olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Energy Vault Holdings, Inc. NRGV
Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies · SIC 3690 · Verticală: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)
Energy Vault Holdings este o platformă de infrastructură energetică care proiectează, construiește, deține și operează sisteme de stocare a energiei și, din ce în ce mai mult, infrastructură pentru centrele de date AI. Interesul pentru companie a crescut pe măsură ce cererea de electricitate și nevoia de stabilitate a rețelei se accelerează, iar trimestrul al doilea din 2026 a arătat o creștere puternică a veniturilor și a portofoliului de contracte, cu venituri de de 17,4 milioane USD în Q2 2026 și un portofoliu de comenzi de circa 2 miliarde USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Energy Vault Holdings, Inc. (NRGV) costa 2,80 USD (−11,95 % într-o zi), cu capitalizare 509,2 mil USD, beta 2,69, interval pe 52 de săptămâni 2,51–6,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 17,4 mil USD (+104,1 % an/an), profit net de -29,7 mil USD, EPS diluat -0,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,50 – 3,40
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,33 · lățimea benzii 30,7 %
- SMA 50 / 200
- 3,59 / 3,88
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,15 / -0,21
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −27,8 % | −5,9 % | −21,9 pp | — |
| 3 luni | −5,4 % | −4,6 % | −0,8 pp | — |
| 6 luni | −32,5 % | +0,2 % | −32,8 pp | — |
| De la început de an | −39,3 % | +7,4 % | −46,7 pp | — |
| 1 an | −16,9 % | +8,2 % | −25,1 pp | −65,6 % |
| 3 ani | +19,1 % | +68,4 % | −49,3 pp | −54,0 % |
| 5 ani | −71,9 % | +56,5 % | −128,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mil | 33,5 mil | 8,5 mil | 8,5 mil | 33,3 mil | 153,3 mil | 21,9 mil | 17,4 mil |
| Costul vânzărilor | 716,0 mii | 30,9 mil | 3,7 mil | 6,0 mil | 24,3 mil | 121,7 mil | 17,1 mil | 12,0 mil |
| Profit brut | 483,0 mii | 2,6 mil | 4,9 mil | 2,5 mil | 9,0 mil | 31,6 mil | 4,8 mil | 5,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 5,7 mil | 6,4 mil | 3,8 mil | 4,1 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 2,6 mil | 2,5 mil |
| Profit operațional | -27,1 mil | -50,4 mil | -20,9 mil | -28,1 mil | -17,6 mil | -7,7 mil | -24,2 mil | -24,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 251,0 mii | 233,0 mii | 305,0 mii | 473,0 mii | 298,0 mii | 2,4 mil | 2,2 mil | 1,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 43,0 mii | 34,0 mii | 95,0 mii | 2,5 mil | 2,8 mil | 3,1 mil | 3,5 mil | 4,2 mil |
| Profit înainte de impozit | -26,6 mil | -61,8 mil | -20,8 mil | -32,9 mil | -21,3 mil | -21,0 mil | -32,5 mil | -28,8 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 67,0 mii | 383,0 mii | 2,1 mil | 5,5 mil | -228,0 mii | 1,0 mii | 855,0 mii |
| Profit net | -26,6 mil | -61,8 mil | -21,1 mil | -34,9 mil | -26,8 mil | -20,7 mil | -32,5 mil | -29,7 mil |
| EPS diluat | -0,18 | -0,41 ≈ | -0,14 | -0,22 | -0,16 | -0,12 ≈ | -0,20 | -0,18 |
| Flux de numerar operațional | -9,2 mil ≈ | -34,8 mil | -2,7 mil | 15,4 mil ≈ | -11,7 mil ≈ | -6,6 mil | -53,8 mil | -30,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 27,3 mil ≈ | 10,5 mil | 6,8 mil | 8,4 mil ≈ | 15,5 mil ≈ | 10,4 mil | 7,1 mil | 9,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | ⚠ 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 145,9 mil | 341,5 mil | 46,2 mil | 203,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +134,1 % | — | +340,9 % |
| Profit net | -31,3 mil | -78,3 mil | -98,4 mil | -135,8 mil | -103,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil |
| EPS diluat | -2,45 | -0,64 | -0,69 | -0,91 | -0,65 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil |
| netă % | indisponibil | -53,7 % | -28,8 % | -293,8 % | -50,9 % |
| Flux de numerar liber | -22,2 mil | -25,7 mil | -123,1 mil | -114,7 mil | -46,7 mil |
Seria se rupe înainte de 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 58,3 mil USD
- Datorie financiară
- 94,6 mil USD
- Datorie netă
- 36,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 67,5 mil USD
- Active totale
- 312,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,40x
- Lichiditate curentă
- 0,73x
- ROE
- -107,0 %
- ROA
- -41,7 %
- Marja FCF
