olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Solidion Technology Inc. STI
Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies · SIC 3690 · Verticală: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)
Solidion Technology Inc. (Nasdaq: STI) dezvoltă materiale pentru anozi din siliciu, electroliți ignifugi și baterii cu stare solidă, destinate vehiculelor electrice, stocării energiei și centrelor de date AI. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat venituri de 124.914 USD, iar o plasare privată de 35 mil. USD a eliminat, potrivit companiei, incertitudinea privind continuitatea activității.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Solidion Technology Inc. (STI) costa 4,44 USD (−6,92 % într-o zi), cu capitalizare 37,8 mil USD, beta 2,38, interval pe 52 de săptămâni 3,20–35,72 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 124,9 mii USD (+3.022,9 % an/an), profit net de -2,9 mil USD, EPS diluat -0,35 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 3,58 – 5,56
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 43,3 %
- SMA 50 / 200
- 5,93 / 7,24
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,47 / -0,56
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −18,2 % | −2,0 % | −16,2 pp | — |
| 3 luni | −30,8 % | −2,2 % | −28,7 pp | — |
| 6 luni | −17,2 % | +4,3 % | −21,4 pp | — |
| De la început de an | −37,4 % | +10,6 % | −47,9 pp | — |
| 1 an | −57,2 % | +10,5 % | −67,7 pp | −60,2 % |
| 3 ani | −99,2 % | +73,7 % | −172,8 pp | −43,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | — | 4,0 mii | 9,4 mii | 0 | 85,4 mii | 124,9 mii |
| Costul vânzărilor | — | — | — | 2,3 mii | 4,3 mii | 0 | 1,7 mii | 0 ≈ |
| Profit brut | — | — | — | 1,7 mii | 5,0 mii | 0 | 83,7 mii | 124,9 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 459,8 mii | 785,6 mii | 1,4 mil | 399,5 mii | 523,6 mii | 1,1 mil | 402,4 mii | 370,8 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,7 mil | 1,6 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | 5,1 mil | 1,5 mil | 1,1 mil |
| Profit operațional | -4,2 mil | -2,4 mil | -3,1 mil | -1,8 mil | -1,7 mil | -6,3 mil | -1,8 mil | -1,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 101,5 mii ≈ | 51,7 mii | 69,9 mii | 68,5 mii ≈ | 68,5 mii ≈ | 87,6 mii | 67,4 mii | 67,4 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 22,9 mii | 321,1 mii | 106,4 mii | 112,5 mii | 112,4 mii | -222,3 mii | 147,2 mii | 153,6 mii |
| Profit înainte de impozit | -6,6 mil | -15,3 mil | 9,2 mil | -2,1 mil | -4,1 mil | -44,0 mil | -1,4 mil | -2,9 mil |
| Impozit pe profit | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit net | -9,7 mil | -12,1 mil | 9,2 mil | -2,1 mil | -4,1 mil | -44,0 mil | -1,4 mil | -2,9 mil |
| EPS diluat | -4,41 | -4,39 ≈ | -0,30 | -0,70 | -1,33 | -53,51 ≈ | -0,18 | -0,35 |
| Flux de numerar operațional | -2,1 mil ≈ | -1,7 mil | -2,3 mil | -913,7 mii ≈ | -351,8 mii ≈ | -928,9 mii | -141,9 mii | -4,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 6,9 mii | indisponibil | 13,4 mii |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 593,9 mii | -5,3 mil | -32,4 mil | -41,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −996,5 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,08 | -15,80 | -10,39 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | -76.679,5 % | indisponibil | -307.146,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -4,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 204,7 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- -7,2 mil USD
- Active totale
- 4,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -643,1 %
- Marja FCF
