olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Tidewater Inc. TDW

Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)

69,08USD−6,06 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tidewater Inc. (NYSE: TDW) este unul dintre cei mai mari operatori de nave de servicii offshore din lume, cu o flotă de 208 nave active în peste 30 de țări la finalul anului 2025. Compania este relevantă acum, deoarece își extinde flota prin achiziția unei flote de nave din Brazilia, iar revenirea activității offshore este considerată, de conducere, o perspectivă favorabilă pentru 2027.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tidewater Inc. (TDW) costa 69,08 USD (−6,06 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mld USD, P/E 14,0 pe un EPS diluat de 4,93 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,09 %, beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 50,33–100,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 342,3 mil USD (+0,3 % an/an), profit net de 21,7 mil USD (−70,3 % an/an), EPS diluat 0,43 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,4 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
14,0
EPS diluat TTM 4,93 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
7,13 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,09 %
DPS 12 luni 0,75
Beta (2 ani)
1,00
Volatilitate (1 an) 50 %
Interval 52 săpt.
50,33100,61

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,6
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
72,43 – 91,26
sub banda inferioară · %B -0,18 · lățimea benzii 23,0 %
SMA 50 / 200
85,78 / 79,77
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-2,42 / -1,21
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−15,8 %−1,1 %−14,7 pp—
3 luni−15,3 %−0,5 %−14,9 pp—
6 luni−11,3 %+4,4 %−15,7 pp—
De la început de an+36,8 %+12,3 %+24,4 pp—
1 an+34,9 %+13,5 %+21,4 pp+15,2 %
3 ani+1,5 %+76,4 %−74,9 pp+61,3 %
5 ani+452,6 %+63,7 %+389,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,3 %
02 sept. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,3 %
07 mai 2024 → 16 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+40,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
342,3 mil USD
+0,3 % an/an
Profit net
21,7 mil USD
−70,3 % an/an
EPS diluat
0,43
−70,5 % an/an
netă / operațională
6,3 % / 18,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri340,4 mil345,1 mil333,4 mil341,4 mil341,1 mil336,8 mil326,2 mil342,3 mil
Profit operațional69,9 mil81,4 mil75,0 mil80,9 mil62,7 mil64,0 mil59,0 mil62,5 mil
Amortizare și depreciere62,4 mil38,7 mil39,0 mil64,3 mil66,4 mil37,8 mil38,5 mil66,4 mil
Profit înainte de impozit58,9 mil53,0 mil68,4 mil78,3 mil20,7 mil52,8 mil40,9 mil46,1 mil
Impozit pe profit12,9 mil16,4 mil26,1 mil5,6 mil21,7 mil-166,6 mil34,9 mil25,1 mil
Profit net46,4 mil36,9 mil42,7 mil72,9 mil-806,0 mii219,9 mil6,1 mil21,7 mil
EPS diluat0,870,70 ≈0,831,46-0,024,40 ≈0,120,43
Flux de numerar operațional49,0 mil ≈100,0 mil80,4 mil73,7 mil ≈72,1 mil ≈153,0 mil19,2 mil67,0 mil ≈
Investiții (capex)5,7 mil ≈4,5 mil10,3 mil5,2 mil ≈5,1 mil ≈5,1 mil14,9 mil14,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni13,7 mil ≈44,1 mil39,3 mil50,8 mil ≈0 ≈000 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 31 din propriul istoric de 13 trimestre (min 7,6, mediană 18,0, max 57,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri406,5 mil486,5 mil397,0 mil371,0 mil647,7 mil1,0 mld1,3 mld1,4 mld
Venituri an/an−32,4 %+19,7 %−18,4 %−6,5 %+74,6 %+55,9 %+33,3 %+0,5 %
Profit net-171,5 mil-141,7 mil-196,2 mil-129,0 mil-21,7 mil97,2 mil180,7 mil334,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+85,9 %+85,2 %
EPS diluat-6,45-3,71-4,86-3,14-0,491,843,406,64
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+84,8 %+95,3 %
netă %-42,2 %-29,1 %-49,4 %-34,8 %-3,4 %9,6 %13,4 %24,7 %
Flux de numerar liber-17,5 mil-49,4 mil-10,9 mil6,1 mil23,6 mil72,6 mil254,9 mil353,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
578,8 mil USD
Datorie financiară
654,9 mil USD
Datorie netă
76,1 mil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
2,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,48x
Lichiditate curentă
2,90x
ROE
27,1 %
ROA
15,0 %
Marja FCF
26,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,0 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 04 mar. 2021verificat

