olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cytek Biosciences, Inc. CTKB
Laboratory Analytical Instruments · SIC 3826 · Verticală: Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826)
Cytek Biosciences dezvoltă instrumente de analiză a celulelor individuale bazate pe tehnologia brevetată Full Spectrum Profiling, completate de reactivi, software și servicii. Compania raportează o creștere modestă a veniturilor, de la $201.5 million în 2025 la $48.1 million în trimestrul al doilea din 2026, în timp ce veniturile recurente cresc ca pondere în total.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Cytek Biosciences, Inc. (CTKB) costa 5,40 USD (−8,16 % într-o zi), cu capitalizare 706,2 mil USD, beta 1,24, interval pe 52 de săptămâni 3,36–6,30 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 53,2 mil USD (+1,8 % an/an), profit net de -6,1 mil USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 4,98 – 6,29
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 23,3 %
- SMA 50 / 200
- 5,37 / 4,66
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,13 / 0,16
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,4 % | −5,9 % | +6,3 pp | — |
| 3 luni | +29,8 % | −4,6 % | +34,4 pp | — |
| 6 luni | +9,8 % | +0,2 % | +9,5 pp | — |
| De la început de an | +6,9 % | +7,4 % | −0,5 pp | — |
| 1 an | +34,7 % | +8,2 % | +26,5 pp | +12,1 % |
| 3 ani | +23,9 % | +68,4 % | −44,6 pp | −4,8 % |
| 5 ani | −78,1 % | +56,5 % | −134,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 57,5 mil | 41,5 mil | 45,6 mil | 52,3 mil | 62,1 mil | 44,1 mil | 48,1 mil | 53,2 mil |
| Costul vânzărilor | 23,8 mil | 21,3 mil | 21,7 mil | 24,7 mil | 29,3 mil | 22,9 mil | 19,8 mil | 22,0 mil |
| Profit brut | 33,7 mil | 20,2 mil | 23,9 mil | 27,6 mil | 32,9 mil | 21,3 mil | 28,3 mil | 31,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 9,7 mil | 9,7 mil | 8,8 mil | 9,0 mil | 9,0 mil | 9,6 mil | 9,7 mil | 9,4 mil |
| Profit operațional | 3,0 mil | -15,0 mil | -10,6 mil | -9,2 mil | -5,6 mil | -18,5 mil | -11,4 mil | -8,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,9 mil | 1,9 mil | 1,9 mil ≈ | 1,9 mil ≈ | 1,9 mil | 1,9 mil | 2,0 mil ≈ | 2,1 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | -5,9 mil | 291,0 mii | 414,0 mii | 494,0 mii | -725,0 mii | 262,0 mii | 281,0 mii | 260,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 10,3 mil | -11,3 mil | -6,8 mil | -7,8 mil | -4,0 mil | — | — | — |
| Impozit pe profit | 680,0 mii | 136,0 mii | -1,2 mil | -2,3 mil | 40,0 mil | 1,5 mil | 515,0 mii | -811,0 mii |
| Profit net | 9,6 mil | -11,4 mil | -5,6 mil | -5,5 mil | -44,1 mil | -18,9 mil | -12,2 mil | -6,1 mil |
| Flux de numerar operațional | 2,0 mil | -125,0 mii | 108,0 mii ≈ | -3,9 mil ≈ | -771,0 mii | -2,7 mil | 1,4 mil ≈ | -4,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 894,0 mii | 849,0 mii | 1,6 mil ≈ | 657,0 mii ≈ | 1,0 mil | 2,2 mil | 2,2 mil ≈ | 1,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,0 mil | 10,6 mil | 4,5 mil ≈ | -29,0 mii ≈ | -34,0 mii | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 710,0 mii | 2,2 mil | 3,0 mil | 193,0 mil | 200,5 mil | 201,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +207,2 % | +35,9 % | +6.414,2 % | +3,9 % | +0,5 % |
| Profit net | 19,4 mil | 3,0 mil | 2,5 mil | -12,1 mil | -6,0 mil | -66,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −84,4 % | −17,9 % | −589,0 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,10 | 0,00 | 0,02 | -0,09 | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −100,0 % | indisponibil | −550,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 2.733,9 % | 138,8 % | 83,8 % | -6,3 % | -3,0 % | -33,0 % |
