olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Comstock Holding Companies, Inc. CHCI

Real Estate · SIC 6500 · Verticală: Real Estate (SIC 6500)

18,61USD−6,81 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Comstock Holding Companies este un administrator, dezvoltator și operator de proprietăți mixte orientate spre transportul public în regiunea Washington, D.C., cu un model fără datorii, bazat pe comisioane recurente. În 2026 compania își extinde activitatea spre platforme de investiții instituționale și de centre de date, iar veniturile din primul semestru 2026 au ajuns la 40.0 milioane USD.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Comstock Holding Companies, Inc. (CHCI) costa 18,61 USD (−6,81 % într-o zi), cu capitalizare 154,4 mil USD, P/E 13,3 pe un EPS diluat de 1,40 USD în ultimele 12 luni, beta 0,68, interval pe 52 de săptămâni 10,35–21,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 22,6 mil USD (+74,1 % an/an), profit net de 8,8 mil USD (+511,7 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
154,4 mil USD
acțiuni la 26 mar. 2021
P/E (TTM)
13,3
EPS diluat TTM 1,40 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
7,51 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,68
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
10,3521,15

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,4
neutru
Bollinger (20, 2)
16,46 – 19,56
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 17,2 %
SMA 50 / 200
19,11 / 16,17
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,07 / -0,16
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,7 %−1,1 %+0,4 pp—
3 luni+23,9 %−0,5 %+24,4 pp—
6 luni+7,1 %+4,4 %+2,7 pp—
De la început de an+60,2 %+12,3 %+47,8 pp—
1 an+24,1 %+13,5 %+10,6 pp−14,2 %
3 ani+337,9 %+76,4 %+261,5 pp−7,7 %
5 ani+311,7 %+63,7 %+248,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,5 %
11 nov. 2025 → 24 dec. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−47,9 %
07 oct. 2024 → 03 mar. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+32,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
22,6 mil USD
+74,1 % an/an
Profit net
8,8 mil USD
+511,7 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
39,2 % / 29,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri13,0 mil16,9 mil12,6 mil13,0 mil13,3 mil23,9 mil17,4 mil22,6 mil
Costul vânzărilor9,6 mil11,3 mil10,3 mil10,5 mil11,9 mil15,4 mil14,7 mil14,6 mil
Cheltuieli generale și de vânzare507,0 mii487,0 mii535,0 mii609,0 mii725,0 mii676,0 mii1,2 mil1,3 mil
Profit operațional2,8 mil5,1 mil1,7 mil1,8 mil661,0 mii7,7 mil1,5 mil6,6 mil
Amortizare și depreciere77,0 mii84,0 mii80,0 mii78,0 mii73,0 mii75,0 mii72,0 mii73,0 mii
Profit înainte de impozit2,9 mil5,4 mil1,9 mil2,1 mil991,0 mii7,9 mil2,2 mil11,2 mil
Impozit pe profit568,0 mii-5,0 mil323,0 mii639,0 mii450,0 mii-5,6 mil199,0 mii2,3 mil
Profit net2,4 mil10,3 mil1,6 mil1,4 mil541,0 mii13,5 mil2,0 mil8,8 mil
EPS diluat0,23 ≈0,99 ≈——————
Flux de numerar operațional3,9 mil ≈7,8 mil543,0 mii2,2 mil ≈-3,2 mil ≈5,3 mil-5,8 mil14,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 88 din propriul istoric de 17 trimestre (min 2,9, mediană 5,9, max 21,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri16,4 mil25,3 mil22,5 mil31,1 mil39,3 mil44,7 mil51,3 mil62,9 mil
Venituri an/an−63,8 %+53,9 %−11,2 %+38,3 %+26,4 %+13,8 %+14,7 %+22,6 %
Profit net-4,4 mil893,0 mii2,1 mil13,6 mil7,3 mil7,8 mil14,6 mil17,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+133,1 %+553,7 %−46,0 %+5,9 %+87,1 %+17,1 %
EPS diluat-1,220,130,241,500,980,77indisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+84,6 %+525,0 %−34,7 %−21,4 %indisponibilindisponibil
netă %-26,7 %3,5 %9,3 %43,8 %18,7 %17,4 %28,4 %27,1 %
Flux de numerar liber12,8 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
31,3 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
70,0 mil USD
Active totale
85,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
5,50x
ROE
27,9 %
ROA
22,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
44,7 mil
2024
51,3 mil
2025
62,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
33,0 mil
2024
38,6 mil
2025
48,1 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
11,7 mil ≈
2024
12,7 mil ≈
2025
14,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
2,3 mil
2024
2,1 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
9,2 mil
2024
10,3 mil
2025
11,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
212,0 mii
2024
302,0 mii
2025
306,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
9,4 mil ≈
2024
10,6 mil ≈
2025
12,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
8,2 mil
2024
10,7 mil
2025
12,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
368,0 mii
2024
-3,8 mil
2025
-4,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit net
2023
7,8 mil
2024
14,6 mil
2025
17,1 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,77
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 mar. 2024verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
10,1 mil
2024
10,3 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
18,8 mil
2024
28,8 mil
2025
31,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat

Active curente
2023
24,4 mil
2024
36,7 mil
2025
53,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
478,0 mii
2024
574,0 mii
2025
674,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2021verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
144,0 mii
2024
144,0 mii
2025
144,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Active totale
2023
49,9 mil
2024
64,9 mil
2025
85,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
838,0 mii
2024
781,0 mii
2025
847,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2021verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat

Datorii curente
2023
6,4 mil
2024
6,7 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
12,7 mil
2024
12,5 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
37,2 mil †
2024
52,4 mil †
2025
70,0 mil †

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
9,0 mil
2024
10,7 mil
2025
4,8 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,5 mil
2024
-350,0 mii
2025
-1,8 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-390,0 mii
2024
-352,0 mii
2025
-514,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
22,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
16,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
22,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
16,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
17,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
32,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
52,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
26,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
21,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
21,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
32,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
36,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
31,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
19,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
4,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
10,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
61,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
154,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

18,61 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 154,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
154,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
36,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
32,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
22,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 mar. 2021
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 1781derivat 140

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
4,32
USD pe acțiune
Mijloc
8,09
USD pe acțiune
Sus
15,31
USD pe acțiune
Preț: 18,61 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -56,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -130,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,32 – 15,31 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/B4,32 – 15,31 (Mijloc 8,09)
    18 firme folosite · multiplul median 0,8x · quartile 0,4x – 1,6x
    AEI, AHRT, AIRE, BEEP, CIGI, CMTG, CURB, CWK, FOR, FRPH, GTY, HPP, IIPR, LPA, OPI, TRC, TRNO, UE
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate (SIC 6500)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 52,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate36,4 %100 (față de colegi)13 %
Marja EBITDA · Calitate21,9 %0 (pe interval fix)17 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere16,9 %100 (pe interval fix)17 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare1,9x24 (față de colegi)38 %
P/E (TTM) · Evaluare6,2x100 (față de colegi)17 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate43/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare47/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Comstock Holding Companies, Inc. (CHCI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 62,9 mil USD în 2025; creștere an/an 22,6 %; marjă netă 32,2 %; ROE 36,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,32–15,31 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,09 USD, prețul de 18,61 USD lasă un potențial de -56,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -130,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 52,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 36,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 16,9 %
  • P/E (TTM): 6,2x

Ce o infirmă

  • Marja EBITDA: 21,9 %
  • P/B: 1,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate (SIC 6500) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 31 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
6,2x
mediana verticalei 30,2x
sub mediană (−79,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,2x
P/S
2,0x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−11,7 %)
P/B
1,9x
mediana verticalei 0,9x
peste mediană (+101,9 %)
ROE
36,4 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+2.758,3 %)
Marja netă
32,2 %
mediana verticalei 2,7 %
peste mediană (+1.078,6 %)
Marja EBIT
21,5 %
mediana verticalei 5,4 %
peste mediană (+300,5 %)
Venituri an/an
22,6 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+201,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,6x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CBRECbre Group, Inc.40,7 mld30,216,1 %3,1 %+13,4 %−13 % / +79 %
VTMXVesta Real Estate Corporation, S.A.B. de C.V.32,6 mld131,19,1 %85,4 %+12,2 %+18 % / −3 %
TRNOTerreno Realty Corporation7,4 mld20,08,3 %68,1 %+24,5 %+7 % / +17 %
FSVFirstService Corporation7,0 mld48,514,9 %3,5 %+5,4 %−2 % / −2 %
CIGIColliers International Group Inc.3,9 mld47,515,7 %4,0 %+15,3 %−33 % / −8 %
CURBCurbline Properties Corp.3,6 mld122,81,3 %11,2 %+51,3 %+23 % / indisponibil
CWKCushman & Wakefield Ltd.3,3 mld48,03,4 %0,6 %+8,9 %−15 % / +73 %
UEUrban Edge Properties2,6 mld24,37,9 %22,2 %+6,1 %+8 % / +24 %
GTYGetty Realty Corp.1,9 mld17,48,9 %42,4 %+9,0 %+1 % / −2 %
IIPRInnovative Industrial Properties, Inc.1,5 mld12,37,6 %53,2 %−13,8 %+12 % / −32 %
FORForestar Group Inc.1,2 mld7,39,6 %9,9 %+10,1 %−4 % / −20 %
DUOFangdd Network Group Ltd.516,4 mil—-17,9 %-23,9 %+9,2 %−70 % / −96 %
AHRTAh Realty Trust, Inc.482,1 mil—-6,7 %-18,2 %+4,1 %−1 % / −41 %
HPPHudson Pacific Properties, Inc.475,2 mil—-19,8 %-69,1 %−1,3 %−37 % / −79 %
TRCTejon Ranch Co.453,7 mil73,61,3 %10,6 %+18,4 %+3 % / +6 %
FRPHFrp Holdings, Inc.351,3 mil1.988.413,40,0 %0,2 %+2,6 %−21 % / −34 %
MLPMaui Land & Pineapple Co Inc287,0 mil—-16,1 %-28,6 %+68,2 %−9 % / −3 %
OPIOffice Properties Income Trust283,0 mil—-40,5 %-73,0 %−11,8 %indisponibil / indisponibil
CMTGClaros Mortgage Trust, Inc.241,3 mil—-36,5 %-391,9 %−24,4 %−49 % / −86 %
CHCIComstock Holding Companies, Inc.154,4 mil6,236,4 %32,2 %+22,6 %+24 % / +338 %
BEEPMobile Infrastructure Corporation94,6 mil—-16,1 %-67,2 %−5,2 %−27 % / −57 %
LPALogistic Properties of the Americas72,1 mil6,94,3 %20,9 %+14,3 %−33 % / indisponibil
OZBelpointe PREP, LLC45,1 mil——-212,1 %+243,4 %−44 % / −53 %
AEIAlset Inc.19,4 mil—-43,4 %-951,4 %−78,8 %−82 % / −57 %
CWDCalibercos Inc.4,3 mil——-117,3 %−60,7 %−82 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHCI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
12,16
Randament total -35 % · Pe an -35 %
21,40
Randament total 15 % · Pe an 15 %
32,10
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
14,42
Randament total -22 % · Pe an -8 %
28,30
Randament total 52 % · Pe an 15 %
46,23
Randament total 148 % · Pe an 35 %
5 ani
17,11
Randament total -8 % · Pe an -2 %
37,43
Randament total 101 % · Pe an 15 %
66,57
Randament total 258 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 7,08
  • Marja netă± 4,95
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,69
  • Diluare anuală± 0,42

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Comstock Holding Companies este un administrator, dezvoltator și operator de proprietăți mixte orientate spre transportul public în regiunea Washington, D.C., cu un model fără datorii, bazat pe comisioane recurente 1. În 2026 compania își extinde activitatea spre platforme de investiții instituționale și de centre de date 3, iar veniturile din primul semestru 2026 au ajuns la 40.0 milioane USD 2.

SWOT

Puncte tari

  • Model asset-light, fără datorii, cu venituri recurente din contracte pe termen lung și o poziție puternică în coridorul Dulles 1.
  • Creștere susținută a veniturilor și a portofoliului administrat, cu o serie de trimestre consecutive de creștere raportate 3.
  • Acordul de administrare pe termen lung și cu structură de cost plus oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 1.

Puncte slabe

  • Dependența mare de un singur contract de administrare, cu o parte importantă a veniturilor legată de o entitate afiliată 1.
  • Activitatea este concentrată geografic în regiunea Washington, D.C., ceea ce expune compania la condițiile economice locale 1.
  • Creșterea cheltuielilor cu personalul a fost rapidă și ar putea reduce marjele dacă veniturile nu urmăresc ritmul 1.

Oportunități

  • Extinderea în centre de date și infrastructură energetică ar putea adăuga o sursă nouă de venit, dacă proiectele se materializează 3.
  • Achiziția de active prin platforma instituțională ar putea crește portofoliul administrat și comisioanele asociate 3.
  • Finalizarea proiectelor în curs de dezvoltare, precum Commerce și Midline, ar putea deschide noi surse de venit din administrare 1.

Amenințări

  • Câștigurile din investiții în acțiuni și din participații pot fi volatile și nu sunt recurente 3.
  • Întârzierile în aprobările urbanistice ar putea amâna proiectele și veniturile asociate 1.
  • Schimbările în cererea pentru birouri sau locuințe din Virginia și Maryland ar putea afecta ratele de ocupare 1.

Riscuri

  • Dependența de contractul cu entitatea afiliatăridicat

    O parte importantă a serviciilor de administrare este furnizată în baza unui contract cu o entitate controlată de directorul executiv, ceea ce ridică întrebări de guvernanță.

  • Concentrarea geograficămediu

    Activitatea depinde în mare măsură de piața din regiunea Washington, D.C., iar scăderea cererii locale ar avea efecte directe asupra veniturilor.

  • Întârzieri în dezvoltaremediu

    Proiectele care depind de aprobări urbanistice pot avea calendare modificate, iar costurile ar putea crește între timp.

  • Costuri de personalscăzut

    Creșterea rapidă a personalului, în special la ParkX, ar putea afecta marjele dacă veniturile nu cresc suficient.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă modelul asset-light continuă să genereze venituri recurente și platformele noi se dezvoltă, compania ar putea beneficia de creșterea combinată a administrării și a infrastructurii digitale 13.
  • Ocuparea ridicată a clădirilor de birouri stabilizate și a locuințelor sugerează o cerere solidă pentru proprietăți premium 3.
  • Creșterea consecutivă a veniturilor pe mai multe trimestre ar putea indica o disciplină operațională solidă 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă veniturile depind în continuare de un singur contract cu o entitate afiliată, schimbările în acel acord ar putea avea efecte mari 1.
  • Câștigurile din investiții care au susținut profitul trimestrial pot să nu se repete, ceea ce ar putea afecta comparațiile viitoare 3.
  • Proiectele de dezvoltare și platformele noi sunt încă în stadii incipiente, iar riscul de execuție rămâne ridicat.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din platforma de centre de date și realizarea proiectului din Oklahoma2026
  • Ocuparea spațiilor de birouri și a locuințelor noi din Reston StationQ3 2026
  • Câștigurile sau pierderile din investiții în acțiuni, care influențează profitul netQ3 2026
  • Progresul aprobărilor pentru Midline și West Districtnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Comstock își câștigă veniturile în principal din contracte de administrare a activelor și de administrare a proprietăților, încheiate pe termen lung, cu taxe recurente 1. Pentru 2025, veniturile au fost de 62.861 mii USD, în creștere cu 22.6% 1. Modelul său este descris ca fiind « asset-light » și fără datorii, ceea ce limitează riscurile tipice dezvoltării imobiliare 1.

Segmente

Administrarea activelor

Cel mai mare segment, cu 36.620 mii USD și 58.3% din veniturile din 2025 1. Contractul de administrare cu Comstock Partners, LC, cu structură de cost plus, acoperă toate proprietățile din Anchor Portfolio 1.

Administrarea proprietăților și ParkX

Administrarea proprietăților este realizată prin CHCI Commercial, CHCI Residential și ParkX Management 1. ParkX a crescut în 2025 cu 75.5% și a reprezentat 22.8% din venituri 1, iar în primul semestru 2026 veniturile subsidiarei au crescut cu 89% față de anul anterior 3.

Platforme de investiții

Platforma instituțională (IVP) și platforma de centre de date (DCP) sunt noi față de modelul tradițional 3. Ele au generat în trimestrul al doilea 2026 venituri suplimentare și un câștig din investiții în Jericho Energy Ventures 3.

Piața în context

Activitatea companiei este concentrată în regiunea Washington, D.C., mai ales în coridorul Dulles și în zona Rosslyn-Ballston din Virginia de Nord 1. Portofoliul administrat cuprinde 108 active la 30 iunie 2026 2. Cererea pentru proprietăți premium, legate de transportul public, este descrisă de companie ca fiind în creștere 1.

Tendințe

  • Căutarea calității în birourivânt din spate

    Compania descrie o « fugă spre calitate » în subpiețele suburbane, unde chiriașii plătesc chirii mai mari pentru clădiri premium 1. Biroul comercial stabilizat este 92% închiriat, ceea ce depășește sectorul de birouri mai larg 3.

  • Expansiunea infrastructurii digitalevânt din spate

    Interesul pentru centrele de date și pentru infrastructura energetică legată de inteligența artificială ar putea genera noi surse de venit pentru companie, dacă proiectele avansează 3.

  • Costul forței de muncăvânt din față

    Cheltuielile cu personalul au crescut mult în 2025, din cauza angajărilor și a salariilor, ceea ce poate presa marjele dacă veniturile nu cresc în același ritm 1.

  • Proiecte de dezvoltare cu calendar incertmixt

    Unele proiecte, precum Midline și West District, depind de aprobări și de autorizații care încă nu sunt obținute 1. Întârzierile ar putea amâna veniturile așteptate.

Poziția concurențială

Sursele furnizate nu identifică în mod explicit competitorii directi ai companiei. Compania se prezintă ca fiind un furnizor de servicii imobiliare integrate, care concurează cu alți administratori și dezvoltatori din regiunea Washington, D.C. 1. Lista de mai jos reflectă doar entitățile menționate în surse.

  • DivcoWest

    Entitate neafiliată care a cumpărat o participație majoritară în The Hartford, unde Comstock are rol de administrare 1.

  • SCG Development Holdings, LLC

    Dezvoltator care a semnat un acord de cumpărare pentru Comstock 41, cu un proiect de locuințe la preț accesibil 2.

  • Comstock Partners, LC

    Entitate afiliată, controlată de directorul executiv, care apare și ca parte a acordului de administrare 1.

  • Entități neafiliate proprietare de garaje

    Proprietari terți de garaje gestionate de ParkX arată că activitatea de administrare a parcărilor are și alți participanți pe piață 1.

Știri și depuneri

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Comstock Holding Companies, Inc. · 17 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Comstock Holding Companies, Inc. · 13 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Comstock Holding Companies, Inc. · 13 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Comstock Holding Companies, Inc. (CHCI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw