olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Seanergy Maritime Holdings Corp. SHIP

Deep Sea Foreign Transportation of Freight · SIC 4412 · Verticală: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

14,46USD−2,03 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Seanergy Maritime Holdings Corp. este o companie internațională de transport maritim care se concentrează pe transportul pe mare al mărfurilor în vrac uscate, cu o flotă dominată de nave Capesize. Pentru 2025, compania a raportat un venit net de 158,1 milioane USD, în scădere față de anul precedent, pe fondul unor tarife de charter mai mici, iar datoriile și angajamentele de construcție pentru noile nave au crescut considerabil.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Seanergy Maritime Holdings Corp. (SHIP) costa 14,46 USD (−2,03 % într-o zi), cu capitalizare 987,8 mil USD, P/E 14,3 pe un EPS diluat de 1,01 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,28 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 8,47–18,92 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
987,8 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2020
P/E (TTM)
14,3
EPS diluat TTM 1,01 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,98 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,28 %
DPS 12 luni 0,33
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
8,4718,92

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
31,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
14,17 – 17,67
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 22,0 %
SMA 50 / 200
17,06 / 15,03
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,57 / -0,48
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,2 %−1,1 %−17,1 pp—
3 luni−14,0 %−0,5 %−13,6 pp—
6 luni−8,5 %+4,4 %−12,9 pp—
De la început de an+56,7 %+12,3 %+44,3 pp—
1 an+75,5 %+13,5 %+61,9 pp+30,6 %
3 ani+183,5 %+76,4 %+107,1 pp+35,8 %
5 ani+32,7 %+63,7 %−31,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,6 %
04 sept. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−69,5 %
10 mar. 2022 → 31 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+5,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 5 trimestre (min 3,3, mediană 5,2, max 65,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri91,5 mil86,5 mil63,3 mil153,1 mil125,0 mil110,2 mil167,5 mil158,1 mil
Venituri an/an+22,3 %−5,5 %−26,8 %+141,7 %−18,3 %−11,8 %+51,9 %−5,6 %
Profit net-21,1 mil-11,7 mil-18,4 mil41,3 mil17,2 mil2,3 mil43,5 mil21,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−58,3 %−86,8 %+1.805,0 %−51,1 %
EPS diluat-134,39-12,21-5,492,500,960,122,111,01
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−61,6 %−87,5 %+1.658,3 %−52,1 %
netă %-23,0 %-13,5 %-29,0 %27,0 %13,8 %2,1 %26,0 %13,4 %
Flux de numerar liber-25,2 mil759,0 mii-29,9 mil-116,5 mil-33,0 mil31,0 mil4,6 mil17,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
48,2 mil USD
Datorie financiară
290,2 mil USD
Datorie netă
241,9 mil USD
Capitaluri proprii
281,4 mil USD
Active totale
606,6 mil USD
Datorie / capitaluri
1,03x
Lichiditate curentă
0,85x
ROE
7,8 %
ROA
3,7 %
Marja FCF
10,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
110,2 mil
2024
167,5 mil
2025
158,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
21,3 mil
2024
62,6 mil
2025
43,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
20,7 mil
2024
20,6 mil
2025
21,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,3 mil
2024
43,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 21 mar. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 21 mar. 2025verificat

Profit net
2023
2,3 mil
2024
43,5 mil
2025
21,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,12
2024
2,11
2025
1,01

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
18,4 mil
2024
19,9 mil
2025
20,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,10
2024
0,76
2025
0,33

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
19,4 mil
2024
21,9 mil
2025
48,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
896,0 mii
2024
404,0 mii
2025
871,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,6 mil
2024
1,7 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
25,1 mil
2024
45,9 mil
2025
74,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat

Active totale
2023
477,9 mil
2024
545,9 mil
2025
606,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
5,5 mil
2024
7,1 mil
2025
13,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
31,8 mil
2024
37,4 mil
2025
54,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
179,0 mil
2024
220,2 mil
2025
235,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
69,5 mil
2024
61,6 mil
2025
88,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
249,4 mil
2024
283,7 mil
2025
325,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
228,4 mil †
2024
262,2 mil †
2025
281,4 mil †

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2021verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
31,3 mil
2024
75,3 mil
2025
52,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
314,0 mii
2024
70,7 mil
2025
35,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
31,0 mil ≈
2024
4,6 mil ≈
2025
17,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
17,7 mil
2024
-79,4 mil
2025
-23,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-56,6 mil
2024
14,1 mil
2025
-1,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
6,0 mil
2024
10,8 mil
2025
9,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,7 mil
2024
4,9 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
8,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
20,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-30,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-51,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
7,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-52,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
1,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
267,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
27,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
13,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
10,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
7,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
8,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
32,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
55,7 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
241,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
52,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
35,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
17,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
80,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
1 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
987,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
46,5x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
6,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
28,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
7,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
58,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 35 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

14,46 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 987,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
987,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
13,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2020
Sursă: SEC (XBRL)publicat 31 mar. 2026
verificat 463derivat 1

Scorul pe grupe

  • Evaluare26
  • Randamente45
  • Calitate49
  • Bilanț și datorie6
  • Creștere40

Interval de valoare estimat

Jos
4,34
USD pe acțiune
Mijloc
7,37
USD pe acțiune
Sus
10,74
USD pe acțiune
Preț: 14,46 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -49,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -96,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,85 – 16,25 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)5,34 – 10,74 (Mijloc 7,37)
    WACC 8,6 % · FCFF de pornire 38,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 32,4 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E3,85 – 16,25 (Mijloc 8,02)
    30 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 3,8x – 16,1x
    ASC, CCEC, CISS, CMBT, CMRE, CTRM, DAC, DHT, DSX, ECO, EHLD, ESEA, FRO, GASS, GNK, GSL, HSHP, IMPP, LPG, NMM, NVGS, PANL, PSHG, PXS, SBLK, STNG, TK, TOPS, TRMD, ZIM
  • Dividende actualizate (DDM)4,34 – 5,83 (Mijloc 4,97)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 35/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,5 %40 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate13,4 %42 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate80,1 %72 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere8,1 %68 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere1,7 %11 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,0x8 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x4 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare14,3x29 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare1,7 %22 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,0 %14 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente55,7 %92 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie6/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere40/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente45/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare26/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

SEANERGY MARITIME HOLDINGS CORP. (SHIP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 158,1 mil USD în 2025; creștere an/an -5,6 %; marjă netă 13,4 %; ROE 7,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,34–10,74 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,37 USD, prețul de 14,46 USD lasă un potențial de -49,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -96,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 35/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 80,1 %
  • Rata de distribuire (FCF): 55,7 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: 1,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,0x
  • Lichiditatea curentă: 0,9x
  • P/E (TTM): 14,3x
  • Randament FCF: 1,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,3x
mediana verticalei 8,6x
peste mediană (+66,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,4x
P/S
6,2x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+232,3 %)
P/B
3,5x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+254,4 %)
ROE
7,8 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−27,4 %)
Marja netă
13,4 %
mediana verticalei 20,2 %
sub mediană (−33,6 %)
Marja EBIT
27,4 %
mediana verticalei 27,4 %
la mediană
Venituri an/an
-5,6 %
mediana verticalei -0,4 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,1x
Randament dividend
2,3 %
mediana verticalei 2,5 %
sub mediană (−8,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FROFrontline plc10,8 mld28,515,6 %19,2 %−8,8 %+106 % / +144 %
CMBTCmb.tech NV5,4 mld3,849,1 %92,6 %−23,9 %+56 % / −5 %
STNGScorpio Tankers Inc.4,4 mld12,111,4 %36,7 %−24,6 %+48 % / +57 %
TRMDTORM plc3,8 mld13,213,3 %21,3 %−14,1 %+76 % / +33 %
DHTDht Holdings, Inc.3,5 mld16,819,4 %42,4 %−12,8 %+69 % / +121 %
ZIMZim Integrated Shipping Services Ltd.3,4 mld7,111,9 %6,9 %−18,1 %+39 % / +306 %
SBLKStar Bulk Carriers Corp.3,1 mld37,33,4 %8,1 %−17,6 %+37 % / +28 %
ECOOkeanis Eco Tankers Corp.3,0 mld22,525,0 %31,4 %−0,4 %+130 % / +252 %
DACDanaos Corporation2,8 mld5,713,7 %47,4 %+2,8 %+56 % / +117 %
NMMNavios Maritime Partners L.P.2,5 mld8,6—21,2 %+0,8 %+57 % / +232 %
LPGDorian Lpg Ltd.2,1 mld6,528,3 %55,0 %+36,3 %+99 % / +17 %
SFLSFL Corporation Ltd.1,7 mld—-2,5 %-3,6 %−18,9 %+42 % / +3 %
CMRECostamare Inc.1,6 mld4,615,9 %41,5 %−1,2 %−14 % / +30 %
GSLGlobal Ship Lease, Inc.1,4 mld3,525,5 %54,3 %+7,8 %+14 % / +118 %
NVGSNavigator Holdings Ltd1,3 mld13,98,2 %17,1 %+3,6 %+14 % / +40 %
CCECCapital Clean Energy Carriers Corp.1,2 mld7,312,0 %—+62,0 %+2 % / +57 %
TKTeekay Corporation Ltd.1,2 mld11,94,8 %10,3 %−22,2 %+38 % / +95 %
GNKGenco Shipping & Trading Limited1,1 mld13,98,9 %15,5 %−19,1 %+31 % / +59 %
SHIPSeanergy Maritime Holdings Corp.987,8 mil14,37,8 %13,4 %−5,6 %+75 % / +184 %
ASCArdmore Shipping Corp752,3 mil21,06,6 %13,2 %−23,6 %+51 % / +36 %
HSHPHimalaya Shipping Ltd.719,3 mil40,611,2 %13,4 %+6,7 %+72 % / +157 %
PANLPangaea Logistics Solutions Ltd.491,7 mil10,111,0 %6,7 %+17,8 %+7 % / +7 %
ESEAEuroseas Ltd.459,1 mil3,333,1 %60,1 %+7,0 %+8 % / +172 %
GASSStealthgas Inc.308,3 mil5,19,2 %35,0 %+3,5 %+21 % / +24 %
DSXDiana Shipping Inc.276,7 mil21,73,5 %8,3 %−6,4 %+21 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SHIP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
2,73
Randament total -81 % · Pe an -81 %
4,81
Randament total -66 % · Pe an -66 %
7,24
Randament total -49 % · Pe an -49 %
3 ani
2,84
Randament total -79 % · Pe an -40 %
5,63
Randament total -59 % · Pe an -25 %
9,27
Randament total -33 % · Pe an -12 %
5 ani
2,97
Randament total -76 % · Pe an -25 %
6,58
Randament total -50 % · Pe an -13 %
11,86
Randament total -12 % · Pe an -3 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,41
  • Marja netă± 0,99
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,78
  • Diluare anuală± 0,08

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 oct. 2026), 6-K (06 aug. 2026), 6-K (08 iul. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (29 mai 2026), 6-K (01 apr. 2026).

Pe scurt

Seanergy Maritime Holdings Corp. este o companie internațională de transport maritim care se concentrează pe transportul pe mare al mărfurilor în vrac uscate, cu o flotă dominată de nave Capesize. Pentru 2025, compania a raportat un venit net de 158,1 milioane USD, în scădere față de anul precedent, pe fondul unor tarife de charter mai mici, iar datoriile și angajamentele de construcție pentru noile nave au crescut considerabil.

SWOT

Puncte tari

  • Flotă relativ tânără în comparație cu piața și o reputație declarată pentru standarde ridicate de operare, siguranță și fiabilitate 1.
  • Echipa de management are experiență în operarea de flote mari și diversificate și legături solide cu mai mulți charteri internaționali 1.
  • Politica de dividende și programele de răscumpărare de acțiuni arată un angajament față de remunerarea acționarilor 1.

Puncte slabe

  • Dependența aproape totală de contracte cu tarife indexate și lipsa diversificării flotei expun compania la schimbările din piața Capesize 1.
  • Nivelul ridicat al datoriilor și capitalul de lucru negativ limitează flexibilitatea financiară 1.
  • Costurile ridicate cu operarea navelor și cu managementul terț pot afecta marjele în perioadele cu tarife mai mici 1.

Oportunități

  • Livrarea noilor nave cu sisteme de scrubber ar putea îmbunătăți competitivitatea flotei în perioada următoare 1.
  • Proiectele de combustibili alternativi, precum SAFeCRAFT, ar putea deschide oportunități comerciale legate de reducerea emisiilor 1.
  • Vânzările de nave și acordurile de charter cu opțiune de cumpărare pot oferi lichiditate și flexibilitate 1.

Amenințări

  • Scăderea tarifelor de charter și volatilitatea pieței pot reduce direct veniturile și capacitatea de a respecta clauzele de creditare 1.
  • Reglementările de mediu, taxele portuare și restricțiile comerciale pot crește costurile sau limita operațiunile 1.
  • Un excedent de capacitate în transportul uscat în vrac poate apăsa asupra tarifelor și valorii navelor 1.

Riscuri

  • Volatilitatea tarifelor de charterridicat

    Tarifele pentru navele dry bulk sunt ciclice și pot scădea brusc, afectând veniturile și capacitatea de a respecta clauzele financiare 1.

  • Datoria și clauzele financiareridicat

    Creșterea datoriei și clauzele de cross-default pot amplifica efectele unei probleme la un singur împrumut asupra întregii structuri de finanțare 1.

  • Riscul de construcție al noilor navemediu

    Proiectele de construcție pot întâmpina întârzieri sau costuri neprevăzute, ceea ce ar putea afecta planurile de extindere ale flotei 1.

  • Dependența de manageri terțimediu

    Compania se bazează pe manageri tehnici și comerciali terți, iar performanța slabă a acestora ar putea afecta operațiunile 1.

  • Valoarea navelor și riscul de deprecieremediu

    Scăderea valorii navelor poate limita împrumuturile disponibile și poate duce la depreciere sau pierderi la vânzare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tarifele de charter se stabilizează sau cresc, flota relativ tânără și contractele pe termen lung ar putea susține veniturile și distribuirea de dividende 1.
  • Noile nave cu sisteme de scrubber și reducerea intenționată a emisiilor ar putea îmbunătăți competitivitatea companiei în anii următori 1.
  • Experiența managementului în operarea de flote mari și relațiile cu charterii internaționali ar putea sprijini noi contracte la condiții favorabile 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele de charter rămân sub nivelurile istorice, veniturile și marjele ar putea rămâne sub presiune, iar datoriile ar putea deveni mai greu de gestionat 1.
  • Angajamentele de construcție pentru noile nave și datoria crescută ar putea limita flexibilitatea financiară și capacitatea de a finanța alte oportunități 1.
  • Expunerea la un singur segment de piață și dependența de contracte indexate ar putea amplifica impactul unei scăderi a ciclului dry bulk 1.

De urmărit

  • Evoluția tarifelor TCE și a veniturilor neteQ1 2027
  • Livrarea navelor în construcție și respectarea calendarului de plăți2027
  • Nivelul datoriilor și al angajamentelor de construcțienext 10-K
  • Finalizarea vânzării M/V Squireship și a altor acorduri de sale and leaseback2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 oct. 2026), 6-K (06 aug. 2026), 6-K (08 iul. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (29 mai 2026), 6-K (01 apr. 2026).

Afacerea

Seanergy operează, la data raportului anual, 18 nave Capesize și două nave Newcastlemax deținute sau finanțate prin leasing financiar, cu o capacitate totală de transport de aproximativ 3.633.861 dwt și o vârstă medie a flotei de circa 14,7 ani 1. Compania mai are în construcție cinci nave noi, patru Capesize și una Newcastlemax, și a convenit vânzarea unei nave Capesize 1. Strategia de achiziții se concentrează în principal pe navele Capesize, dar compania poate achiziționa și nave din alte segmente 1.

Majoritatea navelor sunt angajate pe termen lung, prin contracte de charter cu tarif indexat la BCI, ceea ce oferă venituri mai previzibile decât piața spot, dar și randamente mai scăzute în perioadele favorabile 1. Compania administrează operațiunile, asigurările și combustibilul navelor și supraveghează managerii tehnici și comerciali terți, iar în 2026 a încheiat mai multe acorduri de sale and leaseback și de charter pe termen lung pentru noile nave 1.

Sediul executiv se află în Glyfada, Grecia, iar compania este înregistrată în Insulele Marshall, ceea ce o face o companie străină privată pentru anumite scopuri de raportare 1. Activitatea de bază este transportul maritim de mărfuri în vrac, iar veniturile provin aproape în totalitate din charterele navelor 1.

Segmente

Nave Capesize

Capesize reprezintă cea mai mare parte a flotei și principalul obiectiv al strategiei de achiziții și al comenzilor noi, cu patru din cele cinci nave în construcție fiind de acest tip 1.

Nave Newcastlemax

Segmentul Newcastlemax este mai restrâns, cu două nave în flotă și o unitate în construcție, fiind un segment complementar în portofoliul companiei 1.

Piața în context

Piața de transport uscat în vrac, din care compania își obține aproape toate veniturile, a rămas semnificativ sub maximul său istoric, iar tarifele de charter sunt ciclice și volatile 1. Veniturile companiei depind direct de nivelul tarifelor BCI și al tarifelor TCE, care au scăzut în 2025 1.

Excesul de capacitate în transportul uscat în vrac poate apăsa asupra tarifelor și a valorii navelor, iar ciclurile economice globale, tarifele comerciale și restricțiile de import influențează cererea 1.

Tendințe

  • Scăderea tarifelor de chartervânt din față

    Tarifele de charter au scăzut în 2025, ceea ce a redus veniturile companiei, chiar dacă numărul de zile operaționale a crescut 1. Dacă tarifele rămân scăzute, veniturile și profitabilitatea ar putea rămâne sub presiune 1.

  • Reînnoirea flotei și noile construcțiimixt

    Compania a semnat mai multe contracte de construcție și de sale and leaseback pentru nave noi, iar vârsta medie a flotei ar putea scădea odată cu livrările planificate pentru 2027-2029 1. Această investiție poate sprijini eficiența operațională, dar presupune finanțare substanțială 1.

  • Regulamentele de mediu și combustibilulmixt

    Reglementările privind emisiile și sulful pot impune retrofituri costisitoare, iar noile nave sunt construite cu sisteme de scrubber, ceea ce poate reduce costurile de conformitate pe termen lung 1. Proiectul SAFeCRAFT urmărește demonstrarea utilizării hidrogenului ca sursă de energie 1.

  • Costurile cu dobânzile și finanțareavânt din față

    Creșterea datoriei și a dobânzilor, combinată cu clauzele de cross-default din contracte, poate limita flexibilitatea financiară a companiei 1. Scăderea ratei medii a dobânzii a ajutat parțial costurile financiare în 2025 1.

Poziția concurențială

Compania menționează că în transportul maritim concurența este intensă, iar contractele de charter pot fi pierdute în favoarea unor noi intrați sau a companiilor cu resurse financiare mai mari 1. Concurența se manifestă în special pe piața de charter pentru navele Capesize, unde clienții sunt mari comercianți și producători de mărfuri 1.

Principalii clienți ai companiei includ mari operatori de transport și comercianți de mărfuri, iar competitorii sunt cei care se adresează acelorași contracte de charter pe termen lung sau spot 1. Compania nu își poate asigura întotdeauna contracte noi la aceleași condiții 1.

  • Alți operatori de nave Capesize și Newcastlemax

    Companii private sau străine care concurează pentru aceleași contracte de charter în segmentul dry bulk 1.

  • Noi intrați în piața transportului uscat

    Operatori noi cu flote recent construite, care pot oferi tarife competitive pentru aceleași rute 1.

  • Companii cu resurse financiare mai mari

    Concurenți cu acces mai ușor la finanțare, ceea ce le poate oferi un avantaj în achiziția de noi nave 1.

  • Companii cu flote diversificate

    Operatori care au nave în mai multe segmente, ceea ce le poate proteja mai bine de declinul unui singur segment 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 19 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Seanergy Maritime Holdings Corp. · 31 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.