olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Energizer Holdings, Inc. ENR

Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies · SIC 3690 · Verticală: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)

25,19USD+4,65 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Energizer Holdings (NYSE: ENR) este un lider global în baterii, produse auto și lanterne portabile, cu mărci precum Energizer, Eveready și Rayovac. În al treilea trimestru fiscal 2026 a raportat vânzări nete de 734.1 milioane USD, iar compania spune că presiunile din tarife și din promoții pun presiune pe marjele sale. Afacerea rămâne relevantă pentru consumatorii de bunuri de larg consum și pentru echilibrul dintre creștere organică și eficiență.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Energizer Holdings, Inc. (ENR) costa 25,19 USD (+4,65 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, P/E 21,3 pe un EPS diluat de 1,18 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,76 %, beta 0,68, interval pe 52 de săptămâni 16,23–25,19 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 734,1 mil USD (+1,2 % an/an), profit net de 39,9 mil USD (−74,0 % an/an), EPS diluat 0,58 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
21,3
EPS diluat TTM 1,18 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
4,70 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
4,76 %
DPS 12 luni 1,20
Beta (2 ani)
0,68
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
16,2325,19

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
71,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
20,50 – 24,61
peste banda superioară · %B 1,14 · lățimea benzii 18,2 %
SMA 50 / 200
21,85 / 20,46
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,68 / 0,42
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+18,8 %−1,1 %+19,9 pp—
3 luni+11,8 %−0,5 %+12,3 pp—
6 luni+32,8 %+4,4 %+28,4 pp—
De la început de an+26,6 %+12,3 %+14,3 pp—
1 an+7,1 %+13,5 %−6,4 pp−60,2 %
3 ani−24,7 %+76,4 %−101,2 pp−50,2 %
5 ani−34,6 %+63,7 %−98,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,4 %
12 nov. 2025 → 19 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−60,9 %
11 ian. 2022 → 19 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−8,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
734,1 mil USD
+1,2 % an/an
Profit net
39,9 mil USD
−74,0 % an/an
EPS diluat
0,58
−73,1 % an/an
netă / operațională
5,4 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri805,7 mil731,7 mil662,9 mil725,3 mil832,8 mil778,9 mil643,3 mil734,1 mil
Costul vânzărilor498,9 mil462,1 mil403,9 mil325,6 mil528,4 mil522,3 mil384,5 mil453,5 mil
Profit brut306,8 mil269,6 mil259,0 mil399,7 mil304,4 mil256,6 mil258,8 mil280,6 mil
Cercetare și dezvoltare8,5 mil8,0 mil8,1 mil8,2 mil8,3 mil7,8 mil7,6 mil7,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare146,1 mil131,3 mil136,0 mil128,3 mil136,8 mil149,3 mil133,1 mil129,3 mil
Amortizare și depreciere30,9 mil31,8 mil30,9 mil31,9 mil32,1 mil31,6 mil31,1 mil ≈29,9 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile37,8 mil37,0 mil38,0 mil39,0 mil40,3 mil39,1 mil39,3 mil39,7 mil
Profit înainte de impozit59,5 mil30,1 mil36,4 mil164,2 mil53,4 mil-4,8 mil21,7 mil49,8 mil
Impozit pe profit11,9 mil7,8 mil8,1 mil10,7 mil18,5 mil-1,4 mil11,6 mil9,9 mil
Profit net47,6 mil22,3 mil28,3 mil153,5 mil34,9 mil-3,4 mil10,1 mil39,9 mil
EPS diluat0,63 ≈0,310,392,160,50 ≈-0,050,150,58
Flux de numerar operațional168,9 mil77,0 mil-12,8 mil ≈21,4 mil ≈61,5 mil149,5 mil-1,7 mil ≈8,2 mil ≈
Investiții (capex)27,4 mil34,6 mil21,0 mil ≈13,5 mil ≈14,8 mil25,3 mil17,7 mil ≈9,1 mil ≈
Dividende plătite21,6 mil23,6 mil21,7 mil ≈21,3 mil ≈20,5 mil23,3 mil20,6 mil ≈20,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni000 ≈62,6 mil ≈27,1 mil4,5 mil900,0 mii ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 48 din propriul istoric de 31 trimestre (min 5,8, mediană 24,3, max 207,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld2,5 mld2,7 mld3,0 mld3,1 mld3,0 mld2,9 mld3,0 mld
Venituri an/an+2,4 %+38,8 %+10,0 %+10,1 %+0,9 %−3,0 %−2,5 %+2,3 %
Profit net93,5 mil51,1 mil-93,3 mil160,9 mil-231,5 mil140,5 mil38,1 mil239,0 mil
Profit net an/an−53,6 %−45,3 %−282,6 %indisponibil−243,9 %indisponibil−72,9 %+527,3 %
EPS diluat1,520,58-1,582,11-3,371,940,523,32
EPS diluat an/an−52,8 %−61,8 %−372,4 %indisponibil−259,7 %indisponibil−73,2 %+538,5 %
netă %5,2 %2,0 %-3,4 %5,3 %-7,6 %4,7 %1,3 %8,1 %
Flux de numerar liber204,5 mil94,4 mil311,1 mil114,8 mil-76,8 mil338,4 mil331,7 mil63,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
236,2 mil USD
Datorie financiară
3,4 mld USD
Datorie netă
3,2 mld USD
Capitaluri proprii
169,9 mil USD
Active totale
4,6 mld USD
Datorie / capitaluri
20,12x
Lichiditate curentă
2,11x
ROE
156,4 %
ROA
5,4 %
Marja FCF
2,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,0 mld
2024
2,9 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
32,9 mil
2024
31,6 mil
2025
32,6 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
489,4 mil
2024
526,3 mil
2025
532,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
122,7 mil
2024
120,5 mil
2025
126,7 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
168,7 mil
2024
155,7 mil
2025
154,3 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
175,7 mil
2024
53,8 mil
2025
284,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
35,2 mil
2024
15,7 mil
2025
45,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit net
2023
140,5 mil
2024
38,1 mil
2025
239,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
1,94
2024
0,52
2025
3,32

