olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Blink Charging Co. BLNK

Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies · SIC 3690 · Verticală: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)

0,45USD+6,12 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Blink Charging este un operator și furnizor de stații de încărcare pentru vehicule electrice în SUA și pe plan internațional, cu rețea proprietară de management și servicii recurente. În 2026 compania încearcă să treacă de la extindere agresivă la venituri de calitate și profitabilitate, iar ghidajul său anual de venituri a fost redus la 83 până la 90 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Blink Charging Co. (BLNK) costa 0,45 USD (+6,12 % într-o zi), cu capitalizare 65,4 mil USD, beta 1,97, interval pe 52 de săptămâni 0,38–1,64 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 21,7 mil USD (−24,4 % an/an), profit net de -6,0 mil USD, EPS diluat -0,04 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
65,4 mil USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,40 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-88,69 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,97
Volatilitate (1 an) 82 %
Interval 52 săpt.
0,381,64

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,0
neutru
Bollinger (20, 2)
0,36 – 0,49
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 29,2 %
SMA 50 / 200
0,50 / 0,63
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,0 %−1,1 %−16,9 pp—
3 luni−18,6 %−0,5 %−18,1 pp—
6 luni−47,5 %+4,4 %−51,9 pp—
De la început de an−32,4 %+12,3 %−44,7 pp—
1 an−69,5 %+13,5 %−83,1 pp−59,3 %
3 ani−83,4 %+76,4 %−159,8 pp−43,2 %
5 ani−98,6 %+63,7 %−162,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−77,0 %
05 nov. 2025 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,2 %
15 nov. 2021 → 26 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−57,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
21,7 mil USD
−24,4 % an/an
Profit net
-6,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,04
indisponibil an/an
netă / operațională
-27,9 % / -28,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri25,2 mil30,2 mil20,7 mil28,7 mil27,0 mil27,0 mil20,8 mil21,7 mil
Costul vânzărilor16,1 mil23,6 mil13,6 mil23,9 mil17,7 mil22,8 mil14,1 mil13,2 mil
Profit brut9,1 mil4,4 mil7,1 mil4,8 mil9,3 mil4,3 mil6,6 mil8,4 mil
Profit operațional-88,2 mil-76,8 mil-21,4 mil-29,6 mil-451,0 mii-32,7 mil-11,8 mil-6,2 mil
Amortizare și depreciere3,0 mil ≈-2,7 mil3,0 mil2,6 mil ≈2,6 mil ≈-3,3 mil2,3 mil2,8 mil ≈
Profit înainte de impozit-87,4 mil-76,2 mil-21,0 mil-29,2 mil-46,0 mii-30,5 mil-11,5 mil-6,0 mil
Impozit pe profit-18,0 mii482,0 mii28,0 mii95,0 mii40,0 mii154,0 mii29,0 mii64,0 mii
Profit net-87,4 mil-76,7 mil-21,0 mil-29,3 mil-86,0 mii-32,7 mil-11,6 mil-6,0 mil
EPS diluat-0,86-0,76 ≈-0,21-0,280,00-0,28-0,08-0,04
Flux de numerar operațional-9,1 mil ≈-13,5 mil-13,0 mil-15,5 mil ≈-3,0 mil ≈683,0 mii671,0 mii-4,1 mil ≈
Investiții (capex)993,0 mii ≈-960,0 mii1,1 mil2,5 mil ≈683,0 mii ≈5,5 mil1,6 mil-678,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,7 mil2,7 mil6,2 mil20,9 mil61,1 mil140,6 mil126,2 mil103,5 mil
Venituri an/an+7,4 %+1,9 %+127,7 %+236,1 %+192,0 %+130,0 %−10,2 %−18,0 %
Profit net-3,4 mil-9,6 mil-17,8 mil-55,1 mil-91,6 mil-203,7 mil-201,3 mil-83,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,30-0,37-0,59-1,32-1,94-3,21-2,00-0,76
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-127,4 %-352,5 %-286,4 %-263,2 %-149,8 %-144,9 %-159,5 %-80,5 %
Flux de numerar liber-13,6 mil-11,3 mil-20,6 mil-47,6 mil-87,6 mil-105,1 mil-56,9 mil-40,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
39,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
64,5 mil USD
Active totale
147,5 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,41x
ROE
-91,0 %
ROA
-46,0 %
Marja FCF
-39,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
140,6 mil
2024
126,2 mil
2025
103,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
100,4 mil
2024
86,4 mil
2025
78,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
40,2 mil
2024
37,6 mil
2025
25,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
—
2024
459,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 09 apr. 2025verificat