| Flux de numerar liber | 13,6 mil | 266,0 mii | -22,0 mil | 633,0 mii | 21,9 mil | -8,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 90,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 341,7 mil USD
- Active totale
- 461,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,04x
- ROE
- -18,0 %
- ROA
- -13,8 %
- Marja FCF
- -4,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 710,0 mii | 2,2 mil | 3,0 mil | 193,0 mil | 200,5 mil | 201,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 41,1 mil | 48,8 mil | 63,1 mil | 83,6 mil | 89,3 mil | 97,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 51,7 mil | 79,1 mil | 101,0 mil | 109,4 mil | 111,1 mil | 104,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 13,7 mil | 24,4 mil | 34,9 mil | 44,2 mil | 39,4 mil | 36,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 13,7 mil | 9,2 mil | -1,8 mil | -27,8 mil | -20,5 mil | -40,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 603,0 mii | 1,2 mil | 2,5 mil | 6,0 mil | 7,2 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 14,3 mil ≈ | 10,4 mil ≈ | 688,0 mii ≈ | -21,8 mil ≈ | -13,3 mil ≈ | -32,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 333,0 mii | 1,7 mil | 2,6 mil | 2,1 mil | -5,2 mil | 474,0 mii | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 14,4 mil | 5,9 mil | 1,3 mil | -15,7 mil | -5,7 mil | -29,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -5,0 mil | 2,9 mil | -1,2 mil | -3,6 mil | 320,0 mii | 36,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 19,4 mil | 3,0 mil | 2,5 mil | -12,1 mil | -6,0 mil | -66,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,10 | 0,00 | 0,02 | -0,09 | — | — | SEC (XBRL)· 13 mar. 2024verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 32,6 mil | 81,5 mil | 138,6 mil | 135,3 mil | 130,6 mil | 127,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 135,3 mil
- 2024
- 130,6 mil
- 2025
- 127,7 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 165,2 mil | 364,6 mil | 296,6 mil | 167,3 mil | 98,7 mil | 90,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 17,0 mil | 29,8 mil | 48,9 mil | 55,9 mil | 60,6 mil | 62,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 23,0 mil | 32,2 mil | 48,2 mil | 60,9 mil | 43,9 mil | 48,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 208,6 mil | 431,7 mil | 454,0 mil | 392,1 mil | 396,4 mil | 392,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,1 mil | 5,9 mil | 13,7 mil | 18,4 mil | 18,0 mil | 18,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 476,0 mii | 10,1 mil | 10,1 mil | 16,2 mil | 16,7 mil | 16,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 274,0 mii | 4,7 mil | 4,3 mil | 23,1 mil | 20,1 mil | 16,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 220,0 mil | 463,3 mil | 519,5 mil | 494,5 mil | 499,5 mil | 461,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 9,0 mil | 15,3 mil | 21,1 mil | 20,0 mil | 21,4 mil | 23,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 26,5 mil | 33,2 mil | 49,0 mil | 56,2 mil | 67,7 mil | 77,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 41,7 mil | 57,9 mil | 93,9 mil | 101,4 mil | 103,8 mil | 119,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -16,0 mil † | 405,4 mil † | 425,5 mil | 393,1 mil | 395,7 mil | 341,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 23,1 mil
- 2024
- 20,1 mil
- 2025
- 16,8 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 15,2 mil | 4,6 mil | -12,2 mil | 5,3 mil | 25,4 mil | -4,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,5 mil | 4,4 mil | 9,7 mil | 4,6 mil | 3,5 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 13,6 mil ≈ | 266,0 mii ≈ | -22,0 mil ≈ | 633,0 mii ≈ | 21,9 mil ≈ | -8,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,5 mil | -21,0 mil | -55,9 mil | -93,9 mil | -83,0 mil | 10,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 122,6 mil | 213,6 mil | 5,5 mil | -41,8 mil | -15,8 mil | -13,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 44,2 mil | 21,6 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -93,9 mil