- -34.865,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 6,9 mii | — | 13,4 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | — | 6,6 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | — | 6,9 mii | — | 6,7 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 3,0 mil | 2,4 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | 2,3 mil | 10,9 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | — | -5,3 mil | -13,3 mil | -12,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 552,9 mii | 350,5 mii | 294,4 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EBITDA | — | -4,8 mil ≈ | -12,9 mil ≈ | -12,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 367,0 mii | 109,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 933,8 mii | -5,3 mil | -32,4 mil | -41,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 339,9 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2023verificat |
| Profit net | 593,9 mii | -5,3 mil | -32,4 mil | -41,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,08 | -15,80 | -10,39 | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 69,8 mil | 2,1 mil | 3,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 2,3 mil
- 2024
- 10,9 mil
- 2025
- 9,5 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
- 2023
- 69,8 mil
- 2024
- 2,1 mil
- 2025
- 3,9 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 621,6 mii | 780 | 3,4 mil | 204,7 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | — | 2,2 mii | 999 | 5,1 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Stocuri | — | 22,7 mii | 24,4 mii | 24,4 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 761,3 mii | 258,1 mii | 3,9 mil | 783,2 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 2,3 mil | 2,1 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 2,0 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 128,6 mil | 4,4 mil | 8,0 mil | 4,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 439,1 mii | 144,9 mii | 2,1 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 909,3 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2023verificat |
| Datorii totale | 5,2 mil | 1,0 mil | 30,9 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,0 mil † | 3,4 mil † | -22,9 mil † | -7,2 mil † | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- 2,0 mil
- 2025
- 2,0 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -725,1 mii | -4,1 mil | -7,4 mil | -4,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | — | 117,8 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | — | -4,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -126,0 mil | -376,2 mii | -246,1 mii | -240,7 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 127,2 mil | 3,8 mil | 11,0 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -376,2 mii
- 2024
- -246,1 mii
- 2025
- -240,7 mii
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 40,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 37,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 40,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 97,3 % | 100 (pe interval fix) | 26 % |
| Marja EBIT · Calitate | -5.072,0 % | 0 (față de colegi) | 21 % |
| Marja FCF · Calitate | -2.509,8 % | 0 (pe interval fix) | 21 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -14,6 % | 0 (pe interval fix) | 32 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate38/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SOLIDION TECHNOLOGY, INC. (STI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,3 mii USD în 2025; marjă netă -23 852,8 %; ROE -1 382,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 40,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 97,3 %
Ce o infirmă
- Marja EBIT: -5 072,0 %
- Marja FCF: -2 509,8 %
- Randament FCF: -14,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Creșterea cifrei de afaceri (an/an), Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENSEnerSys | 5,6 mld | 16,7 | 18,4 % | 9,3 % | +3,7 % | +9 % / +76 % |
| NOVTNovanta Inc. | 5,5 mld | 92,8 | 5,1 % | 6,0 % | +3,3 % | +28 % / +1 % |
| ATKRAtkore Inc. | 3,2 mld | — | -11,9 % | -5,5 % | −11,0 % | +37 % / −24 % |
| SPBSpectrum Brands Holdings, Inc. | 2,1 mld | 28,0 | 4,2 % | 2,8 % | −5,2 % | +54 % / +32 % |
| NVXNOVONIX Ltd | 1,9 mld | — | -62,0 % | -1.650,8 % | −4,1 % | −81 % / −88 % |
| ENREnergizer Holdings, Inc. | 1,7 mld | 21,3 | 42,2 % | 2,7 % | +2,3 % | +38 % / −18 % |
| AMPXAmprius Technologies, Inc. | 1,2 mld | — | -36,1 % | -33,4 % | +202,1 % | −25 % / +106 % |
| EMATEvolution Metals & Technologies Corp. | 1,2 mld | — | — | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| EOSEEos Energy Enterprises, Inc. | 779,3 mil | — | — | -246,8 % | +631,8 % | −86 % / +95 % |
| ENVXEnovix Corporation | 612,3 mil | — | -82,2 % | -473,9 % | +37,9 % | −64 % / −75 % |
| NRGVEnergy Vault Holdings, Inc. | 578,2 mil | — | -225,9 % | -48,6 % | +340,9 % | −8 % / +38 % |
| SLDPSolid Power, Inc. | 513,4 mil | — | -20,6 % | -816,4 % | +8,0 % | −57 % / +60 % |
| FLNCFluence Energy, Inc. | 312,1 mil | — | -20,7 % | -3,1 % | −16,1 % | −69 % / −76 % |
| CHPTChargePoint Holdings, Inc. | 306,4 mil | — | -1.015,1 % | -40,6 % | −1,4 % | +39 % / −69 % |
| SESSES AI Corporation | 286,4 mil | — | -31,2 % | -289,6 % | +929,4 % | −60 % / −63 % |
| ULBIEnerSys | 260,3 mil | 1,4 | -4,8 % | -3,5 % | +16,2 % | +175 % / +109 % |
| MVSTMicrovast Holdings, Inc. | 255,7 mil | — | 11,4 % | 13,9 % | +12,6 % | −81 % / −43 % |
| ELVAElectrovaya Inc. | 173,4 mil | — | -673,8 % | -3,4 % | +170,8 % | +7 % / +94 % |
| ELPWElong Power Holding Ltd. | 145,7 mil | — | — | -271,3 % | +430,7 % | −100 % / −100 % |
| NEOVNeoVolta, Inc. | 134,6 mil | — | -101,1 % | -161,0 % | +58,2 % | −44 % / +28 % |
| GAUZGauzy Ltd. | 127,5 mil | — | — | -51,4 % | +32,8 % | −86 % / indisponibil |
| BYRNByrna Technologies Inc. | 97,4 mil | — | -14,9 % | -9,2 % | +37,7 % | −77 % / −29 % |
| EPOWE-Power Inc. | 88,8 mil | — | — | -35,8 % | −28,6 % | −88 % / −87 % |
| BLNKBlink Charging Co. | 65,4 mil | — | -79,9 % | -52,2 % | −18,0 % | −66 % / −86 % |
| STISolidion Technology, Inc. | 37,8 mil | — | -1.382,4 % | -23.852,8 % | indisponibil | −57 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Solidion Technology Inc. (Nasdaq: STI) dezvoltă materiale pentru anozi din siliciu, electroliți ignifugi și baterii cu stare solidă, destinate vehiculelor electrice, stocării energiei și centrelor de date AI. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat venituri de 124.914 USD, iar o plasare privată de 35 mil. USD a eliminat, potrivit companiei, incertitudinea privind continuitatea activității 3.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de brevete extins și un design al procesului care evită silanul, ceea ce poate reduce costurile de producție 1.
- Întărirea bilanțului după plasarea privată din iunie 2026 și eliminarea unei părți din rezerva de instrumente derivate 3.
- Parteneriate cu laboratoare și instituții guvernamentale, care oferă acces la finanțare pentru cercetare 23.
Puncte slabe
- Veniturile sunt foarte mici, iar rezultatele trimestriale depind în mare parte de granturi, nu de vânzări de produse 3.
- Pierderi nete repetate și dependența de capital extern pentru finanțarea producției și a cercetării 3.
- Multe tehnologii sunt în faza de prototip, iar testele de siguranță pentru vehicule nu sunt încă complete 1.
Oportunități
- Un contract definitiv cu un furnizor de sisteme de stocare ar putea adăuga venituri semnificative în următoarele 12 luni, dacă MOU-ul devine obligatoriu 2.
- Cererea pentru sisteme UPS în centre de date AI și pentru baterii spațiale ar putea diversifica sursele de venit 3.
- Producția în SUA a anozilor SiOx, în parteneriat cu Giga Solar și Bluestar, ar putea reduce dependența de lanțuri de aprovizionare externe 1.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor consacrați de celule și materiale ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
- Diluarea acționarilor prin noi plasări private și prin conversii de warranturi ar putea afecta performanța pe acțiune 23.
- Eșecul testelor de siguranță sau a integrării cu echipamentele producătorilor ar putea întârzia comercializarea 1.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Compania a menționat anterior o îndoială semnificativă privind continuitatea activității; dacă accesul la capital se restrânge, planul de producție ar putea fi întârziat 3.
- Diluare prin conversii și plasăriridicat
Conversia warranturilor și noile emisiuni de acțiuni ar putea reduce valoarea pe acțiune pentru acționarii existenți 2.
- Defecte de performanță ale bateriilormediu
Dacă celulele nu funcționează conform specificațiilor, compania ar putea pierde contracte și ar putea suporta costuri de rechemare a produselor 1.
- Dependența de furnizori și de echipamentemediu
Echipamentele complexe și furnizorii limitați pot întârzia scalarea producției sau pot crește costurile 1.
- Concentrarea acționariatuluimediu
După conversia warranturilor, un singur grup de investitori deține o parte majoritară din acțiuni, ceea ce ar putea influența deciziile societare 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă MOU-ul cu furnizorul de sisteme de stocare devine un contract definitiv, veniturile companiei ar putea crește substanțial față de nivelul actual 2.
- Plasarea privată recentă a întărit bilanțul, ceea ce ar putea permite finanțarea comercializării celulelor și a sistemelor UPS 3.
- Un portofoliu de brevete extins și procese fără silan ar putea oferi un avantaj de cost față de concurenți, dacă producția se scalează 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile rămân foarte mici, iar pierderile nete s-au repetat, ceea ce ar putea obliga compania la noi emisiuni de acțiuni 3.
- Majoritatea produselor sunt încă în faza de prototip, iar testele de siguranță necesare pentru vehicule nu sunt complete 1.
- Conversiile de warranturi și plasările de acțiuni ar putea continua să dilueze acționarii existenți 23.
De urmărit
- Confirmarea unui contract definitiv cu furnizorul de sisteme de stocare energiei2026
- Disponibilitatea comercială a sistemului UPS PEAK Series pentru centre de date2026
- Rezultatele financiare și volumul veniturilor din vânzări, nu din granturiQ3 2026
- Evoluția numărului de acțiuni în circulație și a plasărilor noinext 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Solidion este o companie de tehnologie a bateriilor, cu sediul în Dallas, Texas, și operațiuni de cercetare-dezvoltare și producție la Dayton, Ohio 1. Compania se concentrează pe anozi din siliciu bogat în siliciu, pe electroliți ignifugi și pe baterii cu stare solidă, cu tehnologii precum acoperirea cu elastomer și anozi pe bază de biocărbune 1. Potrivit raportului trimestrial, compania îi declară un portofoliu de brevete care a crescut de la peste 345 la peste 385 13.
Compania a apărut în februarie 2024, prin fuziunea dintre Nubia Brand International Corp., o companie achizitoare de tip SPAC, și Honeycomb Battery Company 1. Din 2025 a trecut la o strategie de comercializare a celulelor și a sistemelor de baterii, inclusiv un sistem UPS pentru centre de date AI și baterii pentru aplicații spațiale 3. Veniturile sunt încă foarte mici, iar în trimestrul al doilea din 2026 încasările au venit în mare parte din granturi guvernamentale 3.
Compania a primit granturi de la Departamentul pentru Energie al SUA, de la ARPA-E și de la Armata SUA, iar sursele raportate descriu aceste proiecte ca finanțate pe bază competitivă 23. Pe lângă activitatea de bază, compania a restructurat anul trecut avertismentele de finanțare din august 2024, eliminând seriile C și D, ceea ce a redus riscul de diluare viitoare 3.
Segmente
Materiale pentru anozi
Linia de materiale pentru anozi include anozi din grafit obținut din biocărbune, cu o capacitate de peste 340 mAh/g, și anozi din siliciu și SiOx cu capacități specifice între 1.300 și 2.800 mAh/g, destinați VE, stocării energiei și electronicii de consum 2. Compania spune că aceste materiale ar putea crește autonomia vehiculelor electrice cu 20-30% la producție de scară 2.