Profit operațional
2023
-199,6 mil
2024
-203,2 mil
2025
-84,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,9 mil
2024
6,8 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-194,7 mil ≈
2024
-196,4 mil ≈
2025
-79,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-202,2 mil
2024
-200,7 mil
2025
-83,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,5 mil
2024
656,0 mii
2025
317,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-203,7 mil
2024
-201,3 mil
2025
-83,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-3,21
2024
-2,00
2025
-0,76

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
63,5 mil
2024
100,8 mil
2025
109,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
98,7 mil
2024
41,8 mil
2025
39,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
45,4 mil
2024
42,1 mil
2025
29,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
47,9 mil
2024
36,6 mil
2025
14,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
221,7 mil
2024
139,5 mil
2025
89,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
35,1 mil
2024
37,4 mil
2025
42,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
144,9 mil
2024
17,9 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
16,3 mil
2024
10,4 mil
2025
6,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
428,5 mil
2024
215,0 mil
2025
147,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
31,2 mil
2024
28,9 mil
2025
28,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
69,7 mil
2024
59,5 mil
2025
63,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
139,1 mil
2024
99,5 mil
2025
83,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
289,4 mil †
2024
118,7 mil †
2025
64,5 mil †

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-97,6 mil
2024
-48,3 mil
2025
-30,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
7,6 mil
2024
8,6 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-105,1 mil ≈
2024
-56,9 mil ≈
2025
-40,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-36,2 mil
2024
5,3 mil
2025
8,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
197,3 mil
2024
-12,4 mil
2025
19,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
19,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
75,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
29,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-48,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-53,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-52,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-13,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-79,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-34,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-83,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-5,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
7,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-12,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
101 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
144 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
65,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-88,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,45 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 65,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
65,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-79,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-52,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2007derivat 170

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate29,7 %0 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-53,0 %44 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-13,3 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere19,2 %77 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-18,0 %19 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x22 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-19,6 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere58/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate14/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Blink Charging Co. (BLNK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 103,5 mil USD în 2025; creștere an/an -18,0 %; marjă netă -52,2 %; ROE -79,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 19,2 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 29,7 %
  • Marja FCF: -13,3 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -18,0 %
  • Lichiditatea curentă: 1,2x
  • Randament FCF: -19,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 21,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,5x
P/S
0,7x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−51,3 %)
P/B
1,4x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−22,1 %)
ROE
-79,9 %
mediana verticalei -36,1 %
sub mediană
Marja netă
-52,2 %
mediana verticalei -51,4 %
la mediană
Marja EBIT
-53,0 %
mediana verticalei -41,2 %
sub mediană
Venituri an/an
-18,0 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−300,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ENSEnerSys5,6 mld16,718,4 %9,3 %+3,7 %+9 % / +76 %
NOVTNovanta Inc.5,5 mld92,85,1 %6,0 %+3,3 %+28 % / +1 %
ATKRAtkore Inc.3,2 mld—-11,9 %-5,5 %−11,0 %+37 % / −24 %
SPBSpectrum Brands Holdings, Inc.2,1 mld28,04,2 %2,8 %−5,2 %+54 % / +32 %
NVXNOVONIX Ltd1,9 mld—-62,0 %-1.650,8 %−4,1 %−81 % / −88 %
ENREnergizer Holdings, Inc.1,7 mld21,342,2 %2,7 %+2,3 %+38 % / −18 %
AMPXAmprius Technologies, Inc.1,2 mld—-36,1 %-33,4 %+202,1 %−25 % / +106 %
EMATEvolution Metals & Technologies Corp.1,2 mld———indisponibilindisponibil / indisponibil
EOSEEos Energy Enterprises, Inc.779,3 mil——-246,8 %+631,8 %−86 % / +95 %
ENVXEnovix Corporation612,3 mil—-82,2 %-473,9 %+37,9 %−64 % / −75 %
NRGVEnergy Vault Holdings, Inc.578,2 mil—-225,9 %-48,6 %+340,9 %−8 % / +38 %
SLDPSolid Power, Inc.515,7 mil—-20,5 %-1.152,2 %+8,0 %−57 % / +60 %
FLNCFluence Energy, Inc.312,1 mil—-20,7 %-3,1 %−16,1 %−69 % / −76 %
CHPTChargePoint Holdings, Inc.306,4 mil—-1.015,1 %-40,6 %−1,4 %+39 % / −69 %
SESSES AI Corporation286,4 mil—-31,2 %-289,6 %+929,4 %−60 % / −63 %
ULBIEnerSys260,3 mil1,4-4,8 %-3,5 %+16,2 %+175 % / +109 %
MVSTMicrovast Holdings, Inc.255,7 mil—11,4 %13,9 %+12,6 %−81 % / −43 %
ELVAElectrovaya Inc.173,4 mil—-673,8 %-3,4 %+170,8 %+7 % / +94 %
ELPWElong Power Holding Ltd.145,7 mil——-271,3 %+430,7 %−100 % / −100 %
NEOVNeoVolta, Inc.134,6 mil—-101,1 %-161,0 %+58,2 %−44 % / +28 %
GAUZGauzy Ltd.127,5 mil——-51,4 %+32,8 %−86 % / indisponibil
BYRNByrna Technologies Inc.97,4 mil—-14,9 %-9,2 %+37,7 %−77 % / −29 %
EPOWE-Power Inc.88,8 mil——-35,8 %−28,6 %−88 % / −87 %
BLNKBlink Charging Co.65,4 mil—-79,9 %-52,2 %−18,0 %−70 % / −83 %
STISolidion Technology, Inc.37,8 mil—-1.382,4 %-23.852,8 %indisponibil−59 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BLNK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Blink Charging este un operator și furnizor de stații de încărcare pentru vehicule electrice în SUA și pe plan internațional, cu rețea proprietară de management și servicii recurente. În 2026 compania încearcă să treacă de la extindere agresivă la venituri de calitate și profitabilitate, iar ghidajul său anual de venituri a fost redus la 83 până la 90 milioane USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețea proprie, cu software în cloud, contracte pe termen lung cu proprietarii de locații și un model de operator care permite controlul prețurilor și al calității 1.
    • Marjă brută în creștere în trimestrul al doilea din 2026, sprijinită de optimizarea portofoliului și de producția prin terți 3.
    • Venituri din servicii relativ stabile, care oferă o bază mai previzibilă decât vânzările de echipamente 3.

