olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Eos Energy Enterprises, Inc. EOSE

Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies · SIC 3690 · Verticală: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)

1,90USD+7,95 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Eos Energy Enterprises dezvoltă și vinde sisteme de stocare a energiei în baterii pe bază de zinc, de lungă durată, fabricate în Statele Unite, pentru utilități, dezvoltatori de energie regenerabilă și centre de date. Compania trece de la faza de comercializare timpurie la scalarea producției în Thorn Hill, unde rămâne o pierdere netă mare și marje brute negative, iar un portofoliu de comenzi de aproximativ 765 milioane USD face ca evoluția execuției să fie urmărită atent.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Eos Energy Enterprises, Inc. (EOSE) costa 1,90 USD (+7,95 % într-o zi), cu capitalizare 691,9 mil USD, beta 2,51, interval pe 52 de săptămâni 1,62–19,19 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 68,8 mil USD (+351,4 % an/an), profit net de -275,7 mil USD, EPS diluat -1,20 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
691,9 mil USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -6,38 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-335,88 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,51
Volatilitate (1 an) 119 %
Interval 52 săpt.
1,6219,19

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,25 – 2,81
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 76,7 %
SMA 50 / 200
2,96 / 6,10
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,35 / -0,41
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−40,8 %−2,0 %−38,8 pp—
3 luni−56,3 %−2,2 %−54,2 pp—
6 luni−69,5 %+4,3 %−73,8 pp—
De la început de an−83,4 %+10,6 %−94,0 pp—
1 an−87,8 %+10,5 %−98,3 pp−61,0 %
3 ani−3,6 %+73,7 %−77,2 pp−50,3 %
5 ani−82,9 %+61,7 %−144,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−91,6 %
10 nov. 2025 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,6 %
08 nov. 2021 → 08 mai 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−29,7 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
68,8 mil USD
+351,4 % an/an
Profit net
-275,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,20
indisponibil an/an
netă / operațională
-400,9 % / -121,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri854,0 mii7,3 mil10,5 mil15,2 mil30,5 mil58,0 mil57,0 mil68,8 mil
Costul vânzărilor25,8 mil30,8 mil35,0 mil46,2 mil64,4 mil112,4 mil101,4 mil117,6 mil
Profit brut-24,9 mil-23,5 mil-24,5 mil-31,0 mil-33,9 mil-54,4 mil-44,4 mil-48,8 mil
Cercetare și dezvoltare7,4 mil5,9 mil6,8 mil7,2 mil6,9 mil7,6 mil10,7 mil10,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare17,8 mil16,7 mil21,0 mil25,5 mil19,8 mil18,8 mil24,1 mil24,5 mil
Profit operațional-53,3 mil-51,7 mil-52,9 mil-63,8 mil-61,2 mil-81,3 mil-79,3 mil-83,8 mil
Amortizare și depreciere2,7 mil2,6 mil2,7 mil2,9 mil3,4 mil5,2 mil5,4 mil6,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile5,4 mil5,6 mil6,8 mil7,5 mil5,2 mil9,2 mil12,2 mil12,0 mil
Profit înainte de impozit-342,9 mil-268,1 mil15,1 mil-222,9 mil-641,4 mil-120,4 mil508,9 mil-275,7 mil
Impozit pe profit-16,0 mii4,0 mii5,0 mii6,0 mii4,0 mii9,0 mii5,0 mii13,0 mii
Profit net-342,9 mil-268,1 mil15,1 mil-222,9 mil-641,4 mil-120,5 mil508,9 mil-275,7 mil
EPS diluat-1,77-1,23 ≈-0,20-1,05-4,91-0,39 ≈0,12-1,20
Flux de numerar operațional-44,4 mil ≈-42,7 mil-28,9 mil-66,1 mil ≈-65,9 mil ≈-50,3 mil-119,7 mil-72,0 mil ≈
Investiții (capex)9,8 mil ≈13,1 mil4,9 mil7,0 mil ≈16,8 mil ≈25,0 mil35,1 mil35,4 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri496,0 mii219,0 mii4,6 mil17,9 mil16,4 mil15,6 mil114,2 mil
Venituri an/anindisponibil−55,8 %+1.999,5 %+289,8 %−8,6 %−4,7 %+631,8 %
Profit net-79,5 mil-70,6 mil-124,2 mil-229,8 mil-229,5 mil-685,9 mil-969,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-20,22-7,51-2,36-3,68-1,81-4,55-6,69
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-16.024,8 %-32.257,1 %-2.701,5 %-1.282,2 %-1.401,3 %-4.394,9 %-849,1 %
Flux de numerar liber-26,1 mil-30,2 mil-131,7 mil-216,9 mil-174,3 mil-187,1 mil-265,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
568,0 mil USD
Datorie financiară
813,3 mil USD
Datorie netă
245,3 mil USD
Capitaluri proprii
-2,2 mld USD
Active totale
885,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,94x
ROE
indisponibil
ROA
-169,3 %
Marja FCF
-232,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
16,4 mil
2024
15,6 mil
2025
114,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
89,8 mil
2024
98,9 mil
2025
258,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
-73,4 mil
2024
-83,3 mil
2025
-143,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
18,7 mil
2024
22,8 mil
2025
28,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
53,7 mil
2024
60,0 mil
2025
85,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-152,9 mil
2024
-175,2 mil
2025
-259,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
9,8 mil
2024
7,9 mil
2025
14,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-143,2 mil ≈
2024
-167,3 mil ≈
2025
-245,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
56,7 mil
2024
28,8 mil
2025
28,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-229,5 mil
2024
-685,8 mil
2025
-969,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
31,0 mii
2024
21,0 mii
2025
24,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-229,5 mil
2024
-685,9 mil
2025
-969,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,81
2024
-4,55
2025
-6,69

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
127,0 mil
2024
212,0 mil
2025
260,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
69,5 mil
2024
74,3 mil
2025
568,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
3,4 mil
2024
3,0 mil
2025
6,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
17,1 mil
2024
32,8 mil
2025
59,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
122,3 mil
2024
179,9 mil
2025
708,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat

Fond comercial
2023
4,3 mil
2024
4,3 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
295,0 mii
2024
240,0 mii
2025
979,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
186,5 mil
2024
260,3 mil
2025
885,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
20,5 mil
2024
16,7 mil
2025
99,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
3,3 mil
2024
2,0 mil
2025
372,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
200,5 mil
2024
314,9 mil
2025
812,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
60,9 mil
2024
65,0 mil
2025
143,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
297,3 mil
2024
842,1 mil
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
-110,8 mil †
2024
-1,1 mld †
2025
-2,2 mld †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-145,0 mil
2024
-153,9 mil
2025
-211,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
29,3 mil
2024
33,2 mil
2025
53,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-174,3 mil ≈
2024
-187,1 mil ≈
2025
-265,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-29,5 mil
2024
-33,2 mil
2025
-54,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
227,9 mil
2024
205,8 mil
2025
787,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
631,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
85,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
249,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
-84,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-133,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-142,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-246,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-196,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-83,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-40,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
311,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-7,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-307,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
112,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-420,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
691,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-335,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
3,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
4,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-60,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,90 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 691,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
691,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-246,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
631,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 1006derivat 79

Scorul pe grupe

89 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · date insuficiente
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate-84,7 %0 (pe interval fix)12 %
Marja EBIT · Calitate-142,6 %21 (față de colegi)10 %
Marja FCF · Calitate-196,1 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere85,4 %100 (pe interval fix)19 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere631,8 %94 (față de colegi)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare4,7x29 (față de colegi)19 %
Randament FCF · Evaluare-60,7 %0 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere98/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate6/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare16/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Eos Energy Enterprises, Inc. (EOSE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 114,2 mil USD în 2025; creștere an/an 631,8 %; marjă netă -246,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 85,4 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 631,8 %
  • Lichiditatea curentă: 3,3x

Ce o infirmă

  • Marja brută: -84,7 %
  • Marja EBIT: -142,6 %
  • Marja FCF: -196,1 %
  • EV/Venit: 4,7x
  • Randament FCF: -60,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,8x
P/S
3,2x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+151,2 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,9x
ROE
—
mediana verticalei -49,0 %
Marja netă
-246,8 %
mediana verticalei -51,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-142,6 %
mediana verticalei -41,2 %
sub mediană
Venituri an/an
631,8 %
mediana verticalei 5,8 %
peste mediană (+10.715,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ENSEnerSys6,1 mld18,018,4 %9,3 %+3,7 %+17 % / +90 %
NOVTNovanta Inc.5,6 mld94,35,1 %6,0 %+3,3 %+30 % / +2 %
ATKRAtkore Inc.3,2 mld—-11,9 %-5,5 %−11,0 %+37 % / −24 %
SPBSpectrum Brands Holdings, Inc.2,0 mld26,04,2 %2,8 %−5,2 %+43 % / +23 %
NVXNOVONIX Ltd1,9 mld—-62,0 %-1.650,8 %−4,1 %−81 % / −88 %
ENREnergizer Holdings, Inc.1,6 mld20,342,2 %2,7 %+2,3 %+32 % / −22 %
AMPXAmprius Technologies, Inc.1,3 mld—-36,1 %-33,4 %+202,1 %−22 % / +115 %
EMATEvolution Metals & Technologies Corp.1,0 mld———indisponibilindisponibil / indisponibil
EOSEEos Energy Enterprises, Inc.691,9 mil——-246,8 %+631,8 %−88 % / −4 %
ENVXEnovix Corporation645,2 mil—-82,2 %-473,9 %+37,9 %−62 % / −73 %
NRGVEnergy Vault Holdings, Inc.583,7 mil—-225,9 %-48,6 %+340,9 %−7 % / +40 %
SLDPSolid Power, Inc.463,2 mil—-20,6 %-816,4 %+8,0 %−61 % / +44 %
CHPTChargePoint Holdings, Inc.289,7 mil—-1.015,1 %-40,6 %−1,4 %+32 % / −71 %
FLNCFluence Energy, Inc.283,2 mil—-20,7 %-3,1 %−16,1 %−72 % / −78 %
SESSES AI Corporation278,5 mil—-31,2 %-289,6 %+929,4 %−61 % / −64 %
ULBIEnerSys260,4 mil1,4-4,8 %-3,5 %+16,2 %+175 % / +109 %
MVSTMicrovast Holdings, Inc.232,4 mil—11,4 %13,9 %+12,6 %−83 % / −48 %
ELVAElectrovaya Inc.178,5 mil—-673,8 %-3,4 %+170,8 %+11 % / +100 %
ELPWElong Power Holding Ltd.163,7 mil——-271,3 %+430,7 %−100 % / −100 %
NEOVNeoVolta, Inc.122,7 mil—-101,1 %-161,0 %+58,2 %−49 % / +17 %
GAUZGauzy Ltd.120,7 mil——-51,4 %+32,8 %−87 % / indisponibil
BYRNByrna Technologies Inc.97,6 mil—-14,9 %-9,2 %+37,7 %−77 % / −29 %
EPOWE-Power Inc.91,8 mil——-35,8 %−28,6 %−88 % / −86 %
BLNKBlink Charging Co.61,6 mil—-79,9 %-52,2 %−18,0 %−68 % / −87 %
STISolidion Technology, Inc.40,6 mil—-1.382,4 %-23.852,8 %indisponibil−56 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EOSE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Eos Energy Enterprises dezvoltă și vinde sisteme de stocare a energiei în baterii pe bază de zinc, de lungă durată, fabricate în Statele Unite, pentru utilități, dezvoltatori de energie regenerabilă și centre de date. Compania trece de la faza de comercializare timpurie la scalarea producției în Thorn Hill, unde rămâne o pierdere netă mare și marje brute negative, iar un portofoliu de comenzi de aproximativ 765 milioane USD face ca evoluția execuției să fie urmărită atent 23.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologie cu chimie validată, fabricație în Statele Unite și o platformă software proprie, DawnOS, care îmbină hardware și control.
    • Portofoliu de comenzi în creștere, cu clienți din apărare, utilități și centre de date, și sprijin din partea unor programe de finanțare publică.
    • Creștere rapidă a veniturilor și îmbunătățirea continuă a marjelor de la un trimestru la altul.

    Puncte slabe

    • Pierderi nete mari și marje brute încă negative, ceea ce face compania dependentă de capital extern.
    • Experiență limitată în producția la scară comercială și întârzieri posibile la pornirea liniilor noi.
    • Densitate de putere mai mică decât a bateriilor Li-ion, ceea ce poate limita cazurile de utilizare.

    Oportunități

    • Dacă proiectele din portofoliu se transformă în livrări, creșterea volumului ar putea reduce costul pe unitate și ar putea îmbunătăți marjele.
    • Entitatea FPUSA ar putea facilita finanțarea proiectelor și ar putea transforma compania într-un producător independent de energie.
    • Piața internațională, inclusiv Marea Britanie, și cererea din centrele de date ar putea deschide noi volume de comenzi.

    Amenințări

    • Modificări ale legislației privind creditele fiscale sau subvențiile ar putea reduce cererea și rentabilitatea proiectelor.
    • Concurența din partea producătorilor Li-ion și chinezi ar putea forța scăderi de prețuri.
    • Dificultățile de acces la capital sau condițiile contractuale ale împrumuturilor ar putea afecta continuitatea operațiunilor.

    Riscuri

    • Dependența de capital externridicat

      Compania a înregistrat pierderi nete mari în fiecare an și se așteaptă să continue să aibă pierderi și fluxuri de numerar negative, ceea ce o face dependentă de obligațiuni convertibile și ofertele de acțiuni 1.

    • Execuția producției la Thorn Hillridicat

      Scalarea liniei a doua și consolidarea producției într-un singur sit pot întâmpina întârzieri, probleme de randament și costuri de pornire, care ar putea amâna livrările 3.

    • Diluarea acționarilormediu

      Warrantele, obligațiunile convertibile și acordurile de creditare pot duce la emisiuni suplimentare de acțiuni, reducând proporția deținută de acționarii actuali 12.

    • Dependența de politici publicemediu

      Creditele fiscale, subvențiile și împrumutul DOE depind de reglementări și de condițiile de finanțare, care pot fi modificate 1.

    • Riscuri legate de angajamentele de creditmediu

      Nerespectarea covenanților din facilitățile de credit ar putea duce la situații de nerambursare și la efecte semnificative asupra activității 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Linia 2 și consolidarea de la Thorn Hill ating producția planificată, costul pe unitate ar putea scădea suficient pentru a atinge marje pozitive.
    • Un portofoliu de comenzi de peste 3 GWh și interesul pentru apărare și centre de date ar putea susține o creștere a veniturilor pe mai mulți ani.
    • Dacă FPUSA reușește să atragă finanțare, compania ar putea transforma comenzile în proiecte operate și în venituri mai stabile.

    Ce ar strica teza

    • Dacă pierderile nete și fluxurile negative continuă, compania ar putea avea nevoie de noi finanțări, cu efect de diluare.
    • Dacă producția de la Thorn Hill întârzie, livrările din 2026 ar putea rămâne sub ghidaj, afectând încrederea investitorilor.
    • Dacă producătorii Li-ion sau chinezi reduc prețurile, avantajul sistemelor Eos ar putea scădea.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale complete și marja brută finalăQ3 2026
    • Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026 și intrarea în operare pe 24 de ore la Thorn HillQ4 2026
    • Evoluția backlogului și conversia comenzilor în livrărinext 10-K
    • Progresul FPUSA și finalizarea ofertei de drepturi2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Eos proiectează, fabrică și vinde sisteme de stocare a energiei în baterii (BESS) bazate pe tehnologia Znyth™, care folosește o chimie pe bază de zinc cu componente neprețioase, disponibile ușor. Compania oferă și software de monitorizare (BMS și platforma DawnOS), servicii de proiect, punere în funcțiune și planuri de mentenanță pe termen lung. Clienții țintă includ utilități, dezvoltatori de proiecte, producători independenți de energie și companii comerciale și industriale 12. Veniturile au crescut de la 15,6 milioane USD în 2024 la 114,2 milioane USD în 2025 1.

    Produsul de referință este modulul Z3, care reduce numărul de celule și sudurile față de generația anterioară Gen 2.3, potrivit companiei 2. Strategia declarată este evoluția de la un simplu producător de echipamente către o companie integrată de sisteme energetice, inclusiv prin entitatea comună FPUSA, creată cu CCM Frontier și HBC pentru a dezvolta și opera proiecte de stocare 2.

    Compania și-a finanțat creșterea prin emisiuni de obligațiuni convertibile, majorări de capital și un împrumut DOE, situație care ridică întrebări privind diluarea acționarilor și dependența de capital extern 13.

    Segmente

    Sisteme BESS Z3 pentru proiecte utilitare și comerciale

    Segmentul principal vinde sisteme de stocare de lungă durată (4 până la 16+ ore) către utilități, dezvoltatori și clienți comerciali și industriali. Liniile 1 și 2 de la Thorn Hill sunt baza producției, iar Linia 2 a contribuit la aproximativ 17% din producția de baterii în trimestrul trei 2026 3.

    Servicii software și operațiuni

    Platforma DawnOS, plus serviciile de monitorizare, proiect, punere în funcțiune și mentenanță, adaugă venituri recurente și integrează sistemele în rețea. Compania descrie această parte ca o componentă tot mai importantă a portofoliului 12.

    Piața în context

    Cererea pentru stocarea energiei de lungă durată este susținută de creșterea producției din surse regenerabile și de cererea tot mai mare a centrelor de date, a bazelor militare și a industriei. Compania indică și stimulente fiscale din Inflation Reduction Act pentru componentele fabricate în SUA, precum credite de producție de 35 USD pe kWh pentru celule, care ar putea susține prețul sistemelor de stocare 12.

    Piața rămâne concurentă: producătorii chinezi, cu integrare verticală mai mare, pot accepta marje foarte mici, iar Li-ion rămâne alternativa dominantă 1.

    Tendințe

    • Stimulente fiscale pentru producția americanăvânt din spate

      Creditele de producție și bonusurile pentru conținut domestic din legislația americană pot reduce costul pentru clienți și pentru producător, dacă rămân în vigoare. Compania notează însă că valoarea finală depinde de reglementări, care pot fi modificate 12.

    • Cerere pentru stocare în centre de datevânt din spate

      Proiectele legate de centrele de date și de programele de apărare, precum Golden Dome, au crescut în portofoliul comercial al companiei și pot susține comenzile viitoare 3.

    • Concurența din Li-ion și prețurilevânt din față

      Scăderea prețului litiului ar putea face bateriile Li-ion mai atractive și ar putea reduce avantajul relativ al sistemelor Eos, cu efect asupra cererii 1.

    • Finanțarea și diluareamixt

      Dependența de capital extern, prin obligațiuni convertibile, warrante și ofertele de acțiuni, poate diminua proporția deținută de acționarii actuali și poate exercita presiune asupra prețului acțiunii 12. Efectul depinde de succesul execuției și de accesul la piețele de capital.

    Poziția concurențială

    Eos concurează cu producătorii de baterii Li-ion, care au istoric mai lung, sunt parte din corporații multinaționale și operează deja profitabil, dar și cu producătorii chinezi care folosesc integrare verticală și sprijin de reglementare pentru prețuri foarte competitive 1.

    Avantajul declarat al Eos constă în fabricarea în SUA, materiale ușor disponibile, durată de viață lungă, reciclabilitate și absența necesității de sisteme de stingere sau HVAC, dar compania recunoaște că densitatea de putere a celulelor este mai mică decât a Li-ion 1.

    • Producători Li-ion multinaționali

      Companii cu operațiuni de lungă durată și profitabilitate, menționate în raportul anual drept concurență directă pentru stocare energetică.

    • Producători chinezi de baterii

      Companii cu integrare verticală și sprijin de reglementare, care pot opera cu marje reduse și pot presa prețurile.

    • Tehnologii alternative de stocare de lungă durată

      Soluții concurente care pot îmbunătăți costul și utilitatea și pot reduce avantajul relativ al sistemelor cu zinc.

    • Producători de baterii plumb-acid

      Menționați de companie ca alternativă tradițională pentru aplicații de descărcare de 3 până la 12 ore.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 19 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport curent19 oct. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Schimbări în conducere
    • Raport curent14 sept. 2026
      Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent25 aug. 2026
      Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent06 aug. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial05 aug. 2026
    • Raport curent05 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent23 iul. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 iul. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 iul. 2026
      Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Eos Energy Enterprises, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Eos Energy Enterprises, Inc. · 05 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Eos Energy Enterprises, Inc. · 19 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.