olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Euroseas Ltd. ESEA
Deep Sea Foreign Transportation of Freight · SIC 4412 · Verticală: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)
Euroseas Ltd. este o companie de transport maritim care operează exclusiv nave porta-containere de tip feeder și intermediar, după ce s-a desprins de flota de transport de marfă vrac. Compania a încheiat exercițiul 2025 cu venituri din charter-uri de peste 234 milioane USD și cu o flotă de 21 de nave, care urmează să crească odată cu livrarea a șase noi nave.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Euroseas Ltd. (ESEA) costa 63,22 USD (−2,84 % într-o zi), cu capitalizare 446,1 mil USD, P/E 3,2 pe un EPS diluat de 19,72 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,27 %, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 52,51–79,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 62,96 – 71,47
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 12,7 %
- SMA 50 / 200
- 71,23 / 68,63
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,83 / -1,69
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,5 % | −5,9 % | −6,5 pp | — |
| 3 luni | −17,8 % | −4,6 % | −13,2 pp | — |
| 6 luni | −12,5 % | +0,2 % | −12,8 pp | — |
| De la început de an | +15,8 % | +7,4 % | +8,4 pp | — |
| 1 an | +6,9 % | +8,2 % | −1,3 pp | +28,5 % |
| 3 ani | +196,6 % | +68,4 % | +128,1 pp | +25,7 % |
| 5 ani | +148,9 % | +56,5 % | +92,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 6 trimestre (min 1,0, mediană 2,3, max 7,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 34,4 mil | 40,0 mil | 53,3 mil | 93,9 mil | 182,7 mil | 189,4 mil | 212,9 mil | 227,9 mil |
| Venituri an/an | +44,9 % | +16,3 % | +33,2 % | +76,1 % | +94,6 % | +3,6 % | +12,4 % | +7,0 % |
| Profit net | -663,4 mii | -1,7 mil | 4,0 mil | 43,0 mil | 106,2 mil | 114,5 mil | 112,8 mil | 137,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +963,1 % | +147,3 % | +7,8 % | −1,5 % | +21,5 % |
| EPS diluat | indisponibil | -1,21 | 0,58 | 6,06 | 14,78 | 16,52 | 16,20 | 19,72 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +944,8 % | +143,9 % | +11,8 % | −1,9 % | +21,7 % |
| netă % | -1,9 % | -4,2 % | 7,6 % | 45,8 % | 58,2 % | 60,5 % | 53,0 % | 60,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -52,5 mil | 1,8 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 176,5 mil USD
- Datorie financiară
- 216,8 mil USD
- Datorie netă
- 40,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 463,4 mil USD
- Active totale
- 700,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,47x
- Lichiditate curentă
- 4,89x
- ROE
- 33,1 %
- ROA
- 21,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 53,3 mil | 93,9 mil | 182,7 mil | 189,4 mil | 212,9 mil | 227,9 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 9,3 mil | 45,7 mil | 106,6 mil | 119,4 mil | 120,0 mil | 149,5 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,8 mil | 2,6 mil | 4,7 mil | 6,0 mil | 10,1 mil | 14,5 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 4,0 mil | 43,0 mil | 106,2 mil | 114,5 mil | 112,8 mil | 137,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,58 | 6,06 | 14,78 | 16,52 | 16,20 | 19,72 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 5,8 mil | 7,0 mil | 7,2 mil | 6,9 mil | 7,0 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 1,50 | 2,00 | 2,40 | 2,70 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
- 2023
- 6,9 mil
- 2024
- 7,0 mil
- 2025
- 6,9 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,6 mil | 26,5 mil | 25,8 mil | 58,6 mil | 73,7 mil | 176,5 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 2,0 mil | 1,3 mil | 573,0 mii | 2,0 mil | 4,6 mil | 10,2 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 1,7 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 3,2 mil | 2,8 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 9,7 mil | 32,9 mil | 46,9 mil | 66,0 mil | 84,7 mil | 192,4 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 98,5 mil | 176,1 mil | 216,6 mil | 267,6 mil | 443,4 mil | 465,9 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 110,6 mil | 221,4 mil | 328,6 mil | 424,7 mil | 591,2 mil | 700,5 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,9 mil | 2,8 mil | 5,2 mil | 5,7 mil | — | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2024verificat |