- 2024
- -83,0 mil
- 2025
- 10,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- -41,8 mil
- 2024
- -15,8 mil
- 2025
- -13,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 706,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -39,1 % | 42 (față de colegi) | 16 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 308,2 % | 100 (pe interval fix) | 21 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -562,6x | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,5x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,9 % | 0 (pe interval fix) | 21 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial42/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CYTEK BIOSCIENCES, INC. (CTKB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 201,5 mil USD în 2025; creștere an/an 0,5 %; marjă netă -39,1 %; ROE -23,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 308,2 %
- Lichiditatea curentă: 4,5x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -562,6x
- Randament FCF: -1,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAgilent Technologies, Inc. | 48,4 mld | 33,9 | 21,0 % | 19,5 % | +6,7 % | +12 % / +34 % |
| WATWaters Corporation | 44,5 mld | 113,0 | 1,9 % | 3,6 % | +7,0 % | +12 % / +61 % |
| MTDMettler-Toledo International Inc. | 33,6 mld | 37,8 | — | 21,9 % | +4,0 % | +14 % / +54 % |
| ILMNIllumina, Inc. | 31,4 mld | 35,7 | 32,4 % | 19,7 % | −0,7 % | +58 % / +110 % |
| RVTYRevvity, Inc | 16,8 mld | 71,9 | 3,2 % | 8,2 % | +3,7 % | +44 % / +70 % |
| AVTRAvantor, Inc. | 10,3 mld | 30,4 | 5,9 % | 5,1 % | −3,4 % | +29 % / −29 % |
| BRKRBruker Corporation | 8,8 mld | — | -5,2 % | -3,5 % | +2,1 % | +19 % / −11 % |
| TXG10x Genomics, Inc. | 7,4 mld | — | -9,4 % | -12,2 % | +5,2 % | +209 % / +33 % |
| PACBPacific Biosciences of California, Inc. | 760,4 mil | — | — | -81,3 % | +3,9 % | +5 % / −71 % |
| CTKBCytek Biosciences, Inc. | 706,2 mil | — | -23,2 % | -39,1 % | +0,5 % | +35 % / +24 % |
| MASS908 Devices Inc. | 419,5 mil | — | -25,2 % | -57,0 % | +17,7 % | +60 % / +28 % |
| NAUTNautilus Biotechnology, Inc. | 273,9 mil | — | -41,0 % | — | indisponibil | −4 % / −22 % |
| QTRXQuanterix Corporation | 130,5 mil | — | -46,5 % | -80,2 % | +1,1 % | −62 % / −88 % |
| SEERSeer, Inc. | 90,3 mil | — | -26,4 % | -478,0 % | +17,0 % | −15 % / +1 % |
| HBIOHarvard Bioscience, Inc. | 38,5 mil | — | -89,9 % | -11,9 % | −8,1 % | +11 % / −80 % |
| PRPOPrecipio, Inc. | 33,3 mil | — | -9,0 % | -4,5 % | +29,8 % | −24 % / +172 % |
| EYPTEyePoint, Inc. | 30,7 mil | — | -148,7 % | -10.994,7 % | −27,5 % | −98 % / −94 % |
| BNGOBionano Genomics, Inc. | 13,0 mil | — | -83,6 % | -106,6 % | −7,4 % | −41 % / −99 % |
| ASTCAstrotech Corporation | 8,0 mil | — | -75,4 % | -1.580,2 % | −8,7 % | +24 % / −51 % |
| RPIDRapid Micro Biosystems, Inc. | — | — | -141,6 % | -145,6 % | +19,7 % | −85 % / −47 % |
| BIOBio-Rad Laboratories, Inc. | — | 9,7 | 14,3 % | 39,5 % | +0,7 % | +14 % / +21 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CTKB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Cytek Biosciences dezvoltă instrumente de analiză a celulelor individuale bazate pe tehnologia brevetată Full Spectrum Profiling, completate de reactivi, software și servicii. Compania raportează o creștere modestă a veniturilor, de la $201.5 million în 2025 la $48.1 million în trimestrul al doilea din 2026, în timp ce veniturile recurente cresc ca pondere în total 123.
SWOT
Puncte tari
- Platforma FSP brevetată oferă multiplexare ridicată și o bază de publicații științifice extinsă, ceea ce sprijină credibilitatea tehnologiei 1.
- Baza instalată în creștere și veniturile recurente din reactivi și servicii creează un flux de venit mai stabil între vânzările de instrumente 23.
- Compania are o poziție de lichiditate solidă, cu numerar și titluri de valoare care depășesc baza de cheltuieli operaționale din perioada analizată 3.
Puncte slabe
- Compania depinde de un număr limitat de produse, în special de liniile Aurora și Northern Lights, ceea ce expune veniturile la fluctuații trimestriale 1.
- Compania a raportat pierderi nete în 2025 și în primul semestru din 2026, iar cheltuielile generale și administrative au crescut 13.
- Anumiți componenți sunt furnizați de surse unice sau exclusive, iar înlocuirea acestora ar putea fi dificilă pe termen scurt 1.
Oportunități
- Lansarea de noi instrumente și configurații Aurora Evo ar putea atrage clienți noi și extinde automatizarea în laboratoare 3.
- Aplicațiile clinice, precum testarea reziduală minimă, ar putea deschide piețe noi dacă aprobările de reglementare vor fi obținute 1.
- Creșterea creșterii în SUA și China, menționată în rezultatele trimestriale, ar putea susține cererea pentru instrumente 3.
Amenințări
- Restricțiile de export și tarifele comerciale ar putea limita vânzările internaționale și creșterea costurilor 1.
- Reducerea finanțării cercetării academice și guvernamentale ar putea încetini cererea pentru instrumentele companiei 1.
- Concurența tehnologică și lansarea de produse noi de către concurenți ar putea reduce cota de piață și prețurile 1.
Riscuri
- Dependența de câteva produseridicat
Majoritatea veniturilor provine din câteva sisteme, iar ciclul de vânzare lung face rezultatele trimestriale greu de prevăzut 1.
- Furnizori uniciridicat
Lasere și semiconductori critici provin de la furnizori unici sau exclusivi, ceea ce ar putea întârzia producția dacă apar probleme de aprovizionare 1.
- Politica comercială și controalele la exportmediu
Tarifele și licențele de export pot afecta vânzările în China și în alte piețe internaționale, cu impact asupra costurilor 12.
- Finanțarea cercetăriimediu
Reducerea bugetelor academice și guvernamentale sau a fondurilor biotehnologice ar putea încetini adoptarea produselor 12.
- Pierderi nete și nevoie de capitalscăzut
Pierderile nete repetate ar putea necesita capital suplimentar dacă veniturile nu cresc suficient față de cheltuieli 13.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă baza instalată continuă să crească, veniturile din reactivi și servicii ar putea deveni o pondere mai mare și mai stabilă din total 23.
- Lansările recente, precum Cytek Borealis și configurațiile Aurora Evo, ar putea accelera vânzările de instrumente în SUA și China 3.
- Platforma FSP, susținută de un volum mare de publicații, ar putea câștiga cote de piață în aplicațiile clinice și de cercetare avansată 1.
Ce ar strica teza
- Dacă ciclurile de vânzare rămân lungi, veniturile ar putea rămâne aproape constante, cum s-a întâmplat între 2024 și 2025 1.
- Pierderile nete și creșterea cheltuielilor generale ar putea reduce răbdarea investitorilor dacă marjele nu se îmbunătățesc 13.
- Restricțiile comerciale și concurența tehnologică ar putea limita accesul pe piețele internaționale și presiona prețurile 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026, între 207 și 212 milioane USD2026
- Evoluția veniturilor recurente din reactivi și serviciiQ3 2026
- Impactul tarifelor și al controalelor la export asupra vânzărilor din Chinanext 10-K
- Rezultatul cheltuielilor generale și administrative, inclusiv costurile de litigiuQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Cytek este o companie de soluții pentru analiza celulelor care oferă platforma FSP, formată din instrumentele Cytek Aurora, Northern Lights, Aurora CS și Aurora Evo, susținute de software-ul SpectroFlo, reactivi și servicii 1. Compania a extins portofoliul prin achiziția din februarie 2023 a brandurilor Amnis și Guava, care acoperă citometria convențională și citometria pe bază de imagini 1. Cytek lansează și produse noi, precum Cytek Borealis, un instrument cu 7 lasere, în 2026 3.
Segmente
Instrumente FSP
Liniile Cytek Aurora, Northern Lights și Aurora Evo reprezintă baza veniturilor, fiind sisteme de citometrie cu spectru complet cu sensibilitate ridicată, folosite în cercetare și, pentru Northern Lights-CLC, în scop clinic în Uniunea Europeană și China 1. Compania spune că instrumentele sale sunt cele mai importante surse de venit și că, pe termen scurt, vânzările acestora vor rămâne o pondere substanțială 1.
Reactivi și servicii
Veniturile recurente din reactivi și servicii sunt pe o traiectorie de creștere, pe măsură ce baza instalată se extinde, iar compania consideră că acest flux va deveni tot mai important pentru venituri 2. Veniturile recurente au reprezentat 35% din total pe baza ultimelor 12 luni, în creștere față de anul precedent 3.
Piața în context
Compania operează pe piața analizei celulare din cercetarea în științele vieții, unde clienții sunt companii farmaceutice, biofarmaceutice, centre academice și organizații de cercetare contractuală 1. Venituri din vânzări directe reprezintă 73% din total în 2025, iar distribuitorii 27% 1. Compania consideră că piața sa adresabilă este mai mare decât piața actuală a analizei celulare, dar aceasta este o estimare a conducerii 1.
Piața depinde de finanțarea cercetării din instituții academice și guvernamentale, precum și de bugetele companiilor biotehnologice, care ar putea fi afectate de condițiile de finanțare și de dobânzile ridicate 12. Vânzările sunt sensibile la durata lungă a ciclului de vânzare, care poate depăși șase luni 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru analiză celulară detaliatăvânt din spate
Cercetarea în imunoterapie, oncologie și medicină personalizată cere tot mai mult analiză la nivel de celulă individuală, ceea ce ar putea susține adoptarea platformei FSP 1.
- Ciclu de vânzare mai lungvânt din față
Companiile farmaceutice și biotehnologice din SUA au fost afectate de dificultățile de finanțare și de dobânzile ridicate, ceea ce a alungit ciclurile de vânzare 1.
- Taxe vamale și controale la exportvânt din față
Schimbările politicii comerciale a SUA, tarifele de retorsiune și noile controale la export asupra citometrelor cu spectru ridicat ar putea afecta vânzările și costurile 1.
- Creșterea veniturilor recurentemixt
Extinderea bazei instalate, care a ajuns la 3.933 de instrumente, deschide posibilitatea unei creșteri a veniturilor din reactivi și servicii, cu marje potențial mai bune 23.
Poziția concurențială
Cytek concurează cu citometria convențională, cu citometria de masă și cu primele abordări de citometrie spectrală, pe care compania le consideră limitate în dimensionalitate, rezoluție sau cost 1. Piața analizei celulare și a instrumentelor din științele vieții este descrisă de companie ca foarte competitivă 1.
Avantajele declarate ale Cytek sunt platforma brevetată, care permite multiplexare ridicată la un cost mai redus, și un portofoliu complet de instrumente, reactivi și software 1. Compania recunoaște însă că inovația rapidă a concurenților poate reduce cota sa de piață 1.
- Alte producători de citometre cu flux
Furnizori de citometrie convențională care concurează cu platforma FSP, fără detalii numerice în sursele analizate 1.
- Producători de citometrie de masă
Tehnologie alternativă de analiză celulară pe care compania o descrie ca având limitări de dimensionalitate și cost 1.
- Furnizori de citometrie spectrală timpurie
Abordări anterioare de citometrie spectrală, pe care compania le consideră mai puțin performante 1.
- Alți furnizori de instrumente din științele vieții
Companii care oferă instrumente pentru cercetare și clinică în același segment de piață, menționate generic în riscurile companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Cytek’s (CTKB) Instruments Keep Selling While Losses Keep GrowingYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 sept. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent25 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent16 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent02 iun. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cytek Biosciences, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cytek Biosciences, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cytek Biosciences, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.