olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Okeanis Eco Tankers Corp. ECO

Deep Sea Foreign Transportation of Freight · SIC 4412 · Verticală: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

81,18USD−4,38 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Okeanis Eco Tankers Corp. este un operator internațional de petroliere din clasele Suezmax și VLCC, care transportă în principal petrol brut. Compania a încheiat exercițiul 2025 cu venituri de 391,5 milioane USD și a extins flota prin achiziții finanțate din emisiuni de acțiuni, ceea ce o face relevantă pentru evoluția piețelor de transport maritim al petrolului.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Okeanis Eco Tankers Corp. (ECO) costa 81,18 USD (−4,38 % într-o zi), cu capitalizare 2,9 mld USD, P/E 21,5 pe un EPS diluat de 3,77 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,61 %, beta 0,50, interval pe 52 de săptămâni 31,96–101,63 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,9 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
21,5
EPS diluat TTM 3,77 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,64 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,61 %
DPS 12 luni 2,12
Beta (2 ani)
0,50
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
31,96101,63

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
82,46 – 103,65
sub banda inferioară · %B -0,06 · lățimea benzii 22,8 %
SMA 50 / 200
84,27 / 59,98
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,38 / 3,29
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−6,5 %−5,9 %−0,6 pp—
3 luni+27,3 %−4,6 %+31,9 pp—
6 luni+43,1 %+0,2 %+42,8 pp—
De la început de an+139,9 %+7,4 %+132,5 pp—
1 an+145,6 %+8,2 %+137,4 pp+28,5 %
3 ani+166,1 %+68,4 %+97,6 pp+24,6 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−20,1 %
29 oct. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,0 %
28 mai 2024 → 04 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,9, mediană 6,3, max 9,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituri169,0 mil271,0 mil413,1 mil393,2 mil391,5 mil
Venituri an/anindisponibil+60,3 %+52,4 %−4,8 %−0,4 %
Profit net-903,1 mii84,6 mil145,2 mil108,9 mil123,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+71,8 %−25,1 %+12,9 %
EPS diluat-0,032,634,513,383,77
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+71,5 %−25,1 %+11,5 %
netă %-0,5 %31,2 %35,2 %27,7 %31,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
116,6 mil USD
Datorie financiară
605,1 mil USD
Datorie netă
488,5 mil USD
Capitaluri proprii
573,1 mil USD
Active totale
1,2 mld USD
Datorie / capitaluri
1,06x
Lichiditate curentă
1,50x
ROE
25,0 %
ROA
10,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
413,1 mil
2024
393,2 mil
2025
391,5 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
201,1 mil
2024
162,9 mil
2025
162,5 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
40,4 mil
2024
41,1 mil
2025
41,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
241,5 mil ≈
2024
204,1 mil ≈
2025
204,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026derivat

Profit net
2023
145,2 mil
2024
108,9 mil
2025
123,0 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,51
2024
3,38
2025
3,77

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
32,2 mil
2024
32,2 mil
2025
32,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
2,12

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
50,0 mil
2024
49,3 mil
2025
116,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
25,4 mil
2024
24,3 mil
2025
17,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Active curente
2023
137,9 mil
2024
118,9 mil
2025
234,9 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
77,9 mil
2024
46,7 mil
2025
134,5 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
615,3 mil
2024
599,0 mil
2025
470,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
105,6 mil
2024
72,7 mil
2025
156,9 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
721,0 mil
2024
671,7 mil
2025
627,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
408,1 mil
2024
410,4 mil
2025
573,1 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
32,2 mil
2024
32,2 mil
2025
35,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
174,0 mil
2024
162,8 mil
2025
111,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
960,6 mii
2024
-7,9 mil
2025
-42,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-207,1 mil
2024
-154,7 mil
2025
-3,4 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
70,7 mil

SEC (XBRL)· 20 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 apr. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
13,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
12,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
13,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
11,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
12,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
52,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
41,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
31,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
25,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
10,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
13,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
15,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
56,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
488,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
2,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
111,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
54,6 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
3,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
23,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
21,5x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
7,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
16,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
20,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
8,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 51 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

81,18 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
21,5x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
16,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
25,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
31,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 20 mar. 2026
verificat 103

Scorul pe grupe

  • Calitate77
  • Creștere93
  • Bilanț și datorie42
  • Randamente35
  • Evaluare9

Interval de valoare estimat

Jos
14,36
USD pe acțiune
Mijloc
28,92
USD pe acțiune
Sus
37,47
USD pe acțiune
Preț: 81,18 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -64,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -180,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,88 – 51,33 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA10,88 – 34,29 (Mijloc 24,62)
    13 firme folosite · multiplul median 6,7x · quartile 4,3x – 8,4x
    CMRE, DAC, DHT, DSX, EHLD, GNK, HSHP, LPG, NVGS, SMHI, TEN, TRMD, ZIM
  • Colegi: P/E14,36 – 51,33 (Mijloc 28,92)
    26 firme folosite · multiplul median 7,7x · quartile 3,8x – 13,6x
    ASC, CISS, CMBT, CMRE, CTRM, DAC, DHT, DSX, EHLD, FRO, GASS, GNK, IMPP, LPG, NMM, NVGS, PANL, PSHG, PXS, SHIP, STNG, TEN, TK, TOPS, TRMD, ZIM
  • Dividende actualizate (DDM)27,86 – 37,47 (Mijloc 31,96)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 51/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate13,2 %79 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate31,4 %74 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere13,1 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere12,8 %85 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,4x36 (față de colegi)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x58 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare21,5x17 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluare16,5x0 (față de colegi)14 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,5 %35 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie42/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere93/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial35/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare9/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Okeanis Eco Tankers Corp. (ECO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 391,5 mil USD în 2025; creștere an/an -0,4 %; marjă netă 31,4 %; ROE 25,0 %; datorie netă/EBITDA 2,4x.

Intervalul de valoare estimat este 14,36–37,47 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,92 USD, prețul de 81,18 USD lasă un potențial de -64,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -180,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 13,2 %
  • Marja netă: 31,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 13,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 12,8 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 21,5x
  • EV/EBITDA: 16,5x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
21,5x
mediana verticalei 9,9x
peste mediană (+117,3 %)
EV/EBITDA
16,5x
mediana verticalei 6,7x
peste mediană (+147,3 %)
P/S
7,3x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+323,5 %)
P/B
5,0x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+400,3 %)
ROE
25,0 %
mediana verticalei 8,6 %
peste mediană (+191,5 %)
Marja netă
31,4 %
mediana verticalei 15,5 %
peste mediană (+102,8 %)
Marja EBIT
41,5 %
mediana verticalei 24,8 %
peste mediană (+67,5 %)
Venituri an/an
-0,4 %
mediana verticalei -3,7 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
2,4x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+85,6 %)
Randament dividend
2,6 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+25,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FROFrontline plc10,0 mld26,315,6 %19,2 %−8,8 %+90 % / +125 %
CMBTCmb.tech NV5,2 mld3,749,1 %92,6 %−23,9 %+51 % / −8 %
STNGScorpio Tankers Inc.4,2 mld11,511,4 %36,7 %−24,6 %+41 % / +49 %
TRMDTORM plc3,5 mld12,013,3 %21,3 %−14,1 %+60 % / +22 %
ZIMZim Integrated Shipping Services Ltd.3,3 mld6,911,9 %6,9 %−18,1 %+34 % / +292 %
DHTDht Holdings, Inc.3,3 mld15,619,4 %42,4 %−12,8 %+57 % / +106 %
SBLKStar Bulk Carriers Corp.3,0 mld36,33,4 %8,1 %−17,6 %+33 % / +25 %
ECOOkeanis Eco Tankers Corp.2,9 mld21,525,0 %31,4 %−0,4 %+146 % / +166 %
DACDanaos Corporation2,7 mld5,613,7 %47,4 %+2,8 %+52 % / +112 %
NMMNavios Maritime Partners L.P.2,4 mld8,4—21,2 %+0,8 %+55 % / +226 %
LPGDorian Lpg Ltd.2,0 mld4,138,8 %70,4 %+36,3 %+86 % / +9 %
SFLSFL Corporation Ltd.1,6 mld—-2,5 %-3,6 %−18,9 %+33 % / −3 %
CMRECostamare Inc.1,6 mld4,515,9 %41,5 %−1,2 %−16 % / +27 %
TENTsakos Energy Navigation Limited1,3 mld9,99,1 %20,1 %−0,7 %+80 % / +119 %
NVGSNavigator Holdings Ltd1,3 mld13,38,2 %17,1 %+3,6 %+9 % / +34 %
GNKGenco Shipping & Trading Limited1,1 mld14,28,9 %15,5 %−19,1 %+34 % / +63 %
TKTeekay Corporation Ltd.1,1 mld11,04,8 %10,3 %−22,2 %+29 % / +81 %
SHIPSeanergy Maritime Holdings Corp.946,2 mil13,77,8 %13,4 %−5,6 %+31 % / +90 %
HSHPHimalaya Shipping Ltd.697,0 mil39,311,2 %13,4 %+6,7 %+66 % / +149 %
ASCArdmore Shipping Corp696,1 mil19,46,6 %13,2 %−23,6 %+40 % / +26 %
PANLPangaea Logistics Solutions Ltd.482,5 mil6,416,3 %9,7 %+17,8 %+5 % / +5 %
GASSStealthgas Inc.292,7 mil4,89,2 %35,0 %+3,5 %+15 % / +18 %
DSXDiana Shipping Inc.268,6 mil21,13,5 %8,3 %−6,4 %+18 % / −32 %
SMHISEACOR Marine Holdings Inc.235,1 mil—-14,0 %-17,6 %−16,0 %+22 % / −25 %
IMPPImperial Petroleum Inc.192,9 mil3,310,5 %31,0 %+9,2 %−8 % / +160 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ECO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
47,96
Randament total -39 % · Pe an -39 %
84,47
Randament total 7 % · Pe an 7 %
126,80
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
54,90
Randament total -26 % · Pe an -9 %
107,97
Randament total 42 % · Pe an 12 %
176,72
Randament total 129 % · Pe an 32 %
5 ani
62,83
Randament total -11 % · Pe an -2 %
137,99
Randament total 88 % · Pe an 13 %
246,29
Randament total 227 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 26,99
  • Marja netă± 18,89
  • Creșterea anuală a veniturilor± 14,33
  • Diluare anuală± 1,59

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (05 nov. 2026), 6-K (17 aug. 2026), 6-K (13 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026).

Pe scurt

Okeanis Eco Tankers Corp. este un operator internațional de petroliere din clasele Suezmax și VLCC, care transportă în principal petrol brut. Compania a încheiat exercițiul 2025 cu venituri de 391,5 milioane USD și a extins flota prin achiziții finanțate din emisiuni de acțiuni, ceea ce o face relevantă pentru evoluția piețelor de transport maritim al petrolului.

SWOT

Puncte tari

  • Flota relativ nouă și cu consum redus de combustibil, cu nave echipate cu scrubere și conforme cu reglementările privind apa de balast.
  • Acces la capitalul pieței prin emisiuni de acțiuni înregistrate, folosite pentru achiziții de nave noi.
  • Combinația de nave pe piața spot și pe contracte pe termen scurt poate capta creșteri rapide ale tarifelor.

Puncte slabe

  • Veniturile depind în mare parte de tarifele spot, care sunt volatile și greu de prezis.
  • Datoriile, inclusiv facilitățile de finanțare pentru răscumpărarea navelor, impun obligații de rambursare și acoperire financiară.
  • Gestionarea tehnică este externalizată, ceea ce creează dependență de un singur furnizor de servicii.

Oportunități

  • Noile nave comandate și livrate ar putea extinde capacitatea și veniturile dacă tarifele rămân ridicate.
  • Contractele de charter pe termen mai lung ar putea reduce expunerea la volatilitatea pieței spot.
  • Tensiunile geopolitice și sancțiunile ar putea sprijini cererea pentru nave de mare capacitate pe rute alternative.

Amenințări

  • Comenzile mari de noi petroliere ar putea duce la supraofertă și la scăderea tarifelor.
  • Schimbările din cererea de petrol, produse de energie alternativă sau modificări ale rutelor comerciale pot reduce volumele transportate.
  • Riscurile de securitate, cum ar fi atacurile asupra navelor și reținerea navelor, pot perturba operațiunile.

Riscuri

  • Ciclicitatea piețeiridicat

    Tarifele de charter și valorile navelor pot scădea brusc, ceea ce ar afecta veniturile și capacitatea de plată a dividendelor.

  • Supraofertă de naveridicat

    Livrările masive de petroliere noi ar putea reduce tarifele dacă cererea nu crește corespunzător.

  • Dependența de clienți marimediu

    O parte importantă a veniturilor provine de la un număr limitat de clienți, iar neîndeplinirea obligațiilor de către aceștia ar putea afecta încasările.

  • Îndatorare și covenante financiaremediu

    Facilitățile de credit includ covenante, iar scăderea tarifelor ar putea face dificilă respectarea lor.

  • Costuri și reglementări de mediumediu

    Reglementările privind emisiile și apa de balast pot impune investiții suplimentare și pot reduce durata utilă a navelor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tensiunile geopolitice și sancțiunile mențin tarifele ridicate, flota relativ nouă a companiei ar putea genera venituri peste nivelul din 2025.
  • Achizițiile de nave noi finanțate prin emisiuni de acțiuni ar putea crește capacitatea și valoarea activelor dacă sunt angajate eficient.
  • Contractele de charter pe termen mai lung ar putea oferi venituri mai previzibile pentru o parte din flotă.

Ce ar strica teza

  • Dacă noile comenzi de petroliere depășesc creșterea cererii, tarifele ar putea scădea și ar putea reduce veniturile companiei.
  • Veniturile din 2025 au scăzut ușor față de 2024, iar dependența de piața spot ar putea accentua volatilitatea rezultatelor.
  • Îndatorarea crescută pentru achiziții și răscumpărări de nave ar putea limita flexibilitatea financiară dacă tarifele scad.

De urmărit

  • Livrarea celor două Suezmax noi în construcție la Daehan și integrarea lor în flotă2026
  • Evoluția tarifelor de charter și a indicelui BDTI în raport cu nivelul din 2025Q1 2026
  • Nivelul dividendelor și capacitatea companiei de a le menține după achizițiinext 10-K
  • Rezultatele contractului de charter pe un an pentru Nissos Nikouria și reînnoirea sau înlocuirea acestuia2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (05 nov. 2026), 6-K (17 aug. 2026), 6-K (13 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026).

Afacerea

Okeanis Eco Tankers Corp. este o companie înregistrată în Insulele Marshall, cu birourile executive în Grecia, care deține și operează o flotă de petroliere cu consum redus de combustibil, cu o capacitate de transport de aproximativ 3,5 milioane tdw 1. Flota era formată din 16 nave la 31 decembrie 2025, fără cele două nave livrate în ianuarie 2026, iar vârsta medie era de 6,4 ani 1. Compania se concentrează pe transportul de petrol brut și operează în principal pe piața spot și prin contracte pe termen scurt 1.

Modelul de afaceri depinde de tarifele de charter, de gradul de utilizare a navelor și de costurile operaționale. Unele nave sunt deținute direct, iar altele sunt închiriate prin leasing financiar cu opțiuni de răscumpărare, ceea ce a schimbat structura datoriilor în 2024 și 2025 1. Gestionarea comercială este asigurată de o filială integral deținută, iar managementul tehnic este externalizat contra unei taxe zilnice 1.

În ultimele luni, compania a efectuat emisiuni de acțiuni și a achiziționat noi petroliere Suezmax, printre care Nissos Piperi și Nissos Serifopoula, livrate în ianuarie 2026 1. Totodată, a încheiat un contract de charter pe un an pentru o navă VLCC și și-a menținut politica de dividende, cu plata din martie 2026 1.

Segmente

Petroliere VLCC

Segmentul VLCC include opt nave cu capacitate de aproximativ 300.000 tdw, construite între 2019 și 2022, dintre care Nissos Nikouria este angajată pe un contract de un an la o tarifă de 91.140 USD pe zi 1. Veniturile acestui segment sunt sensibile la nivelul tarifelor de charter spot.

Petroliere Suezmax

Segmentul Suezmax cuprinde opt nave de aproximativ 158.000 tdw, dintre care două au fost livrate în ianuarie 2026, iar alte două sunt în construcție la Daehan 1. Majoritatea navelor din acest segment operează pe piața spot sau pe termen scurt 1.

Piața în context

Piața petrolierelor este ciclică, iar indicele BDTI a variat între 799 și 1.468 în 2025, cu un nivel de 2.850 la 17 martie 2026 1. Volatilitatea tarifelor este alimentată de războiul din Ucraina, de sancțiunile asupra exporturilor rusești, de tensiunile din Orientul Mijlociu și de instabilitatea din Venezuela 1. Creșterea capacității de transport prin noi comenzi ar putea presa tarifele în jos dacă cererea nu crește în aceeași măsură 1.

Oferta de nave este influențată de livrările noi, de rata de casare a navelor vechi și de restricțiile de rută; comanda de petroliere a atins un maxim de nouă ani în noiembrie 2025 1. Cererea depinde de producția de petrol, de rafinării și de economiile industriale, factori care pot evolua în direcții diferite 1.

Tendințe

  • Tensiuni geopolitice asupra rutelormixt

    Conflictele din Orientul Mijlociu, atacurile asupra navelor din Marea Roșie și restricțiile din jurul Strâmtorii Ormuz pot crește tarifele, dar și costurile și riscurile de navigație 1.

  • Supraofertă de nave noivânt din față

    Comenzile record de petroliere ar putea reduce tarifele dacă livrările depășesc casările și cererea nu urmează aceeași traiectorie 1.

  • Sancțiuni asupra exporturilor de petrolvânt din spate

    Sancțiunile asupra exporturilor rusești și acțiunile din Venezuela modifică rutele și distanțele de transport, ceea ce poate susține cererea pentru nave de mare capacitate 1.

  • Costuri operaționale în creșterevânt din față

    Primele de asigurare și costurile forței de muncă calificate ar putea continua să crească, iar taxa de management tehnic a fost ridicată pentru 2026 din cauza inflației 1.

Poziția concurențială

Piața proprietarilor de petroliere este extrem de fragmentată, între companii petroliere majore și armatori independenți, iar concurența se face pe preț, locația navei, dimensiune, vârstă și reputația operatorului 1. Compania spune că își poate alege contractele după condițiile pieței, ceea ce face ca poziția sa să depindă de gradul de utilizare al flotei 1.

Surse de concurență includ alți operatori de petroliere și alte moduri de transport sau surse alternative de energie, care pot reduce cererea pentru transportul maritim al petrolului pe distanțe lungi 1. Documentul sursă nu identifică nominal concurenții direcți.

  • Alți operatori independenți de petroliere

    Armatorii independenți concurează pe aceleași contracte spot și de charter, fără ca sursa să numească entități specifice.

  • Companiile petroliere majore cu flote proprii

    Aceste companii pot transporta petrol cu nave proprii, reducând cererea externă pentru navele independente, conform descrierii din sursă.

  • Alte moduri de transport și surse de energie

    Conducte și energia alternativă pot înlocui parțial transportul maritim, un risc menționat în documentul sursă.

  • Operatorii de petroliere din Grecia

    Sursa nu oferă o listă a acestor concurenți și nici tickere, astfel încât nu sunt identificați nominal.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Okeanis Eco Tankers Corp. · 20 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.