Profit operațional
2023
182,2 mil
2024
311,3 mil
2025
282,6 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
128,8 mil
2024
156,2 mil
2025
151,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
311,0 mil ≈
2024
467,5 mil ≈
2025
433,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
48,7 mil
2024
73,2 mil
2025
66,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
138,9 mil
2024
229,5 mil
2025
220,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
43,3 mil
2024
50,2 mil
2025
-113,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit net
2023
97,2 mil
2024
180,7 mil
2025
334,7 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,84
2024
3,40
2025
6,64

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
52,9 mil
2024
53,1 mil
2025
50,4 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
274,4 mil
2024
324,9 mil
2025
578,8 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Active curente
2023
591,1 mil
2024
698,7 mil
2025
914,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Active totale
2023
2,1 mld
2024
2,1 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
44,9 mil
2024
71,4 mil
2025
66,3 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
103,1 mil
2024
65,4 mil
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
631,4 mil
2024
571,7 mil
2025
649,0 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
328,7 mil
2024
331,6 mil
2025
315,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
104,2 mil
2024
282,5 mil
2025
379,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
31,6 mil
2024
27,6 mil
2025
25,8 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
72,6 mil ≈
2024
254,9 mil ≈
2025
353,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-610,3 mil
2024
-188,0 mii
2025
-7,5 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
615,6 mil
2024
-222,6 mil
2025
-136,0 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
35,0 mil
2024
90,7 mil
2025
90,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
27,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
27,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-9,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
85,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
95,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
38,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
34,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
18,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
18,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
20,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
19,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
14,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
39,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
311,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
40,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
271,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
109,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
68,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
7,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
14,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
2,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
12,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 74 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

69,08 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
7,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
19,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
18,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 aug. 2026
verificat 2208derivat 147

Scorul pe grupe

  • Calitate79
  • Creștere100
  • Bilanț și datorie80
  • Randamente0
  • Evaluare74

Interval de valoare estimat

Jos
48,14
USD pe acțiune
Mijloc
75,82
USD pe acțiune
Sus
91,61
USD pe acțiune
Preț: 69,08 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 9,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 8,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,86 – 188,63 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)117,22 – 188,63 (Mijloc 144,22)
    WACC 8,6 % · FCFF de pornire 326,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -15,9 %
  • Colegi: EV/EBITDA56,29 – 90,58 (Mijloc 83,94)
    6 firme folosite · multiplul median 9,2x · quartile 6,2x – 9,9x
    CCL, INSW, KEX, NCLH, RCL, SEAL-PA
  • Colegi: P/E40,00 – 92,64 (Mijloc 67,69)
    13 firme folosite · multiplul median 13,7x · quartile 8,1x – 18,8x
    BIP, CCL, DLNG, FLNG, INSW, KEX, KNOP, MATX, NCLH, RCL, RUBI, TNK, VIK
  • Dividende actualizate (DDM)9,86 – 13,25 (Mijloc 11,31)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Water Transportation (SIC 4400)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 74/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate14,8 %67 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate18,3 %79 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate109,8 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere27,8 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x100 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,8x35 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,6x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare14,0x56 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare7,6x71 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare7,9 %99 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie80/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare74/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TIDEWATER INC (TDW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld USD în 2025; creștere an/an 0,5 %; marjă netă 18,3 %; ROE 19,5 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 48,14–91,61 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 75,82 USD, prețul de 69,08 USD lasă un potențial de 9,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 74/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 18,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 109,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: 27,8 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,1x
  • Lichiditatea curentă: 3,6x
  • EV/EBITDA: 7,6x
  • Randament FCF: 7,9 %