- -22,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 145,9 mil | 341,5 mil | 46,2 mil | 203,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 0 | 86,6 mil | 324,0 mil | 40,0 mil | 155,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 0 ≈ | 59,3 mil | 17,5 mil | 6,2 mil | 48,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 7,9 mil | 42,6 mil | 37,1 mil | 26,0 mil | 14,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -29,5 mil | -63,1 mil | -106,7 mil | -130,0 mil | -74,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,3 mil | 7,7 mil | 893,0 mii | 1,1 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -27,2 mil ≈ | -55,3 mil ≈ | -105,8 mil ≈ | -128,9 mil ≈ | -70,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,0 mii | 2,0 mii | 35,0 mii | 123,0 mii | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -31,3 mil | -77,9 mil | -98,8 mil | -135,7 mil | -95,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,0 mii | 427,0 mii | -349,0 mii | 67,0 mii | 7,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | -31,3 mil | -78,3 mil | -98,4 mil | -135,8 mil | -103,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,45 | -0,64 | -0,69 | -0,91 | -0,65 | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 12,8 mil | 123,2 mil | 142,9 mil | 149,8 mil | 160,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 142,9 mil
- 2024
- 149,8 mil
- 2025
- 160,5 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 105,1 mil | 203,0 mil | 109,9 mil | 27,1 mil | 58,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 0 | 37,5 mil | 27,2 mil | 14,6 mil | 25,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 0 | 4,4 mil | 415,0 mii | 107,0 mii | 139,0 mii | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 110,7 mil | 390,1 mil | 279,6 mil | 68,9 mil | 121,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 1,8 mil | 4,5 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 125,3 mil | 416,7 mil | 340,8 mil | 183,9 mil | 312,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,0 mil | 60,3 mil | 21,2 mil | 20,3 mil | 30,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | — | 0 | 56,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 0 | 38,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,3 mil | 125,3 mil | 111,9 mil | 54,7 mil | 165,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 11,3 mil | 129,0 mil | 117,0 mil | 57,6 mil | 224,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -68,7 mil † | 287,7 mil | 223,8 mil | 126,3 mil | 67,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,8 mil
- 2024
- 4,5 mil
- 2025
- 8,3 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -22,1 mil | -23,3 mil | -92,7 mil | -55,9 mil | -5,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 170,0 mii | 2,3 mil | 30,4 mil | 58,9 mil | 41,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -22,2 mil ≈ | -25,7 mil ≈ | -123,1 mil ≈ | -114,7 mil ≈ | -46,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mil | -13,3 mil | -42,5 mil | -58,7 mil | -44,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 116,4 mil | 217,8 mil | -5,5 mil | -252,0 mii | 123,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -42,5 mil
- 2024
- -58,7 mil
- 2025
- -44,6 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
- 2023
- -5,5 mil
- 2024
- -252,0 mii
- 2025
- 123,1 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 32 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 509,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate19
- Creștere61
- Bilanț și datorie23
- Evaluare22
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,22 – 3,58 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit0,22 – 3,58 (Mijloc 1,03)17 firme folosite · multiplul median 1,5x · quartile 0,8x – 3,5xATKR, CHPT, DFLI, ELVA, ENR, ENS, EOSE, EPOW, GAUZ, MVST, NEOV, NOVT, SES, SPB, UCAR, ULBI, XPON
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 32/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 22,5 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja EBIT · Calitate | -32,8 % | 62 (față de colegi) | 10 % |
