olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Bio-Rad Laboratories, Inc. BIO

Laboratory Analytical Instruments · SIC 3826 · Verticală: Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826)

369,00USD−2,89 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Bio-Rad Laboratories dezvoltă, fabrică și vinde instrumente, reactivi și consumabile pentru cercetarea în științele vieții și pentru diagnosticul clinic, cu venituri recurente generate de baza instalată de echipamente. În 2025 vânzările nete au atins 2,58 miliarde USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 au rămas practic stabile, pe fondul slăbiciunii din segmentul Life Science și al creșterii moderate din diagnostic.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Bio-Rad Laboratories, Inc. (BIO) costa 369,00 USD (−2,89 % într-o zi), cu capitalizare 10,2 mld USD, P/E 9,7 pe un EPS diluat de 37,97 USD în ultimele 12 luni, beta 0,96, interval pe 52 de săptămâni 241,71–390,34 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 656,4 mil USD (+0,5 % an/an), profit net de 458,6 mil USD, EPS diluat 17,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
10,2 mld USD
acțiuni la 30 iun. 2010
P/E (TTM)
9,7
EPS diluat TTM 37,97 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
10,29 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,96
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
241,71390,34

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,9
neutru
Bollinger (20, 2)
349,45 – 386,72
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,52 · lățimea benzii 10,1 %
SMA 50 / 200
373,79 / 314,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,60 / 0,88
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,0 %−5,9 %+6,0 pp—
3 luni+7,8 %−4,6 %+12,4 pp—
6 luni+43,4 %+0,2 %+43,2 pp—
De la început de an+21,8 %+7,4 %+14,4 pp—
1 an+19,0 %+8,2 %+10,8 pp+11,6 %
3 ani+27,7 %+68,4 %−40,7 pp−16,3 %
5 ani−49,1 %+56,5 %−105,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,2 %
25 nov. 2025 → 12 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−72,2 %
17 nov. 2021 → 02 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−12,6 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
656,4 mil USD
+0,5 % an/an
Profit net
458,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
17,02
indisponibil an/an
netă / operațională
69,9 % / -7,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri667,5 mil585,4 mil651,6 mil653,0 mil693,2 mil592,1 mil651,0 mil656,4 mil
Costul vânzărilor325,6 mil279,4 mil306,3 mil309,6 mil348,0 mil282,7 mil305,2 mil327,8 mil
Profit brut342,0 mil306,0 mil345,3 mil343,4 mil345,2 mil309,4 mil345,8 mil328,6 mil
Cercetare și dezvoltare79,6 mil73,5 mil60,5 mil71,3 mil70,3 mil62,9 mil61,2 mil71,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare204,0 mil208,8 mil207,7 mil206,8 mil221,0 mil212,4 mil212,0 mil257,1 mil
Profit operațional58,3 mil23,7 mil77,1 mil65,3 mil-118,9 mil34,1 mil72,6 mil-49,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile12,2 mil12,0 mil12,6 mil12,3 mil12,1 mil12,3 mil12,1 mil12,3 mil
Profit înainte de impozit-908,9 mil83,4 mil414,0 mil-431,1 mil929,2 mil-689,8 mil542,1 mil538,7 mil
Impozit pe profit-193,1 mil19,4 mil96,2 mil-89,2 mil209,2 mil-162,7 mil170,7 mil80,1 mil
Profit net-715,8 mil64,0 mil317,8 mil-341,9 mil720,0 mil-527,1 mil371,4 mil458,6 mil
EPS diluat-25,572,2911,67-12,7026,65 ≈-19,5513,8517,02
Flux de numerar operațional124,2 mil129,9 mil116,5 mil ≈120,9 mil ≈164,9 mil108,1 mil98,7 mil ≈96,4 mil ≈
Investiții (capex)42,9 mil34,4 mil45,7 mil ≈31,7 mil ≈45,8 mil30,0 mil32,0 mil ≈31,2 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0101,9 mil140,2 mil ≈53,4 mil ≈047,8 mil31,5 mil ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 42 din propriul istoric de 26 trimestre (min 3,4, mediană 10,2, max 427,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,3 mld2,3 mld2,5 mld2,9 mld2,8 mld2,7 mld2,6 mld2,6 mld
Venituri an/an+6,0 %+1,0 %+10,1 %+14,8 %−4,1 %−4,7 %−3,9 %+0,7 %
Profit net365,6 mil1,8 mld3,8 mld4,3 mld-3,6 mld-637,3 mil-1,8 mld759,9 mil
Profit net an/an+199,1 %+381,0 %+116,9 %+11,5 %−185,3 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat12,1058,27126,47140,83-121,79-21,82-65,3627,85
EPS diluat an/an+197,3 %+381,6 %+117,0 %+11,4 %−186,5 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %16,0 %76,1 %149,8 %145,6 %-129,5 %-23,9 %-71,9 %29,4 %
Flux de numerar liber155,7 mil359,4 mil476,4 mil535,7 mil81,6 mil218,2 mil289,6 mil374,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
529,8 mil USD
Datorie financiară
1,2 mld USD
Datorie netă
671,9 mil USD
Capitaluri proprii
7,5 mld USD
Active totale
10,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,16x
Lichiditate curentă
5,62x
ROE
10,8 %
ROA
7,6 %
Marja FCF
14,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,7 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
247,4 mil
2024
295,9 mil
2025
275,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
841,7 mil
2024
814,0 mil
2025
844,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
337,8 mil
2024
269,0 mil
2025
47,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
145,9 mil
2024
151,6 mil
2025
165,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
483,7 mil ≈
2024
420,6 mil ≈
2025
212,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
49,4 mil
2024
48,9 mil
2025
49,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-850,1 mil
2024
-2,3 mld
2025
995,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-212,8 mil
2024
-498,3 mil
2025
235,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-637,3 mil
2024
-1,8 mld
2025
759,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-21,82
2024
-65,36
2025
27,85

