olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Rubico Inc. RUBI
Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)
Rubico Inc. este un operator internațional care deține și exploatează doar două petroliere Suezmax de 157.000 dwt, angajate în transportul de țiței, cu contracte pe termen lung cu Clearlake. Compania s-a listat pe Nasdaq în august 2025 după o separare de fostul său acționar majoritar și își extinde flota prin comenzi și achiziții, ceea ce face ca dependența de un singur client și de finanțarea prin diluare să rămână în atenție.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Rubico Inc. (RUBI) costa 1,77 USD (−12,38 % într-o zi), cu capitalizare 682,3 mii USD, P/E 0,0 pe un EPS diluat de 49,07 USD în ultimele 12 luni, beta 7,86, interval pe 52 de săptămâni 0,16–12.265,63 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- -1,17 – 3,79
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 378,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,08 / 108,68
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,37 / 0,31
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +170,6 % | −1,1 % | +171,7 pp | — |
| 3 luni | +13,5 % | −0,5 % | +13,9 pp | — |
| 6 luni | −96,4 % | +4,4 % | −100,8 pp | — |
| De la început de an | −99,9 % | +12,3 % | −112,2 pp | — |
| 1 an | −100,0 % | +13,5 % | −113,5 pp | +21,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | +57,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 28,4, mediană 28,4, max 28,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 24,5 mil | 24,2 mil | 23,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,1 % | −2,8 % |
| Profit net | 6,6 mil | 5,9 mil | 2,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −10,4 % | −55,5 % |
| EPS diluat | 507,54 | 454,96 | 49,07 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −10,4 % | −89,2 % |
| netă % | 27,1 % | 24,6 % | 11,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,0 mil USD
- Datorie financiară
- 82,3 mil USD
- Datorie netă
- 78,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 45,8 mil USD
- Active totale
- 134,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,80x
- Lichiditate curentă
- 0,70x
- ROE
- 6,6 %
- ROA
- 2,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 24,5 mil | 24,2 mil | 23,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 12,4 mil | 12,4 mil | 12,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,9 mil | 6,5 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit net | 6,6 mil | 5,9 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 507,54 | 454,96 | 49,07 | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 13,1 mii | 13,1 mii | 53,9 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
- 2023
- 13,1 mii
- 2024
- 13,1 mii
- 2025
- 53,9 mii
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,8 mil | 1,2 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 229,0 mii | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 176,0 mii | 194,0 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 2,0 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 110,4 mil | 106,2 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 113,4 mil | 134,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 901,0 mii | 2,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 4,2 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 71,6 mil | 77,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 7,6 mil | 10,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 79,3 mil | 88,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 35,7 mil † | 34,1 mil † | 45,8 mil † | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 385,5 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- —
- 2025
- 385,5 mii
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 11,8 mil | 10,5 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 0 | 0 | -19,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -11,4 mil | -12,1 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
- 2023
- -11,4 mil
- 2024
- -12,1 mil
- 2025
- 11,3 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 682,3 mii USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 479,89 – 922,37 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E479,89 – 922,37 (Mijloc 687,78)13 firme folosite · multiplul median 14,0x · quartile 9,8x – 18,8xBIP, CCL, DLNG, FLNG, INSW, KEX, KNOP, MATX, NCLH, RCL, TDW, TNK, VIK
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,9 % | 53 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 11,2 % | 53 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,5x | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,0x | 100 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate53/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Rubico Inc. (RUBI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 23,5 mil USD în 2025; creștere an/an -2,8 %; marjă netă 11,2 %; ROE 6,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 479,89–922,37 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 687,78 USD, prețul de 1,77 USD lasă un potențial de 38 757,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 0,0x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 1,5x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd | 89,1 mld | 19,7 | 41,7 % | 23,8 % | +8,8 % | +25 % / +210 % |
