olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Odyssey Marine Exploration, Inc. OMEX
Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)
Odyssey Marine Exploration dezvoltă proiecte de minerale de pe fundul oceanului, cu un portofoliu care include fosfați în Mexic, mineraluri în Insulele Cook și aur în Papua Noua Guinee. Compania este în curs de fuziune cu American Ocean Minerals, o tranzacție care evaluează entitatea combinată la aproximativ 900 de milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Odyssey Marine Exploration, Inc. (OMEX) costa 11,07 USD (−5,55 % într-o zi), cu capitalizare 26,0 mil USD, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 0,51–13,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 108,9 mii USD (+78,6 % an/an), profit net de -4,6 mil USD, EPS diluat -1,98 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- -6,23 – 16,74
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 436,8 %
- SMA 50 / 200
- 2,55 / 1,48
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,94 / 2,18
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1.537,6 % | −1,1 % | +1.538,7 pp | — |
| 3 luni | +1.372,1 % | −0,5 % | +1.372,5 pp | — |
| 6 luni | +771,7 % | +4,4 % | +767,3 pp | — |
| De la început de an | +464,8 % | +12,3 % | +452,5 pp | — |
| 1 an | +464,8 % | +13,5 % | +451,3 pp | +15,2 % |
| 3 ani | +205,8 % | +76,4 % | +129,4 pp | +56,7 % |
| 5 ani | +82,1 % | +63,7 % | +18,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 136,1 mii | 135,0 mii | 135,0 mii | 61,0 mii | 22,7 mii | 22,5 mii | 77,9 mii | 108,9 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,7 mil | 1,8 mil | 3,8 mil | 1,4 mil | 4,0 mil | 5,8 mil | 7,1 mil | 3,9 mil |
| Profit operațional | -1,4 mil | -2,2 mil | -4,4 mil | -2,1 mil | -4,7 mil | -6,4 mil | -7,7 mil | -4,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | 172,3 mii | 214,6 mii | 290,1 mii |
| Profit înainte de impozit | -7,2 mil | -415,7 mii | -17,1 mil | -13,5 mil | -17,4 mil | 177,9 mii | -9,4 mil | -4,6 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Profit net | -5,0 mil | 2,2 mil | -14,8 mil | -13,1 mil | -17,4 mil | 347,3 mii | -9,3 mil | -4,6 mil |
| EPS diluat | -0,14 ≈ | 0,01 | -0,48 | -7,86 | -0,11 ≈ | -0,04 | -0,16 | -1,98 |
| Flux de numerar operațional | -1,8 mil | -2,0 mil | -2,0 mil ≈ | -2,1 mil ≈ | -2,8 mil | -3,8 mil | -4,7 mil ≈ | -6,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | -4,0 mii | 0 | 0 ≈ | 1,6 mii ≈ | 14,5 mii | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mil | 3,1 mil | 2,0 mil | 921,2 mii | 183,9 mii | 9,3 mii | 768,7 mii | 353,7 mii |
| Venituri an/an | +162,4 % | −6,2 % | −33,7 % | −54,8 % | — | −94,9 % | +8.141,4 % | −54,0 % |
| Profit net | -5,2 mil | -10,4 mil | -14,8 mil | -10,0 mil | -22,1 mil | 5,3 mil | 15,7 mil | -43,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | +192,9 % | −375,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -1,41 | -0,75 | -1,28 | 0,27 | 0,07 | -1,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | −74,1 % | −1.671,4 % |
| netă % | -157,9 % | -339,7 % | -726,7 % | -1.080,8 % | -12.004,2 % | 57.315,5 % | 2.037,0 % | -12.180,6 % |
| Flux de numerar liber | -6,5 mil | -5,5 mil | -9,2 mil | -5,4 mil | -11,7 mil | -11,5 mil | 558,0 mii | -8,9 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- -75,5 mil USD
- Active totale
- 15,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,37x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -251,0 %
- Marja FCF
- -2.506,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mil | 921,2 mii | 183,9 mii | 9,3 mii | 768,7 mii | 353,7 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,7 mil | 6,3 mil | 9,4 mil | 6,8 mil | 9,7 mil | 11,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -12,6 mil | -15,0 mil | -17,9 mil | -10,3 mil | -12,0 mil | -13,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,9 mil | 10,8 mil | 2,3 mil | 5,0 mil | 6,5 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -21,1 mil | -16,1 mil | -29,8 mil | -3,9 mil | 6,2 mil | -48,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -14,8 mil | -10,0 mil | -22,1 mil | 5,3 mil | 15,7 mil | -43,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,41 | -0,75 | -1,28 | 0,27 | 0,07 | -1,10 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 10,5 mil | 13,3 mil | 17,3 mil | 20,1 mil | 28,4 mil | 39,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
- 2023
- 6,8 mil
- 2024
- 9,7 mil
- 2025
- 11,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 20,1 mil
- 2024
- 28,4 mil
- 2025
- 39,3 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,2 mil | 2,3 mil | 1,4 mil | 4,0 mil | 4,8 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 160,3 mii | 268,9 mii | 7,5 mii | 110,3 mii | 285,8 mii | 67,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 6,9 mil | 3,3 mil | 4,0 mil | 4,9 mil | 5,8 mil | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 614,8 mii | 479,1 mii | 2,9 mil | 524,7 mii | 534,0 mii | 474,8 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 11,8 mil | 8,9 mil | 13,9 mil | 22,8 mil | 18,5 mil | 15,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,5 mil | 1,8 mil | 2,3 mil | 345,4 mii | 748,4 mii | 770,8 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 53,9 mil | 52,6 mil | 41,8 mil | 31,5 mil | 22,5 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 69,7 mil | 71,4 mil | 102,5 mil | 108,7 mil | 97,6 mil | 91,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -57,9 mil | -67,0 mil | -88,7 mil | -85,9 mil | -79,1 mil | -75,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -9,2 mil | -5,4 mil | -10,2 mil | -10,2 mil | 642,3 mii | -8,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 0 | 19,1 mii | 1,5 mil | 1,3 mil | 84,4 mii | 16,1 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -9,2 mil ≈ | -5,4 mil ≈ | -11,7 mil ≈ | -11,5 mil ≈ | 558,0 mii ≈ | -8,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 0 | 323,0 mii | -2,5 mil | -1,0 mil | -84,4 mii | -173,6 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 15,1 mil | 1,2 mil | 11,9 mil | 13,8 mil | 212,0 mii | 7,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,0 mil
- 2024
- -84,4 mii
- 2025
- -173,6 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 26,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -13.366,3 % | 0 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 24,4 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -12,7x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,1x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -66,7 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ODYSSEY MARINE EXPLORATION, INC. (OMEX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 353,7 mii USD în 2025; creștere an/an -54,0 %; marjă netă -13 366,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 24,4 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -13 366,3 %
- Acoperirea dobânzilor: -12,7x
- Lichiditatea curentă: 0,1x
- Randament FCF: -66,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd | 89,1 mld | 19,7 | 41,7 % | 23,8 % | +8,8 % | +25 % / +210 % |
| CCLCarnival Corp Ltd. | 42,1 mld | 13,7 | 24,0 % | 11,4 % | +6,4 % | +21 % / +108 % |
| BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P. | 11,2 mld | 42,0 | 7,7 % | 11,0 % | +9,8 % | +5 % / +44 % |
| NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd. | 8,2 mld | 9,8 | 31,2 % | 8,2 % | +3,7 % | −4 % / +16 % |
| MATXMatson, Inc. | 6,4 mld | 14,3 | 17,2 % | 13,4 % | −2,3 % | +96 % / +123 % |
| KEXKirby Corporation | 6,3 mld | 18,4 | 10,4 % | 10,2 % | +3,0 % | +5 % / +56 % |
| INSWInternational Seaways, Inc. | 4,7 mld | 6,0 | 37,4 % | 62,0 % | −11,4 % | +78 % / +107 % |
| GLNGGolar Lng Limited | 4,3 mld | 65,7 | 3,4 % | 16,7 % | +51,1 % | +15 % / +98 % |
| TDWTidewater Inc | 3,4 mld | 14,0 | 19,5 % | 18,3 % | +0,5 % | +28 % / +15 % |
| SEAL-PASeapeak LLC | 2,0 mld | 76,8 | — | 4,1 % | −10,4 % | −2 % / −2 % |
| FLNGFLEX LNG Ltd. | 1,4 mld | 18,8 | 9,8 % | 21,5 % | −2,4 % | +2 % / −11 % |
| NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd | 1,4 mld | 108,8 | 2,6 % | 4,2 % | −16,6 % | +79 % / +68 % |
| GLOP-PAGasLog Partners LP | 1,2 mld | — | -1,7 % | -7,2 % | −21,9 % | −2 % / +5 % |
| CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited | 430,2 mil | — | -11,2 % | -6,3 % | indisponibil | +8 % / indisponibil |
| KNOPKNOT Offshore Partners LP | 288,4 mil | 12,4 | — | 6,4 % | +14,4 % | −15 % / +58 % |
| EDRYEurodry Ltd. | 102,6 mil | — | -4,0 % | — | +8,9 % | +173 % / +79 % |
| OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc. | 26,0 mil | — | — | -13.366,3 % | −54,0 % | +465 % / +206 % |
| USEAUnited Maritime Corp | 22,2 mil | — | -11,0 % | -16,4 % | −16,8 % | +40 % / −4 % |
| RUBIRubico Inc. | 682,3 mii | 0,0 | 6,6 % | 11,2 % | −2,8 % | −100 % / indisponibil |
| VIKViking Holdings Ltd | — | 33,5 | 263,5 % | 17,7 % | +21,9 % | +29 % / indisponibil |
| DLNGDynagas Lng Partners LP | — | 2,2 | 12,9 % | — | −100,0 % | −16 % / +16 % |
| TNKTeekay Tankers Ltd. | — | 8,1 | 18,5 % | 36,9 % | −22,6 % | +42 % / +65 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OMEX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).
Pe scurt
Odyssey Marine Exploration dezvoltă proiecte de minerale de pe fundul oceanului, cu un portofoliu care include fosfați în Mexic, mineraluri în Insulele Cook și aur în Papua Noua Guinee. Compania este în curs de fuziune cu American Ocean Minerals, o tranzacție care evaluează entitatea combinată la aproximativ 900 de milioane USD 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania are peste trei decenii de experiență în tehnologie oceanică la adâncimi mari și o echipă cu expertiză în explorare, arheologie și mediu 1.
- Portofoliul diversificat de proiecte, de la fosfați la aur și noduli polimetalici, reduce dependența de un singur proiect 1.
- Hotărârea arbitrală din cazul NAFTA oferă o pretenție financiară substanțială împotriva Mexicului, deși rămâne contestată în instanță 1.
Puncte slabe
- Compania a înregistrat pierderi operaționale în aproape fiecare an de la înființare și raportează un risc de continuitate a activității 1.
- Istoricul de rectificare a situațiilor financiare și de întârzieri în raportare a generat slăbiciuni în controlul intern 1.
- Multe proiecte depind de permise guvernamentale și de concesiuni care au fost anulate sau contestate în trecut 1.
Oportunități
- Finalizarea fuziunii cu American Ocean Minerals ar putea aduce o entitate combinată mai mare și finanțare suplimentară 2.
- Dacă permisele Phosagmex sunt obținute, proiectul ar putea aduce venituri din producția de îngrășăminte pentru piețele din Mexic și America de Nord 1.
- Cererea pentru surse diversificate de minerale critice ar putea susține interesul investitorilor și al guvernelor pentru proiectele companiei 1.
Amenințări
- Modificările regimului juridic din jurisdicțiile în care operează ar putea întârzia sau bloca proiectele offshore 1.
- Campaniile organizațiilor non-guvernamentale ar putea crește costurile și întârzia calendarul proiectelor 1.
- Riscul de contestare a hotărârii arbitrale sau de litigii legate de rectificările anterioare ar putea afecta încrederea investitorilor 1.
Riscuri
- Pierderi operaționale continueridicat
Compania a raportat pierderi din operațiuni și existența unui paragraf de îndoială asupra continuității activității, ceea ce ar putea limita accesul la finanțare suplimentară 1.
- Riscuri legate de controlul internmediu
Materialul de slăbiciune identificat în trecut a fost remediat, însă compania nu poate garanta că nu vor apărea alte deficiențe, iar acest lucru ar putea afecta raportarea 1.
- Incertitudine privind permisele și concesiunileridicat
Permisele pot fi refuzate, revocate sau neonorate, iar concesiunile din Mexic au fost anulate și apoi restabilite, ceea ce arată fragilitatea drepturilor 1.