| Marja FCF · Calitate | -64,1 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 11,8 % | 47 (pe interval fix) | 19 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 340,9 % | 89 (față de colegi) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 23 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 2,9x | 38 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | -28,4 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere61/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare22/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ENERGY VAULT HOLDINGS, INC. (NRGV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 203,7 mil USD în 2025; creștere an/an 340,9 %; marjă netă -48,6 %; ROE -225,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,22–3,58 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,03 USD, prețul de 2,80 USD lasă un potențial de -63,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -173,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 32/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 340,9 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 22,5 %
- Marja FCF: -64,1 %
- Lichiditatea curentă: 1,2x
- Randament FCF: -28,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENSEnerSys | 5,1 mld | 15,3 | 18,4 % | 9,3 % | +3,7 % | −0 % / +61 % |
| NOVTNovanta Inc. | 5,0 mld | 84,3 | 5,1 % | 6,0 % | +3,3 % | +16 % / −9 % |
| ATKRAtkore Inc. | 3,2 mld | — | -11,9 % | -5,5 % | −11,0 % | +37 % / −24 % |
| SPBSpectrum Brands Holdings, Inc. | 2,0 mld | 27,3 | 4,2 % | 2,8 % | −5,2 % | +50 % / +28 % |
| NVXNOVONIX Ltd | 1,9 mld | — | -62,0 % | -1.650,8 % | −4,1 % | −81 % / −88 % |
| ENREnergizer Holdings, Inc. | 1,7 mld | 20,7 | 42,2 % | 2,7 % | +2,3 % | +34 % / −21 % |
| EMATEvolution Metals & Technologies Corp. | 1,2 mld | — | — | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMPXAmprius Technologies, Inc. | 1,1 mld | — | -36,1 % | -33,4 % | +202,1 % | −34 % / +83 % |
| EOSEEos Energy Enterprises, Inc. | 688,8 mil | — | — | 89,2 % | +631,8 % | −88 % / +71 % |
| ENVXEnovix Corporation | 526,7 mil | — | -82,2 % | -473,9 % | +37,9 % | −69 % / −78 % |
| NRGVEnergy Vault Holdings, Inc. | 509,2 mil | — | -225,9 % | -48,6 % | +340,9 % | −17 % / +19 % |
| SLDPSolid Power, Inc. | 467,5 mil | — | -20,5 % | -1.152,2 % | +8,0 % | −61 % / +45 % |
| CHPTChargePoint Holdings, Inc. | 294,3 mil | — | -1.015,1 % | -40,6 % | −1,4 % | +34 % / −71 % |
| FLNCFluence Energy, Inc. | 262,4 mil | — | -20,7 % | -3,1 % | −16,1 % | −74 % / −80 % |
| ULBIUltralife Corporation | 260,5 mil | 1,3 | -2,2 % | -1,5 % | +16,2 % | +175 % / +109 % |
| SESSES AI Corporation | 247,8 mil | — | -31,2 % | -289,6 % | +929,4 % | −66 % / −68 % |
| MVSTMicrovast Holdings, Inc. | 220,8 mil | — | 11,4 % | 13,9 % | +12,6 % | −84 % / −51 % |
| ELVAElectrovaya Inc. | 158,1 mil | — | -673,8 % | -3,4 % | +170,8 % | −2 % / +77 % |
| NEOVNeoVolta, Inc. | 124,5 mil | — | -101,1 % | -161,0 % | +58,2 % | −48 % / +18 % |
| GAUZGauzy Ltd. | 122,2 mil | — | — | -51,4 % | +32,8 % | −86 % / indisponibil |
| EPOWE-Power Inc. | 90,0 mil | — | — | -35,8 % | −28,6 % | −88 % / −87 % |
| BYRNByrna Technologies Inc. | 87,5 mil | — | -14,9 % | -9,2 % | +37,7 % | −80 % / −36 % |
| ELPWElong Power Holding Ltd. | 75,8 mil | — | — | -271,3 % | +430,7 % | −100 % / −100 % |
| BLNKBlink Charging Co. | 59,3 mil | — | -84,4 % | -64,9 % | −18,0 % | −69 % / −87 % |
| STISolidion Technology, Inc. | 35,3 mil | — | -1.382,4 % | -23.852,8 % | indisponibil | −62 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NRGV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Energy Vault Holdings este o platformă de infrastructură energetică care proiectează, construiește, deține și operează sisteme de stocare a energiei și, din ce în ce mai mult, infrastructură pentru centrele de date AI. Interesul pentru companie a crescut pe măsură ce cererea de electricitate și nevoia de stabilitate a rețelei se accelerează, iar trimestrul al doilea din 2026 a arătat o creștere puternică a veniturilor și a portofoliului de contracte, cu venituri de 3 de 17,4 milioane USD în Q2 2026 și un portofoliu de comenzi de circa 2 miliarde USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o tehnologie agnostică și o platformă software proprie, care pot fi aplicate pentru stocare de scurtă și lungă durată, plus experiență în toate etapele unui proiect.
- Portofoliul de comenzi a crescut puternic în 2026, iar o parte semnificativă se bazează pe contracte pe termen lung pentru active deținute.
