8 mil | 3,5 mil | 2,0 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 68,3 mil | 85,9 mil | 99,7 mil | 106,1 mil | 108,9 mil | 111,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 131,8 mil | 131,6 mil | 153,2 mil | 153,3 mil | 158,8 mil | 165,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 835,2 mil † | 889,4 mil † | 907,1 mil † | 847,7 mil † | 806,6 mil † | 719,3 mil † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 53,9 mil | 53,1 mil | 53,7 mil | 53,7 mil | 54,1 mil | 54,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 53,7 mil
- 2024
- 54,1 mil
- 2025
- 54,1 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 89,3 mil | 214,8 mil | 219,9 mil | 175,0 mil | 182,8 mil | 140,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -691,4 mil | -265,9 mil | -5,0 mii | -2,0 mii | -4,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 603,3 mil | 123,1 mil | -88,8 mil | -96,5 mil | -155,6 mil | -130,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 10,8 mil | 98,9 mil | 186,1 mil | 181,2 mil | 161,7 mil | 162,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,7 mil | 7,8 mil | 0 | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2024verificat |
- 2023
- -96,5 mil
- 2024
- -155,6 mil
- 2025
- -130,7 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 39 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate52
- Creștere0
- Bilanț și datorie44
- Randamente100
- Evaluare38
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,20 – 53,01 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E11,20 – 25,35 (Mijloc 17,11)13 firme folosite · multiplul median 12,4x · quartile 8,1x – 18,4xBIP, CCL, DLNG, INSW, KEX, KNOP, MATX, NCLH, RCL, RUBI, TDW, TNK, VIK
- Dividende actualizate (DDM)39,42 – 53,01 (Mijloc 45,22)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 39/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,2 % | 33 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 21,5 % | 84 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,0 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -26,7 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,9x | 6 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,8x | 38 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 11,6 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie44/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate52/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial38/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FLEX LNG Ltd. (FLNG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 347,6 mil USD în 2025; creștere an/an -2,4 %; marjă netă 21,5 %; ROE 9,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 25,31–39,18 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 31,16 USD, prețul de 25,94 USD lasă un potențial de 20,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 16,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 39/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 21,5 %
- Lichiditatea curentă: 3,0x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 11,6 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,0 %
- CAGR EPS 3 ani: -26,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,9x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd | 86,3 mld | 19,1 | 41,7 % | 23,8 % | +8,8 % | +21 % / +200 % |
| CCLCarnival Corp Ltd. | 39,8 mld | 13,0 | 24,0 % | 11,4 % | +6,4 % | +15 % / +96 % |
| BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P. | 11,2 mld | 42,0 | 7,7 % | 11,0 % | +9,8 % | +5 % / +44 % |
| NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd. | 8,2 mld | 9,8 | 31,2 % | 8,2 % | +3,7 % | −4 % / +16 % |
| MATXMatson, Inc. | 6,3 mld | 12,1 | 19,2 % | 14,6 % | −2,3 % | +96 % / +123 % |
| KEXKirby Corporation | 6,3 mld | 18,4 | 10,4 % | 10,2 % | +3,0 % | +5 % / +56 % |
| INSWInternational Seaways, Inc. | 4,8 mld | 4,5 | 49,0 % | 68,2 % | −11,4 % | +78 % / +107 % |
| GLNGGolar Lng Limited | 4,3 mld | 65,7 | 3,4 % | 16,7 % | +51,1 % | +15 % / +98 % |
| TDWTidewater Inc | 3,4 mld | 14,0 | 19,5 % | 18,3 % | +0,5 % | +28 % / +15 % |
