olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
PacBio PACB
Laboratory Analytical Instruments · SIC 3826 · Verticală: Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826)
PacBio proiectează și fabrică sisteme de secvențiere cu citire lungă, bazate pe tehnologia HiFi, folosite în cercetarea genomică, diagnosticul bolilor rare și oncologie. Compania trece printr-o restructurare profundă și printr-o tranziție de la vânzările de instrumente spre consumabile, într-un context în care veniturile semestriale rămân sub 80 de milioane de dolari.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea PacBio (PACB) costa 2,55 USD (+4,51 % într-o zi), cu capitalizare 792,6 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,94, interval pe 52 de săptămâni 1,11–2,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 39,0 mil USD (−1,9 % an/an), profit net de -44,7 mil USD, EPS diluat -0,14 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,63 – 2,86
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 54,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,89 / 1,63
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,18 / 0,17
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,1 % | −1,1 % | −10,1 pp | — |
| 3 luni | +96,2 % | −0,5 % | +96,6 pp | — |
| 6 luni | +49,1 % | +4,4 % | +44,7 pp | — |
| De la început de an | +36,4 % | +12,3 % | +24,0 pp | — |
| 1 an | +27,5 % | +13,5 % | +14,0 pp | +15,7 % |
| 3 ani | −64,7 % | +76,4 % | −141,1 pp | +1,8 % |
| 5 ani | −91,3 % | +63,7 % | −154,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 40,0 mil | 39,2 mil | 37,2 mil | 39,8 mil | 38,4 mil | 44,6 mil | 37,2 mil | 39,0 mil |
| Costul vânzărilor | 30,0 mil | 29,2 mil | 38,5 mil | 25,1 mil | 22,5 mil | 28,1 mil | 24,3 mil | 26,4 mil |
| Profit brut | 10,0 mil | 10,1 mil | -1,4 mil | 14,7 mil | 15,9 mil | 16,6 mil | 12,8 mil | 12,6 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 25,5 mil | 27,5 mil | 29,1 mil | 22,5 mil | 22,8 mil | 22,9 mil | 19,6 mil | 23,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 43,7 mil | 41,6 mil | 40,2 mil | 36,2 mil | 31,1 mil | 34,1 mil | 31,2 mil | 33,4 mil |
| Profit operațional | -64,1 mil | -153,0 mil | -428,9 mil | -44,9 mil | -38,9 mil | -41,2 mil | -8,4 mil | -44,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,5 mil | 2,8 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 2,1 mil |
| Profit înainte de impozit | -60,7 mil | 2,7 mil | -426,4 mil | -41,9 mil | -37,6 mil | -40,2 mil | -8,1 mil | -44,7 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 316,0 mii | -302,0 mii | 35,0 mii | 383,0 mii | 202,0 mii | 184,0 mii | 58,0 mii |
| Profit net | -60,7 mil | 2,4 mil | -426,1 mil | -41,9 mil | -38,0 mil | -40,4 mil | -8,3 mil | -44,7 mil |
| EPS diluat | -0,22 | 0,01 ≈ | -1,44 | -0,14 | -0,13 | -0,13 ≈ | -0,03 | -0,14 |
| Flux de numerar operațional | -45,5 mil ≈ | -30,7 mil | -44,1 mil | -29,4 mil ≈ | -18,7 mil ≈ | -19,1 mil | -44,7 mil | -35,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | -787,0 mii ≈ | 1,6 mil | 1,4 mil | 550,0 mii ≈ | -86,0 mii ≈ | 861,0 mii | 3,0 mil | 1,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 78,6 mil | 90,9 mil | 78,9 mil | 130,5 mil | 128,3 mil | 200,5 mil | 154,0 mil | 160,0 mil |
| Venituri an/an | −15,9 % | +15,6 % | −13,2 % | +65,4 % | −1,7 % | +56,3 % | −23,2 % | +3,9 % |
| Profit net | -102,6 mil | -84,1 mil | 29,4 mil | -181,2 mil | -314,2 mil | -306,7 mil | -309,9 mil | -546,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −716,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,76 | -0,55 | 0,17 | -0,89 | -1,40 | -1,21 | -1,59 | -1,82 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −623,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -130,4 % | -92,6 % | 37,3 % | -138,9 % | -244,9 % | -153,0 % | -201,2 % | -341,5 % |
| Flux de numerar liber | -68,3 mil | -81,1 mil | 18,5 mil | -117,1 mil | -280,0 mil | -268,0 mil | -212,2 mil | -113,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 63,7 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 5,3 mil USD
