olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

SEACOR Marine Holdings Inc. SMHI

Deep Sea Foreign Transportation of Freight · SIC 4412 · Verticală: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

8,89USD−3,26 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

SEACOR Marine furnizează servicii de transport maritim și de suport către instalațiile offshore de energie, inclusiv parcuri eoliene offshore, cu o flotă de vase PSV, FSV și liftboats. Compania a trecut la un proces de evaluare a alternativelor strategice, inclusiv posibila vânzare a companiei, ceea ce face din 2026 un an important pentru acționari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea SEACOR Marine Holdings Inc. (SMHI) costa 8,89 USD (−3,26 % într-o zi), cu capitalizare 241,4 mil USD, beta 1,30, interval pe 52 de săptămâni 5,91–9,96 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 57,3 mil USD (−3,3 % an/an), profit net de -9,5 mil USD (−205,2 % an/an), EPS diluat -0,36 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
241,4 mil USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,42 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-15,97 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,30
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
5,919,96

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,9
neutru
Bollinger (20, 2)
7,83 – 9,71
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 21,4 %
SMA 50 / 200
8,98 / 8,02
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,13 / 0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,3 %−1,1 %+3,4 pp—
3 luni−5,9 %−0,5 %−5,5 pp—
6 luni+17,0 %+4,4 %+12,6 pp—
De la început de an+47,7 %+12,3 %+35,4 pp—
1 an+28,7 %+13,5 %+15,1 pp+30,6 %
3 ani−32,8 %+76,4 %−109,2 pp+37,7 %
5 ani+81,4 %+63,7 %+17,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,7 %
17 nov. 2025 → 20 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,3 %
16 iul. 2024 → 04 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
57,3 mil USD
−3,3 % an/an
Profit net
-9,5 mil USD
−205,2 % an/an
EPS diluat
-0,36
−202,9 % an/an
netă / operațională
-16,5 % / -2,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri69,8 mil55,5 mil60,8 mil59,2 mil52,3 mil44,3 mil54,6 mil57,3 mil
Profit brut23,1 mil13,6 mil11,3 mil11,5 mil9,7 mil6,7 mil7,9 mil18,9 mil
Profit operațional10,6 mil-5,3 mil6,1 mil18,1 mil-5,2 mil-6,4 mil16,0 mil-1,4 mil
Amortizare și depreciere12,9 mil12,8 mil12,1 mil12,1 mil10,0 mil10,3 mil10,7 mil10,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile10,0 mil9,6 mil8,8 mil8,9 mil8,7 mil8,2 mil8,2 mil7,6 mil
Profit înainte de impozit-30,0 mil-15,5 mil-4,4 mil14,0 mil-13,2 mil-13,6 mil7,2 mil-8,3 mil
Impozit pe profit-2,3 mil904,0 mii2,5 mil5,4 mil1,7 mil2,2 mil4,0 mil1,1 mil
Profit net-26,2 mil-15,5 mil-6,7 mil9,0 mil-14,6 mil-15,8 mil3,3 mil-9,5 mil
EPS diluat-0,94 ≈-0,56-0,260,35-0,57 ≈-0,610,12-0,36
Flux de numerar operațional8,5 mil-11,5 mil-2,1 mil ≈-10,7 mil ≈-12,2 mil-15,1 mil-13,2 mil ≈-3,1 mil ≈
Investiții (capex)3,0 mil20,8 mil10,2 mil ≈9,3 mil ≈8,4 mil6,1 mil6,4 mil ≈7,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0——0 ≈0——0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri179,2 mil174,5 mil141,8 mil170,9 mil217,3 mil279,5 mil271,4 mil227,8 mil
Venituri an/an+3,1 %−2,6 %−18,7 %+20,5 %+27,1 %+28,6 %−2,9 %−16,0 %
Profit net-77,6 mil-92,8 mil-78,9 mil33,1 mil-71,7 mil-9,3 mil-78,1 mil-27,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−316,2 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-3,95-3,181,30-2,69-0,34-2,82-1,06
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−306,9 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %-43,3 %-53,2 %-55,6 %19,4 %-33,0 %-3,3 %-28,8 %-12,2 %
Flux de numerar liber-88,7 milindisponibilindisponibilindisponibil-15,1 mil-1,7 mil-17,6 mil-85,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
68,9 mil USD
Datorie financiară
334,6 mil USD
Datorie netă
265,7 mil USD
Capitaluri proprii
264,7 mil USD
Active totale
660,6 mil USD
Datorie / capitaluri
1,26x
Lichiditate curentă
2,54x
ROE
-9,9 %
ROA
-4,0 %
Marja FCF
-37,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
279,5 mil
2024
271,4 mil
2025
227,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
119,9 mil
2024
74,1 mil
2025
46,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
35,5 mil
2024
-10,4 mil
2025
13,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
53,8 mil
2024
51,6 mil
2025
47,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
89,3 mil ≈
2024
41,2 mil ≈
2025
60,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
37,5 mil
2024
40,6 mil
2025
36,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-4,1 mil
2024
-83,0 mil
2025
-19,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,8 mil
2024
-2,6 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-9,3 mil
2024
-78,1 mil
2025
-27,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,34
2024
-2,82
2025
-1,06