| SEAL-PASeapeak LLC | 2,0 mld | 76,8 | — | 4,1 % | −10,4 % | −2 % / −2 % |
| FLNGFLEX LNG Ltd. | 1,4 mld | 18,8 | 9,8 % | 21,5 % | −2,4 % | −1 % / −17 % |
| NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd | 1,4 mld | 108,8 | 2,6 % | 4,2 % | −16,6 % | +79 % / +68 % |
| GLOP-PAGasLog Partners LP | 1,2 mld | — | -1,7 % | -7,2 % | −21,9 % | −2 % / +5 % |
| CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited | 430,2 mil | — | -11,2 % | -6,3 % | indisponibil | +8 % / indisponibil |
| KNOPKNOT Offshore Partners LP | 288,4 mil | 12,4 | — | 6,4 % | +14,4 % | −15 % / +58 % |
| EDRYEurodry Ltd. | 102,6 mil | — | -4,0 % | — | +8,9 % | +173 % / +79 % |
| OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc. | 26,0 mil | — | — | -13.366,3 % | −54,0 % | +437 % / +200 % |
| USEAUnited Maritime Corp | 22,2 mil | — | -11,0 % | -16,4 % | −16,8 % | +40 % / −4 % |
| RUBIRubico Inc. | 682,3 mii | 0,0 | 6,6 % | 11,2 % | −2,8 % | −100 % / indisponibil |
| TNKTeekay Tankers Ltd. | — | 8,1 | 18,5 % | 36,9 % | −22,6 % | +42 % / +65 % |
| VIKViking Holdings Ltd | — | 33,5 | 263,5 % | 17,7 % | +21,9 % | +29 % / indisponibil |
| DLNGDynagas Lng Partners LP | — | 2,2 | 12,9 % | — | −100,0 % | −16 % / +16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FLNG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,67 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 25,99 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 39,23 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 12,97 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 25,98 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 43,23 Randament total 87 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 11,47 Randament total -38 % · Pe an -9 % | 25,96 Randament total 27 % · Pe an 5 % | 47,64 Randament total 119 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 6,49
- Marja netă± 4,55
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,90
- Diluare anuală± 0,38
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (19 aug. 2026), 6-K (13 mai 2026), 6-K (25 mar. 2026), 6-K (18 mar. 2026).
Pe scurt
FLEX LNG Ltd. este un operator și administrator de nave GNL de a cincea generație, care își valorifică flota prin contracte de charter pe termen lung. Compania a raportat venituri din exploatare de 347.6 milioane USD în 2025 1, într-un context în care cererea pentru transportul GNL a crescut ușor 1.
SWOT
Puncte tari
- Flota relativ nouă și tehnologiile MEGI și X-DF reduc consumul și pierderile de gaz 1.
- Un portofoliu de contracte pe termen lung oferă vizibilitate asupra veniturilor pentru o parte importantă din zilele de operare 1.
- Acțiunile sunt listate exclusiv la NYSE, ceea ce simplifică structura de piață și accesul investitorilor din SUA 1.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate într-un singur segment, cel al transportului GNL, ceea ce limitează diversificarea 1.
- Dependența de un număr mic de clienți mari expune compania la riscul de neplată sau de nerenegociere 1.
- Costurile de operare și de andocare cresc odată cu vârsta navelor, ceea ce poate reduce marjele 1.
Oportunități
- Creșterea cererii de GNL și noile contracte pe termen lung pot sprijini ocuparea navelor redate din contractele anterioare 1.
- Navele cu tehnologii eficiente pot atrage charter-eri interesați de reducerea emisiilor și de conformitatea cu reglementările 1.
- Compania examinează oportunități de creștere accretive, ceea ce ar putea extinde flota dacă condițiile de finanțare sunt favorabile 1.
Amenințări
- Scăderea tarifelor de charter, în special pe piața spot, poate afecta semnificativ veniturile și valoarea navelor 1.
- O încetinire economică în regiunile importatoare majore ar putea reduce cererea de GNL și capacitatea de a reînnoi contractele 1.
- Tensiunile geopolitice și restricțiile comerciale pot perturba rutele de transport și costurile de operare 1.
Riscuri
- Volatilitatea tarifelor de charterridicat
Tarifele pot scădea, iar navele neangajate pe termen lung pot rămâne fără contracte profitabile, ceea ce ar afecta veniturile și capacitatea de a îndeplini clauzele împrumuturilor 1.
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți reprezintă aproape toate veniturile, astfel încât neplata sau renegocierea unui contract ar putea avea un impact major 1.
- Macroeconomie și finanțaremediu
Inflația și dobânzile ridicate pot crește costurile de împrumut și pot face refinanțarea mai dificilă, mai ales pentru plățile balon 1.
- Reglementări de mediumediu
Costurile EU ETS și noile reguli privind combustibilii pot crește cheltuielile și pot influența valoarea flotei mai veche 1.
- Riscuri geopolitice și operaționalemediu
Conflictele, atacurile asupra navelor și perturbările rutelor pot provoca întârzieri, costuri suplimentare și perioade de neutilizare a navelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea de GNL continuă să crească și noile contracte pe termen lung se consolidează, veniturile ar putea deveni mai previzibile 1.
- Flota relativ nouă și tehnologiile eficiente ar putea sprijini obținerea de contracte în condiții favorabile 1.
- Opțiunile de creștere examinate de companie ar putea extinde baza de active dacă finanțarea rămâne accesibilă 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele spot rămân scăzute, veniturile din navele neangajate ar putea fi mult mai reduse decât în perioadele anterioare 1.
- Concentrarea clienților înseamnă că pierderea unui singur contract major ar putea afecta profund rezultatele 1.
- Creșterea costurilor de întreținere și de andocare pe măsură ce flota îmbătrânește ar putea comprima marjele 1.
De urmărit
- Reangajarea navelor redate din contracte (Flex Aurora, Flex Volunteer, Flex Artemis) pe piața spot sau pe termen lung2026
- Evoluția acoperirii zilelor pentru restul anului 2026 și nivelul tarifelor de charterQ1 2026
- Calendarul de expirare a contractelor pentru Flex Ranger, Flex Courageous și Flex ResoluteQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (19 aug. 2026), 6-K (13 mai 2026), 6-K (25 mar. 2026), 6-K (18 mar. 2026).
Afacerea
FLEX LNG este o companie înregistrată în Bermuda, care deține și operează nave GNL eficiente din punct de vedere energetic, din generația a cincea 1. Flota cuprinde nouă nave cu propulsie MEGI și patru nave X-DF cu propulsie duală, toate operate prin contracte de charter cu perioadă determinată 1. Acțiunile companiei sunt tranzacționate exclusiv la NYSE, sub simbolul FLNG, după retragerea de la Oslo Stock Exchange în septembrie 2025 1.
Modelul de afaceri se bazează pe închirierea navelor pe termen lung, în special prin charter de tip time charter, în care clientul suportă costurile de voiaj, iar compania furnizează echipajul și întreținerea 1. Veniturile depind de numărul de nave, de tariful zilnic și de zilele efective de operare, afectate de perioadele de andocare și de timpul de nefolosire 1. Compania gestionează flota prin acorduri de management tehnic cu entități afiliate 1.
Structura de clienți este concentrată: patru clienți reprezintă peste 98.5% din veniturile totale în 2025 1. Pentru companie, evaluarea solvabilității charterer-ilor este un factor important la negocierea contractelor 1. Contractele noi, precum cel pentru Flex Constellation, extind orizontul de încasări pe termen lung 1.
Segmente
Charter pe termen lung cu rată fixă
Majoritatea navelor, doisprezece dintre ele, sunt angajate pe charter cu rată fixă pe mai mulți ani, ceea ce oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 1. Acordurile includ opțiuni de prelungire declarate de clienți, precum cele pentru Flex Courageous și Flex Resolute, cu perioade ferme extinse până în 2032 1.
Charter pe piața spot
O navă este angajată pe o rată variabilă indexată la piața spot, iar alte nave, după redarea din contractele pe termen lung, operează pe piața spot 1. Acest segment poate aduce marje mai mari când tarifele cresc, dar expune compania la scăderi ale tarifelor 1. Veniturile din această zonă sunt mai puțin previzibile 1.
