olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
RVTY RVTY
Laboratory Analytical Instruments · SIC 3826 · Verticală: Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826)
Revvity (RVTY) este un furnizor de soluții, tehnologii și servicii pentru științele vieții și diagnostic, cu sediul la Waltham, Massachusetts. Venitul pe anul fiscal 2025 a fost de 2856,1 milioane USD, în creștere cu 4% față de 2755,0 milioane USD în 2024. În primul trimestru al anului 2026 venitul a fost de 729,7 milioane USD, iar ghidajul pro forma pentru 2026 prevede între 2,83 și 2,86 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea RVTY (RVTY) costa 150,83 USD (−5,39 % într-o zi), cu capitalizare 16,8 mld USD, P/E 71,9 pe un EPS diluat de 2,10 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,19 %, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 82,26–165,78 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 729,7 mil USD (+1,3 % an/an), profit net de 51,8 mil USD (−3,9 % an/an), EPS diluat 0,47 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 148,05 – 165,92
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 11,4 %
- SMA 50 / 200
- 147,01 / 112,73
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,92 / 4,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,6 % | −5,9 % | +4,3 pp | — |
| 3 luni | +32,0 % | −4,6 % | +36,6 pp | — |
| 6 luni | +52,6 % | +0,2 % | +52,4 pp | — |
| De la început de an | +55,9 % | +7,4 % | +48,5 pp | — |
| 1 an | +62,9 % | +8,2 % | +54,7 pp | +11,6 % |
| 3 ani | +76,3 % | +68,4 % | +7,9 pp | −16,3 % |
| 5 ani | −10,7 % | +56,5 % | −67,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 05 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 684,0 mil | 729,4 mil | 664,8 mil | 720,3 mil | 698,9 mil | 772,1 mil | 711,1 mil | 729,7 mil |
| Costul vânzărilor | 299,2 mil | — | 289,2 mil | 327,7 mil | 324,3 mil | — | 323,5 mil | 312,8 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 49,1 mil | 49,2 mil | 53,6 mil | 53,3 mil | 50,8 mil | 58,2 mil | 57,9 mil | 49,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 237,5 mil | 244,3 mil | 249,7 mil | 248,5 mil | 241,9 mil | 251,7 mil | 253,9 mil | 278,6 mil |
| Profit operațional | 98,2 mil | 118,8 mil | 72,2 mil | 90,8 mil | 81,9 mil | 111,7 mil | 75,9 mil | 89,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 107,7 mil ≈ | 105,0 mil | 97,4 mil | 102,8 mil ≈ | 102,1 mil ≈ | 103,1 mil | 105,1 mil | 102,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 24,4 mil | 22,8 mil | 23,0 mil | 22,9 mil | 22,8 mil | 23,5 mil | 24,7 mil | 23,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 100,4 mil | 94,6 mil | 52,4 mil | 68,7 mil | 55,7 mil | 91,6 mil | 50,0 mil | 63,5 mil |
| Impozit pe profit | 7,0 mil | 6,2 mil | 10,7 mil | 13,4 mil | 8,5 mil | -4,2 mil | 9,1 mil | 10,1 mil |
| Profit net | 94,4 mil | 94,6 mil | 42,2 mil | 53,9 mil | 46,7 mil | 98,4 mil | 40,7 mil | 51,8 mil |
| EPS diluat | 0,77 | 0,78 ≈ | 0,35 | 0,46 | 0,40 | 0,87 ≈ | 0,36 | 0,47 |
| Flux de numerar operațional | 147,9 mil ≈ | 174,2 mil | 128,2 mil | 134,3 mil ≈ | 138,5 mil ≈ | 182,0 mil | 115,2 mil | 191,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 22,3 mil ≈ | 24,5 mil | 16,0 mil | 18,9 mil ≈ | 18,5 mil ≈ | 20,2 mil | 19,8 mil | 11,1 mil ≈ |
| Dividende plătite | 8,6 mil ≈ | 8,5 mil | 8,4 mil | 8,3 mil ≈ | 8,1 mil ≈ | 8,0 mil | 7,8 mil | 7,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 154,1 mil ≈ | 185,2 mil | 153,6 mil | 293,9 mil ≈ | 205,0 mil ≈ | 168,3 mil | 86,5 mil | 16,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 97 din propriul istoric de 32 trimestre (min 13,6, mediană 38,4, max 86,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,9 mld |
| Venituri an/an | +7,2 % | +23,1 % | +3,8 % | indisponibil | +1,2 % | −28,1 % | +0,2 % | +3,7 % |
| Profit net | 292,6 mil | 237,9 mil | 227,6 mil | 727,9 mil | 943,2 mil | 693,1 mil | 270,4 mil | 241,2 mil |
| Profit net an/an | +37,8 % | −18,7 % | −4,4 % | indisponibil | +29,6 % | −26,5 % | −61,0 % | −10,8 % |
| EPS diluat | 2,64 | 2,13 | 2,04 | 6,49 | 8,08 | 5,55 | 2,20 | 2,07 |
| EPS diluat an/an | +41,2 % | −19,3 % | −4,2 % | indisponibil | +24,5 % | −31,3 % | −60,4 % | −5,9 % |
| netă % | 13,0 % | 8,6 % | 7,9 % | 19,2 % | 24,6 % | 25,2 % | 9,8 % | 8,4 % |