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,0x
mediana verticalei 16,3x
sub mediană (−14,3 %)
EV/EBITDA
7,6x
mediana verticalei 9,6x
sub mediană (−20,6 %)
P/S
2,6x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+38,1 %)
P/B
2,5x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+26,5 %)
ROE
19,5 %
mediana verticalei 10,1 %
peste mediană (+92,9 %)
Marja netă
18,3 %
mediana verticalei 11,0 %
peste mediană (+67,3 %)
Marja EBIT
18,4 %
mediana verticalei 20,5 %
sub mediană (−10,3 %)
Venituri an/an
0,5 %
mediana verticalei -2,4 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
0,1x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−93,3 %)
Randament dividend
1,1 %
mediana verticalei 4,0 %
sub mediană (−72,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd89,1 mld19,741,7 %23,8 %+8,8 %+25 % / +210 %
CCLCarnival Corp Ltd.42,1 mld13,724,0 %11,4 %+6,4 %+21 % / +108 %
BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P.11,2 mld42,07,7 %11,0 %+9,8 %+5 % / +44 %
NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd.8,2 mld9,831,2 %8,2 %+3,7 %−4 % / +16 %
MATXMatson, Inc.6,4 mld14,317,2 %13,4 %−2,3 %+96 % / +123 %
KEXKirby Corporation6,3 mld18,410,4 %10,2 %+3,0 %+5 % / +56 %
INSWInternational Seaways, Inc.4,7 mld6,037,4 %62,0 %−11,4 %+78 % / +107 %
GLNGGolar Lng Limited4,3 mld65,73,4 %16,7 %+51,1 %+15 % / +98 %
TDWTidewater Inc3,4 mld14,019,5 %18,3 %+0,5 %+35 % / +1 %
SEAL-PASeapeak LLC2,0 mld76,8—4,1 %−10,4 %−2 % / −2 %
FLNGFLEX LNG Ltd.1,4 mld18,89,8 %21,5 %−2,4 %+2 % / −11 %
NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd1,4 mld108,82,6 %4,2 %−16,6 %+79 % / +68 %
GLOP-PAGasLog Partners LP1,2 mld—-1,7 %-7,2 %−21,9 %−2 % / +5 %
CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited430,2 mil—-11,2 %-6,3 %indisponibil+8 % / indisponibil
KNOPKNOT Offshore Partners LP288,4 mil12,4—6,4 %+14,4 %−15 % / +58 %
EDRYEurodry Ltd.102,6 mil—-4,0 %—+8,9 %+173 % / +79 %
OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc.26,0 mil——-13.366,3 %−54,0 %+437 % / +200 %
USEAUnited Maritime Corp22,2 mil—-11,0 %-16,4 %−16,8 %+40 % / −4 %
RUBIRubico Inc.682,3 mii0,06,6 %11,2 %−2,8 %−100 % / indisponibil
TNKTeekay Tankers Ltd.—8,118,5 %36,9 %−22,6 %+42 % / +65 %
VIKViking Holdings Ltd—33,5263,5 %17,7 %+21,9 %+29 % / indisponibil
DLNGDynagas Lng Partners LP—2,212,9 %—−100,0 %−16 % / +16 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TDW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
45,45
Randament total -34 % · Pe an -34 %
79,98
Randament total 16 % · Pe an 16 %
119,97
Randament total 74 % · Pe an 74 %
3 ani
53,91
Randament total -22 % · Pe an -8 %
105,77
Randament total 53 % · Pe an 15 %
172,75
Randament total 150 % · Pe an 36 %
5 ani
63,94
Randament total -7 % · Pe an -2 %
139,88
Randament total 102 % · Pe an 15 %
248,76
Randament total 260 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 26,44
  • Marja netă± 18,51
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,80
  • Diluare anuală± 1,56

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Tidewater Inc. (NYSE: TDW) este unul dintre cei mai mari operatori de nave de servicii offshore din lume, cu o flotă de 208 nave active în peste 30 de țări la finalul anului 2025 1. Compania este relevantă acum, deoarece își extinde flota prin achiziția unei flote de nave din Brazilia, iar revenirea activității offshore este considerată, de conducere, o perspectivă favorabilă pentru 2027 23.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o flotă mare și diversificată, o amprentă geografică largă și o experiență îndelungată în industria offshore, ceea ce îi permite să răspundă rapid schimbărilor de piață.
  • Poziția în SUA, protejată de restricțiile Jones, oferă un avantaj legal în regiunea Golfului Mexic.
  • Compania a reușit să-și reducă datoriile și să-și întărească structura financiară prin emisiuni de obligațiuni și noi facilități de credit.

Puncte slabe

  • Veniturile depind de un număr relativ mic de clienți mari, iar pierderea unui client important ar putea afecta semnificativ rezultatele.
  • Activitatea depinde de bugetele de investiții ale clienților, care sunt sensibile la prețurile petrolului și gazelor.
  • Costurile operaționale au crescut în urma conflictului din Orientul Mijlociu, iar o parte din aceste costuri nu este recuperabilă integral.

Oportunități

  • Revenirea activității offshore ar putea genera cereri mai mari pentru nave și tarife mai ridicate pe termen lung.
  • Achiziția flotei Wilson ar putea extinde prezența în Brazilia și ar putea adăuga nave de aprovizionare moderne.
  • Proiectele eoliene offshore și cele legate de securitatea energetică ar putea deschide noi segmente de activitate.