Celule și sisteme de baterii
Compania a dezvoltat o celulă cilindrică de înaltă energie 21700, de 5,5 Ah, cu o densitate de energie de 305 Wh/kg și putere continuă peste 2C 2. În 2026 a prezentat un sistem UPS PEAK Series pentru centre de date AI, având disponibilitate comercială preconizată în 2026, și o celulă pouch de 9,5 Ah pentru drone 3.
Electroliți și baterii cu stare solidă
Electroliții FireShield și electroliții cvasi-solizi sunt proiectați pentru a se integra în liniile de producție existente ale bateriilor litiu-ion 1. Compania a anunțat și platforma Gen-ECB pentru sateliți și aplicații spațiale, dar acestea sunt, în mare parte, în stadiu de prototip și de demonstrație 3.
Piața în context
Piața în care activează Solidion include vehiculele electrice, stocarea energiei și sistemele de rezervă pentru centrele de date AI, unde cererea pentru densitate mare de energie și siguranță sporită este în creștere 13. Sursele mențin însă cifrele de piață în stadiu de ipoteză; compania descrie un potențial de venituri din MOU-ul de 4 până la 6 mil. USD pe 12 luni, dar contractul nu este obligatoriu 2.
Compania a afirmat că, odată cu accelerarea activității comerciale spațiale, cererea pentru baterii fiabile pentru sateliți și stații spațiale ar putea crește 3. Aceasta ar putea deschide o nouă sursă de venituri, dar este încă o direcție condiționată de dezvoltarea produselor și de contracte viitoare.
Tendințe
- Electrificarea vehiculelor și a transportuluivânt din spate
Creșterea adoptării vehiculelor electrice ar putea susține cererea pentru anozi cu densitate mare de energie, dacă testele de siguranță și certificările OEM sunt încheiate cu succes 1.
- Cererea de energie pentru centrele de date AIvânt din spate
Sistemele UPS pentru centre de date AI reprezintă o piață nouă pentru compania, dar disponibilitatea comercială este încă preconizată și depinde de integrarea cu partenerii 3.
- Finanțarea prin granturi publicemixt
Granturile din partea DOE, ARPA-E și Armatei SUA pot susține cercetarea, dar nu sunt venituri recurente și pot fi limitate în timp 23.
- Presiunea financiară asupra companiilor micivânt din față
Compania a raportat un risc semnificativ de continuitate și pierderi nete repetate, ceea ce ar putea limita capacitatea ei de a finanța scalarea producției dacă accesul la capital se restrânge 3.
Poziția concurențială
Avantajul declarat al companiei constă în procesele fără silan și fără CVD, în electroliții compatibili cu liniile existente și în portofoliul de brevete 1. Sursele nu identifică concurenți listați la bursele din SUA; pentru acest profil nu sunt furnizate alte numere de cotă sau de piață.
- Producătorii de anozi din grafit obținut din petrol
Companiile care folosesc cocs de petrol și gudron ca materie primă, pe care Solidion le prezintă ca alternativă mai puțin poluantă.
- Producătorii de anozi din siliciu pe bază de silan
Companii care folosesc gaz silan și procese CVD, pe care Solidion le contrapune cu procesul său fără silan.
- Partenerii pentru SiOx: Giga Solar Materials și Bluestar Materials
Parteneri în proiectul de producție a anozilor SiOx în SUA; în același timp, pot fi privite și ca potențiali concurenți pe piața materialelor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)08 oct. 2026
- Raport curent21 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent29 iun. 2026Item 5.08 · Alte evenimente
- Raport curent08 iun. 2026Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial20 mai 2026
- Raport anual15 apr. 2026
- Raport curent24 mar. 2026Situații financiare retrase · Item 5.08 · Alte evenimente
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Solidion Technology Inc. · 15 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Solidion Technology Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Solidion Technology Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.