- Litigii și proceduri arbitralemediu
Hotărârea arbitrală în favoarea companiei este contestată de Mexic în instanța din Ontario, iar rezultatul ar putea influența valoarea pretenției 1.
- Risc de piață pentru mineralemediu
Prețurile mineralelor pot fluctua considerabil între descoperire și vânzare, iar acest lucru ar putea modifica economia proiectelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă permisele sunt obținute și proiectele ajung în faza de producție, portofoliul diversificat și experiența tehnică ar putea susține o creștere pe termen lung.
- Fuziunea cu American Ocean Minerals ar putea crea o entitate mai mare, cu capital suplimentar pentru dezvoltarea proiectelor.
- Cererea pentru minerale critice și interesul guvernamental pentru surse diversificate ar putea sprijini valorificarea resurselor companiei.
Ce ar strica teza
- Compania nu a obținut încă un permis de mediu final pentru niciun proiect major, iar întârzierile ar putea prelungi perioada de pierderi.
- Istoricul de rectificări și de întârzieri în raportare ar putea afecta încrederea investitorilor și costul finanțării.
- Opoziția organizațiilor non-guvernamentale și incertitudinea juridică ar putea bloca sau scumpi proiectele offshore.
De urmărit
- Finalizarea fuziunii cu American Ocean Minerals și votul acționarilorQ3 2026
- Soluționarea taxelor de concesiune și reintegrarea concesiunilor Phosagmex2026
- Decizia instanței din Ontario privind anularea hotărârii arbitrale NAFTAnext 10-K
- Evoluția pierderilor din operațiuni și a situației de continuitate a activitățiinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).
Afacerea
Odyssey Marine Exploration, Inc. descrie misiunea sa ca fiind descoperirea, validarea și dezvoltarea de resurse minerale de mare valoare de pe fundul mării, într-un mod responsabil din punct de vedere al mediului 1. Compania are un portofoliu diversificat care include proiecte controlate direct și proiecte în care deține o participație minoritară și furnizează servicii, iar din 2024 și-a extins activitatea prin contracte de tip joint venture 1. Pe lângă proiectele minerale, oferă servicii marine specializate pentru clienți, inclusiv foști proiecte de explorare a epavelor și arheologie subacvatică la adâncimi de până la 6.000 de metri 1.
Segmente
Proiectele din Insulele Cook (CIC și OML)
Odyssey deține aproximativ 13,4% din capitalul CIC Limited, o companie care explorează un perimetru din zona economică exclusivă a Insulelor Cook 1. Participarea sa la Ocean Minerals, LLC, inițial de aproximativ 6,28%, a fost reglementată printr-un acord de reziliere din octombrie 2024, care a păstrat totuși drepturile asupra unităților deja deținute 1.
Piața în context
Cererea globală de minerale critice a crescut semnificativ, iar lanțurile de aprovizionare existente se confruntă cu constrângeri structurale și riscuri geopolitice 1. Compania se prezintă ca o companie cu sediul în SUA, interesată de resurse minerale oceanice care pot contribui la reziliența economică și la securitatea națională, cu condiția ca acestea să fie evaluate în cadrele de reglementare existente 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru minerale criticevânt din spate
Dacă cererea pentru minerale critice continuă să crească, resursele de pe fundul oceanului ar putea deveni o alternativă de aprovizionare pentru producătorii din SUA și aliații lor 1.
- Interes guvernamental pentru securitatea lanțurilor de aprovizionarevânt din spate
Obiectivele de securitate națională și de reziliență industrială invocate de companie ar putea facilita sprijinul pentru proiecte offshore care respectă cadrele de reglementare 1.
- Incertitudine juridică în jurisdicțiile maritimevânt din față
Legislația privind explorarea oceanică este adesea neclară, iar schimbările de guvern sau de politici ar putea întârzia sau anula permisele necesare 1.
- Opoziția organizațiilor non-guvernamentalevânt din față
Organizațiile opuse extracției de minerale de pe fundul mării pot încetini proiectele, iar unele ar putea folosi dezinformarea în presă 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenți listați la bursă; compania menționează însă că dragajul marin și exploatarea diamantelor sunt activități desfășurate de mult timp în apele puțin adânci 1. Concurența directă ține de alte companii care dezvoltă proiecte de explorare subacvatică sau de producătorii de minerale din surse terestre 1.