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
72,4 mil
2024
72,7 mil
2025
72,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,20
2024
1,20
2025
1,20

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
223,3 mil
2024
216,9 mil
2025
236,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
511,6 mil
2024
441,3 mil
2025
404,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Stocuri
2023
649,7 mil
2024
657,3 mil
2025
781,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Active curente
2023
1,6 mld
2024
1,5 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
363,7 mil
2024
380,1 mil
2025
403,0 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Active totale
2023
4,5 mld
2024
4,3 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
370,8 mil
2024
433,1 mil
2025
402,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
12,0 mil
2024
12,0 mil
2025
10,1 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,3 mld
2024
3,2 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
734,2 mil
2024
819,8 mil
2025
795,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
4,3 mld
2024
4,2 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
210,7 mil †
2024
135,8 mil †
2025
169,9 mil †

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
395,2 mil
2024
429,6 mil
2025
147,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
56,8 mil
2024
97,9 mil
2025
83,9 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
338,4 mil ≈
2024
331,7 mil ≈
2025
63,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-56,1 mil
2024
-114,0 mil
2025
-98,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-309,4 mil
2024
-300,3 mil
2025
-29,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Dividende plătite
2023
86,3 mil
2024
87,4 mil
2025
87,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
89,7 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-1,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
527,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
538,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-80,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
36,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
42,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
101,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
56,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
16,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
217,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
66,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
150,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
184,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
42 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
80 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
21,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
21,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
8,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
1,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
11,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 41 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

25,19 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
21,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
8,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
42,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 aug. 2026
verificat 2088derivat 168

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie75
  • Creștere13
  • Calitate9
  • Randamente100
  • Evaluare70

Interval de valoare estimat

Jos
14,27
USD pe acțiune
Mijloc
39,98
USD pe acțiune
Sus
109,08
USD pe acțiune
Preț: 25,19 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 58,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 37,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 140,71 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)28,53 – 140,71 (Mijloc 59,66)
    WACC 5,9 % · FCFF de pornire 258,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 85 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -16,5 %
  • Colegi: EV/Venit0,00 – 77,45 (Mijloc 20,29)
    15 firme folosite · multiplul median 1,5x · quartile 0,8x – 2,8x
    ATKR, CHPT, DFLI, ELVA, ENS, EOSE, EPOW, GAUZ, MVST, NOVT, NRGV, SPB, UCAR, ULBI, XPON
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 41/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate36,8 %0 (pe interval fix)13 %
Marja EBIT · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja FCF · Calitate5,0 %20 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-1,1 %0 (pe interval fix)20 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere2,3 %39 (față de colegi)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x75 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluare1,6x48 (față de colegi)20 %
Randament FCF · Evaluare8,7 %100 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,8 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial75/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere13/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate9/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare70/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ENERGIZER HOLDINGS, INC. (ENR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mld USD în 2025; creștere an/an 2,3 %; marjă netă 2,7 %; ROE 42,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 14,27–109,08 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 39,98 USD, prețul de 25,19 USD lasă un potențial de 58,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 37,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 41/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Randament FCF: 8,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,8 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 36,8 %
  • Marja FCF: 5,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: -1,1 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBIT, Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
21,3x
mediana verticalei 22,4x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,5x
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−58,5 %)
P/B
8,5x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+396,3 %)
ROE
42,2 %
mediana verticalei -62,0 %
peste mediană
Marja netă
2,7 %
mediana verticalei -52,2 %
peste mediană
Marja EBIT
—
mediana verticalei -41,2 %
Venituri an/an
2,3 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−74,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
4,8 %
mediana verticalei 1,4 %
peste mediană (+243,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ENSEnerSys5,6 mld16,718,4 %9,3 %+3,7 %+9 % / +76 %
NOVTNovanta Inc.5,5 mld92,85,1 %6,0 %+3,3 %+28 % / +1 %
ATKRAtkore Inc.3,2 mld—-11,9 %-5,5 %−11,0 %+37 % / −24 %
SPBSpectrum Brands Holdings, Inc.2,1 mld28,04,2 %2,8 %−5,2 %+54 % / +32 %
NVXNOVONIX Ltd1,9 mld—-62,0 %-1.650,8 %−4,1 %−81 % / −88 %
ENREnergizer Holdings, Inc.1,7 mld21,342,2 %2,7 %+2,3 %+7 % / −25 %
AMPXAmprius Technologies, Inc.1,2 mld—-36,1 %-33,4 %+202,1 %−25 % / +106 %
EMATEvolution Metals & Technologies Corp.1,2 mld———indisponibilindisponibil / indisponibil
EOSEEos Energy Enterprises, Inc.779,3 mil——-246,8 %+631,8 %−86 % / +95 %
ENVXEnovix Corporation612,3 mil—-82,2 %-473,9 %+37,9 %−64 % / −75 %
NRGVEnergy Vault Holdings, Inc.578,2 mil—-225,9 %-48,6 %+340,9 %−8 % / +38 %
SLDPSolid Power, Inc.515,7 mil—-20,5 %-1.152,2 %+8,0 %−57 % / +60 %
FLNCFluence Energy, Inc.312,1 mil—-20,7 %-3,1 %−16,1 %−69 % / −76 %
CHPTChargePoint Holdings, Inc.306,4 mil—-1.015,1 %-40,6 %−1,4 %+39 % / −69 %
SESSES AI Corporation286,4 mil—-31,2 %-289,6 %+929,4 %−60 % / −63 %
ULBIEnerSys260,3 mil1,4-4,8 %-3,5 %+16,2 %+175 % / +109 %
MVSTMicrovast Holdings, Inc.255,7 mil—11,4 %13,9 %+12,6 %−81 % / −43 %
ELVAElectrovaya Inc.173,4 mil—-673,8 %-3,4 %+170,8 %+7 % / +94 %
ELPWElong Power Holding Ltd.145,7 mil——-271,3 %+430,7 %−100 % / −100 %
NEOVNeoVolta, Inc.134,6 mil—-101,1 %-161,0 %+58,2 %−44 % / +28 %
GAUZGauzy Ltd.127,5 mil——-51,4 %+32,8 %−86 % / indisponibil
BYRNByrna Technologies Inc.97,4 mil—-14,9 %-9,2 %+37,7 %−77 % / −29 %
EPOWE-Power Inc.88,8 mil——-35,8 %−28,6 %−88 % / −87 %
BLNKBlink Charging Co.65,4 mil—-79,9 %-52,2 %−18,0 %−66 % / −86 %
STISolidion Technology, Inc.37,8 mil—-1.382,4 %-23.852,8 %indisponibil−59 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,13
Randament total -40 % · Pe an -40 %
25,06
Randament total 4 % · Pe an 4 %
37,84
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
12,22
Randament total -42 % · Pe an -16 %
24,52
Randament total 11 % · Pe an 4 %
40,87
Randament total 80 % · Pe an 22 %
5 ani
10,57
Randament total -43 % · Pe an -11 %
24,00
Randament total 18 % · Pe an 3 %
44,14
Randament total 106 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,13
  • Marja netă± 4,29
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,72
  • Diluare anuală± 0,36

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Energizer Holdings (NYSE: ENR) este un lider global în baterii, produse auto și lanterne portabile, cu mărci precum Energizer, Eveready și Rayovac. În al treilea trimestru fiscal 2026 a raportat vânzări nete de 734.1 milioane USD 3, iar compania spune că presiunile din tarife și din promoții pun presiune pe marjele sale 3. Afacerea rămâne relevantă pentru consumatorii de bunuri de larg consum și pentru echilibrul dintre creștere organică și eficiență.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de mărci vechi și recunoscute la nivel global, cu mii de mărci înregistrate și o prezență largă în retail.
  • Afacere diversificată pe baterii, lanterne și produse auto, care reduce dependența de o singură categorie.
  • Capacitate de generare a numerarului liber, susținută de cheltuieli controlate și de programe de eficiență.

Puncte slabe

  • Concentrarea vânzărilor la un număr mic de retaileri mari dă acestora putere de negociere asupra prețurilor.
  • Marjele au scăzut în trimestrul recent din cauza mixului de produse mai puțin favorabil și a promoțiilor mai mari.
  • Compania are datorii semnificative, ceea ce poate limita flexibilitatea financiară în perioade dificile.

Oportunități

  • Achizițiile și extinderea în Europa și America Latină pot adăuga capacitate și clienți noi.
  • Creșterea distribuției și a produselor noi în baterii și lanterne ar putea sprijini volumele.
  • Programele de eficiență și optimizarea lanțului de aprovizionare ar putea îmbunătăți profitabilitatea.

Amenințări

  • Tarifele și inflația pot crește costurile materiilor prime și pot reduce marjele.
  • Dispozitivele cu baterii încorporate ar putea reduce cererea pentru baterii tradiționale pe termen lung.
  • Concurența din partea mărcilor proprii și a canalelor online ar putea continua să apese pe prețuri.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Dacă un retailer major reduce comenzile sau își schimbă strategia, vânzările și profitabilitatea companiei ar putea fi afectate semnificativ 1.

  • Presiunea tarifelorridicat

    Tarifele și schimbările de politică comercială pot crește costurile și pot reduce marjele, iar efectele complete depind de strategiile de compensare 12.

  • Declinul volumului bateriilormediu

    Dispozitivele cu baterii integrate ar putea reduce volumul pe termen lung, mai ales în piețele dezvoltate 1.

  • Incertitudinea rambursărilor IEEPAscăzut

    Momentul și suma rambursărilor de tarife IEEPA rămân incerte, ceea ce face dificilă estimarea unui impact financiar clar 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă programele de eficiență și creșterea volumului în baterii și produse auto se mențin, profitabilitatea ar putea reveni treptat pe un trend mai bun.
  • Mărcile puternice și distribuția largă pot susține prețurile și pot ajuta compania să câștige cotă în retail.
  • Generarea de numerar liber ar putea permite reducerea datoriilor și susținerea dividendelor, dacă condițiile rămân favorabile.

Ce ar strica teza

  • Dacă promoțiile și presiunea prețurilor cresc, marjele ar putea rămâne sub nivelurile anterioare fără o redresare clară a mixului de produse.
  • Tarifele și costurile materiilor prime ar putea să își facă simțită presiunea mai mult decât estimează compania.
  • Dacă bateriile sunt înlocuite de dispozitive cu baterii integrate, volumul tradițional ar putea scădea structural.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute ajustate și efectul mixului de produse și al promoțiilorQ4 2026
  • Îndeplinirea ghidajului pentru EPS ajustat și EBITDA ajustat la nivelul de jos al intervaluluiQ4 2026
  • Evoluția creditului de producție 45X și reglementările aferente2027
  • Rezultatele Project Momentum și impactul tarifelor în următoarea raportare anualănext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Energizer, prin filialele sale operaționale, este un lider global diversificat în produse de uz casnic, activ în baterii, îngrijirea autovehiculelor și lanterne portabile 1. Compania produce și distribuie baterii casnice și specializate, precum și produse de aspect, parfum, performanță și reîncărcare a aerului condiționat pentru mașini, sub mărci precum Armor All, STP și A/C PRO 1. Vânzările se fac prin canale moderne și tradiționale, iar Energizer este listată la New York Stock Exchange sub simbolul ENR 1.

Structura de venituri depinde de un număr relativ mic de clienți mari, iar retailul de masă reprezintă o parte importantă din vânzări 1. Compania s-a extins prin achiziții, precum Centralsul în Brazilia în 2024 și Advanced Power Solutions NV în mai 2025, care a adus capacitate de producție în Europa 1. Sezonalitatea este semnificativă: bateriile se vând mai mult înainte și în timpul primului trimestru fiscal, iar produsele auto în trimestrele al treilea și al patrulea 1.

Materiile prime principale includ dioxid de mangan, zinc, argint, nichel, litiu și oțel pentru baterii, respectiv R-134a, plastic și aluminiu pentru produsele auto 1. Prețurile acestor materii prime sunt volatile, iar compania recunoaște că nu poate prevedea cu certitudine disponibilitatea lor viitoare 1.

Segmente

Baterii și lanterne (Batteries & Lights)

Acest segment include bateriile primare, reîncărcabile și pentru aparatele auditive, precum și lanternele, sub mărcile Energizer, Eveready, Rayovac și Varta în anumite regiuni 1. În trimestrul al treilea fiscal 2026, creșterea volumului din distribuție și din produse noi a fost parțial compensată de scăderi de preț din cauza promoțiilor mai mari 3.

Îngrijirea autovehiculelor (Auto Care)

Acest segment acoperă produse pentru aspectul și parfumarea mașinilor, aditivi de performanță STP și produse de reîncărcare a aerului condiționat 1. În trimestrul al treilea fiscal 2026, creșterea volumului a venit mai ales din distribuția de agent frigorific în America de Nord 3.

Piața în context

Categoriile de baterii și îngrijire auto sunt mature și extrem de competitive, iar cererea depinde de utilizarea dispozitivelor, de demografie, de dezastre naturale și de parcul auto și kilometrii parcurși 1. Compania notează că dispozitivele cu baterii încorporate, precum aparatele auditive reîncărcabile, pot reduce volumul bateriilor tradiționale 1.

Consumatorii se mută către canale precum e-commerce, discounteri și marca proprie, ceea ce poate împinge piața spre produse cu marje mai mici 1. Presiunea concurenței în aceste categorii ar putea continua și să afecteze rezultatele dacă clienții cer prețuri mai mici 1.

Tendințe

  • Tarife și costurivânt din față

    Tarifele și volatilitatea costurilor materiilor prime au creat presiuni asupra marjelor, iar compania extinde programul Project Momentum în anul fiscal 2026 pentru a compensa impactul 13.

  • Credite de producție pentru bateriimixt

    Creditul fiscal 45X din legea IRA a adus venituri importante în anul fiscal 2025, dar valoarea viitoare depinde de reglementările guvernamentale și de eliminarea treptată a beneficiului 12.

  • Eficiența costurilorvânt din spate

    Economiile din Project Momentum au redus cheltuielile SG&A în al treilea trimestru fiscal 2026, ceea ce a sprijinit profitabilitatea în ciuda presiunilor pe prețuri 3.

  • Schimbarea canalelor de vânzaremixt

    Creșterea vânzărilor online și a discounterilor schimbă comportamentul consumatorilor și pune presiune pe marje, dar poate deschide și noi canale pentru companie 1.

Poziția concurențială

Compania se confruntă cu concurență intensă din partea producătorilor mari de bunuri de larg consum, a mărcilor promovate pe scară largă și a produselor cu marcă proprie ale retailerilor 1. Unii concurenți au resurse financiare, de marketing și de cercetare mai mari, pot cheltui mai agresiv pe publicitate și pot accepta marje mai mici 1.

Competiția se bazează pe percepția mărcii, inovație, performanța produsului, serviciul clienților și preț 1. Retailerii mari pot cere concesii de preț sau pot promova marca proprie, ceea ce reduce marjele sau pierderea distribuției către competitori cu costuri mai mici 1.

  • Mărci de marcă proprie ale retailerilor

    Produsele cu marcă proprie vândute de lanțurile de retail sunt menționate ca presiune directă pe prețuri și pe spațiul din raft.

  • Producători mari de bunuri de larg consum

    Concurenții mari au mai multe resurse de marketing și cercetare și pot inova sau ajusta prețurile mai rapid.

  • Mărci promovate pe scară largă în baterii

    Sursa menționează concurenți cu mărci vizibile și exclusivități la anumiți retaileri, fără a-i numi.

  • Retaileri online și discounteri

    Canalele online și discounterii pot oferi produse mai ieftine și pot lua cota de piață a companiei.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Energizer Holdings, Inc. · 18 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Energizer Holdings, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Energizer Holdings, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.