- Lichiditatea s-a îmbunătățit în trimestrele recente, ceea ce oferă mai multă flexibilitate pentru finanțarea și execuția proiectelor.
Puncte slabe
- Compania are o istorie operațională limitată și pierderi nete care persistă, iar profitabilitatea nu este încă asigurată.
- Dependența de furnizori externi, în special din China, a creat întârzieri și costuri suplimentare pentru produsele B-VAULT.
- Proiectele proprii depind de estimări de costuri și de venituri care pot diferi semnificativ de realitate, ceea ce poate afecta rezultatele.
Oportunități
- Cererea din partea centrelor de date AI ar putea deschide contracte mari și pe termen lung pentru compania care oferă putere rapidă și stocare.
- Extinderea în Japonia și în Europa ar putea crește baza de active deținute și veniturile recurente, dacă proiectele avansează conform planului.
- Modelul Asset Vault ar putea atrage capital suplimentar și ar putea transforma proiectele în surse de venituri recurente pe termen lung.
Amenințări
- Tarifele comerciale și măsurile de control al exporturilor pot crește costurile și pot întârzia livrările, mai ales dacă măsurile temporare nu sunt prelungite.
- Modificarea politicilor fiscale și a regulilor pentru entitățile străine ar putea reduce eligibilitatea unor proiecte și cererea din Statele Unite.
- Concurența din partea producătorilor de baterii și a integratorilor ar putea comprima marjele și întârzia execuția proiectelor.
Riscuri
- Istoric operațional limitatridicat
Compania are puține proiecte finalizate și o istorie scurtă de operare, ceea ce face dificilă evaluarea performanței pe termen lung 1.
- Pierderi și profitabilitate incertăridicat
Pierderile nete au persistat în trimestrele recente, iar compania se așteaptă să înregistreze cheltuieli semnificative în continuare 13.
- Tarife și lanț de aprovizionareridicat
Tarifele și controalele la export asupra componentelor din China pot crește costurile și pot întârzia proiectele, iar importul din alte surse nu s-a dovedit încă economic 2.
- Estimări pentru proiectele propriimediu
Rentabilitatea proiectelor deținute depinde de costuri de construcție, termene și venituri estimate, iar abaterile pot afecta semnificativ rezultatele 1.
- Schimbări de politică fiscalămediu
Modificările stimulentelor și restricțiile pentru entitățile cu legături străine ar putea afecta cererea și structura finanțării proiectelor 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele pentru centrele de date AI și contractele de integrare se materializează, veniturile și portofoliul de contracte ar putea crește semnificativ în perioada următoare 3.
- Trecerea spre active proprii ar putea transforma compania dintr-un furnizor de proiecte într-un operator cu venituri recurente, ceea ce ar putea reduce volatilitatea rezultatelor 13.
- Îmbunătățirea marjelor brute și creșterea lichidității oferă companiei mai multă flexibilitate pentru a finanța și executa proiectele planificate 3.
Ce ar strica teza
- Compania rămâne nerentabilă, iar pierderile și nevoia de capital ar putea limita capacitatea de a finanța simultan mai multe proiecte mari 13.
- Dependența de componente importate și instabilitatea tarifelor ar putea întârzia livrările și ar putea afecta marjele, mai ales dacă măsurile temporare expiră 2.
- Veniturile din proiectele AI și din proiectele deținute depind de contracte și de finanțare care nu sunt încă finalizate, ceea ce ar putea amâna efectele așteptate 13.
De urmărit
- Execuția contractului de 1,25 GW pentru centrele de date din Texas și recunoașterea veniturilor estimate2H 2026 și 2027
- Punerea în funcțiune a fazei inițiale din Snyder, Texas, pentru Crusoe1H 2027
- Evoluția tarifelor după expirarea măsurilor temporare și eventualele rambursări ale tarifelor IEEPAQ3 2026
- Atingerea țintei de numerar de la sfârșitul anului și modul în care este finanțatăla sfârșitul anului 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania livrează un portofoliu divers de soluții de stocare a energiei, inclusiv tehnologii proprii pe bază de gravitație (G-VAULT), baterii (B-VAULT) și hidrogen (H-VAULT), completate de software-ul de gestionare a energiei VaultOS 1. Din 2024 compania trece treptat de la modelul clasic de livrare a proiectelor și licențiere la un model integrat, în care dezvoltă, deține și operează selectiv active 1. Ca sursă principală de finanțare pentru activele deținute, Asset Vault a fost lansată în 2025 cu un angajament de capital preferențial de 300 milioane USD 1.
Compania gestionează proiectele pe tot parcursul ciclului lor, de la identificarea și dezvoltarea sitului, obținerea autorizațiilor și a conectării la rețea, până la inginerie, construcție, punere în funcțiune și operare 1. Sistemele de stocare sunt comercializate către utilități, producători independenți de energie și mari consumatori de energie, iar în 2026 compania și-a extins activitatea în infrastructura pentru inteligența artificială, prin modulele de tip „powered shell” pentru centre de date 13.
Printre proiectele aflate în operare sau în construcție se numără Cross Trails din Texas, Calistoga Resiliency Center din California și Stoney Creek din Australia 1. În trimestrul al doilea din 2026, compania a anunțat că a încheiat un contract de integrare a energiei, a stocării și a software-ului pentru centrele de date din Texas, precum și achiziția unui portofoliu de dezvoltare în Japonia 3.
Segmente
Stocare energetică (BESS și tehnologii proprii)
Această linie include baterii B-VAULT pentru stocare pe durată scurtă, sistemele G-VAULT pe bază de gravitație pentru stocare pe durată lungă, precum și soluțiile H-VAULT cu hidrogen sau hibride 1. Vânzările și licențierea acestor tehnologii constituie baza istorică a afacerii, deși compania a precizat că a fost afectată de costurile tarifelor pentru produsele B-VAULT importate din China 2.
Proiecte deținute și operate (Asset Vault)
Prin Asset Vault, compania dezvoltă și operează active proprii, cu scopul de a genera venituri recurente pe termen lung, sub rezerva finanțării proiectelor, a autorizărilor și a contractelor de livrare 1. Pe măsură ce aceste active intră în operare, ar putea reprezenta o parte tot mai mare a veniturilor recurente, deși compania notează că proiectele sunt legate de estimări de costuri și de termene care pot diferi de realitate 13.
Infrastructură pentru centre de date AI
Compania a început să dezvolte module de tip „powered shell” pentru centre de date care susțin sarcini intensive de calcul, inclusiv inteligență artificială 1. Un parteneriat cu Crusoe pentru un campus în Snyder, Texas, cu faza inițială în construcție, indică o trecere treptată către acest segment 3.
Piața în context
Piața stocării energiei pe scară largă se extinde ca urmare a creșterii cererii de electricitate, a tranziției către surse regenerabile intermitente și a interesului pentru fiabilitatea rețelei 1. Creșterea cererii generate de centrele de date și de inteligența artificială este citată ca unul dintre factorii cei mai frecvent invocați în rapoartele din sectorul fiabilității rețelei 1.
Politicile publice rămân un factor important: stimulentele fiscale din Inflation Reduction Act susțin stocarea, dar modificările legislative și regulile privind entitățile străine ar putea reduce cererea sau eligibilitatea anumitor proiecte din Statele Unite 1. Compania a precizat că nu poate garanta obținerea tuturor beneficiilor fiscale prevăzute 2.
Poziția concurențială
Piața este competitivă, iar concurența vine din producătorii de baterii și din integratorii care încearcă să își extindă propria activitate în proiecte deținute 1. Presiunea asupra prețurilor, marjele și termenele de livrare pot fi afectate de scara de producție și de integrarea verticală a concurenților 1.
În proiectele proprii, compania concurează cu producătorii independenți de energie, cu dezvoltatorii și cu proprietarii de active pentru amplasamente, capacitate de conectare și finanțare, iar în zona software concurează cu furnizorii de soluții de control și optimizare 1. Compania nu indică în sursele primite concurenți specifici cu ticker american.
- Producători de baterii și integratori de stocare
Concurenți care își extind activitatea de integrare și dezvoltare, menționați generic în sursele companiei, fără identificare nominală.
- Producători independenți de energie și dezvoltatori
Competitori pentru amplasamente, conectare la rețea, contracte de cumpărare și finanțare a proiectelor deținute.
- Furnizori de software pentru energie
Competitori în zona de control, optimizare și gestionarea activelor, unde compania oferă platforma VaultOS și soluții conexe.
- Producători de echipamente originale și integratori
Concurenți care oferă soluții software și de control integrate, în special pe segmentele de servicii și operare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent22 sept. 2026Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial19 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Energy Vault Holdings, Inc. · 18 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Energy Vault Holdings, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Energy Vault Holdings, Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.