- Active totale
- 784,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,15x
- ROE
- -213,5 %
- ROA
- -53,4 %
- Marja FCF
- -71,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 78,9 mil | 130,5 mil | 128,3 mil | 200,5 mil | 154,0 mil | 160,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 46,3 mil | 71,7 mil | 79,3 mil | 147,7 mil | 116,7 mil | 114,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 32,6 mil | 58,9 mil | 49,0 mil | 52,8 mil | 37,3 mil | 45,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 64,2 mil | 112,9 mil | 193,0 mil | 187,2 mil | 134,9 mil | 97,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 72,8 mil | 124,1 mil | 160,9 mil | 169,8 mil | 175,0 mil | 141,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -104,4 mil | -210,4 mil | -307,2 mil | -334,5 mil | -474,3 mil | -553,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 267,0 mii | 12,5 mil | 14,7 mil | 14,3 mil | 13,4 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 29,4 mil | -274,9 mil | -314,2 mil | -318,2 mil | -309,5 mil | -546,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | -93,6 mil | 0 | -11,4 mil | 316,0 mii | 318,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 29,4 mil | -181,2 mil | -314,2 mil | -306,7 mil | -309,9 mil | -546,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,17 | -0,89 | -1,40 | -1,21 | -1,59 | -1,82 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 175,0 mil | 204,1 mil | 224,6 mil | 253,6 mil | 288,4 mil | 300,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 169,8 mil
- 2024
- 175,0 mil
- 2025
- 141,5 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -318,2 mil
- 2024
- -309,5 mil
- 2025
- -546,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 253,6 mil
- 2024
- 288,4 mil
- 2025
- 300,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 81,6 mil | 460,7 mil | 325,1 mil | 179,9 mil | 55,4 mil | 63,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 16,8 mil | 24,2 mil | 18,8 mil | 36,6 mil | 27,5 mil | 35,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 14,2 mil | 24,6 mil | 50,4 mil | 56,7 mil | 58,8 mil | 49,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 355,6 mil | 1,1 mld | 852,1 mil | 742,0 mil | 495,7 mil | 375,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 24,9 mil | 32,5 mil | 41,6 mil | 36,4 mil | 30,5 mil | 24,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 410,0 mil | 410,0 mil | 462,3 mil | 317,8 mil | 317,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 411,0 mil | 410,2 mil | 457,0 mil | 389,6 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 414,0 mil | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,3 mld | 784,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,6 mil | 11,0 mil | 12,0 mil | 15,1 mil | 16,6 mil | 20,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 1,6 mil | 1,8 mil | 490,0 mii | 0 | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 896,1 mil | 896,7 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat |
| Datorii curente | 38,5 mil | 71,7 mil | 263,3 mil | 95,0 mil | 66,3 mil | 72,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 78,5 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | 753,9 mil | 778,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 335,5 mil † | 791,0 mil † | 562,9 mil † | 701,3 mil † | 506,6 mil † | 5,3 mil † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 457,0 mil
- 2024
- 389,6 mil
- 2025
- 15,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 19,5 mil | -111,2 mil | -263,2 mil | -259,2 mil | -206,1 mil | -111,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,0 mil | 5,9 mil | 16,8 mil | 8,8 mil | 6,2 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 18,5 mil ≈ | -117,1 mil ≈ | -280,0 mil ≈ | -268,0 mil ≈ | -212,2 mil ≈ | -113,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -219,3 mil | -678,5 mil | 116,1 mil | 4,6 mil | 124,0 mil | 115,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 251,8 mil | 1,2 mld | 9,6 mil | 108,9 mil | -43,0 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -259,2 mil
- 2024
- -206,1 mil
- 2025
- -111,2 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -268,0 mil ≈
- 2024
- -212,2 mil ≈
- 2025
- -113,9 mil ≈
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat
- 2023
- 4,6 mil
- 2024
- 124,0 mil
- 2025
- 115,4 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 792,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -82,5 % | 26 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,6 % | 64 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -18,2x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,9x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -15,6 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial64/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial26/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Pacific Biosciences of California, Inc. (PACB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 160,0 mil USD în 2025; creștere an/an 3,9 %; marjă netă -82,5 %; ROE -929,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 4,9x
Ce o infirmă
- Marja netă: -82,5 %
- Acoperirea dobânzilor: -18,2x
- Randament FCF: -15,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Laboratory Analytical Instruments (SIC 3826) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAgilent Technologies, Inc. | 49,9 mld | 34,9 | 21,0 % | 19,5 % | +6,7 % | +15 % / +39 % |
| WATWaters Corporation | 45,9 mld | 116,6 | 1,9 % | 3,6 % | +7,0 % | +16 % / +67 % |
| MTDMettler-Toledo International Inc. | 34,5 mld | 38,8 | — | 21,9 % | +4,0 % | +17 % / +58 % |
| ILMNIllumina, Inc. | 34,3 mld | 38,8 | 32,4 % | 19,7 % | −0,7 % | +72 % / +128 % |
| RVTYRevvity, Inc | 17,8 mld | 76,0 | 3,2 % | 8,2 % | +3,7 % | +53 % / +79 % |
| AVTRAvantor, Inc. | 10,6 mld | 31,5 | 5,9 % | 5,1 % | −3,4 % | +33 % / −26 % |
| BRKRBruker Corporation | 9,7 mld | — | -3,4 % | -2,0 % | +2,1 % | +31 % / −2 % |
| TXG10x Genomics, Inc. | 8,6 mld | — | -9,4 % | -12,2 % | +5,2 % | +259 % / +55 % |
| PACBPacific Biosciences of California, Inc. | 792,6 mil | — | -929,3 % | -82,5 % | +3,9 % | +27 % / −65 % |
| CTKBCytek Biosciences, Inc. | 769,0 mil | — | -23,2 % | -39,1 % | +0,5 % | +4 % / −15 % |
| MASS908 Devices Inc. | 457,6 mil | — | -25,2 % | -57,0 % | +17,7 % | +74 % / +39 % |
| NAUTNautilus Biotechnology, Inc. | 291,7 mil | — | -41,0 % | — | indisponibil | +2 % / −17 % |
| QTRXQuanterix Corporation | 143,8 mil | — | -46,5 % | -80,2 % | +1,1 % | −58 % / −87 % |
| SEERSeer, Inc. | 94,1 mil | — | -26,4 % | -478,0 % | +17,0 % | −11 % / +6 % |
| HBIOHarvard Bioscience, Inc. | 39,2 mil | — | -89,9 % | -11,9 % | −8,1 % | +13 % / −80 % |
| PRPOPrecipio, Inc. | 35,0 mil | — | -9,0 % | -4,5 % | +29,8 % | −20 % / +187 % |
| EYPTEyePoint, Inc. | 34,1 mil | — | -148,7 % | -10.994,7 % | −27,5 % | −97 % / −94 % |
| BNGOBionano Genomics, Inc. | 14,0 mil | — | -83,6 % | -106,6 % | −7,4 % | −36 % / −99 % |
| ASTCAstrotech Corporation | 9,1 mil | — | -75,4 % | -1.580,2 % | −8,7 % | +41 % / −44 % |
| BIOBio-Rad Laboratories, Inc. | — | 10,0 | 14,3 % | 39,5 % | +0,7 % | +17 % / +25 % |
| RPIDRapid Micro Biosystems, Inc. | — | — | -141,6 % | -145,6 % | +19,7 % | −84 % / −42 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PACB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
PacBio proiectează și fabrică sisteme de secvențiere cu citire lungă, bazate pe tehnologia HiFi, folosite în cercetarea genomică, diagnosticul bolilor rare și oncologie. Compania trece printr-o restructurare profundă și printr-o tranziție de la vânzările de instrumente spre consumabile, într-un context în care veniturile semestriale rămân sub 80 de milioane de dolari.12
SWOT
Puncte tari
- Tehnologia HiFi oferă citiri lungi și precise, susținute de publicări clinice recente despre diagnosticul bolilor rare.
- Baza de consumabile recurente crește, iar extinderea instalată Revio și Vega sprijină veniturile repetitive.
- Compania are o licență neexclusivă și o încasare de numerar din vânzarea activelor cu citire scurtă, ceea ce întărește lichiditatea.
Puncte slabe
- Pierderile nete persistente și lipsa profitabilității așteptate în 2026 limitează flexibilitatea financiară.
- Vânzările de instrumente sunt volatile și depind de bugetele academice, care sunt greu de prevăzut.
- Marjele brute au scăzut în al doilea trimestru din 2026, sub presiunea costurilor și a prețurilor mai mici din plasamentele multi-sistem.
Oportunități
- Dacă SPRQ-Nx reduce costul secvențierii, adoptarea în studii mari și în laboratoare clinice ar putea accelera.
- Parteneriatele pentru date și analiza asistată de inteligență artificială ar putea crește valoarea platformei.
- Contractele de populație mare, precum cel cu o companie de cercetare AI, ar putea aduce volume semnificative de comenzi.
Amenințări
- Reducerile de finanțare în cercetarea din SUA ar putea amâna comenzile de instrumente.
- Tarifele și restricțiile de comerț ar putea crește costurile de componente și de producție.
- Concurenții cu platforme mai ieftine ar putea limita capacitatea companiei de a-și menține prețurile.
Riscuri
- Lipsa profitabilitățiiridicat
Compania se așteaptă la pierderi și la fluxuri de numerar negative în viitorul previzibil, ceea ce ar putea afecta finanțarea operațiunilor.1
- Dependența de bugetele academiceridicat
Comenzile de instrumente depind de finanțarea echipamentelor în cercetare, iar întârzierile pot afecta veniturile trimestriale.1
- Schimbări în conduceremediu
Schimbarea directorului executiv din august 2026 și restructurarea pot perturba operațiunile și execuția strategiei.2
- Depreciere și amortizaremediu
Depreciările și amortizările accelerate ar putea genera noi sarcini contabile, afectând rezultatele.1
- Dependența de furnizori uniciscăzut
Unele componente sunt achiziționate de la un singur furnizor, ceea ce ar putea întârzia producția.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă adoptarea clinică a HiFi crește și costurile per genom scad, consumabilele ar putea deveni un flux de venituri mai stabil și mai profitabil.
- Publicările din prestigioase reviste medicale pot sprijini cererea din diagnosticul bolilor rare.
- Restructurarea ar putea reduce costurile operaționale și ar putea apropia compania de profitabilitate.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete persistente și lipsa profitabilității previzibile în 2026 ar putea pune presiune pe lichiditate.
- Scăderea backlogului și a vânzărilor de instrumente arată o cerere încă fragilă din partea clienților academici.
- Concurența din partea platformelor cu citire scurtă și a noilor furnizori ar putea limita creșterea și marjele.
De urmărit
- Ritmul de adoptare SPRQ-Nx și evoluția consumabilelorQ3 2026
- Realizarea economiilor de 30 până la 40 de milioane de dolari2027
- Îndeplinirea ghidajului de venituri pentru 2026next 10-K
- Evoluția marjei brute non-GAAP după tranziția VegaQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
PacBio (NASDAQ: PACB) își definește activitatea în jurul tehnologiei SMRT și al secvențierii HiFi, care produce citiri lungi și foarte precise ale ADN-ului. Oferta include instrumentele Revio și Vega, celulele SMRT, kiturile de reactivi și servicii, clienții fiind instituții academice, laboratoare de testare, spitale și companii farmaceutice.1
Pe 30 ianuarie 2026, compania a cedat către Illumina Cambridge Limited active legate de tehnologia sa de secvențiere cu citire scurtă, pentru 50,0 milioane de dolari în numerar, păstrând o licență neexclusivă asupra unor drepturi de proprietate intelectuală.1
În 2025, veniturile au fost structurate între consumabile, instrumente și servicii, iar prima jumătate a anului 2026 a arătat o creștere a consumabilelor în paralel cu scăderea vânzărilor de instrumente Vega, conform raportărilor trimestriale.12
Segmente
Consumabile
Consumabilele (celule SMRT, kituri de reactivi și kituri Kinnex) au fost principalul motor de creștere, cu aproximativ 82,0 milioane de dolari în 2025, potrivit raportului anual. Compania susține că extinderea bazei instalate Revio și Vega ar putea susține această tendință.1
Instrumente
Vânzările de instrumente au scăzut în 2025, în principal din cauza numărului mai mic de sisteme Revio, în timp ce sistemele Vega au compensat parțial. Compania spune că finanțarea echipamentelor în mediul academic rămâne incertă, iar veniturile din instrumente pot fluctua.1
Servicii și alte venituri
Veniturile din servicii au crescut în 2025 mai ales datorită contractelor de service pentru Revio, arătând o componentă recurentă în creștere a portofoliului.1
Piața în context
Piața vizată include cercetarea în genomică umană, științele plantelor și animalelor, microbiologia și oncologia. Compania afirmă că secvențierea clinică a genomului întreg are o oportunitate semnificativă, deși adoptarea de către clienții timpurii rămâne lentă și ciclurile de vânzare sunt lungi.1
Backlogul a scăzut de la 58,6 milioane de dolari la finalul lui 2024 la 49,2 milioane de dolari la finalul lui 2025, iar compania se așteaptă să convertească aproximativ 80% din el în venituri în 2026.1
Poziția concurențială
Compania operează într-o piață competitivă, în care tehnologiile de secvențiere cu citire scurtă și alte platforme cu citire lungă concurează pentru aceiași clienți din cercetare și clinică. Raportul anual subliniază că intensitatea concurenței este ridicată.1
Diferențierea PacBio se bazează pe acuratețea și lungimea citirilor HiFi, precum și pe capacitatea de a detecta variante structurale și metilare într-un singur flux de lucru, avantaje pe care compania le susține în comparație cu tehnologiile existente.1
- IlluminaILMN
Furnizor dominant de secvențiere cu citire scurtă; a achiziționat activele PacBio legate de această tehnologie în 2026, ceea ce schimbă dinamica competitivă.1
- Oxford Nanopore Technologies
Concurent cu citire lungă menționat în contextul platformelor alternative de secvențiere; nu este listat în surse cu un ticker american confirmat.
- Platforme de secvențiere cu citire scurtă
Tehnologiile existente de citire scurtă sunt folosite de mulți clienți ca termen de comparație pentru acuratețea și costul HiFi.1
- Furnizori de servicii de secvențiere
Laboratoarele terțe care secvențiază probe pe sisteme PacBio pot funcționa și ca alternative pentru clienții care nu își cumpără propriile instrumente.1
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Costuri de restructurare · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent04 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)23 apr. 2026
- Raport curent06 mar. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD)
- Raport curent05 mar. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / PacBio · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / PacBio · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / PacBio · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.