olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Mettler-Toledo International Inc. MTD
Laboratory Analytical Instruments · SIC 3826 · Verticală: Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826)
Mettler-Toledo International Inc. (NYSE: MTD) este un furnizor global de instrumente de precizie și servicii, cu venituri nete de 4,0 miliarde de dolari în 2025. În al doilea trimestru din 2026, vânzările raportate au crescut cu 4%, la 1,027 miliarde de dolari, iar profitul ajustat pe acțiune a fost de 11,46 dolari. Compania a actualizat ghidajul pentru 2026, anticipând o creștere a vânzărilor în moneda locală de aproximativ 4% până la 5%, excluzând rambursările tarifare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mettler-Toledo International Inc. (MTD) costa 1.679,08 USD (−2,56 % într-o zi), cu capitalizare 33,6 mld USD, P/E 37,8 pe un EPS diluat de 44,42 USD în ultimele 12 luni, beta 1,02, interval pe 52 de săptămâni 1.025,53–1.723,24 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,0 mld USD (+4,5 % an/an), profit net de 232,9 mil USD (+15,1 % an/an), EPS diluat 11,55 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1.560,99 – 1.748,98
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,63 · lățimea benzii 11,4 %
- SMA 50 / 200
- 1.517,73 / 1.342,36
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 50,81 / 55,53
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,5 % | −5,9 % | +15,5 pp | — |
| 3 luni | +18,1 % | −4,6 % | +22,8 pp | — |
| 6 luni | +27,3 % | +0,2 % | +27,0 pp | — |
| De la început de an | +20,4 % | +7,4 % | +13,0 pp | — |
| 1 an | +16,6 % | +8,2 % | +8,4 pp | +11,6 % |
| 3 ani | +62,4 % | +68,4 % | −6,0 pp | −16,3 % |
| 5 ani | +10,6 % | +56,5 % | −46,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 954,5 mil | 1,0 mld | 883,7 mil | 983,2 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 947,1 mil | 1,0 mld |
| Profit brut | 572,5 mil | 639,3 mil | 525,9 mil | 579,9 mil | 609,5 mil | 675,4 mil | 555,8 mil | 650,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 47,1 mil | 50,1 mil | 46,3 mil | 49,3 mil | 51,1 mil | 52,6 mil | 51,3 mil | 53,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 228,8 mil | 237,3 mil | 242,8 mil | 247,3 mil | 248,4 mil | 259,8 mil | 258,3 mil | 263,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 18,6 mil | 17,9 mil | 16,7 mil | 16,8 mil | 17,7 mil | 17,4 mil | 17,0 mil | 17,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 259,0 mil | 314,5 mil | 201,9 mil | 248,7 mil | 269,2 mil | 329,1 mil | 209,7 mil | 289,4 mil |
| Impozit pe profit | 47,4 mil | 62,2 mil | 38,4 mil | 46,3 mil | 51,7 mil | 43,3 mil | 40,2 mil | 56,5 mil |
| Profit net | 211,5 mil | 252,3 mil | 163,6 mil | 202,3 mil | 217,5 mil | 285,8 mil | 169,5 mil | 232,9 mil |
| EPS diluat | 9,96 | 11,96 ≈ | 7,81 | 9,76 | 10,57 | 13,97 ≈ | 8,33 | 11,55 |
| Flux de numerar operațional | 254,7 mil ≈ | 266,2 mil | 194,4 mil | 236,4 mil ≈ | 299,4 mil ≈ | 225,6 mil | 139,8 mil | 310,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 21,4 mil ≈ | 41,3 mil | 17,3 mil | 23,9 mil ≈ | 24,5 mil ≈ | 41,5 mil | 17,4 mil | 27,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 212,5 mil ≈ | 212,5 mil | 218,7 mil | 218,7 mil ≈ | 218,7 mil ≈ | 143,7 mil | 206,3 mil | 206,3 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 54 din propriul istoric de 35 trimestre (min 28,4, mediană 36,1, max 55,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | 3,7 mld | 3,9 mld | 3,8 mld | 3,9 mld | 4,0 mld |
| Venituri an/an | +7,7 % | +2,5 % | +2,5 % | +20,5 % | +5,4 % | −3,4 % | +2,2 % | +4,0 % |
| Profit net | 512,6 mil | 561,1 mil | 602,7 mil | 769,0 mil | 872,5 mil | 788,8 mil | 863,1 mil | 869,2 mil |
| Profit net an/an | +36,3 % | +9,5 % | +7,4 % | +27,6 % | +13,5 % | −9,6 % | +9,4 % | +0,7 % |
| EPS diluat | 19,88 | 22,47 | 24,91 | 32,78 | 38,41 | 35,90 | 40,48 | 42,05 |
| EPS diluat an/an | +39,6 % | +13,0 % | +10,9 % | +31,6 % | +17,2 % | −6,5 % | +12,8 % | +3,9 % |
| netă % | 17,5 % | 18,6 % | 19,5 % | 20,7 % | 22,3 % | 20,8 % | 22,3 % | 21,6 % |
| Flux de numerar liber | 422,3 mil | 506,1 mil | 632,2 mil | 801,2 mil | 737,8 mil | 860,6 mil | 864,4 mil | 848,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 66,9 mil USD
- Datorie financiară
- 2,2 mld USD
- Datorie netă
- 2,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- -23,6 mil USD
- Active totale
- 3,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,14x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 25,0 %
- Marja FCF
- 21,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,1 mld | 3,7 mld | 3,9 mld | 3,8 mld | 3,9 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,8 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 140,1 mil | 169,8 mil | 177,1 mil | 185,3 mil | 189,4 mil | 199,4 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 820,2 mil | 944,0 mil | 938,5 mil | 904,1 mil | 936,3 mil | 998,3 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 38,6 mil | 43,2 mil | 55,4 mil | 77,4 mil | 74,6 mil | 68,5 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 748,7 mil | 949,4 mil | 1,1 mld | 973,7 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 146,0 mil | 180,4 mil | 198,1 mil | 185,0 mil | 174,1 mil | 179,7 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit net | 602,7 mil | 769,0 mil | 872,5 mil | 788,8 mil | 863,1 mil | 869,2 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 24,91 | 32,78 | 38,41 | 35,90 | 40,48 | 42,05 | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 24,2 mil | 23,5 mil | 22,7 mil | 22,0 mil | 21,3 mil | 20,7 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
- 2023
- 904,1 mil
- 2024
- 936,3 mil
- 2025
- 998,3 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
- 2023
- 22,0 mil
- 2024
- 21,3 mil
- 2025
- 20,7 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 94,3 mil | 98,6 mil | 96,0 mil | 69,8 mil | 59,4 mil | 66,9 mil | SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat |
| Creanțe | 593,8 mil | 647,3 mil | 709,3 mil | 663,9 mil | 687,1 mil | 778,2 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 297,6 mil | 414,5 mil | 441,7 mil | 385,9 mil | 342,3 mil | 387,2 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 798,9 mil | 799,4 mil | 778,6 mil | 803,4 mil | 770,3 mil | 845,6 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 550,3 mil | 648,6 mil | 660,2 mil | 670,1 mil | 668,9 mil | 739,2 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 196,8 mil | 307,5 mil | 306,1 mil | 285,4 mil | 257,1 mil | 278,9 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,8 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 175,8 mil | 272,9 mil | 252,5 mil | 210,4 mil | 215,8 mil | 266,6 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 50,3 mil | 101,1 mil | 106,1 mil | 192,2 mil | 182,6 mil | 63,9 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 840,3 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,5 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 282,7 mil † | 171,4 mil † | 24,8 mil † | -149,9 mil † | -126,9 mil † | -23,6 mil † | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 285,4 mil
- 2024
- 257,1 mil
- 2025
- 278,9 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 724,7 mil | 908,8 mil | 859,1 mil | 965,9 mil | 968,3 mil | 955,8 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 92,5 mil | 107,6 mil | 121,2 mil | 105,3 mil | 103,9 mil | 107,1 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 632,2 mil ≈ | 801,2 mil ≈ | 737,8 mil ≈ | 860,6 mil ≈ | 864,4 mil ≈ | 848,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -100,4 mil | -314,1 mil | -139,4 mil | -131,7 mil | -119,5 mil | -193,9 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -743,9 mil | -590,5 mil | -716,0 mil | -859,6 mil | -856,0 mil | -755,2 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 775,0 mil | 1.000,0 mil | 1,1 mld | 900,0 mil | 850,0 mil | 800,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -131,7 mil
- 2024
- -119,5 mil
- 2025
- -193,9 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
- 2023
- -859,6 mil
- 2024
- -856,0 mil
- 2025
- -755,2 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 33,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 471,30 – 1.544,26 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)471,30 – 781,83 (Mijloc 591,23)WACC 9,0 % · FCFF de pornire 921,2 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E1.428,48 – 1.544,26 (Mijloc 1.504,36)3 firme folosite · multiplul median 33,9x · quartile 32,2x – 34,8xA, AVTR, ILMN
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 21,9 % | 95 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 95,4 % | 93 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,9 % | 7 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 3,1 % | 20 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 27 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 37,8x | 33 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,6 % | 32 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,3 % | 33 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial27/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere14/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate94/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare33/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Mettler-Toledo International Inc. (MTD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,0 mld USD în 2025; creștere an/an 4,0 %; marjă netă 21,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 949,89–1 163,04 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 047,79 USD, prețul de 1 679,08 USD lasă un potențial de -37,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -60,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 21,9 %
- Conversia profitului în FCF: 95,4 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,9 %
- CAGR EPS 3 ani: 3,1 %
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAgilent Technologies, Inc. | 48,4 mld | 33,9 | 21,0 % | 19,5 % | +6,7 % | +12 % / +34 % |
| WATWaters Corporation | 44,5 mld | 113,0 | 1,9 % | 3,6 % | +7,0 % | +12 % / +61 % |
| MTDMettler-Toledo International Inc. | 33,6 mld | 37,8 | — | 21,9 % | +4,0 % | +17 % / +62 % |
| ILMNIllumina, Inc. | 31,4 mld | 35,7 | 32,4 % | 19,7 % | −0,7 % | +58 % / +110 % |
| RVTYRevvity, Inc | 16,8 mld | 71,9 | 3,2 % | 8,2 % | +3,7 % | +44 % / +70 % |
| AVTRAvantor, Inc. | 10,3 mld | 30,4 | 5,9 % | 5,1 % | −3,4 % | +29 % / −29 % |
| BRKRBruker Corporation | 8,8 mld | — | -5,2 % | -3,5 % | +2,1 % | +19 % / −11 % |
| TXG10x Genomics, Inc. | 7,4 mld | — | -9,4 % | -12,2 % | +5,2 % | +209 % / +33 % |
| PACBPacific Biosciences of California, Inc. | 760,4 mil | — | — | -81,3 % | +3,9 % | +5 % / −71 % |
| CTKBCytek Biosciences, Inc. | 706,2 mil | — | -23,2 % | -39,1 % | +0,5 % | −4 % / −22 % |
| MASS908 Devices Inc. | 419,5 mil | — | -25,2 % | -57,0 % | +17,7 % | +60 % / +28 % |
| NAUTNautilus Biotechnology, Inc. | 273,9 mil | — | -41,0 % | — | indisponibil | −4 % / −22 % |
| QTRXQuanterix Corporation | 130,5 mil | — | -46,5 % | -80,2 % | +1,1 % | −62 % / −88 % |
| SEERSeer, Inc. | 90,3 mil | — | -26,4 % | -478,0 % | +17,0 % | −15 % / +1 % |
| HBIOHarvard Bioscience, Inc. | 38,5 mil | — | -89,9 % | -11,9 % | −8,1 % | +11 % / −80 % |
| PRPOPrecipio, Inc. | 33,3 mil | — | -9,0 % | -4,5 % | +29,8 % | −24 % / +172 % |
| EYPTEyePoint, Inc. | 30,7 mil | — | -148,7 % | -10.994,7 % | −27,5 % | −98 % / −94 % |
| BNGOBionano Genomics, Inc. | 13,0 mil | — | -83,6 % | -106,6 % | −7,4 % | −41 % / −99 % |
| ASTCAstrotech Corporation | 8,0 mil | — | -75,4 % | -1.580,2 % | −8,7 % | +24 % / −51 % |
| BIOBio-Rad Laboratories, Inc. | — | 9,7 | 14,3 % | 39,5 % | +0,7 % | +14 % / +21 % |
| RPIDRapid Micro Biosystems, Inc. | — | — | -141,6 % | -145,6 % | +19,7 % | −85 % / −47 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 973,21 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 1.723,66 Randament total 3 % · Pe an 3 % | 2.600,54 Randament total 55 % · Pe an 55 % |
| 3 ani | 877,40 Randament total -48 % · Pe an -19 % | 1.754,79 Randament total 5 % · Pe an 1 % | 2.916,41 Randament total 74 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 791,01 Randament total -53 % · Pe an -14 % | 1.786,49 Randament total 6 % · Pe an 1 % | 3.270,65 Randament total 95 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 438,70
- Marja netă± 307,09
- Creșterea anuală a veniturilor± 261,09
- Diluare anuală± 25,80
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Mettler-Toledo International Inc. (NYSE: MTD) este un furnizor global de instrumente de precizie și servicii, cu venituri nete de 4,0 miliarde de dolari în 2025 1. În al doilea trimestru din 2026, vânzările raportate au crescut cu 4%, la 1,027 miliarde de dolari, iar profitul ajustat pe acțiune a fost de 11,46 dolari 3. Compania a actualizat ghidajul pentru 2026, anticipând o creștere a vânzărilor în moneda locală de aproximativ 4% până la 5%, excluzând rambursările tarifare 3.
SWOT
Puncte tari
- Poziții de lider global pe majoritatea piețelor, o rețea extinsă de vânzări și service și o bază instalată foarte mare de instrumente de cântărire.
- Inovație continuă, cu cheltuieli constante în cercetare și dezvoltare, și un portofoliu de software care susține diferențierea prin prețuri.
- Venituri recurente din servicii și o bază de clienți diversificată, fără niciun client care să depășească 1% din vânzările din 2025.
Puncte slabe
- Dependența semnificativă de piața chineză, unde cererea a scăzut în trecut și unde compania are riscuri legate de repatrierea fondurilor.
- Expunerea la piețele finale ale farmaceuticii, alimentației și chimiei, care au fost slabe în anumite perioade și pot fi volatile.
- Dependența de sisteme informatice și de fabrici unice pentru anumite produse, ceea ce poate expune compania la întreruperi.
Oportunități
- Tendințele de automatizare, digitalizare și relocalizare a producției ar putea genera cerere suplimentară pentru produsele și serviciile companiei.
- Piețele emergente și sectoarele în creștere, precum semiconductoarele și energia nouă, ar putea deveni surse suplimentare de vânzări dacă ritmul de adopție se accelerează.
- Achizițiile de tip bolt-on în distribuție și în științele vieții ar putea extinde accesul la piață și segmentul de servicii.
Amenințări
- Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice dintre Statele Unite și China ar putea crește costurile și reduce cererea din anumite regiuni.
- Conflictele din Ucraina și din Orientul Mijlociu pot perturba lanțurile de aprovizionare și pot influența costurile energetice și de transport.
- Riscurile cibernetice și eșecurile sistemelor ar putea afecta operațiunile, reputația și situația financiară dacă un incident ar avea loc.
Riscuri
- Expunerea la Chinaridicat
Piața chineză reprezintă o parte importantă din afaceri, iar cererea, reglementările privind repatrierea fondurilor și tensiunile comerciale ar putea reduce vânzările și profitabilitatea 1.
- Tarifele comercialeridicat
Schimbările de tarife ale Statelor Unite ar putea afecta costurile de import și marjele, iar compania a menționat că ar putea exista ajustări viitoare 2.
- Conflicte geopoliticemediu
Conflictul din Iran și instabilitatea din Orientul Mijlociu ar putea crește incertitudinea economică, prețurile energiei și costurile de transport 2.
- Riscuri ciberneticemediu
Atacurile cibernetice și eșecurile sistemelor ar putea întrerupe serviciile, pierde date și genera răspunderi juridice, cu acoperire de asigurare posibil insuficientă 1.
- Dependența de piețe dezvoltatemediu
Majoritatea vânzărilor provine din țări dezvoltate, iar o recesiune ar putea amâna investițiile clienților și ar putea reduce cererea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Rezultatele din al doilea trimestru 2026 au fost peste așteptări, iar ghidajul pentru anul 2026 a fost ridicat, ceea ce ar putea susține creșterea profitului dacă condițiile de piață se mențin 3.
- Compania are o poziție de lider și o bază instalată mare de instrumente, ceea ce ar putea genera venituri din servicii pe termen lung 1.
- Tendințele de automatizare și digitalizare ar putea favoriza compania, care investește constant în produse și software 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de China și de piețele finale volatile ar putea limita creșterea dacă cererea din aceste zone scade din nou 1.
- Tarifele și tensiunile geopolitice ar putea crește costurile și ar putea încetini cumpărăturile clienților din industrie 2.
- Rezultatele trimestriale au fost influențate de rambursări tarifare cu efect unic, deci creșterea raportată ar putea să nu reflecte ritmul de bază al afacerii 23.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor în moneda locală în China și pe piețele emergenteQ3 2026
- Cererea din farmaceutică și biofarmaceutică, precum și din mediul academic2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Serviciile au reprezentat aproximativ 25% din vânzările nete în 2025, un segment care susține fidelizarea clienților și este important pentru compania care își spune că deține cea mai mare bază instalată de instrumente de cântărire din lume 1. Compania investește în cercetare și dezvoltare, cu cheltuieli de 199 de milioane de dolari în 2025, iar produsele sale sunt fabricate în principal în China, Elveția, Statele Unite, Germania, Regatul Unit și Mexic 1.
Compania a fost înființată în statul Delaware în 1991 și este listată public din 1997, activând prin cinci segmente raportabile: operațiuni din SUA, Elveția, Europa de Vest, China și alte operațiuni 1.
Segmente
Instrumente de laborator
Acest segment include balanțe de laborator, pipete, titratori, pH-metri, senzori de proces, reactoare automate și software-ul LabX, fiind principalul generator de venituri, cu aproximativ 56% din vânzările nete în 2025 1.
Instrumente industriale
Segmentul cuprinde cântare industriale, terminale, sisteme de inspecție a produselor (detectoare de metal, raze X, cântare de verificare) și cântare pentru camioane, cu o pondere de circa 39% din vânzările nete în 2025 1. Creșterea din inspecția produselor a fost puternică în 2025 1.
Vânzare cu amănuntul
Soluțiile de cântărire pentru supermarketuri și retail alimentar reprezintă o pondere mică, de aproximativ 5% din vânzările nete în 2025, iar vânzările din această zonă au fost mai volatile în timp din cauza calendarului proiectelor clienților 1.
Piața în context
Riscurile din piață includ tarifele comerciale ale Statelor Unite, care au afectat costurile de import, și tensiunile geopolitice, precum conflictul din Iran, care ar putea influența cererea din anumite piețe și costurile de transport 2. Piața chineză rămâne volatilă, iar China reprezintă o parte importantă din afaceri, deci evoluția acolo ar putea modifica substanțial rezultatele 1.
Tendințe
- Automatizare și digitalizarevânt din spate
Compania se așteaptă să beneficieze de tendința către automatizare și digitalizare în laboratoare și în industrie, ceea ce susține cererea pentru produsele sale și pentru software-ul asociat 1.
- Investiții în relocalizarea producțieivânt din spate
Cererea legată de investițiile în relocalizarea și apropierea producției ar putea crește vânzările industriale, deși calendarul acestor investiții rămâne incert 1.
- Tarifele comercialemixt
Tarifele impuse de Statele Unite și reacțiile Chinei au crescut costurile și au creat incertitudine, iar compania a înregistrat rambursări tarifare cu efect unic în al doilea trimestru din 2026 2.
- Cererea din farmaceutică și biofarmaceuticămixt
Piața biofarmaceutică a început să se îmbunătățească, dar cercetarea biotehnologică și mediul academic au rămas slabe, ceea ce face ca evoluția să depindă de ritmul revenirii 13.
Poziția concurențială
Compania susține că deține poziții de lider mondial pe majoritatea piețelor sale, iar rețeaua de vânzări și service este una dintre cele mai extinse din industrie 1. Sursele furnizate nu identifică în mod explicit concurenții, dar compania se compară cu alți producători de instrumente de precizie 1.
Avantajele competitive includ marca, gama largă de inovații, programul Spinnaker, baza instalată de instrumente și investițiile în software și în digitalizare, care îi permit să mențină prețuri diferențiate 12.
- Producători de instrumente de precizie și de laborator
Compania se compară cu alți furnizori de instrumente de precizie, fără a numi concurenți specifici în sursele furnizate.
- Furnizori de sisteme de inspecție a produselor
În segmentul de inspecție a produselor, compania concurează cu alți furnizori de detectoare și sisteme cu raze X, sursele nefiind specifice.
- Furnizori regionali de instrumente
Pe piețele emergente și în segmentul cu cerere sensibilă la preț, compania se confruntă cu concurență locală, nedetaliată în surse.
- Producători de echipamente de cântărire
În cântărire industrială și comercială, compania concurează cu alți producători, sursele neidentificându-i pe nume.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- What Makes Mettler-Toledo International (MTD) an Attractive Bet?Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Is Mettler-Toledo Stock Underperforming the Nasdaq?Yahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Do Wall Street Analysts Like Mettler-Toledo Stock?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport curent11 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)18 mar. 2026
- Raport anual06 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Mettler-Toledo International Inc. · 06 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Mettler-Toledo International Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Mettler-Toledo International Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.