olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
StealthGas Inc. GASS
Deep Sea Foreign Transportation of Freight · SIC 4412 · Verticală: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)
StealthGas Inc. este un operator internațional de nave de transport GPL (gaz petrolier lichefiat), cu o flotă de nave de dimensiuni mici și medii, administrată de un manager extern cu sediul în Grecia. Compania își construiește veniturile din contracte de charter pe termen lung și din piața spot, iar expunerea la cicluri de piață și la tensiuni geopolitice o face relevantă în prezent. Veniturile au ajuns la 173,2 milioane USD în 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea StealthGas Inc. (GASS) costa 8,29 USD (−3,38 % într-o zi), cu capitalizare 308,3 mil USD, P/E 5,1 pe un EPS diluat de 1,64 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,26 %, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 6,69–10,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 7,75 – 9,17
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 16,8 %
- SMA 50 / 200
- 8,93 / 8,98
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,21 / -0,23
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,3 % | −1,1 % | −8,2 pp | — |
| 3 luni | −3,2 % | −0,5 % | −2,7 pp | — |
| 6 luni | −16,9 % | +4,4 % | −21,3 pp | — |
| De la început de an | +18,1 % | +12,3 % | +5,8 pp | — |
| 1 an | +22,3 % | +13,5 % | +8,7 pp | +30,6 % |
| 3 ani | +43,7 % | +76,4 % | −32,7 pp | +39,6 % |
| 5 ani | +227,7 % | +63,7 % | +164,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 5 trimestre (min 2,0, mediană 4,3, max 7,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 164,3 mil | 144,3 mil | 145,0 mil | 150,2 mil | 152,8 mil | 143,5 mil | 167,3 mil | 173,2 mil |
| Venituri an/an | +6,5 % | −12,2 % | +0,5 % | +3,6 % | +1,7 % | −6,0 % | +16,5 % | +3,5 % |
| Profit net | -12,3 mil | 2,1 mil | 12,0 mil | -35,1 mil | 34,3 mil | 51,9 mil | 69,9 mil | 60,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +472,6 % | −393,1 % | indisponibil | +51,6 % | +34,5 % | −13,2 % |
| EPS diluat | -0,31 | indisponibil | 0,31 | -0,93 | 1,37 | 1,37 | 1,90 | 1,64 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −400,0 % | indisponibil | 0,0 % | +38,7 % | −13,7 % |
| netă % | -7,5 % | 1,5 % | 8,3 % | -23,4 % | 22,4 % | 36,2 % | 41,8 % | 35,0 % |
| Flux de numerar liber | -70,5 mil | 27,8 mil | 4,0 mil | 15,8 mil | 42,3 mil | 77,4 mil | -2,7 mil | 84,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 99,1 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -99,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 690,3 mil USD
- Active totale
- 711,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 9,30x
- ROE
- 9,2 %
- ROA
- 8,4 %
- Marja FCF
- 49,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 145,0 mil | 150,2 mil | 152,8 mil | 143,5 mil | 167,3 mil | 173,2 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | 1,0 mil | 1,1 mil | 1,0 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 23,3 mil | -31,0 mil | 32,6 mil | 45,8 mil | 59,9 mil | 55,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 14,1 mil | 12,7 mil | 12,1 mil | 10,0 mil | 9,1 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Profit net | 12,0 mil | -35,1 mil | 34,3 mil | 51,9 mil | 69,9 mil | 60,6 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,31 | -0,93 | 1,37 | 1,37 | 1,90 | 1,64 | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 38,4 mil | 37,9 mil | 37,2 mil | 37,2 mil | 35,3 mil | 35,9 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
- 2023
- 37,2 mil
- 2024
- 35,3 mil
- 2025