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
27,1 mil
2024
27,7 mil
2025
26,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
67,5 mil
2024
59,5 mil
2025
68,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
63,7 mil
2024
69,9 mil
2025
64,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,6 mil
2024
2,8 mil
2025
2,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
164,7 mil
2024
173,7 mil
2025
179,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
605,0 mil
2024
544,9 mil
2025
475,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
780,3 mil
2024
727,1 mil
2025
660,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
27,6 mil
2024
29,2 mil
2025
21,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
28,4 mil
2024
27,5 mil
2025
30,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
287,5 mil
2024
317,3 mil
2025
304,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
77,1 mil
2024
85,0 mil
2025
70,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
406,1 mil
2024
428,8 mil
2025
395,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
374,2 mil
2024
298,3 mil
2025
264,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
8,9 mil
2024
-10,3 mil
2025
-36,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
10,6 mil
2024
7,3 mil
2025
48,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,7 mil ≈
2024
-17,6 mil ≈
2025
-85,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
49,1 mil
2024
17,6 mil
2025
80,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-17,0 mil
2024
-15,3 mil
2025
-27,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-16,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
1,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
21,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-34,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-14,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
271,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
6,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-43,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
28,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-71,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-99,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
113 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
241,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
512,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-16,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
169,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-29,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 14 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

8,89 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 241,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
241,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-14,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-16,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 1478derivat 97

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie27
  • Creștere13
  • Calitate3
  • Randamente0
  • Evaluare13

Interval de valoare estimat

Jos
0,00
USD pe acțiune
Mijloc
1,81
USD pe acțiune
Sus
7,96
USD pe acțiune
Preț: 8,89 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -79,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -392,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 7,96 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA0,00 – 7,96 (Mijloc 1,81)
    13 firme folosite · multiplul median 7,3x · quartile 4,4x – 11,1x
    CCEC, CMRE, DHT, DSX, ECO, EHLD, GNK, GSL, HSHP, NVGS, TEN, TRMD, ZIM
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 14/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate0,5 %0 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate-17,6 %8 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,6 %13 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie6,1x14 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,1x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare11,6x23 (față de colegi)15 %
Randament FCF · Evaluare-29,7 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie27/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial13/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare13/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SEACOR Marine Holdings Inc. (SMHI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 227,8 mil USD în 2025; creștere an/an -16,0 %; marjă netă -17,6 %; ROE -14,0 %; datorie netă/EBITDA 6,1x.

Intervalul de valoare estimat este 0,00–7,96 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,81 USD, prețul de 8,89 USD lasă un potențial de -79,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -392,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 14/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,2x

Ce o infirmă

  • ROIC: 0,5 %
  • Marja netă: -17,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: 1,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 6,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,1x
  • EV/EBITDA: 11,6x
  • Randament FCF: -29,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 10,5x
EV/EBITDA
11,6x
mediana verticalei 7,3x
peste mediană (+60,1 %)
P/S
1,2x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−36,8 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,0x
la mediană
ROE
-14,0 %
mediana verticalei 9,1 %
sub mediană (−253,6 %)
Marja netă
-17,6 %
mediana verticalei 18,1 %
sub mediană (−196,7 %)
Marja EBIT
1,5 %
mediana verticalei 27,0 %
sub mediană (−94,6 %)
Venituri an/an
-16,0 %
mediana verticalei -1,2 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
6,1x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+287,0 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FROFrontline plc10,8 mld28,515,6 %19,2 %−8,8 %+106 % / +144 %
CMBTCmb.tech NV5,4 mld3,849,1 %92,6 %−23,9 %+56 % / −5 %
STNGScorpio Tankers Inc.4,4 mld12,111,4 %36,7 %−24,6 %+48 % / +57 %
TRMDTORM plc3,8 mld13,213,3 %21,3 %−14,1 %+76 % / +33 %
DHTDht Holdings, Inc.3,5 mld16,819,4 %42,4 %−12,8 %+69 % / +121 %
ZIMZim Integrated Shipping Services Ltd.3,4 mld7,111,9 %6,9 %−18,1 %+39 % / +306 %
SBLKStar Bulk Carriers Corp.3,1 mld37,33,4 %8,1 %−17,6 %+37 % / +28 %
ECOOkeanis Eco Tankers Corp.3,0 mld22,525,0 %31,4 %−0,4 %+130 % / +252 %
NMMNavios Maritime Partners L.P.2,5 mld8,6—21,2 %+0,8 %+57 % / +232 %
SFLSFL Corporation Ltd.1,7 mld—-2,5 %-3,6 %−18,9 %+42 % / +3 %
CMRECostamare Inc.1,6 mld4,615,9 %41,5 %−1,2 %−14 % / +30 %
GSLGlobal Ship Lease, Inc.1,4 mld3,525,5 %54,3 %+7,8 %+14 % / +118 %
TENTsakos Energy Navigation Limited1,4 mld10,59,1 %20,1 %−0,7 %+91 % / +132 %
NVGSNavigator Holdings Ltd1,3 mld13,98,2 %17,1 %+3,6 %+14 % / +40 %
CCECCapital Clean Energy Carriers Corp.1,2 mld7,312,0 %—+62,0 %+2 % / +57 %
TKTeekay Corporation Ltd.1,2 mld11,94,8 %10,3 %−22,2 %+38 % / +95 %
GNKGenco Shipping & Trading Limited1,1 mld13,98,9 %15,5 %−19,1 %+31 % / +59 %
SHIPSeanergy Maritime Holdings Corp.987,8 mil14,37,8 %13,4 %−5,6 %+37 % / +98 %
ASCArdmore Shipping Corp752,3 mil21,06,6 %13,2 %−23,6 %+51 % / +36 %
HSHPHimalaya Shipping Ltd.719,3 mil40,611,2 %13,4 %+6,7 %+72 % / +157 %
PANLPangaea Logistics Solutions Ltd.491,7 mil10,111,0 %6,7 %+17,8 %+7 % / +7 %
ESEAEuroseas Ltd.459,1 mil3,333,1 %60,1 %+7,0 %+8 % / +172 %
GASSStealthgas Inc.308,3 mil5,19,2 %35,0 %+3,5 %+21 % / +24 %
DSXDiana Shipping Inc.276,7 mil21,73,5 %8,3 %−6,4 %+21 % / −30 %
SMHISEACOR Marine Holdings Inc.241,4 mil—-14,0 %-17,6 %−16,0 %+29 % / −33 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SMHI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

    Pe scurt

    SEACOR Marine furnizează servicii de transport maritim și de suport către instalațiile offshore de energie, inclusiv parcuri eoliene offshore, cu o flotă de vase PSV, FSV și liftboats. Compania a trecut la un proces de evaluare a alternativelor strategice, inclusiv posibila vânzare a companiei, ceea ce face din 2026 un an important pentru acționari.3

    SWOT

    Puncte tari

    • Flotă relativ nouă și modernizată, cu nave dotate cu sisteme de poziționare dinamică și tehnologie hibridă, ceea ce sprijină eficiența energetică 1.
    • Structură de capital simplificată și o flotă mai mică, ce permit o reacție mai rapidă la oportunitățile din piață 1.
    • Prezență internațională pe mai multe continente, care reduce dependența de o singură piață 1.

    Puncte slabe

    • Dependență ridicată de câțiva clienți mari, ceea ce face ca pierderea unui client important să poată afecta semnificativ veniturile 1.
    • Costuri fixe ridicate indiferent de nivelul activității, ceea ce accentuează pierderile în perioadele de utilizare redusă 1.
    • Rezultate trimestriale volatile, cu pierderi nete în primul trimestru din 2026 și profit în trimestrul al doilea 3.