| Datorie pe termen scurt | 20,6 mil | 29,0 mil | 55,4 mil | 30,8 mil | 36,9 mil | 19,2 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 46,2 mil | 89,0 mil | 51,8 mil | 99,2 mil | 168,5 mil | 197,7 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 28,6 mil | 37,1 mil | 73,7 mil | 51,2 mil | 57,2 mil | 39,4 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 75,2 mil | 144,6 mil | 160,4 mil | 158,1 mil | 228,3 mil | 237,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 27,3 mil † | 76,9 mil † | 168,2 mil † | 266,6 mil † | 362,9 mil † | 463,4 mil † | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 6,7 mil | 7,3 mil | 7,1 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 7,0 mil
- 2024
- 7,0 mil
- 2025
- 7,1 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,4 mil | 52,6 mil | 114,1 mil | 130,0 mil | 128,2 mil | 141,1 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 647,1 mii | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2021verificat |
| Flux de numerar liber | 1,8 mil ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 apr. 2022derivat |
| Flux de numerar din investiții | 16,3 mil | -74,1 mil | -87,1 mil | -102,2 mil | -168,8 mil | -15,2 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -18,3 mil | 46,6 mil | -27,0 mil | 5,1 mil | 57,0 mil | -23,3 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 10,8 mil | 14,0 mil | 16,8 mil | 19,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 5,0 mil | 3,1 mil | 1,1 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -102,2 mil
- 2024
- -168,8 mil
- 2025
- -15,2 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 81 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 446,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate87
- Creștere65
- Bilanț și datorie100
- Randamente68
- Evaluare86
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 77,06 – 274,92 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E77,06 – 274,92 (Mijloc 166,61)27 firme folosite · multiplul median 8,4x · quartile 3,9x – 13,9xASC, CISS, CMBT, CMRE, CTRM, DAC, DHT, DSX, ECO, EHLD, FRO, GASS, GNK, IMPP, LPG, NMM, NVGS, PANL, PSHG, PXS, SHIP, STNG, TEN, TK, TOPS, TRMD, ZIM
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului35,48 – 47,72 (Mijloc 40,70)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 81/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 25,2 % | 84 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 60,1 % | 92 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,6 % | 64 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 10,1 % | 67 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 10,3x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,9x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 3,2x | 86 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,7 % | 68 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial68/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial86/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EUROSEAS LTD. (ESEA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 227,9 mil USD în 2025; creștere an/an 7,0 %; marjă netă 60,1 %; ROE 33,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 77,06–274,92 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 166,61 USD, prețul de 63,22 USD lasă un potențial de 163,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 62,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 81/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 25,2 %
- Marja netă: 60,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 10,3x
- Lichiditatea curentă: 4,9x
- P/E (TTM): 3,2x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FROFrontline plc | 10,0 mld | 26,3 | 15,6 % | 19,2 % | −8,8 % | +90 % / +125 % |
| CMBTCmb.tech NV | 5,2 mld | 3,7 | 49,1 % | 92,6 % | −23,9 % | +51 % / −8 % |
| STNGScorpio Tankers Inc. | 4,2 mld | 11,5 | 11,4 % | 36,7 % | −24,6 % | +41 % / +49 % |
| TRMDTORM plc | 3,5 mld | 12,0 | 13,3 % | 21,3 % | −14,1 % | +60 % / +22 % |
| ZIMZim Integrated Shipping Services Ltd. | 3,3 mld | 6,9 | 11,9 % | 6,9 % | −18,1 % | +34 % / +292 % |
| DHTDht Holdings, Inc. | 3,3 mld | 15,6 | 19,4 % | 42,4 % | −12,8 % | +57 % / +106 % |
| ECOOkeanis Eco Tankers Corp. | 2,9 mld | 21,5 | 25,0 % | 31,4 % | −0,4 % | +120 % / +237 % |
| DACDanaos Corporation | 2,7 mld | 5,6 | 13,7 % | 47,4 % | +2,8 % | +52 % / +112 % |
| NMMNavios Maritime Partners L.P. | 2,4 mld | 8,4 | — | 21,2 % | +0,8 % | +55 % / +226 % |
| LPGDorian Lpg Ltd. | 2,0 mld | 4,1 | 38,8 % | 70,4 % | +36,3 % | +86 % / +9 % |
| SFLSFL Corporation Ltd. | 1,6 mld | — | -2,5 % | -3,6 % | −18,9 % | +33 % / −3 % |
| CMRECostamare Inc. | 1,6 mld | 4,5 | 15,9 % | 41,5 % | −1,2 % | −16 % / +27 % |
| TENTsakos Energy Navigation Limited | 1,3 mld | 9,9 | 9,1 % | 20,1 % | −0,7 % | +80 % / +119 % |
| NVGSNavigator Holdings Ltd | 1,3 mld | 13,3 | 8,2 % | 17,1 % | +3,6 % | +9 % / +34 % |
| GNKGenco Shipping & Trading Limited | 1,1 mld | 14,2 | 8,9 % | 15,5 % | −19,1 % | +34 % / +63 % |
| TKTeekay Corporation Ltd. | 1,1 mld | 11,0 | 4,8 % | 10,3 % | −22,2 % | +29 % / +81 % |
| SHIPSeanergy Maritime Holdings Corp. | 946,2 mil | 13,7 | 7,8 % | 13,4 % | −5,6 % | +31 % / +90 % |
| HSHPHimalaya Shipping Ltd. | 697,0 mil | 39,3 | 11,2 % | 13,4 % | +6,7 % | +66 % / +149 % |
| ASCArdmore Shipping Corp | 696,1 mil | 19,4 | 6,6 % | 13,2 % | −23,6 % | +40 % / +26 % |
| PANLPangaea Logistics Solutions Ltd. | 482,5 mil | 6,4 | 16,3 % | 9,7 % | +17,8 % | +5 % / +5 % |
| ESEAEuroseas Ltd. | 446,1 mil | 3,2 | 33,1 % | 60,1 % | +7,0 % | +7 % / +197 % |
| GASSStealthgas Inc. | 292,7 mil | 4,8 | 9,2 % | 35,0 % | +3,5 % | +15 % / +18 % |
| DSXDiana Shipping Inc. | 268,6 mil | 21,1 | 3,5 % | 8,3 % | −6,4 % | +18 % / −32 % |
| SMHISEACOR Marine Holdings Inc. | 235,1 mil | — | -14,0 % | -17,6 % | −16,0 % | +22 % / −25 % |
| IMPPImperial Petroleum Inc. | 192,9 mil | 3,3 | 10,5 % | 31,0 % | +9,2 % | −8 % / +160 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ESEA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 37,95 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 66,99 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 100,77 Randament total 65 % · Pe an 65 % |
| 3 ani | 39,19 Randament total -28 % · Pe an -10 % | 77,62 Randament total 37 % · Pe an 11 % | 127,86 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 40,48 Randament total -18 % · Pe an -4 % | 89,94 Randament total 69 % · Pe an 11 % | 162,24 Randament total 192 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 19,41
- Marja netă± 13,58
- Creșterea anuală a veniturilor± 10,82
- Diluare anuală± 1,14
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (19 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (25 aug. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (24 iul. 2026), 6-K (23 iun. 2026).
Pe scurt
Euroseas Ltd. este o companie de transport maritim care operează exclusiv nave porta-containere de tip feeder și intermediar, după ce s-a desprins de flota de transport de marfă vrac. Compania a încheiat exercițiul 2025 cu venituri din charter-uri de peste 234 milioane USD și cu o flotă de 21 de nave, care urmează să crească odată cu livrarea a șase noi nave.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o flotă tânără, cu mai multe nave livrate în ultimii ani, și o utilizare foarte ridicată, ceea ce indică un bun management operațional 1.
- Experiența managementului în transportul maritim și afilierea cu Eurobulk oferă continuitate și expertiză tehnică și comercială 1.
- Contractele de charter pe termen lung acoperă o parte importantă din capacitatea navelor pentru anii următori, ceea ce oferă predictibilitate a veniturilor 1.
Puncte slabe
- Compania depinde de un număr limitat de clienți și de tarifele pieței de charter, ceea ce face veniturile sensibile la schimbări bruște 1.
- Valoarea navelor este volatilă, iar o scădere a valorii acestora ar putea afecta acoperirea împrumuturilor și ar putea genera pierderi la vânzare 1.
- Costurile de exploatare, inclusiv cele de echipaj și de întreținere, cresc odată cu îmbătrânirea flotei, iar lucrările de andocare pot fi costisitoare 1.
Oportunități
- Livrarea de noi nave cu eficiență sporită ar putea permite companiei să câștige contracte noi și să reducă costurile pe unitate de capacitate 1.
- Vânzarea strategică a navelor mai vechi, atunci când condițiile sunt favorabile, ar putea genera câștiguri și ar putea finanța noi investiții 1.
- Redresarea economică în principalele regiuni comerciale ar putea sprijini cererea pentru transportul containerelor pe rutele deservite de companie 1.
Amenințări
- Dacă perturbările din Marea Roșie și din Strâmtoarea Ormuz se rezolvă, tarifele de charter ar putea scădea 1.
- Creșterea numărului de nave noi în flota mondială ar putea reduce tarifele și ar putea afecta veniturile companiei 1.
- Sancțiunile, restricțiile comerciale și conflictele armate pot perturba rutele și pot crește costurile de operare 1.
Riscuri
- Ciclicitatea pieței containerelorridicat
Tarifele de charter depind de echilibrul dintre cerere și ofertă, iar schimbările acestui echilibru sunt greu de prevăzut și pot reduce veniturile 1.
- Volatilitatea valorii navelorridicat
Scăderea valorii navelor ar putea limita împrumuturile disponibile, ar putea declanșa clauze financiare și ar putea genera pierderi la vânzare 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Dependența de un număr redus de clienți dintr-o industrie în consolidare ar putea afecta stabilitatea veniturilor dacă un client nu își respectă obligațiile 1.
- Costul combustibilului și al forței de muncămediu
Prețul combustibilului și dificultatea de a atrage echipaj calificat la un cost rezonabil pot crește costurile operaționale 1.
- Reglementări de mediu și sancțiunimediu
Costul conformării cu reglementările de mediu, de siguranță și cu sancțiunile internaționale ar putea crește și ar putea limita operațiunile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă perturbările din rutele maritime se mențin, tarifele containerelor ar putea rămâne ridicate și ar putea susține veniturile companiei pe termen mediu 1.
- Flota relativ nouă și utilizarea foarte ridicată a navelor ar putea permite companiei să obțină venituri stabile din contractele existente 1.
- Politica de dividende și câștigurile din vânzarea navelor mai vechi ar putea susține randamentul pentru acționari dacă condițiile de piață rămân favorabile 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile din Marea Roșie se diminuează, tarifele de charter ar putea scădea rapid, iar veniturile companiei ar putea diminua 1.
- Creșterea capacității flotei mondiale prin noi comenzi ar putea presa tarifele în jos în perioada următoare 1.
- Îndatorarea pentru noile nave și dependența de finanțare bancară ar putea deveni o povară dacă valorile navelor scad 1.
De urmărit
- Livrarea noilor nave și intrarea lor în flotă2027-2028
- Evoluția tarifelor de charter pe rutele feeder și intermediareQ1 2027
- Nivelul contractelor de charter pentru anii 2027 și 2028next 10-K
- Evoluția rutelor din Marea Roșie și din Strâmtoarea Ormuz2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (19 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (25 aug. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (24 iul. 2026), 6-K (23 iun. 2026).
Afacerea
Euroseas Ltd., societate constituită în Insulele Marshall, oferă servicii de transport oceanic de containere, dedicate navigației feeder și intermediare. Compania s-a desprins în 2018 de flota de nave de transport de marfă vrac prin dezmembrarea EuroDry Ltd. și, în 2025, a transferat nave mai vechi către Euroholdings Ltd., astfel încât a devenit, potrivit raportului, singura companie listată care se concentrează pe acest segment. Toate navele din flotă sunt în prezent angajate prin contracte de charter pe timp determinat, conform raportului anual 1. În exercițiul 2025 flota a avut o utilizare de 99,7% și un tarif mediu TCE de 29.107 USD pe zi și pe navă 1. Conducerea operațiunilor este asigurată prin afiliatul Eurobulk, care furnizează managementul tehnic și comercial 1.
Modelul de afaceri se bazează pe alegerea atentă a momentului și a structurii investițiilor în nave porta-containere, precum și pe operarea sigură și competitivă a navelor proprii. Compania urmărește achiziții de nave care să fie cumulative pozitive pentru câștig și flux de numerar, dar și vânzări atunci când condițiile sunt favorabile. În 2025, câștigul net din vânzarea de nave a fost semnificativ, în principal din cedarea navelor mai vechi către Euroholdings Ltd. și din vânzarea navei «Marcos V» 1. Structura de venituri depinde de charter-urile pe termen lung și de nivelul tarifelor pe piață, astfel încât rezultatele pot varia odată cu ciclul containerelor.
Pe partea de capital, Euroseas a finanțat achizițiile și construcțiile de nave prin combinații de fonduri proprii, împrumuturi bancare și tranzacții de tip sale and leaseback, iar dobânzile sunt legate în general de SOFR 1. Compania a plătit dividende în numerar de 2,70 USD pe acțiune pentru exercițiul 2025 1. Comitetul de conducere include un președinte și director executiv și un director financiar, ambii cu experiență îndelungată în transportul maritim 1.
Segmente
Nave porta-containere intermediare
Navele intermediare, cu capacitate de aproximativ 4.250 TEU fiecare, reprezintă o parte din flota activă și includ navele «Synergy» și «Emmanuel P» și «Rena P» 1. Mai multe dintre ele sunt angajate prin contracte de charter pe termen lung, iar șase nave noi de acest tip sunt în construcție 1.
Piața în context
Piața containerelor a cunoscut creșteri substanțiale în 2024 și 2025, determinate de reorientarea rutelor din Marea Roșie, Golful Aden și Canalul Suez, ca urmare a atacurilor asupra navelor 1. Raportul precizează că aceste perturbări au generat ineficiențe și au susținut tarifele, dar acest sprijin ar putea să nu continue odată ce situația se va rezolva 1. Cererea depinde de comerțul cu bunuri containerizate, de condițiile economice din Statele Unite, Europa, China și India și de conflictele geopolitice 1.
Pe partea de ofertă, numărul de comenzi noi, rata de casare a navelor vechi și capacitatea șantierelor navale influențează tarifele de charter 1. Compania notează că valorile navelor sunt volatile și că o scădere a valorilor de piață ar putea afecta condițiile de împrumut și rezultatele financiare, dacă nava este vândută într-un moment nefavorabil 1.
Tendințe
- Tarife ridicate prin rutele deviatemixt
Redirecționarea traficului din Marea Roșie și din Canalul Suez a sprijinit tarifele containerelor în 2024 și 2025, ceea ce a avut un efect pozitiv asupra veniturilor companiei 1. Raportul avertizează însă că acest efect ar putea dispărea dacă perturbările se atenuează 1.
- Ciclicitatea tarifelor de chartervânt din față
Tarifele containerelor au fost volatile în ultimii ani, după un vârf în 2022 și o scădere în 2023, ceea ce înseamnă că veniturile companiei pot fluctua de la un ciclu la altul 1.
- Reînnoirea floteivânt din spate
Livrarea de noi nave cu eficiență energetică și capacitate mai mare ar putea reduce costurile de exploatare și ar putea spori competitivitatea flotei pe termen lung 1.
- Tensiuni geopolitice și comerțmixt
Conflictele din Orientul Mijlociu, restricțiile comerciale și tensiunile din Strâmtoarea Ormuz creează incertitudine pentru comerțul internațional și pot influența cererea și costurile de transport 1.
Poziția concurențială
Raportul anual descrie Euroseas drept singura companie listată publicly care se concentrează pe segmentul feeder și intermediar de containere, ceea ce limitează comparația directă cu alți emitenți din SUA 1. Competiția provine totuși din alți armatori de nave porta-containere care pot oferi capacități și tarife similare pe aceleași rute 1.
Compania menționează că își poate îmbunătăți poziția competitivă prin experiența managementului și prin reputația afiliatului său în industria containerelor 1. Accesul la capital, costul finanțării și disponibilitatea navelor de ocazie sunt factori care influențează capacitatea de a concura 1.
- EuroDry Ltd.
Companie desprinsă din Euroseas în 2018, cu flotă de transport de marfă vrac, listată pe Nasdaq Capital Market 1.
- Euroholdings Ltd.
Companie care a primit navele mai vechi ale Euroseas în 2025 și care este listată pe Nasdaq Capital Market 1.
- Alți armatori de nave porta-containere
Companii care operează nave feeder și intermediare pe aceleași rute și care concurează pentru contracte de charter 1.
- Operatorii de nave de dimensiuni mari
Companii care operează nave de capacitate mai mare pe rute transoceanice și care pot influența tarifele pieței 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)19 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)21 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)30 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Euroseas Ltd. · 29 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.