    Puncte slabe

    • Pierderi nete istorice importante și acumulare de deficit, fără profitabilitate atinsă încă 1.
    • Dependență de un număr limitat de furnizori pentru echipamente și servicii de întreținere 1.
    • Scădere a numărului de încărcătoare conectate la rețea între sfârșitul lui 2025 și mijlocul lui 2026 12.

    Oportunități

    • Creșterea încărcării rapide și a cererii pentru energie și gestionarea flotelor ar putea deschide noi venituri recurente 13.
    • Trecerea spre echipamente de mare putere ar putea sprijini contracte mai profitabile pe locații cu utilizare ridicată 1.
    • Dacă reducerea costurilor se menține, compania ar putea atinge echilibrul EBITDA ajustat până la sfârșitul anului 2026 3.

    Amenințări

    • Încetinirea adopției vehiculelor electrice ar putea reduce cererea pentru încărcare și echipamente 1.
    • Concurența crescută și intrările de noi jucători ar putea presa prețurile și marjele 2.
    • Tensiunile geopolitice și tarifele ar putea perturba lanțul de aprovizionare cu componente electronice 1.

    Riscuri

    • Pierderi nete persistenteridicat

      Dacă veniturile cresc mai lent decât se așteaptă sau cheltuielile rămân mari, compania ar putea să nu atingă profitabilitatea.

    • Necesar de capital suplimentarridicat

      Finanțarea suplimentară ar putea fi indisponibilă la condiții acceptabile, iar emiterea de acțiuni ar putea dilua acționarii existenți 1.

    • Reducerea veniturilor în 2026mediu

      Ghidajul de venituri a fost redus semnificativ, ceea ce arată dificultăți în atingerea țintelor inițiale 3.

    • Dependența de furnizorimediu

      Lipsa unor alternative testate pentru furnizorii cheie ar putea întârzia instalările și ar putea crește costurile 1.