Amenințări

  • Scăderea prețurilor petrolului sau a gazelor ar putea reduce investițiile clienților și cererea pentru servicii.
  • Tranziția energetică ar putea reduce pe termen lung investițiile în proiecte offshore de petrol și gaze.
  • Creșterea ofertei de nave sau presiunile concurenței ar putea scădea tarifele zilnice pe care compania le poate cere.

Riscuri

  • Dependența de bugetele cliențilorridicat

    Cererea pentru servicii depinde de cheltuielile de capital ale companiilor petroliere, care pot fi reduse rapid dacă prețurile scad sau dacă apar alte prioritate 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează o parte importantă din venituri, iar pierderea unui client mare ar putea afecta rezultatele pe termen scurt 1.

  • Riscul de integrare a achizițieimediu

    Închiderea și integrarea achiziției Wilson ar putea întârzia sau ar putea costa mai mult decât s-a estimat, mai ales dacă apar probleme cu creditorii sau cu autoritățile 23.

  • Datoria și restricțiile contractualemediu

    Obligațiile de datorie și clauzele restrictive din contracte ar putea limita capacitatea companiei de a finanța noi investiții sau de a distribui capital acționarilor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă revenirea activității offshore se confirmă, cererea pentru nave ar putea depăși oferta, iar tarifele contractelor noi ar putea continua să crească, așa cum sugerează evoluția din trimestrul al doilea 3.
  • Achiziția flotei Wilson ar putea adăuga un volum semnificativ de nave moderne și ar putea consolida poziția companiei în Brazilia, dacă integrarea decurge conform planului 23.
  • Amprenta geografică largă și infrastructura onshore din principalele piețe offshore ar putea permite companiei să răspundă mai rapid la creșterea cererii decât concurenții mai mici 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile petrolului scad sau dacă clienții își reduc bugetele de investiții, cererea pentru nave ar putea scădea și tarifele ar putea presa veniturile companiei 1.
  • Concentrarea veniturilor pe un număr mic de clienți ar putea face rezultatele financiare vulnerabile la decizii individuale ale acestora 1.
  • Costurile conflictului din Orientul Mijlociu și întârzierile în închiderea achiziției ar putea reduce marja brută și ar putea amâna beneficiile așteptate 3.

De urmărit

  • Închiderea achiziției Wilson Companies și nivelul final al datoriei preluateQ3 2026
  • Evoluția tarifelor zilnice medii și a tarifelor contractelor noi pe termen lungQ3 2026
  • Actualizarea ghidajului pentru veniturile și marja brută din 2026Q3 2026
  • Costurile legate de conflictul din Orientul Mijlociu și rambursările primite de la clienți2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Tidewater oferă nave și servicii maritime pentru industria energetică offshore, inclusiv remorcare, manevrarea ancorelor, transportul de provizii și personal către platforme și sprijin pentru lucrări de construcție subacvatică și pentru parcuri eoliene offshore 1. Veniturile sunt generate în principal din contracte de închiriere a navelor pe termen de la câteva luni la câțiva ani, cu tarife zilnice fixe, iar o parte mai mică provine din contracte spot pe termen foarte scurt 1. Compania este organizată în cinci segmente geografice și susține că are cea mai largă amprentă geografică din industria navelor offshore 12.

Clienții principali sunt companii petroliere și de gaze integrate sau independente, operatori naționali și companii de foraj offshore, iar o parte semnificativă a veniturilor depinde de un număr relativ mic de clienți 1. Activitatea companiei urmărește ciclul de investiții al clienților, care depinde de prețurile petrolului și gazelor și de costul extracției offshore 1. Compania a informat că cele mai mari utilizări ale flotei se înregistrează de obicei în lunile mai calde, deși volumul de afaceri depinde mai mult de prețurile și cererea pentru energie decât de sezon 1.

În 2025, compania a refinanțat o parte semnificativă a datoriilor prin emiterea de note senior cu scadență în 2030 și a înlocuit linia de credit anterioară cu o facilitate rotativă de 250 de milioane de dolari, fără sume trase la data raportului 1. În paralel, consiliul de administrație a aprobat noi programe de răscumpărare de acțiuni, iar compania a anunțat un acord de achiziție a flotei Wilson Sons Ultratug, cu finalizare estimată către 1 septembrie 2026 123.

Segmente

Navele PSV (nave de aprovizionare a platformelor)

Navele de tip PSV sunt cea mai mare clasă de nave din flota companiei și au generat cea mai mare parte a veniturilor din nave în 2025, având capacitate mare de transport a încărcăturii și sisteme de poziționare dinamică 1.

Navele AHTS (remorcare și manevrare ancore)

Navele AHTS sunt cele mai versatile nave din flotă, folosite pentru remorcarea platformelor de foraj, manevrarea ancorelor și operațiuni subacvatice, iar contribuția lor la veniturile din nave a fost mai mică decât cea a navelor PSV în 2025 1.

Alte nave

Clasa altor nave include nave pentru transportul personalului, nave utilitare și remorchere offshore, folosite mai ales pentru transferuri de personal și de provizii către instalații offshore 1.

Piața în context

Piața serviciilor offshore depinde de investițiile companiilor petroliere și de gaze în exploatarea și dezvoltarea zăcămintelor offshore, care sunt influențate de prețurile energiei și de accesul la capital 1. În a doua parte a anului 2026, conducerea a descris o revenire a activității offshore și o creștere a ritmului de licitare pentru noi contracte, deși multe proiecte noi sunt încă în pregătire 3. Veniturile companiei au fost anunțate în creștere în trimestrul al doilea, iar ghidajul pentru 2026 a fost revizuit ușor pentru a include întârzierea închiderii achiziției Wilson 3.

Conducerea consideră că cererea pentru nave offshore ar putea depăși oferta disponibilă în perioada următoare, mai ales dacă noile proiecte legate de securitatea energetică se materializează 3. Totuși, proiectele noi pot dura ani până la dezvoltare, iar piața rămâne sensibilă la volatilitatea prețurilor petrolului și la conflictele din Orientul Mijlociu 13.

Tendințe

  • Revenirea ciclului offshorevânt din spate

    Conducerea spune că activitatea clienților pentru proiecte offshore și ritmul de licitare pentru contracte noi ar putea crește pe parcursul anului 2026 și în 2027 3.

  • Creșterea tarifelor zilnicevânt din spate

    Tarifele contractelor noi pe termen lung au crescut sensibil în trimestrul al doilea, ceea ce sugerează că prețurile de închiriere pentru nave ar putea continua să se îmbunătățească dacă cererea rămâne ridicată 3.

  • Conflictul din Orientul Mijlociumixt

    Conflictul din regiune a generat costuri suplimentare și incertitudine operațională, dar compania a raportat că activitatea nu a fost întreruptă semnificativ până acum 3.

  • Tranziția energeticăvânt din față

    Creșterea surselor regenerabile și a politicilor climatice ar putea reduce investițiile în proiecte petroliere offshore pe termen lung, dar compania observă și oportunități în eoliene offshore 1.

Poziția concurențială

Compania activează într-o piață cu numeroși concurenți de toate dimensiunile, iar principalii factori de competiție sunt calitatea și disponibilitatea navelor, prețul, siguranța și capacitatea de a obține autorizații legale în fiecare regiune 1. Avantajul companiei vine din amprenta geografică largă, din dimensiunea și vârsta flotei și din economiile de scară, iar în SUA, legea Jones limitează operarea în apele americane la nave ale companiilor cu cetățenie americană 1.

În unele țări străine, companiile locale sau operatorii naționali beneficiază de preferințe legale, iar Tidewater încearcă să le compenseze prin afilieri cu companii locale 1. Compania consideră că poziția sa de piață ar putea fi întărită dacă cererea pentru nave depășește oferta disponibilă 3.

  • Operatori regionali de nave offshore

    Concurenți menționați în sursă fără identificare individuală; ponderea și poziția lor exactă nu sunt detaliate în documentele analizate.

  • Companii locale din țări străine

    Operatori locali beneficiază de preferințe legale în unele piețe, ceea ce îi face concurenți importanți acolo unde se aplică regulile de conținut local.

  • Operatori naționali de petrol și gaze

    Companiile de stat pot impune preferințe pentru nave deținute local, ceea ce limitează accesul concurenților străini la unele contracte.

  • Alți operatori de nave din SUA

    În Golful Mexic, restricțiile Jones limitează concurența la operatorii cu cetățenie americană, ceea ce reduce numărul de competitori eligibili.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 08 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport curent05 oct. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă
  • Raport curent25 sept. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent31 aug. 2026
    Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent03 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial03 aug. 2026
  • Raport curent06 iul. 2026
    Alte evenimente
  • Raport curent18 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent04 mai 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tidewater Inc. · 02 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tidewater Inc. · 03 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tidewater Inc. · 03 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Tidewater Inc. (TDW): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw