olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Office Properties Income Trust OPI

Real Estate · SIC 6500 · Verticală: Real Estate (SIC 6500)

12,89USD−0,92 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Office Properties Income Trust este un REIT care deține și închiriază proprietăți de birouri către chiriași cu bonitate ridicată în marile orașe ale SUA. După o reorganizare în cadrul Capitolului 11, finalizată în 2026, compania a redus datoria cu aproximativ 714 milioane de dolari și încearcă acum să își stabilizeze ocupările și fluxurile de numerar într-un sector de birouri încă slăbit.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Office Properties Income Trust (OPI) costa 12,89 USD (−0,92 % într-o zi), cu capitalizare 283,0 mil USD, randament al dividendului 0,16 %, interval pe 52 de săptămâni 12,11–33,85 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 108,9 mil USD (−4,2 % an/an), profit net de -93,0 mil USD, EPS diluat -1,26 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
283,0 mil USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -4,36 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-33,80 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
0,16 %
DPS 12 luni 0,02
Beta (2 ani)
indisponibil
Volatilitate (1 an) 125 %
Interval 52 săpt.
12,1133,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
11,61 – 15,23
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 27,0 %
SMA 50 / 200
15,41 / indisponibil
MACD (12, 26, 9)
-0,74 / -0,86
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,8 %−5,9 %−12,8 pp—
3 luni−30,8 %−4,6 %−26,2 pp—
6 luniindisponibil+0,2 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+7,4 %indisponibil—
1 anindisponibil+8,2 %indisponibil−15,3 %
3 aniindisponibil+68,4 %indisponibil−5,5 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−64,2 %
18 iun. 2026 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−64,2 %
18 iun. 2026 → 26 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026

Venituri
108,9 mil USD
−4,2 % an/an
Profit net
-93,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,26
indisponibil an/an
netă / operațională
-85,4 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26
Venituri123,7 mil120,6 mil118,2 mil113,6 mil114,5 mil109,1 mil105,3 mil108,9 mil
Amortizare și depreciere50,4 mil46,0 mil48,0 mil43,7 mil43,8 mil42,8 mil44,6 mil44,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile38,3 mil42,6 mil47,3 mil53,4 mil52,5 mil53,3 mil44,3 mil42,2 mil
Profit înainte de impozit76,2 mil-58,0 mil-148,5 mil-45,5 mil-41,0 mil-66,5 mil-118,9 mil-93,3 mil
Impozit pe profit-107,0 mii230,0 mii24,0 mii137,0 mii94,0 mii-261,0 mii146,0 mii-146,0 mii
Profit net76,2 mil-58,4 mil-148,7 mil-45,9 mil-41,2 mil-66,3 mil-119,0 mil-93,0 mil
EPS diluat1,56-1,14-2,53 ≈-0,66-0,58-0,90-1,62 ≈-1,26
Flux de numerar operațional31,9 mil ≈-17,1 mil ≈25,7 mil-28,6 mil32,4 mil ≈-12,2 mil ≈1,8 mil-52,9 mil
Dividende plătite488,0 mii ≈502,0 mii ≈556,0 mii698,0 mii709,0 mii ≈0 ≈00
Răscumpărări de acțiuni15,0 mii ≈170,0 mii ≈1,0 mii05,0 mii ≈27,0 mii ≈0—

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri426,6 mil678,4 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil502,0 mil442,6 mil
Venituri an/an+34,8 %+59,0 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−11,8 %
Profit net-21,9 mil30,3 mil6,7 mil-8,2 mil-6,1 mil-69,4 mil-136,1 mil-272,4 mil
Profit net an/an−281,0 %indisponibil−78,0 %−222,5 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil0,630,14-0,17-0,14-1,44-2,63-3,79
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−77,8 %−221,4 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-5,1 %4,5 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-27,1 %-61,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
29,5 mil USD
Datorie financiară
2,4 mld USD
Datorie netă
2,4 mld USD
Capitaluri proprii
881,0 mil USD
Active totale
3,5 mld USD
Datorie / capitaluri
2,73x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-26,8 %
ROA
-7,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
—
2024
502,0 mil
2025
442,6 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
209,3 mil
2024
194,7 mil
2025
175,0 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
110,6 mil
2024
163,7 mil
2025
203,5 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-46,9 mil
2024
-135,1 mil
2025
-271,9 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
351,0 mii
2024
203,0 mii
2025
116,0 mii

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Profit net
2023
-69,4 mil
2024
-136,1 mil
2025
-272,4 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,44
2024
-2,63
2025
-3,79

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
48,4 mil
2024
51,8 mil
2025
71,9 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,30
2024
0,04
2025
0,02

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
12,3 mil
2024
261,3 mil
2025
29,5 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
263,5 mil
2024
193,7 mil
2025
150,3 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Active totale
2023
4,0 mld
2024
3,8 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,6 mld
2024
2,5 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
2,7 mld
2024
2,7 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld †
2024
1,2 mld †
2025
881,0 mil †

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
141,7 mil
2024
67,2 mil
2025
-6,6 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-194,8 mil
2024
66,6 mil
2025
2,2 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
67,6 mil
2024
114,7 mil
2025
-190,1 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
63,2 mil
2024
2,0 mil
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
294,0 mii
2024
192,0 mii
2025
32,0 mii

SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
-73,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-40,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-10,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-30,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
283,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-33,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
4,4x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

12,89 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 283,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
283,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-40,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-73,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1643derivat 152

Scorul pe grupe

41 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
5,61
USD pe acțiune
Mijloc
10,49
USD pe acțiune
Sus
18,64
USD pe acțiune
Preț: 12,89 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -18,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -22,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,26 – 36,93 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)0,26 – 0,35 (Mijloc 0,30)
  • Colegi: P/B10,97 – 36,93 (Mijloc 20,67)
    18 firme folosite · multiplul median 0,9x · quartile 0,5x – 1,6x
    AEI, AHRT, AIRE, BEEP, CHCI, CIGI, CMTG, CURB, CWK, FOR, FRPH, GTY, HPP, IIPR, LPA, TRC, TRNO, UE
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate (SIC 6500)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 41,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate-40,5 %7 (față de colegi)16 %
Marja EBITDA · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare0,6x72 (față de colegi)47 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamente0,2 %7 (față de colegi)37 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Calitate· parțial7/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțial7/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial72/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

OFFICE PROPERTIES INCOME TRUST (OPI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 442,6 mil USD în 2025; creștere an/an -11,8 %; marjă netă -73,0 %; ROE -40,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 5,61–18,64 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,49 USD, prețul de 12,89 USD lasă un potențial de -18,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -22,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 41,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/B: 0,6x

Ce o infirmă

  • ROE: -40,5 %
  • Randamentul dividendului: 0,2 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate (SIC 6500) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 31 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,2x
P/S
0,6x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−71,4 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−41,3 %)
ROE
-40,5 %
mediana verticalei 1,6 %
sub mediană (−2.622,5 %)
Marja netă
-73,0 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−2.478,5 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 6,1 %
Venituri an/an
-11,8 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−232,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,6x
Randament dividend
0,2 %
mediana verticalei 5,3 %
sub mediană (−97,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CBRECbre Group, Inc.39,3 mld29,216,1 %3,1 %+13,4 %−16 % / +73 %
VTMXVesta Real Estate Corporation, S.A.B. de C.V.32,6 mld131,19,1 %85,4 %+12,2 %+18 % / −3 %
TRNOTerreno Realty Corporation7,4 mld20,08,3 %68,1 %+24,5 %+7 % / +17 %
FSVFirstService Corporation7,0 mld48,514,9 %3,5 %+5,4 %−2 % / −2 %
CIGIColliers International Group Inc.3,9 mld47,515,7 %4,0 %+15,3 %−33 % / −8 %
CURBCurbline Properties Corp.3,6 mld122,81,3 %11,2 %+51,3 %+23 % / indisponibil
CWKCushman & Wakefield Ltd.3,3 mld48,03,4 %0,6 %+8,9 %−15 % / +73 %
UEUrban Edge Properties2,6 mld24,37,9 %22,2 %+6,1 %+8 % / +24 %
GTYGetty Realty Corp.1,9 mld17,48,9 %42,4 %+9,0 %+1 % / −2 %
IIPRInnovative Industrial Properties, Inc.1,5 mld12,37,6 %53,2 %−13,8 %+12 % / −32 %
FORForestar Group Inc.1,2 mld7,39,6 %9,9 %+10,1 %−4 % / −20 %
DUOFangdd Network Group Ltd.516,4 mil—-17,9 %-23,9 %+9,2 %−70 % / −96 %
AHRTAh Realty Trust, Inc.482,1 mil—-6,7 %-18,2 %+4,1 %−1 % / −41 %
HPPHudson Pacific Properties, Inc.475,2 mil—-19,8 %-69,1 %−1,3 %−37 % / −79 %
TRCTejon Ranch Co.453,9 mil58,31,6 %11,4 %+18,4 %+3 % / +6 %
FRPHFrp Holdings, Inc.351,3 mil1.988.413,40,0 %0,2 %+2,6 %−21 % / −34 %
MLPMaui Land & Pineapple Co Inc287,0 mil—-16,1 %-28,6 %+68,2 %−9 % / −3 %
OPIOffice Properties Income Trust283,0 mil—-40,5 %-73,0 %−11,8 %indisponibil / indisponibil
CMTGClaros Mortgage Trust, Inc.241,3 mil—-36,5 %-391,9 %−24,4 %−49 % / −86 %
CHCIComstock Holding Companies, Inc.154,4 mil6,235,9 %30,4 %+22,6 %+36 % / +321 %
BEEPMobile Infrastructure Corporation94,6 mil—-16,1 %-67,2 %−5,2 %−27 % / −57 %
LPALogistic Properties of the Americas72,1 mil6,94,3 %20,9 %+14,3 %−33 % / indisponibil
OZBelpointe PREP, LLC45,1 mil——-212,1 %+243,4 %−44 % / −53 %
AEIAlset Inc.19,4 mil—-43,4 %-951,4 %−78,8 %−82 % / −57 %
CWDCalibercos Inc.4,3 mil——-117,3 %−60,7 %−82 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OPI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Office Properties Income Trust este un REIT care deține și închiriază proprietăți de birouri către chiriași cu bonitate ridicată în marile orașe ale SUA. După o reorganizare în cadrul Capitolului 11, finalizată în 2026, compania a redus datoria cu aproximativ 714 milioane de dolari și încearcă acum să își stabilizeze ocupările și fluxurile de numerar într-un sector de birouri încă slăbit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu diversificat geografic, cu chiriași de calitate și o pondere ridicată de venituri de la chiriași cu rating investment grade.
    • Datorie redusă semnificativ prin reorganizare și scadențe extinse, ceea ce îmbunătățește flexibilitatea financiară.
    • Relistare pe Nasdaq și acces la piețele de capital după ieșirea din procedura de insolvență.

    Puncte slabe

    • Ocuparea portofoliului a scăzut în ultimul an, ceea ce reduce veniturile din chirii.
    • Concentrare ridicată pe un chiriaș major, guvernul SUA, cu risc asociat bugetelor și politicilor federale.
    • Dependența de un manager extern pentru strategia și administrarea zilnică a proprietăților.

    Oportunități

    • Vânzarea unor proprietăți ar putea genera numerar pentru reducerea datoriei rămase.
    • Reînchirierea spațiilor libere către chiriași cu bonitate ridicată ar putea stabiliza veniturile.
    • O redresare a pieței de capital ar putea permite refinanțări mai avantajoase.

    Amenințări

    • Reducerea cererii pentru birouri din cauza muncii hibride ar putea diminua chiriile și valorile proprietăților.
    • Politicile guvernamentale privind spațiile federale ar putea reduce veniturile din principalul chiriaș.

    Riscuri

    • Refinanțarea datoriei pe termen scurtridicat

      Facilitatea de credit și o parte din datorie au scadențe apropiate, iar refinanțarea ar putea avea condiții mai dure dacă piețele se înrăutățesc 2.

    • Dependența de chiriașul guvernamentalridicat

      O pondere mare a veniturilor provine de la guvernul SUA, iar bugetele sau politicile federale ar putea reduce cererea sau generează neplăți 12.

    • Expirarea contractelormediu

      O parte importantă a contractelor expiră înainte de sfârșitul anului 2027, iar reînchirierea ar putea fi costisitoare sau ar putea duce la chirii mai mici 12.

    • Ocuparea portofoliuluimediu

      Ocuparea a scăzut în ultimul an, iar recuperarea spațiilor libere necesită timp și investiții semnificative 12.

    • Dependența de managerul externscăzut

      Compania depinde de un manager extern pentru strategie și operațiuni, iar conflictele de interese cu părțile afiliate ar putea influența deciziile 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reducerea datoriei și vânzările de active se desfășoară conform planului, compania ar putea avea o structură financiară mai stabilă decât înainte de reorganizare.
    • Un portofoliu cu chiriași de calitate și o pondere mare de venituri investment grade ar putea susține fluxul de numerar chiar într-un mediu dificil.
    • Dacă piața de birouri din zonele centrale se stabilizează, reînchirierea spațiilor libere ar putea îmbunătăți ocuparea și veniturile.

    Ce ar strica teza

    • Cererea pentru birouri ar putea rămâne slabă dacă munca hibridă și consolidarea spațiilor continuă, ceea ce ar putea menține chiriile sub presiune.
    • Refinanțarea facilității de credit ar putea fi mai costisitoare sau mai restrictivă, afectând flexibilitatea companiei.
    • Dacă vânzările de active se realizează la prețuri mai mici decât valorile contabile, veniturile și valorile patrimoniale ar putea fi afectate.

    De urmărit

    • Progresul refinanțării facilității de credit și a scadențelor din 20272027
    • Ritmul vânzărilor de proprietăți identificate pentru vânzarenext 10-Q
    • Evoluția ocupării și a ratei de reînchiriere a spațiilorQ3 2026
    • Evoluția ponderii guvernului SUA în veniturile din chirii și bugetele federalenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania are 122 de proprietăți în portofoliul propriu, cu circa 17,1 milioane de picioare pătrate închiriabile, situate în 29 de state și în Districtul Columbia 23. Veniturile provin în mare parte din chirii, iar cel mai mare chiriaș este guvernul SUA, reprezentând 18,0% din venitul anualizat din chirii la 30 iunie 2026 2. Restructurarea din 2026 a redus datoria, care era de 2,4 miliarde de dolari la 31 decembrie 2025 1, iar compania a fost relistată pe Nasdaq sub simbolul OPI 2.

    Strategia declarată urmărește să mențină și să crească chiriile din proprietățile existente, să ocupe spațiile libere și să vândă active pentru a gestiona nivelul de îndatorare. Compania spune că nu își propune momentan achiziții semnificative de proprietăți, dar nu exclude investiții viitoare în birouri sau în proprietăți cu utilizări specializate 1. Gestiunea zilnică este asigurată de The RMR Group, prin contracte de administrare care au fost reînnoite în cadrul planului de reorganizare 13.

    La 30 iunie 2026, compania spune că aproximativ 62% din venituri proveneau de la chiriași cu rating de investment grade 3. Ocuparea portofoliului a scăzut însă, de la 81,2% la 77,9% pe ansamblul proprietăților între iunie 2025 și iunie 2026 2, ceea ce face ca reînchirierea spațiilor să rămână principala provocare operațională.

    Segmente

    Birouri în orașe centrale și suburbane

    Segmentul principal îl reprezintă proprietățile de birouri din zone centrale de afaceri, urban-infill și suburbane, cu accent pe piețe cu bariere ridicate la intrare 1. Concentrarea în zona Washington, D.C. expune compania la schimbări de politică guvernamentală privind contractele federale de închiriere 2.

    Proprietăți închiriate către chiriași unici sau majoritari

    Un al doilea segment cuprinde proprietăți închiriate unui singur chiriaș sau unui chiriaș majoritar, adesea cu contracte pe termen lung și construcții la comandă. Acest model oferă venituri stabile, dar depinde de solvabilitatea unui număr mic de chiriași, inclusiv de guvernul federal 1.

    Hotel și componente mixte

    Compania menționează și o componentă hotelieră dintr-o proprietate mixtă din Washington, D.C., tratată separat în raportările financiare 2. Această componentă nu este centrală pentru portofoliul de birouri și poate fi influențată de piața ospitalității.

    Piața în context

    Cererea pentru spații de birouri rămâne sub presiune din cauza modelelor de lucru hibrid, consolidării spațiilor de către companii și scăderii chiriilor la reînchiriere 12. Compania raportează că recontractarea spațiilor devine mai costisitoare, iar piața creditului pentru REIT-urile de birouri este limitată 1.

    Ratele dobânzii, inflația, tarifele comerciale și politicile guvernamentale privind spațiile federale influențează capacitatea chiriașilor de a plăti și de a prelungi contractele 12. Dacă aceste condiții se îmbunătățesc, valorile proprietăților și accesul la finanțare ar putea reveni, dar sectorul rămâne expus unor riscuri considerabile.

    Tendințe

    • Lucrul hibrid și consolidarea spațiilorvânt din față

      Schimbările în utilizarea spațiilor de birouri, inclusiv munca la distanță și reducerea suprafețelor ocupate, afectează cererea și chiriile în sector 12. Pe termen lung, aceste practici ar putea reduce cererea pentru spații de birouri, inclusiv pentru proprietățile companiei 1.

    • Costurile de reînchirierevânt din față

      Companiile cheltuiesc sume mari pentru îmbunătățiri și comisioane atunci când reînchiriază spații, ceea ce reduce randamentul proprietăților 1. Costul ridicat al retenției chiriașilor reprezintă o presiune continuă asupra fluxului de numerar 2.

    • Reducerea datoriei după reorganizarevânt din spate

      Restructurarea a redus datoria cu aproximativ 714 milioane de dolari și a extins scadențele, ceea ce ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară dacă piețele de capital rămân accesibile 2. Această înlesnire este temporară și depinde de execuția planului.

    • Vânzări de active și refinanțaremixt

      Compania a identificat proprietăți pentru vânzare și lucrează cu o bancă pentru refinanțarea facilității de credit înainte de scadență 2. Vânzările ar putea genera numerar, dar prețurile obținute pot fi mai mici decât valorile contabile, iar refinanțarea ar putea avea costuri mai mari.

    Poziția concurențială

    Compania operează într-o piață fragmentată de REIT-uri și investitori privați de birouri, unde concurența se manifestă prin chirii, condiții pentru chiriași și costuri de finanțare 1. Sursele furnizate nu identifică detaliat concurenții, dar piața urbană și suburbană de birouri este competitivă, iar proprietățile cu chiriași cu bonitate ridicată sunt căutate.

    Avantajul declarat al companiei constă în proprietăți cu bariere ridicate la intrare și chiriași de calitate, dar avantajul depinde de capacitatea de a menține ocuparea într-un mediu cu cerere în scădere 13. Concurenții mai puțin îndatorați pot avea mai multă flexibilitate în achiziții și în atragerea chiriașilor.

    • Alți REIT-uri de birouri listate în SUA

      Sursele nu menționează concurenți specifici cu simbol bursier; comparația trebuie făcută separat pe baza datelor publice ale fiecărui emitent.

    • Investitori privați în birouri

      Fonduri private și investitori instituționali concurează pentru aceleași proprietăți și chiriași, fără a fi identificați în sursele furnizate.

    • Dezvoltatori de birouri urbane

      Dezvoltatorii pot oferi spații noi sau reamenajate, ceea ce poate atrage chiriașii care își reconfigurează spațiile de lucru.

    • Proprietari de spații suburbane

      Proprietățile suburbane concurează pe chirie și pe flexibilitate pentru chiriașii care își reduc suprafețele.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent24 sept. 2026
      Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport curent10 sept. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent05 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent23 iun. 2026
      Acord material · Încetarea unui acord material · Item 1.03 · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent04 iun. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport anual22 mai 2026
    • Raport curent06 mai 2026
      Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Office Properties Income Trust · 22 mai 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Office Properties Income Trust · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Office Properties Income Trust · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.