| CCLCarnival Corp Ltd. | 42,1 mld | 13,7 | 24,0 % | 11,4 % | +6,4 % | +21 % / +108 % |
| BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P. | 11,2 mld | 42,0 | 7,7 % | 11,0 % | +9,8 % | +5 % / +44 % |
| NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd. | 8,2 mld | 9,8 | 31,2 % | 8,2 % | +3,7 % | −4 % / +16 % |
| MATXMatson, Inc. | 6,4 mld | 14,3 | 17,2 % | 13,4 % | −2,3 % | +96 % / +123 % |
| KEXKirby Corporation | 6,3 mld | 18,4 | 10,4 % | 10,2 % | +3,0 % | +5 % / +56 % |
| INSWInternational Seaways, Inc. | 4,7 mld | 6,0 | 37,4 % | 62,0 % | −11,4 % | +78 % / +107 % |
| GLNGGolar Lng Limited | 4,3 mld | 65,7 | 3,4 % | 16,7 % | +51,1 % | +15 % / +98 % |
| TDWTidewater Inc | 3,4 mld | 14,0 | 19,5 % | 18,3 % | +0,5 % | +28 % / +15 % |
| SEAL-PASeapeak LLC | 2,0 mld | 76,8 | — | 4,1 % | −10,4 % | −2 % / −2 % |
| FLNGFLEX LNG Ltd. | 1,4 mld | 18,8 | 9,8 % | 21,5 % | −2,4 % | +2 % / −11 % |
| NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd | 1,4 mld | 108,8 | 2,6 % | 4,2 % | −16,6 % | +79 % / +68 % |
| GLOP-PAGasLog Partners LP | 1,2 mld | — | -1,7 % | -7,2 % | −21,9 % | −2 % / +5 % |
| CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited | 430,2 mil | — | -11,2 % | -6,3 % | indisponibil | +8 % / indisponibil |
| KNOPKNOT Offshore Partners LP | 288,4 mil | 12,4 | — | 6,4 % | +14,4 % | −15 % / +58 % |
| EDRYEurodry Ltd. | 102,6 mil | — | -4,0 % | — | +8,9 % | +173 % / +79 % |
| OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc. | 26,0 mil | — | — | -13.366,3 % | −54,0 % | +437 % / +200 % |
| USEAUnited Maritime Corp | 22,2 mil | — | -11,0 % | -16,4 % | −16,8 % | +40 % / −4 % |
| RUBIRubico Inc. | 682,3 mii | 0,0 | 6,6 % | 11,2 % | −2,8 % | −100 % / indisponibil |
| TNKTeekay Tankers Ltd. | — | 8,1 | 18,5 % | 36,9 % | −22,6 % | +42 % / +65 % |
| VIKViking Holdings Ltd | — | 33,5 | 263,5 % | 17,7 % | +21,9 % | +29 % / indisponibil |
| DLNGDynagas Lng Partners LP | — | 2,2 | 12,9 % | — | −100,0 % | −16 % / +16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RUBI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,14 Randament total -92 % · Pe an -92 % | 0,24 Randament total -86 % · Pe an -86 % | 0,36 Randament total -79 % · Pe an -79 % |
| 3 ani | 0,11 Randament total -94 % · Pe an -60 % | 0,23 Randament total -87 % · Pe an -50 % | 0,38 Randament total -79 % · Pe an -40 % |
| 5 ani | 0,09 Randament total -95 % · Pe an -44 % | 0,21 Randament total -88 % · Pe an -34 % | 0,40 Randament total -78 % · Pe an -26 % |
- P/E la ieșire± 0,06
- Marja netă± 0,04
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,04
- Diluare anuală± 0,00
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (28 sept. 2026).
Pe scurt
Rubico Inc. este un operator internațional care deține și exploatează doar două petroliere Suezmax de 157.000 dwt, angajate în transportul de țiței, cu contracte pe termen lung cu Clearlake. Compania s-a listat pe Nasdaq în august 2025 după o separare de fostul său acționar majoritar și își extinde flota prin comenzi și achiziții, ceea ce face ca dependența de un singur client și de finanțarea prin diluare să rămână în atenție.
SWOT
Puncte tari
- Flota este modernă și eficientă din punct de vedere energetic, iar navele sunt relativ noi.
- Contractele de charter pe termen lung cu un client de bază oferă o previzibilitate ridicată a veniturilor.
- Structura de management extern, prin afiliatul familiei fondatoare, poate reduce costurile administrative.
Puncte slabe
- Flota este foarte mică, iar dependența de două nave face ca orice întrerupere să aibă un efect major.
- Controlul votului este concentrat într-un trust al familiei, ceea ce limitează influența acționarilor publici.
- Datoriile și cheltuielile cu dobânzile au crescut, ceea ce comprimă rezultatul înainte de impozite.
Oportunități
- Extinderea în noi segmente de transport maritim ar putea diversifica sursele de venit.
- Comanda de petrolier chimic ar putea deschide un nou segment cu angajament către un client de mari dimensiuni.
- Piețele de capital ar putea facilita finanțarea noilor achiziții dacă condițiile rămân favorabile.
Amenințări
- Volatilitatea tarifelor de charter și a valorii navelor ar putea reduce profitabilitatea în perioadele dificile.
- Reglementările de mediu și taxele portuare ar putea crește costurile operaționale.
- Diluarea prin emisiuni de acțiuni și preferențiale ar putea deprecia acțiunile existente.
Riscuri
- Dependența de un singur clientridicat
Cele două nave sunt angajate în principal la un singur client, iar nerespectarea obligațiilor de plată ar putea afecta grav fluxul de numerar.
- Control concentrat al votuluiridicat
Trustul familiei controlează majoritatea puterii de vot, ceea ce ar putea limita capacitatea acționarilor publici de a influența deciziile.
- Diluare prin emisiunimediu
Compania s-a bazat pe emisiuni de acțiuni fără aprobarea acționarilor, ceea ce ar putea diminua participația existentă și prețul acțiunilor.
- Întârzieri la șantierescăzut
Întârzierile sau neîndeplinirea obligațiilor de către șantierele navale ar putea crește cheltuielile și diminua veniturile nete.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tarifele de charter rămân ferme și flota nou livrată se angajează bine, veniturile ar putea deveni mai previzibile pe termen lung.
- Flota modernă și eficientă din punct de vedere energetic ar putea atrage clienți care cer standarde ridicate de performanță.
- Dacă extinderea în noi segmente reușește, compania ar putea reduce dependența de o singură categorie de nave.
Ce ar strica teza
- Dependența de două nave și de un singur client ar putea face rezultatele foarte sensibile la orice incident operațional.
- Controlul concentrat al votului și diluarea prin emisiuni ar putea limita câștigurile pentru acționarii publici.
- Dacă cererea pentru țiței scade din cauza electrificării, cererea pentru navele companiei ar putea slăbi.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a rezultatului operațional față de exercițiul 2025Q1 2027
- Execuția finanțării comenzii MR și sincronizarea livrării2027
- Nivelul emisiunilor de acțiuni prin linia de capital și impactul asupra diluăriinext 10-K
- Stadiul achiziției navei de lux și al plăților către șantier2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (28 sept. 2026).
Afacerea
Rubico Inc. este o companie constituită în Insulele Marshall, cu sediul executiv la Atena, care deține și exploatează două petroliere eco Suezmax de 157.000 dwt, M/T Eco Malibu și M/T Eco West Coast, ambele dedicate transportului de țiței 1. Cele două nave sunt angajate de Clearlake în baza unor contracte de închiriere pe timp, prin care compania încasează o tarifă zilnică fixă, iar vasele sunt finanțate prin aranjamente de tip sale and leaseback 1. Veniturile au ajuns la 23,523 milioane USD în exercițiul financiar 2025, în scădere cu 3% față de anul precedent, iar veniturile operaționale au rămas aproape stabile la 12,400 milioane USD 1.
Segmente
Transportul de țiței cu petroliere Suezmax
Segmentul principal constă în cele două petroliere Suezmax de 157.000 dwt, ambele închiriate lui Clearlake, cu o tarifă zilnică de 29.990 USD pentru perioada extinsă din noiembrie 2025 1. Contractele au o perioadă fermă până în ianuarie 2031, ceea ce oferă venituri relativ previzibile, dar concentrate pe un singur client 1.
Comanda MR în construcție
Compania a preluat o comandă pentru un petrolier chimic/produse de 47.499 dwt, cu livrare programată în trimestrul 4 2029 și angajare către Trafigura 1. Finanțarea prin leasing acoperă 85% din plățile către șantier, ceea ce arată o expansiune condiționată de finanțare externă 1.
Piața în context
Piața transportului maritim de țiței este descrisă în sursă ca ciclică și volatilă, cu variații mari ale tarifelor de charter, ale valorilor navelor și ale profitabilității 1. Compania ia în calcul extinderea în alte segmente ale transportului maritim, inclusiv de mărfuri sau pasageri și transport recreațional, în funcție de condițiile de piață 1. Cererea pe termen lung pentru țiței este, potrivit riscurilor menționate, sensibilă la creșterea vehiculelor electrice și la schimbările din comerțul cu produse petroliere 1.
Tendințe
- Volatilitatea ratelor de chartermixt
Tarifele pentru petroliere sunt descrise ca fluctuante, ceea ce poate influența veniturile navelor deținute pe piața spot, deși cele două nave actuale sunt angajate pe termen lung 1. Rata fermă pe termen lung reduce expunerea la aceste oscilații, cel puțin până la expirarea contractelor.
- Electrificarea transportuluivânt din față
Creșterea vehiculelor electrice ar putea reduce cererea globală pentru țiței și, implicit, transportul acestuia pe mare, ceea ce ar afecta pe termen lung cererea pentru navele companiei 1.
- Reglementări de mediu și climămixt
Restricțiile privind emisiile de gaze cu efect de seră și cerințele de mediu pot crește costurile de exploatare și de andocare, dar navele eco mai eficiente din flotă ar putea beneficia de cerințele de eficiență impuse de clienți 1.
- Taxe portuare și tarife comercialevânt din față
Noile taxe portuare impuse de Statele Unite și China sunt menționate ca un risc care ar putea afecta semnificativ operațiunile și rezultatele financiare ale companiei 1.
Poziția concurențială
Industria exploatării de petroliere este descrisă ca foarte competitivă, iar Rubico ar putea avea dificultăți în a obține angajamente de charter în fața unor noi intrați sau a unor companii consacrate cu resurse mai mari 1. Sursa nu identifică concurenți cu nume, astfel încât lista de mai jos reflectă doar categoriile menționate.
- Operatori de petroliere consacrați cu resurse mai mari
Companii cu flote mai mari și resurse financiare superioare, menționate generic în riscurile sursei ca rivali pentru contracte de charter.
- Noi intrați în exploatarea de nave
Noi participanți la piață care pot concura pentru aceleași angajamente de charter, conform descrierii riscurilor din sursă.
- Alte companii de transport de țiței
Operatori care concurează pentru aceiași clienți din sectorul petrolier, categorie implicită în riscurile legate de industrie.
- Operatori de nave chimice și de produse
Concurenți din segmentul în care compania intenționează să intre prin comanda MR, unde ar trebui să își câștige poziția.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 aug. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Rubico Inc. · 23 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.