olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

WidePoint Corporation WYY

Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)

6,18USD−8,04 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

WidePoint oferă servicii de Technology Management as a Service (TMaaS) pentru guvernul american și clienți comerciali, acoperind managementul comunicațiilor mobile, gestionarea identității, facturarea digitală și servicii IT. Compania depinde în mare măsură de un singur contract federal, iar câștigarea succesorului acestuia este în prezent un factor decisiv, cu un contract de 3,1 miliarde USD în joc.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea WidePoint Corporation (WYY) costa 6,18 USD (−8,04 % într-o zi), cu capitalizare 61,8 mil USD, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 3,96–20,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 38,0 mil USD (+1,9 % an/an), profit net de 66,4 mii USD, EPS diluat 0,01 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
61,8 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,13 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-2,04 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,98
Volatilitate (1 an) 116 %
Interval 52 săpt.
3,9620,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,82 – 7,82
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 29,3 %
SMA 50 / 200
8,59 / 8,57
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,39 / -0,48
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−13,1 %−5,9 %−7,1 pp—
3 luni−42,4 %−4,6 %−37,7 pp—
6 luni−28,5 %+0,2 %−28,7 pp—
De la început de an+15,1 %+7,4 %+7,7 pp—
1 an−13,8 %+8,2 %−22,0 pp−37,4 %
3 ani+249,2 %+68,4 %+180,7 pp−35,1 %
5 ani+17,9 %+56,5 %−38,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−72,9 %
25 iun. 2026 → 25 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−72,9 %
25 iun. 2026 → 25 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,4 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
38,0 mil USD
+1,9 % an/an
Profit net
66,4 mii USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,01
indisponibil an/an
netă / operațională
0,2 % / 0,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri34,6 mil37,7 mil33,5 mil37,3 mil36,1 mil42,3 mil40,6 mil38,0 mil
Costul vânzărilor29,9 mil33,0 mil28,7 mil32,2 mil30,8 mil36,5 mil35,0 mil32,2 mil
Profit brut4,7 mil4,8 mil4,8 mil5,1 mil5,3 mil5,8 mil5,6 mil5,8 mil
Profit operațional-451,0 mii-316,8 mii-816,4 mii-708,3 mii-460,6 mii-799,3 mii-58,4 mii10,4 mii
Amortizare și depreciere92,0 mii94,0 mii116,2 mii91,4 mii81,8 mii498,1 mii86,5 mii78,1 mii
Cheltuieli cu dobânzile52,9 mii58,9 mii55,1 mii52,4 mii47,7 mii47,3 mii45,0 mii43,8 mii
Profit înainte de impozit-443,9 mii-315,2 mii-818,1 mii-670,9 mii-424,8 mii-739,7 mii33,3 mii68,5 mii
Impozit pe profit-18,7 mii41,2 mii-94,0 mii-52,4 mii134,4 mii109,7 mii-43,7 mii2,1 mii
Profit net-425,2 mii-356,4 mii-724,1 mii-618,5 mii-559,2 mii-849,4 mii77,0 mii66,4 mii
EPS diluat-0,04-0,04 ≈-0,08-0,06-0,06-0,09 ≈0,010,01
Flux de numerar operațional1,9 mil ≈2,4 mil-3,2 mil3,2 mil ≈5,9 mil ≈-173,5 mii-922,5 mii-110,4 mii ≈
Investiții (capex)62,7 mii ≈37,2 mii27,6 mii93,3 mii ≈20,0 mii ≈96,5 mii77,8 mii7,7 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri83,7 mil101,7 mil180,3 mil87,3 mil94,1 mil106,0 mil142,6 mil150,5 mil
Venituri an/an+10,3 %+21,6 %+77,3 %−51,6 %+7,7 %+12,7 %+34,5 %+5,6 %
Profit net-1,5 mil226,3 mii10,3 mil341,1 mii-23,6 mil-4,0 mil-1,9 mil-2,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+4.462,9 %−96,7 %−7.014,6 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,020,031,200,04-2,70-0,46-0,21-0,28
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+3.900,0 %−96,7 %−6.850,0 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %-1,7 %0,2 %5,7 %0,4 %-25,1 %-3,8 %-1,4 %-1,8 %
Flux de numerar liber-2,4 mil5,5 mil6,1 mil-1,5 mil5,8 mil417,0 mii1,6 mil5,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
9,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
11,5 mil USD
Active totale
79,8 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,04x
ROE
-21,9 %
ROA
-3,6 %
Marja FCF
3,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
106,0 mil
2024
142,6 mil
2025
150,5 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
90,4 mil
2024
123,6 mil
2025
129,5 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
15,6 mil
2024
19,0 mil
2025
21,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-3,7 mil
2024
-1,9 mil
2025
-2,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
411,0 mii
2024
353,4 mii
2025
740,2 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-3,3 mil ≈
2024
-1,5 mil ≈
2025
-2,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
239,5 mii
2024
242,8 mii
2025
202,4 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-3,9 mil
2024
-1,9 mil
2025
-2,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
133,2 mii
2024
-3,8 mii
2025
97,7 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-4,0 mil
2024
-1,9 mil
2025
-2,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,46
2024
-0,21
2025
-0,28

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
8,8 mil
2024
9,3 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
6,9 mil
2024
6,8 mil
2025
9,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
8,2 mil
2024
11,9 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
366,1 mii
2024
312,4 mii
2025
682,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active curente
2023
32,8 mil
2024
55,3 mil
2025
66,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
780,8 mii
2024
544,7 mii
2025
480,1 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
5,8 mil
2024
5,8 mil
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
7,3 mil
2024
5,1 mil
2025
3,4 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active totale
2023
51,3 mil
2024
71,6 mil
2025
79,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,6 mil
2024
16,5 mil
2025
25,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
31,5 mil
2024
52,9 mil
2025
63,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
36,6 mil
2024
58,0 mil
2025
68,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
14,7 mil †
2024
13,6 mil †
2025
11,5 mil †

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
625,2 mii
2024
1,7 mil
2025
5,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
208,2 mii
2024
117,9 mii
2025
237,4 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
417,0 mii ≈
2024
1,6 mil ≈
2025
5,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-621,0 mii
2024
141,2 mii
2025
-265,5 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-590,2 mii
2024
-894,8 mii
2025
-719,9 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 mar. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
17,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-3,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
249,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
14,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-10,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-7,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
202,1 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
4,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
62 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
61,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
5,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
13,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,18 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 61,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
61,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
5,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-10,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 2434derivat 196

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate14,4 %0 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-0,8 %59 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate2,9 %12 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere17,0 %68 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere5,6 %46 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x14 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,3 %100 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial14/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere61/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate22/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WidePoint Corporation (WYY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 150,5 mil USD în 2025; creștere an/an 5,6 %; marjă netă -0,8 %; ROE -10,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 7,3 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 14,4 %
  • Marja FCF: 2,9 %
  • Lichiditatea curentă: 1,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,2x
P/S
0,4x
mediana verticalei 2,0x
sub mediană (−80,5 %)
P/B
5,3x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+224,0 %)
ROE
-10,4 %
mediana verticalei -1,9 %
sub mediană
Marja netă
-0,8 %
mediana verticalei -8,1 %
peste mediană
Marja EBIT
-0,8 %
mediana verticalei -8,2 %
peste mediană
Venituri an/an
5,6 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−21,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LDOSLeidos Holdings, Inc.16,6 mld12,228,2 %8,0 %+3,1 %−29 % / +27 %
GDDYGoDaddy Inc.14,6 mld16,4—18,6 %+8,3 %−6 % / +20 %
JKHYJack Henry & Associates, Inc.12,6 mld25,824,0 %19,8 %+7,1 %+3 % / +14 %
IONQIonQ, Inc.11,4 mld50,87,0 %67,1 %+201,9 %−46 % / +116 %
OTEXOpen Text Corp6,3 mld9,916,2 %12,5 %+1,5 %−22 % / −35 %
SAICScience Applications International Corporation6,2 mld17,225,7 %5,1 %−2,9 %+70 % / +25 %
WAYWaystar Holding Corp.5,6 mld41,73,7 %10,7 %+16,5 %−22 % / indisponibil
PSNParsons Corporation5,3 mld36,75,7 %2,3 %−5,7 %−41 % / −19 %
KDKyndryl Holdings, Inc3,5 mld46,96,8 %0,5 %+0,2 %−37 % / −10 %
AGYSAgilysys, Inc.3,4 mld76,613,6 %12,9 %+15,9 %−3 % / +39 %
AURAurora Innovation, Inc.2,6 mld—-45,7 %-13.328,6 %indisponibil−4 % / +84 %
NTCTNetscout Systems, Inc.2,3 mld18,18,1 %14,6 %+4,5 %+18 % / +59 %
PONYPony AI Inc.1,9 mld—-10,3 %-148,9 %+20,0 %−67 % / indisponibil
OSPNOneSpan Inc.808,0 mil12,226,8 %27,5 %+0,0 %+80 % / +118 %
SLPSimulations Plus, Inc.374,2 mil46,76,2 %9,9 %+13,1 %indisponibil / indisponibil
TLSTelos Corporation357,2 mil—-14,9 %-8,1 %+52,2 %−17 % / +16 %
SMRTSmartrent, Inc.305,6 mil—-7,6 %-11,0 %−12,9 %−6 % / −49 %
ASURAsure Software, Inc.289,6 mil—-1,9 %—+24,3 %+20 % / +20 %
VEEAVeea Inc.279,3 mil——-2.491,9 %+56,6 %−56 % / −98 %
RBBNRibbon Communications Inc.247,3 mil20,15,0 %2,3 %+1,3 %−52 % / −35 %
UISUnisys Corp179,4 mil——-16,0 %−2,9 %−8 % / −49 %
AIOSAIOS Tech Inc.130,8 mil—-208,9 %-4.359,1 %−98,5 %−87 % / −87 %
MRLNMerlin, Inc.78,3 mil———indisponibil−93 % / indisponibil
CSPICSP Inc72,3 mil—-1,5 %-1,2 %+6,4 %−37 % / −43 %
WYYWidePoint Corporation61,8 mil—-10,4 %-0,8 %+5,6 %−14 % / +249 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WYY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    WidePoint oferă servicii de Technology Management as a Service (TMaaS) pentru guvernul american și clienți comerciali, acoperind managementul comunicațiilor mobile, gestionarea identității, facturarea digitală și servicii IT. Compania depinde în mare măsură de un singur contract federal, iar câștigarea succesorului acestuia este în prezent un factor decisiv, cu un contract de 3,1 miliarde USD în joc 2.

    SWOT

    Puncte tari

    • Certificările federale, autorizațiile FedRAMP și ATO, și oferta integrată de patru servicii TMaaS sunt diferențiatorii principali ai companiei 1.
    • Relațiile lungi cu clienții guvernamentali și retenția ridicată a clienților sunt considerate avantaje de piață 1.
    • Parteneriatele cu integratori de sisteme mari extind accesul la contracte mari 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de un singur contract federal reprezintă o concentrare ridicată a veniturilor 1.
    • Istoricul pierderilor operaționale și accesul limitat la capital pot restrânge capacitatea de a câștiga contracte noi 1.
    • Costurile fixe ridicate fac dificilă reducerea rapidă a cheltuielilor când veniturile scad 1.

    Oportunități

    • Dacă compania câștigă contractul CWMS 3.0, ar putea consolida poziția pe termen lung în sectorul guvernamental 2.
    • Serviciile cloud, inteligența artificială și migrarea clienților în cloud ar putea crea venituri recurente noi 1.
    • Extinderea ofertei pe piața comercială, prin parteneri strategici, ar putea diversifica sursele de venit 1.

    Amenințări

    • Pierderea contractului DHS în recompetiție ar avea un impact negativ major asupra fluxului de numerar 1.
    • Contestațiile post-atribuire ale contractului CWMS 3.0 pot întârzia sau modifica aceste venituri 2.
    • Concurența intensă și schimbările tehnologice rapide pot reduce marjele și cota de piață 1.

    Riscuri

    • Recompetiția contractului DHSridicat

      Dacă compania nu câștigă succesorul contractului, veniturile și fluxul de numerar ar fi afectate semnificativ, cu posibile reduceri de personal 1.

    • Contestația post-atribuireridicat

      Protestul depus după selecția pentru CWMS 3.0 ar putea întârzia implementarea sau anula atribuirea 2.

    • Concurența și presiunea asupra prețurilormediu

      Concurenții cu resurse mai mari pot oferi prețuri agresive, ceea ce ar putea reduce marjele 1.

    • Costurile fixe și ciclul lung de vânzaremediu

      Costurile fixe ridicate și vânzările lungi fac veniturile trimestriale greu de prevăzut 1.

    • Acces la finanțaremediu

      Linia de credit depinde de conformitatea cu covenantele și de creanțele eligibile; o încălcare ar putea restrânge finanțarea 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Câștigarea contractului CWMS 3.0 ar putea asigura o bază de venituri pe mai mulți ani și ar putea consolida poziția companiei 2.
    • Certificările federale și integrarea a patru servicii TMaaS ar putea oferi un avantaj real în achizițiile guvernamentale 1.
    • Dacă serviciile cloud și IA cresc, compania ar putea transforma o parte din veniturile sale în venituri recurente cu marje mai bune 1.

    Ce ar strica teza

    • Dependența extremă de un singur contract federal face compania vulnerabilă dacă nu câștigă succesorul acestuia 1.
    • Veniturile creează presiune din cauza unor servicii cu marje foarte mici și a scăderii serviciilor revândute 12.
    • Istoricul pierderilor și costurile fixe ridicate ar putea limita capacitatea companiei de a finanța creșterea 1.

    De urmărit

    • Decizia finală privind contractul CWMS 3.0 și rezolvarea contestației2026
    • Evoluția veniturilor din managed services și din revânzareQ3 2026
    • Progresul proiectelor DaaS și PSaaS cu parteneri strategici2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    WidePoint este un furnizor de Technology Management as a Service (TMaaS) care combină comunicarea mobilă certificată federal, gestionarea identității, facturarea interactivă și analitica comunicațiilor, precum și Information Technology as a Service (ITaaS) 1. Compania livrează soluțiile printr-un model « As-a-Service », găzduite pe un portal guvernamental certificat, ceea ce îi permite clienților să își extindă sau reducă rapid cerințele fără dezvoltare software costisitoare 1. Compania deține mai multe autorizări de operare (ATO) și statutul FedRAMP Authorized pentru platforma sa ITMS 1.

    Compania operează ca un singur segment raportabil, care cuprinde toate liniile de servicii gestionate pentru clienți guvernamentali și comerciali 1. Activitatea de cercetare și dezvoltare este concentrată pe integrarea platformelor de livrare și pe securitatea serviciilor IT 1.

    Segmente

    Servicii cu operatori (carrier services)

    Acestea includ servicii de telefonie, date și satelit pentru dispozitive conectate; compania procesează și plătește facturile operatorilor în numele clienților, cu marje foarte mici 1. Trimestrul al doilea din 2026 a adus cele mai multe venituri din această categorie 2.

    Servicii gestionate (managed services)

    Includ taxele lunare pentru gestionarea dispozitivelor și utilizatorilor, serviciile de identitate și serviciile profesionale facturate pe ore 1. În al doilea trimestru din 2026, veniturile din aceste servicii au scăzut față de anul precedent, cu o componentă de revânzare în scădere 2.

    Servicii IT (ITaaS)

    Include securitate cibernetică, cloud, operațiuni de rețea și migrarea în cloud, oferite ca soluție de outsourcing completă 1.

    Piața în context

    Piața TMaaS este fragmentată, cu firme mici și mari care oferă componente ale serviciului; compania susține că este singurul furnizor care acoperă toate cele patru tipuri de servicii 1. Majoritatea veniturilor provin din contracte federale, iar compania spune că urmărește și clienți comerciali prin integratori de sisteme 1.

    Achiziția contractelor guvernamentale depinde de bugete și de posibile întreruperi ale finanțării federale, ceea ce poate întârzia proiectele și veniturile 12. Presiunile inflaționiste și tarifele la echipamente pot crește costurile de achiziție 1.

    Tendințe

    • Recompetiția contractului DHSmixt

      Dacă compania câștigă succesorul contractului DHS, veniturile ar putea fi stabilizate pe termen lung; în caz contrar, pierderea ar avea un impact major 12.

    • Migrarea către cloud și inteligență artificialămixt

      Cererea pentru servicii cloud și IA poate crește, dar schimbările rapide ale tehnologiei pot face portofoliul existent mai puțin competitiv dacă nu este actualizat 1.

    • Bugete guvernamentale și întreruperivânt din față

      Întreruperile guvernului federal și reducerile de cheltuieli pot întârzia contractele noi și pot încetini încasările 12.

    • Securitatea și certificările federalevânt din spate

      Certificările FedRAMP și ATO pot oferi un avantaj față de concurenți în achizițiile guvernamentale 1.

    Poziția concurențială

    Compania spune că piața este foarte competitivă și fragmentată, cu concurenți mai mari, care au resurse financiare mai mari 1. Concurența poate duce la presiuni asupra prețurilor și la marje mai mici 1.

    Compania susține că avantajul său constă în certificările federale, relațiile lungi cu clienții și oferta integrată pentru toate cele patru servicii TMaaS 1.

    • Integratori de sisteme mari (system integrators)

      Parteneri și în același timp concurenți pentru contractele mari; compania lucrează adesea ca subcontractor pentru aceștia 1.

    • Furnizori mici și mari de componente TMaaS

      Piața este fragmentată, cu firme care oferă doar părți din serviciul integrat 1.

    • Concurenți cu resurse financiare mai mari

      Sursa nu îi numește, dar compania indică faptul că aceștia pot oferi prețuri promoționale și pot câștiga cota de piață 1.

    • Companii care oferă servicii de telecomunicații gestionate

      Pot concura pentru contracte de managementul comunicațiilor mobile în sectorul guvernamental și comercial 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / WidePoint Corporation · 25 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / WidePoint Corporation · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / WidePoint Corporation · 17 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    WidePoint Corporation (WYY): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw