olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Matson, Inc. MATX
Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)
Matson este un transportator maritim și de logistică ce deservește în principal Hawaii, Alaska, Guam și rutele dintre Asia și Coasta de Vest a SUA, operând și ca transportator Jones Act. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat venituri de 969.4 milioane USD, iar serviciul spre China a crescut cu 15.2 la sută în volum, ceea ce face ca evoluția rutei asiatice să fie în prezent principalul factor de urmărit.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Matson, Inc. (MATX) costa 213,87 USD (+1,15 % într-o zi), cu capitalizare 6,3 mld USD, P/E 12,1 pe un EPS diluat de 17,65 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,66 %, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 102,05–238,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,1 mld USD (+26,5 % an/an), profit net de 209,4 mil USD (+55,5 % an/an), EPS diluat 6,96 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 214,16 – 242,29
- sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 12,3 %
- SMA 50 / 200
- 227,46 / 194,26
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,80 / -0,55
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,9 % | −5,9 % | +1,1 pp | — |
| 3 luni | +3,7 % | −4,6 % | +8,3 pp | — |
| 6 luni | +18,7 % | +0,2 % | +18,5 pp | — |
| De la început de an | +73,1 % | +7,4 % | +65,7 pp | — |
| 1 an | +94,8 % | +8,2 % | +86,6 pp | +14,8 % |
| 3 ani | +134,5 % | +68,4 % | +66,1 pp | +56,7 % |
| 5 ani | +139,0 % | +56,5 % | +82,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 890,3 mil | 782,0 mil | 830,5 mil | 880,1 mil | 851,9 mil | 757,8 mil | 969,4 mil | 1,1 mld |
| Profit operațional | 147,5 mil | 82,1 mil | 113,0 mil | 161,0 mil | 143,7 mil | 61,4 mil | 158,9 mil | 255,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,8 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 158,2 mil | 92,2 mil | 121,7 mil | 168,9 mil | 151,0 mil | 67,9 mil | 163,9 mil | 263,3 mil |
| Impozit pe profit | 30,2 mil | 19,9 mil | 27,0 mil | 34,2 mil | 7,9 mil | 11,3 mil | 34,5 mil | 53,9 mil |
| Profit net | 128,0 mil | 72,3 mil | 94,7 mil | 134,7 mil | 143,1 mil | 56,6 mil | 129,4 mil | 209,4 mil |
| EPS diluat | 3,81 ≈ | 2,18 | 2,92 | 4,24 | 4,57 ≈ | 1,85 | 4,27 | 6,96 |
| Flux de numerar operațional | 174,7 mil | 89,0 mil | 105,6 mil ≈ | 175,6 mil ≈ | 176,9 mil | 94,0 mil | 137,6 mil ≈ | 229,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 125,4 mil | 89,2 mil | 86,3 mil | 83,2 mil | 134,7 mil | 48,3 mil | — | — |
| Dividende plătite | 11,3 mil | 11,3 mil | 11,0 mil ≈ | 11,4 mil ≈ | 11,2 mil | 11,0 mil | 11,0 mil ≈ | 11,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 31,7 mil | 66,9 mil | 93,5 mil ≈ | 65,4 mil ≈ | 77,5 mil | 52,8 mil | 67,0 mil ≈ | 60,3 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 55 din propriul istoric de 40 trimestre (min 1,8, mediană 11,2, max 21,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 3,9 mld | 4,3 mld | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,3 mld |
| Venituri an/an | +8,6 % | −0,9 % | +8,2 % | +64,7 % | +10,6 % | −28,7 % | +10,6 % | −2,3 % |
| Profit net | 109,0 mil | 82,7 mil | 193,1 mil | 927,4 mil | 1,1 mld | 297,1 mil | 476,4 mil | 444,8 mil |
| Profit net an/an | −52,8 % | −24,1 % | +133,5 % | +380,3 % | +14,7 % | −72,1 % | +60,4 % | −6,6 % |
| EPS diluat | 2,53 | 1,91 | 4,44 | 21,47 | 27,07 | 8,32 | 13,93 | 13,81 |
| EPS diluat an/an | −52,7 % | −24,5 % | +132,5 % | +383,6 % | +26,1 % | −69,3 % | +67,4 % | −0,9 % |
| netă % | 4,9 % | 3,8 % | 8,1 % | 23,6 % | 24,5 % | 9,6 % | 13,9 % | 13,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 1,1 mld | 262,1 mil | 457,7 mil | 153,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 141,9 mil USD
- Datorie financiară
- 351,8 mil USD
- Datorie netă
- 209,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,8 mld USD
- Active totale
- 4,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,13x
- Lichiditate curentă
- 0,89x
- ROE
- 16,4 %
- ROA
- 9,6 %
- Marja FCF
- 4,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mld | 3,9 mld | 4,3 mld | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 225,0 mil | 236,5 mil | 261,0 mil | 283,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 23 feb. 2024verificat |
| Profit operațional | 280,3 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 342,8 mil | 551,3 mil | 499,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 114,9 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat |
| EBITDA | 395,2 mil ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2021derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 27,4 mil | 22,6 mil | 18,0 mil | 12,2 mil | 7,5 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 259,0 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 373,0 mil | 599,4 mil | 533,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 65,9 mil | 243,9 mil | 288,4 mil | 75,9 mil | 123,0 mil | 89,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 193,1 mil | 927,4 mil | 1,1 mld | 297,1 mil | 476,4 mil | 444,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,44 | 21,47 | 27,07 | 8,32 | 13,93 | 13,81 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 43,5 mil | 43,2 mil | 39,3 mil | 35,7 mil | 34,2 mil | 32,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,90 | 1,06 | 1,22 | 1,26 | 1,32 | 1,40 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 35,7 mil
- 2024
- 34,2 mil
- 2025
- 32,2 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 14,4 mil | 282,4 mil | 249,8 mil | 134,0 mil | 266,8 mil | 141,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | 305,9 mil | 704,5 mil | 759,6 mil | 602,3 mil | 609,6 mil | 471,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 327,8 mil | 327,8 mil | 327,8 mil | 327,8 mil | 327,8 mil | 327,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 192,0 mil | 181,1 mil | 174,9 mil | 176,4 mil | 159,4 mil | 146,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,9 mld | 3,7 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,6 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 283,1 mil | 308,4 mil | 255,6 mil | 277,9 mil | 268,5 mil | 244,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 59,2 mil | 65,0 mil | 76,9 mil | 39,7 mil | 39,7 mil | 39,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 685,6 mil | 549,7 mil | 427,7 mil | 389,3 mil | 350,8 mil | 312,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 511,5 mil | 612,4 mil | 581,6 mil | 562,3 mil | 560,4 mil | 527,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 961,2 mil † | 1,7 mld † | 2,3 mld † | 2,4 mld † | 2,7 mld † | 2,8 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 176,4 mil
- 2024
- 159,4 mil
- 2025
- 146,6 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 429,8 mil | 984,1 mil | 1,3 mld | 510,5 mil | 767,8 mil | 547,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | 209,3 mil | 248,4 mil | 310,1 mil | 393,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | 1,1 mld ≈ | 262,1 mil ≈ | 457,7 mil ≈ | 153,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -177,0 mil | -323,4 mil | -729,3 mil | -338,2 mil | -336,1 mil | -265,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -261,5 mil | -392,7 mil | -576,6 mil | -289,7 mil | -301,2 mil | -406,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 39,2 mil | 45,9 mil | 48,0 mil | 45,0 mil | 44,8 mil | 44,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 198,3 mil | 397,0 mil | 155,2 mil | 199,1 mil | 303,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -338,2 mil
- 2024
- -336,1 mil
- 2025
- -265,6 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
- 2023
- -289,7 mil
- 2024
- -301,2 mil
- 2025
- -406,4 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate59
- Creștere0
- Bilanț și datorie70
- Randamente81
- Evaluare63
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 102,52 – 331,78 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)102,52 – 158,65 (Mijloc 124,25)WACC 9,1 % · FCFF de pornire 290,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 18,8 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E143,25 – 331,78 (Mijloc 229,03)13 firme folosite · multiplul median 13,0x · quartile 8,1x – 18,8xBIP, CCL, DLNG, FLNG, INSW, KEX, KNOP, NCLH, RCL, RUBI, TDW, TNK, VIK
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului18,40 – 24,74 (Mijloc 21,10)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 17,2 % | 73 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 14,6 % | 63 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 52,9 % | 33 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -8,3 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -20,1 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 96,8x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 25 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,1x | 69 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,5 % | 56 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,8 % | 68 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 15,6 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie70/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente81/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare63/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