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
29,2 mil
2024
28,2 mil
2025
27,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
403,8 mil
2024
488,1 mil
2025
529,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
489,0 mil
2024
452,5 mil
2025
460,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
780,5 mil
2024
760,0 mil
2025
740,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,0 mld
2024
3,0 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
529,0 mil
2024
528,1 mil
2025
539,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
413,6 mil
2024
410,5 mil
2025
579,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
320,5 mil
2024
293,6 mil
2025
174,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
12,3 mld
2024
9,4 mld
2025
10,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
144,6 mil
2024
122,3 mil
2025
129,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
522,8 mil
2024
467,8 mil
2025
517,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,6 mld
2024
2,8 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
8,7 mld †
2024
6,6 mld †
2025
7,5 mld †

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
374,9 mil
2024
455,2 mil
2025
532,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
156,7 mil
2024
165,6 mil
2025
157,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
218,2 mil ≈
2024
289,6 mil ≈
2025
374,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
20,2 mil
2024
-160,2 mil
2025
-189,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-425,6 mil
2024
-218,8 mil
2025
-283,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
428,7 mil
2024
203,6 mil
2025
295,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
0,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-82,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
-27,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
-26,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
29,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
51,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
39,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
14,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
337,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
468,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
139,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
329,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
32,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
452,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
62 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
226 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
251 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
10,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
10,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
9,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
10,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
3,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
101,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
4,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
31,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
3,48
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 36 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

369,00 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 10,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
10,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
9,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
101,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
14,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
39,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2010
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2792derivat 208

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie31
  • Randamente11
  • Calitate48
  • Creștere0
  • Evaluare47

Interval de valoare estimat

Jos
141,77
USD pe acțiune
Mijloc
174,17
USD pe acțiune
Sus
225,99
USD pe acțiune
Preț: 369,00 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -52,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -111,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 61,72 – 1.374,15 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)141,77 – 225,99 (Mijloc 174,17)
    WACC 9,0 % · FCFF de pornire 366,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 30,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA61,72 – 83,48 (Mijloc 80,03)
    3 firme folosite · multiplul median 24,7x · quartile 19,8x – 25,6x
    A, AVTR, RVTY
  • Colegi: P/E1.253,25 – 1.374,15 (Mijloc 1.319,77)
    4 firme folosite · multiplul median 34,8x · quartile 33,0x – 36,2x
    A, AVTR, ILMN, MTD
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 36/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-0,6 %43 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate39,5 %100 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate32,2 %3 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,7 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,3x21 (pe interval fix)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-1,3x0 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,2x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare9,7x100 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare101,9x0 (pe interval fix)12 %
Randament FCF · Evaluare3,2 %40 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,8 %11 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie31/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate48/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial11/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare47/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BIO-RAD LABORATORIES, INC. (BIO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld USD în 2025; creștere an/an 0,7 %; marjă netă 39,5 %; ROE 14,3 %; datorie netă/EBITDA 3,3x.

Intervalul de valoare estimat este 141,77–225,99 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 174,17 USD, prețul de 369,00 USD lasă un potențial de -52,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -111,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 36/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 39,5 %
  • Lichiditatea curentă: 3,2x
  • P/E (TTM): 9,7x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 32,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -2,7 %
  • Datorie netă / EBITDA: 3,3x
  • Acoperirea dobânzilor: -1,3x
  • EV/EBITDA: 101,9x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,7x
mediana verticalei 36,7x
sub mediană (−73,5 %)
EV/EBITDA
101,9x
mediana verticalei 25,6x
peste mediană (+298,4 %)
P/S
3,9x
mediana verticalei 6,1x
sub mediană (−35,1 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−42,6 %)
ROE
14,3 %
mediana verticalei -24,2 %
peste mediană
Marja netă
39,5 %
mediana verticalei -12,2 %
peste mediană
Marja EBIT
-2,4 %
mediana verticalei -17,7 %
peste mediană
Venituri an/an
0,7 %
mediana verticalei 3,7 %
sub mediană (−82,3 %)
Datorie netă/EBITDA
3,3x
mediana verticalei 3,2x
la mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AAgilent Technologies, Inc.48,4 mld33,921,0 %19,5 %+6,7 %+12 % / +34 %
WATWaters Corporation44,5 mld113,01,9 %3,6 %+7,0 %+12 % / +61 %
MTDMettler-Toledo International Inc.33,6 mld37,8—21,9 %+4,0 %+14 % / +54 %
ILMNIllumina, Inc.31,4 mld35,732,4 %19,7 %−0,7 %+58 % / +110 %
RVTYRevvity, Inc16,8 mld71,93,2 %8,2 %+3,7 %+44 % / +70 %
AVTRAvantor, Inc.10,3 mld30,45,9 %5,1 %−3,4 %+29 % / −29 %
BRKRBruker Corporation8,8 mld—-5,2 %-3,5 %+2,1 %+19 % / −11 %
TXG10x Genomics, Inc.7,4 mld—-9,4 %-12,2 %+5,2 %+209 % / +33 %
PACBPacific Biosciences of California, Inc.760,4 mil——-81,3 %+3,9 %+5 % / −71 %
CTKBCytek Biosciences, Inc.706,2 mil—-23,2 %-39,1 %+0,5 %−4 % / −22 %
MASS908 Devices Inc.419,5 mil—-25,2 %-57,0 %+17,7 %+60 % / +28 %
NAUTNautilus Biotechnology, Inc.273,9 mil—-41,0 %—indisponibil−4 % / −22 %
QTRXQuanterix Corporation130,5 mil—-46,5 %-80,2 %+1,1 %−62 % / −88 %
SEERSeer, Inc.90,3 mil—-26,4 %-478,0 %+17,0 %−15 % / +1 %
HBIOHarvard Bioscience, Inc.38,5 mil—-89,9 %-11,9 %−8,1 %+11 % / −80 %
PRPOPrecipio, Inc.33,3 mil—-9,0 %-4,5 %+29,8 %−24 % / +172 %
EYPTEyePoint, Inc.30,7 mil—-148,7 %-10.994,7 %−27,5 %−98 % / −94 %
BNGOBionano Genomics, Inc.13,0 mil—-83,6 %-106,6 %−7,4 %−41 % / −99 %
ASTCAstrotech Corporation8,0 mil—-75,4 %-1.580,2 %−8,7 %+24 % / −51 %
RPIDRapid Micro Biosystems, Inc.——-141,6 %-145,6 %+19,7 %−85 % / −47 %
BIOBio-Rad Laboratories, Inc.—9,714,3 %39,5 %+0,7 %+19 % / +28 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BIO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
197,07
Randament total -47 % · Pe an -47 %
349,70
Randament total -5 % · Pe an -5 %
528,52
Randament total 43 % · Pe an 43 %
3 ani
164,67
Randament total -55 % · Pe an -24 %
331,23
Randament total -10 % · Pe an -4 %
553,37
Randament total 50 % · Pe an 14 %
5 ani
137,59
Randament total -63 % · Pe an -18 %
313,74
Randament total -15 % · Pe an -3 %
579,39
Randament total 57 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 82,81
  • Marja netă± 57,97
  • Creșterea anuală a veniturilor± 51,10
  • Diluare anuală± 4,87

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Bio-Rad Laboratories dezvoltă, fabrică și vinde instrumente, reactivi și consumabile pentru cercetarea în științele vieții și pentru diagnosticul clinic, cu venituri recurente generate de baza instalată de echipamente. În 2025 vânzările nete au atins 2,58 miliarde USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 au rămas practic stabile, pe fondul slăbiciunii din segmentul Life Science și al creșterii moderate din diagnostic.

SWOT

Puncte tari

  • Venituri recurente generate de baza instalată de instrumente și de consumabilele folosite constant, plus un portofoliu cu mii de produse și peste 2.100 de brevete 1.
  • Prezență directă în multe țări și o organizație comercială proprie, care sprijină relațiile pe termen lung cu clienții 1.
  • Participația semnificativă în Sartorius, evaluată la valoarea justă, aduce câștiguri contabile importante în perioadele în care cotația crește 23.

Puncte slabe

  • Dependența de finanțarea guvernamentală și de bugetele universităților slăbește vânzările din segmentul Life Science 12.
  • Marja brută a scăzut în 2025 din cauza costurilor cu materialele și a dezafectării unor stocuri după achiziții 1.
  • Profitul net raportat este volatil, deoarece este influențat de reevaluarea participației în Sartorius, nu doar de activitatea operațională 23.

Oportunități

  • Creșterea produselor de PCR digital și a diagnosticului de rutină ar putea aduce venituri noi dacă tendința se menține 3.
  • Reconstituirea stocurilor și revenirea regiunii EMEA ar putea sprijini vânzările dacă situația din Orientul Mijlociu se stabilizează 3.
  • Programele de rambursare și standardizarea laboratoarelor pot extinde baza de clienți în diagnostic 1.

Amenințări

  • Reducerea bugetelor de cercetare și ritmul lent al relansării biofarmaceuticii pot prelungi slăbiciunea din Life Science 12.
  • Tarifele, inflația și întreruperile lanțului de aprovizionare pot crește costurile și reduce competitivitatea 1.
  • Presiunile de preț din licitațiile publice și controlul costurilor în sănătate pot limita veniturile 1.

Riscuri

  • Dependența de finanțarea publicăridicat

    Dacă finanțarea guvernamentală a cercetării continuă să scadă, vânzările din Life Science ar putea rămâne sub presiune pe termen lung 1.

  • Riscuri internaționale și de conformitatemediu

    Operarea în zeci de țări expune compania la legi anticorupție, sancțiuni și reglementări comerciale complexe, iar încălcările ar putea atrage amenzi și restricții 1.

  • Întreruperi ale aprovizionăriimediu

    Unele componente vin de la un singur furnizor, iar întreruperile ar putea afecta fabricarea și livrarea produselor 1.

  • Securitatea sistemelor informaticemediu

    Atacurile cibernetice și fraudele de plată ar putea expune date sensibile și ar putea duce la pierderi financiare sau la sancțiuni 1.

  • Expunerea la Sartoriusscăzut

    Valoarea participației în Sartorius se modifică cu cotația, iar pierderile de evaluare ar putea influența rezultatul net raportat în perioadele viitoare 23.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Venituri recurente bine structurate, o bază instalată largă și un portofoliu de brevete și produse noi, precum PCR digital, care pot susține creșterea pe termen mediu.
  • Segmentul de diagnostic clinic arată creștere stabilă, iar revenirea în EMEA indică faptul că cererea din regiune se poate normaliza.
  • Participația semnificativă în Sartorius și creșterea marjelor operaționale pot sprijini valoarea pentru acționari dacă disciplina financiară este menținută.

Ce ar strica teza

  • Life Science continuă să scadă la nivel valutar neutru, iar cheltuielile cu restructurarea și marjele mai slabe ar putea încetini revenirea.
  • Ghidajul pentru 2026 prevede un interval larg al veniturilor, care include și o posibilă scădere, ceea ce arată incertitudinea din piață.
  • Profitul net raportat depinde mult de reevaluarea participației în Sartorius, astfel că rezultatele pot părea mult mai volatile decât activitatea operațională.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor Life Science și a finanțării academiceQ3 2026
  • Realizarea ghidajului de venituri și al marjei operaționale non-GAAP2026
  • Revenirea regiunii EMEA după conflictele din Orientul MijlociuQ4 2026
  • Dezvoltarea vânzărilor de PCR digital și a fluxului de numerar libernext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Bio-Rad Laboratories este o companie multinațională de științele vieții și diagnostic clinic care proiectează, fabrică și comercializează un portofoliu larg de instrumente, sisteme, reactivi și consumabile 1. Compania are operațiuni directe în peste 36 de țări în afara Statelor Unite și își organizează activitatea în două segmente raportabile, Life Science și Clinical Diagnostics 1. Multe dintre produse sunt utilizate continuu, astfel că o parte importantă a veniturilor este recurentă, deoarece laboratoarele își standardizează platformele de testare 1.

Segmente

Life Science

Segmentul Life Science furnizează instrumente și reactivi pentru separarea, purificarea și cuantificarea celulelor, proteinelor și acizilor nucleici, destinate cercetării, producției biofarmaceutice și controlului calității alimentelor 1. În 2025 segmentul a realizat vânzări de 1,02 miliarde USD, în scădere ușoară, fiind afectat de finanțarea limitată a cercetării academice și a companiilor biotech 1.

Clinical Diagnostics

Segmentul Clinical Diagnostics dezvoltă sisteme de testare, soluții informatice și kituri pentru laboratoarele clinice, cu venituri recurente generate de reactivi și consumabile pentru fiecare probă procesată 1. În 2025 segmentul a realizat vânzări de 1,56 miliarde USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut cu 2,6% în raportare, susținute de produsele pentru controlul calității, diabet și grupele sanguine 2.

Piața în context

Compania estimează piața mondială a produselor pe care le vinde la aproximativ 19 miliarde USD în științele vieții și la aproximativ 16 miliarde USD în diagnosticul in vitro 1. Cererea din cercetare depinde de bugetele guvernamentale și de finanțarea companiilor biotech, iar în diagnostic accesul la produse este influențat de rambursările guvernamentale 1.

Tendințe

  • Finanțarea cercetării și bugetele guvernamentalevânt din față

    Reducerea finanțării federale și bugetele mai restrânse ale universităților și companiilor biotech au încetinit vânzările în Life Science, iar conducerea se așteaptă ca aceste condiții să persiste în 2026 12.

  • Tensiunile din Orientul Mijlociumixt

    Conflictele regionale au afectat cererea și logistica în regiunea EMEA, în special în diagnostic, dar în trimestrul al doilea reconstituirea stocurilor în regiune a readus EMEA la creștere 23.

  • Tarifele și inflația costurilorvânt din față

    Noile tarife din SUA și contramăsurile altor țări pot crește prețurile și costurile, iar creșterea materiilor prime a erodat marjele fără a putea fi recuperată integral de la clienți 1.

  • Creșterea produselor de PCR digitalvânt din spate

    Veniturile din instrumentele de PCR digital au crescut cu peste 20% în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată că noile produse pot compensa parțial slăbiciunea din Life Science 3.

Poziția concurențială

Piețele în care activează compania sunt foarte competitive, iar concurenții variază de la companii în stadii incipiente până la corporații multinaționale cu resurse mari 1. Concurența se bazează pe performanța produselor, suportul tehnic și portofoliul complet de soluții, iar licitațiile publice multianuale au făcut prețurile mai agresive 1.

  • Thermo Fisher ScientificTMO

    Concurent în ambele segmente, cu un portofoliu larg de instrumente și consumabile de laborator și diagnostic

  • DanaherDHR

    Prezent atât în științele vieții, cât și în diagnostic, cu o rază largă de produse

  • Abbott LaboratoriesABT

    Concurent important în diagnosticul clinic, cu platforme de testare largi

  • Roche

    Companie elvețiană de diagnostic care concurează pe segmentul clinic

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 18 mai 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Bio-Rad Laboratories, Inc. · 13 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Bio-Rad Laboratories, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Bio-Rad Laboratories, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.