    • Volatilitate trimestrialăscăzut

      Rezultatele trimestriale pot fluctua substanțial, iar comparațiile între perioade nu sunt întotdeauna relevante 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă marja brută și reducerea cheltuielilor se mențin, compania ar putea arăta o îmbunătățire vizibilă a rezultatelor în 2027.
    • Creșterea serviciilor recurente și a energiei gestionate ar putea stabiliza veniturile și reduce dependența de vânzările de echipamente.
    • Rețeaua proprie și modelul de operator ar putea oferi un avantaj dacă utilizarea stațiilor crește în zonele cu cerere ridicată.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete istorice și nevoia de capital ar putea forța noi emisiuni de acțiuni, cu efect de diluare.
    • Scăderea numărului de încărcătoare conectate și reducerea ghidajului de venituri ar putea indica probleme de cerere sau de execuție.
    • Concurența crescută ar putea limita prețurile și marjele, mai ales dacă noii operatori finanțează rapid rețele de încărcare.

    De urmărit

    • Realizarea ghidajului de venituri de 83-90 milioane USD2026
    • Atingerea echilibrului EBITDA ajustat la sfârșitul anului2026
    • Ghidajul formal de venituri pentru 20272027
    • Evoluția numărului de încărcătoare conectate și a veniturilor din serviciiQ3 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Blink Charging Co. își desfășoară activitatea prin subsidiare consolidate și oferă echipamente de încărcare pentru vehicule electrice, precum și servicii de rețea în cloud, care permit monitorizarea, gestionarea și plata încărcărilor 1. Modelele de business sunt de tip turnkey deținut de Blink, hibrid și host-owned, care diferă prin cine suportă costurile de instalare și prin partajarea veniturilor 1. La 31 decembrie 2025, rețeaua Blink includea aproximativ 66.350 de încărcătoare, iar la 30 iunie 2026 numărul a scăzut la 48.015 12.

    Piața în context

    Potrivit datelor citate în raportul anual, aproximativ 25% din vehiculele noi vândute global în 2025 au fost electrice 1. În SUA au fost adăugate 18.041 de porturi DC noi în 2025, iar la finalul anului existau 70.007 porturi publice de încărcare rapidă 1. Utilizarea medie a fost de 16,4% în trimestrul al patrulea din 2025, ceea ce indică faptul că noua capacitate a fost absorbită fără o scădere materială 1.

    Prețurile publice de încărcare rapidă au rămas relativ stabile în 2025, iar modelul de tarifare pe kilowatt-oră a reprezentat aproximativ 80% din structurile de prețuri la nivel național 1. Piața rămâne fragmentată, cu variații mari între state, mai ales în zonele metropolitane dense și de-a lungul coridoarelor rutiere importante 1.

    Tendințe

    • Creșterea adopției vehiculelor electricevânt din spate

      Adopția continuă să crească și extinde cererea pentru încărcare, ceea ce poate sprijini volumul de echipamente și servicii, dacă ritmul se menține.

    • Presiunea costurilor și a lanțului de aprovizionarevânt din față

      Tarifele, deficitul de cipuri și dependența de furnizori limitați pot crește costurile, iar transferul acestora către clienți nu este întotdeauna imediat 1.

    • Reglementări și standarde de consum de combustibilmixt

      Modificările standardelor de economie de combustibil sau ale stimulentelor fiscale pot influența cererea de vehicule electrice, iar implicit și nevoia de încărcare 1.

    Poziția concurențială

    Piața încărcării vehiculelor electrice este foarte competitivă, iar sursa menționează că intrările de noi jucători ar putea crește presiunea. Concurența se bazează pe performanța produselor, costul total de proprietate, capacitatea de vânzare, reputația brandului și experiența clientului 2.

    Blink se diferențiază prin modelul de operator proprietar, care îi permite să controleze setările, prețurile și întreținerea stațiilor, dar și prin platforma software proprie 1. Compania depinde însă de un număr limitat de furnizori pentru echipamente 1.

    • Tesla, Inc. (rețeaua Supercharger)TSLA

      Menționat în sursă prin referirea la porturile non-Tesla și la standardul NACS, deci un actor major în încărcarea rapidă din SUA 1.

    • Furnizori de rețele de încărcare rapidă publică

      Operatorii privați care au finanțat majoritatea noilor porturi DC din SUA în 2025 formează grupul principal de concurenți pentru stațiile publice 1.

    • Producători de echipamente de încărcare

      Furnizorii de hardware care concurează pe performanță, fiabilitate și cost, inclusiv pe segmentul de nivel 2 pentru clienți comerciali 2.

    • Companii de management al flotelor și energiei

      Furnizorii de software pentru gestionarea flotelor și a energiei reprezintă un concurent indirect pentru noile servicii ale companiei 2.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 22 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Blink Charging Co. · 31 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Blink Charging Co. · 07 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Blink Charging Co. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.