Operare și întreținere
Costurile de exploatare ale navelor, inclusiv echipajul, asigurările și întreținerea, au crescut în 2025, ajungând la 74.9 milioane USD, comparativ cu anul anterior 1. Andocările planificate au redus zilele de operare, iar amortizarea navelor rămâne o componentă semnificativă a costurilor 1.
Piața în context
Piața transportului GNL pe mare a crescut considerabil în ultimul deceniu, de la aproximativ 268 milioane tone în 2016 la aproximativ 429 milioane tone în 2025 1. Cererea este legată de creșterea economică, de costurile energiei și de preocupările privind emisiile, iar flota globală numără aproximativ 748 de nave peste 40.000 cbm 1. Ritmul de comenzi noi și de casare influențează direct nivelul tarifelor de charter 1.
Tarifele de charter sunt volatile și depind de echilibrul dintre oferta și cererea de capacitate, dar și de conflicte internaționale, de reglementările de mediu și de costurile combustibilului 1. Mecanisme precum EU ETS și FuelEU Maritime adaugă costuri și reguli noi pentru operatorii de nave 1.
Tendințe
- Creșterea cererii de GNLvânt din spate
Cererea de GNL a crescut în 2025 cu aproximativ 4%, sprijinită de dezvoltarea resurselor de gaze și a instalațiilor de lichefiere 1. Această creștere sprijină nevoia de nave noi și de charter pe termen lung 1.
- Volatilitatea tarifelor spotvânt din față
Tarifele pe piața spot au scăzut în unele perioade sub costurile de operare, iar fluctuațiile depind de disponibilitatea navelor și de cererea globală 1. Dacă aceste condiții persistă, veniturile din segmentul spot ar putea fi afectate 1.
- Reglementările de mediumixt
Regulile EU ETS și FuelEU Maritime impun costuri suplimentare și promovează combustibili cu emisii reduse, ceea ce poate favoriza navele eficiente, dar și crește cheltuielile operatorilor 1. Impactul net depinde de modul în care aceste costuri pot fi transferate clienților 1.
- Condițiile macroeconomicevânt din față
Inflația, dobânzile ridicate și tensiunile geopolitice, inclusiv conflictele din Ucraina, Orientul Mijlociu și Marea Roșie, pot afecta costurile de finanțare și cererea de transport 1. Dacă aceste presiuni persistă, ar putea limita accesul la capital pe condiții favorabile 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți operatori de nave GNL care oferă capacitate pe piața de charter, iar atractivitatea navelor depinde de tehnologia de propulsie, de consumul de combustibil și de vârsta flotei 1. Surse din industrie indică o flotă globală mare și comenzi noi în curs, ceea ce poate intensifica concurența pe tarife 1.
Avantajele competitive includ navele cu reliquefiere parțială sau completă și propulsia MEGI sau X-DF, care reduc pierderile prin evaporare 1. Tehnologiile de propulsie și eficiența energetică influențează capacitatea de a obține contracte pe termen lung 1.
- Alți operatori de nave GNL
Sursa nu identifică numele concurenților direcți, dar menționează concurența din partea altor companii de transport maritim și a flotei globale de nave GNL 1.
- Operatori de transport maritim alternativi
Concurența vine și din alte moduri de transport și din surse alternative de energie, care pot reduce cererea pentru navele GNL 1.
- Constructori de nave și șantiere navale
Șantierele care livrează noi nave influențează oferta de capacitate și pot modifica echilibrul pieței 1.
- Operatori de nave cu propulsie alternativă
Navele cu tehnologii noi de propulsie pot deveni competitive dacă reduc consumul de combustibil și emisiile 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Flex LNG (FLNG) Q2 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)19 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)25 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 mar. 2026
- Raport anual (emitent străin)27 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 dec. 2025
- Raport curent (emitent străin)12 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)20 aug. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / FLEX LNG Ltd. · 27 feb. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.