| Flux de numerar liber | 249,4 mil | 217,8 mil | 287,1 mil | 828,5 mil | 1,3 mld | 9,9 mil | 541,7 mil | 509,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 919,9 mil USD
- Datorie financiară
- 3,2 mld USD
- Datorie netă
- 2,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 7,3 mld USD
- Active totale
- 12,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,44x
- Lichiditate curentă
- 1,68x
- ROE
- 3,2 %
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- 17,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,4 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,0 mld | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 189,3 mil | 146,4 mil | 200,3 mil | 216,6 mil | 196,8 mil | 215,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 815,3 mil | 716,5 mil | 975,2 mil | 1,0 mld | 994,1 mil | 991,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 362,0 mil | 867,3 mil | 1,3 mld | 300,6 mil | 346,7 mil | 356,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 214,0 mil | 201,6 mil | 311,4 mil | 431,8 mil | 427,8 mil | 405,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 576,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 732,3 mil ≈ | 774,6 mil ≈ | 762,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 63,6 mil | 49,7 mil | — | 98,8 mil | 96,3 mil | 92,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 237,1 mil | 800,1 mil | 1,2 mld | 183,0 mil | 316,1 mil | 268,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,4 mil | 169,5 mil | 314,1 mil | 3,5 mil | 33,1 mil | 28,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | 227,6 mil | 727,9 mil | 943,2 mil | 693,1 mil | 270,4 mil | 241,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,04 | 6,49 | 8,08 | 5,55 | 2,20 | 2,07 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 111,5 mil | 112,1 mil | 116,7 mil | 124,8 mil | 122,8 mil | 116,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,28 | 0,28 | — | 0,28 | 0,28 | 0,28 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 994,1 mil
- 2025
- 991,9 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- 124,8 mil
- 2024
- 122,8 mil
- 2025
- 116,6 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 191,9 mil | 387,1 mil | 603,3 mil | 913,2 mil | 1,2 mld | 919,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 725,2 mil | 1,2 mld | 707,9 mil | 632,8 mil | 632,4 mil | 744,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 356,9 mil | 514,6 mil | 425,9 mil | 428,1 mil | 367,6 mil | 379,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,4 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 3,0 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 318,2 mil | 368,3 mil | 485,5 mil | 509,7 mil | 482,2 mil | 479,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,1 mld | 2,6 mld | 6,6 mld | 6,5 mld | 6,5 mld | 6,6 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,3 mld | 1,4 mld | 3,8 mld | 3,0 mld | 2,6 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 6,5 mld | 8,0 mld | 15,0 mld | 13,6 mld | 12,4 mld | 12,2 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 235,9 mil | 327,3 mil | 324,8 mil | 204,1 mil | 167,5 mil | 185,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,0 mil | 381,2 mil | 4,2 mil | 721,9 mil | 242,0 mii | 588,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,1 mld | 1,6 mld | 5,0 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 762,8 mil | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 653,1 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,7 mld | 4,2 mld | 7,9 mld | 5,7 mld | 4,7 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,8 mld † | 3,7 mld † | 7,1 mld † | 7,9 mld † | 7,7 mld † | 7,3 mld † | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 3,0 mld
- 2024
- 2,6 mld
- 2025
- 2,3 mld
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 363,5 mil | 892,2 mil | 1,4 mld | 91,3 mil | 628,3 mil | 582,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 76,3 mil | 63,6 mil | 86,0 mil | 81,4 mil | 86,6 mil | 73,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 287,1 mil ≈ | 828,5 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | 9,9 mil ≈ | 541,7 mil ≈ | 509,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -487,6 mil | -504,5 mil | -4,1 mld | 1,3 mld | 776,2 mil | -17,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -150,1 mil | -202,9 mil | 2,9 mld | -947,1 mil | -1,1 mld | -857,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 31,1 mil | 31,2 mil | 32,4 mil | 35,0 mil | 34,5 mil | 32,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 6,3 mil | 6,9 mil | 73,1 mil | 388,9 mil | 369,6 mil | 820,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 1,3 mld
- 2024
- 776,2 mil
- 2025
- -17,4 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- -947,1 mil
- 2024
- -1,1 mld
- 2025
- -857,5 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 41 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate88
- Creștere0
- Bilanț și datorie44
- Randamente66
- Evaluare18
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 46,07 – 84,04 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)46,07 – 84,04 (Mijloc 60,48)WACC 8,7 % · FCFF de pornire 643,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 29,8 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E69,29 – 75,97 (Mijloc 72,97)4 firme folosite · multiplul median 34,8x · quartile 33,0x – 36,2xA, AVTR, ILMN, MTD
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului3,68 – 4,95 (Mijloc 4,22)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 41/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,4 % | 86 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 8,2 % | 79 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 234,9 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -9,3 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -36,5 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,8x | 33 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,8x | 36 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 83 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 71,9x | 17 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 24,7x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,3 % | 41 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,0 % | 43 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 5,7 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie44/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate88/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare18/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
REVVITY, INC (RVTY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-05.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an 3,7 %; marjă netă 8,2 %; ROE 3,2 %; datorie netă/EBITDA 2,8x.
Intervalul de valoare estimat este 57,68–80,01 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 66,73 USD, prețul de 150,83 USD lasă un potențial de -55,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -126,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 41/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 3,4 %
- Marja netă: 8,2 %
- Conversia profitului în FCF: 234,9 %
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- Rata de distribuire (FCF): 5,7 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -9,3 %
- CAGR EPS 3 ani: -36,5 %
- P/E (TTM): 71,9x
- EV/EBITDA: 24,7x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Față de mediana verticalei
Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAgilent Technologies, Inc. | 48,4 mld | 33,9 | 21,0 % | 19,5 % | +6,7 % | +12 % / +34 % |
| WATWaters Corporation | 44,5 mld | 113,0 | 1,9 % | 3,6 % | +7,0 % | +12 % / +61 % |
| MTDMettler-Toledo International Inc. | 33,6 mld | 37,8 | — | 21,9 % | +4,0 % | +14 % / +54 % |
| ILMNIllumina, Inc. | 31,4 mld | 35,7 | 32,4 % | 19,7 % | −0,7 % | +58 % / +110 % |
| RVTYRevvity, Inc | 16,8 mld | 71,9 | 3,2 % | 8,2 % | +3,7 % | +63 % / +76 % |
| AVTRAvantor, Inc. | 10,3 mld | 30,4 | 5,9 % | 5,1 % | −3,4 % | +29 % / −29 % |
| BRKRBruker Corporation | 8,8 mld | — | -5,2 % | -3,5 % | +2,1 % | +19 % / −11 % |
| TXG10x Genomics, Inc. | 7,4 mld | — | -9,4 % | -12,2 % | +5,2 % | +209 % / +33 % |
| PACBPacific Biosciences of California, Inc. | 760,4 mil | — | — | -81,3 % | +3,9 % | +5 % / −71 % |
| CTKBCytek Biosciences, Inc. | 706,2 mil | — | -23,2 % | -39,1 % | +0,5 % | −4 % / −22 % |
| MASS908 Devices Inc. | 419,5 mil | — | -25,2 % | -57,0 % | +17,7 % | +60 % / +28 % |
| NAUTNautilus Biotechnology, Inc. | 273,9 mil | — | -41,0 % | — | indisponibil | −4 % / −22 % |
| QTRXQuanterix Corporation | 130,5 mil | — | -46,5 % | -80,2 % | +1,1 % | −62 % / −88 % |
| SEERSeer, Inc. | 90,3 mil | — | -26,4 % | -478,0 % | +17,0 % | −15 % / +1 % |
| HBIOHarvard Bioscience, Inc. | 38,5 mil | — | -89,9 % | -11,9 % | −8,1 % | +11 % / −80 % |
| PRPOPrecipio, Inc. | 33,3 mil | — | -9,0 % | -4,5 % | +29,8 % | −24 % / +172 % |
| EYPTEyePoint, Inc. | 30,7 mil | — | -148,7 % | -10.994,7 % | −27,5 % | −98 % / −94 % |
| BNGOBionano Genomics, Inc. | 13,0 mil | — | -83,6 % | -106,6 % | −7,4 % | −41 % / −99 % |
| ASTCAstrotech Corporation | 8,0 mil | — | -75,4 % | -1.580,2 % | −8,7 % | +24 % / −51 % |
| BIOBio-Rad Laboratories, Inc. | — | 9,7 | 14,3 % | 39,5 % | +0,7 % | +14 % / +21 % |
| RPIDRapid Micro Biosystems, Inc. | — | — | -141,6 % | -145,6 % | +19,7 % | −85 % / −47 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RVTY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 81,78 Randament total -46 % · Pe an -46 % | 145,32 Randament total -3 % · Pe an -3 % | 219,89 Randament total 46 % · Pe an 46 % |
| 3 ani | 64,94 Randament total -57 % · Pe an -24 % | 131,15 Randament total -13 % · Pe an -4 % | 219,89 Randament total 46 % · Pe an 14 % |
| 5 ani | 51,57 Randament total -65 % · Pe an -19 % | 118,36 Randament total -21 % · Pe an -5 % | 219,89 Randament total 47 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 32,79
- Marja netă± 22,95
- Creșterea anuală a veniturilor± 20,73
- Diluare anuală± 1,93
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Revvity (RVTY) este un furnizor de soluții, tehnologii și servicii pentru științele vieții și diagnostic, cu sediul la Waltham, Massachusetts. Venitul pe anul fiscal 2025 a fost de 2856,1 milioane USD, în creștere cu 4% față de 2755,0 milioane USD în 2024 1. În primul trimestru al anului 2026 venitul a fost de 729,7 milioane USD 2, iar ghidajul pro forma pentru 2026 prevede între 2,83 și 2,86 miliarde USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de reactivi, instrumente și software, cu poziții de piață solide în mai multe segmente.
- Prezență globală în peste o sută de țări și o bază diversă de clienți, de la industrie la guverne.
- Flux de numerar operațional solid, care susține investițiile și achizițiile.
Puncte slabe
- Marjele au scăzut în anul fiscal 2025 din cauza tarifelor și a schimbărilor de produse.
- Cheltuielile de restructurare au crescut, iar costurile fixe mari reduc flexibilitatea în perioadele de cerere slabă.
- Segmentul software a scăzut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată vulnerabilitate în Life Sciences.
Oportunități
- Creșterea cererii în diagnostic, mai ales în sănătatea reproductivă, ar putea susține veniturile pe termen lung.
- Inteligența artificială și instrumentele digitale ar putea crea produse noi și eficiență operațională.
- Vânzarea afacerii din China poate elibera capital pentru achiziții și investiții în zonele cu creștere.
Amenințări
- Incertitudinile privind finanțarea publică din SUA ar putea amâna comenzile clienților din cercetare.
- Tarifele vamale și schimbările de politică comercială ar putea reduce marjele dacă rambursările nu continuă.
- Concurenții cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață prin produse noi sau prețuri mai mici.
Riscuri
- Finanțarea guvernamentalăridicat
Reducerea sau întârzierea fondurilor publice pentru cercetare și sănătate ar putea scădea cererea pentru produsele companiei 1.
- Tarife și comerț internaționalridicat
Tarifele și măsurile comerciale ar putea crește costurile de producție și distribuție, mai ales pentru produsele fabricate în Europa și vândute în SUA 1.
- Achiziții și integraremediu
Integrarea afacerilor achiziționate ar putea fi dificilă și ar putea diminua profitabilitatea dacă așteptările nu se materializează 1.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Anumite materii prime și componente provin de la surse unice, iar întreruperile ar putea afecta livrările către clienți 1.
- Inovație și concurențămediu
Dacă produsele noi nu sunt lansate la timp, compania ar putea pierde cotă de piață în industriile cu schimbări tehnologice rapide 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea segmentului Diagnostics și reluarea veniturilor în trimestrul al doilea din 2026 ar putea susține ghidajul pentru anul 2026 23.
- Rambursările tarifare și programele de eficiență ar putea sprijini marjele dacă restituirile continuă 2.
- Vânzarea afacerii din China ar putea simplifica portofoliul și elibera resurse pentru creștere 3.
Ce ar strica teza
- Scăderea software-ului și a segmentului Life Sciences ar putea arăta că cererea din cercetare rămâne slabă 2.
- Marjele ar putea scădea dacă tarifele revin sau dacă rambursările nu se mai produc 12.
- Costurile de restructurare și investițiile digitale ar putea afecta rezultatele operaționale pe termen scurt 2.
De urmărit
- Realizarea ghidajului pro forma pentru venituri și creșterea organică2026
- Evoluția rambursărilor tarifare și a marjei bruteQ3 2026
- Evoluția segmentului Life Sciences, în special softwareQ3 2026
- Calendarul și aprobările pentru vânzarea afacerii din China2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania își organizează activitatea în două segmente: Life Sciences, care livrează reactivi, instrumente, software și servicii pentru cercetarea și descoperirea de medicamente, și Diagnostics, care dezvoltă teste pentru imunodiagnostic și sănătatea reproductivă 1. Produsele includ reactivi BioLegend și Revvity, analizoare precum Tri-Carb și EnVision, sisteme de imagistică celulară și platforme de software Signals 1. Sediul este în Waltham, Massachusetts, iar acțiunile sunt listate la New York Stock Exchange sub simbolul RVTY 1.
Strategia urmărește extinderea ofertei prin cercetare și dezvoltare, achiziții și licențieri în cele două segmente, utilizarea inteligenței artificiale pentru produse și eficiență internă, precum și o alocare disciplinată a capitalului prin investiții, achiziții și răscumpărări de acțiuni 1. Compania operează în peste 160 de țări și are circa 11.000 de angajați la sfârșitul anului fiscal 2025 1.
Clienții includ companii farmaceutice și biotehnologice, laboratoare, instituții academice, autorități de sănătate publică și agenții guvernamentale, ceea ce face ca veniturile să depindă de bugetele de cercetare și de finanțarea publică 1.
Piața în context
Piețele clienților sunt sensibile la finanțarea publică și la bugetele de cercetare, iar compania notează că incertitudinile privind finanțarea guvernamentală ar putea reduce comenzile 1. Cererea din zona de diagnostic a crescut în trimestrul al doilea din 2026, în timp ce piața de cercetare din life sciences a rămas mai slabă 23.
Creșterea organică prevăzută pentru 2026 este de 4-5%, ceea ce indică o piață moderat crescătoare, dar sensibilă la condițiile economice globale și la tarifele vamale 3.
Tendințe
- Cererea în diagnosticvânt din spate
Segmentul Diagnostics a crescut în trimestrul al doilea din 2026, mai ales prin sănătatea reproductivă, ceea ce sprijină veniturile companiei 23.
- Politica de finanțare guvernamentalăvânt din față
Incertitudinile privind finanțarea din SUA au creat un mediu de cheltuieli mai prudent pentru clienți, ceea ce poate amâna comenzile de instrumente și consumabile 1.
- Investițiile în inteligență artificială și digitalizaremixt
Compania investește în capabilități digitale și în inteligență artificială, ceea ce poate sprijini noile produse, dar crește cheltuielile operaționale pe termen scurt 12.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență intensă din partea a numeroși competitori, unii cu resurse mai mari pentru tehnologii noi și distribuție 1. Presiunea prețurilor poate crește dacă competitorii introduc produse similare la costuri mai mici 1.
În diagnostic și în instrumentele de laborator, competiția vine din companii care dețin portofolii largi de teste și analizoare, iar concurența se joacă pe inovație, calitate și relațiile cu clienții 1.
- Thermo Fisher ScientificTMO
Competitor general în instrumente de laborator și reactivi, citat ca potențial concurent pe piețele de cercetare, conform descrierii generale a concurenței din sursă.
- DanaherDHR
Competitor în diagnostic și instrumente, menționat în cadrul presiunii concurențiale generale din sursă.
- Agilent TechnologiesA
Competitor în analiză de laborator și instrumente, relevant pentru segmentul Life Sciences.
- Bio-TechneTECH
Competitor în reactivi și anticorpi pentru cercetare, apropiat de linia BioLegend a companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves midday: Skyworks Solutions, Axon, Dave & Buster's, Revvity & moreCNBC — Top News · 15 sept. 2026 · EN
- Revvity Stock: Is Wall Street Bullish or Bearish?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)16 mar. 2026
- Raport anual24 feb. 2026
- Raport curent02 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 ian. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD)
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / RVTY · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-05 · SEC / RVTY · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / RVTY · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.