olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Golar LNG Limited GLNG
Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)
Golar LNG proiectează, convertește, deține și operează infrastructură marină pentru lichefierea gazului natural, fiind un furnizor de FLNG ca serviciu, unde la ultimul exercițiu Adjusted EBITDA a fost de 264,6 milioane USD. Compania se află în plin proces de tranziție, cu un portofoliu de contracte pe termen lung care ar putea susține creșterea dacă proiectele se finalizează la timp.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Golar LNG Limited (GLNG) costa 44,88 USD (−1,64 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 69,2 pe un EPS diluat de -1,99 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 35,33–57,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 43,34 – 48,44
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 11,1 %
- SMA 50 / 200
- 48,76 / 49,54
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,96 / -1,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,8 % | −1,1 % | −8,7 pp | — |
| 3 luni | −10,6 % | −0,5 % | −10,2 pp | — |
| 6 luni | −17,9 % | +4,4 % | −22,3 pp | — |
| De la început de an | +20,6 % | +12,3 % | +8,3 pp | — |
| 1 an | +10,7 % | +13,5 % | −2,8 pp | +21,5 % |
| 3 ani | +94,5 % | +76,4 % | +18,1 pp | +64,8 % |
| 5 ani | +230,5 % | +63,7 % | +166,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | ⚠ 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 430,6 mil | 448,8 mil | 261,4 mil | 260,3 mil | 267,7 mil | 298,4 mil | 260,4 mil | 393,5 mil |
| Venituri an/an | +200,0 % | +4,2 % | — | −0,4 % | +2,9 % | +11,5 % | −12,8 % | +51,1 % |
| Profit net | -231,4 mil | -212,0 mil | -273,6 mil | 413,9 mil | 787,8 mil | -46,8 mil | 50,8 mil | 65,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | +90,4 % | −105,9 % | indisponibil | +29,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -53,7 % | -47,2 % | -104,7 % | 159,0 % | 294,2 % | -15,7 % | 19,5 % | 16,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2020: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,2 mld USD
- Datorie financiară
- 2,8 mld USD
- Datorie netă
- 1,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld USD
- Active totale
- 5,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,33x
- Lichiditate curentă
- 2,55x
- ROE
- 3,0 %
- ROA
- 1,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 261,4 mil | 260,3 mil | 267,7 mil | 298,4 mil | 260,4 mil | 393,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 8,6 mil | 2,5 mil | 8,0 mil | 39,1 mil | 12,3 mil | 19,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 61,1 mil | 306,7 mil | 524,1 mil | 15,8 mil | 62,2 mil | 99,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 107,5 mil | 54,9 mil | 51,3 mil | 49,8 mil | 53,1 mil | 48,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 168,6 mil ≈ | 361,6 mil ≈ | 575,4 mil ≈ | 65,6 mil ≈ | 115,2 mil ≈ | 148,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,2 mil | 34,5 mil | 19,3 mil | 0 | 0 | 32,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -23,9 mil | -64,4 mil | 996,0 mil | -1,3 mil | 80,8 mil | 116,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 579,0 mii | 1,4 mil | -438,0 mii | 1,9 mil | -18,0 mii | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit net | -273,6 mil | 413,9 mil | 787,8 mil | -46,8 mil | 50,8 mil | 65,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 97,6 mil | 109,6 mil | 108,5 mil | 106,6 mil | 105,3 mil | 109,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 106,6 mil
- 2024
- 105,3 mil
- 2025
- 109,5 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 86,0 mil | 231,8 mil | 878,8 mil | 679,2 mil | 566,4 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,5 mil | 536,0 mii | 692,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat |
| Active curente | 537,8 mil | 925,6 mil | 1,3 mld | 815,6 mil | 739,9 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,0 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 931,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | 0 | 2,3 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active totale | 4,3 mld | 4,9 mld | 4,3 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 10,6 mil | 4,9 mil | 9,0 mil | 7,5 mil | 198,9 mil | 123,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 982,8 mil | 703,2 mil | 344,8 mil | 342,6 mil | 521,3 mil | 301,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mld | 920,1 mil | 844,5 mil | 874,2 mil | 931,0 mil | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,2 mld | 1,3 mld | 414,4 mil | 545,8 mil | 841,5 mil | 555,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,7 mld | 2,8 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld | 2,2 mld | 2,9 mld | 2,6 mld | 2,4 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 109,9 mil | 108,2 mil | 107,2 mil | 104,6 mil | 104,5 mil | 101,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
- 2023
- 0
- 2024
- 2,3 mil
- 2025
- 2,1 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- 104,6 mil
- 2024
- 104,5 mil
- 2025
- 101,3 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -176,5 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat |
| Flux de numerar din investiții | -10,2 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -162,3 mil | -51,6 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 16,7 mil | 24,5 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 32 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie27
- Calitate38
- Evaluare6
- Creștere100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,31 – 10,41 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
- Colegi: P/E5,31 – 10,41 (Mijloc 8,60)12 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 8,2x – 16,1xCCL, DLNG, FLNG, INSW, KEX, KNOP, MATX, NCLH, RCL, RUBI, TDW, TNK
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 32/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 2,8 % | 20 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 16,7 % | 68 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 13,7 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 10,9x | 0 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,0x | 24 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 69,2x | 13 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 41,6x | 0 (față de colegi) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie27/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate38/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GOLAR LNG LIMITED (GLNG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 393,5 mil USD în 2025; creștere an/an 51,1 %; marjă netă 16,7 %; ROE 3,4 %; datorie netă/EBITDA 10,9x.
Intervalul de valoare estimat este 5,31–10,41 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,60 USD, prețul de 44,88 USD lasă un potențial de -80,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -422,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 32/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 13,7 %
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
- ROIC: 2,8 %
- Datorie netă / EBITDA: 10,9x
- Acoperirea dobânzilor: 3,0x
- P/E (TTM): 69,2x
- EV/EBITDA: 41,6x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd | 89,1 mld | 19,7 | 41,7 % | 23,8 % | +8,8 % | +25 % / +210 % |
| CCLCarnival Corp Ltd. | 42,1 mld | 13,7 | 24,0 % | 11,4 % | +6,4 % | +21 % / +108 % |
| BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P. | 11,3 mld | 42,4 | 7,7 % | 11,0 % | +9,8 % | +6 % / +46 % |
| NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd. | 8,5 mld | 10,2 | 31,2 % | 8,2 % | +3,7 % | +1 % / +22 % |
| KEXKirby Corporation | 6,8 mld | 19,7 | 10,4 % | 10,2 % | +3,0 % | +13 % / +67 % |
| MATXMatson, Inc. | 6,3 mld | 14,2 | 17,2 % | 13,4 % | −2,3 % | +94 % / +121 % |
| INSWInternational Seaways, Inc. | 4,9 mld | 6,4 | 37,4 % | 62,0 % | −11,4 % | +88 % / +118 % |
| GLNGGolar Lng Limited | 4,5 mld | 69,2 | 3,4 % | 16,7 % | +51,1 % | +11 % / +95 % |
| TDWTidewater Inc | 3,7 mld | 14,9 | 19,5 % | 18,3 % | +0,5 % | +36 % / +22 % |
| SEAL-PASeapeak LLC | 2,0 mld | 76,8 | — | 4,1 % | −10,4 % | −2 % / −2 % |
| NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd | 1,5 mld | 117,0 | 2,6 % | 4,2 % | −16,6 % | +93 % / +81 % |
| FLNGFLEX LNG Ltd. | 1,5 mld | 19,5 | 9,8 % | 21,5 % | −2,4 % | +6 % / −7 % |
| GLOP-PAGasLog Partners LP | 1,2 mld | — | -1,7 % | -7,2 % | −21,9 % | −2 % / +4 % |
| CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited | 441,3 mil | — | -11,2 % | -6,3 % | indisponibil | +11 % / indisponibil |
| KNOPKNOT Offshore Partners LP | 297,6 mil | 12,8 | — | 6,4 % | +14,4 % | −12 % / +63 % |
| EDRYEurodry Ltd. | 110,7 mil | — | -4,0 % | — | +8,9 % | +195 % / +93 % |
| OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc. | 27,5 mil | — | — | -13.366,3 % | −54,0 % | +469 % / +218 % |
| USEAUnited Maritime Corp | 22,7 mil | — | -11,0 % | -16,4 % | −16,8 % | +44 % / −1 % |
| RUBIRubico Inc. | 778,7 mii | 0,0 | 6,6 % | 11,2 % | −2,8 % | −100 % / indisponibil |
| DLNGDynagas Lng Partners LP | — | 2,3 | 12,9 % | — | −100,0 % | −13 % / +20 % |
| TNKTeekay Tankers Ltd. | — | 8,8 | 18,5 % | 36,9 % | −22,6 % | +54 % / +79 % |
| VIKViking Holdings Ltd | — | 35,5 | 263,5 % | 17,7 % | +21,9 % | +37 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLNG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 28,98 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 51,03 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 76,58 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 33,57 Randament total -25 % · Pe an -9 % | 65,96 Randament total 47 % · Pe an 14 % | 107,89 Randament total 140 % · Pe an 34 % |
| 5 ani | 38,88 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 85,27 Randament total 90 % · Pe an 14 % | 152,01 Randament total 239 % · Pe an 28 % |
- P/E la ieșire± 16,49
- Marja netă± 11,54
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,71
- Diluare anuală± 0,97
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (21 sept. 2026), 6-K (19 aug. 2026).
Pe scurt
Golar LNG proiectează, convertește, deține și operează infrastructură marină pentru lichefierea gazului natural, fiind un furnizor de FLNG ca serviciu, unde la ultimul exercițiu Adjusted EBITDA a fost de 264,6 milioane USD 1. Compania se află în plin proces de tranziție, cu un portofoliu de contracte pe termen lung care ar putea susține creșterea dacă proiectele se finalizează la timp 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania este singurul furnizor cu un istoric dovedit de FLNG ca serviciu, ceea ce îi conferă o poziție distinctivă pe piață 1.
- Contractele pe termen lung, plătite în dolari americani și guvernate de legea engleză, oferă vizibilitate asupra veniturilor 1.
- Portofoliul de backlog pentru EBITDA ajustat este substanțial, cu contracte care se întind pe mai mulți ani 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Dezvoltarea unui al patrulea FLNG și extinderea pipeline-ului comercial ar putea deschide noi piețe și clienți 1.
- Procesul de evaluare a alternativelor strategice ar putea accelera creșterea și ar putea debloca valoare pentru acționari 1.
- Interesul crescut pentru securitatea energetică ar putea sprijini cererea pentru monetizarea gazului prin FLNG 1.
Amenințări
- Întârzierile sau depășirile de costuri la conversia MKII sau la redistribuirea FLNG Hilli ar putea afecta rezultatele 1.
- Intrarea de noi participanți în FLNG ar putea intensifica concurența și presiunea asupra condițiilor contractuale 1.
- Riscurile geopolitice și sancțiunile legate de șantierele din China ar putea afecta costurile și programele 1.
Riscuri
- Execuția conversiei MKII FLNGridicat
Proiectul este primul de acest tip și depinde de un singur șantier, astfel că întârzierile sau depășirile de cost ar putea afecta veniturile și valoarea activului în dezvoltare 1.
- Tranziția FLNG Hilliridicat
Expirarea LTA în iulie 2026 și reconversia pentru Argentina implică riscuri de export, de refurbishing și de conformitate cu cerințele locale 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr redus de clienți generează veniturile, iar pierderea unuia dintre ei ar putea avea efecte semnificative asupra fluxurilor de numerar 1.
- Accesul la finanțare și covenantemediu
Compania ar putea avea nevoie de noi finanțări, iar nerespectarea covenantelor ar putea duce la rambursări anticipate 1.
- Expunerea valutară și la dobânziscăzut
Fluctuațiile monedelor și ale SOFR pot afecta rezultatele, iar instrumentele de acoperire pot genera pierderi 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de unic furnizor dovedit de FLNG ca serviciu, combinată cu backlog-ul contractat, ar putea susține creșterea dacă proiectele se finalizează la timp 1.
- Dacă intrarea în funcțiune a MKII și contractul cu SESA pentru FLNG Hilli se desfășoară conform planului, veniturile ar putea deveni mai stabile și mai previzibile 1.
- Procesul de evaluare strategică ar putea genera o valorificare a platformei FLNG pentru acționari, deși nu există o garanție a unui rezultat 1.
De urmărit
- Progresul conversiei MKII FLNG la CIMC și respectarea bugetului și calendarului2027
- Redistribuirea FLNG Hilli după expirarea LTA și începerea contractului cu SESA2027
- Rezultatul procesului de evaluare a alternativelor strategicenext 10-K
- Evoluția veniturilor din FLNG Gimi și respectarea obligațiilor din LOAQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (21 sept. 2026), 6-K (19 aug. 2026).
Afacerea
Golar LNG operează în exclusivitate în segmentul FLNG, după ce a ieșit complet din activitatea de transport de GNL prin vânzarea ultimului transportator, Golar Arctic, pentru 24,8 milioane USD în martie 2025 1. Modelul său se bazează pe conversia transportatoarelor de GNL existente în unități de lichefiere plutitoare, oferite clienților ca serviciu, astfel încât resursa de gaz să poată fi monetizată fără investiție de capital inițială din partea proprietarului gazului 1. Compania susține că poate reduce costul capex pe tonă cu până la aproximativ 40% față de dezvoltările terestre 1. Contractele sunt structurate sub legea engleză, plătite în dolari americani, iar cheltuielile operaționale sunt fie acoperite de Golar, fie rambursate de client 1.
Flota actuală cuprinde FLNG Hilli, operat în Camerun sub un LTA care expiră în iulie 2026, și FLNG Gimi, care a atins COD în iunie 2025 și operează sub un LOA de 20 de ani cu bp în proiectul GTA 1. A treia unitate, Fuji LNG, este în conversie în MKII FLNG la CIMC, cu livrare preconizată la sfârșitul anului 2027 1. Golar a anunțat în martie 2026 un proces formal de evaluare a alternativelor strategice, cu Goldman Sachs International ca consultant financiar, fără a exista vreo garanție privind un rezultat 1.
Veniturile sunt legate de un număr redus de clienți pe contracte lungi, ceea ce face ca performanța să depindă de câteva relații contractuale și de execuția proiectelor de conversie 1. Compania notează că decalajul temporar de venituri din perioada de tranziție a FLNG Hilli ar putea fi redus odată cu începerea contractului cu SESA în 2027 și a operațiunilor MKII în 2028 1.
Segmente
FLNG ca serviciu
Acesta este principalul segment, unde Golar furnizează lichefiere pe baza unor tarife fixe plus componente legate de prețul materiilor prime; FLNG Hilli și FLNG Gimi sunt unitățile în funcțiune, iar capacitatea lor nominală este de aproximativ 2,45 și, respectiv, 2,7 mtpa 1.
Conversii și proiecte în dezvoltare
Segmentul include MKII FLNG, a cărui conversie la CIMC are un buget estimat la aproximativ 2,2 miliarde USD, excluzând costurile de finanțare, și un contract cu SESA de 20 de ani cu tarif fix de 400 de milioane USD pe an 1. Această activitate pune compania în fața riscurilor de execuție ale șantierelor navale, un număr redus de constructori fiind disponibili 1.
Activități corporative și rest
După ieșirea din transportul de GNL, activitățile moștenite de shipping au fost incluse în segmentul Corporate și alte activități, iar compania a vândut și participații precum Avenir LNG pentru 39,1 milioane USD în ianuarie 2025 1.
Piața în context
Compania afirmă că cererea pentru capacitate FLNG suplimentară crește și că aceasta susține dezvoltarea unui pipeline comercial cu unități de la aproximativ 2 la 5 mtpa, deși proiectele FLNG implică termene lungi și aprobări de reglementare 1. În sectorul GNL, atenția s-a mutat în primul trimestru din 2026 de la valul de capacitate din SUA la diversificarea și securitatea energetică, pe fondul războiului din Orientul Mijlociu 1. Golar subliniază că, deși este singurul furnizor dovedit de FLNG ca serviciu, industria este la început și nu se confruntă, deocamdată, cu concurență semnificativă 1.
Dacă numărul de unități FLNG crește, cum se așteaptă conducerea, concurența ar putea crește și ea, ceea ce ar putea influența condițiile comerciale pentru noile contracte 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru gaz în contextul securității energeticevânt din spate
Tensiunile din Orientul Mijlociu au mutat accentul pe diversificare, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru soluții de monetizare a gazului, inclusiv FLNG 1.
- Valul de capacitate GNL din SUAmixt
Creșterea anticipată a capacității de lichefiere, în special în Statele Unite, ar putea crea presiune asupra prețurilor GNL și asupra atractivității unor proiecte noi 1.
- Legarea tarifelor de prețuri ale materiilor primemixt
Componentele variabile ale contractelor, legate de prețurile Brent și TTF, pot crește veniturile dacă prețurile sunt mari, dar introduc și variabilitate 1.
- Atenție la riscurile lanțului de aprovizionare în șantierevânt din față
Conversiile navale sunt afectate de costuri în creștere și de constrângeri ale lanțului de aprovizionare, ceea ce ar putea întârzia proiectele sau majora bugetele 1.
Poziția concurențială
Golar afirmă că nu se confruntă în prezent cu concurență semnificativă în FLNG ca serviciu și că este singurul furnizor cu un istoric dovedit 1. Compania anticipează însă că mai mulți participanți vor intra pe piață în viitor, ceea ce ar putea intensifica concurența 1.
Concurența indirectă vine din proiectele GNL terestre, pe care FLNG le poate depăși prin costuri de capital mai mici și prin posibilitatea de a valorifica rezerve mici sau izolate geografic 1.
- Proiecte de lichefiere terestră
Concurența indirectă vine din instalațiile GNL terestre, care sunt comparate cu FLNG în materie de cost de capital și de flexibilitate 1.
- Alți constructori de FLNG
Compania se așteaptă ca alți participanți să intre în industria FLNG, ceea ce ar putea crește presiunea competitivă 1.
- Șantiere navale specializate
Un număr limitat de șantiere are experiența necesară pentru conversii FLNG, ceea ce înseamnă că ele sunt și parteneri, și elemente de risc 1.
- Operatori de GNL din SUA
Valul de capacitate din SUA este un factor de piață care influențează cererea și prețurile pentru alte soluții de lichefiere 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Here Are Monday’s Top Wall Street Analyst Research Calls: AstraZeneca, Celestica, Chipotle Mexican Grill, Domino’s Pizza, Fortune Brands, Golar LNG, Jersey Mike’s Subs, Roku, and MoreYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 24 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 aug. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Golar LNG Limited · 26 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.