- American Ocean Minerals Corporation
Companie cu care Odyssey a semnat un acord de fuziune în aprilie 2026, care va deveni filială integrală dacă tranzacția este finalizată 2.
- Capital Latinoamericano, S.A. de C.V.
Partener local în joint venture-ul Phosagmex, cu rol de investitor și expertiză în industria agricolă mexicană 1.
- Royal Boskalis Westminster
Membru al consorțiului care susține CIC Limited în Insulele Cook 1.
- Operatori de dragaj și extracție marină tradiționali
Companii care desfășoară dragaj și extracție în ape puțin adânci, menționate în sursă drept activități cu impact ecologic redus 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Nava de croazieră de lux Villa Vie Odyssey a plecat din Cambodgia, doar cu angajații la bord, după ce a abandonat peste 200 de pasageri pe țărm: „Încă am lucruri de luat”Libertatea.ro · 05 nov. 2026 · RO
- O „ultimă încercare disperată”. Pasagerii „croazierei fără sfârșit” au încercat să cumpere nava Odyssey pentru a-și continua călătoriaDigi24 · 03 nov. 2026 · RO
- Watch: Fuel crisis strands 200 passengers aboard luxury cruise ship OdysseyEuronews — News (EN) · 29 oct. 2026 · EN
- A cruise ship was their home. Now residents of Villa Vie Odyssey must leave.The Japan Times · 29 oct. 2026 · EN
- The Odyssey to You Can See Everything : Movie runtimes are longerSurge — GDELT DOC · 23 oct. 2026 · RO
- US auto regulator closes airbag defect petition in about 807,000 Honda Odyssey carsCNA (Channel NewsAsia) · 29 sept. 2026 · EN
- Indian AI firm backed by Dune and Odyssey visual effects studio valued at $2 billion in fundraiseCNBC World · 24 sept. 2026 · EN
- The 2.5-hour AI-generated Odyssey movie is 2.5 hours too longThe Verge · 16 sept. 2026 · EN
- Nolan's 'Odyssey' tops S. Korean box office for 40th straight dayYonhap News (KR, EN) · 14 sept. 2026 · EN
- Spider-Man, Odyssey Help Power Box Office ComebackBloomberg Markets · 07 sept. 2026 · EN
- „The Odyssey” depășește „Spider-Man: Brand New Day” în box-office-ul mondialG4Media · 07 sept. 2026 · RO
- 'The Odyssey' tops weekend box office for 5th weekYonhap News (KR, EN) · 07 sept. 2026 · EN
- Filmul lui Nolan, „The Odyssey”, depășește „Spider-Man: Brand New Day” la box-office-ul mondialMediafax · 06 sept. 2026 · RO
- 'The Odyssey' tops 10 mln admissions in S. KoreaYonhap News (KR, EN) · 06 sept. 2026 · EN
- „The Odyssey”, filmul lui Christopher Nolan, depășește 1 miliard de dolari la box-office-ul internaționalMediafax · 04 sept. 2026 · RO
- A summer odyssey: Female dotterels seek multiple mates across Northern EuropePhys.org · 02 sept. 2026 · EN
- (LEAD) Korean films set for back-to-back release after 'The Odyssey,' 'Spider-Man' hypeYonhap News (KR, EN) · 31 aug. 2026 · EN
- Korean films set for back-to-back release after 'The Odyssey,' 'Spider-Man' hypeYonhap News (KR, EN) · 31 aug. 2026 · EN
- 'The Odyssey' becomes most-watched foreign film in S. Korea this yearYonhap News (KR, EN) · 30 aug. 2026 · EN
- 'The Odyssey' becomes fastest film to top 8 mln admissions in S. Korea this yearYonhap News (KR, EN) · 28 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent16 oct. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent24 iul. 2026Notificare de delistare
- Raport curent03 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Convocare AGA (proxy)21 apr. 2026
- Raport curent14 apr. 2026Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 apr. 2026Acord material · Item 3.02 · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Odyssey Marine Exploration, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Odyssey Marine Exploration, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Odyssey Marine Exploration, Inc. · 17 mar. 2015
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.