- 35,9 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 38,2 mil | 31,3 mil | 55,8 mil | 77,2 mil | 80,7 mil | 99,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 3,6 mil | 2,1 mil | 4,6 mil | 4,5 mil | 6,2 mil | 7,7 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 3,7 mil | 2,8 mil | 3,1 mil | 2,0 mil | 3,9 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Active curente | 48,1 mil | 51,7 mil | 104,7 mil | 120,8 mil | 92,1 mil | 196,5 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 832,3 mil | 681,3 mil | 628,5 mil | 504,3 mil | 608,2 mil | 491,4 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Active totale | 944,0 mil | 798,7 mil | 821,5 mil | 697,2 mil | 732,2 mil | 711,7 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 10,0 mil | 8,6 mil | 11,8 mil | 10,0 mil | 11,0 mil | 9,9 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 40,5 mil | 31,8 mil | 30,1 mil | 16,6 mil | 23,3 mil | 0 | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 311,2 mil | 262,0 mil | 247,0 mil | 106,9 mil | 61,6 mil | 0 | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 63,1 mil | 58,7 mil | 56,6 mil | 38,7 mil | 43,9 mil | 21,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 379,4 mil | 323,9 mil | 303,6 mil | 147,5 mil | 105,7 mil | 21,4 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 564,6 mil | 474,8 mil | 517,9 mil | 549,7 mil | 626,5 mil | 690,3 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 37,9 mil | 38,2 mil | 38,2 mil | 36,1 mil | 37,0 mil | 37,2 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
- 2023
- 36,1 mil
- 2024
- 37,0 mil
- 2025
- 37,2 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 52,1 mil | 41,0 mil | 66,6 mil | 77,4 mil | 103,5 mil | 85,2 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 48,1 mil | 25,2 mil | 24,2 mil | 85,2 mii | 106,2 mil | 412,4 mii | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,0 mil ≈ | 15,8 mil ≈ | 42,3 mil ≈ | 77,4 mil ≈ | -2,7 mil ≈ | 84,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -58,1 mil | -19,2 mil | -17,3 mil | 111,3 mil | -64,5 mil | 16,7 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -23,1 mil | -29,1 mil | -25,9 mil | -174,2 mil | -38,3 mil | -87,3 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 111,3 mil
- 2024
- -64,5 mil
- 2025
- 16,7 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
- 2023
- -174,2 mil
- 2024
- -38,3 mil
- 2025
- -87,3 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 68 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 308,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate64
- Creștere38
- Evaluare81
- Bilanț și datorie100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,46 – 48,51 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)32,90 – 48,51 (Mijloc 39,00)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 86,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E6,06 – 23,11 (Mijloc 11,95)27 firme folosite · multiplul median 7,3x · quartile 3,7x – 14,1xASC, CCEC, CISS, CMBT, CMRE, CTRM, DAC, DHT, DSX, ECO, EHLD, ESEA, FRO, GNK, GSL, IMPP, LPG, NMM, NVGS, PANL, PSHG, PXS, SHIP, STNG, TEN, TOPS, ZIM
- Dividende actualizate (DDM)2,46 – 3,31 (Mijloc 2,83)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 68/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 7,6 % | 38 (față de colegi) | 15 % |
| Marja netă · Calitate | 35,0 % | 71 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 139,8 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,3 % | 36 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 6,2 % | 41 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 34,8x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,3x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 5,1x | 66 (față de colegi) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 27,5 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere38/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare81/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
STEALTHGAS INC. (GASS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 173,2 mil USD în 2025; creștere an/an 3,5 %; marjă netă 35,0 %; ROE 9,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,06–23,11 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,95 USD, prețul de 8,29 USD lasă un potențial de 44,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 30,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 35,0 %
- Conversia profitului în FCF: 139,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 34,8x
- Lichiditatea curentă: 9,3x
- Randament FCF: 27,5 %
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FROFrontline plc | 10,8 mld | 28,5 | 15,6 % | 19,2 % | −8,8 % | +106 % / +144 % |
| CMBTCmb.tech NV | 5,4 mld | 3,8 | 49,1 % | 92,6 % | −23,9 % | +56 % / −5 % |
| STNGScorpio Tankers Inc. | 4,4 mld | 12,1 | 11,4 % | 36,7 % | −24,6 % | +48 % / +57 % |
| DHTDht Holdings, Inc. | 3,5 mld | 16,8 | 19,4 % | 42,4 % | −12,8 % | +69 % / +121 % |
| ZIMZim Integrated Shipping Services Ltd. | 3,4 mld | 7,1 | 11,9 % | 6,9 % | −18,1 % | +39 % / +306 % |
| SBLKStar Bulk Carriers Corp. | 3,1 mld | 37,3 | 3,4 % | 8,1 % | −17,6 % | +37 % / +28 % |
| ECOOkeanis Eco Tankers Corp. | 3,0 mld | 22,5 | 25,0 % | 31,4 % | −0,4 % | +130 % / +252 % |
| DACDanaos Corporation | 2,8 mld | 5,7 | 13,7 % | 47,4 % | +2,8 % | +56 % / +117 % |
| NMMNavios Maritime Partners L.P. | 2,5 mld | 8,6 | — | 21,2 % | +0,8 % | +57 % / +232 % |
| LPGDorian Lpg Ltd. | 2,1 mld | 6,5 | 28,3 % | 55,0 % | +36,3 % | +99 % / +17 % |
| SFLSFL Corporation Ltd. | 1,7 mld | — | -2,5 % | -3,6 % | −18,9 % | +42 % / +3 % |
| CMRECostamare Inc. | 1,6 mld | 4,6 | 15,9 % | 41,5 % | −1,2 % | −14 % / +30 % |
| GSLGlobal Ship Lease, Inc. | 1,4 mld | 3,5 | 25,5 % | 54,3 % | +7,8 % | +14 % / +118 % |
| TENTsakos Energy Navigation Limited | 1,4 mld | 10,5 | 9,1 % | 20,1 % | −0,7 % | +91 % / +132 % |
| NVGSNavigator Holdings Ltd | 1,3 mld | 13,9 | 8,2 % | 17,1 % | +3,6 % | +14 % / +40 % |
| CCECCapital Clean Energy Carriers Corp. | 1,2 mld | 7,3 | 12,0 % | — | +62,0 % | +2 % / +57 % |
| GNKGenco Shipping & Trading Limited | 1,1 mld | 13,9 | 8,9 % | 15,5 % | −19,1 % | +31 % / +59 % |
| SHIPSeanergy Maritime Holdings Corp. | 987,8 mil | 14,3 | 7,8 % | 13,4 % | −5,6 % | +37 % / +98 % |
| ASCArdmore Shipping Corp | 752,3 mil | 21,0 | 6,6 % | 13,2 % | −23,6 % | +51 % / +36 % |
| HSHPHimalaya Shipping Ltd. | 719,3 mil | 40,6 | 11,2 % | 13,4 % | +6,7 % | +72 % / +157 % |
| PANLPangaea Logistics Solutions Ltd. | 491,7 mil | 10,1 | 11,0 % | 6,7 % | +17,8 % | +7 % / +7 % |
| ESEAEuroseas Ltd. | 459,1 mil | 3,3 | 33,1 % | 60,1 % | +7,0 % | +8 % / +172 % |
| GASSStealthgas Inc. | 308,3 mil | 5,1 | 9,2 % | 35,0 % | +3,5 % | +22 % / +44 % |
| DSXDiana Shipping Inc. | 276,7 mil | 21,7 | 3,5 % | 8,3 % | −6,4 % | +21 % / −30 % |
| SMHISEACOR Marine Holdings Inc. | 241,4 mil | — | -14,0 % | -17,6 % | −16,0 % | +25 % / −23 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GASS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,86 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 8,60 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 12,95 Randament total 56 % · Pe an 56 % |
| 3 ani | 4,70 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 9,35 Randament total 13 % · Pe an 4 % | 15,46 Randament total 86 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 4,54 Randament total -45 % · Pe an -11 % | 10,16 Randament total 23 % · Pe an 4 % | 18,46 Randament total 123 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 2,34
- Marja netă± 1,64
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,35
- Diluare anuală± 0,14
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 sept. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (08 iun. 2026).
Pe scurt
StealthGas Inc. este un operator internațional de nave de transport GPL (gaz petrolier lichefiat), cu o flotă de nave de dimensiuni mici și medii, administrată de un manager extern cu sediul în Grecia. Compania își construiește veniturile din contracte de charter pe termen lung și din piața spot, iar expunerea la cicluri de piață și la tensiuni geopolitice o face relevantă în prezent 1. Veniturile au ajuns la 173,2 milioane USD în 2025 1.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
- Dependența de un manager afiliat, care primește taxe fixe și procente din venituri, ceea ce creează costuri și relații de interes de urmărit 1.
- Concentrarea veniturilor la câțiva clienți mari, a căror pierdere ar putea afecta rezultatele financiare 1.
- Expunerea la piața spot și la contracte de scurtă durată, care face veniturile mai greu de prevăzut în perioadele de scădere a tarifelor 1.
Oportunități
- Creșterea posibilă a exporturilor americane de GPL ar putea crea cerere suplimentară pentru nave în Statele Unite și Caraibe 1.
- Reînnoirea contractelor care expiră și angajarea navelor pe piețe cu tarife ridicate ar putea susține veniturile dacă piața rămâne favorabilă 1.
- Reînnoirea flotei și vânzarea navelor mai vechi ar putea îmbunătăți profilul de cost și de angajare 1.
Amenințări
- Supraoferta de nave MGC din livrările programate începând din 2026 ar putea scădea tarifele de charter 1.
- Tensiunile din Orientul Mijlociu, din Ucraina și din Marea Roșie ar putea perturba rutele și piețele de energie, cu efecte incerte asupra tarifelor 1.
- Politicile comerciale și tarifele vamale ar putea reduce comerțul global și cererea de transport maritim de GPL 1.
Riscuri
- Ciclicitatea pieței de transport GPLridicat
Tarifele de charter și rezultatele financiare pot fluctua semnificativ, iar dacă tarifele scad, veniturile din contractele care expiră sau din piața spot ar putea fi afectate negativ 1.
- Dependența de clienți importanțimediu
Pierderea unuia sau mai multor clienți mari ar putea afecta negativ performanța financiară, având în vedere concentrarea veniturilor 1.
- Dependența de managerul externmediu
Activitatea companiei depinde de Stealth Maritime pentru operarea flotei, comercializarea navelor și alte servicii, ceea ce creează riscuri operaționale și de guvernanță 1.
- Riscuri geopolitice și de securitate maritimăridicat
Conflictele din Orientul Mijlociu și din Marea Roșie, precum și riscul de rechiziționare a navelor sau de reținere de creditori maritimi, ar putea perturba operațiunile 1.
- Costuri de conformitate ecologicămediu
Reglementările IMO și cerințele privind emisiile ar putea necesita investiții de capital suplimentare sau ar putea accelera retragerea navelor mai vechi 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Piața GPL ar putea rămâne favorabilă dacă perturbările din Orientul Mijlociu și din Marea Roșie susțin tarifele de charter, iar exporturile americane ar putea crește cererea pentru navele companiei 1.
- Flota relativ tânără și reputația de operator eficient ar putea ajuta compania să reînnoiască contractele pe termeni favorabili 1.
- Dacă tarifele rămân ridicate, veniturile din piața spot și din contractele reînnoite ar putea sprijini rezultatele financiare pe termen mediu 1.
Ce ar strica teza
- Livrările de nave MGC programate din 2026 ar putea duce la supraofertă și la scăderea tarifelor, afectând veniturile din contractele care expiră 1.
- Dependența de câțiva clienți mari și de un manager afiliat ar putea crea vulnerabilități dacă relațiile se schimbă 1.
- O scădere a cererii globale de GPL, din cauza tarifelor comerciale sau a unei încetiniri economice, ar putea reduce tarifele și utilizarea flotei 1.
De urmărit
- Evoluția acoperirii prin contracte pe perioadă pentru 2026 și 2027next 10-K
- Reluarea operării navei Eco Wizard, aflate fără angajare din iulie 20252026
- Stadiul vânzării navelor Eco Universe și Eco Royalty și efectul asupra floteiQ3 2026
- Evoluția tarifelor de charter pentru GPL după armistițiul din Orientul Mijlociu2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 sept. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (08 iun. 2026).
Afacerea
Compania deține și operează o flotă de nave GPL care transportă pe mare produse petroliere lichefiate, precum propan, butan și propilenă, subproduse ale producției de petrol și gaze naturale 1. Potrivit raportului anual, flota la 1 aprilie 2026 număra 28 de nave, inclusiv o navă în asociere, cu o capacitate totală de aproximativ 339.134 cbm și o vârstă medie de 11,1 ani 1. Gestionarea tehnică, comercială și administrativă a flotei este asigurată de Stealth Maritime, o companie controlată de familia Vafias, pe baza unui acord care prevede taxe fixe pe zi per navă și un procent din frontul încasat 1.
Strategia de angajare a flotei combină contracte pe perioadă, inclusiv charter pe timp, și contracte spot. La 1 aprilie 2026, 49% din zilele de flotă ale anului 2026 și 17% din cele ale anului 2027 erau acoperite prin contracte pe perioadă 1. Compania a convenit vânzarea a două nave, iar o navă de 40.551 cbm rămâne fără angajare din iulie 2025, după un incident într-un port rusesc 1.
Clienții sunt producători de GPL, companii energetice și traderi, precum și utilizatori industriali. Cei mai mari trei clienți au reprezentat 34,1% din veniturile din 2025, ceea ce arată o concentrare relativă a bazei de clienți 1. Compania este listată la Nasdaq sub simbolul GASS și este o societate din Insulele Marshall cu sediul executiv la Atena 1.
Segmente
Nave cu presurizare completă de dimensiuni mici și medii
Cea mai mare parte a flotei este formată din nave presurizate de 3.000 până la 11.000 cbm, segment în care compania are cea mai mare prezență operațională 1. Acest segment ocupă majoritatea navelor angajate pe piața spot sau pe contracte cu termen scurt, iar veniturile sunt mai sensibile la nivelul tarifelor de charter 1.
Piața în context
Piața transportului maritim de GPL este ciclică, cu volatilitate a profitabilității, a tarifelor de charter și a valorii navelor, determinată de oferta și cererea de capacitate 1. Cererea depinde de consumul de GPL în China, Japonia, India, Asia de Sud-Est și Europa, precum și de producția de gaze de șist din SUA 1. Pentru segmentele de 3.000 până la 11.000 cbm, comanda de nave noi este redusă pentru 2026-2027, dar un număr considerabil de nave MGC programate pentru livrare din 2026 ar putea duce la supraofertă 1.
Conflictul din Orientul Mijlociu a dus la închiderea în mare măsură a Strâmtorii Hormuz, la creșterea prețurilor petrolului și la îngrijorări privind oferta de GPL, ceea ce a generat piețe de charter volatile și incerte 1. Un armistițiu de două săptămâni, anunțat în aprilie 2026, a fost ulterior prelungit, iar efectele sale asupra tarifelor rămân incerte 1.
Tendințe
- Tensiuni geopolitice și perturbări ale rutelor maritimemixt
Războiul dintre Iran, SUA și Israel, conflictul din Ucraina și atacurile Houthi din Marea Roșie ar putea modifica rutele și tarifele de transport, ceea ce poate sprijini tarifele pe termen scurt, dar și crea incertitudine 1.
- Exporturile americane de GPL în creșterevânt din spate
Potrivit rapoartelor din industrie, exporturile SUA de produse GPL ar putea crește, ceea ce ar crea cerere pentru nave precum cele ale companiei și ar putea duce la mutarea unor nave către Statele Unite și Caraibe 1.
- Supraofertă potențială de nave MGCvânt din față
Un număr considerabil de nave din segmentul MGC aflate în comandă, cu livrări începând din 2026, ar putea duce la supraofertă și la scăderea tarifelor de charter 1.
- Tarife comerciale și politici economicevânt din față
Tarifele impuse de SUA și măsurile protecționiste ale altor țări ar putea reduce comerțul global și cererea de transport maritim de GPL, deși efectele lor sunt încă incerte 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți operatori de nave GPL pentru contracte de charter și clienți de tip producători și traderi de energie. Sursa analizată nu identifică în mod detaliat concurenții, dar notează că managerul Stealth Maritime administrează și alte două nave medii de gaz, iar acordul de prim refuz nu împiedică gestionarea unor nave ale terților în concurență directă 1.
- Alți operatori de nave GPL cu flote de dimensiuni mici și medii
Sursa nu numește concurenți specifici; sunt menționați operatori de nave GPL în general care concurează pentru aceleași contracte de charter 1.
- Stealth Maritime (manager afiliat)
Manager extern controlat de familia Vafias, care administrează flota și poate gestiona și nave ale terților în concurență 1.
- Operatori de nave MGC aflate în comandă
Noile nave din segmentul MGC programate pentru livrare din 2026 ar putea crea presiune concurențială în segmentul companiei 1.
- Operatori de nave Handysize GPL
Companiile care operează în segmentul Handysize, unde compania are de asemenea activitate, concurează pentru aceleași încărcături 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- StealthGas (GASS): Shrinking Fleet Just Delivered This Shipper’s Best Profits YetYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- StealthGas (GASS) Q2 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
- StealthGas Inc. Q2 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
- StealthGas Q2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)03 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 iun. 2026
- Raport anual (emitent străin)28 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)29 aug. 2025
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2025
- Raport curent (emitent străin)30 mai 2025
- Raport anual (emitent străin)28 apr. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / StealthGas Inc. · 28 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.