olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Costamare Bulkers Holdings Ltd CMDB

Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)

18,25USD−0,60 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Costamare Bulkers Holdings Ltd este un operator internațional de nave pentru transportul de mărfuri vrac uscate, desprins din Costamare Inc. prin spin-off în mai 2025 și tranzacționat la NYSE sub simbolul CMDB. Flota proprie cuprinde 31 de nave, cu o capacitate de transport de aproximativ 2,846,000 dwt, iar compania își completează flota prin platforma de operare CBI, care închiriază nave de la terți.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Costamare Bulkers Holdings Ltd (CMDB) costa 18,25 USD (−0,60 % într-o zi), cu capitalizare 441,3 mil USD, beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 12,66–24,51 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2023): profit net de 0 USD, EPS diluat 0,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
441,3 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,28 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-12,49 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,91
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
12,6624,51

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
18,22 – 21,50
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,01 · lățimea benzii 16,5 %
SMA 50 / 200
21,42 / 18,63
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,72 / -0,58
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,1 %−1,1 %−17,0 pp—
3 luni−2,5 %−0,5 %−2,1 pp—
6 luni−1,9 %+4,4 %−6,3 pp—
De la început de an+18,4 %+12,3 %+6,1 pp—
1 an+41,8 %+13,5 %+28,3 pp+21,5 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+66,9 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−25,5 %
11 sept. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,0 %
01 mai 2025 → 05 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2023 · 31 dec. 2023

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
0 USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,00
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '23
Cheltuieli cu dobânzile0
Profit net0
EPS diluat0,00

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri00597,2 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net06,0 mii-37,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−622.633,3 %
EPS diluat0,001,28-2,28
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−278,1 %
netă %indisponibilindisponibil-6,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
211,8 mil USD
Datorie financiară
155,6 mil USD
Datorie netă
-56,3 mil USD
Capitaluri proprii
665,6 mil USD
Active totale
929,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,23x
Lichiditate curentă
2,38x
ROE
-11,2 %
ROA
-8,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
0
2024
0
2025
597,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
0
2024
0
2025
-30,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
0
2024
0
2025
28,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
0 ≈
2024
0 ≈
2025
-2,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
0
2024
0
2025
8,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit net
2023
0
2024
6,0 mii
2025
-37,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,00
2024
1,28
2025
-2,28

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
—
2024
4,0 mii
2025
211,8 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
0
2025
14,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active curente
2023
—
2024
6,0 mii
2025
293,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
0
2025
565,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active totale
2023
—
2024
2,1 mil
2025
929,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
0
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
0
2025
140,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
2,1 mil
2025
123,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
0 †
2024
6,0 mii †
2025
665,6 mil †

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
0
2024
4,0 mii
2025
75,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
0
2024
0
2025
74,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
0
2024
2,1 mil
2025
63,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-622.633,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-278,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-6,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-11,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-8,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-8,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-56,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-3,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
75,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
441,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
385,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-12,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

18,25 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 441,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
441,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-11,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-6,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 mar. 2026
verificat 58

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Water Transportation (SIC 4400)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-8,4 %0 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate-6,3 %16 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,8x0 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate6/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

COSTAMARE BULKERS HOLDINGS LIMITED (CMDB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 597,2 mil USD în 2025; marjă netă -6,3 %; ROE -11,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,4x