Matson, Inc. (MATX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,3 mld USD în 2025; creștere an/an -2,3 %; marjă netă 14,6 %; ROE 19,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 122,88–245,21 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 176,64 USD, prețul de 213,87 USD lasă un potențial de -17,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -21,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 17,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 96,8x
- Rata de distribuire (FCF): 15,6 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -8,3 %
- CAGR EPS 3 ani: -20,1 %
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd | 86,3 mld | 19,1 | 41,7 % | 23,8 % | +8,8 % | +21 % / +200 % |
| CCLCarnival Corp Ltd. | 39,8 mld | 13,0 | 24,0 % | 11,4 % | +6,4 % | +15 % / +96 % |
| BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P. | 11,2 mld | 42,0 | 7,7 % | 11,0 % | +9,8 % | +5 % / +44 % |
| NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd. | 8,2 mld | 9,8 | 31,2 % | 8,2 % | +3,7 % | −4 % / +16 % |
| MATXMatson, Inc. | 6,3 mld | 12,1 | 19,2 % | 14,6 % | −2,3 % | +95 % / +135 % |
| KEXKirby Corporation | 6,3 mld | 18,4 | 10,4 % | 10,2 % | +3,0 % | +5 % / +56 % |
| INSWInternational Seaways, Inc. | 4,8 mld | 4,5 | 49,0 % | 68,2 % | −11,4 % | +78 % / +107 % |
| GLNGGolar Lng Limited | 4,3 mld | 65,7 | 3,4 % | 16,7 % | +51,1 % | +15 % / +98 % |
| TDWTidewater Inc | 3,4 mld | 14,0 | 19,5 % | 18,3 % | +0,5 % | +28 % / +15 % |
| SEAL-PASeapeak LLC | 2,0 mld | 76,8 | — | 4,1 % | −10,4 % | −2 % / −2 % |
| FLNGFLEX LNG Ltd. | 1,4 mld | 18,8 | 9,8 % | 21,5 % | −2,4 % | +2 % / −11 % |
| NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd | 1,4 mld | 108,8 | 2,6 % | 4,2 % | −16,6 % | +79 % / +68 % |
| GLOP-PAGasLog Partners LP | 1,2 mld | — | -1,7 % | -7,2 % | −21,9 % | −2 % / +5 % |
| CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited | 430,2 mil | — | -11,2 % | -6,3 % | indisponibil | +8 % / indisponibil |
| KNOPKNOT Offshore Partners LP | 288,4 mil | 12,4 | — | 6,4 % | +14,4 % | −15 % / +58 % |
| EDRYEurodry Ltd. | 102,6 mil | — | -4,0 % | — | +8,9 % | +173 % / +79 % |
| OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc. | 26,0 mil | — | — | -13.366,3 % | −54,0 % | +437 % / +200 % |
| USEAUnited Maritime Corp | 22,2 mil | — | -11,0 % | -16,4 % | −16,8 % | +40 % / −4 % |
| RUBIRubico Inc. | 682,3 mii | 0,0 | 6,6 % | 11,2 % | −2,8 % | −100 % / indisponibil |
| TNKTeekay Tankers Ltd. | — | 8,1 | 18,5 % | 36,9 % | −22,6 % | +42 % / +65 % |
| VIKViking Holdings Ltd | — | 33,5 | 263,5 % | 17,7 % | +21,9 % | +29 % / indisponibil |
| DLNGDynagas Lng Partners LP | — | 2,2 | 12,9 % | — | −100,0 % | −16 % / +16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MATX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 117,71 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 209,16 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 316,49 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 93,47 Randament total -55 % · Pe an -23 % | 188,77 Randament total -10 % · Pe an -3 % | 316,49 Randament total 50 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 74,22 Randament total -63 % · Pe an -18 % | 170,36 Randament total -17 % · Pe an -4 % | 316,49 Randament total 52 % · Pe an 9 % |
- P/E la ieșire± 47,19
- Marja netă± 33,03
- Creșterea anuală a veniturilor± 29,83
- Diluare anuală± 2,78
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Matson este un transportator maritim și de logistică ce deservește în principal Hawaii, Alaska, Guam și rutele dintre Asia și Coasta de Vest a SUA, operând și ca transportator Jones Act. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat venituri de 969.4 milioane USD, iar serviciul spre China a crescut cu 15.2 la sută în volum, ceea ce face ca evoluția rutei asiatice să fie în prezent principalul factor de urmărit 123.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție puternică pe rutele Jones Act, unde concurența străină este restricționată prin reglementare 1.
- Frecvența serviciilor, terminalele dedicate și rețeaua de barje inter-insulare susțin o ofertă integrată greu de replicat 1.
- Compania a raportat un profit net solid în 2025 și a crescut prognoza pentru 2026 după un trimestru puternic 13.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate pe câțiva clienți mari, iar pierderea acestor relații ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Costul combustibilului și al recuperării acestuia reprezintă o expunere importantă, iar întârzierile pot presa marjele 12.
- Volumele pe rutele Hawaii și Alaska au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată dependența de cererea locală 2.
Oportunități
- Cererea puternică pe ruta China și capacitatea suplimentară din noile nave ar putea sprijini creșterea veniturilor 12.
- Extinderea terminalului din Honolulu și modernizarea flotei ar putea îmbunătăți eficiența operațională 1.
- Segmentul Logistics ar putea beneficia de creșterea serviciilor de expediere și brokerage dacă tendința actuală continuă 2.
Amenințări
- Modificarea sau abrogarea Jones Act ar putea permite concurenților străini să intre pe piețele principale ale companiei 1.
- Tensiunile comerciale și tarifele dintre SUA și China ar putea afecta cererea și tarifele pe ruta transpacifică 1.
- Reglementările de mediu și presiunea investitorilor privind sustenabilitatea ar putea crește costurile de conformare 1.
Riscuri
- Modificarea Jones Actridicat
Dacă Jones Act ar fi abrogat sau modificat substanțial, concurenții ar putea intra pe piețele Hawaii și Alaska cu costuri mai mici 1.
- Tensiuni comercialeridicat
Tarifele și măsurile comerciale dintre marile economii ar putea reduce cererea pentru serviciile companiei pe ruta transpacifică 1.
- Preț combustibilmediu
Creșterea prețului combustibilului și dificultatea recuperării costurilor prin suprataxe ar putea afecta rezultatele 12.
- Dependența de clienți marimediu
Pierderea unor clienți cheie ar putea afecta veniturile, având în vedere concentrarea relațiilor comerciale 1.
- Reglementări de emisiiscăzut
Cerințele IMO privind intensitatea de carbon ar putea necesita investiții suplimentare în flotă dacă nu sunt respectate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția Jones Act și rețeaua integrată pe Pacific oferă companiei protecție competitivă și venituri stabile pe termen lung 1.
- Creșterea cererii pe ruta China și prognoza revizuită în sus ar putea duce la un venit operațional mai mare în 2026 23.
- Noile nave și extinderea terminalului ar putea crește capacitatea și eficiența în anii următori 1.
Ce ar strica teza
- Volumele pe Hawaii și Alaska au scăzut, ceea ce ar putea indica o cerere locală mai slabă decât se anticipa 2.
- Creșterea de pe ruta China depinde de un mediu comercial volatil, iar normalizarea sezonalității ar putea reduce avantajul 2.
- Costurile cu combustibilul și investițiile în flotă ar putea presa marjele și fluxul de numerar 12.
De urmărit
- Livrarea primei nave Aloha Class și integrarea ei pe ruta ChineiQ1 2027
- Evoluția volumului pe ruta China în sezonul de vârf și reacția tarifelorQ4 2026
- Recuperarea costurilor cu combustibilul conform prognozei companiei2026
- Rezultatele efective față de prognoza de venit operațional pentru 2026next 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Matson funcționează prin două segmente: Ocean Transportation, care oferă servicii de transport maritim de mărfuri către Hawaii, Alaska, Guam, Micronezia și alte insule, precum și serviciul expres China-Long Beach, și Logistics, care include brokerage de transport, expediere de mărfuri, depozitare și managementul lanțului de aprovizionare 1. Compania deține o participație de 35 la sută în SSA Terminals, un joint venture care operează terminale pe Coasta de Vest, inclusiv trei terminale dedicate pentru Matson 1. Flota include nave deținute și închiriate, iar compania construiește trei nave Aloha Class pentru ruta Chinei 1.
Venitul operațional total din anul fiscal 2025 a fost de 3344.5 milioane USD, în scădere ușoară față de anul anterior, iar profitul net a fost de 444.8 milioane USD 1. Segmentul Ocean Transportation a generat cea mai mare parte a veniturilor, în timp ce Logistics a contribuit cu aproximativ 609.0 milioane USD 1. Compania operează ca deținător Jones Act, ceea ce îi conferă o poziție specială pe rutele dintre Coasta de Vest și teritoriile americane din Pacific 1.
În trimestrul al doilea din 2026, veniturile consolidate au atins 969.4 milioane USD, iar compania a ridicat prognoza pentru întregul an, anticipând un venit operațional consolidat mai mare decât cel din 2025 3. Modificările de prognoză se bazează pe cererea solidă a consumatorilor americani și pe un mediu comercial considerat stabil pe ruta transpacifică 23.
Segmente
Ocean Transportation
Segmentul Ocean Transportation a generat venituri de 2735.5 milioane USD în anul fiscal 2025 și este principala sursă de venit a companiei 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile segmentului au crescut la 767.4 milioane USD, datorită volumului și tarifelor mai mari pe serviciul spre China 3. Compania anticipează că venitul operațional din acest segment pentru 2026 va fi mai mare decât cel din 2025, dar contribuția SSAT ar putea fi mai mică 2.
Piața în context
Matson activează pe piețe insulare și de nișă din Pacific, unde concurența este limitată prin reglementarea Jones Act, dar unde cererea depinde de economiile locale din Hawaii, Alaska și Guam 1. Pe ruta spre China, piața transpacifică a fost volatilă din cauza tarifelor și a relațiilor comerciale dintre SUA și China, ceea ce a influențat atât volumele, cât și tarifele 12. Volumul pe ruta Hawaii a scăzut ușor în trimestrul al doilea din 2026, în timp ce cererea pe ruta China a crescut semnificativ 2.
Piața de transport maritim între SUA continentale și teritoriile din Pacific este sensibilă la turism, construcții, cheltuieli militare și la prețul combustibilului 1. Compania notează că o eventuală slăbire a acestor factori ar putea reduce cererea pentru transport și logistică 1. Pe ruta Alaska, volumul a scăzut cu 2.3 la sută în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce indică o piață mai puțin dinamică 2.
Tendințe
- Cererea pe ruta Chineivânt din spate
Volumul pe ruta China a crescut semnificativ în trimestrul al doilea din 2026 și compania se așteaptă ca serviciul să fie aproape de capacitate până în sezonul de vârf 23. Creșterea a fost susținută de cererea din e-commerce și de un context de aprovizionare mai strâns pe ruta transpacifică 3. Dacă cererea revine la un model de sezonalitate mai tradițional în trimestrul al patrulea, avantajul ar putea fi mai mic 2.
- Economia Hawaii și Alaskamixt
Volumul pe ruta Hawaii a scăzut ușor din cauza cererii mai slabe, în timp ce economia Alaska rămâne stabilă, sprijinită de exploatarea petrolului și gazelor 2. Inflația legată de energie reprezintă un vânt contrar pentru consumul din Hawaii 2. Pe termen scurt, compania se așteaptă la volume comparabile sau apropiate de cele din 2025 pe aceste rute 2.
- Cheltuielile cu combustibilulvânt din față
Conflictul din Iran a afectat prețul combustibilului în toate piețele companiei, deși nu a afectat încă performanța operațională 2. Compania spune că se așteaptă să recupereze integral costurile cu combustibilul până la sfârșitul anului 2. Dacă prețurile rămân ridicate sau recuperarea întârzie, marjele ar putea fi presate 1.
- Investiții în flotă și reglementări de emisiimixt
Compania construiește trei nave Aloha Class, cu livrare planificată în perioada 2027-2028, pentru a crește capacitatea pe ruta Chinei și a moderniza flota 1. Reglementările IMO privind intensitatea de carbon devin mai stricte spre 2030, ceea ce impune costuri de conformare 1. Investițiile pot susține eficiența, dar presupun cheltuieli semnificative de capital 1.
Poziția concurențială
Matson concurează pe ruta Hawaii cu Pasha, cu operatorul de barje Aloha Marine Lines și cu transportatori străini precum ONE și CMA CGM 1. Pe ruta Alaska, principalii concurenți sunt Totem Ocean Trailer Express, Alaska Marine Lines și Samson Tug & Barge 1. Compania se diferențiază prin frecvența serviciilor, prin terminalele dedicate și prin rețeaua de barje inter-insulare 1.
Piața este competitivă, cu bariere mici de intrare pentru transportatorii maritimi, iar companiile aeriene de marfă reprezintă un concurent suplimentar 1. Dacă reglementarea Jones Act ar fi modificată, concurenții străini cu costuri mai mici ar putea intra pe piețele Hawaii și Alaska 1. Acest risc rămâne o variabilă structurală importantă pentru companie 1.
- Pasha Hawaii
Principalul concurent Jones Act pe ruta Hawaii, cu servicii de containere și roll-on/roll-off spre Hawaii 1.
- Aloha Marine Lines
Operator de barje Jones Act care deservește ruta dintre Seattle și Oahu 1.
- Totem Ocean Trailer Express
Concurent Jones Act pe ruta Alaska, cu servicii roll-on/roll-off între Tacoma și Anchorage 1.
- ONE
Transportator străin care aduce marfă în Oahu din locații non-SUA, oferind alternative importatorilor 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- This Fund Trimmed Matson (MATX) on StrengthYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent24 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mar. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Matson, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Matson, Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Matson, Inc. · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.