    Oportunități

    • Revenirea activității offshore în principalele piețe internaționale ar putea crește utilizarea și tarifele zilnice ale flotei 23.
    • Dezvoltarea parcurilor eoliene offshore poate genera contracte noi, mai ales în nord-estul Statelor Unite 1.
    • Procesul de evaluare a alternativelor strategice ar putea duce la o tranzacție care să valorifice activele companiei 3.

    Amenințări

    • Volatilitatea prețurilor petrolului și conflictele geopolitice pot reduce bugetele clienților și activitatea de explorare 12.
    • Presiunea concurențială și excesul de nave noi pot scădea tarifele zilnice ale flotei 1.
    • Reglementările de mediu și restricțiile privind proprietatea străină, inclusiv regulile Jones Act, pot limita operațiunile și opțiunile companiei 1.

    Riscuri

    • Dependența de prețul petroluluiridicat

      Cererea pentru navele companiei este strâns legată de prețul petrolului și gazelor, iar scăderile prelungite pot reduce activitatea și utilizarea flotei 1.

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un număr mic de clienți generează o parte majoră a veniturilor, iar pierderea unuia dintre ei ar putea avea un efect semnificativ asupra rezultatelor 1.

    • Conflictul din Orientul Mijlociuridicat

      Conflictul din regiune a crescut costurile și a încetinit activitatea, iar revenirea completă depinde de o rezolvare durabilă a acestuia 3.

    • Restricții privind proprietatea străinămediu

      Limitele de deținere a acțiunilor de către cetățeni non-americani și regulile Jones Act pot afecta lichiditatea acțiunilor și operațiunile din SUA 1.

    • Incertitudinea procesului strategicmediu

      Compania nu a stabilit un calendar pentru evaluarea alternativelor strategice și nu există garanția unei tranzacții, ceea ce poate crea incertitudine pentru investitori 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă prețurile petrolului și activitatea offshore continuă să revină, utilizarea și tarifele zilnice ale flotei ar putea crește sensibil, ceea ce ar sprijini rezultatele 23.
    • Procesul de evaluare a alternativelor strategice ar putea aduce o tranzacție care să valorifice activele flotei în condiții favorabile pentru acționari 3.
    • Flota modernizată și structura de capital mai simplă ar putea permite companiei să profite rapid de noile oportunități din piață 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă prețurile petrolului scad din nou sau conflictele se prelungesc, clienții ar putea reduce cheltuielile, iar utilizarea flotei ar putea rămâne scăzută 12.
    • Concentrarea veniturilor pe câțiva clienți mari face ca rezultatele să fie sensibile la deciziile unui singur client important 1.
    • Procesul strategic nu are un calendar stabilit și nu garantează nicio tranzacție, ceea ce poate menține incertitudinea pe termen scurt 3.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestrului al treilea și evoluția utilizării floteiQ3 2026
    • Stadiul procesului de evaluare a alternativelor strategice2026
    • Reluarea activității liftboats-urilor din Orientul MijlociuQ4 2026
    • Livrarea celor două PSV în construcție în ChinaQ4 2026 și Q1 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

    Afacerea

    SEACOR Marine Holdings Inc. oferă servicii globale de transport marin și de suport către instalațiile energetice offshore. Compania operează și gestionează o flotă diversificată de nave de suport offshore, care livrează marfă și personal la instalații, asistă operațiunile de producție și stocare, sprijină lucrări de construcție, intervenții la sonde și demontare, precum și servicii de răspuns în urgențe și cazare pentru tehnicieni 1. La 31 decembrie 2025, flota număra 44 de nave, toate deținute de companie 1, iar la 30 iunie 2026 numărul scăzuse la 38 2, pe fondul vânzărilor de nave cu specificații mai slabe și al reconfigurării flotei 13.

    Clienții principali sunt companii petroliere integrate majore, producători independenți de petrol și gaze, companii de servicii și construcții pentru industria petrolieră, precum și operatori și instalatori de parcuri eoliene offshore 1. Veniturile provin în principal din închirierea navelor pe bază de time charter sau bareboat charter, cu tarife zilnice, iar în 2025 zece dintre cei mai mari clienți au reprezentat aproximativ 84% din veniturile consolidate 1.

    Rezultatele trimestriale arată o revenire a activității: în trimestrul al doilea din 2026, veniturile operaționale au fost de 54,6 milioane USD, cu o marjă DVP de 14,5% și o utilizare a flotei de 68% 3. Compania a precizat că își menține o abordare disciplinată, dar că recuperarea din Orientul Mijlociu depinde de o rezolvare durabilă a conflictului din regiune 3.

    Segmente

    Americas

    Regiunea Americilor, cu accent pe Golful Mexic (Gulf of America) și pe America Latină, în special Guyana și Mexic, cuprinde nave FSV, PSV și liftboats care susțin explorarea și producția de petrol și gaze, precum și construcția parcurilor eoliene din nord-estul SUA 12.

    Africa și Europa

    În Africa și Europa, compania deservește în principal proiecte ale marilor companii petroliere în Angola, Nigeria și Marea Nordului, cu FSV și PSV 1. Pe această piață, veniturile sunt concentrate în jurul unui client major, Azule Energy Angola, care a reprezentat 27% din veniturile consolidate în 2025 1.

    Orientul Mijlociu și Asia

    Regiunea Orientului Mijlociu și Asia include nave FSV, PSV și liftboats care susțin activități în Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite și Qatar 1. Conflictul din regiune a crescut costurile cu forța de muncă și asigurările, iar două liftboats premium nu erau așteptate să opereze în trimestrul al treilea din 2026 3.

    Piața în context

    Piața serviciilor marine offshore este fragmentată și competitivă, iar cererea depinde în mare măsură de prețul petrolului și gazelor naturale, care influențează nivelul de explorare și forajul 1. Prețurile petrolului WTI au fost extrem de volatile: au atins un maxim de 113 dolari pe baril în primul semestru al lui 2026 și un minim de 56 dolari 2. Compania observă că o creștere a prețurilor și a activității a condus la utilizare și tarife zilnice mai ridicate 2.

    Piața este influențată și de factori mai puțin legați de prețul petrolului, precum subinvestițiile din ultimii ani, care ar putea genera cerere de întreținere și investiții, precum și dezvoltarea parcurilor eoliene offshore 1. Totuși, în cazul în care activitatea de explorare scade sau apare un exces de nave noi, cererea pentru flota companiei ar putea scădea 1.

    Tendințe

    • Revenirea prețurilor și a utilizăriivânt din spate

      Creșterea prețurilor petrolului față de minimele din pandemie a dus la o creștere a utilizării, a tarifelor zilnice și a cererii de proiecte noi, ceea ce ar putea susține veniturile dacă activitatea offshore continuă să crească 23.

    • Volatilitatea prețurilor petroluluivânt din față

      Volatilitatea prețurilor, accentuată de conflictul cu Iranul, face mai dificilă estimarea cererii pe termen scurt, iar clienții pot reduce cheltuielile dacă prețurile scad 21.

    • Parcurile eoliene offshoremixt

      Dezvoltarea parcurilor eoliene offshore, în special în nord-estul SUA, deschide oportunități cu clienți noi, dar depinde de obținerea permiselor 1.

    • Reducerea costurilor și optimizarea floteimixt

      Măsurile de reducere a costurilor și vânzarea navelor mai vechi au îmbunătățit eficiența, dar reduc și dimensiunea flotei și pot limita capacitatea de a răspunde rapid la cerere 13.

    Poziția concurențială

    Concurența în serviciile marine offshore este intensă și variază pe regiuni, principalii factori fiind prețul, disponibilitatea și specificațiile echipamentelor, eficiența energetică și reputația 1. Compania se confruntă cu numeroși concurenți, de la operatori internaționali care activează în mai multe regiuni până la firme locale care se concentrează pe o singură țară 1.

    • Operatori internaționali de servicii marine offshore

      Companii care activează în mai multe regiuni și concurează pe prețuri, disponibilitate și specificații ale navelor 1.

    • Operatori locali din Africa, Orientul Mijlociu și America Latină

      Firme mai mici care se concentrează pe o singură țară sau regiune și pot avea avantaje locale de reglementare și de flag 1.

    • Companii de construcții și servicii pentru parcuri eoliene offshore

      Concurenți în segmentul de instalare și întreținere a parcurilor eoliene, un segment în creștere pentru companie 1.

    • Alți operatori de nave de suport pentru petrol și gaze

      Operatori care concurează pe aceleași contracte cu marile companii petroliere și pot influența tarifele zilnice 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SEACOR Marine Holdings Inc. · 25 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SEACOR Marine Holdings Inc. · 29 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SEACOR Marine Holdings Inc. · 29 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.