olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Tejon Ranch Co. TRC
Real Estate · SIC 6500 · Verticală: Real Estate (SIC 6500)
Tejon Ranch Co. (TRC) este o companie de dezvoltare imobiliară și agribusiness din California, ancorată de Tejon Ranch Commerce Center, cu un teren de aproximativ 270.000 de acri și un portofoliu industrial complet ocupat. Compania își extinde activitatea în locuire multifamilială, dar veniturile rămân legate de vânzările de terenuri și de cicluri economice și de reglementare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tejon Ranch Co. (TRC) costa 16,79 USD (+3,13 % într-o zi), cu capitalizare 453,7 mil USD, P/E 73,6 pe un EPS diluat de 0,23 USD în ultimele 12 luni, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 15,66–20,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 14,3 mil USD (+71,7 % an/an), profit net de 2,6 mil USD, EPS diluat 0,10 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 15,97 – 16,78
- peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 5,0 %
- SMA 50 / 200
- 16,29 / 17,74
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,04 / 0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,8 % | −1,1 % | +3,9 pp | — |
| 3 luni | +2,0 % | −0,5 % | +2,5 pp | — |
| 6 luni | −18,0 % | +4,4 % | −22,4 pp | — |
| De la început de an | +6,5 % | +12,3 % | −5,8 pp | — |
| 1 an | +5,1 % | +13,5 % | −8,4 pp | −14,2 % |
| 3 ani | +3,3 % | +76,4 % | −73,1 pp | −7,7 % |
| 5 ani | −17,5 % | +63,7 % | −81,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,9 mil | 17,9 mil | 8,2 mil | 8,3 mil | 12,0 mil | 21,1 mil | 9,5 mil | 14,3 mil |
| Profit brut | 2,5 mil | 7,7 mil | 1,2 mil | 3,5 mil | 3,4 mil | 6,5 mil | 2,0 mil | 6,8 mil |
| Profit operațional | -3,8 mil | 2,1 mil | -4,2 mil | -4,1 mil | -2,0 mil | 2,3 mil | -1,1 mil | 348,0 mii |
| Amortizare și depreciere | 1,2 mil | 1,7 mil | 1,0 mil | 1,1 mil | 1,7 mil | 2,2 mil | 1,5 mil | 1,4 mil |
| Profit înainte de impozit | -4,0 mii | 5,7 mil | -2,7 mil | -1,3 mil | 699,0 mii | 4,5 mil | 209,0 mii | 3,5 mil |
| Impozit pe profit | 1,8 mil | 1,3 mil | -1,3 mil | 435,0 mii | -972,0 mii | 2,9 mil | 59,0 mii | 843,0 mii |
| Profit net | -1,8 mil | 4,5 mil | -1,5 mil | -1,7 mil | 1,7 mil | 1,6 mil | 151,0 mii | 2,6 mil |
| EPS diluat | -0,07 | 0,17 ≈ | -0,05 | -0,06 | 0,06 | 0,06 ≈ | 0,01 | 0,10 |
| Flux de numerar operațional | 2,1 mil ≈ | 13,3 mil | -1,3 mil | -381,0 mii ≈ | -2,4 mil ≈ | 10,2 mil | 3,3 mil | 1,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 18,9 mil ≈ | 16,2 mil | 17,5 mil | 19,6 mil ≈ | 12,2 mil ≈ | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 32 din propriul istoric de 31 trimestre (min 22,6, mediană 133,3, max 1.926,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 45,6 mil | 49,5 mil | 37,8 mil | indisponibil | 79,2 mil | 44,7 mil | 41,9 mil | 49,6 mil |
| Venituri an/an | +29,4 % | +8,6 % | −23,6 % | indisponibil | indisponibil | −43,5 % | −6,4 % | +18,4 % |
| Profit net | 4,3 mil | 10,6 mil | -740,0 mii | 5,3 mil | 15,8 mil | 3,3 mil | 2,7 mil | 75,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | +148,6 % | −107,0 % | indisponibil | +195,6 % | −79,3 % | −17,6 % | −97,2 % |
| EPS diluat | 0,16 | 0,40 | -0,03 | 0,20 | 0,59 | 0,12 | 0,10 | 0,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +150,0 % | −107,5 % | indisponibil | +195,0 % | −79,7 % | −16,7 % | −100,0 % |
| netă % | 9,3 % | 21,4 % | -2,0 % | indisponibil | 20,0 % | 7,3 % | 6,4 % | 0,2 % |
| Flux de numerar liber | -8,2 mil | -9,2 mil | -6,8 mil | -18,1 mil | -14,1 mil | -7,7 mil | -42,9 mil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 490,6 mil USD
- Active totale
- 630,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,14x
- ROE
- 0,0 %
- ROA
- 0,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 37,8 mil | — | 79,2 mil | 44,7 mil | 41,9 mil | 49,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | 31,2 mil | 13,0 mil | 12,8 mil | 14,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -6,7 mil | -260,0 mii | 13,7 mil | -3,7 mil | -9,2 mil | -8,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,9 mil | 4,6 mil | 4,6 mil | 4,8 mil | 4,9 mil | 6,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -1,8 mil ≈ | 4,3 mil ≈ | 18,4 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | -4,3 mil ≈ | -1,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 82,0 mii | 9,2 mil | 23,2 mil | 5,6 mil | 3,7 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 829,0 mii | 3,8 mil | 7,4 mil | 2,3 mil | 976,0 mii | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -740,0 mii | 5,3 mil | 15,8 mil | 3,3 mil | 2,7 mil | 75,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,03 | 0,20 | 0,59 | 0,12 | 0,10 | 0,00 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 26,3 mil | 26,4 mil | 26,7 mil | 26,7 mil | 26,8 mil | 26,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 26,7 mil
- 2024
- 26,8 mil
- 2025
- 26,9 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 55,3 mil | 36,2 mil | 39,1 mil | 31,9 mil | 39,3 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 4,6 mil | 6,5 mil | 4,5 mil | 8,4 mil | 7,9 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 3,0 mil | 5,7 mil | 3,4 mil | 3,5 mil | 4,0 mil | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 68,5 mil | 63,0 mil | 83,0 mil | 79,8 mil | 69,4 mil | 39,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 46,2 mil | 50,7 mil | 53,0 mil | 54,0 mil | 56,4 mil | 59,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 24,5 mil | 23,1 mil | 21,7 mil | 20,4 mil | 19,0 mil | 17,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | 536,3 mil | 546,0 mil | 566,8 mil | 577,5 mil | 608,0 mil | 630,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,4 mil | 4,5 mil | 5,1 mil | 6,5 mil | 9,1 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 4,3 mil | 4,5 mil | 1,8 mil | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 06 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 52,6 mil | 48,2 mil | 48,2 mil | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 06 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | 12,9 mil | 15,6 mil | 12,0 mil | 11,6 mil | 16,8 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 91,0 mil | 89,5 mil | 89,2 mil | 94,4 mil | 119,0 mil | 139,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 445,3 mil | 456,5 mil | 477,6 mil | 483,1 mil | 489,0 mil | 490,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
- 2023
- 20,4 mil
- 2024
- 19,0 mil
- 2025
- 17,6 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 15,5 mil | 2,8 mil | 8,5 mil | 13,7 mil | 14,3 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 22,3 mil | 20,9 mil | 22,6 mil | 21,3 mil | 57,2 mil | — | SEC (XBRL)· 06 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -6,8 mil ≈ | -18,1 mil ≈ | -14,1 mil ≈ | -7,7 mil ≈ | -42,9 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 06 mar. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 19,8 mil | -14,7 mil | -1,9 mil | -14,0 mil | -25,7 mil | -62,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -7,0 mil | -6,1 mil | -4,4 mil | -6,9 mil | 18,8 mil | 26,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -14,0 mil
- 2024
- -25,7 mil
- 2025
- -62,3 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Piață și evaluare
9 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 52,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 453,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,79 – 28,02 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
- Colegi: P/B7,79 – 28,02 (Mijloc 14,60)18 firme folosite · multiplul median 0,8x · quartile 0,4x – 1,6xAEI, AHRT, AIRE, BEEP, CHCI, CIGI, CMTG, CURB, CWK, FOR, FRPH, GTY, HPP, IIPR, LPA, OPI, TRNO, UE
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 52,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 1,3 % | 45 (față de colegi) | 13 % |
| Marja EBITDA · Calitate | 11,0 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -14,5 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 1,0x | 48 (față de colegi) | 38 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 73,6x | 20 (față de colegi) | 17 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 1/1 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 2/2 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare39/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TEJON RANCH CO. (TRC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 49,6 mil USD în 2025; creștere an/an 18,4 %; marjă netă 10,6 %; ROE 1,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 7,79–28,02 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,60 USD, prețul de 16,79 USD lasă un potențial de -13,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -15,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 52,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja EBITDA: 11,0 %
- CAGR venituri 3 ani: -14,5 %
- P/E (TTM): 73,6x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).
Față de mediana verticalei
Real Estate (SIC 6500) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 31 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CBRECbre Group, Inc. | 40,7 mld | 30,2 | 16,1 % | 3,1 % | +13,4 % | −13 % / +79 % |
| VTMXVesta Real Estate Corporation, S.A.B. de C.V. | 32,6 mld | 131,1 | 9,1 % | 85,4 % | +12,2 % | +18 % / −3 % |
| TRNOTerreno Realty Corporation | 7,4 mld | 20,0 | 8,3 % | 68,1 % | +24,5 % | +7 % / +17 % |
| FSVFirstService Corporation | 7,0 mld | 48,5 | 14,9 % | 3,5 % | +5,4 % | −2 % / −2 % |
| CIGIColliers International Group Inc. | 3,9 mld | 47,5 | 15,7 % | 4,0 % | +15,3 % | −33 % / −8 % |
| CURBCurbline Properties Corp. | 3,6 mld | 122,8 | 1,3 % | 11,2 % | +51,3 % | +23 % / indisponibil |
| CWKCushman & Wakefield Ltd. | 3,3 mld | 48,0 | 3,4 % | 0,6 % | +8,9 % | −15 % / +73 % |
| UEUrban Edge Properties | 2,6 mld | 24,3 | 7,9 % | 22,2 % | +6,1 % | +8 % / +24 % |
| GTYGetty Realty Corp. | 1,9 mld | 17,4 | 8,9 % | 42,4 % | +9,0 % | +1 % / −2 % |
| IIPRInnovative Industrial Properties, Inc. | 1,5 mld | 12,3 | 7,6 % | 53,2 % | −13,8 % | +12 % / −32 % |
| FORForestar Group Inc. | 1,2 mld | 7,3 | 9,6 % | 9,9 % | +10,1 % | −4 % / −20 % |
| DUOFangdd Network Group Ltd. | 516,4 mil | — | -17,9 % | -23,9 % | +9,2 % | −70 % / −96 % |
| AHRTAh Realty Trust, Inc. | 482,1 mil | — | -6,7 % | -18,2 % | +4,1 % | −1 % / −41 % |
| HPPHudson Pacific Properties, Inc. | 475,2 mil | — | -19,8 % | -69,1 % | −1,3 % | −37 % / −79 % |
| TRCTejon Ranch Co. | 453,7 mil | 73,6 | 1,3 % | 10,6 % | +18,4 % | +5 % / +3 % |
| FRPHFrp Holdings, Inc. | 351,3 mil | 1.988.413,4 | 0,0 % | 0,2 % | +2,6 % | −21 % / −34 % |
| MLPMaui Land & Pineapple Co Inc | 287,0 mil | — | -16,1 % | -28,6 % | +68,2 % | −9 % / −3 % |
| OPIOffice Properties Income Trust | 283,0 mil | — | -40,5 % | -73,0 % | −11,8 % | indisponibil / indisponibil |
| CMTGClaros Mortgage Trust, Inc. | 241,3 mil | — | -36,5 % | -391,9 % | −24,4 % | −49 % / −86 % |
| CHCIComstock Holding Companies, Inc. | 154,4 mil | 6,2 | 36,4 % | 32,2 % | +22,6 % | +36 % / +321 % |
| BEEPMobile Infrastructure Corporation | 94,6 mil | — | -16,1 % | -67,2 % | −5,2 % | −27 % / −57 % |
| LPALogistic Properties of the Americas | 72,1 mil | 6,9 | 4,3 % | 20,9 % | +14,3 % | −33 % / indisponibil |
| OZBelpointe PREP, LLC | 45,1 mil | — | — | -212,1 % | +243,4 % | −44 % / −53 % |
| AEIAlset Inc. | 19,4 mil | — | -43,4 % | -951,4 % | −78,8 % | −82 % / −57 % |
| CWDCalibercos Inc. | 4,3 mil | — | — | -117,3 % | −60,7 % | −82 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TRC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 8,79 Randament total -48 % · Pe an -48 % | 15,62 Randament total -7 % · Pe an -7 % | 23,63 Randament total 41 % · Pe an 41 % |
| 3 ani | 6,98 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 14,09 Randament total -16 % · Pe an -6 % | 23,63 Randament total 41 % · Pe an 12 % |
| 5 ani | 5,54 Randament total -67 % · Pe an -20 % | 12,72 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 23,63 Randament total 41 % · Pe an 7 % |
- P/E la ieșire± 3,52
- Marja netă± 2,47
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,23
- Diluare anuală± 0,21
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Tejon Ranch Co. (TRC) este o companie de dezvoltare imobiliară și agribusiness din California, ancorată de Tejon Ranch Commerce Center, cu un teren de aproximativ 270.000 de acri și un portofoliu industrial complet ocupat. Compania își extinde activitatea în locuire multifamilială, dar veniturile rămân legate de vânzările de terenuri și de cicluri economice și de reglementare. 12
SWOT
Puncte tari
- Terenul contiguu și poziția de-a lungul unei autostrăzi intens circulate oferă un avantaj strategic greu de replicat 1.
- Portofoliul industrial din TRCC este complet ocupat, cu chiriași de anvergură națională 12.
- Diversificarea în agricultură, resurse minerale și royalty-uri aduce venituri recurente complementare 13.
Puncte slabe
- Activitatea este concentrată geografic în California, ceea ce expune compania la condițiile economice și de reglementare ale statului 1.
- Veniturile sunt volatile, depinzând de vânzări ocazionale de terenuri și de vânzări de apă 13.
- Cheltuielile corporative au crescut în 2025, în principal din cauza apărării împotriva acționarilor activiști, ceea ce a redus profitul 1.
Oportunități
- Stabilizarea Terra Vista și deschiderea unui nou centru de cazinou ar putea stimula traficul și vânzările din zona comercială 3.
- Reautorizarea Centennial ar putea debloca un portofoliu rezidențial major dacă procesul avansează 2.
- Noile joint venture-uri industriale ar putea extinde capacitatea fără a absorbi integral capitalul companiei 3.
Amenințări
- Litigiile cu terți și procesele de reglementare pot întârzia sau bloca dezvoltarea proiectelor 1.
- Dobânzile ridicate și restrângerea creditului ar putea reduce cererea pentru terenuri și spații comerciale 1.
- Riscurile climatice, inclusiv incendiile și seceta, pot afecta costurile asigurărilor, recoltele și valoarea proprietăților 1.
Riscuri
- Litigii și re-autorizare Centennialridicat
Aprobările pentru Centennial au fost anulate, iar re-autorizarea ar putea fi din nou contestată în instanță, ceea ce ar întârzia proiectul 12.
- Concentrarea geograficămediu
Toate terenurile dezvoltabile se află în California, deci o schimbare economică sau de reglementare în stat ar putea afecta direct rezultatele 1.
- Ciclicitatea sectorului imobiliarmediu
Dacă piața imobiliară intră într-o recesiune în momentul în care proiectele trec la faza de dezvoltare, vânzările ar putea fi amânate 1.
- Dependența de vânzările de terenurimediu
Profitul trimestrial poate fluctua mult, dacă vânzările de terenuri sau de apă nu au loc în perioada așteptată 23.
- Riscul de chiriașiscăzut
Neplata chiriei sau nereînnoirea contractelor de leasing ar putea reduce fluxul de numerar al proprietăților afectate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă TRCC continuă să fie complet ocupat și Terra Vista atinge stabilizarea, veniturile recurente ar putea crește și reduce dependența de vânzările de terenuri 13.
- Controlul costurilor corporative și creșterea EBITDA ajustat în al doilea trimestru ar putea susține o îmbunătățire a profitabilității 3.
- Un portofoliu terestru de 270.000 de acri oferă opțiuni de dezvoltare pe termen lung, dacă proiectele rezidențiale obțin aprobările necesare 12.
Ce ar strica teza
- Litigiile repetate și anularea aprobărilor pentru Centennial arată că dezvoltarea poate fi întârziată sau blocată, ceea ce ar putea afecta planurile de creștere 12.
- Profitul rămâne volatil și depinde de vânzări ocazionale de terenuri și de vânzări de apă, ceea ce face rezultatele greu previzibile 13.
- Activitatea concentrată în California și presiunile de cost pentru asigurări și finanțare ar putea limita cererea pe termen mediu 1.
De urmărit
- Progresul re-autorizării Centennial și al RPDEIRsfârșitul anului 2026
- Rata de ocupare a Terra Vista at TejonQ3 2026
- Livrarea clădirii industriale 1B din TRCCînceputul anului 2027
- Randamentele agricole de migdale și fistic după recoltarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Tejon Ranch Co. este o companie diversificată de dezvoltare imobiliară, al cărei principal activ este Tejon Ranch Commerce Center (TRCC), un parc comercial și industrial de 20 de milioane de picioare pătrate de-a lungul Interstatului 5, între Los Angeles Basin și Valea Centrală a Californiei 1. Compania deține aproximativ 270.000 de acri de teren contiguu, pe care desfășoară dezvoltare, leasing, agricultură, exploatare minieră prin royalty-uri și activități de fermă și ranch 1. În 2025, a raportat Multifamily ca segment separat, odată cu lansarea Terra Vista at Tejon 1.
Platforma include șase segmente raportate: real estate comercial/industrial, multifamily, real estate rezidențial de tip resort, resurse minerale, agricultură și operațiuni de ranch 1. Compania operează și nouă joint venture-uri pentru dezvoltarea unor porțiuni din teren, printre care cele cu TravelCenters of America, Majestic Realty și Rockefeller Development Group 1.
Pe termen lung, compania menține drepturi de planificare pentru proiectele Mountain Village, Grapevine și Centennial, cu peste 35.000 de unități de locuit în total, deși Centennial se află în re-autorizare după anularea aprobărilor din 2019 12. Acest lucru face ca calendarul dezvoltării rezidențiale să rămână incert și dependent de procese administrative și judiciare 1.
Segmente
Real estate comercial/industrial
Este cel mai mare contributor la profitul operațional, cu venituri din leasing, vânzări de terenuri și linii de comunicații și o centrală electrică închiriată 1. Portofoliul industrial din TRCC este complet ocupat, iar cel comercial este ocupat în proporție de 95% la 30 iunie 2026 23.
Piața în context
Piața industrială din Los Angeles este considerată printre cele mai mari din țară, cu chirii ridicate și rate de vacanță scăzute, ceea ce susține cererea pentru spațiul din TRCC 1. Terenul din zonă a crescut semnificativ în valoare în ultimii ani, dar piața rămâne sensibilă la costurile finanțării și la condițiile economice din California 1.
Piața rezidențială depinde de ocupare, de costurile asigurărilor împotriva incendiilor și de dobânzi, factori care ar putea influența cererea pentru proiectele Centennial, Mountain Village și Grapevine 1. Calendarul acestor proiecte rămâne dependent de aprobările locale și de eventualele litigii 2.
Tendințe
- Creștere industrială în Los Angelesvânt din spate
Cererea pentru spațiu logistic în zona Los Angeles susține ocuparea completă din TRCC și interesul pentru noi clădiri 1.
- Lease-up rezidențial la Terra Vistavânt din spate
Stabilizarea Terra Vista ar putea genera venituri recurente mai stabile, dacă ocuparea continuă să crească 23.
- Costuri de finanțare și dobânzivânt din față
Dobânzile ridicate și creditarea restrânsă pot reduce cererea pentru terenuri și pot încetini dezvoltarea industrială 1.
- Ciclicitatea prețurilor agricole și a apeimixt
Veniturile din recolte și vânzările de apă depind de prețuri și de alocările de apă, ceea ce introduce volatilitate 23.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte zone industriale din California de Nord, Centrală și de Sud pentru chiriași și cumpărători de terenuri, precum și cu alte intersecții de autostradă de pe Interstate 5 și State Route 99 1. Proiectele rezidențiale vor concura cu alte opțiuni de locuire din Santa Clarita Valley, Lancaster, Palmdale și Bakersfield 1.
În segmentul de recreere și case de vacanță, Mountain Village va concura cu o gamă largă de proiecte, ceea ce ar putea limita rata de absorbție 1. Intensitatea concurenței poate reduce vânzările și influența rezultatele operaționale 1.
- Alte parcuri industriale din Southern California
Concurează pentru chiriași industriali și cumpărători de terenuri în nordul, centrul și sudul Californiei 1.
- Dezvoltatori rezidențiali din Santa Clarita Valley, Lancaster și Palmdale
Oferă alternative de locuire care ar putea concura cu Centennial și Grapevine după obținerea aprobărilor 1.
- Stațiile de servicii și centrele de transport de pe Interstate 5 și State Route 99
Concurează pentru oportunități de leasing comercial în zonele de intersecție 1.
- Destinații de recreere și case de vacanță din regiune
Concurează pentru cheltuielile discreționare ale consumatorilor, relevante pentru Mountain Village 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)03 apr. 2026
- Raport anual19 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tejon Ranch Co. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tejon Ranch Co. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tejon Ranch Co. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.