Ce o infirmă

  • ROIC: -8,4 %
  • Marja netă: -6,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -3,8x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 14,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,5x
P/S
0,7x
mediana verticalei 2,7x
sub mediană (−72,8 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−69,5 %)
ROE
-11,2 %
mediana verticalei 11,6 %
sub mediană (−196,5 %)
Marja netă
-6,3 %
mediana verticalei 11,2 %
sub mediană (−155,6 %)
Marja EBIT
-5,1 %
mediana verticalei 20,5 %
sub mediană (−124,9 %)
Venituri an/an
—
mediana verticalei -2,3 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd89,1 mld19,741,7 %23,8 %+8,8 %+25 % / +210 %
CCLCarnival Corp Ltd.42,1 mld13,724,0 %11,4 %+6,4 %+21 % / +108 %
BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P.11,3 mld42,47,7 %11,0 %+9,8 %+6 % / +46 %
NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd.8,5 mld10,231,2 %8,2 %+3,7 %+1 % / +22 %
KEXKirby Corporation6,8 mld19,710,4 %10,2 %+3,0 %+13 % / +67 %
MATXMatson, Inc.6,3 mld14,217,2 %13,4 %−2,3 %+94 % / +121 %
INSWInternational Seaways, Inc.4,9 mld6,437,4 %62,0 %−11,4 %+88 % / +118 %
GLNGGolar Lng Limited4,5 mld69,23,4 %16,7 %+51,1 %+21 % / +108 %
TDWTidewater Inc3,7 mld14,919,5 %18,3 %+0,5 %+36 % / +22 %
SEAL-PASeapeak LLC2,0 mld76,8—4,1 %−10,4 %−2 % / −2 %
NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd1,5 mld117,02,6 %4,2 %−16,6 %+93 % / +81 %
FLNGFLEX LNG Ltd.1,5 mld19,59,8 %21,5 %−2,4 %+6 % / −7 %
GLOP-PAGasLog Partners LP1,2 mld—-1,7 %-7,2 %−21,9 %−2 % / +4 %
CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited441,3 mil—-11,2 %-6,3 %indisponibil+42 % / indisponibil
KNOPKNOT Offshore Partners LP297,6 mil12,8—6,4 %+14,4 %−12 % / +63 %
EDRYEurodry Ltd.110,7 mil—-4,0 %—+8,9 %+195 % / +93 %
OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc.27,5 mil——-13.366,3 %−54,0 %+469 % / +218 %
USEAUnited Maritime Corp22,7 mil—-11,0 %-16,4 %−16,8 %+44 % / −1 %
RUBIRubico Inc.778,7 mii0,06,6 %11,2 %−2,8 %−100 % / indisponibil
DLNGDynagas Lng Partners LP—2,312,9 %—−100,0 %−13 % / +20 %
TNKTeekay Tankers Ltd.—8,818,5 %36,9 %−22,6 %+54 % / +79 %
VIKViking Holdings Ltd—35,5263,5 %17,7 %+21,9 %+37 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CMDB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (17 iul. 2026), 6-K (02 iun. 2026).

Pe scurt

Costamare Bulkers Holdings Ltd este un operator internațional de nave pentru transportul de mărfuri vrac uscate, desprins din Costamare Inc. prin spin-off în mai 2025 și tranzacționat la NYSE sub simbolul CMDB. Flota proprie cuprinde 31 de nave, cu o capacitate de transport de aproximativ 2,846,000 dwt, iar compania își completează flota prin platforma de operare CBI, care închiriază nave de la terți.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o flotă proprie modernă, administrată de un grup de manageri cu experiență de peste cincizeci de ani în shipping 1.
  • Platforma CBI oferă flexibilitate, permițând companiei să răspundă cererii chiar și când navele proprii nu sunt disponibile 1.
  • Baza de clienți este diversificată geografic, cu o pondere importantă în Australia, Noua Zeelandă și America de Sud 1.

Puncte slabe

  • Dependența de charter-uri de scurtă durată și index-linked expune veniturile la volatilitatea pieței spot 1.
  • Un număr semnificativ de servicii sunt furnizate de entități controlate de acționarul majoritar și de directorul general, ceea ce creează conflicte potențiale de interese 1.
  • Compania are o istorie operațională scurtă ca entitate independentă, ceea ce face dificilă evaluarea performanței pe termen lung 1.

Oportunități

  • Dacă cererea pentru minereu de fier, cărbune și cereale rămâne solidă, platforma CBI ar putea profita de oportunități de charter și de contracte de transport pe termen mai lung 1.
  • Reînnoirea flotei globale și cerințele de mediu ar putea deschide oportunități pentru nave mai eficiente din punct de vedere al combustibilului 1.
  • Parteneriatul cu Cargill ar putea aduce noi fluxuri de marfă și o gestionare mai echilibrată a portofoliului CBI 1.

Amenințări

  • Tarifele vrac uscat sunt influențate de factori macroeconomici și geopolitici greu de prevăzut, care ar putea reduce brusc veniturile 1.
  • O creștere rapidă a comenzilor de nave noi ar putea duce la supraofertă și la scăderea tarifelor de închiriere 1.
  • Sancțiunile și perturbările rutelor comerciale ar putea afecta cererea și costurile operaționale 1.

Riscuri

  • Dependența de piața spotridicat

    Majoritatea navelor sunt pe charter-uri scurte sau index-linked, astfel că veniturile pot fluctua rapid cu tarifele spot 1.

  • Supraofertă de naveridicat

    O creștere a navelor noi comandate ar putea reduce tarifele și ar putea obliga compania să își îndeplinească condițiile de împrumut cu capital suplimentar 1.

  • Conflicte de interese cu afiliațiimediu

    Acționarul majoritar și directorul general au legături cu manageri și agenții care furnizează servicii companiei, ceea ce ar putea genera decizii nefavorabile pentru acționarii minoritari 1.

  • Costuri și incertitudini operaționalemediu

    Prețul combustibilului, costurile echipajelor și cheltuielile de întreținere ar putea afecta marjele și capacitatea de a plăti dividende 1.

  • Concentrarea acționariatuluiscăzut

    Membrii familiei Konstantakopoulos controlează rezultatul votului, iar interesele lor ar putea diferi de cele ale altor acționari 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tarifele din 2025 se mențin și cererea pentru marfă vrac rămâne robustă, compania ar putea beneficia de venituri mai ridicate din flota proprie și din platforma CBI 1.
  • Flota proprie modernă și administrarea de către un grup cu experiență lungă ar putea susține eficiența operațională în perioade de piață volatilă 1.
  • Parteneriatul cu Cargill ar putea reduce expunerea la riscurile din portofoliul comercial al CBI și ar putea oferi o bază mai stabilă de fluxuri de marfă 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele scad, expunerea la charter-urile spot și index-linked ar putea reduce rapid veniturile și fluxurile de numerar 1.
  • O creștere a comenzilor de nave noi ar putea duce la supraofertă și la presiuni asupra tarifelor pe termen mediu 1.
  • Legăturile cu acționarul majoritar și cu entități afiliate ar putea genera conflicte de interese și decizii mai puțin favorabile investitorilor independenți 1.

De urmărit

  • Evoluția tarifelor spot și a charter-urilor index-linked din flota proprieQ1 2027
  • Finalizarea transferului ultimei nave către Cargill și impactul asupra platformei CBI2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (17 iul. 2026), 6-K (02 iun. 2026).

Afacerea

Compania este un operator internațional de nave cu vrac uscat, care transportă marfă vrac pentru o gamă largă de clienți pe rute globale. Flota proprie este administrată de Costamare Shipping, controlată de cel mai mare acționar, iar la 16 martie 2026 cuprindea 31 de nave, cu o capacitate totală de aproximativ 2,846,000 dwt 1. Platforma CBI completează flota prin nave închiriate de la terți, iar la aceeași dată erau 19 astfel de nave, cu aproximativ 2,229,000 dwt 1.

Compania a fost constituită în Insulele Marshall la 29 septembrie 2023 și a devenit independentă în urma spin-off-ului din 6 mai 2025, când acțiunile ei au început să fie tranzacționate separat pe NYSE sub simbolul CMDB 1. Familia Konstantakopoulos deține majoritatea acțiunilor, iar activitatea de nave cu vrac uscat a fost extinsă din iunie 2021 de către Costamare Inc. 1.

În septembrie 2025, compania a semnat un acord de cooperare cu Cargill, prin care a transferat majoritatea portofoliului comercial al CBI, inclusiv majoritatea navelor închiriate de la terți și pozițiile derivate aferente 1. Până la 16 martie 2026, aproape toate navele incluse în acord fuseseră transferate, rămânând o singură navă de transferat în 2026 1.

Segmente

Flota proprie

Flota proprie este formată din nave Capesize, Kamsarmax, Ultramax și Supramax, majoritatea aflate pe charter-uri de scurtă durată sau index-linked 1. Compania alege această politică pentru a obține tarife atractive și a profita de creșterile pieței, fără a limita potențialul de câștig 1.

Platforma CBI

Platforma CBI închiriază nave de la terți și le atribuie mărfurilor clienților prin charter-uri de voiaj spot sau forward și relocări de charter pe timp 1. Aceasta permite companiei să servească clienții chiar și când navele proprii nu sunt disponibile, dar expune compania la volatilitatea mai mare a pieței spot 1.

Piața în context

Piața cu vrac uscat este ciclică, iar tarifele depind de cererea pentru cărbune, minereu de fier și cereale, precum și de oferta de nave noi, de costurile combustibilului și de geopolitică 1. În 2025 Baltic Dry Index a crescut cu 88%, după o scădere de 52% a tarifelor de închiriere în 2024 1.

Tendințe

  • Revenirea pieței din 2025vânt din spate

    Cererea mai puternică în a doua parte a anului 2025 și restricțiile de ofertă, inclusiv redirecționarea navelor din cauza crizei din Marea Roșie, au susținut tarifele 1. Dacă aceste condiții persistă, veniturile din charter-urile spot ar putea rămâne favorabile 1.

  • Volatilitatea tarifelor spotvânt din față

    Dependența de charter-uri de scurtă durată și index-linked expune compania la fluctuațiile pieței spot, care pot fi rapide 1. Dacă tarifele scad, veniturile și fluxurile de numerar ar putea fi afectate negativ 1.

  • Reînnoirea flotei și comenzile noimixt

    Vârsta ridicată a unei părți din flota mondială și reglementările de mediu ar putea stimula comenzi de nave mai eficiente, ceea ce ar putea adăuga ofertă pe piață 1. Efectul asupra companiei depinde de momentul și de volumul acestor comenzi 1.

  • Tensiuni geopolitice și sancțiunimixt

    Conflictele, sancțiunile asupra Iranului, Rusiei și Venezuelei și schimbarea rutelor comerciale au influențat cererea și oferta de nave, cu efecte greu de prevăzut 1. Aceste factori ar putea crea atât oportunități de tarife mai bune, cât și perturbări ale operațiunilor 1.

Poziția concurențială

Compania concurează pe piața internațională a transportului cu vrac uscat cu alți operatori de nave, iar în platforma CBI concurează și cu companii de charter și agenții de marfă care acționează în același spațiu 1. Sursa nu oferă o listă completă a concurenților, dar subliniază că piața este foarte competitivă, mai ales pe segmentul spot 1.

Compania menționează că administrarea navelor este împărțită între mai mulți manageri afiliați și terți, ceea ce îi oferă flexibilitate geografică, dar și dependență de rețeaua acestora 1. Costamare Inc., compania-mamă, ar putea concura direct în transportul cu vrac uscat, un risc de conflict de interese pe care sursa îl menționează explicit 1.

  • Costamare Inc.CMRE

    Compania-mamă din care Costamare Bulkers s-a desprins în 2025 și care ar putea concura în transportul cu vrac uscat 1.

  • Cargill International S.A.

    Partener în acordul de cooperare din septembrie 2025, care a preluat majoritatea portofoliului comercial al CBI 1.

  • Operatori de nave cu vrac uscat din Asia și Europa

    Companii de transport cu vrac uscat care concurează pe rutele spot și pe charter-urile de voiaj, citate în analiza pieței din sursă 1.

  • Companii de charter și agenții locale

    Agenții care oferă servicii de închiriere și aprovizionare cu marfă, prezente pe aceleași piețe ca platforma CBI 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 11 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 08 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Costamare Bulkers Holdings Ltd · 30 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Costamare Bulkers Holdings Ltd (CMDB): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw